Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • N0zer0

    senior tag

    válasz bambano #20313 üzenetére

    Seedszerverbe jó lehet az ext2-is, de mivel ez elszállt neki, lehet mégse ártana az ext4. Mégis csak újabb, fejlettebb fájlrendszer, gyorsabb, az fsck gyorsabban ellenőrzi. A seedszervert meg nem lassítja érdemben a journaling.

    Esetleg, ha nagyon mazó, akkor a ZFS-t vagy a Btrfs-t is be lehet próbálni, azok még hibatűrőbbek talán, de én anno szintén seedes HDD-vel nem mertem megkockáztatni, maradtam az ext4-nél és eddig nem bántam meg.

    Tudom, ezért gyurmafigura megint cikizni fog, de ha úgyis minden adatot bukott, és tiszta lappal kezd, és a gép nem nagyon régi, vagy nem nagyon gyenge, akkor én egy AES256 XTS dm-cryptes titkosítást is ajánlanék rá, már csak a torrent miatt is:
    dd if=/dev/rand of=/dev/sda3 bs=10M count=10000
    Persze ezt az adatrombolást lehet /dev/urandom-mal vagy /dev/zero-val is csinálni, meg a formázás utánra is napolható, vagy ha gyorsan telítődik adattal a partíció, akkor akár mellőzhető is, vagy csak elég a partíció legelején lefuttatni, pár perc erejéig. Aztán jöhet az érdemi titkosítás:
    cryptsetup aes-xts-plain64 --key-size 256 luksFormat /dev/sda3
    Ha nagyon erős gép, akkor AES512 XTS is mehet rá, kicsit szigorúbb paraméterekkel (archwiki ajánlása alapján az Arch alapbeállításai):
    cryptsetup -v --cipher aes-xts-plain64 --key-size 512 --hash sha512 --iter-time 5000 --use-random luksFormat /dev/sda3
    A jelszó mindenképpen legyen legalább 8 karakteres, de inkább több, legyen benne kisbetű, nagybetű, szám, egyéb nem betűs karakter vagy ékezetes karakter. Utána megnyitjuk a titkosított partíciót:
    cryptsetup luksOpen /dev/sda3 titkositott-kotetnev
    Ha beadtuk a jelszót, utána jöhet a szokásos formázás.
    mkfs -t ext4 /dev/mapper/titkositott-kotetnev
    Majd felcsatoljuk mount-tal a /dev/mapper/titkositott-kotetnev eszközt. Többet nem kell vele szenvedni, mert a modern disztrók automatikusan csatolják, ha mégse csatolná fel, és belső vinyó, akkor az /etc/fstab-ba vagy /etc/crypttab-ba be lehet adagolni, vagy az ablakkezelőbe (pl. KDE-nek van erre menüpontja), és onnan a rendszer csak a jelszót kéri be, nem kell külön kézzel nyitogatni a titkosított partíciót, meg még fel is csatolgatni (meg után kézzel gépkikapcsolás előtt az ellentettjeit eljátszani: umount és cryptsetup luksClose /dev/mapper/titkositott-kotetnev), hiszen a rendszer automatikusan intézi.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák