Új hozzászólás Aktív témák
-
HThomas
őstag
válasz Hieronymus #36 üzenetére
igen, lényegében ugyanarról beszéltünk.
-
HThomas
őstag
Mivel magyarázod, hogy a lecsatolt szekér másképp viselkedik mint a ló?
Pontosan mit kellene ezen magyarázni? Hogy egy ló miben más mint egy szekér? Esetleg arra vonatkozik a kérdés, hogy milyen fizikai mechanizmusok írják le a ló belső működését? Én ezekre biztos nem fogok itt válaszolni, van kiterjedt irodalma mindegyik témánakMiben különbözik ez elindulás az egyenletes mozgás fenntartásától?
Egy külső megfigyelő elég világosan meg tudja mondani a különbséget. Az, hogy belül mi történik, az megint más kérdés, lásd fentebb... -
HThomas
őstag
válasz Hieronymus #32 üzenetére
Az ideális esetben igen, valóban együtt mozog a kettő egyenletes sebességgel és nem hat közöttük erő.
De a valóságban, ha egyenletes mozgás közben lecsatolod a szekeret a lótól, akkor a szekér egy idő után meg fog állni a veszteségek miatt, miközben a ló megy tovább. Vagyis a ló tartja fenn a szekér folyamatos mozgását is, kell, hogy legyen valamiféle erőátvitel a kettő között (nagyon hétköznapian fogalmazva). A deformációról és az anyagon belüli feszültségekről nem is beszélve. De ezeknek az eredője nulla lesz és megy az egész rendszer egyenesen tovább.
-
HThomas
őstag
válasz Hieronymus #30 üzenetére
Az eredeti posztban két testről, a rájuk ható erőkről és vízszintesen mozgó lovasszekérről beszél... az az eset pofon egyszerű: "A két erő eredője nulla, a ló és a szekér egyenes vonalú egyenletes mozgást végez." Nagyjából ezzel ki is meríti az írás címében említett harmadik törvényt. Minden más csak arra jó, hogy fel lehessen tenni további kérdéseket, amit az aktuális leegyszerűsített modell nem magyaráz meg, és azokon lehessen csámcsogni addig, amíg valaki oda nem tesz egy fokkal bonyolultabb modellt, ami az aktuális kérdést megválaszolja, de felvet néhány továbbit.
-
HThomas
őstag
Az álló lovakocsi azért indul el, mert elindul a ló is, amihez hozzá van kötve. A kérdés valójában az, hogy miért indul el a ló!
De ez a kérdés nem volt része az eredeti posztnak... de attól még érdekes, viszont kívül esik a Newton törvényeken, mivel azok nem foglalkoznak tranziensekkel, legalábbis nem két merev test közötti interakció szintjén. Le kéne menni legalább atomi szintre és ott megvizsgálni a dolgokat, hogy mi hogyan történik pontosan, de abból már nehezebb lenne figyelemfelkeltő álparadoxonokat gyártani
-
HThomas
őstag
"... a ló ugyanakkora erővel húzza előre a kocsit, mint amekkora erővel a kocsi húzza hátra a lovat. A szekér mégis mozog. Hogy lehet ez?"
A két erő eredője nulla, a ló és a szekér egyenes vonalú egyenletes mozgást végez. Tulajdonképpen mi is a kérdés?
Új hozzászólás Aktív témák
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Autós topik
- Vodafone otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Ismerkedés a Zyxel NSA325 v2-vel
- eFootball
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- Politika
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest