Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
Külső HDD / SSD meghajtóknál az "SCSI" megnevezés az UASP támogatása miatt van, ami ilyenkor eleve normális és előnyösebb mint a hagyományos BOT adatátviteli mód, maga az USB 3.X szabvány maximuma is csak UASP adatátviteli módban érhető el.
+ SMR SATA HDD, valamint SATA SSD meghajtóknál USB-n a TRIM működése miatt is szükséges az UASP, mivel az ATA TRIM USB-n SCSI UNMAP parancs formájában működik, ahol az utóbbi működésének feltétele az UASP támogatása. -
King Unique
titán
Értelemszerűen a Bittorrent topikban kellene kitárgyalni a torrentkliens beállításait.
Itt max. a HDD téma, ahol oké hogy az SMR HDD írásnál belassulhat, de ha esetedben pár torrent futtatásánál is rendbe I/O hibá van, akkor ez eleve gyanús és felmerülhet akár az USB-s adatkapcsolat / tápellátás - USB 3.X porthoz legyen csatlakoztatva rövid USB-kábellel - vagy a külső HDD hibája is, bár az utóbbi a korábban leírtak alapján kizárható, ha a HDS szerint rendben van az állapota és a tesztek is lefutnak hiba nélkül.
Van 2,5" SMR-alapú Seagate külső HDD-m és olykor megy rá torrent, de nem produkálja az általad leírt hibát, vagyis az SMR-re sem feltétlen lehet ezt fogni. Bár az igaz, hogy nem 40-50 GB-os fájlok, nem egyszerre 40-50 db torrent, meg nem X gigabites internetkapcsolat mellett. Sőt, ilyen "nagyipari torrentezéshez" a CMR HDD is kevés lehet, azt is megakaszthatja és a linkelt torrentes topikban is nem véletlenül használnak sokan belső / külső SSD-ket olyan célra."Egyébként az nem káros az SMR technológiás HDD-re, ha fixen fel van dugva a PC-re, és onnan nézek filmet, vagy hallgatok zenét...? Vagyis, hogy állandóan rendszerben van"
Maga az olvasás (lejátszás) nyilván nem "káros" egy ilyen HDD-re, ahogyan az írás sem, max. belassulhat az utóbbinál, vagy azt sem mindegyik SMR HDD produkálja azonnal és tartósan.
Ha állandóan a PC-hez van csatlakoztatva, akkor káros az lehet, ha túl sokszor felpörög és leáll + túl sokszor parkolja az olvasófejet, valamint használat közben túlságosan melegedik a zárt, műanyag külső házban a HDD. Bár az előbbit 2,5"-os HDD-k eleve jól bírják, lásd a 18 ezres és 62 ezres példákat, valamint a fejparkolásnál is 600 000 szokott lenni a névleges (nem feltétlen tényleges) limit.
Egy ilyen 2,5"-os külső merevlemezt nem feltétlen szokás 0-24-ben a "PC-n lógatni", akkor kell csatlakoztatni amikor ténylegesen használva van, azon kívül pedig leválasztani és félretenni. Ha rendszeresen használva van, mindig kell arról valamit olvasni vagy írni rá, max. akkor indokolt folyamatosan csatlakoztatva lennie, egyéb esetben viszont nyilván nem.
-
ricsip
addikt
állítsd be a torrent kliensedben (ha tud ilyet) h. szekvenciálisan, sorfolytonosan az elejétől a végefelé haladva töltse a nagy fájlokat. Azt meg kapcsold ki h. az elejét és a végét töltse le először. Illetve kapcsold ki azt is h. lefoglalja (preallocate) az egész fájlt a letöltés kezdetén. Ezek szerintem SMR-baratságossá teszik neked a torrentezést. Egy próbat megér, mielőtt kidobnád az ablakon mérgedben.
-
krealon
veterán
"mi a különbség "írás és írás" közt"
Sima másolásnál a fájlokat úgy viszi át a rendszer, hogy az első blokktól kezdve az utolsóig sorbarendezve, egy menetben kerülnek felírásra.
A torrent ezzel szemben több szegmensre bontja a fájlokat és csak a szegmensek átvitele történik szekvenciálisan, de egyszerre több szegmens írása is megtörténik párhuzamosan.
A 2.5 colos HDD-k manapság a hatalmas kapacitásukat úgy tudják elérni, hogy az adatokat átlapolva tárolják, mert az íráshoz szükséges track-szélesség nagyobb, mint az olvasáshoz szükséges (SMR technológia).
Ebből következöen az adatmódosítás (írás) tipikusan úgy történik, hogy egy SMR blokk (zones) beolvasása a cache-be, ott a módosult LBA blokk felülírása, majd az SMR blokk visszaírása a lemezre.Ha nagy fáljt sorbarendezve írunk, akkor tipikusan több SMR blokkot teleírunk, így viszonylag kis veszteséggel rügzíthetjük az adatkat a lemezen.
A torrent-szerű irásnál viszont gyakran előfordul, hogy nem teljes SMR blokkot irunk, tehát a hatásos átviteli sebesség jelentősen csökken.Ha az írási várakozási sor (a lecsökkent átviteli kapacitás miatt) megtelik, akkor az operációs rendszer hibát ad vissza és leáll az átvitel.
Hasonló problémával küzdenek az SSD-k is (az írási és a tárolási blokkméret különbözősége), de ott különbözö gyorsítótárazási technikákkal ezt jól el lehet fedni a felhasználók elől (RAM és SLC cache).
Új hozzászólás Aktív témák
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Mobil flották
- Hegesztés topic
- Witcher topik
- AI-alapú böngészőt telepítenének gyárilag az új mobilokra
- iPhone topik
- Google Pixel topik
- Milyen légkondit a lakásba?
- Kaspersky Antivirus és Internet Security Fórum
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- További aktív témák...
- LENOVO ThinkSystem NVIDIA Quadro RTX 6000 24GB PCIe Passive GPU
- AKCIÓ! MSI B460M i5 10400F 16GB DDR4 512GB SSD RX 6650XT 8GB Cooler Master MB600L Chieftec 600W
- Csere-Beszámítás! Playstation 5 Slim Digital edition! OLVASS!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9700X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Apple iPhone 14 Pro, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest