-
Fototrend
Pár mondatban a Lenovo ThinkPad sorozatú laptopjainak a jótállásáról:
Új hozzászólás Aktív témák
-
joci2000
senior tag
válasz
donjohnson
#126820
üzenetére
OK, de a t14 g2-ből volt jópár fajta. AMD és Intel platformon is. A P szériát nem is nagyon ismerem. Konkrét géppel kapcsolatban meg nem akartam találgatni

-
joci2000
senior tag
válasz
zsolti75
#126816
üzenetére
Ahogy nézegettem 1-2 lenovo biost, az insyde és a phoenix bios-okat használják vegyesen. És nincs egyértelmű logika hozzá. Próbáltam egy amd-s ideapad flex 5-t is, abban is phoenix bios van, de abban pl nincs benne ez a cE! lehetőség. Ott is egy sima varstore érték befolyásolja az advanced bios láthatóságát kicsit más logika alapján.
Ez a t14 g2a phoenix bios, ezért is lepett meg a cE! rész benne. Ezt sehol máshol nem találtam eddig, hogy phoenix bios-on is lenne bárhol is. Igazából nem billentyű kombinációra mentem, hanem a programkódban néztem meg, hogy mit ellenőriz a menü megjelenítésnél. Egész pontosan a cE!.6ACCE65D-DA35-4B39-B64B-5ED927A7DC7E varstore 1. byte-ját(0x00. hexa pozíció) ellenőrzi, hogy 01 van-e benne. Ha igen, akkor él az advanced és amd bios opció, ha nem, vagy nem létezik, akkor kihagyja. Ami viszont felettébb vicces, hogy a grafikus bios esetében elég gyalázatosan néz ki úgy a bios. Összecsúszik a bal alsó sarkoban levő lenovo logóval az egész. A text alapú szépen néz ki.
Régebben volt egy h2o bioshoz egy unlocker progi, ami ezt a varstore-t hozta létre windows-ból. A thinkpaden is megy, így nem kell manuálisan írkálni. Bár én efishell-t használok inkább. Gyorsabb, mintha windózba be kéne lépni és futtatni. Grub-ba feltettem egy opciót és onnan seperc alatt indíthaó.
Viszont sajnos minden bios-ba belépés törli ezt a varstore-t, vagyis csak 1 biosba belépésig lesz meg az advanced opció.(persze újra aktiválva a flag-et újra látható lesz, de aztán megint törlődik)
A P14S-nek ugyanez a biosa, mint a t14 g2a-nak. A p15 g2 és p16g2-t(ez intel, ha jól látom, az kicsit más mint az amd) nem láttam még, de belenézek. Vagy egy 4 jegyű azonosítód hozzá? pl a t14 g2a -->20XL
-
joci2000
senior tag
válasz
zsolti75
#126814
üzenetére
Igen, az ic engem is meglepett, hogy akkor mi értelme volt ezt így beletenni, de nem bánom... Viszont az új generációsokon, simán lehet, hogy aktív már ez a funkció is.
Sajnos nem mindegyik store írható efishell-ből. Viszont bios dump-ban bármelyik átírható, persze ha nem a hash-elt store-ban van...
Milyen géppel próbáltad a feloldást? Nem ugyanúgy működik az advanced bios feloldás a különböző típusoknál. Én végigtúrtam az efi programokat a noti bios imageében IDA-val, amik a konkrét keresett GUID-os listát használják és ott találtam meg az egyikben a cE!-t. Erről meg korábban már olvastam H2O biosoknál, hogy régebben backdoor volt az advanced menükhöz. Kiderült, ennél a konkrét amd-s thinkpadnál is.

-
joci2000
senior tag
válasz
zsolti75
#126811
üzenetére
Sikerült feltámasztani, de kellett vele szórakozni.
A flash ic szerencsére nem volt védve így simán kiolvasható volt egy CH341A 1,8V átalakítóval, alaplapon hagyva a chipet.
A megoldás az volt, hogy a kiolvasott uefi rom NVRAM szekciójából törölni kellett az utolsó bios módosítás során elmentett varstore-t. Szerencsére historikusan eltárolja az NVRAM-ban az összes változtatást, így volt hova visszaállni. Ami kiderült viszont hogy ez a konkrét gép, az NVRAM-ban nem a standard varstore-ban tárolja, hanem egy külön fenntartott helyen, amit problémásabb csak úgy módosítani, mert HASH-el együtt tárolja el. A hash algoritmusra nem sikerült rájönnöm, 32 byte, nem sha256. Úgyhogy inkább töröltem, mint átírtam volna azt az 1-2 byte-ot. Így a régi beállítást vette alapul.
De mire ide eljutottunk volt jópár próbálkozás.
Ilyen olyan bios verziók kipróbálása, üres aktuális, korábbi, módosított, nvramos mert nem akart elindulni egyáltalán a flash-elés után a gép. Egyedül egy reset hibakódot sikerült kipréselni belőle, ha a flashelés után rajtamaradt a laptopon a flasher és úgy próbáltam elindítani. Ekkor a flasher még fogta a chip-et és nem engedte a gép számára olvasni. Ezt meg szép hangosan jelezte formás dallam keretében.Végül a kitörölt szekciós bios(nem kellett semmi hash-t számolni, csak a hibás bejegyzést törölni és az nvram érintett GUID blokk végét feltölteni a törölt byte-oknak megfelelő mennyiségű FF-el.) nem akart elindulni, de végül csak kiderült. A probléma itt abból adódott, hogy a flasher kábele rá lett forrasztva az alaplapra, hogy ne kelljen tartani kézzel, az meg folyamatosan a 1,8V-s adapteren volt. Amint megszünt az 1,8V-s adapter és a bios kapcsolat indult pöccre.
Tanulságok:
-PSTATE0-át thinkpadon ne állítson senki, mert nem fog menni. Bios Heal nem javítja meg.
-flasher bármilyen alkatrészét próba előtt lekötni, maradékkal rövidzárlatot nem okozni.
-türelem, mert 1 flash kör(32MB-s biosa van) kb 10perc (törlés, írás, verify) Nem is tudom, csináltunk vagy 20 kört, mire kiderült a végén, hogy a 1,8V adapter a ludas.Köszönet Auf kollégának a forrasztás és bios olvasásban nyújtott segítségért

-
joci2000
senior tag
Próbáltam már a reset gombot is, az se segített rajta.
Gondolom az a baja, hogy benne maradt az amdsetup-os varstore-ban a manual freki és nem kezeli le az uefi os ezt a beállítást. Ezt kéne onnan kiszedni. Annyit olvastam még, hogy ha dump-olom a biost, akkor a varstore-t elvileg tudom szerkeszteni, aztán vissza kell flash-elni a szerkesztett fájlt, de hátha van valami trükk, amivel lehet resetelni az uefi beállításokat.
-A dump fájlban az UEFI Bios Editor nevű alkalmazással tudom szerkeszteni
-uefi szinten pedig az efishell dmpstore parancsával. -
joci2000
senior tag
válasz
donjohnson
#126801
üzenetére
Sajnos a külső monitor is süket. Nem ad ki jelet magából hdmi-n. POST-ig nem jut el, vagyis nem bootol semmiről.
Igen, a frekit akarom korlátozni, de nem windows szinten, hanem UEFI szinten. UEFI szinten nincs automata frekvencia szabályozás és elég sokat járok arra, ott meg zabálja az akksit.
-
joci2000
senior tag
Sziasztok, egy kis segítségre lenne szükségem egy thinkpad t14 g2a laptop kapcsán. (r5 5650u proci van benne)
Ami történt:
advanced bios engedélyez, (ezután még ment)
vga ram dedikálás megszüntetése és automatára állítás (ezután még ment)
cpu downclockolás (ezután már nem indul)Biosból próbáltam downclockolni, hogy az AMD CBS menüben a Pstate0 Freq 2300Mhz helyett 1600Mhz legyen(feszt nem változtattam), amit bios engedett is, de azóta nem POST-ol.
Van valami trükk, hogy reseteljem? Próbáltam akksi le, elem ki, elem csati rövidrezár, vár 5 perc, de semmi változás. A BIOS auto heal be van kapcsolva, nem lehet valahogy force-olni az elindulását?
Bekapcsoláskor 4 led felvillan, venti teker egy kicsit, elalszik, aztán semmi. Se kép, se hang, billentyűk nem reagálnak(fn+esc, capslock...) Ha kikapcsolom, van, hogy magától visszakapcsol és folytatja ugyanazt.
Utánanéztem dolgoknak és az amdsetup uefi varstore-ban van a kéréses beállítás eltárolva. Marad a bios spi flasherrel való kiolvasás, módosítás és visszatöltés?
köszi előre is
Új hozzászólás Aktív témák
- jakra: Retro gyujtemenyem (cloud synced for safety...)
- laskr99: Processzor és videokártya szilícium mag fotók újratöltve!
- Pötyi: 4. RETRO KONZOL ÉS SZÁMÍTÓGÉP BÖRZE - '25. november 16.
- Linux kezdőknek
- Bittorrent topik
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- OTP Bank topic
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Vicces képek
- További aktív témák...
- MSI Cyborg 15 A13VF-862 RTX 4060 8GB / i7-13620H / 16GB DDR5 / 512GB SSD / Garancia
- HP Elitebook 840 G8
- ÚJ GIGABYTE A16 3VH - 16" WUXGA 165Hz - Ryzen 7 260 - 16GB - 1TB - Win11 - RTX 5060 - 3 év garancia
- Dell Latitude FHD IPS Intel core i5-1345u 16GB DDR4 256gb SSD WIN11
- HP EliteBook G9 845 notebook: AMD Ryzen 7 Pro 6850U, 16GB DRR5, 500GB NVMe SSD, Win11 Pro, garancia
- Apple iPhone 14 Pro Max / Kártyafüggetlen / 256GB / 12Hó Garancia / 87% akku
- Samsung Galaxy S22 8/128 GB Phantom White ÚJ, gariban cserélt! 6 Hónap Jótállás
- Samsung Galaxy S24 Ultra 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
- Lenovo IdeaPad Slim 3 - 15.6" Full HD - Ryzen 5-7520U - 8GB - 512GB - Win11 PRO - MAGYAR - Garancia
Állásajánlatok
Cég: NetGo.hu Kft.
Város: Gödöllő
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest




