-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
ROBOTER #54410 üzenetére
Akkor az pont OK, mert így az eredeti, mármint a mostani állapotában tudod lementeni a rendszert. Ha az előző válaszban említett leírások alapján sikerül megoldani az AHCI módot, akkor majd utána lehetne nekiállni a Mint telepítésének.
(#54411) colomb2:
A hardver gyártója megoldhatta volna a telepítést a hagyományos (AHCI) mód szerint is, az igaz. Viszont az már nem az ő hibájuk, hogy nem minden OS támogatja megfelelően ezt a SATA RAID módot. -
King Unique
titán
válasz
ROBOTER #54408 üzenetére
Helyes! Ha nem sürgős a dolog, akkor nem érdemes kapkodni. A Linux telepítése már megtörtént? Legjobb lett volna még előtte megcsinálni a mentést, de mindegy. Meg persze az is jó lenne, ha ez RAID nem okozna ilyen problémát Linux alatt. Amúgy, ha visszaállítod a SATA módot RAID-re, akkor gondolom bootol a Windows.
Egyébként nálad RAID módban megy W10 alatt a TRIM? A megfelelő driverrel működhet, de általánosan az AHCI mód javasolt ehhez. Amúgy tényleg nem sok értelme volt gyárilag így telepíteni a rendszert...
-
King Unique
titán
válasz
ROBOTER #54404 üzenetére
Egyébként a mentést már megcsináltad a rendszerről, illetve a visszaállításhoz készítettél WinPE pendrive-ot? Mert azt mondanom sem kell, hogy a további machinálás előtt ez okvetlenül legyen meg! Ha van mentés, akkor nincs para, mert könnyen visszaállítható az eredeti állapot.
-
King Unique
titán
válasz
ROBOTER #54404 üzenetére
Ha csak simán átállítod a SATA módot, akkor az ezzel jár...Viszont az előző válaszban ott volt 2 leírás, hogy hogyan is kellene megoldani még lehetőleg a Linux telepítése előtt. De előfordulhat probléma bizonyos esetekben, ezért is volt említve a reinstall.
Egyébként a másik megoldás az eredeti SATA beállítás megtartása lehetne, amire Linux alatt ott van elvileg a Fake RAID.
-
King Unique
titán
válasz
ROBOTER #54400 üzenetére
Mármint, ha ilyen, akkor az UEFI módban fut és a bootolásnál is az lehet beállítva.
A leírás alapján tényleg csak a pendrive-ot ismerte fel a Mint telepítője...Illetve, ha a Disks, GParted sem látja az SSD-t a Live rendszer alól, akkor a többiek által ajánlott parancsok sem fogják kilistázni. A korábban említett dolgok rendben vannak? Például a gyorsindítás (fast startup) ki van kapcsolva, az UEFI menüjében a spéci beállítások (pl. Secure Boot, Fast Boot stb.) rendben vannak? Nincs esetleg dinamikus lemez? Bár mondjuk, ha be van kapcsolva a gyorsindítás, akkor az már a bootolásba is belezavarhat. Secure Boot aláírással meg rendelkezik a Mint, illetve a GPT-s dinamikus lemezt is felismeri.
Ha az említett dolgok rendben vannak, ellenben továbbra sem akarja az igazat, akkor célszerű lenne másik Linux telepítővel is megpróbálni. Akár pl. egy 18.2-es Mint telepítővel. Illetve még az lehet érdekes, hogy pl. egy W10 telepítő felismeri-e az SSD-t és a partíciókat.
-
King Unique
titán
válasz
ROBOTER #54395 üzenetére
Először is a Mint boot képernyő milyen, fekete, vagy színes? Ha előbbi, akkor UEFI módban, ha utóbbi, akkor Legacy módban fut a telepítő. Esetedben nyilván az előbbi kell! Már, ha valóban UEFI boot van és aszerint lett telepítve a Windows.
Az előbbi képernyőn a legelső opciót választva betölt a Live rendszer, majd ott a megfelelő ikonra kattintva elindul a telepítő. Ahol célszerű az előző válaszban linkelt leírás szerint a Valami más opciót választani a particionálásnál, majd ott meg kellene jelennie normál esetben az SSD (
sda
) partícióinak is. Nálad talán nem így van, illetve pontosan mit is csináltál? -
válasz
ROBOTER #54395 üzenetére
Azt hiszem ilyenkor szoktak gdisk -l terminal kimenete kérni a hozzáértők. (#54391)
Míg ide nem ér a szaki, azért ezt a kimenetet gondolom berakod ide, ha csak nem ugrottál át ezen az ötletemen.
fdisk -l is jó lehet, nem tudom az gpt-ről ad-e valamit. (érdemes-e ötletelnünk, ha a kérdező figyelembe se veszi, amit javaslunk?)Volt a fenti hsz végén egy kérdés is......Hogy tetszetős legyen a kép, a gparted-del is megnézhetnéd a live-val, hogy az mit lát! Live-ban van gparted, ha nincs tudod telepíteni hamar.King Unique jön valamikor, én kiszálltam a thread-ból. Amit viszont ő fog javasolni, nem ártana, ha meg is csinálnád.
-
King Unique
titán
válasz
ROBOTER #54389 üzenetére
Mielőtt nekiállsz telepíteni, kapcsold ki W10 alatt a fast startup funkciót! A GPT partíciós tábla pedig nyilván nem gond Linux alatt sem. Másrészt az ISO-t megfelelően írtad ki a pendrive-ra, a boot beállítások (UEFI) rendben vannak, illetve a megfelelő boot eszköz lett kiválasztva?
Egyébként itt van egy leírás, ami alapján könnyen meg lehet csinálni az UEFI-s telepítést:
★ Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel ★
Ha már annyira fontos, hogy a gépen lévő eredeti OS ne legyen szétcseszve, akkor lehet nem ártana biztos, ami biztos alapon még a Linux telepítése előtt lementeni. A népszerű Macrium Reflect programmal lehetne másik fizikai meghajtóra egy lemezképfájlt készíteni a rendszerről, illetve a szükséges partíciókról. Ha netán mégis gond lenne, akkor ebből a mentésből simán vissza lehetne állítani az eredeti állapotot.
Vagy másik megoldás, ha másik háttártárra telepíted a Linuxot. Ha nincs a laptopban másik HDD / SSD, akkor lehet USB-s háttértárra is telepíteni és onnan futtatni. Az összefoglalóban vannak leírások erre is, bár azok még Legacy (BIOS-MBR) mód szerint készültek. De amúgy kb. nagyjából ugyanaz az UEFI is, max. pl. erre érdemes odafigyelni.
-
válasz
ROBOTER #54389 üzenetére
Mindenképpen az UEFI-s telepítésekkel kapcsolatos írásokat nézegesd meg, aztán úgyis vissza fogsz jönni, mert elsőre nem lesz tiszta teljesen minden!
Ezen nehogy megsértődj te is, azért vagyok benne biztos, mert még én se telepítettem UEFI-s módon, nem volt rá szükségem úgy, ahogyan neked a Winx miatt, így nekem se teljesen tiszta, de itt azért már elég sokan rutinosak a témában.
A kérdésed jó helyen van amúgy és eléggé jól is informáltál minket.
Pendrive (Mint 18.1) gyönyörűen elindul a notebookon, első ránézésre az összes hardver azonnal működik. Viszont amikor telepíteni szeretném, nem látja, csak a pendrive-ot. Feltételezem GPT partíciós tábla miatt láthatatlan számára az SSD.
Ez valahogy nem kerek, látnia kéne azért, akármilyen filesystem is van rajta.
Azt hiszem ilyenkor szoktak gdisk -l terminal kimenete kérni a hozzáértők.Az oprendszerhez nem nyúlhatok hozzá, mármint nem telepíthetem újra
Ezt egyébként hogy érted, hogy nem nyúlhatsz hozzá?
Neked van rá szükséged vagy mi? Ilyen garanciális dolgok nem vonatkoznak az oprendszerre, ha ilyesmiről van szó!
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Antivírus szoftverek, VPN
- Apple Watch SE 2 44mm, Újszerű, 1 Év Garanciával
- LG 45GR95QE - 45" Ívelt OLED / 2K WQHD / 240Hz 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- DELL PowerEdge R640 rack szerver - 2xGold 6138 (20c/40t, 2.0/3.7GHz), 64GB RAM,4x1G, H730 1GB, áfás
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- GYÁRI TÖLTŐK DELL LENOVO HP FUJITSU TOSHIBA Macbook---------- Budapest,/MPL/Foxpost
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest