Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Avicularia #73174 üzenetére

    Ha nem volt egyértelmű, éppen azért hoztam egy új-zélandi várost is, hogy ez az egyetlen adat önmagában semmit nem magyaráz.

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz LámaZ #73201 üzenetére

    Én k*vára nem vagyok EU ellenes, de ne prüszkölni tessenek, hanem eldönteni, hogy nemzetállami, vagy közös EU-s védekezést csinálunk és a döntés alapján hozzuk meg a szabályokat!

  • Z.É.T.

    őstag

    Van valahol publikus statisztika vezetve az aktuális hazai oltási számokról?

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Kékes525 #73232 üzenetére

    Először én is kb ott engedtem el, míg a haverom nem jelezte, hogy a poénok csak kicsit odébb indulnak :D

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Csatravi #73243 üzenetére

    Nálunk is az összes rokon/ismerős doki felvette és sehonnan nem hallok alacsony oltási hajlandóságot (5 különböző intézmény)

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    Már ketten hoztátok a 4 nagy idősotthon oltási hajlandósági arányát.
    Ami a cikkekben nincs külön hangsúlyozva, de fontos az arányszám megértéséhez, az a már átesettek száma, aránya.
    Nálunk ugye az a hivatalos, hogy aki átesett, az 3 hónapig nem oltathat, míg az ajánlás az, hogy 6 hónapig felesleges. Ha ezeket is hozzáadjuk az oltakozók számához, mindjárt nem 50% alatti lesz az arány.
    (ezt hozzá lehet gondolni az eü-s arányokhoz is majd, ha lesz onnan megbízható(nak tűnő) adat.

    (személyes infó az újpalotaiból, van ott ismerősöm szülője: aki nem esett át és nincs kizáró tényező, azok döntő többsége oltat)

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Ringman #73516 üzenetére

    Így van, nem tudjuk. Csak azt mondom, hogy az arány az az oltakozók + átesettek számával (lenne) értelmezhető.

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Csatravi #73520 üzenetére

    Ezt is láttam, köszi, ilyen szempontból (is) vannak egymásnak ellentmondó infók, de oké, vegyük ezt alapnak.

    (attól függetlenül, hogy egy orvos ismerősöm felvehette az oltást ~4 hónappal az átesés után... most persze kissé bizonytalan vagyok benne, mennyire szabad ilyen infót leírni, de legfeljebb letagadom és azt mondom, hogy csak kitaláltam... pontosabban: valójában csak kitaláltam! :D )

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Ezekiell #73557 üzenetére

    Mert ha nem kussoltak volna róla, túl sok lett volna a kérdés, hogy mi a f@szra várunk a leszervezéssel. :W

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Kékes525 #73604 üzenetére

    Én csak annyit tudok róla, hogy egy fejlesztéséhez nem kapott támogatást, talán még el is gáncsolták (nem tiszta, hogy bürokratikus okból, etikaiból, vagy üzletiből) és azóta big pharmázik, konteózik. Hogy azért, mert megkattant, vagy csak bosszúból, esetleg szimpla üzleti érdekből, az sem egyértelmű.
    Hallottam már vele műsort, van néhány közös ismerősünk és meredek figura.
    Ha szórakozni akarok, akkor esetleg belehallgatok valamelyik agymenésébe, de közegészségügyi kérdésben ignorálom. (így ezt a videót sem néztem meg)
    A korábbi interjúiban mixeli a tudományos tényeket, a feltételezéseket, a konteókat és csúsztatásokat.
    Tipikus összeesküvéselméletes arc, a szakmája és a tudományos mondatai alkalmassá teszik rá, hogy az arra hajlamosakat félrevezesse.
    Majd ha letesz valamit az asztalra, visszavonom, de amíg csak hangzatos állításokkal és csúsztatásokkal eteti a népet, addig nem javaslom senkinek, hogy egyetlen szavát is elhiggye.
    (aki nem ért ahhoz, amiről beszél)

  • Z.É.T.

    őstag

    A Kemenesivel közösen is videót készítő orvostól - fb link

    Mit üzennek az Egyesült Királyság vezető intenzív terápiás szakemberei?

    "Az új hullám valóságos, súlyos, feltételezhetően rosszabb, mint az első hullám. Álljatok készen, és legyetek felkészültek!”- hangzott el ma délután a Európai Intenzív Terápiás Társaság webinárjának bevezetőjében.

    A koronavírus új variánsa fertőzőbb, és úgy tűnik, hogy nagyobb arányban betegíti meg a fiatal (40 év alatti) generációt. A karácsonyi időszak valószínűleg fokozott rizikót jelentett, a fiatalok könnyebben adták át a fertőzést az idősebb generációnak, ezért a szakemberek januárban a megbetegedések további növekedésével számolnak.

    Az angol kórházak súlyos kapacitásgondokkal küzdenek. A személyzet extrém stressz alatt dolgozik, és a nővérek, illetve az orvosok teljesítőképességük határára értek. A jelenlegi helyzet még nagyobb kihívást jelent, mint a tavaszi és az őszi hullám.

    ☝️Mi ad bizalomra okot?
    - Egy év alatt lett diagnosztika, elérhetőek bizonyítékokon alapuló hatásos terápiák (válogatott esetekben a szteroid és az Il-6 gátlás).
    - Egy év alatt lett hatékony védőoltás.

    Még folynak a vizsgálatok, de úgy tűnik, hogy a Pfizer és az AstraZeneca védőoltása hatékony az új variáns ellen is.

    ‼️ Szükség van nyilvános párbeszédre ‼️
    A szakértők kiemelték, hogy bár sokat tanultunk az első hullámból, és a kórházak ma félkészültebbek, jobban szervezettek - de az új variáns nagyon gyorsan terjed, a kórházi személyzet viszont kimerült, túlterhelt, így a vírus előnyre tett szert. A kórházak, intenzív osztályok egymaguk nem tudják legyőzni a járványt, azt csak a közösség támogatásával, együttes erővel tudják, tudjuk megtenni.

    Az emberek ugyanakkor mostanra elfáradtak (COVID-fatigue), és a hatóságok hiába vezetnek be új intézkedéseket, azokat nem tartják be olyan szigorúan, mint tavasszal. Az előadók felhívták a figyelmet, hogy a pándémia elleni védekezés és a gazdaság működtetése nem egymással szemben álló folyamatok. Ha hatékonyan tudunk védekezni a járvány ellen, akkor van esély arra, hogy korrigáljuk a gazdasági károkat.

    Kiemelték a frontvonalban dolgozó vezető orvosok felelősségét a nyilvános kommunikációban. Mint hangsúlyozták, az ő hangjuk sokszor erősebb, mint a politikusoké. El kell mesélniük, hogy mi történik a kórházakban, mit jelent a járvány, és hiteles tanácsokat kell közvetíteniük.

    Sürgették a nyílt és őszinte társadalmi párbeszédet a járványról, a következményeiről. Mit tegyünk, ha rosszabbra fordul a helyzet? (Mit tart például a társadalom etikusnak, helyesnek, ha elfogynak az egészségügy kapacitásai?)

    ☝️Mi akadályozhatja meg, hogy dolgok rosszabbra forduljanak?
    A panel közös véleménye szerint csak a gyors, hatékony vakcinációs program vethet véget a járványnak.

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Parci #73644 üzenetére

    Bevallom, én az utóbbi napokban egyre borúsabbnak látom a jövőt járványkérdésben (is).

    Ezek megvoltak? (talán syberia hozta ide, vagy a másikba)
    Itt, mind a linken található, mind a következő (január 6. Kérdések és válaszok cikk*) elég rosszul hangzanak.
    (dél-afrikai mutáció, endemikussá válás kérdéskör)

    Többek között egy mondattal megerősítí egy korábbi fejtegetésem, miszerint ezek (brit, dél-afrikai) a mutációk nem halálosabbak, mégis halálosabbak. (a magasabb fertőzőképesség okán)

    Illetve ebben a thread-ben (preprint study linkelve benne) is van pár hervasztó rész.

    És ami miatt (is) nagyon kellene rohanni az átoltottság felé, hogy ne kelljen módosítani az mRNS vakcinákat, mert az oké, hogy 4-6 hét alatt meg tudják oldani, de akkor ismét nyájimmunitási arányig újra kellene oltani a föld lakosságát.

    Szóval, ha ez eddig nem volt nyilvánvaló, akkor most látványosan, a világ szeme előtt vizsgáznak az országok vezetői és eddig a többség bukásra áll.

    Egy gyenge hasonlattal: a flotta felszállása után tudtuk meg, hogy a pilóták nem tudnak repülőt vezetni és másodpilóta helyett is inkább egy kazal luxusprostit hoztak csak magukkal.
    Már csak az a kérdés, hogy sikerül-e gyorsan megtanulniuk a landolást, vagy becsapódunk.

    *"Kavanagh: Well, one of the things that’s really frustrated me with this epidemic and pandemic is that people are totally focused on dying. In other words, who is going to have a fatality or a fatal result. But in actuality, the disabilities are much, much more concerning because that is even affecting the young people. And it can be chronically disabling to people. Not saying that death isn’t a terrible factor or a terrible outcome. But the disability can be long-term. You’ve heard the term long-haulers. And people that are hospitalized, oftentimes are discharged with chronic lung, chronic kidney, and chronic heart disease. As you know, I’ve written an article in Infection Control Today® that advocated that in many ways, COVID-19 is a heart and lung virus. Because it can have asymptomatic mild carditis, which can present decades later as a cardiac myopathy. This is to me very concerning. And as with any disease, as we learn more and more about it, unless people die, those individuals that escaped death are often severely sick and have chronic long-lasting effects of this disease. We really do need to also focus on that. "

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Parci #73681 üzenetére

    Nekem nagyon jót tett a ~ két hét fórumszünet, bár néha olvasgattam, de írni nem írtam és ignoráltam minden hsz-t, amiről sejtettem, hogy felb@sz.

    (persze nekem ebben benne volt, hogy szenteste és szilveszter napján is elvesztettünk egy-egy ismerőst - egyikük közeli :'( sajnos - 11 főre növelve a covid-áldozatok számát a köreinkben)

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz #20749568 #73799 üzenetére

    Oké, azért itt meg kell jegyeznem valamit.
    Én underground(abb) party körökben mozgok, olyanokban, ahol járvány nélkül is sokáig pörögtek az illegál bulik.
    Igen, ősz óta itthon is beindultak ezek, de max a 15-20% tartja jó ötletnek, a többi neohippi, raver, techno-őrült stb (ezek a leginkább illegál-bulit látogatók) fiatalok és partiszervezők többsége is elhatárolódik és abszolút nem támogatja. Ebből volt is feszültség az ilyen csoportokban, de valójában ott is az ilyen "ezoterikus, élet iskolájában végzett, spiritualitásra nyitott, a tudományra fittyet hányó fiatalok" pörgetik csak a dolgot.

    Nyilván a nagy számok törvénye alapján vannak ilyenek IS, és az sem meglepő, hogy a briteknél, franciáknál, németeknél nagyobb számban vannak ilyenek.
    Ettől még nem általános és az egyébként hatalomellenesnek mondhatók is felfogják, hogy ezek elkerülése most szükséges rossz. Na, közöttük - az értelmesebbje között - például nemhogy megnyomorodott pszichés állapotot látok, hanem egy befelé fordulóbb, családdal és barátokkal szorosabb kapcsolatot ápolókat, nyitottak a műveszetek felé, kézműves dolgokat tanulnak, az értékrendük tovább fejlődött az anyagiasságtól (tovább) távolodva, stb, stb, stb.

    Ezt nem neked írom kizárólag, de jó ha tudjátok, ez sem fekete vagy fehér.
    Ez a járvány is csak egy eszköz, mint a kőbalta, mindenkit tehet jobbá és rosszabbá is.

    Ezt viszont leginkább neked: amikor a "mindenki full önző" szöveget tolod, akkor én körülnézek és döntő többségében nem ezt látom magam körül.
    És valószínűleg mindketten magunk választottuk a buborékunkat.

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz #20749568 #73808 üzenetére

    Igen, az is - is az lehet konszenzus. :)

    (annyiban van köze a buborékhoz, hogy én ~20 éve igyekszem elhatárolódni az önző egoista emberektől és méginkább igyekszem a saját értékrendemmel egyezők társaságát keresni. És ez még véletlenül sem valóságtagadás részemről, csupán annyi, hogy ha ilyenekre vagyok nyitott(abb), akkor kiderül, hogy sokkal többen vannak, mint elsőre gondolnánk)

    ((de akkor tovább ragozom még, legyen egy szélsőséges megnyilvánulás is részemről: aki nem bírja ki ezt az időszakot, számomra az a "férgese, aki pusztuljon" - nem szó szerint, mielőtt még... - aki hisztizik, hogy zárva a konditerem, az egy 100 kilós punc(i)s, aki idegileg tönkremegy, megy, mert 10%-kal rosszabbak az esélyei vagyonosodni, akinek hisztirohama lesz, ha kimarad egy külföldi nyaralás, síelés stb, na én meg őket nem sajnálom, de kurvár@, értük kevésbé kár az én olvasatomban, mint azokért, akik mindent megtettek a környezetük és a saját érdekükben, de valamelyik ilyen majom miatt benyelik a virnyákot és rámegy az egészségük, vagy az életük))

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz tom_tol #73816 üzenetére

    Bizonyítani nem tudom, csak kérhetem, hogy hidd el, a fórum egyes egyedei hozzák ki belőlem és azon kívül teljesen chillben vagyok :)

    (cserébe én is ezt gondolom néhány itteni arcról ;) )

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Parci #73826 üzenetére

    Nekem is sok minden hiányzik, nekem pl az év legszebb napjait 12-15 nap fesztiválozás jelenti, meg évente 1-2 saját szervezésű önismereti tábor, ezek esélyesek, hogy még idén is elmaradnak. Booooo!
    Szerencsére még épp a járvány előtt sikerült összeraknom egy élvezhető hifit, így a napi 4-6 óra élményszerű zenehallgatás valamennyire pótolni tudja. :)
    Azt sajnálom, hogy pont nincs PC, így zenét készíteni nem tudok, pedig most lett volna rá bőven időm.

    A szélsőséges megnyilvánulásom sem teljesen őszinte, mert valójában mindenkit őszintén sajnálok minden korlátozás miatt, inkább csak annak szólt, hogy kiket és mit sajnálok kevésbé. :)
    Nagyjából ismered a helyzetem, szerintem a körülményekhez képest jól tartom magam, a pszichológus barátnő szerint abszolút. :N

  • Z.É.T.

    őstag

    Itt a topikban találkoztam először ezzel a KC-mask maszkkal, néhány napja érkezett meg, ma dolgoztam benne először 3 órát, ennek a tapasztalatai:

    Röviden: jó!
    Kicsit hosszabban:
    Tökéletesen zár, nem irritál, jól beállítható. Ammóniás vegyszerrel is dolgozom, semmit nem éreztem belőle, egészen addig, míg annyira lehajtottam a fejem, hogy falsot tudjak szívni. (lehetett volna még szorosabbra venni, de így is egy órára nyomott hagyott az arcomon, de nem meglepő, az orvostechnikai védőszemüveg is ilyen)
    Egy szorosan viselt ffp2 maszkhoz képest inkább könnyebb benne levegőt venni, mint nehezebb, de nagyjából hasonló.
    Amiben nagyon korlátoz, az a beszélgetés. Gyakorlatilag üvöltenem kellett benne, hogy értse/hallja a másik, amit mondok.
    Érzetre szerintem 2x4 órát végig lehet benne dolgozni, közte egy félórás szünettel.

    Ja, a jobb zárás érdekében leborotváltam a szakállam, de előtte kipróbáltam és elég jól zárt oldalt borostával, állon 7-8 centis szakállal is.

    Összességében kiváló, nagyon ajánlom!

    Így néz ki, csak nekem kevésbé áll jól :D

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Parci #73830 üzenetére

    Ismerem a svéd-magyarokat, él kint már 3 generáció óta család, meg pár éve haverok is, mindegyik kicsit fura :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Parci #73843 üzenetére

    Január közepét ígértek, január elején megérkezett, egyelőre kisebb a gyártókapacitás, mint a megrendelés. Hétfőn rendelem az asszonynak is. (elsőre csak egyre volt pénz és nekem kell gyakrabban emberekkel egy légtérben, illetve 1 méteren belül tartózkodnom)

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz zolivissza #73839 üzenetére

    Köszönöm! :)
    (kivéve, ha szofisztikált gúnyolodás, nehéz egy fórumon eldönteni :D )

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz zolisx4 #73970 üzenetére

    Tényleg hipochonder vagy, de van közeli hozzátartozóm, ha megengeded, javasolnék valamit.
    Amikor mész oltatni, kedvesen jelezd, hogy elnézést kérsz, de problémás eset vagy.
    Kérd, hogy fekve adják be a szúnyogcsípést oltást és készítsék ki az asztalra az allergiára az ellenszert. A 30 perc helyett maradj 35-40-et a rendelőben/váróban.
    Most pedig tudatosan kerüld a témát, ne olvass róla, ha elcsíped, hogy gondolsz rá, tereld el a gondolatod. Az oltás pillanatáig dönthetsz úgy, hogy mégsem kéred, ezért magadban úgy könyveld el, hogy nem is fogsz oltatni. Majd ott az adott helyzetben dönthetsz a beadatás mellett, ha úgy érzed. De addig a pillanatig NINCS DOLGOD VELE, nem létezik maga a helyzet, amitől parázol.
    Még csak ott tartasz, hogy elindulsz kirándulni, de hogy fejest ugrol-e a vízesésbe (ami valójában egy pici ugrás és teljesen biztonságos) azt majd ott döntöd el, amíg nem vagy ott, nem kell átgondolnod, hogy lesz-e ott fenyőfa, mennyire lesz hideg a víz, de azt már most tudod, hogy lesz ott úszómester és vízimentő. De senki nem fog belökni, odaérsz és ha nem tetszik a tó, akkor nem csobbansz, hanem hazasétálsz.
    Te döntesz és dönthetsz az utolsó pillanatban is. Így egészen addig nem is kell erre gondolnod.
    Foglald le mással a gondolataid.
    Minden a legnagyobb rendben lesz.
    És most engedd el a fórumot is addig, aztán majd utólag elmeséled, mi volt. Ha ugrottál, ha nem, senki nem fog rosszat mondani. (aki esetleg igen, az kapja be)

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Kékes525 #74046 üzenetére

    (Parcit kímélve nem akartam hozni, nekem az a haverom küldte át a linket - pontosabban nem ezt, hanem erről a napokban megjelent magyar cikket - aki éli még hullámokban hónapok óta és nem igazán tudja elvégezni miatta a munkáját... :(( )

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Kékes525 #74049 üzenetére

    Ne is mondd, engem a varicella vert oda 12 éve - amit azóta nyögök - és annak több nagyságrenddel ritkább és kevesebb a hosszútávú hatása.
    Aki egy ilyenbe belekóstolt, az egy kicsit máshogy áll hozzá a "csak egy kis nátha" covidhoz...

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Kékes525 #74052 üzenetére

    Emlékszem, hogy írtad, igen, én sajnos 34 évesen találkoztam vele először bárányhimlő formájában, kábé kimaxolva azt, nem sömörként és nagyon necces volt, vissza is maradt belőle sokminden. Akkor is olvasgattam róla, hogy mit tud okozni hosszútávon, de a sors fintora, hogy a covid miatt kezdtem márciusban angolul publikált tanulmányokat olvasni és akkor futottam bele a varicella - meg úgy általában a vírusok - tartós hatásairól írt study-kba is, csak ekkor esett le, hogy mennyi nyavalyám lehet attól. Én pontosan 2009-ben a bárányhimlő miatt engedtem el az oltás-ellenességem, amit a korábbi természetgyógyászati "tanulmányaim" melléktermékeként szedtem magamra. Szóval, bizakodva várom, hogy végre bökjenek az első bizalomgerjesztő vakcinával.

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz lacafaca #74058 üzenetére

    Laca - az már kiderült korábban, hogy nem csak a testtömeg indexünk egyezik, de én is Laca vagyok? :D - amikor engem ledöntött a bárányka, életemben a legegészségesebben éltem, jó levegő, sok mozgás, ökö-bio kaják, lelkileg is tökéletesen voltam, éppen belekezdtem (volna) abba a vállalkozásba, ami egyben a "szerelmem" is volt, aztán hipp-hopp, jött egy vírus, ami után sose lettem újra ugyanaz. Sokszor leírtuk már, de látom, hogy ignorálod, a genetika, egészséges életmód és egyéb tényezők együtt adják ki az életed keretét, amibe csúnyán bele tudnak rondítani kis izék, hiába gondolod, hogy ide nekem az oroszlánt.
    Korábban is megjegyeztem, privátban szívesen leírom, hogy "honnan jövök", de nem kértél belőle. A hozzáállásod kegyetlenül hasonlít a a 24-30 éves korom közötti sajátomra, de nem kell ám teljesen szemellenzőssé válni, legyél újra gyermeki és csodálkozz rá a világra, ne tegyél mindent egy dobozba a saját tapasztalataid alapján. Annál nagyobb tévút a világon nincs. Persze azt csinálsz, amit akarsz, az utadat magad választod, ez is csak egy olyan kéretlen javaslat, mint amiket te is szoktál eszközölni. :N

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Csókolom #74104 üzenetére

    Azt ugye tudod, tudjátok, hogy a nyár csak némiképp segít gyorsabban csökkenteni az esetszámokat a korlátozások hatására és önmagában egyáltalán nem képes - nem elegendő mértékben - lassítani a terjedést?

    Ezeken a grafikonokon látható, hogy abszolút nem az időjáráson múlt. (kb egy hónappal toljátok el fejben, tehát pl. az augusztusi terjedést szeptemberben látod, ésatöbbi).
    Először teljes Európa, majd alatta olyan országok, ahol nyár előtt nem sikerült elfojtani a járványt:

    (dél-, közép- és észak-európai országok vegyesen)











  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Parci #74286 üzenetére

    Láttam baszki, sajnálom, én Nóri (az özvegy) bátyját, Mátét ismerem szegről-végről. (online marketing)
    Ilyen esetek már most is vannak és még lesznek is sajnos. A három gyerekkel kemény lesz nekik. :(
    RIP

  • Z.É.T.

    őstag

    Marton Vidovszky - fb bejegyzés
    (névjegy a poszt végén)

    VAKCINA KISOKOS
    avagy kortárs oltás

    Na, hát itt vagyok megint.

    Természetesen nálam sokkal okosabbak és hozzáértőbbek is írtak ebben a témában, de hát az élet már csak olyan, hogy jobban hiszünk annak, akit ismerünk, mert az ember a maga fura kis racionalitásán (tisztelet az összeesküvés elméletet kedvelő kivételeknek) kívül még érzelmi lény is, így aki tőlem szeretné hallani, annak:

    - Először is szeretném leszögezni, hogy oltás párti vagyok, dolgoztam vírusvakcina fejlesztésen EU-s konzorciumon belül itthon és külföldön. Hiszek benne, elkötelezett vagyok a kutatás ilyen irányában és úgy gondolom (valamint az előbb írtakból adódóan némi szakmai rálátásom is van), hogy ez az út az emberiség javát szolgálja. Tehát aki érzelmi alapon, és/vagy az alapján dönt az oltás beadatásáról, hogy hogy állnak a csillagok, az kérem, ne olvasson tovább, mindannyiunknak felesleges köröket spórol meg.

    - Másodszor az általam a továbbiakban vázolt TÉNYEK ezen a szinten már sajnos mindenképpen igényelnek némi alap biológia tudást (pedig mennyit hallom, hogy mi a töknek tanulunk annyi felesleges matekot, irodalmat, kémiát stb a középiskolában, aztán időről időre csak kiderül, hogyha szeretnénk valamit megérteni az életünk során, akkor azért csak jól jön időnként), de ígérem, hogy igyekszem azokat a lehető legérthetőbb, legegyszerűbb módon leírni és a szükséges információkat köríteni.

    - Kicsit mellékszálként, de a szakmámból fakadóan mindenképp szeretném itt megemlíteni a következőt: Az alapkutatásban eltöltött 14 évem során számtalanszor és türelmesen igyekeztem válaszolgatni az olyan jellegű kérdésekre, hogy: „Mi a fenének van alapkutatás? Mire jó az alapkutatás? Miért az én adómból fizetik az alapkutatást? stb. stb...”. Ha például a korábban egyáltalán nem relevánsnak tűnő (és ezért alkalmazott kutatásnak abban a fázisban nem nevezhető), egyébként a sima „nátha” megbetegedést okozó számtalan vírus közt szerepet játszó, 3 db koronavírus (lásd korábbi bejegyzésem) antigenitását vizsgálták volna korábban alapkutatás keretében (amire akkor sem tehették volna fel joggal a fent idézett kérdéseket), akkor a 2019-20-as járvány miatt okszerűvé váló, egyébként is hihetetlenül felgyorsított vakcinafejlesztés hiszem, hogy 1-2 hónappal még gyorsabb is lehetett volna. Nem beszélve arról, hogy amikor az mRNS-ek alkalmazási lehetőségét kezdték vizsgálni alapkutatásban (ami pl. a Pfizer vakcina alapja), senki sem sejtette, hogy milyen sokat fog érni ebben a helyzetben. Hát pl. az ilyen, előre nem feltétlenül látható események miatt IS van értelme az alapkutatásnak.

    A vakcinák hatása a közegészségügyre:

    Az egyik legjobban dühítő dolog az életben, amikor hasznos, jó és kiemelten fontos dolgokról alaptalan és részigazságú rémhíreket terjesztenek, a társadalomban bizalmatlanságot keltve, ezzel veszélyeztetve az egyén és a köz biztonságát. Pontosan ebbe a kategóriába esik a jelen helyzetben is megjelenő összeesküvés elméletek gyártása és valótlanságot tartalmazó, a vakcinázás ellen buzdító kampány. Csak, hogy értsük a vakcina feltalálásának és az azóta betöltött értékét/szerepét: A fekete himlőben nagyságrendileg többen haltak meg, mint a világháborúkban, amit az első vakcina feltalálása állított meg és annak kiterjesztett alkalmazása tüntette el véglegesen a populációnkból. A védőoltásoknak köszönhető az is, hogy a gyermekkori halálozással járó betegségek a világ legtöbb részén eltűntek, vagy visszaszorultak. A különböző vírusok ellen létező vakcinák különböző mértékben védenek az adott vírus okozta betegség ellen, azonban a populáció átoltottsága megóvja azokat az egyéneket is, akiket esetleg nem véd, vagy akiket valamiért nem lehet beoltani. A vakcinák esetlegesmellékhatásai általában enyhe gyulladásos tünetek és csak nagyon elenyésző esetben fordulhatnak elő komolyabbak, amelyek kockázata sokkal elenyészőbb a vakcina nyújtotta védettséggel és az említett nyájimmunitás védelmével szemben (természetesen ezeknek a kockázatoknak a további és további csökkentésének érdekében folyamatosan kell kutatni újabb és újabb vakcinák hatékonyságát). Így a vakcina beadásának megtagadása nem csupán egyéni, de társadalmi felelőtlenség is. Természetesen itt:C a kötelezően beadandó oltásokról beszélek, az pedig, hogy melyik oltás legyen kötelező, bízzuk a megfelelő szakemberek elbírálására, ne akarjuk ezt is mi eldönteni az interneten, pár óra alatt megszerezni vélt PhD-nkra támaszkodva.

    Előjáróban legyen itt egy „vakcina kisokos”:

    Mivel az úgynevezett vírusellenes szerek még gyerekcipőben járnak (olyanokra gondolok itt, mint pl. a bakteriális fertőzések ellen az antibiotikum) mondjuk úgy, hogy nem igazán vannak ilyen szerek forgalomban és/vagy nem gazdaságos az előállításuk, nem kívánatosak a mellékhatásaik stb. (Itt jegyezném meg pl, hogy ebből a pándémia helyzetből adódóan remélhetőleg felgyorsul az ilyen jellegű gyógyszerek kutatása.). Tehát a vírusokkal minden esetben a szervezetünk immunrendszerének kell megbirkóznia. Az immunrendszernek viszont segíthetünk, mégpedig úgy, hogy ha van ismert oltás/vakcina az adott vírus ellen, és azt alkalmazzuk. Ezzel egy direkt immunválaszt váltunk ki a szervezet részéről, azonban kontrol alatt tartva a vírust és óriási előnyt adva az immunrendszernek.

    A vakcinákat többféleképpen is lehet csoportosítani, én igyekszem a legérthetőbb kategóriákba sorolni. Pl. vannak az úgynevezett tradicionális és az újgenerációs vakcinák.

    - A tradicionális vakcinák közé tartozik az elölt (valójában inaktivált) és az attenuált (vagyis legyengített) vírussal való beoltás. Utóbbi esetben a vírus maga ép, de kitenyészetettek a kutatók egy olyan vírus „változatot” (törzset) ami az immunválaszt kiváltja ugyan, de az eredeti (vad típusú) vírusnál sokkal enyhébb tüneteket okoz (vagy tünetmentes a fertőzés). Mivel az ilyen típusú vakcina kísérletek a SARS-nCoV-2-vel szemben jellemzően nem voltak hatékonyak, tovább is léphetnénk. Nem tehetjük azonban, hiszen a világon egyedülállóan Kínának sikerült elölt vakcinát előállítani ez ellen a koronavírus ellen (Sinovac), bár tudjuk, hogy a 3-as fázist egyelőre kihagyták ami (hogy ne menjek túlságosan bele a részletekbe és ha nagyon nagy vonalakban szeretném megfogalmazni) azt jelenti, hogy nagyon nem veszélyes, azonban a hatékonysága erősen kérdéses. J Bár a Magyar kormány rendelt belőle, az Európai Gyógyszerhatóság (EMA) egyelőre nem hagyta jóvá, így én óvakodnék ennek a beadatásától (bár feltételezhetően biztonságos, és a fiatalokra akár hatékony is, idősekre (a legkritikusabb célcsoport) azonban úgy tűnik kevéssé hatékony). Információim szerint India is rendelkezik hasonló fejlesztésű koronavírus vakcinával.

    - Az újgenerációs vakcinák viszonylag fiatalok, hiszen a DNS/RNS ismerete sem tekinthető túl régi keletűnek, így 100 évekre visszavezethető (valójában sokkal rövidebb is igen csekély) tapasztalatok nem vonhatóak le az alkalmazásukkal kapcsolatban. Legnagyobb hátrányuk azonban, hogy a megértésükhöz az átlagember számára fantasztikusan ijesztő (pedig valójában inkább csodálatosan izgalmas) fogalmak kerülnek elő, mint „gén bázisú”, „vektor alapú”, „modifikálás” „antigén” „fehérje alegység” stb. Így hát, ha eddig nem ijedtél meg, akkor csapjunk is bele a lecsóba:

    o Génbázisú vakcinák: A SARS-nCoV-2 elleni vakcinákban itt alapvetően egy (valójában több ;-)) darab RNS-t, juttatnak a szervezetbe, ami a vírus immunválaszt kiváltó fehérje (vírus felületén található kis tüske=antigén) genetikai kódját (gént) tartalmazza (bizonyos gyártóknál ezt a kódot egy cirkuláris DNS hordozza). Ezek alapján a szervezet maga gyártja le a fehérjéket (ami a vírus nélkül ártalmatlan) és váltja ki a szervezet immunválaszát, vagyis kezd ellenanyagokat gyártani. Itt mivel maga a szervezet gyártja az antigént is, az immunválasz sokkal erősebb, mint egy vírusfertőzés esetén. Ilyen típusú vakcina pl. a Pfizer és a Moderna oltóanyaga is. Finoman szólva azért leegyszerűsítettem. :-)

    o Vektor alapú vakcinák: Ebben az esetben az előző típusnál említett antigén genetikai kódját egy másik (hordozó=vektor) vírus tartalmazza, amely (a SARS-nCoV-2 vírus elleni vakcina esetében) egy szaporodni képtelen vírus, mely működésében hasonlít az első fajta vakcinákra, vagyis legyártatja az immunválaszt kiváltó fehérjét a szervezettel, amire az ellenanyag gyártással válaszol. Ilyen hatásmechanizmusra alapuló korábbi vakcina az ebola ellen készült, esetünkben pl. az Oxfordi ChAdox (AstraZeneca), a Janssen-é, és az orosz fejlesztésű vakcinák ilyenek. Az ilyen vakcinák jellemzően adenovírus vektorral működnek (ezek nagyon közel állnak a szívemhez, mert ilyen vírusokkal dolgozok 14 éve, és ilyen vakcina fejlesztésén dolgoztam korábban :-)).

    o Alegység vakcinák (fehérje alegység alapú oltóanyagok): Ebben az esetben magát a fehérjét juttatják be a szervezetbe, ami közvetlen immunválaszt vált ki. Sajnos az ilyen jellegű oltóanyagok hátránya az, hogy a „nem a szervezet által legyártott fehérje” sokkal gyengébb, és kevésbé hatékony immunválaszt vált ki. Ilyen típusú vakcina a Hepatitis-B vírusfertőzés ellen létezik. Tudomásom szerint a SARS-nCoV-2 ellen nem fejlesztenek ilyet.

    Az, hogy melyik ország, milyen területen, milyen kor- és embercsoportnak milyen vakcinát ad, egy hihetetlenül bonyolult logisztikai feladat. Elsősorban (többek közt) az újgenerációs vakcinák előállításának technológiájára egyelőre nincs felkészülve a világ, így a tömeggyártásuk nehézségekbe ütközik. Másodsorban pl. az mRNS alapú vakcinák tárolására -70-80 ºC fokra van szükség (5 napig elvan -20 ºC-on is), amire szintén nincsenek felkészülve bizonyos régiók. A fejlődő országokban nagy előny lehet a szobahőmérsékleten tárolható vakcina, hogy a távoli régiókba is eljuttathassák az oltóanyagot. A fentiekből nem nehéz kitalálni, hogy miért nem köteleződhet el egy-egy ország egyetlen vakcina mellett, tehát mindenképpen párhozamosan kell alkalmazni legalább 2-3 féle vakcinát a járvány helyzet lehető leggyorsabb stabilizációja érdekében.

    Most pedig jöhetnek a szokásos kérdések:

    Miért lett ilyen későn vakcina?
    Nem lett későn. Ahhoz képest, hogy egy új kórokozóról van szó, viszonylag hamar elkészült, kiemelve azt, hogy ezelőtt egyetlen koronavírus ellen sem sikerült vakcinát gyártani (a korábban említett tradicionális vakcinák hatástalansága miatt).

    Akkor hogyhogy ilyen gyorsan lett?
    Erről valójában már volt szó, de röviden ismétlem. Egy (főleg tradicionális) vakcina kifejlesztése az első igénytől a forgalomba hozható formáig kb. 10-12 év normálisan. Esetünkben ez az idő lerövidült, ha jól számolom kb. 10 hónapra. Ennek számos oka van. Többek közt: az újgenerációs vakcinák előállítása rövidebb időt igényel, a hatóságok és államszervezetek mérhetetlen pénzt és más erőforrást toltak bele a jelentkező és sürgető igény miatt, a folyamatokat optimalizálták és a lehető legrövidebbre szűkítették, valamint ne felejtsük el, hogy szerencsénk is volt.

    Számos vírus okozta komoly betegség van, ami ellen nincs vakcina (pl.: AIDS, afrikai sertéspestis), akkor most ez ellen hogyhogy lett? Nem furcsa egy kicsit?
    A vírusok, mint ahogy az általuk okozott betegségek is mérhetetlenül sokszínűek lehetnek (ez egy nagyon hosszú téma lenne), ezért vannak olyanok, amik ellen sikerült már hatásos védelmet kifejleszteni és van olyan, ami ellen még nem. A szkeptikusoknak a koronavírus elleni kifejleszthető vakcinával szemben is voltak kétségeik, részben az említett tradicionális vakcinák hatástalansága miatt, részben pedig az újgenerációs vakcinákkal szembeni tapasztalat hiánya miatt.

    Belénk oltanak-e gondolatolvasó chipet, GPS nyomkövetőt, meddőséget okozó izéket, stb.?
    Nem. Ezek tévhitek. Az összeesküvés elméletek gyártóinak és támogatóinak ezek kedvelt szlogenjei, tipikusan egyszerű, gyors és érthető (ám valótlan) válaszokat szeretnek adni bonyolult kérdésekre. Ezek rombolóak, károsak és nem mellesleg etikátlanok. Ok. De megvan rá a lehetőség, hogy ilyen anyagokat juttassanak bele? Igen meg. De az törvényellenes, és akik összeállítják nem tehetnek ilyet, mert börtönbe zárják őket, ráadásul nem is lenne értelme. Neked megvan a lehetőséged, hogy feltörd a szomszédod autóját? Igen meg. Megteszed? Nem (remélem). Megvan rá a lehetőség, hogy a tejbe ipari szinten ciánt tegyenek, hogy kiirtsák az emberiséget? Meg. Megteszik? Nem.

    Állapotos nők megkaphatják az oltást?
    Ez egy nagyon nehéz kérdés. Az oltóanyag dobozán valószínűleg mindenki azt fogja olvasni, hogy terhes anyáknak nem javasolják. Ennek elég egyszerű az oka, mivel nem vizsgálták az oltóanyagok hatását állapotos nőkön, ezért ezt KELL ráírják. Valójában a szakma álláspontja az, hogy nem látnak semmilyen előrelátható okot, negatív hatást, eshetőséget arra, ami miatt ellenjavallt lenne, ráadásul az igazolt, hogy az állapotos anyákra a SARS-nCoV-2 vírusfertőzés veszélyesebb, így feltehetően az a szerencsésebb, ha mégis beoltatják magukat. Természetesen távol álljon tőlem, hogy ebben tanácsot adjak, ezt mindenkinek magának kell eldöntenie.

    Utószóként álljon itt néhány gondolat: Az élettudományok ugyan szintén valamennyire egzakt tudományok, de fontos megjegyezni, hogy élő tudományok is. Változnak. Nem csak az ismereteink, hanem minden. Ezeknek a tudományoknak a képviselői/kutatói sem tudnak megmondani előre mindent (ez egyébként a szépsége is).
    Ha egy fizikust megkérdezel, hogy egy x tömegű test y sebességgel (esetleg gyorsulással) elindul A pontból, akkor hol lesz z idő múlva, jó esetben meg tudja neked mondani. Előre. Elég pontosan. Még akkor is, ha út közben erők hatnak rá, mert minden állandó. Nem változik útközben a test tömege, nem alkalmazkodik a hatásokhoz, nem gondolja meg magát, és nem jön oda Pista bácsi megmondani, hogy de nem is ott lesz.
    Ezért ha megkérdezünk egy orvost/virológust/epidemiológust/infektológust, hogy mi a véleménye a helyzetről, előfordulhat, hogy a válaszában nem minden jön be. De ez nem jelenti azt, hogy ez alapján a véleménye egyenértékű Mari néniével, aki a Riska tőgygyulladását is előre megjósolta, mert csálén állt a szarva. Én is vállalom, hogy nem minden úgy történt, ahogy azt előre sejteni láttam. Hozzáteszem, hogy ami úgy történt, abban sem voltam biztos. Pl. amikor azt írtam április környékén, hogy szerintem néhány hónapon belül lesz védőoltás, ez ellen a véleményem ellen kaptam a legtöbb kritikát (hozzáteszem jogosan). Valójában a száraz tények nagyobb odds-ot adtak volna arra, hogy nem lesz, vagy csak évek múlva. Én azonban bíztam abban, amit láttam a munkám során vakcinafejlesztésről és a körülmények sürgető mivoltából fakadóan meg mertem kockáztatni, hogy ez a tudományos közösség már képes szintet lépni és összefogva hatékony oltóanyagot előállítani. Bejött.

    Hardcore vakcina kedvelőknek javaslom ezt az oldalt:
    https://www.pharmindex-online.hu/hirek-cikkek/a-koronavirus-elleni-vakcinak-kozotti-kulonbsegek

    Aki nem tudja eldönteni mi lehet félrevezetés azoknak pedig ezt:
    https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/fighting-disinformation_hu

    Marton Vidovszky:

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Csatravi #74376 üzenetére

    Csak mellékszáll, de ami engem rendkívül zavar, az a kiskapuk megléte. Itt is jelezték már, nekem is van róla tudomásom, hogy vakcinához jut(ott) olyan, akinek van kapcsolata, de még nem került volna sorra.
    És igen, nem vagyok álszent, én is használtam már ki, ha volt rá lehetőségem. Nyufignál 89 éves rokonnal nem álltunk 2x7 órát sorba - helyette 2x2 perc - vagy családtagom 2.5 hónap helyett egynapos (nem sürgősségi) koponya CT.
    (vagy még régebben "hatszoros" felmentés katonai szolgálat alól)
    És mindkettő után hetekig lelkifurdalásom volt.
    (a sereg miatt nem)
    It's no good!

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Jablocskov #74400 üzenetére

    Köszönöm és az egyszerűség kedvéért ~45-tel oszthatjuk a hazánknak jutó fejadagot.

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Kékes525 #74546 üzenetére

    Köszi!

    A "hánnyal megy" autóskártya terminológiával:
    Hány százalékos?
    Hányszor kell bökni?
    Hányat foglaltunk/rendeltünk?
    Hány nap múlva jön belőle?

    Eggyel szakmaibban:
    Különbségek (és hasonlóságok) a Pfizer-BioNTech-hez képest?

    Köszi, ha valaki összegyűjti, ha nem, akkor délután utánajárok. :)

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Asbee #74809 üzenetére

    De az igen, hogy az ilyen nem olthatók érdekében maradnak a korlátozások, ha nincs elég oltott az irrealista oltástagadók miatt - gondolom.

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Asbee #74814 üzenetére

    Megerősíteni próbáltam +1-ezés helyett
    És Ezekiell #815 hatalmas +1!

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz Csatravi #74868 üzenetére

    Hagyd csak, itt is az egyik topiktárs megszakértette, hogy azt látsz bele a járványgörbékbe, amit akarsz...

  • Z.É.T.

    őstag

    válasz attiati #74894 üzenetére

    Erre akkor van esély - én nagyon bizakodó vagyok ebben - ha nyárig nagyon magas átoltottságot ér el az ország (itt most éppen Magyarország a téma) ÉS újra nulla közelire tudjuk levinni az aktív fertőzők számát. Mindezt úgy, hogy már bizonyítottan is itt az angol mutáció, csak idő kérdése a többi fertőzőképesebb importálásának ( esetleg még újabb megjelenése)
    Ha ezek közül valamelyik dominánssá válik, akkor a jelenlegi korlátozásokkal is emelkedő esetszámok lennének és újra nyomás alá kerülne az eü. ellátás.

    Egyelőre drukkolhatunk, hogy
    - fokozatosan egyre többen akarjanak oltakozni
    - egyre több (és elegendő) vakcina érkezzen
    - fel tudjuk pörgetni a napi oltási számot (50-70e/nap)
    - ne kezdjen szétszóródni a brit/dél-afrikai, vagy más hasonló mutáció

    Jó, így összegezve mégsem vagyok annyira bizakodó...

    [ Szerkesztve ]

  • Z.É.T.

    őstag

    Virológia Pécs - FB-ról

    🧬🦠Mit mesélnek a hazai SARS-CoV-2 „Angol mutánsok”?
    -Elemzés-

    Az Angliában, Dél-Afrikában és Brazíliában egymástól függetlenül létrejött SARS-CoV-2 vírusvariánsok eltérő mutációs mintázataikban közös tulajdonságként létrejött az N501 jelzésű mutációs változás is.

    A kiemelt médiafigyelem előtt is ismertek voltak már új mutációk, melyek a régi variánsok helyét idővel átveszik. Gondoljuk például a D614G jelzésűre a tavalyi évből, amely gyorsan átvette a globális előnyt más variánsokhoz képest. A vírusok evolúciója pontosan így működik, azok a variánsok lesznek a gyakoribbak, amelyek hatékonyabb terjedést, jobb fennmaradást érnek el.

    Az N501 mutáció azt jelöli, hogy a vírus tüskefehérjéjét alkotó aminosav láncolaton az 501-es pozícióban található aminosav cserélődött le a mutáció hatására.
    [Az aminosavak a fehérjék építőkövei, ezek sorrendje és a lánc felgöngyölödése alkotja a végső fehérje formáját. A forma, az aminosavak sorrendje, az aminosavak jellege, mind-mind befolyásolja egy fehérje működését.]
    Ezen kívül számos eltérő, funkciójában is jelentős mutáció alakult ki a világ több pontján.

    ❓Mit jelent ez a gyakorlatban?
    Ha egy jobb terjedést mutató mutáció bukkan fel az elsődlegesen tudományos kihívás – meg kell ismerni pontosan mit és hogyan módosít a mutáció a vírus működésében.
    Másodsorban, de ezzel párhuzamosan pedig járványügyi kihívás, hiszen, ha egy variáns gyorsabban és több emberhez jut el, az a kórházi kezelések számát is növeli – így a lassítás az egyetlen fegyver. Ennek köszönhetőek a pár hete kezdődött országhatár és belföldi lezárások is, illetve minden valószínűség szerint jelentős részben az N501 variánshoz köthető a Nyugat-Európában jelenleg tapasztalható harmadik járványhullám is.

    💉Amennyiben egy új mutáció a vakcinák „kikerülésével” fenyeget, jelenlegi ismeretek szerint a Dél-Afrikában kialakult variáns részben képes erre (Az E484K változás miatt) – az a gyakorlatban azt jelentheti, hogy a vakcinák hatékonysága a tünetes megbetegedés tekintetében az ismert 94-95%-ról valamelyest csökkenhet. Ez nem jelenti, hogy hatástalan a vakcina, ugyanis az immunválasz és az immunrendszer jóval összetettebb, mindenképpen érdemes tehát azt a vakcinát felvenni, amely elérhető, hiszen a kórházba kerüléstől és súlyos betegségtől minden bizonnyal megvéd majd. A vakcinagyártók természetesen folyamatosan utána fejlesztik a vakcinakomponenst az újabb, működésében jelentős eltérést mutató vírusvariánsokhoz.

    ❓Mit mesélnek tehát a hazai genomok?
    Száz kiválasztott reprezentatív mintából 5 esetben igazoltuk, minden esetben utazási előzmény nélkül. Ez helyi terjedést jelent, amely tekintettel az Anglia és Magyarország közt fennálló repülési aktivitásra és embermozgásra, cseppet sem meglepő. A variáns Szeptember 20-i angliai megjelenését követő hónapban csak Magyarországról 10 ezer regisztrált utazási esemény történt (mellékelt kép).

    A teljes vírusgenom evolúciós leszármazási vizsgálatai alapján, a jelenleg elérhető adatokkal összevetve (ez később változhat ahogy több vírusgenom lesz elérhető), a hazai vírus eredete December 14 és 17 közötti Angliai fertőzésekhez vezethető vissza. Magyarország az 54. ország ahol igazoltan felbukkant a vírus új variánsa (mellékelt kép).

    ⚠️Mit jelent ez mindannyiunk számára?
    Átlagemberként semmit, azok a védelmi magatartások melyeket eddig is használtunk, továbbra is indokoltak. Elkerülhetetlen, hogy előbb-utóbb ez a variáns legyen a domináns, ám nem mindegy, hogy az átmenet milyen gyors. Így járványügyileg, a kórházi nyomás növekedésének elkerülése érdekében indokolt az új variáns vizsgálata és fékezése – ezzel magyarázható számos ország ide vonatkozó korlátozása.

    Tudományosan fontos a mutáció viselkedésének vizsgálata, a vírusgenom adatok folyamatos figyelése, új vagy már ismert mutációk leírása mielőtt azok gondot okoznának – Ezt a Virológia Pécs laboratóriuma folyamatosan, a járvány kezdete óta végzi, szoros együttműködésben a Biotechnológiai Nemzeti Laboratórium kiváló kutatóival (Szeged).

    ℹ️Források:
    https://cov-lineages.org/global_report_B.1.1.7.html
    https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.01.06.425392v1


Új hozzászólás Aktív témák