Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Vladi #20 üzenetére

    "Napi rendes zöld téma. Ez is ilyen önnyugtató dolog lehet, nincssemmibaj, max megyünk a Marsra. "

    Csodálkozol, hogy a legnagyobb szennyező multik (Musk, Bezos) csapnak le a témára?

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Vladi #20 üzenetére

    Kissé cinikus komment.
    Az ember eddig is felfedező típus volt. Miért mentünk el Afrikából amikor a többi kontinensen rosszabbak a körülmények. Télen fűteni kell és ruhát kell viselni. Teljesen feleslegesen kezdődött a szerszámok tudatos használata. Ha nem kezdjük el, akkor nem szennyezzük be mára az egész bolygót.

    "Az értem, hogy jó lenne. Persze. Ha az itteni gondjaink meg lennének oldva és még mindig van tartalék a földi rendszerben ennek az expedíciónak a finanszírozásához."

    A kolonizálás minden esetben a gondok megoldását szolgálta. A másik megoldás a rögtön ítélő ítélő bíróság.
    A populáció 80 százaléka főbenjáró bűnt követett el azzal, hogy megszületett. Pont. Az ítélet végrehajtandó.
    De ez is csak elodázza a problémát. Újra el fogunk szaporodni.
    Jobb a gyarmatosítás. Elegendően nagy az Univerzum ahhoz, hogy nagyon-nagyon sokáig tudjunk terjeszkedni. Ha megvalósítható.

    "Az emberiségnek nincs szüksége több nyersanyagra, mint ami a Földön is van."

    Ezt ki mondta?
    Amúgy is a 64KB memória mindenre elég szintű gondolatmenet.
    Mondjuk a Kínai kormányzat másként gondolkodik. Ha megszerzik a Holdon lévő ritka fémföldek bányászatának lehetőségét, csak idő kérdése, mikor csatlakozik a többi ország, önszántából Kínához.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Vladi #25 üzenetére

    " Én értem, hogy 4 gigára szükség van, de a 128-at már csak a marketinges tudja eladni. NEM KELL."

    Isten hozott korunk neosztálinista gazdaságkoncepciójában, a fogyasztói társadalomban. A történelem legsikeresebb, legzseniálisabb találmánya amiben az emberek saját maguk rabszolgájaként termelik a profitot és a színes papírdaraboktól nem veszik észre, hogy a gyakorlati életminőségük semmivel sem jobb az üknagymamájuknál. Sőt, az egykori 2000m2-es diófás, ribizlis kertet lecserélték jobb esetben 5m2 balkonra, a szomszédnál bartelben szerzett igazi tejet valami vegyszeres, kizsigerelt import löttyre, stb-stb. De fontos, hogy van okostelefon és a londonban karriermosogató Józsikával lehet ríltájm viberezni.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Vladi #27 üzenetére

    Én végigjártam a diófás alföldi kerttől a betonketrecig - okostelefonig, és mostanában kezdem feltenni a kérdést: megérte? Mert a nyugat, ahova a vastag fizetésért kijöttünk a síró-rívó nagyszülőket hátrahagyva, nem ad diófás kertet, az itt csak a nagyonelitnek vagy éppenséggel a 20évvel korábban érkezetteknek van. A vasfüggöny rozsdásodásával kijött többségünk már csak a "befektetők" által fújt ingatlanlufik durranásai elől menekült a süllyedő reálbérekből még megfizethető, bérelt galambdúcokba:

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • llax

    senior tag

    válasz Vladi #32 üzenetére

    Van kb 5700nm telek (3 telek egyben, ebből kb. 2000 parkosított, épületekkel, "telephellyel"), de érdekes módon nem kell hajnali 4-kor a kertben lenni... (mondjuk bő felében gyümölcsfák vannak - de még fenyőfák is, kimondottan karácsonyfának) Ha jól van csinálva, a szezon nagy részében heti néhány óra. A fűnyírás viszont...nagyobbacska benzines géppel is heti 5-6(-7) óra :) (mert még kb. 200nm közterület is hozzá jön)

    Éltem néhány évet (bel)városban. Rengeteg szabadidő, minden a "számban van". Az előnyei néha hiányoznak, de ha választani kellene, akkor inkább a mostani... (Ha heti 5-6 napban kellene valahová bejárni dolgozni, az a mostani életemmel nem férne össze.)

    A csenden és a friss levegőn vitatkoznék. Legalábbis "valódi" faluban, ahol még van némi élet (~nem a világ vége), de még a telek/ház sem túl drága (nem jelentősebb város agglomerációja).
    Vegyes tüzeléssel fűtés - nem olyan gyilkos, mint a városi szmog, de attól még van. Tavasszal trágyahordás a földekre, bár nem mondható ártalmasnak, de nem is kellemes. (Ahol nagyobb állattartó telepek is akadnak, az egyenesen gyilkos...)
    Traktorok jönnek-mennek még vasárnap is, néha ünnepnapokon is, aratási szezonokban éjszaka is. Mindenütt van több-kevesebb olyan iparosodás, amihez kamionok is jönnek-mennek (ha valami fontosabb út halad át rajta, akkor még rosszabb a helyzet). Terményszárítók, dohányszárítók szezonban éjjel-nappal mennek.

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #32 üzenetére

    "1-3 milliót nem tom honnan veszed"

    Nézz szét az ingatlanos oldalakon. Telekről beszéltem, nem házról, de házat is kapni 8-10M körül, az bőven a megfizethető kategória. Természetesen ezek olyan házak lesznek, melyekben dédanyáink is laktak. Mivel dédanyáink életéről volt szó (feltehetően a falusiakról), akkor az ő igényeiknek megfelelő házakban kell gondolkodni, hiszen az eredeti felvetés az Ő életükhöz hasoníltotta egy mai ember életszínvonalát. Ebben az esetben viszont az összehasonlítást is a helyén kell kezelni és egy olyan parasztházat kell elképzlni, olyan berendezéssel és "gépészettel" (komforttal), ami nekik volt. Sokan sikítva menekülnének, ha olyan körülmények között kéne élniük.

    "Helyette heversz a kanapén fészbúkot nyomikodva. Sokkaljobb."

    Hol következik ez a mondandómból?? Nincs is FB profilom...Ez egy tipikus prekoncepció és ferdítés, aminek valóságtartalma konvergál a nullához.
    Én kizárólag arra reflektáltam, hogy dédanyáink vagy nagyanyáink életszínvonala jobb volt-e, mint egy mai emhberé!

    Amikor ilyen összehasonlítást olvasok, mindig lemarad egy "apró" paraméter, ez pedig az IGÉNY! Egy mai ember főleg azért rohan, mert egészen mások az igényei. A gyerekét különórákra, sportolni, vagy zenét tanulni járatja, nyáron külföldre utazik nyaralni, télen síelni, koncertekre, színházba, múzeumba jár, év közben pedig számos olyan dologra költ, amire eleink SOHA. A dédinek minderre nem kellett sem pénzt, sem _időt_ áldoznia. A gyerekek összes szórakozása kimerült abban, hogy a kertben, vagy a falu szélén rohangálnak a többi hasonló sorsú gyerekkel. A dédi mást se csinált, mint főzött vagy a földeken kapált. Nem látott világot, nem értett semmihez a házimunkán kívül. Az egyetlen történés a vasárnapi templomba járás volt (ha ezt nevezehetjük egyáltalán történésnek), meg az az évi 2db vigadalom és falunap, amit rendeztek a környéken. Ez mitől jobb élet annál, ha van lehetőségem kultúrálódni, világot látni, nyelveket, tudományokat tanulni, szórakozni és lényegesen komfortosabb, kutúráltabb környezetben élni egy családi házban? Természetesen semmivel, sőt, lényegesen tartalmasabb életet lehet ma élni!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #37 üzenetére

    "Nem. Ez tipikusan a mai emberről szól."

    A világ változik. Az, hogy ma sokan a Facebook-on lógnak, csak a változás része. A korábbi generáció a TV-n lógott, az előtte lévő meg a rádión. A tech forradalom előtt pedig volt más baromság amire az unatkozó tömeg rákattanhatott. A városi élet korábban sem jelentette azt, amről itt beszéltek. Egy városi ember 70 éve sem csücsült a diófa alatt és nem nevelt csirkéket sem 2000nm-es telken! tehát eleve szét kéne választani a vidéi és a városi életet, ha már hasonlítunk.

    Az eredeti kérdés azonban az volt, hogy dédanyáink életszínvonala mérhető volt-e a jelenlegihez? Erre az objektív válasz egyértelműen _nem_.

    "A mai ember főleg azért rohan, hogy megvegye azt, amiről elmondta a marketinges, hogy kell neki."

    Kiemelsz egy létező jelenséget, majd ebből általánosítasz mindenkire. Ez így torz képet szül. Igen, valóban van aki ezért rohan, de ez továbbra sem igazolja azt az állítást, miszerint dédanyáink életszínvonala jobb volt mint a mai!
    Az általam korábban felsorolt dolgokra nem azért van szükség, mert a "marketinges azt mondta". Vagy Te talán azért művelődsz, azért utazol és azért tanulsz? Ezeket a dolgokat az ember azért csinálja, mert általuk sokkal jobb és tartalmasabb élete lesz.
    A lényeg viszont az, hogy míg dédanyáink idejében a választási lehetőség igen csekély volt, manapság gyakorlatilag bármit megtehetünk, főleg rajtunk múlik milyen életünk lesz. Bárki élhet olyan életet mint dédanyáink, erre a lehetőség adott (vannak akik élnek is vele, nem egy sztori van arról, hogy a panelből kiköltöztek családok tanyára. Volt akinek bejött, volt aki meg rájött...). Dédanyánk viszont hiába akart volna utazgatni, világot látni, nyelveket tanulni, mert jellemzően erre esélye sem volt akkoriban. Önmagában már emiatt is 1:0 a mai világ javára!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Vladi #39 üzenetére

    "gyakorlati életminőség"-et írtam, ezt lehet "életszínvonalba" belemagyarázni. És persze aki irtózik a 2kezi munkától, és inkább püföli a billentyűzetet egy héten át ahelyett, hogy mondjuk egy lónak enni adjon, vagy megnyírjon egy birkát (irtózik, lévén ilyen tevékenységeket csak képernyőn látott - és persze látja a jelenkori jövedelemviszonyokat a Java Senior Developer vs dél-fogarasi pásztor viszonylatában), annak egyértelmű a képlet.

    Választási lehetőség - a jelenben. Tényleg van? Ha a karriert tolod, az az ébren töltött időd 80%-át viszi (munka+bejárás), maradékban rohansz a gyerekért a suliba, sorban állsz a kasszánál, takarítasz otthon - marad mondjuk egy fél vasárnapod kirándulni. Ennyi szabadideje kb a mohácsi vész után a töröknek robotoló parasztnak is volt. Ja, évi 20 nap "szabadság"? Rohanjunk le az adriára, csorogjon a nyálunk 2 hétig egy szép tájra az ott lihegő 3millió másik szerencsétlennel, amit aztán felejtsünk is el gyorsan mert másnap indul újra a mókuskerék. Ha nem rohansz eléggé: beelőznek, kitúrnak - és robotolhatsz ugyanúgy mint korábban, csak kevesebbért. Jaigen, a TV, fészbúk, stb ordítja, hogy neked VAN választási lehetőséged: választhatsz, hogy a metrón szorongva/dugóban füstölögve iphone-t vagy csamcsungot nyomogass... Kiszállni csak a végén lehet, máskülönben totál buktad a megélhetésed - vidéken önerőből meg nulla az esélyed, uis városi okostónik már rég "befektettek" az összes m2 földterületbe, másikak pedig megoldották, hogy bőven legyen marokkói, sőt akár kínai konkurrens termék a piacon.

    Jövőben? Nulla. Választhatja majd az unokám, hogy ő szeretne a nagy korallzátonynál gyönyörű és tiszta környezetben búvárkodni?? lóf.szt, már most egy korallsírgödör az egész, tavalyelőtt megfőtt - ami a "rohangálóknak" köszönhetően tovább fog főni a következő évtizedekben. A tisztaságról pedig gondoskodik a térségbe irányuló szemétexport európa "zöld" és "nagyoncivilizált" ("rohangálós") országaiból.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Vladi #43 üzenetére

    Ezt próbálom mostanában feltérképezni. Valóban akadnak opciók, de a skála messze nem lineáris. Ha pl azt mondom, hogy én csak 80%-ban szeretnék dolgozni, akkor jó, ha találok olyan helyet, ahol a korábbi fizu 60%-át megadják. De persze vadászok, és nem adtam még fel.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • Carlytoo

    aktív tag

    válasz Vladi #47 üzenetére

    Igen. Úgy vettem észre, hogyha valami hasonló felbukkan, akkor arra van kereslet. Majd kérdezgetek még ilyeneket, csak ha nem blogbejegyzés, akkor a kommentek sűrűjében elveszik a kérdés.

    "No sacrifice is too great, no treachery too small" - Inquisitor Horst

  • llax

    senior tag

    válasz Vladi #52 üzenetére

    "Én úgy gondolom, hogy a Mars tekinthető ez emberiség jövőjének, de nem a mi vagy akár unokáink életében."

    Én ezt nem merném így kijelenteni. De az ellenkezőjét sem.

    "de 500-1000 éven belül nincs realitása."

    A terraformálós téma akkor is min. évezredes lépték, ha a legtöbb szükséges (kezdeti) megoldás már holnap rendelkezésre állna és a rendelkezésre álló energiákhoz hozzáférés olyan ütemben nőne tovább, mint ahogy az ipari forradalom óta tart.

    Kisebb telepek, építményeken belüli élet viszont sokkal hamarabb, akár 10-20 éven belül is kezdődhet. Ehhez első körben a közlekedést kell megoldani, nem állami űrügynökség által. Csak annyi a probléma, hogy különféle kutató expedíciók ritkán működnek kereskedelmi alapon...
    Ezt akár jövő ilyenkor is sokkal nagyobb esélyekkel lehet tippelgetni. A Marsra/Marshoz nagy tömeggel és 9 hónapnál gyorsabban eljutni képes hardver néhány éven belül rendelkezésre állhat.

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #60 üzenetére

    "de nem fog megoldás szállítani."

    Mi más, ha az nem? Az ima biztos nem? :D

    "Jó oké, akkor 80%-t a mosaninak. "

    Hátööö...Nem éppen. Jelenleg 1 Hektár területből 10-12-szer annyi terményt veszünk ki, mint hagyományos műveléssel! Ez ráadásul ON, mert a Marson is csak modern termesztési eljárások jöhetnek szóba. Hidrokultúrás termelés stb..

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #62 üzenetére

    "mert teleszórtuk a világot eldobható műanyaggal."

    Azért szórtuk tele, mert különben a véges erőforrásokat kellett volna használni ami még nagyobb gond pl. fémek (ok, az olaj is véges amiből a műanyag készül, de amikor a műanyag robbant, ez még nem így volt). Jelentem, pár hónapos hír, hogy feltalálták a lebomló műanyagot! Meg kéne azt érteni, hogy a kudarc a fejlődés része! Az egyhelyben topogás nem megoldás! Vannak hibák, amiből tanulunk és javítjuk. Ez a fejlődés! A repülés kezdetén sorban potyogtak le a gépek, mert nem volt kiforrott a tech. Ma ez már igen ritka, akkor is jellemzően emberi hiba miatt.
    Fejlődni nem lehet 1bites módon, ma mág 0%, holnap már 100%. Van egy átmenet, amit végig kell járni. Ahogy dédanyáid elődei sem ismerték a vetésforgót, az is technológia. Azon az elven amit vallasz, tulajdonképpen az ősembernél meg kellett volna rekedni és gyűjtögetni, halászni, vadászni. Annál természetközelibb módon sose élt az ember. Akkoz képes dédanyáink is romboltak már ezerrel.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #64 üzenetére

    Ha recycled, akkor mit pocsékolunk? Az alapanyaga már nem olaj...Éppen ez a lényeg! Fejlődés!
    Megjegyzem, furcsa látni azokat az embereket akik egyik oldalon "nagyon zöldek", másik oldalon meg interneteznek és feltehetően nem a folyóban mossák a ruháikat sem (tehát masszívan hozzájárulnak a szennyezéshez), de ha betegek, akkor sem a javasasszonyhoz rohannak, hanem az orvoshoz. Nem képmutatás ez?

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák