Új hozzászólás Aktív témák
-
Barret001
addikt
válasz #46372352 #6148 üzenetére
A gond ott van,hogy a régi ellenálló növények száműzve lettek! Oka,kevesebb,kevésbé szép termés. A jelenlegi tetszetős piacos árúk termelése csak a "modern" módszerrel lehetséges.Lehet választani... Akinek jó a görbe apró (egészséges) uborka,annak jó lesz a talaj kímélő gazdálkodás.
-
Brandynew
őstag
válasz #46372352 #6150 üzenetére
Gombák ellen lehet használni pl. Trifendert, ami nagyon hatékony, de ha nem fér a büdzsébe, akkor még a Prosilicon is jobb a szintetikus vegyszereknél. Mellé pedig lehet ültetni fokhagymát és/vagy vöröshagymát.
Levéltetvek ellen sarkantyúka, fodormenta, zsázsa kombó verhetetlen.
Lepkefélék ellen fűszernövények, pl. menta, rozmaring, kakukkfű, bazsalikom.
Vannak persze kombó védelmet nyújtó növények is, pl. az említett bazsalikom lisztharmat ellen is jó, akárcsak a turbolya, ami a lisztharmat mellett a tetvek ellen is jó.
Tény, hogy vegyszerrel egyszerűbb leszórni a növényeket, de ha abból indulsz ki, hogy lehetséges más módon is védekezni az említett élősködőkkel szemben, és rászánod az időt, energiát, akkor meg tudod találni a módját.
Nekem is van paradicsomom, paprikám, körbe és közötte is fűszernövények, metélőhagyma bőséggel, és semmilyen betegsége nincs, semmi nem támadja. Úgy vagyok vele, ha vegyszerezek, akkor feleslegesen szánok időt/pénzt/energiát a háztáji termesztésre, megvehetem inkább a Lidlben is, ami kell. Ezért inkább nem vegyszerezek.
[ Szerkesztve ]
-
Rive
veterán
válasz Barret001 #6142 üzenetére
Az ásás,szántás,betesz nekik!
Nem. A laza (lazított) talajt még szeretik is. Sok helyen (tömörödött, agyagos föld) csak úgy lehet (újra) telepíteni őket, ha előbb lazítanak.
A probléma ott van, hogy hagyományosan a 'jól művelt' föld teteje kopasz => nincs mit lehuzigálni => éhenhalnak.
A szerves trágya valamennyit ezen javít, de a szokásos alacsony növénysűrűség meg ront.
/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!
-
-
Brandynew
őstag
Ha már újra kell őket telepíteni, akkor valóban nem árt az előzetes talajlazítás. De hogy az éves rutinba be kell-e iktatni, az már kérdéses, a no dig kertészetnek elég sok művelője van, és meggyőzőnek tűnik, amit leírnak és amit mutatnak. Az "ásás" elleni legfőbb érv, hogy megborítja a talajban lévő folyamatokat.
[ Szerkesztve ]
-
hentes555
senior tag
Sziasztok!
Nem tudom jó helyre írok-e, egy fűkaszával lenne gondom.
Az alany egy 33 cm³-es kínai fűkasza, ősszel használtam utoljára, akkor még jó volt, bár egyszer-kétszer nehezebben indult. Most elővettem és az istennek nem akar beindulni. Próbáltam hidegindító sprayvel, kizárólag azzal hajlandó csak beindulni, de ha nem húzok neki max gázt rögtön, akkor le is fullad azonnal. Ha húzom a gázt tökig, akkor megy 15-20 mpeket de ha visszább engedem azonnal leáll.
Gondoltam karbi hibára, hogy esetleg télen belerohadt a benzin, ezért vettem egy teljesen új komplett karbit, de a hiba ugyanez. Szikrát néztem, az rendben.
Mit tudnék még megnézni rajta? Illetve nem tudom azzal valami kárt tettem-e, hogy télen függőlegesen a falnak volt támasztva motorral felfelé?"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"
-
inf3rno
nagyúr
válasz hentes555 #6157 üzenetére
Nem szabad olcsó benzint bele tankolni, mert bioetanolt kevernek bele, és be tud rohadni. Ennél a néhány liternél meg nem számít az ár különbség.
Nem tudom, hogy mi a hibája, állítólag ha benzin, levegő vagy szikra nincs, akkor nem indul, de ezt is csak az autó felújítós műsorokból tudom. Abból, hogy tövig húzod a gázt még esetleg arra lehet következtetni, hogy nem alakul ki robbanóelegy, szóval vagy a benzin vagy a levegő adagolása nem megfelelő, de nincs teljesen eldugulva. Körülbelül eddig terjed a tudásom a témában. Itt helyben van szaki, aki ezekkel foglalkozik, én el szoktam vinni hozzá, mindig magyaráz, hogy mi volt a baja, de nekem teljesen kínai sokszor amiket mond.
Buliban hasznos! =]
-
HUTCHDB
nagyúr
válasz justmemory #6127 üzenetére
Juniusban kell szépitgetni." Ha húsz évesen nem vagy liberális, akkor nincs szíved, ha nem vagy konzervatív negyven évesen, akkor nincs eszed." - Winston Churchill -
-
Sziasztok!
Vízben áztatott (rothasztott) csalán levével vagy hasonlóan a feketenadálytő levével való permetezésről ki mit hallott? Valóban hatásos?
Amennyiben igen, van-e még másfajta növény amit érdemes lenne használni ugyanerre a célra?
A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele, hagyom, hogy megmutassa önmagát.
-
Rive
veterán
válasz Brandynew #6156 üzenetére
Az "ásás" elleni legfőbb érv, hogy megborítja a talajban lévő folyamatokat.
Természetes állapotban a talaj életközössége között folyamatos verseny van a tápanyagokért. Ami épp elhal, abból felszabadul a tápanyag: a többiek meg minél gyorsabban felszívják. Emiatt 'szabad' tápanyag nem sok van: minden le van kötve. Ezért mosódik ki nehezebben a bolygatatlan föld, ugyanakkor: ilyen földön a haszonnövény csak egy versenyző a többi között.
Az ásás egyik lényege, hogy ezt a versenyt megborítsa és extra tápanyagokhoz juttassa a haszonnövényt.Ennek vannak előnyei és hátrányai. Az előnyök és hátrányok között ki mire esküszik, ki mit tart fontosabbnak: ki hogyan használja ki az egyiket és ki hogyan kompenzálja a másikat.
/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!
-
válasz vendingo #6163 üzenetére
Nem emlékszel véletlenül, hogy végül azt használták-e tovább? Van értemle ezt használni?
[ Szerkesztve ]
A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele, hagyom, hogy megmutassa önmagát.
-
inf3rno
nagyúr
-
Rive
veterán
Hát, akivel eddig találkoztam (és nem rajongásból, hanem tapasztaltból beszél) azok szerint levéltrágyának elmegy de semmi drámai (viszont ~ mindegy, hogy miből csinálja az ember, nincs a dologban igazán csalán-specifikus rész): permetszerként ugyanakkor még nem találkoztam olyannal, aki kipróbálás után is dícsérte volna.
/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!
-
vendingo
veterán
Igazad van. Az nmhh által forgatott dokumentumfilm magyar és külföldi gazdákkal, szakértőkkel az nem forrás, ellenben egy random ember kommentje egy fórumon az lehet mérce és forrás is.
Szevam: senkit nem ismerek aki használná, mert olcsóbb, kényelmesebb leemelni a polcról a permetszert, ami hatékonyabb is.
[ Szerkesztve ]
Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!
-
+inf3rno
Köszi a válaszokat.
inf3rno: Hmm azt hittem azért használják a csalánt, mert magas a nitrát tartlma . Főzésnél nem indul fermentáció így más anyag jut csak a lébe (kevesebb "vitamin", tápanyag mert meleg hatására eltűnik ). Ilyenekre tudok még gondolni.
Ez az illóolajos dolog jól hangzik.A tejet hallottam még, hogy permetszerként használják. Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
[ Szerkesztve ]
A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele, hagyom, hogy megmutassa önmagát.
-
-
Rive
veterán
-
doc
nagyúr
Sziasztok!
Ez megfelelo topicnak tunik, remelem nem lottem melle
Szoval: fukaszat szeretnek venni, de kisse el vagyok veszve
Az mar korvonalazodott bennem hogy negyutemu (ne kelljen kevergetni az uzemanyagot) 30 ccm koruli damilost szeretnek, gazos udvaron par hetente vegigmenni lenne a feladat. Tudnatok ajanlani par megbizhato tipust? Arban nem nagyon tudom beloni, de ha muszaj valamit mondani akkor olyan 60-70 ezer korul gondolkodnek. -
inf3rno
nagyúr
Én úgy tudom a tejet tapadásfokozónak használják, de nekem annyira nem jött be. Az is csak rárohadt egy vékony rétegben. Nem tudom mi a hatóanyag a csalánnál, lehet a nitrát, de akkor ennyi erővel műtrágyával is lehetne permetezni, és ugyanott volnál rohasztás minden nélkül...
Buliban hasznos! =]
-
vendingo
veterán
Az említett filmben javarészt az ipari termelésről van szó.
Azért nem éri meg a természetes módszer, mert ingyen van, nem lehet rá támogatást felvenni.doc: nem agysebészet a keverés. Előre kikeversz egy kannába, aztán csak tankolsz amikor kell.
Mekkora terület? Akkus nem lehet alternatíva?
60-70 körül csak áruházit fogsz kapni: einhell, alko...
Én is most vagyok vétel előtt, pár napja hasonló kérdéssel jöttem a topicba.
Ha nem gond a 2 ütem, akkor oleo mac sparta 250-et mondanék.[ Szerkesztve ]
Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!
-
Toobee
veterán
Én most próbáltam ki pár régebbi Oleo Mac kaszát: Spartan valami és 730. Ezek 2T modellek 1,4 LE körüliek, de csak szenvedtem velük, igaz, elég nagy volt a gaz. Szerintem most adj ki rá picit többet, de legyen erős a gép, a 755 Master már elég jónak tűnik.
Más: hétvégén feldobtunk pár kamerát, meg kiépítettük a számunkra szükséges villanyhálózatot. Régi parasztház, kikötöttük a bent lévő rendszert. Csináltunk pár sor veteményt is, a cirkalom marha jó dolog, szép sorokat tudtam vele húzni. A borsó, saláta már 1 hetes, azok szépen át is törték a talajt, már látni őket.
Hátul van egy nagyobb rész, oda lucernát terveztünk rakni, az lesz a hétvégi program. Kerítésjavítás, óltatarozás után pedig jöhetnek a szárnyasok. -
doc
nagyúr
válasz vendingo #6176 üzenetére
Nem is az a gondom hogy olyan bonyolult lenne, csak maceras kevergetni, bar vegul is lehet ra tartani egy kulon kannat.
A Spartan 250-et nagyon sok helyen lattam emlegetni mint 'best buy', vegul is lehet hogy raszanom magam.
A terulet nem hatalmas, talan 1000 nm, valtozo suruseggel, leginkabb csak vekony szaru fu/gaz.[b]Toobee[/b]: hat, ezt kicsit overkillnek erzem azert hogy evente 4-5 alkalommal elovegyem Mondjuk tenyleg dicserik, jol is nez ki, de igy epitkezes kozben ennyit nem szivesen adnek ki ha nem muszaj.
Oleo-Mac BCH 400 T meg ami eleg jo kompromisszumnak tunik a 250-es es a 730-as kozott[ Szerkesztve ]
-
vendingo
veterán
Én bch 400-at veszek szerintem (ma találtam is egyet 90-ért), de nálam elég vad a gaz, amit lusta vagyok manuálisan kitépkedni. Inkább bedarálom mulcskéssel, ehhez meg kell a 400-as ereje.
Sima átlag használatra inkább spartat választanék a helyedben. Veszel egy 5 literes kannát, amiben csak kasza benzin lesz, aztán ennyi.Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!
-
inf3rno
nagyúr
Attól is függ, hogy mennyit nyírja. Én annak idején arra jutottam, hogy 1.6LE-nél van az a határ ami alatt már inkább szegélynyíró, mint fűkasza, szóval annyira nem éri meg megvenni. Ebben lehet némi csalás, mert a kínaiaknál néha beírnak dupla annyit, mint amit ténylegesen tud. Ha kellően sík a terület és viszonylag sűrűn nyírja, akkor én inkább tologatósat vennék, azzal ezerszer könnyebb, mint kaszával.
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
Rive
veterán
válasz vendingo #6176 üzenetére
Azért nem éri meg a természetes módszer, mert ingyen van, nem lehet rá támogatást felvenni.
Azon kellene picit elgondolkodni, hogy a kapa ~ 7000 éves találmány, az eke meg ~ 5000 éves.
Semmiféle támogatásnak nem volt szerepe abban, hogy teljesen kiszorították a megelőző 'hagyományos' módszereket[ Szerkesztve ]
/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!
-
justmemory
senior tag
válasz Szilágyi84 #6146 üzenetére
Én valahol a két véglet közötti egyensúlyban hiszek. Olyan sok idő telt el vegyszerezve (globálisan), hogy nem gondolom, hogy egyik pillanatról a másikra, pusztán az így akarom csinálni erejével működhetne. Egyfelől nagyban csinálni a hagyományos módokon (úgy értem, hogy nem 1-2 gazda, hanem 80-90%) olyan infrastruktúrális kiépítettséget, alapanyagokat, stb. feltételezne, ami jelenleg nincs. Másfelől a sok rezisztencia miatt nem biztos, hogy működne. Ha a profittól és/vagy minden egyéb gazdasági körülménytől el is tekintünk, a végső feladat az lenne, hogy etessünk/ellássunk 7+ milliárd embert (vagy "csak" egy országnyit) hagyományos módszerekkel. Szerintem ehhez elhatározás és idő kell. Utóbbi a fentebb említettek miatt (nagyon elnagyolva). Sz elhatározás pedig külön sztori.
Amit én lokálisan teszek, hogy igen, van 4 db 4x4 méteres ágyásom, amit fóliával lefedek. Ennek oka részben az, hogy nincs elegendő mulcsanyag (egész egyszerűen egyszerre nem gyűlik össze ennyi fűnyesedék - 64m²!) Emellett esetleg van még valamennyi, amit kapálok, ha történik vetés. A maradék kb. 600-700 m²-en viszont max füvet nyírok, de azt sem mindenhol, mert van, ahol a pipacs nő föl, vagy más virágos növény. Plusz rengeteg a bokor, fa, részben dísz, részben termő. Itt sem igazán tápanyagozunk, viszont a termés miatt idén 1x megpermeteztem, és ha kell, pl. tetvek ellen is meg fogom, mert évekig próbáltuk vegyszer nélkül, de amit elértünk, az az, hogy végignéztük, ahogyan tönkre megy a termés, a fa. A kert fele eleve parkosítva van, de nem vetett fűvel, hanem igenis "gazos", mert nem akarunk ökológiai sivatagot. De ha kell, akkor kézzel/kapával gazolok, nem gyomirtóval. Ugyanakkor a házfal és a betonjárda tövénél kibújt kitudja hányezer éve nem írtott/gyérített tarackot lefújtam, mert komplett dzsungel volt a házfal 10 m hosszan. Úgy tűnik most rendben van. Ahogyan látjuk rengeteg állat mozog a kertünkben. Tehát úgy gondolom, a magunk részéről az egyensúly megvan. Persze mi csak hobbiból, pici önellátásra "gazdálkodunk", nem megélhetésből, és valószínűleg ez nagyon nem mindegy...
--- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---
-
Dorian
félisten
válasz justmemory #6182 üzenetére
Én is ugyanígy. A minimálisan szükséges vegyszerezést bizony megteszem: 1x kénes lemosó permetezés, virágzáskor 2x gomba ellen, és amikor és ahol kell (1-nél többször még egyik évben sem kellett) tetvek ellen.
Ellenben gyomirtót nem használok (inkább kiszedem a fűből a zavaróbbakat), műtrágya helyett pedig trágyát, idén pedig először komposztot a veteményesben, a fű műtrágyát kap (mi mást kaphatna?)Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!
-
vendingo
veterán
A sparta 250 jobb minőségű.
A bch-ba a h betű a home/hobby-t jelöli. Egyszerűbb anyaghasználat, olcsóbb komponensek.
Legalábbis nekem ezt mondták. Ha nem akarsz bozótot vágni, mulcsozót használni, akkor felesleges a 2 le.Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!
-
Dorian
félisten
Ennyi, nem kaphat mást. Kertész megszórja tavasszal a gyepszellőztetéskor, én 1x nyár közepén, meg talán a kertész az őszi alkalommal is szór rá.
Meg most vettem ajánlásra Wuxal Super lombtrágyát a virágoknak. Alattuk fenyőkéreg mulcs van, úgyh más nem jön szóba.Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!
-
spileraaa
senior tag
Szilva /alma / körte / cseresznye / meggy
Ezekre valaki tudna írni egész évre permetezési menetrendet?
Ha van rá igény én tudok a szőlőre írni ahoz értek de a gyümölcs és zöldség azokhoz nem igazán.
Erdély (Románia) Huawei Mate 20 Pro /Huawei Mate 10 Pro/ Xiaomi Redmi 3s Prime / Lenovo A660
-
Dorian
félisten
válasz Brandynew #6193 üzenetére
Amit az Amalgerolról olvastam, kb. ugyanazt csinálja, mint pl. a Wuxal: javítja a növények tápanyagfelvételét, csak több, mint 2x annyiba kerül.
Wuxal összetétel: nitrogén 8%, Foszfor (P2O2) 8%, Kálum (K2O) 6%,Bór (B) 124mg/l, Réz (Cu) 49mg/l, Vas (Fe) 248mg/l, Mangán (Mn) 148mg/l, Molibdén (Mo) 12mg/l
Cink (Zn) 49mg/l,
Amalgerol összetétel: "titkos" Akkor honnét tudom, h jobb, mint a másik, és nem ebben is a nitrogén-foszfor teszi a dolgát?Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!
-
Egy másik szívfájdalmam a diófa levél. Ha jól tudom nem szabad a talajon/talajban hagyni, mert mindent "megöl" a benne lévő nagy mennyiségű ?jód? miatt.
Kinek milyen tapasztalata van a diófa levelekkel kapcsolatban?
A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele, hagyom, hogy megmutassa önmagát.
-
Rive
veterán
Nem jód. Csersav.
Mi szoktunk belőle hagyni a füvön (giliszták tavaszra 'megeszik'), de nem sokat mert takarja a fényt => öli a füvet.
Kicsit lassabban komposztálódik mint bármi más, de rendes körülmények között azért egy szezon alatt megvan.
Elvileg nem jó elöl hagyni a diófalégy miatt, de osztottunk, szoroztunk: nincs annyi haszon a dión, hogy egy tizen-méteres fát megérje permetezni, úgyhogy végül ráhagytuk./// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!
-
inf3rno
nagyúr
A dió az valamilyen mérget termel, ami lassítja a többi növény növekedését, vagy meg is öli őket nagy mennyiségben, de nem tudok róla, hogy ennek bármi köze lenne a jódhoz. A múltkor olvastam egy listát, hogy vannak olyan növények, amik védettek ellene, és azokat lehet diófa alatt is növeszteni.
Buliban hasznos! =]
-
inf3rno
nagyúr
Szerintem sincs értelme permetezni, túl nagyok. Valaki írta régebben FB-on, hogy magától elmúlt náluk a légy itt Veszprémben, úgyhogy lehet, hogy egy idő után ez is eltűnik majd, mert jön valami természetes ellensége. Spanyol csiga például nálunk már szinte egyáltalán nincs. Vegyszeres megoldásnak inkább valami felszívódót javasoltak nekem, és talán sárga légypapírral lehet követni ezt is, hogy mikor érdemes kilocsolni a szert.
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
Új hozzászólás Aktív témák
- Mobil flották
- Háztartási gépek
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Milyen légkondit a lakásba?
- OLED TV topic
- Motorolaj, hajtóműolaj, adalékok és szűrők topikja
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- PlayStation 5
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- WoW avagy World of Warcraft -=MMORPG=-
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest