-
Fototrend
Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz laychi #24099 üzenetére
A (részben) fémházas kivitel pont hogy extra és feláras a gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezeknél, lásd pl. Lacie Mobile Drive, Seagate One Touch, Toshiba Canvio Flex és WD My Passport Ultra sorozatok, illetve a Toshiba és WD kiesik, mivel azok ugye integrált USB-sek.
A nem kell semmi extra = alapszintű, műanyag házas, nem ütésálló és cseppálló / vízálló, Type-C helyett Micro-B fizikai interfészes, stb. sorozatok, ami nem integrált USB-s kivitelben és 5 TB-os tárolókapacitásig pl. az ADATA HV (pl. HV300, HV320) sorozatai, valamint az Intenso Memory Case, a Seagate Basic és Seagate Expansion, + esetleg a Verbatim Store 'n' Go USB 3.0, stb.
A garanciaidő szintén nem mindegy, a basic sorozatoknál pár kivételével általában 1-2 év szokott lenni, a 3 éves gyártói garancia meg pl. az ADATA, Transcend, Silicon Power, egyes Toshiba és WD, stb. 2,5"-os külső merevlemezeknél jellemző.
[ Szerkesztve ]
-
laychi
veterán
válasz King Unique #24098 üzenetére
Lényegében leírtam a dolgokat.
1. 2,5" 4Tb, opcionálisan 5TB, mert nem sokkal drágább
2. kompakt, egybe épített
3. Nem kell extra, de ha fémházas és hűvösebb, akkor az csak jó.
4. PC-Windows rendszer mellé adattárolónak(képek,videók,játéktelepítők,telepített játékok+Tv-n történő lejátszás, képek videók visszanézése.
5. ~100 euro
6. minél többDe ezek már le lettek írva, csak nem pontba szedve, talán az maradt ki, hogy egybe épített vagy külső ház+belső hdd legyen e.
Akkor a fentiekhez visszatérve, ne legyen integrált usb-s.
Gondolom másik kialakításúaknál a házba van építve egy NYÁK-ra a csatlakozó és SATA-n keresztül csatlakozik a HDD a nyákhoz.Megfelelő a leírás vagy esetleg még valami elkerülte a figyelmem/ kimaradt?
[ Szerkesztve ]
Eladó 4k 144Hz HDR600 nanoIPS Gaming monitor https://hardverapro.hu/apro/philips_279m1rv_00_nanoips_4k_hdr600_144hz_gaming/hsz_1-200.html
-
King Unique
titán
válasz laychi #24096 üzenetére
A legelső válaszban már linkelve lettek konkrét példák, meg a hogyan kellene megadni pontosan milyen külső merevlemez kell és akkor utána lehetne szűkíteni a kört, stb. Ahol ha az utóbbi nem lesz részletezve, akkor igen, általánosan megfelelhet a célra a 4 TB-os WD My Passport is, mint már említve volt előzőleg. Vagy ha esetleg olyan 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, aminél a külső házban lévő belső HDD nem integrált USB-s, akkor a WD és a Toshiba modellek kivételével kb. akármelyik szóba jöhet.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ha régebbi, kisebb adatsűrűségű lemeztányérokkal szerelt My Passport, töredezett rajta a fájlrendszer, kevés a szabad terület, stb., akkor nem meglepő ha CMR alapon is lassú az írási sebesség.
A mennyivel lehet gyorsabb* egy külső SSD USB 3.0 alapon egy külső HDD-nél kérdésre válaszként lásd pl. ezen vs. ezen tesztet. USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2), USB 3.2 Gen 2x2, valamint Thunderbolt 3 alapon pedig még gyorsabbak a külső SSD-k, viszont olyan adatátviteli sebesség eléréséhez értelemszerűen annak megfelelő porthoz kell csatlakoztatni az eszközt (külső SSD) a gazda hardveren (pl. PC), ami nyilván USB 3.0 esetén is érvényes.
* Fájlmásolásnál az írási sebesség adott szinten tartása függhet attól is, hogy van-e a külső SSD-nél pl. megfelelő méretű DRAM cache, lásd az egyik társtopik példáját."500-1000GB kellene"
Akkor át kellene fáradni a "Milyen SSD-t vegyek?" topikba, illetve elolvasni ott pl. az ennél az esetnél leírtakat a milyet kérdésre + a fórum cikkjeit külső SSD témában, mivel ez a topik a címéből is adódóan külső HDD-kkel és nem külső SSD-kkel foglalkozik, az utóbbi csak érintőlegesen téma itt.
[ Szerkesztve ]
-
laychi
veterán
válasz King Unique #24095 üzenetére
Hmmm.
Sajnálattal olvasom, amit írsz.
Kompakt méret fontos lenne, illetve ugye nem kell extra táp a 2,5"-os hdd-knek, így egy USB kábellel meg van oldva a csatlakoztathatóság.
Akkor amondó vagy, hogy legyen a WD MyPassport?
Vagy van még hasonló áron Toshiba Canvio Gaming és Advance, illetve Seagate Expansion Exclusive edition, illetve WD-ből van még Elements.
Eladó 4k 144Hz HDR600 nanoIPS Gaming monitor https://hardverapro.hu/apro/philips_279m1rv_00_nanoips_4k_hdr600_144hz_gaming/hsz_1-200.html
-
King Unique
titán
válasz laychi #24093 üzenetére
Manapság pár kisebb tárolókapacitású modell kivételével már mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD SMR, a 4 TB-osok alapból SMR. Viszont pl. ebben a válaszban és az ott is linkelt példában az is le van írva, hogy az SMR típusú külső merevlemezeknél nem feltétlen jelentkezik azonnal és nem feltétlen minden esetben a belassulás írásnál, a felmásolt adatok utólagos elrendezése vagy egy meghajtóoptimalizálás után akár újra javulhat az írási sebesség, stb. Ahogyan más válaszokban az is le van írva, hogy ha inkább CMR (PMR) alapú megoldás kell, akkor olyat 3,5"-os fizikai méretben javasolt venni, ott is célirányosan kiválasztani a biztosan CMR belső HDD-t és ahhoz egy külső házat, de az már a hozzászólásokban linkelt társtopikok témája.
[ Szerkesztve ]
-
laychi
veterán
válasz King Unique #24091 üzenetére
Csökkentsük 4TB-ra a meretet, az is bőven elég.
Egybeépített/kompakt maradjon.
SMR probléma mindegyiknél fenn áll? Vagy elkerülhető?Eladó 4k 144Hz HDR600 nanoIPS Gaming monitor https://hardverapro.hu/apro/philips_279m1rv_00_nanoips_4k_hdr600_144hz_gaming/hsz_1-200.html
-
Ijk
nagyúr
Kompaktabb megoldást keresek filmeket átvinni moziszobás lejátszóhoz. Van egy 500GB 2,5" Passportom de elég lassan írja, egy USB 3 SSD mennyivel lehet gyorsabb? 500-1000GB kellene.
/人◕ ‿‿ ◕人\
-
King Unique
titán
válasz laychi #24088 üzenetére
Lásd a topik téma összefoglalójának "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül kategóriák szerint a konkrét példákat 2,5"-os külső merevlemezekre is, valamint egy másik esetnél és az alábbi blogbejegyzésben. Ahol a melyiket a sok közül értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen 2,5"-os külső merevlemez kell azon kívül, hogy 4-5 TB-os - azt is fixen el kellene dönteni mekkora tárolókapacitású - legyen.
A másik válaszban említett WD My Passport sorozat, annak 4 TB-os 5 TB-os modelljei is megfelelhetnek a célra, azok az SMR ellenére egy másik esetnél leírtak alapján kevésbé lassulnak be írásnál, ellenben integrált USB-sek, ami bizonyos esetekben problémás lehet (példa).
-
laychi
veterán
Sziasztok.
Külső 2,5" usb merevlemezt szeretnék vásárolni, 4-5 TB Méretben.
Elsődleges felhasználás adattárolás.
Fényképek, videók, egyebek.
Talán játéktelepítők és installált játékok is lennének rajta.
Páromnak lesz.100 euroig bezárólag mit ajánlanátok?
Német MM-ben lenne vásárolva. [link]
Miért épp MM? Mert rendelkezésre áll kedvezmény és ajándékkártya is, amit felhasználhatok.
Túl sok vélemény nincs a termékekről, így nehéz választani.Köszi a help-et előre is.
Eladó 4k 144Hz HDR600 nanoIPS Gaming monitor https://hardverapro.hu/apro/philips_279m1rv_00_nanoips_4k_hdr600_144hz_gaming/hsz_1-200.html
-
King Unique
titán
válasz Roland8622 #24086 üzenetére
Eleve gyanús volt, hogy USB 3.0 porton fel sem pörög a 2,5"-os külső merevlemez, ez ilyenkor érintkezési problémára utalhat, ahol potenciális hibalehetőség maga az USB-kábel is. Ha másik USB-kábellel már megfelelően működik, akkor oké és remélhetőleg nem lesz egyéb gond, meg ha a leendő új tulaj odafigyel majd a megfelelő használatra.
Egyébként esetedben az USB-kábel miatti probléma ugye nem újdonság, mármint korábban az egyik társtopikban is volt amiatt gond, igaz akkor "csak" az adatátviteli sebességgel. -
Roland8622
aktív tag
válasz King Unique #24084 üzenetére
Szia.Kábel volt a ludas
Melóhelyen ami van Maxtor M3, annak a kábelével kipróbáltam és jó volt.
Délután meg bementem a számtech. boltba és vettem egy új kábelt. Ki is próbáltuk, frankó minden. A régi (gyári kábele) a boltos srácnál sem ment. Kicsit mozgatta, akkor felpörgött, utána leállt, szóval sz@r volt.
Elnézést, hogy ennyit írattam veled
Most már nyugodtan odamerem adni kolléganőnek.Huawei P60 Pro / Huawei P50 Pro / iPhone 13 sima (1 hétig, de volt :D) / HTC U11 (már 4.5 éve) /BOSSHIFI B3 / FiiO BTR3
-
Roland8622
aktív tag
válasz King Unique #24084 üzenetére
Na a kábelt meg elfelejtettem
mert itthon nincs másik ilyen , mert a többi 2.5"-os rack házak már type-c-sek. / még szerintem a másik topikban tőled kérdeztem anno és azokból spájzoltam be /
De erre is kerítek sort holnap.
Rendszergazdai jogosultságok megvannak, mivel én vagyok / de nem vagyok informatikus /BIOS-ban az USB-s résznél minden enable volt. Sőt! az egyik kisgépen a felsorolásból az usb 3.0-ás aljazból bootoltam már pendrive-ot win telepítéshez.
+ Ilyenkor kérdés az is, hogy azon PC-k és USB 3.0 portok esetében más USB-s tárolóeszközök - másik külső HDD / SSD, pendrive - működnek-e, mert ha azok sem, akkor az pláne abnormális
Minden más működik (pendrive, külső házas SSD stb.), csak ez a fránya Toshiba Canvio Basic nem akarja az igazságot.Akkor holnap kábel, becsszó . Van egy Maxtor M3 bent, ha jól emlékszem annak is ugyanilyen a kábele. Nagyon kíváncsi leszek. Bár csak az lenne a hiba.
Huawei P60 Pro / Huawei P50 Pro / iPhone 13 sima (1 hétig, de volt :D) / HTC U11 (már 4.5 éve) /BOSSHIFI B3 / FiiO BTR3
-
King Unique
titán
válasz Roland8622 #24082 üzenetére
"melóhelyen kipróbálom: van Win8.1/10/11 / PC és laptop is"
Mármint leginkább akkor van ennek értelme, ha adott a megfelelő hozzáférés, ellenben ha pl. egy rendszergazda által korlátozva van az ottani Windowsoknál az USB-s tárolóeszközök kezelése, vagy akár BIOS / UEFI szinten tiltva egyes funkciók, akkor nem meglepő ha nem működik megfelelően az eszköz.
"win11 laptop - mivel az összes port 3.0-ás, így nem pörgött fel"
Ha még felpörögne a 2,5"-os külső merevlemez, csak a Windows 11 nem ismerné fel valami miatt, akkor lehetne az utóbbi okát fejtegetni, tesztelni azon asztali PC-ken és laptopokon másik OS - akár pendrive-ról bootolt live rendszer - alatt, stb. Ellenben ha tényleg fel sem pörög USB 3.0 portokhoz csatlakoztatva és nem azért mert esetleg BIOS / UEFI szinten lett letiltva valami, akkor ott lehet akár érintkezési probléma is, meg ha a kábel többszöri újracsatlakoztatás után is változatlan a helyzet, nem véletlenül volt javasolva előzőleg, hogy a gyárilag mellékelt mellett másik rövid USB-kábellel is célszerű lenne kipróbálni az eszközt.
+ Ilyenkor kérdés az is, hogy azon PC-k és USB 3.0 portok esetében más USB-s tárolóeszközök - másik külső HDD / SSD, pendrive - működnek-e, mert ha azok sem, akkor az pláne abnormális."win8.1 PC - működik a hátlapi usb 3.0-ás port
Ez megint érdekes, mert ha esetleg valami miatt alapból nem működne az eszköz USB 3.0 porton, akkor nyilván a Windows 8.1-es PC-n sem. Vagyis újfent felmerül a kérdés, hogy a többi PC-nél nincs-e esetleg érintkezési probléma a kábel csatlakozója és a port aljzata között, ezért is lenne érdemes másik USB-kábellel is kipróbálni az eszközt.
• Ha másik USB-kábellel kipróbálva rendesen felpörög és működik USB 3.0 portokon az említett 2,5"-os külső merevlemez, akkor elvileg csak a gyárilag mellékelt kábel hibás és azt kellene cserélni.
• Ha másik USB-kábellel kipróbálva sem működik az említett külső merevlemez a Windows 10-es és Windows 11-es PC-k (előlapi +) hátlapi USB 3.0 portjaihoz csatlakoztatva, ellenben más hasonló tárolóeszközök igen és másik 2,5"-os külső HDD rendben felpörög, valamint pendrive-ról bootolt live rendszer alatt kipróbálva is ez a helyzet, akkor lehet maga a külső merevlemez a probléma forrása, bár ennek ellentmond a "win8.1 PC - működik a hátlapi usb 3.0-ás port" kijelentés. De ha mégis az utóbbi helyzet, akkor értelemszerűen vagy garanciális cserét kellene kérni a hibás termékre, vagy visszaküldeni és visszakérni a vételárat ha lehet.
• Ha a Windows 10-es és Windows 11-es PC-knél az USB 3.0 portokhoz csatlakoztatva más hasonló tárolóeszközök sem működnek és másik 2,5"-os külső HDD sem pörög fel, valamint pendrive-ról bootolt live rendszer alatt kipróbálva is ez a helyzet, akkor ott nem maga a külső merevlemez lehet a probléma forrása, hanem az adott hardverkörnyezet - a PC-ken lévő USB 3.0 portok és / vagy a BIOS / UEFI beállításai - , ahol a megoldást is értelemszerűen afelől megközelítve kellene keresni.[ Szerkesztve ]
-
Roland8622
aktív tag
Na akkor sorolom:
win11 PC - csak 2.0-ás porton működött
win11 laptop - mivel az összes port 3.0-ás, így nem pörgött fel
win10 PC - csak 2.0-ás porton működött
win8.1 PC - működik a hátlapi usb 3.0-ás portHuawei P60 Pro / Huawei P50 Pro / iPhone 13 sima (1 hétig, de volt :D) / HTC U11 (már 4.5 éve) /BOSSHIFI B3 / FiiO BTR3
-
titán
válasz Roland8622 #24077 üzenetére
Ha egyébként a szóbanforgó gépnek jók az usb 3-as csatlakozói, akkor hulladék a külső vinyó.
-
Roland8622
aktív tag
Tényleg nem volt hibakód. Holnap melóhelyen kipróbálom: van Win8.1/10/11 / PC és laptop is. Azokon is akkor a hátlapi usb portokat.
Holnap megírom mire mentem.
Köszönöm az eddigieket.Huawei P60 Pro / Huawei P50 Pro / iPhone 13 sima (1 hétig, de volt :D) / HTC U11 (már 4.5 éve) /BOSSHIFI B3 / FiiO BTR3
-
King Unique
titán
válasz Roland8622 #24077 üzenetére
Igen, USB 3.0 portoknál nem kellene felpörgési és tápellátási gondnak lenni, sőt az eleve inkább az USB 2.0 portoknál esélyesebb, meg ha az utóbbiakhoz csatlakoztatva megfelelően működik a külső merevlemez, akkor normál esetben az előbbieknél is ugyanúgy kellene.
Az eszközkezelőben biztosan nem jelent meg a külső merevlemez, nem volt hibakód sem? Valamint a Windows beépítettje helyett nincsen esetleg 3rd party antivírus program telepítve? Az utóbbiak szoktak USB-s tárolóeszközök kezelésénél (is) ilyen-olyan problémákat okozni, lásd az előző válaszban linkelt okokat, illetve ott pl. ezen esetet és annak megoldását.
Egyébként meg a tesztelés a kulcsszó, az ilyen rejtélyes eseteknél jobb híján csak úgy deríthető ki a probléma forrása. Azaz ahogyan már említették, célszerű lenne másik PC-n és másik OS alatt is kipróbálni a külső merevlemezt, ha nincsen másik PC akkor a meglévő PC-n a másik OS lehet pl. egy pendrive-ről bootolt HBCD PE vagy Linux Live rendszer, azokat még telepíteni sem kell a kipróbáláshoz. + Mint már említve volt, másik USB 3.0 kábellel is érdemes lenne kipróbálni a 2,5"-os külső merevlemezt, meg a stabil adatkapcsolat és tápellátás biztosítása miatt lehetőleg rövid kábellel és ne túl hosszúval, a kábelt közvetlenül a PC hátlapi USB 3.X portjához csatlakoztatva és ne USB-elosztóhoz (hub), stb.
[ Szerkesztve ]
-
szkaroly
senior tag
válasz Roland8622 #24077 üzenetére
1. Új eszköz ugye?
2. Talán valamilyen más oprendszeren és (gépen) is ki kéne próbálni. Win 10, Win 7. Nekem van két ilyen Toshiba meghajtóm (2 terás, de gyakorlatilag ugyanez), simán ment xp-n, Win 7-en és most Win 10-en is. Gyárilag formázva van egyébként. Ha így sem megy akkor valószínű hibás példány.
3. Van más usb3-as eszközöd? Pendrive, más hdd? Érdemes volna kipróbálni azok működnek-e. Ha azok sem akkor a win 11 is okozhatja a problémát.Poco F6
-
Roland8622
aktív tag
válasz King Unique #24076 üzenetére
Köszönöm a részletes válaszod.
Igen, ez a verzió lesz az amit linkeltél. Elnézést, ha nem volt egyértelműFormázni azért formáztam, mert hátha. Igen, plug&play módjára működött.
- PC-k esetén a hátlapon lévő USB 3.X portok használata javasolt
megtörténet, minden külső vinyómat lehúztam az usb portokról, csak az egér + billentyűzet van usb-n és semmi, se lemezkezelőben, se eszközkezelőben nem látni
- tápellátási probléma
hmm meglehet, mert ráraktam a kezem és semmi felpörgést nem éreztem usb 3.0-ás portoknál, viszont az usb 2.0-ás porton meg igen. Ez hogy lehet, hogy onnan meg kap elegendő kraftot- lemezkezelőbe indultam kapásból miután nem láttam sehol, mert azt már megtanultam, hogy semmi pánik, adok neki meghajtóbetűjelet és megjelenik a Sajátgépben, TC stb.
Szóval jelen állás szerint az itthoni PC-n tudom most nézni (az van az adatlapomon feltűntetve) és akármelyik usb 2.0-ás porton felpörög és be is tölti a win 11.
Innen merre tovább?
Huawei P60 Pro / Huawei P50 Pro / iPhone 13 sima (1 hétig, de volt :D) / HTC U11 (már 4.5 éve) /BOSSHIFI B3 / FiiO BTR3
-
King Unique
titán
válasz Roland8622 #24075 üzenetére
Mármint egy 1 TB-os és USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1) Toshiba Canvio Basics külső merevlemezt sikerült venni, ami már gyárilag NTFS-re van formázva és ennek okán felesleges volt újraformázni NTFS-re, meg ami normál esetben nyilván működik USB 2.0 / 3.0 / 3.1 Gen 2 / 3.2 Gen 2x2 portokhoz csatlakoztatva egyaránt, eleve PnP (plug and play) és nem igényli a használata speciális eszközillesztő (driver) manuális telepítését, az újabb Windowsoknál (pl. 8.1, 10, 11) már natív USB 3.X támogatás van és alapesetben ezért nem szükséges ahhoz a felhasználónak manuálisan külön USB-s eszközillesztőt (driver) telepíteni, stb. Ha esetedben nem működött USB 3.0 porton az USB 3.0-s külső merevlemez, akkor az leginkább az adott hardver- és szoftverkörnyezet hibája miatt lehet, ahol asztali PC-k esetén a hátlapon lévő USB 3.X portok használata javasolt, mivel az előlapi portoknál előfordulhatnak ilyen-olyan anomáliák. + Akár az USB-kábel hibája is szóba jöhet, ezért érdemes másik kábellel is kipróbálni a külső merevlemezt.
"csak usb 2.0-ás port látja"
"nem ment"A Windows 10/11 akkor "nem látja" a külső merevlemezt, ha az sem az eszközkezelőben, sem a lemezkezelőben nem jelenik meg, ellenkező esetben viszont eleve helytelen az állítás. + Ugye akkor is, ha az előbbiek helyett csak a fájlkezelőben nem jelenik meg a külső meghajtó, mert eleve nincsen meghajtóbetűjele, vagy valamiért - lásd pl. ezen és ezen okokat - a Windows nem csatolta fel automatikusan.
A "nem megy" normál esetben arra értendő, amikor pl. tápellátási probléma miatt fel sem pörög az USB-s külső házban lévő belső HDD."gondolkodtam, hogy átrakom egy külső házba a gyári házából, de az usb aljzat rá van forrasztva. Szóval ez ilyen? Csak ezzel működik verzió?"
Igen, a 2,5"-os Toshiba (és WD) külső merevlemezekben maga a külső házban lévő HDD eleve integrált USB-s - ami a HDD modellszámán is látszik, lásd pl. MQ04ABF100 helyett MQ04UBF100 - , ezért nem lehet normál módon (max. csak pl. ilyen tákolással) másik külső házba és PC-be téve SATA-n csatlakoztatni, pont ezért szétszerelni sem érdemes emiatt házilag az ilyen külső merevlemezeket, ami ráadásul egy gyárilag készre szerelt modellnél amúgy is garanciavesztéssel járhat.
[ Szerkesztve ]
-
Roland8622
aktív tag
Üdv. Vettem egy ilyen külső vinyót:
Toshiba BASIC 1TB Portable External Hard Drive 2.5 Inch USB 3.2 - Black
12e Ft mindenestól valami kuponnal. Na de a lényeg: csak usb 2.0-ás port látja
Elsőnek egy win 11-es laptopon próbáltam, nem ment. Utána asztali gépen szintén win11, ment. Közben rájöttem, hogy ott sem az op.rendszeren volt a lényeg, hanem az előlapi usb2.0-ás portra dugtam.
Akinek vettem, így nem merem odaadni. Néztem drivert, de az sem segített :(
Mit rontottam el? Lehet ezt meg sem kellett volna vennem ?Egy kiegészítés: asztali gépen formáztam NTFS-re, adtam neki kötetcímke nevet stb., szóval azzal jön be. Működik, csak bosszantó, hogy usb3.0-ás port nem kezeli.
Szerk 2: gondolkodtam, hogy átrakom egy külső házba a gyári házából, de az usb aljzat rá van forrasztva. Szóval ez ilyen? Csak ezzel működik verzió?
[ Szerkesztve ]
Huawei P60 Pro / Huawei P50 Pro / iPhone 13 sima (1 hétig, de volt :D) / HTC U11 (már 4.5 éve) /BOSSHIFI B3 / FiiO BTR3
-
King Unique
titán
válasz juventus19 #24073 üzenetére
Egyik társtopikban volt már olyan eset, ahol vélhetően a tévé, illetve az azon futó OS valahogyan belepiszkált az NTFS hozzáférési engedélyekbe és utána azért nem lehetett PC-n Windows alatt megnyitni a külső merevlemezen lévő partíciót (példa). + Ha a tévénél nem lett a külső HDD a fizikai eltávolítás (USB-kábel kihúzása) előtt szoftveresen leválasztva, akkor akár az is okozhat problémát. + Az adatkapcsolati és tápellátási probléma ugyancsak.
Az Android specifikus beállítási lehetőségek, NTFS / egyéb (?) fájlrendszerű partíciók és USB-s tárolóeszközök kezelése, stb. felől célszerűbb lenne inkább egy azzal foglakozó topikban, akár pl. az "Androidos tablet topic" vagy "Android szakmai topik" valamelyikében érdeklődni.
[ Szerkesztve ]
-
juventus19
csendes tag
válasz King Unique #24072 üzenetére
Szia.Rosszul írtam,mert nem látható.Egyébként tablettel használom tehát android 8 a rendszer.Szeretném a fájlokat újra láthatóvá tenni.Ja meg ha abba a mappába akarok fájlt másolni,azt írja ki hogy írásvédett a mappa.De mostanáig nem volt az.Semmit nem csináltam vele.Csak kihúztam a tv-ből,és ez a probléma fogadott.Több éves a merevlemez,de soha semmi baj bem volt vele,ilyen sem mint most.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz juventus19 #24071 üzenetére
Nem derült ki a a leírtakból, hogy ez a "rádugtam a gépre" pontosan mit is jelent, azaz Mac / PC és Linux / macOS / Windows közül mégis melyik, az "eltűntek/meg láthatóak" alapján most akkor eltűntek vagy láthatók a fájlok, aztán milyen fájlrendszer van a külső merevlemezen, a fizikai eltávolítás (USB-kábel kihúzása) előtt az OS-ben le lett-e választva szoftveresen (Windows esetén így) a külső meghajtó, Windows esetén nem-e történt esetleg ilyen, nem-e lettek esetleg rejtettként beállítva az adott fájlok (Windows esetén így lehet bekapcsolni azok megjelenítését), milyen a külső merevlemez állapota (Windows esetén pl. a HDS program szerint), stb.
Ha PC és Windows felállás, valamint NTFS-re formázott a külső merevlemez, akkor fájlrendszerhiba esetén a CHKDSK futtatását lehetne megpróbálni, vagy ha csak a megfelelő NTFS hozzáférési engedély hiánya miatt nem jelenik meg az adott fájl / mappa, akkor annak a megfelelő beállítását.
A CHKDSK futtatása csak akkor javasolt, ha van a javítandó meghajtón lévő fontos adatokból másik lemezen biztonsági másolat és megfelelő a meghajtó állapota (HDS), máskülönben ilyen probléma lehet.Ha nem a foglalt / szabad terület rendbetétele és a fájlok újbóli láthatóvá tétele, hanem kifejezetten az eltűnt fájlok mentése a cél, akkor meg értelemszerűen az adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez topikban kellene érdeklődni, illetve egy adatmentő programmal (példák) adatot menteni, stb.
[ Szerkesztve ]
-
juventus19
csendes tag
Sziasztok.Adott egy 1TB-os Maxtor külső merevlemez.Tegnap rádugtam a gépre és az egyik mappában lévő adatok eltűntek/meg láthatóak,viszont a helyet ugyanúgy foglalja.Mi lehet a probléma?
-
szkaroly
senior tag
-
King Unique
titán
válasz szkaroly #24068 üzenetére
A "Toshiba 2tb-os Cavio" nem pontos megnevezés, lásd a gyártó weboldalán hányféle Canvio sorozat van.
A gyárilag készre szerelt külső merevlemezek általában támogatni szokták a Windowsoknál a hardver biztonságos eltávolítása utáni kikapcsolást. Ha esetedben nem működik, meg pl. egy pendrive állapotjelző LED-je is égve marad leválasztás után, akkor a már linkelt beállítást lehetne megpróbálni registry szinten, majd utána a Windows újraindítása szükséges az új beállítás érvénybe léptetéséhez és ennyi. -
szkaroly
senior tag
válasz King Unique #24067 üzenetére
Toshiba 2tb-os Cavio, de a nemrég vásárolt mypassport 5 tb-os verziója is így van. Ez szerintem viszonylag új tipusok.
Poco F6
-
King Unique
titán
válasz szkaroly #24066 üzenetére
Ha a külső merevlemez - nem derült ki a leírtakból pontosan milyenről van szó - nem támogatja firmware szinten a Windowsban a hardver biztonságos eltávolítása után a kikapcsolást - állapotjelző LED kikapcsolása, HDD leállítása - és / vagy a Windows nem támogatja ezen funkciót az alábbi beállítás - amire alapesetben Windows Vista és Windows 7 rendszereknél szokott szükség lenni, nem feltétlen az újabb Windows-verzióknál - függvényében, akkor igen, normális a tapasztalt jelenség. + A leírtakból következően ez nyilván nem Windows 10 only specifikus jelenség, meg ha pl. Windows 7-nél is szükség esetén be kellett állítani a linkelt leírás alapján, hogy a hardver biztonságos eltávolítása után megtörténjen az USB-s tárolóeszköz kikapcsolása.
Az 5 perc eltelte utáni kikapcsolás alapesetben lehet pl. a készenléti (alvó) mód is, ellenben a hardver biztonságos eltávolításánál kb. azonnal vagy pár-néhány másodperc múlva ki kell kapcsolni az eszköznek (külső merevlemeznek), már ha támogatja azon funkciót és működést.[ Szerkesztve ]
-
szkaroly
senior tag
Win10 alatt lecsatlakoztatom az usb-s vinyót, a win közli hogy eltávolíthatom a meghajtót, eltűnik a meghajtó a fájlkezelőből. De a led tovább világít, a kezemet az eszközre helyezve enyhén "remeg" még (mintha még menne). Kb. 5 perc múlva a led elalszik és a kezemmel nem érzek semmit. Nem rég óta használok win10-et, más korábbi oprendszernél még nem találkoztam ilyennel. Ez most normális így?
Poco F6
-
King Unique
titán
válasz Fr@nkieWilde #24064 üzenetére
Arról már volt szó itt többször, korábban pl. ennél az esetnél 2,5"-os külső merevlemezeket illetően, hogy az SMR miatt nem feltétlen jelentkezik azonnal és minden esetben a drasztikus mértékű belassulás írásnál, amit a linkelt példa, a másik fórumtag tapasztalata is szemléltet. Van hogy csak átmeneti a belassulás, ami a meghajtóra másolt adatok elrendezése vagy egy meghajtóoptimalizálás - lásd az előzőleg linkelt példát, ha támogatja a külső HDD a TRIM / UNMAP funkciót - után megszűnhet és újra gyors lesz az adatátviteli sebesség. Vagyis ha az SMR a gond, akkor ott a 650 KB/s érték nem feltétlen állandósult, nem feltétlen csak és kizárólag olyan adatátviteli sebességgel lehet írni a meghajtóra, ami az egyes Canvio - nem derült ki pontosan melyikről van szó - sorozatok 4 TB-os modelljeinek szintetikus és egyéb sebességtesztjeinél - pl. ennél és ennél - is látszik. + Ha alapból ilyen lassú (650 KB/s) az írási sebesség minden helyzetben, bekapcsolt állapotban X óra várakozás (adatok elrendezése) / meghajtóoptimalizálás / újraformázás után sem javul, akkor ott akár egyéb probléma is lehet, amik az előző és a korábbi válaszokban már le lettek írva.
"A kábelt már ajánlottam én is az új tulajnak, illetve akár a ház bontását is, hogy egy asztali gépre dugva mit reagál a hdd."
A külső ház házilagos megbontása nem igazán javasolt, mivel egyrészt gyárilag készre szerelt külső merevlemez lévén eleve garanciavesztéssel járhat, meg pláne ha marad külsérelmi nyoma. Másrészt a standard SATA csatolófelületű MQ04ABB400 modellel ellentétben a külső házban lévő MQ04UBB400 HDD ehhez hasonlóan eleve integrált USB-s, ahol az utóbbit emiatt nem lehet a megszokott módon a PC-be vagy másik külső házba téve SATA-n csatlakoztatni.
[ Szerkesztve ]
-
Fr@nkieWilde
senior tag
válasz King Unique #24063 üzenetére
Köszönöm.
Bevallom én nem hallottam eddig az SMR Technológiáról.
Azt most már látom, hogy ez a hdd is ezzel a tecnológiával készült.
Bár nem tudom, hogy ebből a szemszögből mit lehet ezzel kezdeni, hogy azért tudjon is dolgozni a merevlemez.
Azt látom, hogy olcsóbb technológia, nyilván ez fő szempont a gyártóknál. Valamint több adatot lehet így írni ugyanakkora helyre, mint a nem ezzel a technológiával készült hdd esetén.
De ha ez az ára ennek a technológiának, hogy kb használhatatlan tőle a lemez, akkor...
Illetve miért nem a nagy méretű hdd-knél használják ezt, pl. 20Tb-tó lfelfelé.A kábelt már ajánlottam én is az új tulajnak, illetve akár a ház bontását is, hogy egy asztali gépre dugva mit reagál a hdd.
Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!
-
King Unique
titán
válasz Fr@nkieWilde #24062 üzenetére
Nem véletlenül volt javasolva a mélyrehatóbb tesztek futtatása, úgy derülhet ki leginkább hogy milyen valójában a külső HDD állapota, sőt jó esetben akár stabilizálódhat is egyik-másik teszt futtatása után. Bár az nem derült ki a leírtakból, hogy most milyen a főablakban az állapot, maradt-e a korábbi, vagy változott.
A lassú írási sebesség lehet pl. szektorhibák miatt, vagy ha az a legutóbbi tesztek alapján elvileg kizárható, akkor még az SMR miatt is, amiben a külső házban lévő Toshiba MQ04UBB400 HDD eleve érintett (+ infó). + Az USB-kábel hibája és 2,5"-os modelelleknél az elégtelen USB-s tápellátás is okozhat adatkapcsolati, adatátviteli hibákat, ezért érdemes másik USB-kábellel és lehetőség szerint USB 3.X porthoz / USB 3.X híján 2 db USB 2.0 porthoz Y-kábellel csatlakoztatva is kipróbálni a külső merevlemezt.
[ Szerkesztve ]
-
Fr@nkieWilde
senior tag
válasz Fr@nkieWilde #24061 üzenetére
Sziasztok!
Közben lement pár mély teszt és ezeket az eredményeket produkálta a Toshiba külső HDD. Már nem tudom mit gondoljak, döbbenten állok a dolog előtt:
Ötlet, akkor most jó vagy nem? És ha igen, mitől megy csak 650Kb/s-kel a másolás... USB 2-őn.
Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!
-
Fr@nkieWilde
senior tag
válasz King Unique #24060 üzenetére
Ha tudnám mi történt, akkor nem kellene a kérdéseimet feltenni itt. Sajnos a program azt nem fogja tudni megmondani, hogy igen a postás leejtette a csomagot, vagy épp az új gazdája, vagy épp nem lett jól lecsatlakoztatva a gépről.
Éppen ezért mivel külső, negatív hatástól tartok, ami a szállítás közben történt, akkor ha első adandó alkalommal a sentinel találkozik a hdd-vel a külső ráhatás után, mutatnia kellene a hiba mértékét százalékban, még akkor is, ha egy mély teszt bizonyos szintig attól eltér.
Ezért vagyok kíváncsi arra, hogy egy leejtés után tudna-e HDS 100/100-at és hibátlan gyors öntesztet produkálni miközben a valóságban a lemez megsérült és bad sectoros lett. És ez a sérülés kihozhatná-e a hibát a HDS számára is láthatóvá kizárólag az első komoly lemez munka után (pl. másolás.)
Az, hogy valójában mi történt, soha nem fog kiderülni Így gondolom.
Köszi, közben már látom kiegészítetted a mondani valód.
[ Szerkesztve ]
Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!
-
King Unique
titán
válasz Fr@nkieWilde #24059 üzenetére
Le lett már írva, linkelve az előző válaszokban, hogy egyrészt a mi történt pontosan ismerete nélkül leginkább csak találgatni lehet. Másrészt az is, hogy milyen teszteket és milyen programokkal kellene elvégezni a külső HDD állapotának mélyebbre ható vizsgálatához. Ahol igen, előfordulhat akár az is, hogy egy lappangó hiba lehet csak pl. a tesztelésnél jön elő és hat ki utána a meghajtó állapotára. Ha irreálisan és tartósan belassult a külső HDD olvasási / írási sebessége, akkor pedig valós lehet a sok szektorhiba és a kondícióesés, nem feltétlen mutat fals állapotot a HDS, meg pláne ha a SMART alapján más hasonló programok (pl. CDI, Windows meghajtódiagnosztika) és a gyártó diagnosztikai szoftvere (Toshiba Storage Diagnostic Tool), annak tesztjei is hibát jeleznek.
[ Szerkesztve ]
-
Fr@nkieWilde
senior tag
válasz King Unique #24058 üzenetére
Igen, ezt gondoltam, hogy az önteszt azért nem teheti tönkre. Az az érdekes, hogy a sentinel az első bekapcsoláskor ugyanazt mutatta neki, mint nekem, nyilván az indulás/leállás eltérésével. Viszont ahogy lement a teszt, 15%-ra leesett a kondíció 307 bad sector miatt.
Akkor az elképzelhető, hogy a hd sentinel fals képet mutat?
Gondolok arra, hogy a hdd hibás, mondjuk van rajta 100 hibás sector, mégis az új tulajnál az első "használat előtt" hibátlan, 100/100% adatot mutat?
Majd amikor jön a teszt, pl egy formázás vagy másolás, tehát valami írás/olvasási feladat, vagy akár egy rövid önteszt, akkor rottyan össze úgy, hogy a sentinel a főképernyőn már mutatja a hibát?Tehát tegyük fel, hogy útközben történt valami a hdd-vel, akkor lett neki sérülése, majd a készüléket a programra helyezve mégis 100/100%-ot mutat, de aztán az első művelet "kihozza" a hibát? Ez elképzelhető?
[ Szerkesztve ]
Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!
-
King Unique
titán
válasz Fr@nkieWilde #24057 üzenetére
Egy rövid önteszt futtatásától normál esetben nyilván nem lesz szektorhibás a külső HDD és nem csökken a kondíció 100%-ról 15%-ra. Ahol igen, ott a meghajtó vagy már eleve hibás volt, vagy utólag érte olyan hatás, ami miatt a meghibásodás bekövetkezett.
A rövid önteszt futtatása egy dolog, mélyrehatóbb elemzéshez értelemszerűen teljes öntesztet és / vagy teljes felülettesztet kellene futtatni a HDS programban, vagy a Toshiba saját diagnosztikai szoftverével (Toshiba Storage Diagnostic Tool), mint már említve volt. -
-
King Unique
titán
válasz Fr@nkieWilde #24055 üzenetére
A HDS esetében értelemszerűen az aktuális 6.01-es verziót kellene használni és meghajtóhiba esetén a program különféle tesztjeit futtatni. Vagy az eszköz (külső merevlemez) gyártójának weboldaláról letölthető Toshiba Storage Diagnostic Tool programot, ahol Toshiba belső / külső merevlemezekhez elsődlegesen eleve ez utóbbi program futtatása javasolt és hivatalosan annak eredménye a mérvadó.
Ha eladás előtt tényleg 100/100-as volt a külső merevlemez állapota és nem volt rajta hibás szektor és semmilyen egyéb probléma, akkor az utólagos állapotromlás lehetett pl. a nem megfelelő csomagolás és szállítás okozta rázkódás, leejtés stb. miatt (bővebben), vagy esetleg a kedves új tulaj tette ki ilyen igénybevételnek, amit aztán elfelejtett megemlíteni. Vagy nem és már eleve hibás volt a külső meghajtó nálad is, csak nem lett elég alaposan tesztelve és végül az új tulajnál jött ki a probléma. Vagy ki tudja mi történt valójában, mivel az ez irányú részletek nem derültek ki a leírtakból, ezért csak találgatni lehet.
[ Szerkesztve ]
-
Fr@nkieWilde
senior tag
Sziasztok!
Adott egy 4Tb-os Toshiba Canvio 2,5" külső hdd USB 3. (Kevés indulás és 100/100-as állapotú volt a sentinel szerint.
Postára tettem, majd a címzett átvette és írt, hogy kb. 650Kb/s sebességgel dolgozik a gép.
Kértem tőle egy gyors öntetsztet és egy sima sentinel képet.
A teszt előtt ugyanzokat az értékeket produkálta, mint amiket én is itthon láttam.
A 2 perces teszt sikeresen lement, majd a sentinel 15%-os állapotot és 307 bad sectort mutatott.
A 2. teszt is sikeresen lement.Mi lehet a baj?
Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!
-
King Unique
titán
válasz Derek V. #24053 üzenetére
A korábbi válaszban már linkelve lett a Seagate weboldala az RMA ügyintézéssel kapcsolatban, ahol a standard csomagküldős eljárás (példa) helyett személyes leadás lehetősége és feltételei ügyben értelemszerűen a Seagate ügyfélszolgálatánál vagy a bécsi szervizközpontnál kellene érdeklődni.
-
Derek V.
tag
válasz King Unique #24050 üzenetére
Seagate RMA esetén csak csomagküldéssel lehet visszaküldeni a hibás HDD-t vagy leadhatom személyesen is?
A legközelebbi szervízpont címe:
Ausztria UPS CP - Bécs
Paketlogistik in Austria GmbH. Lamezanstrasse 7. 1230 Wien
Üzemidő: 8:00-16:00 (hétfőtől péntekig) -
King Unique
titán
válasz SonyNex7 #24051 üzenetére
Ha eddig megfelelt a célra egy 500 GB-os WD My Passport, akkor ilyen alapon egy 1-2 TB-os is megfelelhet, meg ha a routernél USB-n a megfelelő tápellátás is biztosítva lesz, lásd egy másik válaszban leírtakat. Ellenkező esetben viszont megfontolandó a bizonytalan USB-s tápellátás miatt a 3,5"-os, külső tápegységgel rendelkező külső merevlemez is, meg ha pl. SMR (+ infó) helyett CMR HDD-vel szerelt megoldás kell.
A milyen külső merevlemezt vegyünk általánosan értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen kell, ahol a topik téma összefoglalójának "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül vannak konkrét példák 3,5"-os mellett 2,5"-os külső merevlemezekre is, valamint a 2,5"-os modellek az alábbi blogbejegyzésben tovább részletezve.
[ Szerkesztve ]
-
SonyNex7
senior tag
Sziasztok
Szükségem lenne egy új külső hdd-re ami túlnyomórészt egy asus routerre lenne kötve amolyan egyszerűbb kis nasként használva.
Eddig egy wd my passport ultra 500gb volt használva de úgy néz ki szektor hibás lett.
Mi lenne az ajánlott?Wd py passport megfelelő lehet ?1 vagy 2 tb között csak méret a különbség vagy van valami más is?
Köszi -
King Unique
titán
válasz Derek V. #24049 üzenetére
Mármint ha a fájlok lementésére célzol, akkor igen, elvileg még lehet rá esély. Viszont otthoni módszerekkel nyögvenyelős és időigényes lehet a sok szektorhiba miatt, meg pláne ha tovább romlik a HDD állapota, ellenben adatmentő cégnél profi adatmentéses eszközökkel inkább megoldható lenne.
Mivel a leírtak alapján megszűnt a webáruház ahonnan vásárolva lett a termék, másik webáruház pedig ugye miért intézné - az ügyben értelemszerűen ott kellene érdeklődni, hogy tesznek-e kivételt - ha eleve nem náluk lett vásárolva, továbbá Seagate márkaképviselet és szerviz ebben az országban tudtommal nincsen, ezért igen, marad jobb híján a Seagate RMA.
[ Szerkesztve ]
-
Derek V.
tag
válasz King Unique #24048 üzenetére
Filmek, sorozatok voltak rajt tárolva. Pótolhatóak, nem fontos adatok így az adatmentést szerintem hanyagolom. Ebben az állapotban egyébként van még rá esély?
Seagate RMA-t néztem már, más lehetőségem nincs is nagyon ezek szerint? Másik számtechbolt aki forgalmaz Seagate merevlemezt, gondolom nem fog nekem garanciális ügyintézésben segíteni? -
King Unique
titán
válasz Derek V. #24047 üzenetére
Ha adatmentés a cél, akkor az ügyben értelemszerűen az adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez topikban kellene érdeklődni, ami az itteni téma összefoglaló elején is le van írva.
Ha garanciális csere a cél, akkor azt normál esetben értelemszerűen a vásárlás helyén, az adott boltnál, webáruháznál kellene intézni. Ha erre nincsen lehetőség, mert időközben megszűnt az adott webáruház, akkor a gyártóval (Seagate) lehetne felvenni a kapcsolatot és RMA útján lebonyolítani a garanciális cserét. Példák: [link], [link]. Viszont a garanciális csere alapesetben az adatmentésre* nem vonatkozik, az utóbbit előtte külön kell megoldani!
* Volt már itt arról szó egy másik esetnél, hogy egyes Seagate külső merevlemezeknél igénybe vehető a Rescue Data Recovery Services szolgáltatás, de azzal egyelőre nincsen itt tényleges tapasztalat.
[ Szerkesztve ]
-
Derek V.
tag
Sziasztok!
Segítségre volna szükségem az alábbi külső merevlemezzel kapcsolatban: Seagate Expansion Portable 4TB
Elkezdett kattogni és HD Sentinellel megnézve ez a kép fogadott:
[kép]
Menthető, vagy ez megadta magát? Gondolom a második, de alig volt használva.
Tavaly vásároltam újonnan az eshop24 webáruháztól, garanciában szeretném cseréltetni, de a webshop megszűnt. Digitális számlám van hozzá, hol és hogyan tudnám hozzá érvényesíteni a magyar garanciát? -
RR-13
őstag
válasz King Unique #24044 üzenetére
Köszi az infókat.
Fontos a LED jelzés, de néha fontos lenne, hogy tudjam aktiválni a meghajtó zárat, vagyis jelszóval védhető legyen, ha olyan helyzet adódik.Sajnos ezekre csak az új 14TB-os MyBook HDD átpakolása esetén lenne lehetőségem.
A garancia annyira nem zavar, egyrészt, mert nem szokott velük gond lenni, másrészt Amazon-ról rendelném majd, ott meg amúgy sem ugyanolyan a garancia intézése, de remélem nem is lenne rá szükségem.
Természetesen elsőnek tesztelem az új MyBook.ot, hogy nincs-e hibája, aztán tennénk csak át a régi 8Tb-os MyBook házba, ahol mindkét fontos dolog elérhető lenne számomra (ahogyan most is a 8Tb-os MyBook-on).Ebben a Hsz-ben a kettő nyák összeérintés nem világos számomra, mert a 8Tb-osnál mást láttam, hogy az egyik IC lábát el kell távolítani, hogy felismerje a másik HDD-ét, de az lehet, hogy csak másik gyártó HDD berakásra vonatkozna.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Az a kunzumer vonalon már nem támogatott státuszú Windows 7-ben lévő BitLocker, annál csak a teljes terület titkosítható, ami több TB-nál nyilván jó sokáig eltarthat. Ellenben az újabb Windowsokban lévő BitLocker használata esetén beállítható csak a foglalt terület titkosítása is, ami egy üres külső merevlemezen értelemszerűen kb. azonnal megvan és egyúttal a partíción a jelszavas meghajtózár is egyből aktiválva lesz. Majd aztán később ahogyan rá lesznek másolva a fájlok, úgy lesz a másolás közben fokozatosan titkosítva az egyre növekvő foglalt terület.
"ha megsérül a kulcs, akkor veszett minden adat"
Ilyen a titkosítókulcs vonatkozásban értelemszerűen akkor lehet, ha pl. a felhasználó elfelejti a jelszót és a titkosítás kezdeténél elmentett helyreállítási kulcs sincsen meg, de ez ennyi erővel ugyanúgy a hardveres titkosításnál is gondot okozhat, amit az előző válaszban linkelt screenshot jól szemléltet a hardveres titkosítású WD külső merevlemezekhez gyárilag mellékelt szoftver használatánál. + Ugye az utóbbiaknál a hardveres titkosítás keretében a SATA-USB PCB-n lévő chip alapból titkosítja a fájlokat, a gyártó szoftverével csak a jelszavas meghajtózárat lehet aktiválni / deaktiválni, ahol ha pl. tönkremegy a gyári SATA-USB PCB, akkor utána másik külső házban USB-n, vagy a PC-be téve SATA-n nem lehet majd hozzáférni a HDD-n lévő titkosított fájlokhoz. Az integrált USB-s 2,5"-os modelleknél meg ugye maga a csatlakoztatás sem lesz megoldható SATA-n, max. esetleg ilyen tákolással. Ellenben a szoftveres titkosítás (pl. BitLocker) használatánál jó esetben akár ilyenkor is hozzáférhető lehet a jelszó / helyreállítási kulcs ellenében a meghajtó tartalma.
El kellene dönteni mi a fontosabb, az állapotjelző LED megléte, vagy a valós idejű hardveres titkosítás, majd annak megfelelően választani az Elements Desktop és My Book sorozatok közül.
"Azon gondolkozom, hogy rendelek egy 14Tb-os MyBook-ot, és átrakom a régebbi 8Tb-os MyBook házba a 14Tb-os HDD-t"
Ez technikailag jó esetben elvileg működhet (példa), de akkor egyrészt értelemszerűen a csere után kellene majd rámásolni a fájlokat és aktiválni a meghajtózárat, mert ellenkező esetben előfordulhat hogy nem lehet majd hozzáférni a HDD-n lévő adatokhoz az egyedi hardveres titkosítás miatt.
Másrészt a WD My Book ugye egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, ami normál esetben nem arra való, hogy házilag szétszereljék és kicseréljék benne a merevlemezt, sőt ez akár garanciavesztéssel is járhat.[ Szerkesztve ]
-
RR-13
őstag
válasz King Unique #24040 üzenetére
Eleve a belső panelről is lehagyták a LED-et, így nem csak kivezetve nincs, hanem nincs mit kivezetni.
Azon gondolkozom, hogy rendelek egy 14Tb-os MyBook-ot, és átrakom a régebbi 8Tb-os MyBook házba a 14Tb-os HDD-t.
Elvileg a 8Tb-os belső panelen az egyik IC lábát kell letörni ehhez, hogy más kapacitású HDD is működjön benne. -
RR-13
őstag
válasz King Unique #24040 üzenetére
Köszi a részletes választ.
A WD szoftveres, jelszavas védelem fontos lenne, azt használom jelenleg is a régebbi 8Tb-os WD MyBook modellben, ami nagyon egyszerű, és gyors védelmet tesz a HDD-re.
Elég a kis WD Security programot telepíteni, és jelszóval védhető a MyBook.Ellenben az Ultimate Win-ben lévő BitLocker a 2Tb-os HDD-ét is iszonyú hosszú órákon át titkosítja (elkezdtem, de mivel 15 perc alatt a 2Tb-os HDD-nél csak 0,2 %-nál tartott, ezért abbahagytam), és ha megsérül a kulcs, akkor veszett minden adat.
Az WD Elements szerintem jobban néz ki, és van LED, és bekapcsoló gomb hátul rajta, de a MyBook meg a WD saját szoftverével levédhető..., na ezek miatt nem tudok dönteni mi legyen.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Azt értelemszerűen a WD-től kellene megkérdezni, miért spórolták le az újabb My Book és My Passport sorozatoknál az állapotjelző LED-et, amiről az előbbi vonatkozásában az egyik társtopikban is már volt szó.
Az újabb My Book sorozatoknál van hardveres titkosítás, azoknál aktiválható / deaktiválható a gyártó szoftverével a jelszavas meghajtózár, az Elements Desktop esetében viszont eleve nincsen ilyen funkció. De ez nem jelenti azt, hogy az Elements Desktop sorozat modelljeinél nem lehet pl. szoftveres titkosítást használni és azzal az előbbihez hasonlóan ugyanúgy jelszavas meghajtózárat beállítani, Windowsoknál eleve adott Pro kiadástól a beépített BitLocker illetve külső meghajtóknál a BitLocker To Go használatának lehetősége, valamint ingyenes 3rd party programként pl. a VeraCrypt, stb.[ Szerkesztve ]
-
RR-13
őstag
Valaki esetleg tudja, hogy a most árult WD MyBook külső HDD-ken miért nincs állapotjelző LED?
Illetve valaki szedte már szét ezt az új típusú házban lévő MyBook-ot?
Lehet, hogy a belső panelen van állapotjelző LED, csak nem vezették ki előre a házhozMost vennék majd egy 14 Tb-os verziót, és a MyBook vagy a WD Elements között gondolkozom, de a MyBook LED hiányos, a WD Elements-et meg nem tudom, hogy fogom-e tudni jelszóval védeni
Ezért egyelőre egyiket sem veszem meg, amíg ezek ki nem derülnek... Köszi. -
RR-13
őstag
válasz szimcsi #23966 üzenetére
Szia.
Korábbi Hsz-eidet olvasva van egy igen hatékony, és könnyen kivitelezhető megoldást mutatok, Pl. egy 8Tb-os HDD külső hűtésére.
Nekem mondjuk még a korábbi (régebbi) verziós 8Tb-os házzal van a MyBook HDD, de talán Te is megtudod oldani ugyanezt.Lényeg, hogy felülről pl. egy 5x5cm-es 12v-os ventilátort kellene, minimum kettő helyen facsavarral (kb. 1,5cm hosszú elég) a HDD ház tetején, kb. középre helyezve a fenti résekbe rögzíteni, és a 2 csavarral is stabilan fog működni.
A 12v-os ventilátor működéséhez egy 12v-os adaptert kötöttem, és amikor bekapcsolom a külső HDD-t, akkor egybe bekapcsolja a dual (kapcsolós) elosztóba dugott ventilátort is.
A ventilátor azon oldala kell, hogy feléd nézzen rögzítésnél, ami kifele fújja a levegőt, ezáltal a benn rekedt meleg levegőt kiszívja (és alulról beszívja a normál levegőt), így 15-20 Celsius fokkal kevesebb is lehet a működés közben a hőmérséklete a HDD-nek.
Nekem 65-ről 44-re csökkent 4 órás folyamatos másolás közben, és a másolás végén is sem lett több, mint 44.Mielőtt felszereltem, akkor 1 órás másolás közben megnéztem, hogy már 65-nél áll a hőfoka, és akkor közben rá is szereltem a ventilátort, és aztán lehűtötte 44-re.
Mutatom a képeket a felszerelt ventilátorról:
Talán ez a Többieknek is hasznos lesz.
-
Technoman
őstag
válasz King Unique #24033 üzenetére
Köszi a választ.
-
King Unique
titán
válasz Technoman #24032 üzenetére
Kb. annyira, mint amennyire 12 TB-osat, meg a benne lévő HDD is hasonló sorozatból való lehet, ami aztán hogy eredeti WD (Red) vagy átcímkézett HGST ki tudja, valamint ha a 12 TB-os My Book bevált akkor ilyen alapon akár a 18 TB-os is, lásd korábbról a saját példádat.
Ha egyéb gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemezek is érdekelnek, akkor lásd a téma összefoglalóban és egy másik esetnél leírt, linkelt példákat. Ahol egylemezes (1 db HDD) kivitelben 18 TB-os modell jelenleg nem feltétlen van minden gyártó termékkínálatában, de pl. a WD és a Seagate esetében igen, mint azt az előbb linkelt példa is szemlélteti.Ha olyan megoldás kell, ahol magad választhatod ki az átlagosnál minőségibb és biztosan CMR - mivel az SMR modell ugye belassulhat írásnál - 3,5"-os belső merevlemezt, akkor értelemszerűen adja magát a belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás, ami a linkelt társtopikok témája.
[ Szerkesztve ]
-
Technoman
őstag
Egyre szorít a meglévő tárhelyem mérete (12TB). Gondoltam egyet és szeretnék egy nagyot lépni előre. Manapság mennyire megbízható egy 18TB WD My Book-ot venni?
Gondolom saját van benne és abból is a belépő, nem a Red Pro.
thx[ Szerkesztve ]
-
bigdady
nagyúr
válasz King Unique #24030 üzenetére
-
King Unique
titán
válasz bigdady #24028 üzenetére
Nemrég már érdeklődtél itt 2,5"-os, gyárilag készre szerelt kivitelű ütésálló külső merevlemezek felől, amire válasz is érkezett.
Ha inkább külön vásárolt 2,5"-os külső ház + belső HDD = külső HDD (példa) megoldás kellene, akkor azon témák a linkelt topikokba tartoznak és azokkal kapcsolatban értelemszerűen azon topikokban kellene érdeklődni, nem pedig itt. Ahol amúgy a külön vásárolt külső házaknál is vannak a külső hatásoknak jobban ellenálló típusok (példák), amelyeknél 2,5"-os külső merevlemez lévén értelemszerűen ugyanúgy USB-s tápellátás van, mint a gyárilag készre szerelt 2,5"-os modelleknél. + Mindkét megoldásnak lehetnek előnyei és hátrányai, az anyagilag melyik éri meg jobban kérdésre pedig lásd az alábbi blogbejegyzésben leírtakat, az ott linkelt példákat.
[ Szerkesztve ]
-
bigdady
nagyúr
Hali
Jobban egéri egy hordozható rack-et venni és abba normál hdd, mint egyy külső hdd-t egyből? Javaslat 2 terrára esetleg? Vagy azt meghajtani is kéne? De lehetséges, egyáltalán megérheti?
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz bigdady #24025 üzenetére
Ez értelemszerűen attól is függ egy külső hatásoknak jobban ellenálló külső merevlemeznél, hogy pontosan milyen külső hatásoknak és milyen mértékben legyen ellenálló, lásd egy másik esetnél lévő összehasonlításokat. Ahol ilyen téren a Silicon Power Armor A30 és Armor A60 sorozat között is van különbség összességében az utóbbi javára, mármint az nemcsak részlegesen ütésálló és karcálló, hanem fröccsenő vízzel szemben is védett (IPX4). Ellenben a belső, azaz a külső házban lévő HDD általában ugyanaz tárolókapacitástól függően mindkettőnél, ahogyan a garanciaidő (3 év) is megegyezik.
Ha egyéb részlegesen ütésálló, vízálló stb. külső merevlemezek is érdekelnek, akkor az előbbi összehasonítások mellett lásd egy másik válaszban leírtakat.A nehezen pótolható / pótolhatatlan személyes fájlok tárolására vonatkozóan az iménti eseteknél a válaszokban pedig ugye már le lett írva, linkelve a lényeg.
[ Szerkesztve ]
-
bigdady
nagyúr
Hali
Silicon power armor ajánlott? A30 vagy A60 inkább? Vagy mind1?
Adatmentésre kéne csak biztonsági okokból családi fotókra meg néha filmet elvinni A-ból B-be[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Ren Hoek #24022 üzenetére
Attól hogy nincs másik PC, még adott a lehetőség másik OS alatt tesztelni, lásd a legelső válasz végén említett pendrive-ról bootolható live rendszereket.
A tévénél nyilván nem a szintetikus sebességteszt a lényeg, hanem hogy ott is jelentkezik-e a korábban említett akadás, tekerés a HD-felbontású filmek lejátszásánál.Ha csak a nálad telepített Windowson volt tapasztalható a jelenség, az ottani szoftverkörnyezet volt a probléma oka, amit a valamilyen háttérfolyamat leállítása megoldott, akkor igen, az más és nem a külső merevlemezek hibája. Az SMR miatt az írási sebesség belassulása viszont már igen, de azzal ugye sok mindent nem lehet kezdeni, mivel a technológia sajátossága.
-
bazsimano
őstag
válasz King Unique #24021 üzenetére
hatalmas köszönet!
akkor szepen vegig olvasgatom ezeket a szalakat ... -
Ren Hoek
veterán
válasz King Unique #24015 üzenetére
Köszi. Egyelőre nem tudtam más PC-n tesztelni, mert csak ez a laptopom van jelenleg, HO-ban. PC-t lebontottam teljesen. Hamarosan megnézem egy HP-Probook-450-en is, azon elvileg van USB3.0. LG OLED B7-en néztem, de ott ugye nincs ATTO meg CDM.
Igazából az fenti kommentet csak azért írtam, mert úgy vélem a probléma megoldódott. A filmakadás az nem emiatt volt 99%-ban ...és a kicsi 1 TB-os is csinálta 1x. Amint leállítottam a háttérfolyamatot, megoldódott. Tehát az Windows alapú volt. Összesen 400 óra működés alatt 2-3x fordult elő.
Más problémát meg nem okoz, ha esetleg leesik a Write speed kicsit. Ha a lemezek fizikai hibáját kizárhatjuk, akkor problem solved. Tényleg csak utóbbi volt a gondom.
Azt meg kizártnak tartom, hogy az 1 TB és a 4 TB is egyszerre lenne mechanikai hibás, amit nem mutat a SMART és a Toshiba diagnostics sem.
Köszönöm mégegyszer, nagyon sokat tanultam a válaszaitokból.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz bazsimano #24017 üzenetére
Lásd nemrég egy másik esetnél leírt, linkelt információkat és példákat, ha 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell nagy (max. 5 TB-ig) tárolókapacitással.
A megbízhatóság és hosszú idejű adattárolás témája meg ugye pont az iménti másik válaszban lett itt újra kifejtve, ahol a leírtak az utólag eleve nehezen vagy inkább egyáltalán nem pótolható családi képek tárolásánál pláne aktuálisak, mármint hogy eleve több helyen, a jelen topik témájához igazodva pl. több (ne kizárólag 1 db) külső merevlemezen legyenek tárolva.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz khron78 #24016 üzenetére
Ez a topik a címéből adódóan is elsődlegesen értelemszerűen külső HDD-kkel foglalkozik, a külső SSD-k max. érintőlegesen téma itt. Ha az utóbbi vásárlása a cél, akkor konkrét példák felől lásd egy másik topikban leírt, linkelt információkat + a fórum cikkjeit külső SSD témában.
Hosszú idejű adattárolási célra elsődlegesen a HDD-alapú megoldások javasoltak, de akár egy külső SSD is megfelelhet a célra, ha minőségi és nem áll túl sokáig áramtalanított állapotban, máskülönben olyan probléma lehet, amiről egy másik topikban volt szó korábban. + Ha támogatja a külső SSD a TRIM, illetve USB-n az UNMAP funkciót, akkor arra is érdemes odafigyelni, hogy a rajta tárolt fájlok csak szükség esetén legyenek törölve és ne véletlenül, mert egy fájltörlés után már nem lesznek érdemben helyreállíthatók (példa). Bár ez manapság a TRIM-et támogató SMR HDD-knél is érvényes, ahol ugye pont nemrég volt szó arról egy másik esetnél, hogy a mai 2,5"-os belső és külső merevlemezek már kb. mind SMR adatrögzítési eljárást használnak.
Másfelől viszont a megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában eleve az a lényeg, hogy nagyban függ a megfelelő használattól is, fontos adatok tárolása esetén elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése és ne csak 1 db külső HDD/SSD meghajtón legyenek tárolva, stb., egy másik esetnél bővebben ki lett fejtve a téma.[ Szerkesztve ]
-
bazsimano
őstag
Sziasztok!
Otthoni sima atlag user hasznalatra keresek merevlemezt tarolasra, csaladi képek leginkabb.
Kulso merevlemez. igarandibol valami "best buy" erdekelne, megbizhatosag fontos.
meretben 3-4 tb szerintem boven eleg per pillanat.
Arakban nem igazan vagyok tisztaba de jo lenne minel olcsobban meguszni de azert minoseg rovasara ne menjen a dolog.nem szorakoznek kulso tapegyseggel, nem tudom, hogy meg leteznek.e ilyen kulso merevlemezek...
nagyjabol ennyi.mi lenne a legjobb valasztas szerintetek?
elore is kosznom! -
khron78
őstag
Adatok biztonságos tárolása a cél. Képek és videók főként. Jelenleg egy WD Passport-ot használok, amit kinőttem. Ezért elgondolkodtam a külső SSD-n.
Ezeknek javult valamit a megbízhatósága hosszú távú tárolás esetére? Vagy még mindig jobb megoldás egy HDD? Az ára másodlagos szempont, a megbízhatóság fontosabb. Minimum 2TB-ra volna szükségem. Tudtok adni ötleteket? -
King Unique
titán
válasz Ren Hoek #24013 üzenetére
Le lett írva az előző válaszban, hogy azt a pár kivételt leszámítva manapság már mindegyik újabb gyártású 2,5"-os HDD eleve SMR, a nagyobb tárolókapacitásúak meg pláne, így értelemszerűen a 4 TB-os Toshiba is, ami pl. a The HDD Platter Capacity Database weboldalon is fel van tüntetve. Az 1 TB-osban lévő HDD pedig szintén SMR lehet, ha újabb gyártású és pl. MQ04UBF100 modellszámú, ami pl. a már említett HDS és CDI programokkal megnézhető, mármint a külső házban lévő HDD pontos típusa, modellszáma.
Mi zárható ki? Az, hogy az 1 TB-osban nem pont ugyanaz a HDD - nyilván nem, ha az egyik 4 TB-os, a másik pedig 1 TB-os - van, attól még lehet SMR mind a kettő, lásd az előbb leírt, linkelt információkat. Másrészt az az előző válasz végén már le lett írva, hogy tesztelni kellene, azaz ki kellene próbálni a külső merevlemezeket, illetve azokról a filmek lejátszását lehetőség szerint másik PC-n és/vagy másik OS alatt is és akkor kiderülne, hogy mi a probléma forrása, mert anélkül max. találgatni lehet, meg jobb híján ráfogni az SMR-re.
[ Szerkesztve ]
-
ledgeri
nagyúr
válasz Ren Hoek #24013 üzenetére
Ha van fent HDSentinel akkor az információk fülén a lemeznek rajta kellene, hogy legyen (ha a vezérlő az infót átengedi), hogy konkrétan milyen lemez is van benne. Ha gyorsan ránézel a nagy gyártók lemez-nevezéktanára, akkor feltűnik... vagy képet róla (az infó fülről), és meglátjuk.
// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //
-
Ren Hoek
veterán
válasz King Unique #24012 üzenetére
Köszi a mindenre kiterjedő választ
Keresgéltem, de konkrétan nem találtam hogy ez a 4TB Canvio SMR lenne, de gondolom az.Szinte biztos, hogy valamit mókolt a háttérben, vagy a Win vagy maga a diszk. Mert ha hallhatóan nem teker közben valami... akkor tökéletesen tudja a 150/150-et szekvenciális másolásnál.
Igazából ha a lemez nem hibás, akkor nincs gond... csak beugrott egy emlékképem egy régi HDD-ről, ami időnként kapart és ilyenkor csontra fagyott a rendszer. Ott sem láttam eleinte hibát a SMART-ban, aztán egyszer kimúlt végleg és vitte minden adatomat.
Szerintem ez kizárható itt, mert a kicsi is csinálja az 1 TB-os. Pedig abban más Toshiba disk van, vékonyabb is sokkal maga a tároló.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Ren Hoek #24010 üzenetére
"Lezuttyan 5 MB/secre is az írás, ami azért elég aggasztó."
SMR HDD-knél - manapság pár kivételével kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD eleve olyan - nem meglepő és nem újdonság az írás közbeni belassulás, bár nem feltétlen mindegyiknél olyan drasztikus mértékű és nem feltétlen jelentkezik azonnal, amiről már volt szó itt.
"Vagy a vinyók dolgoznak belül"
Akár az is lehet, futtathat egy HDD időnként öntesztet, az SMR típusok az első körben a "media cache" területre betárazott adatokat utólag a háttérben kiírhatják + a felületen összevissza tárolt fájlokat utólag rendezgethetik is, stb.
+ Használhatják átmenetileg a Windows és/vagy külső programok is a meghajtót, ahol pl. a beépített / külső antivírus szoftver futtathat rajta vizsgálatot és ellenőrizheti a rajta lévő fájlokat, stb.+ Arról már ugyancsak volt szó itt egy másik esetnél, hogy még a 4K UHD filmek lejátszásához sem kell különösebben gyors külső merevlemez, elég egy 2,5" | 5400 RPM típus és akár USB 2.0 port is, meg a legtöbb tévén amúgy is rendszerint csak USB 2.0 portok szoktak lenni. Ha PC-n, Windowson történik a lejátszás, akkor ott meg ugye lényeges egyrészt a megfelelő hardver (pl. kellően erős CPU), másrészt a lejátszáshoz használt program és annak beállításai.
Ha a külső HDD állapota (HDS) rendben van és a gyártó diagnosztikai szoftvere sem talált hibát a tesztelésnél, USB-kábel jó és nincsenek adatkapcsolati hibák, USB 3.X porthoz van csatlakoztatva és ezáltal a tápellátás is megfelelő, stb., akkor a külső HDD felől jobb híján marad az SMR, mint a probléma lehetséges oka. Viszont egy ilyen eszköznél önmagában az SMR nyilván nem tekinthető gyári eredetű hibának és ezért ilyenkor értelemszerűen a garanciális csere sem indokolt, max. belföldi online rendelésnél 14 napig az indoklás nélküli elállás joga lehet opció, ha nem felel meg a tulajnak ilyen (SMR) formában a megvásárolt termék.
Egyéb ok meg lehet az adott hardver- és szoftverkörnyezet - aminek mélyebb fejtegetése viszont értelemszerűen nem ennek a topiknak a témája - , ezért is lehet célszerű ilyenkor másik PC-n és másik OS alatt is kipróbálni az eszközt. Ha nincsen kéznél másik PC vagy akár USB-s meghajtót támogató tévé a közelben, attól még a jelenlegi PC-n egy másik OS alatt ki lehet próbálni az eszközt, ami lehet pl. pendrive-ról bootolt Linux Live (+ infó) és WinPE rendszer egyaránt, azokat telepíteni sem kell a kipróbáláshoz.
[ Szerkesztve ]
-
Ren Hoek
veterán
Na lejárt a szerkesztés, bocs a typo-kért.
Még annyi, hogy aztán rájöttem az UHD filmek mindkettőnél akadtak, de akkor nem is volt Idleben a lemez. Normál esetben ez nagyon ritkán fordult eddig elő.
A 4TB Canvio amúgy valamivel hangosabb mint a kicsi, így annál simán közelről hallani ha dolgozik burst szerűen. (0% lemezhasználatnál) Aztán rájöttem a kicsi is ilyen.
Ha ez nem valami Toshiba sajátosság és nem hibásak a lemezek, akkor no para. Marginális probléma, csak technikailag érdekel mi a rossebet teker egy frissen formázott lemezen... mint egy őrült ADHD-s kisfiú aki félrenyelte az Adderaltt.
-
Ren Hoek
veterán
PóSziasztok
Erre van valami ötletetek?
Vettem egy Toshiba Canvio Basics 4TB és egy 1TB vinyót.
A nagyobbat kezdtem tesztelni, mert néha megakadtak a HDR HEVC filmek, és hallottam hogy teker közben.Az ATTO-ban normálisan tudja a 150/150 MB/s-t ami a speckó.
De! Néha elkezd akkor is tekerni, ha a Windows 0% használatot mutat és nem is villog a kék led. Biztos hogy valamit dolgozik a háttérben, mert ilyenkor az ATTO-ban durván meglátszik. Lezuttyan 5 MB/secre is az írás, ami azért elég aggasztó. Pl egy nagy file letöltésnél, remélem nem csinálja ezt rendszeresen, mert a net tud 20 MB-ot is. Aztán leformáztam az egészet és tök üresen is így kezdte.
Később teszteltem kisebbet és is csinálta... , és akkor meg a nagyobbik simán jól ment. 150/150.
Olvastam az 1. Hszt... de az nem világos,lyenkor a Windows baszkurálja a háttérben 0% idle mellett? Tehát maga a lemez ép?
Vagy a vinyók dolgoznak belül valamit (Tök üres HDD elég furcsa...).Cseréltem kábelt, USB portot stb..
Ha ez normális, és hibátlanok, akkor nem küldöm vissza.
ATTO-n itt maxon kéne mennie. Amikor jó akkor 150/150.Ja és SMART hibátlan, Toshiba diagnostics PASS.
[ Szerkesztve ]
-
félisten
válasz King Unique #24008 üzenetére
Benéztem, bocsesz... Mentségemre szolgáljon, hogy épp Orbán Viktor mondja az évértékelőt mögöttem, megosztja a figyelmem...
Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)
-
King Unique
titán
válasz Fire/SOUL/CD #24007 üzenetére
Tudom, hiszen le lett írva ott az alábbi is, igaz szerk. után.
"Na meg az sem teljesen világos, hogy minek volt egyáltalán csatlakoztatva a firmware frissítése közben a külső merevlemez, annak max. akkor lehet értelme, ha esetleg onnan lett betallózva a máshol letöltött firmware fájl.."
Ami ugye továbbra sem feltétlen magyarázza az említett problémát, mert akár USB-s pendrive, akár külső merevlemez, normál esetben a tévén történő firmware-frissítés a firmware fájl betallózásához használt USB-s tárolóeszköznél lévő firmware-be nem piszkál bele, meg pláne hogy az utóbbihoz eleve külön firmware tool + firmware szükséges és az is alapesetben desktop Windowson használható.
[ Szerkesztve ]
-
félisten
válasz King Unique #24006 üzenetére
"A tévén történő firmware-frissítésnek nem világos mi köze lenne egy USB-n csatlakozó külső merevlemezhez, a benne lévő HDD-hez, amikor ott nyilván magánál a tévénél lehet frissíteni a firmware-t és nem a külső merevlemeznél."
Ez nem minden gyártó és ezen belül terméktípusra igaz.
Vannak olyan TV-k, amiken Pendrive-ról lehet elvégezni a frissítést, méghozzá úgy, hogy pl. a TV FW fájlt egy meghatározott névvel, esetleg meghatározott mappába másolva kell felmásolni a PD-re. Kikapcsolt TV mellett rádugod a PD-t, majd bekapcsolod a TV-t és automatikusan indul így a FW frissítés.
Feltételezem nem volt kéznél PD és ezért használták az ADATA-t ilyen célra (és maga FW frissítés sikerült is, csak az ADATA nem élte túl).Ha megkérdem, akkor azt pusztán kíváncsiságból fogom tenni a megfelelő topikban, mert érdekel, hogy ilyen tényleg létezhet-e...(szvsz csak simán kinyíródott az ADATA, csak ilyen igen furcsa módon)
Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)
-
King Unique
titán
válasz Fire/SOUL/CD #24005 üzenetére
Mivel a kérdés, illetve ahhoz kapcsolódóan a téma eleve összetett, meg a kérdésben leírtakból nem derültek ki bizonyos részletek - pl. a tévén történő használat és ott a firmware frissítése is csak most utólag - , normál esetben nincsen default password beállítva egy ilyen eszköznél, stb., ezért lett értelemszerűen jobban kifejtve és körüljárva a téma, + leírva az egyéb opciók (pl. garanciális csere) is.
A tévén történő firmware-frissítésnek nem világos mi köze lenne egy USB-n csatlakozó külső merevlemezhez, a benne lévő HDD-hez, amikor ott nyilván magánál a tévénél lehet frissíteni a firmware-t és nem a külső merevlemeznél. Az utóbbihoz USB-n pl. ASMedia / JMicron chip függvényében eleve külön firmware tool van és az is desktop Windowson használható, már amelyiknél van erre egyáltalán lehetőség. Na meg az sem teljesen világos, hogy minek volt egyáltalán csatlakoztatva a firmware frissítése közben a külső merevlemez, annak max. akkor lehet értelme, ha esetleg onnan lett betallózva a máshol letöltött firmware fájl.
Ha a tévénél a firmware frissítése valahogyan mégis belegányolt a külső merevlemez működésébe, akkor igen, az ügyben célszerűbb lenne inkább a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában érdeklődni. Meg ugye normál esetben egy ilyen standard és ráadásul USB-s külső házban lévő HDD-nél gyárilag nyilván nincsen beállítva BIOS ATA Password, már csak ezért is érdekes.Ha még garanciális a külső merevlemez, akkor meg értelemszerűen inkább egy garanciális cserét kellene megejteni, mint már említve lett előzőleg.
[ Szerkesztve ]
-
félisten
válasz King Unique #24004 üzenetére
Miattam nem kellett volna ilyen hosszú választ írnod, mert csak 1 dolgot nem tudtam, ezt:
"Van ezeknek a kütyüknek valami default password, ha igen akkor mi az?"
Annyival tudok többet, hogy egy okosTV-re kötötték rá, onnan frissítettek FW-t (a TV-n/TV-re), TV újraindult, FW frissítés oké volt, lehúzták az ADATA-t, rádugták a laposra, ott meg már kampeca...
Olyannal már "nem 1x" találkoztam 30 éves IT-ben eltöltött év alatt, hogy hordozható kütyüket agyon lehet vágatni "könnyedén", de akkor azokat utána semmi se látja(gyakran csitteg-csattog), vagy ha látja is a gép, akkor a kondíciójuk konvergál a 0-hoz, de ez esetben 100/100-as a merevlemez állapota, csak éppen lezáródott...
Még lehet, hogy megkérdem okostv topikban, hogy látott-e már valaki ilyet, hogy egy okostv ata password-l lát el egy meghajtót (nem hinném, de Én már semmin nem lepődöm meg)[ Szerkesztve ]
Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)
-
King Unique
titán
válasz Fire/SOUL/CD #24001 üzenetére
Az nem újdonság, hogy az olyan külső merevlemezgyártók akik maguk nem gyártanak belső merevlemezt, a nagy merevlemezgyártók, vagyis pl. a Seagate, Toshiba, WD - akik ugye gyártanak belsőt és a külsőkbe is a saját termékeiket rakják - belső merevlemezeit használják a saját külső merevlemezeikben.
Egy gyárilag készre szerelt külső merevlemeznél a gyártási folyamat része az inicializálás és a particionálás + formázás, tehát azokat normál esetben nyilván nem szükséges újra elvégezni, max. akkor, ha pl. a jelen esetnél valami hiba okán inicializálatlannak mutatja a külső meghajtót a Windows lemezkezelője.
Ha már 2,5"-os külső merevlemez és USB-s csatlakozás, akkor ott ugye USB-n a stabil adatkapcsolat (port és kábel, szükség esetén kipróbálás másik porton és másik kábellel) és a megfelelő tápellátás (lehetőleg USB 3.X porthoz legyen csatlakoztatva, asztali PC-nél elsődlegesen a hátlapon lévő portok használata javasolt) is lényeges, máskülönben nem meglepő, ha gondok vannak.
Komolyabb szintű titkosítás pl. a hardveres titkosítással rendelkező egyes WD külső merevlemezeknél van, ahol az USB-chip alapból titkosít, a gyártó által mellékelt szoftverrel csak a jelszavas meghajtózárat lehet aktiválni / deaktiválni. Az ADATA HV620S esetében a gyártó weboldalán, illetve ott a termék adatlapján szerepel a funkcióknál a "256-bit AES encryption", de nem részletezi hogy az hardveres titkosítás-e és pl. az alábbi tesztnél is látható gyárilag mellékelt HDDtoGO programban lehet aktiválni / deaktiválni a jelszókérést, vagy csak szoftveres titkosításról van szó, mint amilyen pl. a BitLocker.
A BIOS ATA Password normál esetben ugye megint más és annál pont az a lényeg, hogy az adott PC-nél a BIOS-ban van beállítva, ami nem éppen reális alapértelmezetten (gyárilag) egy ilyen külső merevlemeznél, az abból kiszerelt SATA HDD-nél. Max. esetleg úgy, ha pl. azt már korábban más valaki szétszedte és SATA-n beállította a HDD-nél, de az ugye megint más dolog. Na meg ha gyárilag hardveres titkosítás van az ADATA HV620S esetében, illetve a felhasználó által beállított jelszavas meghajtózár, akkor ahhoz a user szintű jelszó a gyártó szoftverében adható meg a feloldáshoz és nem a BIOS-ban kell, meg az előbbi is csak akkor érvényes, ha a gyári SATA-USB átalakítóval van használva USB-n és nem önálló HDD-ként SATA-n. + Az a Mobile HDD sorozat adatlapján is látszik, hogy a standard modelleknél mint amilyen a jelen esetnél az ST1000LM035, nincsen semmilyen spéci titkosítás, az utóbbi 1 TB-os tárolókapacitásnál pl. az ST1000LM038 esetében van.Az ADATA HV620S sorozat modelljeire 3 év gyártói garancia van, ami ha még nem járt le és szükség esetén már megtörtént a fontos adatok lementése, akkor ilyenkor adja magát a garanciális csere. Viszont ha házilag szét lett szerelve a gyárilag készre szerelt külső merevlemez és maradt annak külsérelmi nyoma, akkor az a garanciális cserét kizáró ok lehet.
[ Szerkesztve ]
-
félisten
Adott egy pontosan itt vásárolt és ilyen típusú kütyü.
Ez csak jelképesen ADATA, igazából a belsejében egy Seagate ST1000L M035 HDD van, SATA-USB átalakítóval. USB-n alig ismeri fel a gép, nem lehet inicializálni sem, tokból kivéve (SATA portra kötve direktbe) minden felismeri gyorsan, de semmi nem lehet vele kezdeni, mert BIOS ATA Password (user szintű, nem master) van beállítva.Van ezeknek a kütyüknek valami default password, ha igen akkor mi az?
(Dobozában kellene lennie valami irományon esetleg vagy mi a tosz...)Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)
Új hozzászólás Aktív témák
A topik a gyárilag összeszerelt külső merevlemezekkel foglalkozik és ad információkat, valamint tanácsokat a vásárlók számára. A külső házak, dokkolók stb. az alább felsorolt társtopikok témájába tartoznak.
Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a kérdését feltenné, a téma összefoglalót mindenképpen olvassa el, mert a legtöbb kérdésre a válasz ott megtalálható!
Társtopikok:
• Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
• Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
• Milyen merevlemezt vegyek?
• HDD probléma (nem adatmentés)
• Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez
• GPT, MBR
• Particionálás
- Steam, GOG, Epic Store, Humble Store, Xbox PC Game Pass, Origin Access, uPlay+, Apple Arcade felhasználók barátságos izgulós topikja
- NFL és amerikai futball topik - Spoiler veszély!
- Jelszókezelők
- Chieftec nyereményjáték: szerezz egy terméket ingyen!
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- NBA és kosárlabda topic
- Milyen monitort vegyek?
- World of Tanks - MMO
- Anime filmek és sorozatok
- Trollok komolyan
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest