-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
itg
tag
Igen, és ezen lehet javítani, ha nyáron "túlhűtöd" télen túlfűtöd a házat, hogy amíg van nap, addig ha csak csökkentesz vagy emelsz egy foknyit és amikor már nem süt a nap, abból esik vissza normál hőmérsékletre. Vagy vizes hőszivattyúnál szép nagy puffert fűt (bár ha van gáz, akkor ez vélhetően már nem lesz). Programozva megy a mosógép, a mosogatógép, de főleg a melegvíz napsütéskor készül.
Ha belefér időben, én visszatérnék erre az egészre a bruttós elszámolási rendszer számainak ismeretében. Van még rá 5 hetük, talán kiszenvedik magukból végre.
köszi, ez jó ötlet.Ezzel csak a papírnak felelsz meg (és nem lesz "ingyen" áramod). 2 klímával adja magát, hogy nem lehet vele kifűteni 80 m2-t. De ha lesz gáz, egy újépítésű ekkorának szégyen lenne évi 700 m3-nél többet fogyasztania, szerintem itt inkább a kisebb (de bővíthető!) napelem és az átmeneti időben a nagyobb helyiségeket napáramból fűtő klíma lehet talán az, ami fele célszerű lenne menni. De tuti megvárnám, hogy a bruttóst most eszik vagy isszák, anélkül ismeretlenbe ugrasz fejest. Szerencsére ez egy tervezhető ország, így már rég tudjuk a bruttós részleteit. Ja, nem.
Igen, ezt sejtettem. Nem is szeretnék tartósan klímával fűteni, max. tavasz esetleg ősz.Polllen
Én hallgatnék rá. Nem tudjuk, milyen lesz a bruttó. Inkább arra költs, h kevesebb energiát használj el.
köszi és igen, ez a terv.4D4M
a,) keress olyan energetikást, akiben megbízol. b,) ha megbízol benne, ne egy hardveres fórumban keress megerősítést (: Egyébként van benne igazság.
megbízom én benne, csak kicsit furcsa, hogy hőszivattyú/napelem nélkül, fele/harmada annyiból megfelel a követelményeknek.Nem egyértelműen fogalmaztál. Lesz gáz fűtésre vagy nem? Mert teljesen más önfogyasztás jön ki gázzal és anélkül. Bruttó feltételek ismeretének hiányában sok értelmes dolgot nem lehet ajánlani, de nyilván akkor tudod minden feltételek között az optimumot megtalálni, ha több energiaforrás is rendelkezésedre áll és a lehető legkevesebbet fogyasztod.
lehet pontatlan voltam, eleinte nem szerettem volna gázfűtést, de aztán mégis lesz.alapvetően nem tántorít el a bruttó elszámolás, bár jobban örülnék, hogy a kezdeti nagy bekerülési költség miatt mindenki szaldóban legyen az első 10 évben, csak kíváncsi vagyok az ésszerű, normál üzemeltetés mellett mekkora részt lehet házilag fedezni.
én magam is nagyon sok számítást elvégeztem, de pl. még indukciós tűzhelyem sosem volt, ott pedig az lesz....[ Szerkesztve ]
-
itg
tag
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Végig olvastam az összes hozzászólást, illetve google-t is használtam elég intenzíven.
Röviden: zöld hiteles lakásocskát fogok vásárolni, ha végre elkészül. Sajnos az építkezés lassan halad, így a tavaly októberi, illetve az idei szeptemberi kritikus szaldós jelentkezésről is lecsúsztam.
Még a villanyóra igénylés sincs beadva, nemhogy a napelem igény.
Energetikai szakértővel újraszámoltattam az egész lakást, ő azt mondja, hogy két 5SCOP klímával kiváltható a napelem.
Egyrészt ez lenne az első kérdés, hogy lehet ebben igazság?
Eddigi felhasználásunk éves szinten 3-4000kWh volt, de elég sok eszközzel áttérnénk villanyra. A kezdeti 10kWh-s napelemről már leadtam 6-ra és a bruttó elszámolás ellenére is szeretném megvásárolni. (2 éve még a földgázt se akartam bekötni, aztán csak szükség lett rá)
A második kérdésem ehhez kapcsolódik, ha minden optimális, mekkora napelemmel termelt felhasználási aránnyal érdemes számolni?
Az eddigi olvasatomban átagosan 20-30%-ot lehet kisajtolni, ez akksi nélkül reális lehet? Lehet növelni? Átlagos, 4fős kis ~80nm-es lakás, villanyautó nélkül.Köszönöm előre is a segítséget!
[ Szerkesztve ]
-
itg
tag
válasz senki68 #36787 üzenetére
Én abban bízom, hogy az épen épülő zöld hiteles ingatlanom és a több mint egy éve az építő által beadott villamos hálózat kiépítési kérelem szolgáltató általi nem megvalósulása is ilyen indok lesz. Mert épp most kértek még egy fél év halasztást az utca villamos hálózatának kiépítésre.....így, hogy az általuk vállalt egy év letelt.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után