Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8382 üzenetére

    Itt már egyedül az a kérdés, hogy mennyire lesz ratyi az a kettő (forint árfolyam és infla) annak fényében hogy a növekedést megpróbálják minden áron beindítani. Egész konkrétan arra gondolok hogy ha törik ha szakad végig fogják tolni Nagy Márton tervét, vagy viszakoznak amikor majd az látszik hogy kevés növekedést kapunk az elszálló államadósság, forint és infláért cserébe.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8386 üzenetére

    Csak majd nehogy visszajöjjön az az infláció ahogy gyengül a forint:)
    Persze, trükközni lehet hogy majd úgy számolják ezt is hogy a kisebb fogyasztás = inflációcsökkentő (mint tették a gázárral tavaly októberben) de a valóság keményen arcon fogja csapni az országot.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8391 üzenetére

    Itt az euró a meghatározó valuta, és ahhoz képest 20 százalékot nem erősödött soha a forint de mindegy. De persze lehet megint tettetni az értetlent hogy a forint árfolyamának nincs köze az inflációhoz, ez ment itthon pár éve is mikor hülyézve lett mindenki aki azzal jött hogy van kapcsolat a forint árfolyama és az infláció között, amikor pl az MNB-t kritizálták hogy nincs árfolyamcélja. Aztán persze beütött a valóság és az MNB-nek is hirtelen lett árfolyamcélja...
    De úgy tűnik most hogy lehűlt kicsit az infláció újra előjönnek a régi szólamok hogy az árfolyamnak nincs jelentősége. Hát meglátjuk majd...
    Ebben a körben azt sikert elérte az ország hogy Magyarország polgárai a bolgárok mögé kerültek fogyasztásban. Kiváncsi leszek a következő körben mit sikerül kiokoskodni...
    Én őszintén elengedném azt az érvelés hogy csak a pofátlanság miatt emelt mindenki árat. Sokkal inkább oka volt az inflációnak a kiszámíthatatlan gazdasági környezet, a romló árfolyam, a különadók stb... Ha csak nem azt akarod mondani hogy a magyar emberek pofátlanabbak mindenkinél és ezért lógtunk ki az inflációban az EU-n belül.
    szerk: egyébként pedig elég hülye érv, hogy ha visszaerősödött a forint az euróhoz képest akkor csökkennie kellett volna az inflációnak, mert azt feltételezné hogy a teljes "importált" infláció (vagy hogy fejezzem ki azt hogy a termékek importja adott árfolyam mellett történik) az pont a csúcson realizálódott mindenhol. Nem így működik a beszállítás és az árfolyamszámítás, de az tény hogy kapcsolat az van árfolyam és infláció között. Természetesen valamekkora kilengés megengedett mindig, de senki nem fog tudni pl autót importálni 400-as EURHUF árfolyamon ha mondjuk a forint gyengülne 800-ra az euróhoz képest (most szándékosan egy extrémebb különbséget mondtam). Hanem ez szépen beépülne a forintos árakba. Így működik ez egy teljesen nyitott gazdaságnál amelyiknek mindent importálnia kell hogy bármit exportálni tudjon.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz HussarF #8394 üzenetére


    Nekem így természetes, mert ha pl valami 1000 forintról 500 lesz arra sem azt mondom hogy 100 százalékkal lett olcsóbb, hanem 50. De jó, értem hogyan gondoltátok a 20 százalékot. Csak a kontextusban ez így mást sugallt, vagy én értettem másképpen.
    Akkor ezek szerint a fő eltérés a véleményben abban van, hogy ti ezeket jobban külön kezelitek. Én pedig azt mondom hogy az infla bizony nagyon gyorsan veszély lesz. Az, hogy 2010-es években miért működött a forint leértékelése annak csomó más oka is volt, és eléggé megváltozott a környezet azóta. Én állítom hogy most nem fog olyan jól működni a lassú leértékelés sem, és az infláció gyorsan vissza fog térni és ez komoly gondot fog okozni. Már ha gond alatt Nagy Marcika is azt érti majd hogy nem jó az albán vásárlóerő alá lökni a magyar lakosságot...

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8397 üzenetére

    Szalmabáb..., de mire akarsz kilyukadni ezzel, hogy akkor majd mondja ki a kormány hogy tisztességtelen az áremelés, tessék árat csökkenteni? Oh wait, próbáltak ilyet. Jól is sikerült az infla kezelése...

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz aAron_ #8404 üzenetére

    Nem csoda, hogy lefelé rugalmatlan ha olyan a gazdasági környezet hogy nem tudja senki sem mikor kap a pofájába egy csinos különadót, valamilyen értelmetlen korlátozást, válogatott szivatást stb.

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8407 üzenetére

    Ha szerinted ez volt az 1 elegendő ok - hogy greedflation - a lezajlott esemenyék magyarázatára, akkor azt magyarázd meg kérlek, hogy Magyarország miért lógott ki az infláció mértékében az EU-ban? Főleg úgy hogy az a hivatalos kommunikáció hogy a greedflation-re itt odafigyelnek ám (lásd extraprofit adók). Itt több a kapzsi ember?

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz bernel #8420 üzenetére

    Ellenérvnek komoly ellenérv, csak sajnos nem így működnek a dolgok, mert ha így működnének akkor odáig sem jutottunk volna el hogy a fidesz kiesik a Néppártból, vagy hogy Magyarországtól visszatartják az EU-s forrásokat. Ezek se voltak Viki érdeke, mégis megtörténtek.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz bernel #8426 üzenetére

    Nem is kell hogy kizárjanak, simán elképzelhető az is hogy Orbán kiléptetné az országot. Nem teljesen értem hogy miért vagytok olyan optimisták, hogy csak gazdasági számításokat figyelembe véve kizárjátok ennek a lehetőségét. Nem csak erről szól a politika.
    David Cameron sem akarta kiléptetni az Egyesült Királyságot az EU-ból, mégis kiírta a népszavazást.
    Nagyon furcsa, hogy pont Magyarországról gondolják magukat nagyon okosnak az emberek, meg hogy milyen hülyék a britek, miközben itthon MINDEN összeállt már ahhoz, hogy a legkülönfélébb módokon oda jusson a helyzet hogy kikerüljünk az EU-ból.
    Felvázolok 1-et ami - a britekkel analógiában - ami itt is megvalósúlhat.
    Ugye nem újdonság a magyar kormány és az EU állandó ellentéte. Ez nem lesz jobb már ezt tudjuk. A lakosság EU pártisága már gyakorlatilag azon múlik hogy Orbán mit javasol az embereknek (a legutóbbi felmérések szerint a fideszesek kétharmada már úgy szavazna ahogy orbán mondja nekik). Egyelőre azt mondja hogy maradjunk. De mi lesz ha pl egy újabb elhúzódó EU-s csörtének egy olyan keretezése kezd majd itthon kialakulni hogy a nép az erős vezetőtől azt várja hogy csapjon oda, mert ha nem teszi gyengének fog tűnni. És itt simán el tudom képzelni hogy mind egy EU szkeptikus ellenzéki párt, mind EU párti (más és más politikai számításból) arra felé fogja tolni a dolgokat hogy legyen népszavazás. Mondjuk az EU szkeptikus Mi Hazánk úgy kalkulál hogy orbán viszakozni fog ezáltal ők nyerhetnek rajta, míg mondjuk az EU párti ellenzéki pártok úgy számolnak hogy így majd mozgósítani lehet az EU párti tábort és támogatottságot szereznek. És itt fog jönni a csavar, mert David Cameron kitartott az elvei mellett, viszont le is mondott ahogy megszületett a népszavazás eredménye, ehhez képest szerintem abban egyetérthetünk hogy hasonló helyzetben orbán nem ilyesmivel számolna hanem azzal, hogy a hatalmat minden áron meg kell tartani és ennek megfelelő álláspontot felvenni, és úgy lehet megtartani a szavazókat, hogy ha az élére áll a dolognak. Miért? Mert ha ott akkor nem ezt az álláspontot veszi fel, akkor pl a Mi Hazánk lenyesi a fideszes szavazóbázis egy részét, míg az ellenzék mobilizálja az EU pártiakat, ő pedig középen a földre huppanhat. Na ezt mindenáron el kell kerülni. És össze is állt a koktél a kilépéshez.
    Gazdaságilag szarabb lesz? Igen. Nehezebb lesz megélni? Csak a népnek. Orbánéknak nem. Tessék itt van, felvázoltam egy olyan elég valószínű lehetőséget ahol úgy csúszunk bele egy kilépésbe mi is, hogy igazából tudjuk hogy gazdaságilag rosszabb, orbán is látja ezt (és még azt is megelőlegezem hogy ő sem feltétlen akarná ha nem muszáj) és mégis megtörténik. Népszavazás által.
    szerk: és ha jobban végiggondoljátok, külföldön is egyre jobban összeáll minden ehhez. Simán elképzelhető hogy az EU-ben egy-egy erőközpontban úgy kalkulálnak hogy oké túl körülményes kidobni őket, de mi lesz ha előídézünk egy ilyen helyzetet, és majd mennek ők szépen maguktól kifelé... Problem solved. A magyar kormány majdnem mindent elkövet hogy gyűjtse az ellenségeket akik erre a következtetésre jutnak majd valamikor.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz Addel #8433 üzenetére

    Persze dönthet a parlament is, meg ez egy hipotetikus helyzet amit felvázoltam.
    Most ebben a hipotetikus helyzetben pl az magyarázhatja a népszavazás szükségességét, hogy ne törjenek ki túl nagy tüntetések. Mert ez egy bizonytalanság. Viszont ha kiszavazza magát a nép az rendesen demoralizálná az EU pártiakat, akiknek elmenne a kedve a túl nagy cirkuszolástól.
    Én csak erre akartam rávilágitani hogy semmi okunk lenézni a briteket, ez a nép is simán kiszavazhatja magát az EU-ból. Az összetevők összeálltak hozzá. Sőt ahogy egyre többet gondolok erre, én egyre valószinűbbnek tartom. Senki nem gondolhatja komolyan hogy az EU tagországok majd végig bambán nézik a magyar kormány pusztítását. És nem hinném hogy nincs komoly politikai képzelőerővel rendelkező politikus az EU-ban aki ugyanígy nem jött volna erre rá és adott esetben ha minden szakad a szarakodás helyett egyszerűen nem fogja-e orbánt beletolni egy ilyen helyzetbe. Nekik ez nagyon jól jönne ki, mert az EU egységét nem bontja meg, sőt a hetes cikkelyhez sem kellene hozzányúlni.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz HussarF #9239 üzenetére

    És téged miért foglalkoztat ennyire a magyarázkodás, hogy Románia miben nem olyan jó?
    Már önmagában is óriási szégyen, hogy egy 14 éve kétharmados felhatalmazással rendelkező kormány amelyik hosszú évekig folyamatosan azt szajkózta, hogy nemsokára megelőzzük Ausztriát, most azért kell magyarázkodjon hogy Románia igazából nem előzött meg minden mutatóban (ezt senki nem is állította btw...). Az a Románia amelynek (Nagy Márton hozta fel) 20 különböző kormánya volt ugyanennyi idő alatt...
    Az külön vicces, hogy Nagy Márton a kormányváltások számát is beemelte ide, mintha ez az ő érveit erősítené, pedig ha bármit is jelent akkor inkább azt hogy semmi haszna nem volt Magyarországnak abból hogy 14 éve stabil kétharmad van... Nem arra lett felhasználva, hogy valóban előremutató (akár rövid távon nem népszerű) reformokat vigyenek végbe ami biztosíthatta volna hogy ne kelljen most magyarázkodni hogy miért előznek a románok ebben meg abban...

  • favagoJoska

    tag

    válasz HussarF #9243 üzenetére

    Nem erről van szó, hanem arról hogy full komolytalan és szégyen ez a fajta magyarázkodás amit Nagy Márton nyom. Először is ha komoly szakember akkor azt kellene megmagyaráznia, hogy hogyan történhetett az meg hogy abban a pár mutatóban ami mostanában pörgött a médiában megelőzött Románia. És ha már számára fontos mutató hogy hány kormányváltás volt meg hol, akkor azt is magyarázza meg hogy 20 kormányváltással kétharmadok nélkül, mégis miért sikerült ez jobban a románoknak mint nekünk...
    Ehelyett megint látunk valami röhejes gyüjtögetést, 2021-es adatokkal, hazugságokkal (ahogy más rámutatott pl a megtakarításokkal), meg a kerti budik számáról meg a lavórban mosdók számáról... Ez azért komolytalan, mert ilyen alapon más is hozhat 3 másik mutatót ami a magyar kormányra nézve nem olyan szép és így tovább. Ráadásul pont a lényeget nem magyarázza a tendenciát (azt eddig is tudtuk hogy mélyről jönnek a románok), mert joggal feltételezhetjük hogy ahogy javul az életminőség Romániában úgy fog csökkenni a kerti budik száma stb. És akkor majd mit fog mondani Nagy Márton? Hogy jah hát ebben is utolértek? Ezért teljesen röhejes és komolytalan ez amivel magyarázza a bizonyítványt...

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz HussarF #9455 üzenetére

    Erre lenne jó a kétharmad, hogy a népszerűtlen, de szükséges reformokat és végigvigyék. Azért 14 év után nehogy már ne lehessen ezt számonkérni.

  • favagoJoska

    tag

    válasz Ixion77 #10593 üzenetére

    "Feltételezem, hogy nekik is eszébe jutott."
    Persze, hogy eszükbe jutott, azért csinálják így. Ha másképp csinálnák akkor nem tudnának a NER-es építési vállakozók 40+ százalékos marzson építgetni lakóépületeket is.

    "ahogy az osztrákoknál van."
    Hát hova vezetne ez, még a végén a közelednénk a nyugati életszinvonalhoz. Ez veszélyes!

    A viccet félretéve, már jó ideje egyértelmű hogy mennyire tévút a keresleti oldalt stimulálni, de nem akarnak leszakadni jóla. Pedig csak a CSOK beszántásából már kijönne egy évi 4 ezer lakásos bérlakás program. A TAO-s sporttámogatások beszántásával további 2-3 ezer/év. Plusz egy kis aprót összeszednének innen onnan és már 10 ezer/évnél lennénk. Ez óriási löket lenne a jelenlegi új lakásépítési volumen mellett. A kapacitásokat egy kicsit átírányítani a presztizs látvány építkezések helyett ide, valamint megelőzendő hogy vérszemet kapjanak a magyar építési vállalkozók szépen behívni a külföldieket is hogy legyen egy kis verseny.
    Komplex szociális programokat lehetne megvalósítani belőle (fiatalok életkezdési támogatása önerő gyűjtésre pl), valamint ez egy lába lehetne annak hogy a haldokló közszolgáltatásokat talpra állíthassák az ország elmaradottabb részein. És akkor talán kevesebben vándorolnának ki "tapasztalatot" gyűjteni külföldön, mert mondjuk az átlagkeresethez képest olcsóbb lenne mind a lakásvásárlás mind a bérlés. Több helyre jutna orvos/pedagógus/nővér stb mert nekik sem csak a nevetséges fizetésük állna rendelkezésre rohadt drága lakhatási helyzet mellett, hanem mondjuk többen kaphatnak szolgálati lakást...

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz Dluinet #10596 üzenetére

    Abban az országban, ahol az emberek többsége a megvalósult extra profit adókra nem úgy tekint mint pénzelvonásra, ott szerintem egy kis odafigyeléssel simán tudná bármelyik kormány úgy kommunikálni egy esetleges bérlakás programot mint a világ legnagyobb osztogatása az embereknek...
    Ez hogy ez pénzelvonásnak tűnne ez csak úgy lehet ha megmaradna a jelenlegi kormányzati kommunikáció... Nyilván mivel a jelenlegi hatalom nem valószinű hogy bérlakás programot indít ezért ez a kérdés tárgytalan, a félelem pedig alaptalan hogy ki minek nézné ezt...

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz j0k3r! #10598 üzenetére

    Ráadásul a kiszámíthatóság hogy biztosan lesz megrendelés X ezer lakásra évente az jócskán lefelé tudná vinni a költségeket. Sokkal kisebb marzsokért is bevállalnák az építést a cégek. Ha meg nem nagyon akarózni nekik akkor növelni kell a versenyt azzal hogy behívunk külföldi szereplőket is.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz Drizzt #10605 üzenetére

    Ez már a melyik kezembe harapjak fejezet amiben vagyunk. Több érdekszféra is van a rezsimen belül. Ilyen a rövidtávú lakáskiadók, a másik a szállodapiaci stb.
    Úgy látszik, most a szállodapiaci lobbi kerekedik felül, mert alakul olyan szarul az ország helyzete hogy lehet ezzel érvelni hogy azért nincs fogyasztás mert túl sokat kell költsenek az emberek lakhatásra.
    A másik dolog, hogy tudjuk mindent méresgetnek a közvéleménykutatásokkal. Az is lehet hogy a jelenlegi bérleti piaci helyzet már nem várt helyeken is kezd zúgolódást kiváltani és erre akarnak reagálni.
    Az is lehet hogy mindkettő...
    Hogy végül pedig mit fognak megvalósítani azt meglátjuk. A legvalószínűbb hogy kommunikációs szinten lesz csak "megoldva" a probléma, szokás szerint.

  • favagoJoska

    tag

    válasz Vesa #10957 üzenetére

    Csak képeket, videót generálni az nagyon nem ugyanaz mint komplex rendszert megírni ami összetett követelményeket elégít ki. És ez utóbbira nem lesznek jók sohasem ezek a modellek.
    Ameddig ezekkel az LLM-ekket el lehet jutni az annyi, hogy kurva erős eszköz lehet a fejlesztők kezében. De teljesen kiváltani nem tudja őket. Ahhoz valami forradalmi újítás kellene.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz Vesa #10962 üzenetére

    Ezek az LLM-ek soha nem lesznek jók arra, hogy komplex rendszereket leprogramozzanak. Arra fel lehet készíteni őket, hogy egyre nagyobb "valamit" kiköpjenek magukból, de jól működő komplex nagy új rendszereket nem fognak tudni létrehozni mert nem arra valók.
    Képzeld úgy el ezeket, mint ami csak annyit tud hogy egy input alapján megmondja hogy statisztikailag mi a legvalószínűbb ami az input után következik. A háttérben persze ennél összetettebb a dolog, de nagyjából ennyi.
    Ebből a szempontból igaza volt az előtted posztolónak hogy ezek csak "komolyabb keresők". Vagy inkább úgy mondanám, hogy más koncepció alapján működő komolyabb keresők. És ugyanez érvényes a kép és videó generálásra is.
    Amíg nem lesz meg a következő technológiai ugrás addig ez így is marad.
    Mondok egy példát hol akad el a dolog. Kaptunk egy tréninget a cégnél, hogy promptolással generáljunk kódokat amiken teszteket futtattak és ezeken kellett átmenniük a kódoknak. Szépen beirkáltam a requirementet, az le is generálta a kódot. De elakadt a 10-ből 8 teszten (most csak mondtam valamit). Akkor finomítgattam a promptot, lett új kód, kevesebb teszten akadt el, de a végére mindig maradt 1-2 unit teszt és bármit irhattam neki ha az egyik teszt kijavult, elromlott a másik. Szépen ráuntam, fogtam kézzel átírtam a kódot mert nekem triviális volt a megoldás mivel átlátom a problémát. Bárhova fejlesztik az LLM-eket ugyanez a probléma meglesz, maximum kicsit magasabb szinten.
    Ezeket az LLM-eket abban tudják javítani, hogy egyre nagyobb kódokat generáljon, és hogy az jobb minőségű is legyen. Lehet lesz is olyan aki azzal villog hogy ő cuccuk pár száz oldalas inputot is képes megenni (teljes requirement dokumentációkat) és kiköpi neked a kész szoftvert. De azt nem tudják megoldani, hogy az LLM-ek tényleg meg is értsék a problémát. És akkor majd az fog történni ami velem is a tréningen csak kicsit magasabb szinten, hogy kiköp neked valamit a szoftver, amiben jó eséllyel lesz egy csomó bug. És akkor elkezdesz promptolgatni hogy javitgasd a bugokat, de soha nem fogod tudni production readyvé javítani, vagy validálni a rendszert, azért mert ehhez valami/valaki kell aki meg is érti a problémát.

  • favagoJoska

    tag

    válasz julius666 #10964 üzenetére

    Szerintem ez nem pusztán skálázódás kérdése. Óriási a különbség a probléma valódi megértése, és valamilyen statisztikai alapú kimenet generálás között, bármekkora a kontextusablak vagy a tanulási adat.

    Egy egyszerű példa. A képgenerálásnál közismert probléma volt, hogy embereknek néha nem 5 ujjat generált, hanem 4-et, 6-ot vagy akármennyit. Ez a különbség az emberi megértés és valamilyen statisztikai alapú kimenet generálás között. Egy ember megérti hogy miért kell 5 ujj egy emberi kézre (még akkor is ha egy kezdő festő hibázik és rosszul rajzolja meg a kezet), az LLM viszont nem érti, nem is fogja tudni megérteni hogy miért kell ez, pusztán ezt tanulta be... Persze ezt kijavították, mondjuk az által hogy olyan képekkel etették, vagy súlyokat állítgattak rajta, de világon mindenre nem lehet így kijavítani kivéve ha valakiben nincs benne a világ összes tudása a jövőre előre... Ez az analógia alapján szerintem már kivilágosodik hogy nagyon nem mindegy hogy egy ember vs AI hibázik az miért is hibázik igazából. Ennek messzemenő jelentősége van.

    Megrendelői szemszögből pontosan így működik bármelyik szoftvercég is."

    Nem egészen, de én sem állítom hogy nem fognak tudni ezek az LLM-ek neked komplex szoftvert kiköpni magukból, de hogy levalidálni nem fogod tudni és jó eséllyel a hibákat sem kijavítani megfelelően az biztos, az előbb említett okok miatt. És itt hiába lesz nagyobb a kontextusablak, meg több a tanulási adat. Az nem egy mágikus valami amitől mindent megért az LLM.
    De ettől függetlenül nagyon hasznos eszköz és nem vitatom hogy van még fejlődési lehetőség, csak szerintem sokmindent beleláttok a fejlődés üteme miatt, amire az LLM-ek soha nem is lesznek jók.

  • favagoJoska

    tag

    válasz Ixion77 #10966 üzenetére

    "Az önjavításra pont ott volt a példa a belinkelt videóban. Megértette a hibaüzenetet, tudta hogy az alapján mit kell módosítani, el is magyarázta hogy miért, és létre is hozta az új, működő kódot."

    Jah, csak egy tetrises példa nagyon nem ugyanaz mint egy komplex rendszert lefejleszteni, validálni, és bugokat javítani. De ettől még nem állítottam, hogy nem lehet bugjavításra használni ezeket a modelleket. Csak azt állítottam hogy komplex rendszereknél nem fogod tudni megfelelően kijavítani ezeket a hibákat.

    "Mindig ugyanezeket a "soha nem fog megtörténni" állításokat halljuk, és mindig tévesnek bizonyultak:
    ....."

    Ez így fals érvelés.

    "A helyzet az, hogy ha valami úgy hápog mint egy kacsa, úgy néz ki mint egy kacsa, akkor az minden bizonnyal egy kacsa."

    Erről van szó, hogy ez csak a laikusok számára hápog úgy mint a kacsa...

    "Mondhatjuk, hogy ez csak LLM, nem intelligencia, de ha így is jobban teljesít intelligenciát igénylő feladatokban mint a legtöbb ember, akkor a legtöbb ember sem intelligens."

    Ne keverjük a szezont a fazonnal. Az, hogy bizonyos feladatokban jobb mint az ember nem jelenti automatikusan azt hogy mindenben jobb lesz. És az állításomat tartom, hogy ezeknél az LLM-eknél többre lesz szükség hogy valóban elérjünk oda, hogy olyan általános AI-nk legyen amelyik valóban intelligens.

  • favagoJoska

    tag

    válasz favagoJoska #10973 üzenetére

    Btw, ha ezek a tulajdonságok amit ezeknek az AI modelleknek tulajdonítatok igazak lennének (és nem csak ennek imitációi), akkor már csak annyi lenne a dolog a technológiai szingularitás eléréséhez, hogy az AI által kiköpött adatokkal vissza kell etetni a modelt és ezzel egy pozitív feedback loopba lökni:

    an upgradable intelligent agent could eventually enter a positive feedback loop of self-improvement cycles, each successive; and more intelligent generation appearing more and more rapidly, causing a rapid increase ("explosion") in intelligence which would ultimately result in a powerful superintelligence, qualitatively far surpassing all human intelligence.
    Szerintem itt nem tartunk.

  • favagoJoska

    tag

    válasz julius666 #10978 üzenetére

    "Az az alapvető baj ezzel, hogy butább, meglévő modellek kimeneteiből (synthetic data) nehéz okosabb modellt trainelni."

    Hát pedig ha ez olyan intelligencia lenne valóban amiről ti beszéltek (érti a hibákat, kontextust, javítani tud meg minden) akkor egy ilyen pozitív feedback loopot kialakitani már nem lenne nagy kunszt.
    Oké nem lenne gyors, de miért nem csináltak meg kisérleti jelleggel egy ilyen AI rendszert amelyik mondjuk 1 év önetetés után kiköőp neked egy über komplex szoftvert amire az emberiségnek nagy szüksége van. Vagy megtervezni a tuti robotot, amibe már csak át kellene ültetni a modellt és kész a terminátor.

  • favagoJoska

    tag

    válasz Vesa #10981 üzenetére

    Nem beszéltem el senki mellett.
    Ti állítottátok végig, hogy de ez az intelligencia ez már olyan, mert tetrisz hibákat javít meg minden. Hát ha tetrisz hibát tud javítani akkor miért nem javítja meg a saját outputját, eteti magát vissza vele és fejlődik a végtelenbe? Ki kellene fejteni hogy miért is nehéz ez?
    Nagyon jó volt Major Lion példája is, mert ha végiggondoljátok akkor valóban miért is nem tudja kijavítani magát ez az AI úgy hogy csak megmondod neki hogy 5 ujj kell és onnantól megtanulja. A háttérben etesse magát millió inputtal újra nem érdekel, én ezt is megengedem neki... De valamiért nem így javították ki.
    A legalapabb állításom felett siklottatok el, hogy ezek a modellek lényegében úgy működnek hogy a megadott inputra megmondják hogy statisztikailag mi következik a legvalószínűbben. Ennyi. Ebből nem lesz szuperintelligencia sohasem, de még olyan sem amelyik komplex rendszereket A-tól Z-ig lefejleszt, validál meg minden. Ahhoz valamilyen forradalmi újítás kell. Ezt állítottam a legelején, de ti győzködtetek, hogy de mert tetriszt javít, meg okosabb mint néhány ember meg ilyenek...
    Én csak próbálok rávilágitani az önellentmondásokra amikbe beleütköztök úgy hogy észre sem veszitek.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz Vision #11142 üzenetére

    Az, hogy orbánnak mi az érdeke, és hogy végül mi fog történni az két külön dolog. A világtörténelem tele van olyan eseményekkel ami nem volt érdeke valakinek mégis megtörtént.
    Az pedig hogy hány BYD gyárat telepít az országba még lehet hatalmas csapás is, nem pedig az EU-ban maradásunk záloga. Két különböző úton is el tudom képzelni hogy csapás legyen az országnak: 1. ha éleződik az EU viszonya Kínával. Ez elég egyértelmű hogy miért okozna nekünk problémát. 2. Ha mondjuk mégis jó viszonya lenne az EU-nak Kínával akkor sem feltétlen van ránk szükség az EU-n belül. EU-s országokkal körülvéve olyan kereskedelmi megállapodást tolhat le a torkunkon az EU amilyet nem szégyel. Mivel tudnánk visszavágni? Vámháborúval? Szóval könnyen lehet hogy orbán simán aláírna bármit csak hogy kicsit tovább békén hagyják és uralkodhasson a kis szemétdombján.
    Bármi is lesz, egy dolog biztos amit mások is írnak, a végtelenségig nem fog menni az hogy mi majd belülről bomlasztunk az EU-ban és NATO-ban. Vagy orbánnak kell irányba állni (de akkor meg belföldön omlik össze a több mint egy évtizede építgetett politikája) vagy marad ez az irány és előbb utóbb megtalálják a módját az EU-ban és NATO-ban hogy kirakjanak. Valószínűleg nem lesz ez rögtön de jure kirakás, de de facto tehetik annyira megalázóvá a tagságunkat (orbán számára megalázóvá) hogy ő maga léptesse ki az országot mindkét helyről.
    Halvány reménysugár hogy nem így lesz az, hogy van 1 párt amelyik ezzel szembe tudna menni ezért nagyon is veszélyes vállalkozás számára ezt megjátszani.

  • favagoJoska

    tag

    válasz Dare2Live #11151 üzenetére

    "Szerbia arra jó plda mi lesz életszinvonalra MOból ha nincs EU. Van lejjebb. Sokkal-sokkal lejjebb."

    Arra pont nem jó példa, mert Szerbia a 90-es évek polgárháborúi majd NATO bombázások után kezdte újra. Az elmúlt 25 évben a 2000-es rendszerváltás után 1 évtizedig inkább ilyen vergődés jellemezte az országot, de a 2010-es évek konjunktúrájából jócskán kijutott oda is és inkább felfelé mentek ők is. Őszintén én nem nagyon látok olyan egetverő különbséget már Magyarországhoz képest.
    Persze a legtöbb területen még lemaradásban vannak, meg az elmúlt 1-2 évben kevesebbet foglalkoztam az ottani helyzettel, de pl a covid vége körül én amiket láttam ottani bérek nem nagyon különböztek a magyartól. Pl vidéki kisvárosokban simán kerestek annyit az emberek mint Magyarország vidéki kisvárosaiban. Újvidéken a szoftverfejlesztői bérek amit én tudok 2-3 éve kb 10 százalék lemaradásban voltak a Budapestitől! Pont az elmúlt 1-2 évben folytak a déli határszakasz közelében Szerbia és Magyarország oldalán is útfelújítások pl a Soltvadkert - Kecskemét (jó mondjuk ez kicsit távolabb van oké) és Szabadka - Bajmok szakaszon. Nem akarok senki elkeseríteni de a szerb oldalon sokkal gyorsabban és jobban megcsinálták az egészet. A gyorsvasút építés ami közismertebb ugyanez a történet. Az egészségügy gatya Szerbiában, de az Magyarországon is az. pedagógusbérek talán a mostani emelések után lesznek pariban, de pár éve még a koszovói albán ismerősöm szülei is többet kerestek mint a magyarok!
    Félreértés ne essék, összességében még mindig Magyarország jár előrébb, de ha így folytatjuk nem kell 1 évtized és ugyanazok a meglepődések amik értek hogy a románok előznek ebben meg abban a mutatóban meg fognak történni előbb Bulgária majd Szerbia esetében is.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz Dare2Live #11157 üzenetére

    "Szerbia arra jó plda mi lesz életszinvonalra MOból ha nincs EU. Van lejjebb. Sokkal-sokkal lejjebb."

    vs

    "GDP (nominal) per capita wikiről:
    Serbia
    12,384$
    Hungary
    23,319$
    Nem 0-10 max 20% difi van. Hanem 90%+ Az durva difi.
    Ennyit a száraz tényekről."

    Nem a GDP-ről irtál az indító kommentedben és szerintem én sem arra válaszoltam...

    "Amit én direkte látok, hogy még mindig jönnek magyarok és amikor rákérdeztem mért akkor mert Szerbia egy shithole. Hamár EÜt hoztad fel sokkal jobbnak tartják a magyart."

    Azért érdemes figyelembe venni, hogy a magyarok leginkább a vidéki kisebb településeken élnek a Vajdaságban. Vidék-vidék, nagyváros-nagyváros összehasonlításban hidd el nincs olyan egetverő különbség. Erre hogy valaki feljön Pestre, vagy a faluja után Szegedre és jóval nagyobb fejlettséget lát nyilván az lesz a mondás hogy ahonnan jött az shithole. Legyen szó borsodról vagy bácskáról. Annyira sok fizuról adatom az nincs valóban, de nem csak IT-seket tudok. Vannak barátaim más területen. Pl sima bolti eladó kisvárosban. 3-4 éve kapott kb 200 ezer nettót. Nem hiszem hogy Magyarország közepesen álló régióiban kap egy Coopos kasszás ennél többet. Másik útépítésnél dolgozik 1-2 éve 300-350 ezer forintot kapott kb (ebben volt túlóra is). Tudok még pár szakmát pl tanár. Így az elmondása alapján magasabb volt a bére 1-2 éve a sima középiskolai tanárnak akinek nem kell tornaórát is tartani a fő tantárgya mellett, mint amik a médiát körbejárták itt Magyarországon hogy milyen keveset keresnek az oktatásban. Jogász végzettségű ismerős kicsit nagyobb kisvárosi idősek otthonában adminisztrációs és egyéb munkákért kb 300-320 nettó. Majd megmondjátok akinek releváns infója van magyar kisvárosi helyekről hogy ezek mennyire szar vagy jó fizuk.
    Akkor nézzük a statisztikákat. Abban az időben követtem a szerb vs magyar minimálbéreket/átlagbéreket. És érdekes volt hogy a nettó minimálbérben kevesebb mint 10 százalék különbség volt a magyar javára, addig az átlagkeresetben 50 százalékos. Így érzésre ezt két dolognak tudom be. 1) A minimálra bejelentés azért még jellemzőbb Szerbiában 2) A KSH módszertana, elég ha csak az átlag és medián közötti egyre nagyobb szakadékra gondolunk ami felvet kérdéseket.
    Szolgáltatások árai általában jóval alacsonyabbak. Szakikat sokkal olcsóbban tudsz felfogadni. Mondjuk ez utóbbi kicsit romlott ott is az elmúlt pár évben mert az ottani kormány is elkezdett kiszórni ilyen felújítási támogatásokat amik felverték az árakat. Panaszkodtak is barátaim.
    De még egyszer. Én nem azt mondtam hogy előrébb járnának, csak azt hogy olyan egetverő nagy különbségeket nem látok hogy sokkal sokkal lejjebb lennének. És inkább felfelé jöttek/jönnek ők is. Ennyi volt az állításom abból amit én látok.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz Dare2Live #11160 üzenetére

    "Életszinvonalról írtam.
    Ha neked a kettő közt nincs összefüggés akkor nincs."

    Oké, csak ez így óriási csúsztatás a részedről hogy életszinvonalról beszélsz, jön válasz, valaki leírja hogy azért életszinvonalban nincs olyan egetverő különbség (de nem tagadva hogy Magyarország jár előrébb), majd jössz hogy de hát a GDP dupla annyi... Senki nem mondta, hogy a GDP-nek nincs köze a jóléthez, de azt tartom hogy az életszinvonal és bérek tekintetében nincs kétszeres különbség, nagyon nincs.
    "De rákerestem a Szerb median fizura.
    76 000 RSD = 256.000Ft [link]
    MOon a median 524.000Ft.
    ~dupla annyi.."

    Segítek, ezt írja az általad linkelt oldalon:
    "Median net salaries and wages for July 2024 amounted to 76 000 RSD"

    Bruttót (magyar) hasonlítottál nettóval (szerb) nem csoda hogy nagyobb különbség jött ki. Mondjuk ha valóban lenne ismereted akkor feltűnt volna ez, hiszen alig nagyobb számot adtál meg mint a szerb bruttó minimálbér (67 ezer RSD). Fun fact, hogy a szerb minimálbéren sokkal kisebb az adóteher mint a magyaron. De ha már életszinvonalról van szó akkor én jobban szeretem a nettó kereseteket hasonlítani, hiszen ez az amit hazavihetnek az emberek és elkölthetnek és nem a bruttót meg a GDP-t.
    Bár nem tudva a pontos szerb statisztikát magam is írtam hogy érzésre ott több lehet a szürke foglalkoztatás (minimálbérre bejelentés) mint itt Magyarországon. De persze ezt nem tudom számokkal alátámasztani neked, csak az ismerettségi körömmel Magyarországon és Szerbiában ahol sokféle foglalkoztatási körben dolgoznak emberek én ezt látom. És így hogy hoztad ezt a szerb statisztikát elég szépen beleillenek a bérek amiket írtam, főleg úgy ha hozzáveszed hogy 30-40 százalékuk borítékban kapja a minimálbér feletti részét. De ott is folyamatos a javulás. Például másfél évtizede a teljes fekete foglalkoztatás is komoly jelenség volt, mára nem nagyon tudok olyanról arrafelé. Egyértelműen haladnak előre, jönnek felfelé életszinvonalban.
    De még egyszer senki nem mondta hogy Magyarország nincs előrébb, de sokkal sokkal előrébb sem vagyunk (vagy a szerbek sokkal sokkal lejjebb ahogy tetszik). Én magam kb 10 évet adok annak hogy megelőznek, ha így folytatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák