Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz do3om #32365 üzenetére

    Az energiamenedzsmentet nem sokan értik, mert itt senki sem mérnök. A lényege ezeknek, hogy a hardvert mindig a határra helyezzék. Ezeket a dolgokat még nem is az Intel, az AMD vagy az NV találta ki. A DVFS és az AVFS elvű koncepciók már régóta léteznek, csak az elveket implementálni is kell. Kezdetben ugye mindenki dinamikus skálázást implementálta, mert azt nagyságrendekkel egyszerűbb megoldani, elvégre nem kell egy hardvert felépíteni arra, hogy a környezeti paramétereket figyelembe vegye a lapka az órajel beállításánál. Elég a hitelesítésénél megmérni a tervezett körülményekre a működést és abból pár mérnök számol egy táblázatot, amit betöltenek a lapkába, és onnantól kezdve az működik. Az adaptív megvalósítást még csak az AMD implementálta, mert nagyságrendekkel bonyolultabb a kivitelezni, ugyanis nincs fixen betáplált táblázat, egy hardver van beépítve többezer véletlenszerűen elszórt érzékelővel, és a mért adatokból számolja a rendszer a táblázatot, ami alapján működik. Itt ebben a nehézség az, hogy jó adatokat számoljon.
    Az eddigi tanulmányok szerint az AVFS 10-15% pluszt jelent a DVFS-hez képest a teljesítményben. Ha ez nem lenne benne az AMD hardvereiben, akkor vonj le a teljesítményükből 10-15%-ot és ott lennének DVFS-sel. Legalábbis a Polaris bemutatójakor azt mondták, hogy a méréseik ennyi különbséget adnak.

    Azt is tegyük hozzá, hogy az AMD GPU-tervezőinek nagyon egyszerű dolguk volt ezzel. Gyakorlatilag a CPU-s tervezők tálcán szállították nekik az AVFS-t, ezt csak be kellett konfigurálni, és működik. Az NV-nek sokkal nehezebb dolga van, mert nekik senki sem szállít tálcán ilyet. Nekik ott kell ülni a tervezőasztalnál, és megcsinálni az implementációt, amit aztán jó másfél évig tesztelnek, stb. Mire az egy tömeggyártható lapkába eljut jó 4-5 évről beszélünk. Az AMD sem AVFS-ezne a GPU-knál, ha nem osztaná meg a CPU-s és a GPU-s részleg a technológiákat.

Új hozzászólás Aktív témák