Új hozzászólás Aktív témák
-
Sk8erPeter
nagyúr
Röviden azért, mert ha nem tartja be az ember a sorrendet, és mindegyik szóbanforgó pszeudoosztályra külön stílus lenne érvényes, előfordulhatna olyan eset, hogy ezek a stílusok felülírják egymást, és nem érvényesülnek az adott elemen akkor, amikor kellene. (Például színekkel könnyen tesztelhető egy ilyen viselkedés, de ugye az ember nem feltétlenül csak színeket definiálhat adott pszeudoosztályra (és a gyakorlatban sokszor nincs minden pszeudoosztálynak külön színe).)
Hosszabban: az LVHA-szabály az érvényes, vagyis a Link-Visited-Hover-Active. A legkönnyebben talán a LoVe, HAte szavak ebben a sorrendben történő használatával jegyezhető meg.
A :focus pszeudoosztály sorrendjével kapcsolatban nem egyértelműek az álláspontok, de mindenképpen a :link és :visited és után kell jönnie, és még az :active előtt (ez viszont nem kérdés!). De ha ezzel is kiegészítjük az LVHA-t, akkor arra az LVHFA vagy LVFHA rövidítés illik, én az utóbbit, vagyis inkább az LVFHA-t támogatnám - szemben pl. ezzel a cikkel. Ennek az okáról mindjárt. Utóbbinak a megjegyezhetőségére én az előbbiből kiindulva a LoVe Furious HAte szavakat találtam ki.L: A :link pszeudoosztály tulajdonképpen a nemlétező :unvisitednek felelhetne meg, tehát annak, hogy a felhasználó még nem "látogatta meg" az adott linket. (És a linkelt cikkek szerzőjéhez hasonlóan én sem tudom, hogy miért nem :unvisitednek hívják inkább.
) Azért ez az első a sorrendben a definiálandó pszeudoosztályok közül, mert értelemszerűen azt akarod először is megmondani, hogy hogy nézzen ki az a link, amit még nem látogattak meg (nem kattintottak rá, és engedték el a nyomógombot). De tulajdonképpen ennek és a :visited-nek a sorrendje mindegy lenne, mivel egyszerre nem lehet látogatott és nem látogatott egy link, tehát ezek kölcsönösen kizárják egymást (szóval lehetne :visited-:link sorrend is, de a :link-:visited sorrend logikusabb).
V: A :visited link meg értelemszerűen a már meglátogatott linkekre vonatkozik. Tehát kilőttük az LVHA-ból az első kettőt.
F: A :focus arra vonatkozik, ha egy adott elem megkapta a fókuszt, akár billentyűzetről vezérelve (pl. odaugrálva Tabbal, akár egy gyorsbillentyűvel, ha épp lehetséges), akár egér segítségével (pl. ha belekattintasz egy <input> elembe).
H: A :hover arra vonatkozik, ha a felhasználó a link fölé viszi az egérkurzort, és ez azért következik a :link és :visited után, mert amikor a felhasználó a linked fölé viszi a kurzorját, akkor azt szeretnéd, hogy az erre vonatkozó stílus legyen érvényes, ne pedig az, hogy kattintott-e már a linkre vagy sem (mert akkor az az érdekes, hogy épp afölött a link fölött tartózkodik, nem az, hogy volt-e már "látogatva" a link), és az előző kettő felülírná.
A: Az :active arra vonatkozik, ha az elem "aktiválásra" került. Egérrel való vezérléskor aközött a két időpont között érvényes, amikor rákattintasz, majd elengeded a gombot. Például ha bármelyik egérgombbal való kattintáskor egy darabig nem engeded el a gombot, hanem lenyomva hagyod, akkor látod, hogy épp az :active pszeudoosztály érvényesül. Ha billentyűzetet használsz, akkor úgy látod aktívnak, ha például egy épp fókuszban lévő (!) gombon hosszan nyomvatartod a Space-t.Ami miatt én jobbnak tartom, ha a :focus előbb van, mint a :hover (LVFHA), az az, hogy így érvényre tud jutni a :hover pszeudoosztály akkor is, ha az adott elem épp fókuszban van. De érdemes tudni, hogy ilyenkor a :hover ugye felülírja a :focus szabályát.
Példa a megértéshez: legyen egy input elem, amire az alábbi CSS-kód érvényes:
input:focus {background-color: orange;}
input:hover {background-color: red;}
Ha a fókuszt az elemre helyezed akár egérrel való belekattintással, akár billentyűzettel való odanavigálgatással (pl. Tab segítségével), akkor ugye megkapja a narancssárga háttérszínt. Ha még fölé is viszed az egeret, akkor pedig piros lesz az elem háttere.
Ha a következő szabály lenne érvényben:
input:hover {background-color: red;}
input:focus {background-color: orange;}
Tehát pont fel lenne cserélve, akkor ugyanebben az esetben hiába vinnéd fölé az egeret, a :hover szabályt felülírná a :focus, és nem kapná meg a piros háttérszínt hover esetén sem.
Persze van, aki pont fordítva gondolja, és aki szerint ha már egy elem fókuszban van, akkor ne érvényesüljön rá még a hover szabály is (LVHFA). Hát ez fejlesztői döntés kérdése.Remélem, érthető volt.
Ide felraktam egy példát is, amivel elég jól tesztelhető az említett pszeudoosztályok működése:
http://jsfiddle.net/Sk8erPeter/3ovgrwyg/
Új hozzászólás Aktív témák
- Milyen TV-t vegyek?
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Milyen autót vegyek?
- Milyen légkondit a lakásba?
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Úgy tér vissza a Commodore 64, ahogy titkon mindenki várja
- Borotva, szakállnyíró, szakállvágó topic
- Call of Duty: Black Ops 6
- Iszonyatos mennyiségű hulladékkal járhat a Windows 10 terméktámogatásának vége
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- További aktív témák...
- ASUS TUF Gaming A620M-Plus + AMD Ryzen 5 8400F + 16GB 5600MHz Kingston Fury Beast + hűtő
- Eladó Erős Gamer PC - Akár Cyberpunk 2077-re Is Készen! (Ryzen 3 2200G RX 570 8GB 32GB RAM AIO
- MacBook Pro 2019 '16 2,6 Ghz 6mag Intel Core i7 16/512gb - Space Gray Touch Bar
- Xiaomi 13T 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Honor Magic6 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A70/Samsung Galaxy A71/Samsung Galaxy A72
- HATALMAS AKCIÓK / MICROSOFT WINDOWS 10,11 / OFFICE 16,19,21,24 / VÍRUS,VPN VÉDELEM / SZÁMLA / 0-24
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 9 5900X 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! MSI H510M i5 10500 32GB DDR4 960GB SSD RTX 3060 12GB Rampage SHIVA ADATA 600W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest