Új hozzászólás Aktív témák

  • tailor74

    őstag

    Tanúsíthatom, hogy messze finomabb, mint bármelyik bolti joghurt, ráadásul igény szerint bármivel ízesíthető.
    Mi ugyanezen módszerrel csináljuk a joghurtot, csak házi tejjel (tej automatából "fejjük" :) ).

    Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.

  • sutszi

    veterán

    Jó ez házi joghurtkészítés és a pozitív hatása az emésztésre is tény. De pár résznél hiányérzetem volt.

    1. UHT meg zsírszegény rossz. Miért?
    2. "Az edény aljára rakódott vékony réteggel ne foglalkozz, könnyen ki lehet tisztítani." - Égettél már oda tejet?!
    3. Miért nem lehet összekeverni a végén?
    4. Minek hasonlítod bolti péksütivel? (Egyértelmű, hogy egy rostban szegény fehér lisztből készült szénhidrátbomba csak arra lesz jó, hogy kilengeti a vércukrod. Míg a joghurtba pakolt rostban gazdag zab, teljesen másképp viselkedik. )

    Jó a téma, csak rosszul körítetted.

    Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

  • Geffry

    aktív tag

    Az UHT tejnek hivatalosan nem lenne szabad különösebben eltérnie a szimpla pasztörizált tejtől, azontúl amit a neve is sejtet: ultra magas hőmérséklet. Magasabb hőfokkal alaposabban elölnek belőle mindenfélét amitől könnyen megromolhat, (illetve lehet hogy ezért nem vállt be a cikkírónak sem, gondolom elbomlik valami enzim ami miatt meg tudna joghurtosodni és emiatt már az "indítókultúra" sem elég?) majd amilyen gyorsan csak lehet bedobozolják hogy ne fertőződjön vissza.
    Tehát elvileg a bolti tej az bolti tej.
    Ha igazi tejet akarsz akkor pedig befekszel a tehén alá, habár az automatás változattal volt olyan tapasztalatom hogy két napon belül megsavanyodott, ami azt sejteti hogy tényleg nincs agyonkezelve az se. (vagy a gép nincs elég alaposan kitisztítva?)

    Mindennek ellenére bevallom, nekem is megvannak a fenntartásaim az UHT "műanyag" tejjel szemben, de sajnos(?) annyira gyűlölök boltba járni hogy én inkább veszek egyszerre 2-3 kartonnal és ha kifogy egy doboz akkor csak a spájzig kell menni a másikért. A lustaság győzött a szkepticizmus felett...

    Mindenesetre köszi a receptet. :R

    szerk: helyesírás

    [ Szerkesztve ]

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • a2d2

    addikt

    Na a level 1-es szint már megvan, csak így tovább. Én is így kezdtem valamikor.

    Ezután hamar jött a termoszos megoldás. Minden ugyanaz, csak nem üvegbe kell tölteni hanem 1L-es termoszba, így a dunsztolni sem kell.

    Ezután pedig kaptam pár éve szülinapomra 12 üveges elektromos joghurtkészítőt. Kb 12e Ft körül mozgott. (Azóta apósomék vettek Aldis-at talán 7 üvegeset 5-6e-ért, ez is teljesen jó).
    Nagyon szeretjük, praktikus a sok kis üveg miatt, gyerekek is imádják a házi joghurtot.

    Nagyon sokat kísérletezgettünk a különböző alapanyagokkal hogy melyikből lesz a legjobb joghurt. Általában sima 3,5-es tejet vettünk meg a LIDL-s 4-db-os natúr joghurtot, ami zöld kartonban volt összefogva (érdekes mostanában nem láttam pedig nagyon jó volt).
    Egyszer aztán együtt töltöttünk egy hetet sógoromékkal, akik teljesen bio megszállottak és ettünk a joghurtjukból és onnantól nem volt kérdéses miből készül nálunk a joghurt: zöldfarm bio tejből és bio joghurtból. Igaz hogy jóval drágább mint a normál, de érdemes egyszer kipróbálni, mert nagyon durva anyag lesz belőle. És még mindig jóval olcsóbb mint a bolti.
    Próbáltuk ilyen tejeskocsiból érkező házi tejjel is, de meg sem közelítette. Valószínűleg abból már kiszedtek addigra mindent.

    A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • DeFranco

    nagyúr

    tényleg divat (lesz) a házi készítésű mindenféle...

    házi kenyér, házi joghurt, házi pálinka, házi feladat, házi custom rom :D

    viccet félretéve, mi is házilag készítjük a joghurtot, az előbb is említett joghurtkészítő géppel, ami egyszerűen csak egy elektromos dunszt. előnye, hogy kényelmes, praktikus, hasznosak az üvegcsék, és helytakarékos a pokrócozáshoz képest.

    hátránya, hogy akkor is foglal helyet, amikor nem dolgoztatod, és mivel drauton dzsalik bele a petró, paramókusok csak otthon ébren töltött 8 órában működtethetik.

    egyébként megéri vesződni vele, finom joghurtot csinál. személyes véleményem az, hogy az ízen és a frissességen kívül sokban nem különbözik a bolti joghurttól, nem egy ördöglakat az eljárás, nem kell adalékolni (nézd meg az összetételt egy boltin, nem is szokták), tej, opcionálisan tejszín, joghurtkultúra, doszt.

    brotip: a kovászoláshoz hasonlóan ez is perpetuum mobilizálható, ha az utolsó jogurtot meghagyod, és azt kevered bele az új tejbe. ez egy pár körön eljátszható, nálunk 3-4 után jön a friss joghurt újra. Elméletileg, mivel a joghurtkészítés arról szól, hogy két baktériumtörzset szaporítasz fel a tejben, ez analóg azzal, mintha bolti joghurtot használsz, és elméletben a végtelenségig folytatható, gyakorlatilag pár alkalom után már érződik az eredmény ízén, hogy érdemes cserélni. hogy miért, azt mindjárt jön egy kisbiológus és elmagyarázza, én is kíváncsi vagyok.

  • szaszlaci

    addikt

    Baromság. Bocs.

    Az UHT tej és az összes bolti hőkezelt jobb, mint a "csodás házitej". Azért, mert teljesen sterilizált az összes kórokozótól, legyen az olyan, ami rohaszt és olyan, amitől épp megalszik a tej. Emiatt áll el akár évekig, nem azért, mert műanyag és főleg nem azért, mert lenne benne báremnnyi tartósítószer vagy antibiotikum.
    Azért jobb, mert a zsírt kiszedik belőle, utána visszateszik homogenizált formában, ami sokkal jobb a gyomornak. Másrészt nem fog a tetején kiválni.
    Az UHT tej nem műanyag, minden megvan benne. A többi hőkezelt tejjel szemben édeskésebb, mert a tejcukor egy része karamellizálódott.

    NEM kell felforralni, mert nincs benne kórokozó. Éppen hogy az otthoni forralás károsítja, nem a nagyüzemi hőkezelés.

    40 – 45 fokra melegít. Ha kevesebb krémesebb, ha magasabb, savanykásabb lesz a végén. 50 fokon azonnal elpusztul a belerakott oltókultúra.

    Veszel egy probiotikumot (legyen benne lactobacillus acidophilus és streptococcus termophillus, mint joghurt alap), és egy literbe elég egy késhegynyi. (Vitaminstation Probflora 1/10 kapszula.)

    Dunsztban vagy termoszban, érdemes fűteni pár Wattal, ha nincs meleg. 24 óra kell neki, hogy jó legyen. Össze lehet kavarni, hivatalosan kellene, ízlés kérdése. Újabb 24 órát érdemes még állni hagyni hűvösön.

    Másrészt nem biztos, hogy annyira jó a joghurt, főleg, ha emésztési gondjai vannak az embernek. Ellenben a tejjel.
    Nyolc évig nem ittam semennyi tejet, mert hogy megmondta a sok barom, milyen rossz. Aztán kipróbáltam, és a problémáim felét el is mulasztotta egy hét alatt. Pedig voltak elég komolyak: reflux, állandó fázás, ilyesmik.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • Imádom az ilyen cikkeket az oldalon, tök jó, hogy nem csak mindig hardver, meg telefon. :R

    iPhone felvásárlás előfizetéses is!

  • ROBOTER

    addikt

    válasz szaszlaci #6 üzenetére

    "az összes kórokozótól, legyen az olyan, ami rohaszt és olyan, amitől épp megalszik a tej. "

    Azért a teljes baktériumflórát kórokozónak nevezni... Túltoltad ezt a szakértelmet.

  • zeorsdfd

    senior tag

    válasz Jeanne d'Arc #7 üzenetére

    Üdv!

    Csak néhány apró megjegyzés.

    Szinte bármilyen tej jó, zsírtartalom nem számít. A hűtésnélkülistartós tejjel lesz gond egyedül.

    A tejet nem kell felforralni, elég 70C fokra melegíteni, 5 percen át. Utána pedig

    -ha huzamosan 37 fok alá meg a hőmérséklete - enyhe ízű lesz
    -ha sikerül jól hőszigetelni, meleg helyre tenni - intenzívebb íze lesz

    Az így készült joghurtal újra meg lehet próbálni beoltani a tejet. Egy ideig menni fog.

    Van ezenkívül a (tibeti, kaukázusi, egyéb) kefírgomba, ami még ennél is egyszerűbb, ott még csak melegíteni se kell a tejet, hideg tej+gomba és 8 óra alatt kész a kefír. Ez a gomba viszont szaporodik, így nálunk 2 éve szinte mindennap készül kefír ugyanabból a 2 éve szerzett gombából. Elutazáskor le lehet fagyasztani a gombát és utáni is működik tovább!

    szerk: bocs, ez nem reply akart lenni (laleh) :-)

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    Igazából tök jónak és egyszerűnek hangzik ez, de miben jobb, mint ha boltban megveszem a joghurtot és megeszem? A "recept" alapján nem sok különbség van az 1liter tej + 1 doboz joghurt ára és az ~1,75kg joghurt ára között (260 Ft vs. 340 Ft kerekítve, ami ha 4-5 napra elegendő joghurt lesz belőle, akkor napi 16 Ft plusz kiadás), és mégis csak munka van vele, gázt is fogyasztja, helyet is foglalja, mosogatni is kell utána.

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Cathfaern #10 üzenetére

    Ha probiotikummal csinálod, akkor egy élőflórás, prb. joghurtot kapsz gyakorlatilag egy liter tej árából. Ráadásul friss, ami fontos, mert nagyon gyorsan pusztulnak a bolt polcán.

    ROBOTER: ecsém..

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • tlala

    addikt

    Hihetetlenül üdítő volt végre evy ilyet is olvasni a notebookok meg a "friss hardverek" típusú cikkek között!
    Ráadásul nekem be is jött a sallangmentes, de szabatos, pozitív stílusod.
    Nagyköszi!
    :R

  • tvamos

    nagyúr

    válasz szaszlaci #11 üzenetére

    Ha probiotikummal csinálod
    Az oke, de ami a cikkben van leirva... annak nem latom az ertelmet. Hacsak nem a konyhaban pepecseles.

    [ Szerkesztve ]

    "Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

  • szupermacs

    veterán

    Annyira faék egyszerűségű az egész elkészítése, hogy hihetetlen! Köszönöm a cikket, nagyon jó volt olvasni. :R Egyszer biztosan kipróbálom.

  • szaszlaci

    addikt

    válasz tvamos #14 üzenetére

    A cikkben bemutatott módszer szerintem se a legjobb, azért írtam a 6. hsz.-t, de ha sikerül, azzal is élőflórás lesz az eredmény, jó sok acidophilussal.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • Maximum1

    őstag

    válasz szaszlaci #16 üzenetére

    Elvileg ha veszek egy doboz általad írt terméket akkor nem is kell a joghurt? Mindennap egy tabi és kész, 33ft/nap, olcsóbb a joghurtnál is.

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Maximum1 #17 üzenetére

    Nekem működött azzal minden fajta bolti tej esetén, még zacskóssal is. A lényeg, hogy tiszta, csíramentes legyen az edény és ne hűljön le 24 óráig. Nem kell egy kapszula, elég volt kb. a tizede is. Egy egész kapszulával hamarabb kész.
    Más probiotikummal is össze kellene, hogy jöjjön, ha (tényleg!) van benne a két szükséges: l. acidophilus és s. termophillus. Illetve lehet kapni direkt joghurt kultúrát, ugyan arról szól, csak lehet nincs benne igazán probiotikus törzs és nem is túl olcsóak.

    Mármint joghurtot akarsz csinálni tejből, jól értem? Ha csak a tablettát szeded, az nem túl nagy mennyiség, egy bögre friss joghurt nagyságrendekkel többet tartalmaz. Mint egy marék kapszula.

    Jut eszembe, az előző megmaradt joghurttal is működött, hogy az edényben hagytam. De az íze más lesz, mert a különböző törzsek aránya felborul, már csak attól, hogy más a hőmérséklet, ezért is más az íze. Vagyis valami probiotikus lesz, de hogy mi, azt nem tudom.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • #20655360

    törölt tag

    intel gyári pasztával szemben hogy szuperál?

    Jó cikk lett am.

  • Eclips21

    őstag

    válasz szaszlaci #6 üzenetére

    az hogy a tejtol szarul vagy nem egyenlo azzal hogy mas tejtermektol is az leszel ez baromsag volt, en se iszok tejet eppen ezert, de minden mast megeszek

  • d@vee

    őstag

    válasz szaszlaci #6 üzenetére

    Baromság, bocs (érzed az iróniát? :N )
    A "csodás házi tej" -től nem igazán lehet jobb a boltokban kapott "meszes víz" Tisztelet a kivételnek. Te láttad már mi lesz a bolti tejjel és a házi tejjel ha megromlik? Ha meglátod, megtudod miért hívnak sok boti tejet meszesvíznek :D

    Am jó írás, üdítő volt így a sok kínai vacak között valami mást is olvasni :DDD Kipróbálom pár nap múlva, az tuti.

    Ja

  • Bjørgersson

    félisten

    válasz szaszlaci #6 üzenetére

    Igyad akkor. :)

    As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

  • PengeBaby

    újonc

    Készítettem már házi joghurtot. Házi tejbe kevertem egy natúr joghurtot,de bármilyen ízesítésűvel működik, egy éjszakára meleg sütőbe tettem, (nem túl melegbe, a módszer lényege,hogy nagyon lassan hül le) gyümölcsdarabkákkal ízesítettem. Bögreszámra fogyasztották. :)

    Nagyobb az átütésem, mint nekem.... Szecsi rá a tanúm. )

  • #65675776

    törölt tag

    válasz szaszlaci #6 üzenetére

    Pont ugyanazt lehet írni erre a hsz-ra, mint az első szava.

    -A szavatosság nem a hőkezelés módjától függ elsődlegesen, hanem a csomagolástechnikától, beleértve ebbe a csomagolóanyagot is. Hiába megy át a tej az ultrapasztőrön, ha utána sima egyrétegű PE fóliába csomagolod nyitott töltőgéppel. Ebben az esetben 6-7 napnál többet nem fog kibírni. Nyitott technológiával nem is lehet efelé menni.* Mindenképpen zárt technológia kell, ahol magát a csomagolóanyagot is sterilizálod (peroxidot szokás erre használni), illetve a csomagolóanyagot feltöltöd steril levegővel, vagy semlegesgázzal (nitrogén leginkább). Ha a többrétegű, fényzáró fóliát használod, akkor már ilyen technológiával elérhető 30-40 napos szavatosság is. Ezek ugye a féltartós termékek. Sima PE bevonatú papírdoboz kb ugyanezt tudja biztosítani. Ha ennél hosszabb szavatosságra van szükséged, akkor már csak és kizárólag az aluréteget is tartalmazó többrétegű PE bevonatú papírdobozok jöhetnek szóba. Amennyiben termelés közben bárhol megnyílik a steril ág (legyen az csak egy szivárgó tömítés, vagy akár csomagolóanyagszakadás a töltőtérben), akkor el kell mosnod a steril ágat, és újra kell sterilizálnod. Egyébként az túlzás, hogy évekig. Gyümölcslevek talán, de ott sem jellemző az egy évet meghaladó szavatosság. Tejtermékeknél fél évnél többet nem adnak meg semmire sem. De az is csak a bontatlan csomagolásra igaz. Amint kibontottad, maximum 2-3 nap, és az is csak hűtve tárolás esetén.

    -A zsírt valóban lefölözik (nem kiszedik), ezzel álítják be ugyanis a késztermék zsírtartalmát (nem hígítással, mint a sok hozzánemértő mondja). Amennyiben kicsit túltolták a fölözést, akkor a szükséges zsírmennyiséget tejszínnel pótolják. De mindez még a termelés megkezdése előtt történik. Amint a termék bekerült a végfeldolgozási UHT pasztőrbe már nem lehet semmit sem adalékolni hozzzá. Az ok ugyanaz, amit az előbbi pontban is írtam: zárt technológia. A homogénezőn az egész árú megy át, nem csak a zsír. Tejszínt (ami kb koncentrált tejzsír ugyebár) eleve jóval alcsonyabb nyomáson szokás homogenizálni, mint más termékeket. Tejszín esetén 25 bar a jellemző, a többi UHT terméket 240 baron szokás. Magas nyomáson a tejszínben olyan mértékben szétcsapnák a zsírszemcséket, hogy a legjobb pornóribanc sem lenne képes felverni.

    * - a savanyú tejtermékek más kérdés, azokat a savanyúságuk önmagában tartósítja valamennyire. Ezért lehet joghurtot, tejfölt és hasonlókat nyílt technikával gyártva 20-30 napra szavatolni.

    A lényeg, hogy a tejipari technológiákról nem igazán tudsz semmit sem.

  • zizi7229

    tag

    válasz #65675776 #24 üzenetére

    hát én annyit tudok, hogy ami dobozos tartós tejet ittam eddig, annak mindnek szar íze volt....felénk kb 2 kilóméter a tehenészet....ott az automata, onnan hozzuk a tejet. annál nincs jobb

    Tel.: 06-30/650-1098 --- megbízhatóságom, hirdetéseim --- http://hardverapro.hu/tag/zizi7229 || OnePlus One 64GB >> Huawei P9 Plus >> P20 >> S22 Ultra || 8800 Ultra -- Because I believe in power

  • Matada2.3

    veterán

    Így este megfáradtan pont ez a cikk kellett nekem az elalváshoz, és ahhoz, hogy holnap nekilássak egy kis házi joghúrfőzésnek! :R

    Finn the human

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Eclips21 #20 üzenetére

    Hol írtam én olyat, hogy a tejtől szarul vagyok? :U

    d@vee: láttam. A bolti tejben nincs élő organizmus. Mikor kiteszed a levegőre és hagyod megromlani, egyből belejut valami rothasztó, és mivel kiválót táptalaj, megrohad. Ha joghurt kultúra jut bele, az szaporodik és a keletkező savtól kicsapódik a fehérje és megdermed. Ha az aludttejhez szükségeset teszed bele és megfelelő a hőmérséklet, megalszik. Ennyi. Mivel a levegőben a rothasztó dolgok vannak nagyrészt, az eredmény is borítékolható.

    daa-raa: ha a tehénből kijött tejet beleteszed bármilyen dobozba, napok alatt megromlik vagy megalszik, mert nem sterilizált. A hőkezelt nem.
    Egy UHT több, mint egy évig áll el.
    Ha kinyitod, bejut a levegőből bármilyen élő organizmus, ami 2 – 3 nap alatt elszaporodik, ezért ennyi a szavatossága.

    Lefölözik, utána centrufugálják, majd visszateszik. Nézd meg az első pár percet, épp az idevágó részről szól.

    A savanyú tejtermékekben azok a (számunkra barátságos) életformák vannak elszaporodva, amiknek melléktermékei a különböző savak, ezért már nem rúghat labdába egyéb ebbe bekerülő gomba, akármi. Másrészt az alacsony pH értéken teljesen lecsökken az aktivitás (ezért is nem szaporodik tovább), mert nem ideális nekik.

    Szóval ritka nagy baromságokat írtál, fogalmad sincs az egészről. Remélem, képes vagy belátni.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz szaszlaci #27 üzenetére

    "Egy UHT több, mint egy évig áll el."
    Javítom magam, úgy néz ki, nem áll el több, mint egy évig. Valamiért ez volt bennem.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • DeFranco

    nagyúr

    A logout olyan mint egy joghurtkultura... bedobod a bejegyzest, es minimum 8, maximum 24 óra mulva minden tag a téma egyetemi szintű szakertojeve válik. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Hatvan9

    senior tag

    Képlet: Joghurt x_1=\frac{-b+\sqrt{b^2-4ac}}{2a}, így a korábbi állítások nem helytállóak!
    Lorenz féle speciális relativitás elmélet:

    Tehát ebből az a következtetés vonható le, hogy az itt leírt kijelentések összessége, az eggyel előttem lévőt leszámítva, mind hamisak!!
    Ezzel együtt a képlet megoldása ebben az utolsó előtti hozzászólásban van, hogy ez milyen összefüggésbe hozható a 29 -es számmal?? Azt még mi sem tudjuk! De ezen jó lenne filózni a kedves fórumlakóknak.

    A cikk remek volt, köszönjük :R

    [ Szerkesztve ]

  • Dominó85

    veterán

    válasz szaszlaci #6 üzenetére

    Ehhez annyit tudok hozzáfűzni, semmi rosszindulatból, hogy te is csupán egy a XXI. században a média által megfertőzött, nettó baromságokat elfogadó (ami a médiában megy kb az, nettó baromság) ember vagy. Ittál, ettél eredeti ételeket? Nem, vagy nem valószínű és biztosra veszem, hogy a sok méreg anyaggal (szerinted sterilizált) telepakolt ételeket megszokott gyomrod ki is dobná a természetes ételeket. Azon generációk, akik 10+ évesen energiaital mellett, 14+ évesen dohányzással és aktív nemi élettel "nőnek fel" bizonyítják mindazt, hogy a szerinted egészségessé tett ételek jobbak. Mi ugyan már nem éljük meg, de hidd el, hogy egyre rövidebb lesz az emberek átlagéletkora a sok xarnak, amit megeszünk és a gyógyszeriparnak JÓ! Ugyanis a pénz beszél, kutya vau-vau. A ráknak és minden egyébnek már rég meglenne vagy éppen megvan az ellenszere, csak ugyebár miért is érné meg megmenteni az átlagemberek életét. Vicces, abszurd és szánalmas világban élünk. És az ilyen pozitív cikkeket, mint amit a kolléga leírt csak azok bánják, akik lassan már elv nélkül xarnak az életükbe és elhiszik a sok szennyet, amit rájuk erőltetnek. És csak ismétlem magam, NEM személyeskedésből írom ezt neked és azoknak, akik nem hisznek még/már a régi gyógymódokban, ételekben, életvitelekben. Ha egy földműves beteg volt, meghámozott két-három lilahagymát, megette nyersen, majd este mézes fokhagymát evett és kutya baja sem lett pár nap után. Ma meg beveszel egy gyógyszert, aminek a mellékhatása miatt kapod a másodikat, majd amiatt a harmadikat stb... És mindezt sokszor már 16+ után! Már bocsánat mindenkitől, de KI tehet arról, hogy egy egészséges 16+ ember elhízik? Elsősorban ő maga! És csak azután a média. Egészségesebb életmódra, mértékletességre (étkezés esetén) lenne szükség. Az emberi szervezet EMLÉKSZIK! Bizonyított tény. Bocsánat a hosszú írásért. Csak azt kívánom, hogy mindenki egy kicsit tudatosabb, egészségesebb és gyógyszeripartól a leghosszabb ideig mentes életet éljen! :R :R :R

    * Péter - 06302461862 *

  • Suker10

    aktív tag

    válasz #65675776 #24 üzenetére

    Vizsgáltunk tejeket, a legtöbb vízzel volt hígítva, nem a zsírtartalom miatt. Ráadásul majdnem mind porból készült. Ez nem legenda, laboratóriumi vizsgálatokkal igazoltuk (összetétel, mikrobiológiai, GMO stb.). Korábban dolgoztam tejüzemben, láttam furcsaságokat. Azt is láttam, hogy 1 liter tejből mennyi minden készül. Akkor jelent meg pl. a permeátum. Azóta nem iszom ilyen tejeket. :D
    Sok volt a beteg állat, a veszteséget úgy kerülték el, hogy azonnal feldolgozták. A tej minőségén is meglátszott. Utána senki nem vizsgálta meg azt a húst. :F
    Nem azt mondom, hogy általános, de létezik. Azt sem mondom, hogy erősen radioaktív tejjel találkoztam, viszont több mezőgazdasági termékben kimutattuk, ahogy az arzén jelenlétét is.
    A szarvasmarha soha nem ad azonos minőségű tejet, mert az összetételét, ízét több tényező befolyásolja, az elfogyasztott tápláléktól is függ.

    Müzli 38% gyümölccsel: "Száraz, hűvös helyen tárolandó. Az elemzés értékeit a természetes termékek biológiai variáció. Hiszen ebben a gabonafélék természetes termék tartalmazhat nukleáris alkatrészek, részek és kő shell alkatrészek is." De legalább természetes.

  • tvamos

    nagyúr

    válasz Dominó85 #31 üzenetére

    Ha egy földműves beteg volt, meghámozott két-három lilahagymát, megette nyersen, majd este mézes fokhagymát evett és kutya baja sem lett pár nap után.
    Vagy nem ebredt fel egyeltalan! Nem voltak azok olyan szep idok. Nincs jobban igaza egyikotoknek sem. Marmint... az persze lehet, sot valoszinu, hogy ujra csokkenni fog az emberek varhato atlageletkora...

    (#32) Suker10 válasza daa-raa (#24) üzenetére
    Errol a tejporos dologrol en is hallottam. Azota jobb szeretem a foldmuvestol venni a tejet, ahol latom a tehenet is. (A vizet en is hozza tudom onteni otthon, igybszabajozom a zsirtartalmat. :)) ) Mondjuk amiota lattam filmet valami maj parazitarol, ami a csigabol megy a tehnbe... szoval azota csak forralva iszom. (Regebben beszeltek tbc-rol is...)

    [ Szerkesztve ]

    "Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Suker10 #32 üzenetére

    Igen, valóban rohadt gazdaságos lehet, hogy először leporítják a tejet, majd utána újra felhígítják vízzel. Ha tényleg így készülne, akkor egy liter 2,8-as tej kb 8-900HUF-ba kerülne.

    Nem csoda, hogy ki lehet mutatni benne vizet, elvégre a tej 96-98%-a víz. Szóval sok vizet alapból nem tudnál adni hozzá. A tejport is ki lehet mutatni benne, aminek szintén nagyon egyszerű oka van: a gízdák sokszor túlfölözik a tejet leadás előtt, így a szárazanyagtartalma alacsony lesz. Ezt csak és kizárólag egy módon lehet pótolni: tejpor hozzáadásával. Ha nagyon alacsony a szárazanyag, akkor 60 m³ tejhez adnak kb 20-30 kg tejport. A szárazanyagtartalmat ugye szabvány írja elő, attól eltérni nem lehet.

    Mit igazoltatok vele? Volt valami referencia? Tudtatok kimutatni emulgeálószert abban a tejben?

    A permeátum megint más tészta. Amibe az kerül, vagy vizet adnak hozzá, azt eleve nem nevezhetik tejnek, joghurtnak... Az ilyen termékek esetén csak az ital utótag használható. Szóval a reggeli ital nem volt átverés, senki sem állította róla, hogy az tej lenne (leszámítva a vásárlókat).

    Minden radioaktív, amit megeszel, megiszol. Márcsak azért is, mert létezik háttérsugárzás. Emellett a legkomolyabb sugárterhelést a természetrenézve a szénerőművek adják. A szén tele van radioaktív izotópokkal, ami a füsttel együtt akadálytalanul a légkörbe kerül. De ez igaz minden fosszilis energiahordozóra. Sőt, azzal is megnöveled egy húskészítmény radioaktivitását, hogy füstölöd. A fa is nagyon jól eltárolja ugyanis az élete során őt érő sugárzást. Szóval ha a boci egy erőmű közelében legel, akkor hétszentség, hogy radioaktív lesz minden része. A probléma az, hogy nem igen tudsz olyan helyet mondani a világon, ahol ne égetnének fosszilis energiahordozót vagy fát.

    szaszlaci: Szép video, mutatja, hogy aki a fordítást csinálta dilettáns. Sikerült a cream-et lefordítani vajkrémnek. Bakker, legalább kinyitott volna egy szótárat, hogy lássa, a cream azt jelenti magyarul: tejszín. A vajkrém már egy feldolgozott, adalékolt termék.

    Pasztőrök és tejipari gépek tisztítására lúgos vizet használnak, ~5-6% NaOH koncentrációval. Fertőtleníteni alacsony hőmérsékletű pasztőröket perecetsavval szoktak, szintén 4-6% körüli koncentrációval. Magas hőmérsékletű pasztőrök fertőtlenítésére steril gőzt használnak. A töltőgépeket pedig szintén vagy a fent említett két anyag valamelyikével, vagy peroxiddal fertőtlenítik. Utóbbi főleg a Tetra és Combi féle gépekre jellemző. Időnként alkoholt is használnak.

    Egyébként már leírtam: a fölözést addig végzik a tejen, amíg be nem áll a kívánt zsírtartalom. Akkor adnak a fölözött tejhez újra tejszínt ha sikerült kicsit túlfölözni. Ha a fölözést pontosan végezték el, akkor nem adnak már hozzá tejszínt. Ennek egy nagyon egyszerű oka van: a tejszín a legdrágább tejtermék, eszük ágában sincs ilyesmire pazarolni. Inkább kicsit magasabb zsírtartalommal hagyják egy részét, ezt nevezik beállítótejnek. Ha a következő adagot túlfölözik, akkor inkább beállítótejjel növelik a zsírtartalmát.

    Tartósság: az UHT tej sem fog kibírni sima PE zacskóban 7-8 napnál többet. Önmagában az UHT pasztőrözés nem garantálja a tartósságot. Sokkal fontosabb a csomagolástechnika. Sima pasztőrözéssel is eltartható többrétegű aluréteges dobozban a tej 2-3 hónapig, amennyiben legalábbis fertőtlenített, zárt töltőgéppel csomagolod.

    Hol látod azt, hogy fölözés után centrifugázzák? Eleve mi értelme lenne? A fölöző maga egy centrifuga.

    [ Szerkesztve ]

  • mrhitoshi

    veterán

    válasz szaszlaci #6 üzenetére

    Jó étvágyat akkor hozzá. Biztosan nagyon finom és csodás a mindentől mentes tej.

    és főleg nem azért, mert lenne benne báremnnyi tartósítószer

    Állítás bizonyítás nélkül. Köszi!

    Az UHT tej nem műanyag, minden megvan benne.

    Öhm azért van akkor víz íze, mert minden megvan benne. Nem tudom, amúgy te ittál rendes tejet ? Óriási különbség van a bolti tejek, és az agyonkezeletlen rossz házi tej között. Mondjuk az ellen nem lehet mit tenni, ha valaki fehér vizet szeret inni. :U

    [ Szerkesztve ]

    PS4

  • sutszi

    veterán

    válasz mrhitoshi #36 üzenetére

    Túl sokat te sem bizonyítottál.

    UHT tejek között is vannak különbségek ízben. Az aldiba árultak egy 1,5%-os UHT tejet ami osztrák gyártmány volt. Elég tejszínes íze volt. Ahhoz képest mondjuk a farmer, alföldi, magyar tej például víz ízű.
    Nem tudom miért olyan nehéz megértened, hogy csak az lehet benne amit ráírnak. Nem adhatnak szart, csak ha másképp nevezik... :U

    Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

  • a2d2

    addikt

    válasz Suker10 #32 üzenetére

    Na akkor tudsz valamit mondani erről a zöld dobozos bio tejről, hogy abból mitől lehet ilyen jó joghurtot készíteni?

    A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • mrhitoshi

    veterán

    válasz sutszi #37 üzenetére

    Én nem állítottam egyebet, csak hogy a "rendes" tej víz ízű. Ti azt állítjátok, hogy nincs benne tartósítószer. Az én állításomat te is beláttad, bár egyszerű bizonyítani. A ti állításotokra még nem láttam bizonyítást.
    Spektroszkópiai vizsgálat után belátom én is.

    PS4

  • #65675776

    törölt tag

    válasz mrhitoshi #39 üzenetére

    Miért tegyenek bele bármiféle tartósítószert ha egyszer nem szükséges? Emellett rendszeresen ellenőrzik a hatóságok is, és ha csak egyszer is találnak olyasmit a termékben, ami nem lehetne - pl tartósítószert - akkor kb abban a pillanatban vonnák meg az adott üzem termelési engedélyét, és a teljes boltokban levő készletet visszahívatnák. Nem olyan hülyék a tejipari cégek, hogy ezt megkockáztassák.

    A háztól vett tejet viszont senki sem ellenőrzi. Szóval könnyen belefuthatsz akár veszett tehéntől származó tejbe is. Ahogy tizenpár éve egy hajdúsági gazda is volt szíves bekeverni az általa tudottan veszett tehéntől fejt tejet a gazdaság tejébe. Szimplán elhallgatta kb két hétig, hogy veszett az egyik tehene. Alsó hangon 400000 m³ tejet fertőzött meg ezalatt az idő alatt. És ki tudja mennyit adhatott el még kéz alatt is. Szóval ha gondolod bízz meg nyugodtan a gazdákban, de semmivel sem különbek, mint egy tejipari cég. Ők is azt nézik, hogyan tudják a lehjető legtöbb pénzt kihozni egy liter tejből. Előre fölözik a tejet, mielőtt leadnák. A gazdaságok is. Volt rá példa, hogy sikerült annyira lefölöznie a gazdaságnak, hogy 2% alá ment a zsírtartalom (mert ők ugye csak érzésre fölöznek, nem mérnek zsírt). És még ők hőbögörtek, hogy miért nem veszi át a feldolgozóüzem tőlük. Abban az időben 3,5% volt a minimum zsírtartalom, amivel átvette bármelyik üzem is a tejet.

  • mrhitoshi

    veterán

    válasz #65675776 #41 üzenetére

    Mondtam bármikor is, hogy gazdától veszem a tejet ? Nem csak ez az értékesítési módszer létezik. Vannak olyan kisgazdaságok, ahol ugyanúgy ellenőrzik a tej minőségét, csak éppen nincs agyontakarítva a tej. Nem mindegy, hogy kisüzemről beszélünk, vagy nagyüzemről, minthogy az sem mindegy, hogy mivel etetik a tehenet. Mindegy nem akarok erről vitát indítani, felesleges, mert úgyis csak hitvita lenne. Meg amúgy is felesleges lenne, ha valaki megelégszik az alacsony minőségű tejjel. Mindenesetre nagyon nem mindegy, hogy milyen íze van a tejnek. Érdekes, hogy ebből a gazdaságból származó termékeknek jóval természetesebb ízeik vannak, mint az ugyanolyan összetételű konkurens termékeknek. [link] Ha valaki akarja, akkor kóstolja meg, és próbálja ki.

    ami nem lehetne - pl tartósítószert

    hm Érdekes módon elég sok élelmiszer tartalmaz valamilyen tartósítószert, vagy adalékanyagot.

    PS4

  • #65675776

    törölt tag

    válasz mrhitoshi #42 üzenetére

    Elég sok élelmiszer igen, de a tejtermékek tipikusan nem. Ennek az oka a csomagolástechnika és a pasztőrözés együtt. Valóban nincs rá szükség.

    Az élelmiszerek minőségcsökkenését nagyrészt a levegő és a napfény okozza. Egy aluréteges papírdoboz ezt a két tényezőt teljes egészében kizárja. A baktériumok és vírusok pedig a pasztőrözés során pusztulnak el.

    A Nádudvar környéki tehenek nyilván az arrafelé a földben levő nagy mennyiségű félig-meddig lebomlott robbanóanyag, nehézfémek és üzemanyagok miatt adnak jobb tejet. Elvégre van ott a környéken egy szép nagy lőtér, bár manapság már nem igazán van használatban. [link]

  • Suker10

    aktív tag

    válasz #65675776 #35 üzenetére

    A hozzáadott víz mennyiségét pontosan ki lehet mutatni, a tejnél ez egy általános vizsgálat. Korlátlan mennyiségben lehetne hozzáadni vizet. Idegen víz kimutatására több módszer létezik, általában fagyasztással szokták megállapítani (krioszkóp). Nem tudom, gazdasági szempontból nem szokták vizsgálni. Ezt a gyártótól kell megkérdeni. Létezik, biztosan van valami oka. A sugárzás bőven meghaladta a határértéket. Több laboratóriumban is azonos eredményt kaptak. Pontosan nem tudom megmondani, de a kiszabott büntetés nem kevés. Nem biztos, hogy van kapcsolat. Inkább műtrágyákról van szó.

    Müzli 38% gyümölccsel: "Száraz, hűvös helyen tárolandó. Az elemzés értékeit a természetes termékek biológiai variáció. Hiszen ebben a gabonafélék természetes termék tartalmazhat nukleáris alkatrészek, részek és kő shell alkatrészek is." De legalább természetes.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Suker10 #44 üzenetére

    Tévedés. Már 5-10% hozzáadott víz hatására is szétválik a víz a tejzsírtól. Csak nem egyből, rövid időre meg tudja kötni a vizet. De a legkisebb külső hatásra is szétválik. Ahogy fagyasztás hatására is szétválik a természetesen benne levő víz és a zsír. Nem létezik olyan emulzió, ami korlátlan mennyiségben tudna felvenni vizet.

    De nem válaszoltál: tudtatok-e kimutatni emulgeálószert a tejben?

    [ Szerkesztve ]

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Dominó85 #31 üzenetére

    Meglepődsz, de én is így gondolom, ahogy leírod. Sőt, sokkal ígyebbűl. Ha leírnám, két szó után rám sütnék ezen az oldalon az "összeesküvés elméleteket gyárt", meg még valótlanabb jelzőket.
    Azonban vannak kivételek, amiknek a feldolgozás jót tesz, ilyen a tej is.
    Mondok mást a sok közül: a hús nyersen természetes, a feldogozás pedig a hőkezelés. Anélkül nem alkalmas emberi fogyasztásra. Akkor most mi a jó?

    Nem csak a tévé mossa az agyat, hanem látszólag a másik oldalról az internetes baromságok is. Tipikusan Platón barlangja. Az olyan ökörségeket pedig csak megemlítem, hogy a tej teli van tehénszarral, vérrel, gennyel, és csak azért hőkezelik, hogy ez a trágyalére emlékeztető valami ihatónak nézzen ki.

    daa-raa:
    a tej 96-98%-a víz.
    A 3.5 % zsírtartalmú tej 88 %-a víz. Wiki.
    Ne haragudj, de ezután még kevésbé tudom komolyan venni, bármit is írsz. Nem elmenekülök a válasz elől, csak annyira tévedhetetlennek hiszed magad, hogy részemről kár a gőzért.

    mrhitoshi:
    és főleg nem azért, mert lenne benne báremnnyi tartósítószer
    Állítás bizonyítás nélkül. Köszi!

    Nagyon egyszerűen bizonyítható. A tartósítószer ugyebár megöli a gombát, hogy ne rothadjon.
    Ha pedig egy literbe beleteszek egy késhegynyi oltókultúrát (probiotikumot, gombákat), akkor az gyönyörűen elszaporodik és joghurt lesz. (De meg is tud aludni a dobozos tej, csak kell, ami elindítja.)
    Ha lenne benne egy körömpiszoknyi tartósítószer, akkor rögtön elpusztítaná ezt, és nem történne semmi.
    Ugyan ez bizonyítja, hogy nincs benne (érdemleges) antibiotikum maradvány.

    amúgy te ittál rendes tejet ?
    Hogy a fenébe ne.
    Ha a tartály aljáról töltötték ki, akkor teljesen vizes, hála a homogenizálás hiányának. Ha a tartály tetejéről, miután eladták mindet, akkor pedig megáll benne a kanál, olyan, mint a legsűrűbb tejszín; hisz az is.
    Nagyon gyakran frankón szarszagú volt ez a csodás házitej. Kiderült, azért, mert hát fejés közben beleesik a tehénkaki. De nem ezen kell rugózni, csak megjegyeztem.
    Ezzel szemben az összes 2.8-as, elállós tej finom savanykás. A 3.5-ös UHT pedig kifejezetten édeskés, tejszínes. Erre rá lehet fogni, hogy műanyag, de nem az.
    Másrészt pedig a friss tej eléggé jó eséllyel fosathat, valószínűleg a zsír homogenizálásának hiánya miatt.

    a2d2:
    annál krémesebb lesz a joghurt, minél zsírosabb tejből készül. Ezen kívül az alacsonyabb hőmérséklet is ezt erősíti, valamint a probiotikus törzsek jelenléte.
    Ami a cikkben van fénykép, a tetején enyhe buborékokkal és némi "föllel", vagyis nem egységesen, az nem rossz, de nem is a legjobb. Teljesen egységesnek kellene lennie, legfeljebb némi pici kivált sárga savó megengedett. Ha olyan, minta cikkes kép, az azért van, mert egy hangyányit befertőződött a teteje, és más is elkezdett szaporodni. Bajt nem csinál, csak nem tökéletes, annak van az a picikét "johurtos-istállószaga". A jó joghurt ilyen szempontból szagtalan.

    Megjegyzem,
    a cikk indíttatása tök jó, gondoltam rá én is. Csak rossz irányba viszi el az egészet, az érdeklődő annyit lát, hogy túl sok a munka vele, fél nap pepecselés, és kapsz valami "húdebiot", de értelme nem sok.
    Holott jól csinálva könnyen, olcsón, a boltinál százszor jobb terméket lehet előállítani.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • tvamos

    nagyúr

    válasz szaszlaci #46 üzenetére

    Egy időben mindig keserű lett nekem a megaltatott uht (féltartós) bolti tej. Tök mind1 volt, mit tettem hozzá. (Én jobban bírom a joghurtot, mint a kefirt.)
    Ha gazdától veszem a tejet, nekem alap, hogy otthon hőkezelem. Nem? Mondjuk szarszagú még sosem volt. Ellenben keserű igen. (Azt a gazdát lecseréltem.)

    [ Szerkesztve ]

    "Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

  • tam@s

    tag

    Nagyon szépen köszönöm az indíttatást, pénteken elmentem a kisgyerekeimmel házi tejet venni, este felforraltuk, beletettük a joghurtot, és reggelre kész volt. Jó kis szemléltető program volt. Némi különbséget éreztem ízre a boltihoz képest, meg valószínű inkább hozzáképzeltem, de a tudat, hogy "tiszta" joghurtot eszünk, megnyugtatóbb. Bár nem vagyok nagy joghurtfogyasztó...
    Nem tudom, hogy mi volt az írásod célja, de ha az, hogy néhány ember ez alapján készítse, akkor +1 :)

    Viszont ez a rengeteg személyeskedés, és fölényeskedés, ami ebben a topicban van, egy joghurt témából kiindulva (!), nagyon elkeserítő, és mutatja a 2016-os magyar állapotokat. :(

  • tvamos

    nagyúr

    válasz tam@s #48 üzenetére

    Az tök jó! Legalább 1 valaki, akit jó irányba indított a cikk.

    "Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

  • tlala

    addikt

    Félve kérdezem - nem akarok flémet generálni:
    Van aki nem forralja fel a frissen felbontott, pasztőrözött tejet? Csak felmelegíti pl. 45 fokra, beleteszi a jogit, aztán hajrá?
    Iszonyú finom, édeskés-tejszínes volt a Farm bio tej, aztán felmelegítettem (pedig nem is jutott el a felhabzó felforrásig), mégis, mintha magas hőfokra melegítésnél elveszítette volna a finom ízét és keletkezett volna egy enyhe égett ízre emlékeztető felhangja.
    Elég lehet egy frissen kibontott pasztőrözött tejnél a 45 fokra melegítés?

    Azt viszont megerősítem, hogy felmelegítés után tényleg célszerű eltávolítani a fölet, mert nyúlos képletet eredményez a joghurtban.

    Viszont örömmel jelentem, hogy túl vagyok életem első házi joghurtján, és az eredmény remek lett. :)) A tejbe tettem egy Zöldfarm joghurtot és egy negyed kapszulányi valami probiotikumot is, a fiók mélyén találtam egy levél kapszulát (Protexin Balance).
    Éjszakára beállítottam a sütőt 35 fokra (dunszt helyett), és a végeredmény ma délutánra lenyűgöző és finom, krémes. A teteje is ugyanolyan krémes/fehér mint a többi része, nekem nem lett rajta olyan "kéreg". Tegnap este olyan 11 körül csináltam, és ma délután 3 órakor fejre lehetett az üvegeket állítani, nem csordult le a joghurt, megállt az üvegben.
    Legközelebb megpróbálom simán a tejet 45 fokra melegíteni (a digi kijelző szerint) a sütőben, aztán bele a joghurt és semmi több.
    Meg izgalommal várom a belekevert friss áfonyával, házi szilvalekvárral, stb. készült verziókat.

    Kérdezem, hogy aki csinálta már gyümölccsel: a gyümölcsön kell valamit sterilizálni vagy varázsolni?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák