-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
veterán
válasz Strezi #63844 üzenetére
Öcséméknél van ez, még 9,5 év van nekik a szaldóból, szóval nyilván beláthatatlan távolságra van az inverter csere. És igen, sajnos nagyon nehéz ezzel sakkozni, mert klímás fűtés van náluk + villanytűzhely.
Viszont az épülő házba már úgy tervezek, hogy Deye inverter + nagy akkupakk. Az igényt még ki kell számolni.
-
veterán
válasz RandomName #62183 üzenetére
Persze, értem, nem is konkrétan neked szólt, inkább általánosságban.
-
veterán
-
veterán
válasz RandomName #62139 üzenetére
Most nem direkt neked címezve (nyilván nem a ti döntésetek volt), de ezeket én településképileg tiltanám be. Okádékul néznek ki ezek a kültéri telepítések. A parádé az, amikor a 200 milliós házra ki van baszva az inverter meg a szerelvények jól látható helyre. Ocsmány, na!
-
veterán
válasz leslieke #62136 üzenetére
A kommented arról tanúskodik, hogy nem ismered a jogszabályokat. És igen, védőfelszerelés kell, ráadásul minősített, megfelelően jegyzőkönyvezve. Ha baleset történik, akkor fizetheted a vastag kártérítést, akár életed végéig. Megéri?
Amúgy ezen nem is értem, hogy miért lepődsz meg. A kéményseprők is előírják a közlekedő járdát a tetőn, hogy oda tudjanak menni a kéményhez. Nem a cserepeken fognak ugrálni.
#62141leslieke
Azt nem vagy képes felfogni, hogy te otthon azt csinálsz, amit akarsz (többé-kevésbé), mert a saját életeddel játszol. Viszont ha megbízol egy vállalkozót, akkor ő nálad szolgáltatást végez, amire már vonatkoznak a munkavédelmi előírások.[ Szerkesztve ]
-
-
veterán
válasz csongi #61389 üzenetére
Szerintem nincs tere az árcsökkenésnek. Panelek szinte anyagárban vannak, inverter is, akku pedig a brutális túltermelés miatt van a padlón. Innen igazándiból felfele vezet minden prognózis.
Az általad vázolt igényt többen végigjártuk, én 100% saját tapasztalatból mondom azt, amit.
-
veterán
válasz csongi #61370 üzenetére
Jobban megéri nagyobb rendszerben gondolkozni. Inverterből is van egy elméleti minimum, ami alá nem is nagyon lehet menni (3Kw), de az árak se lineárisan skálázódnak, inkább csökkenő határárazással. Szóval én vennék egy 5-5,5 KW-os invertert, és ráakasztanék 15 panelt. Alá egy 14 KWh-ss akkupakkal nagyon sok mindent lehet már kezdeni. Ez már télen is vastagon be tud segíteni jó tájolással, tavasztól-őszig pedig kb. nullázza a villanyszámládat.
Ez így anyagárban, okosítva megáll 1-1,5 milió körül. Ez alá szerintem nem érdemes menni sem technológiai, sem gazdaságossági okokból.
-
veterán
-
veterán
válasz csemberlen #61195 üzenetére
Biztosítónál dolgozom, nincs aggregátor. De majd szólok a rendszergazda haveromnak, hogy hülye.
Még1x: a rendelkezésreállási igénytől függ a műszaki tartalom. Ez a BCP-ben, DR tervekben van specifikálva.
Ha kell a sok 9-es rendelkezésre állás, akkor ups + aggregátor. Ha elég alacsonyabb szint, akkor nem.
[ Szerkesztve ]
-
-
veterán
válasz senki68 #61155 üzenetére
80+%, ha süt a nap. Ha nem süt, akkor kb. 0. Persze a napelem is, de a kollektor mellé még mindenképpen jön gépészet. Ha hmv tartályra dolgozik, akkor 2 hőcserélős kell 1 helyett, ez önmagában százezres tétel. Plusz szivattyú a kollektoros körre, vezérlés, és ugye maga a kollektor ára telepítéssel, beüzemeléssel.
Ha adottnak vesszük azt, hogy napelem rendszer mindenképpen van a házon (és van elég felületed), akkor a fentiek árának a töredékéből még felraksz 5 panelt, és csoki. Abból meg járatod a hőszivattyút, vagy a fűtőszálat a hmv tartályban. Ráadásul jelentősen csökkent a rendszer komplexitása is, és ezáltal a hibalehetőségek száma.
-
veterán
Nálam személy szerint az indok a hűtési igény, illetve az, hogy a hőszipka áramát úgyis napelemmel fogom megtermelni. De objektíve, ha csak fűtenem kéne, nem érné meg.
Meglévő rendszernél viszont a hibridet a gazdasági racionalitás nem indokolja. Ha komfortot emelsz (hűtesz is), az már más.
-
veterán
Erre nagyjából ugyanaz a válasz, mint arra a kérdésre, hogy miért rakjak az újonnn épülő házamba 2 milláért hőszivattyút 300 ezres gázkazán helyett? Az EU-ban ez szabályozói oldalról fog jönni.
Az mondjuk már inkább releváns lehet, hogy tűzzel-vassal üldözzük a gázt úgy, hogy a disztribúciójához elképesztő tőkebefektetéssel épült ki a hálózat, amit így hagyunk elsüllyedni.
-
veterán
Ez meglévő infra pótlása esetén releváns. Gáznál a költség nagy része maga az infra kiépítése, a kazánon belül a gáz-specifikus részegységek száma viszonylag alacsony, komplexitásuk se nagy, ezáltal a költségük sem. Mondjuk egy hibrid kazánban legyen 50 ezer forint a felár. Ezt érdemes meglépni.
Új telepítésre természetesen nem megy ez a dolog, oda úgyis tiszta hőszivattyú kerül (már most is).
Ha mindenki hőszipkával fűtene akkor is megérné inkább előállítani gázzal az áramot és azt hőszipkába tolni.
Szerintem ez nincs így. Az áramtermelésnek bőven van vesztesége, a hulladékhőt se tudod igazán hatékonyan hasznosítani. Miközben egy modern kondi kazán hatásfoka kiemelkedően magas. És még1x, meglévő infra esetén.[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz 1dani1 #60678 üzenetére
Az árak perpill a béka segge alatt vannak, szóval nem nagyon érdemes várnod. A villanyszerelő téma meg... azért csak óvatosan! A legtöbb villanyásznak lövése sincs a DC-ről, legalábbis mezei lakossági szerelőnek egészen biztosan. Olyannal érdemes csináltatni, akinek van napelemes gyakorlata. Nem játék!
-
veterán
Tavaly szeptemberben üzemelték be a rendszert, raktak is fel okosórát, szépen P1 porton jönnek is róla az adatok. Most kaptunk egy értesítőt, miszerint nemsokára jönnek órát cserélni, és okosórát raknak föl. Ez vajon normál ügymenet, vagy valami adminisztrációs hiba lehet? Járt már így valaki közületek?
-
veterán
Ez a következőképpen néz ki: te, mint tulajdonos felelsz az általad üzemeltetett rendszerért. Éppen ezért te kapod a büntetést hibás beállítás esetén. Ezek után te polgári peres eljárásban követelheted a károd megtérítését a kivitelezőtől, ahol egy bizonyítási eljárás során kiderül majd, hogy ki hibázott. De ettől függetlenül a felelősség a szolgáltató felé a tiéd, a telepítői hibára való hivatkozással nem tudsz kibújni alóla.
...az inverter sem dobja el abban a tizedmásodpercben magát, amint 252,9-ből 253V lesz, hanem vélhetően ott van egy kis türelmi ideje
Erről volt itt szó sokszor. -
veterán
válasz senki68 #60594 üzenetére
Régen ment az a buli, hogy cseregumival vitték a verdákat műszakiztatni. Ezért kell körbefotózni a kocsikat a vizsga alatt.
De ez a lényegen nem változtat: a vizsgabázist megbüntethetik, téged viszont 100%, hogy meg fognak. Ugyanis az üzembentartó felelőssége a megfelelő műszaki állapot fenntartása. -
veterán
válasz edeleny #60585 üzenetére
Szerintem ebbe nem kell többet belelátni, mint ami. Ha szabálytalan a rendszer, akkor a leírt dolgokat kockáztatja a kolléga. Ennyi. Ez egy előjel nélküli kijelentés, leírták már itt sokan (szakmabeli is). Nekem nem fáj, hogy ő visszatermel, csak ne éljen abban a hitben, hogy ez így szabályos, és nem lehet belőle baja. Mert lehet.
#60586leslieke
Kell neked figyelned, hogy az autódon a gumiprofil elérte-e már a kopásjelzőt? Pedig nem vagy autószerelő. Tudom, hogy ez hülyén hangzik, de ha üzemeltetsz egy műszaki berendezést, az kötelezettségekkel jár.[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz leslieke #60583 üzenetére
Na ne már, hogy mindenkinek érteni kell az inverter működését vagy működtetését. Jó vicc lenne.
Tudod, ez az élet minden területére igaz. Attól, hogy nem ismered a szabályokat, még be kell tartanod őket. Ha az autód rossz műszaki állapotban van, hiába ment át előző nap a műszaki vizsgán, attól még téged büntetnek meg alkalomadtán.Az üzembentartó felelőssége a szabályszerű működés biztosítása. A túlfeszt nem az invertered okozza, de nem áll le túlfesz esetén, ami szabálytalan.
Ergo nem szegek szerződést.
No offense, de mit nem lehet ezen érteni? Ha az invertered nem áll le 253 volt fölött, az szerződésszegés. Az ok ilyen szempontból indifferens. Persze lehet menni pereskedni, és ott majd bizonygathatod az igazadat a bíró előtt, de addig nem kapsz áramot a szolgáltatótól. Mármint ezt kockáztatod a jelenlegi állapot fenntartásával. -
veterán
válasz leslieke #60581 üzenetére
Én betartom a szabályt, az inverter nincs elállítva.
Nem, nem tartod be. Ha az inverter szabálytalanul működik, azért is te vagy a felelős. Főleg, mivel tudomásod is van róla, ergo a rosszhiszeműség is megvalósul.Akkor miért is ismerte el 3x is a panaszom?
Azért, mert nem tudtál visszatermelni, miközben a szolgáltató erre vállalt kötelezettséget (a hálózati lehetőségek határáig). Kötbért azért kapsz, mert a szolgáltató elismeri, hogy ennek a kötelezettségének ideiglenesen nem tud eleget tenni, mivel a hálózatot fejlesztenie kell hozzá. De még1x, ez téged nem jogosít fel a szerződésszegésre. Erre nem hivatkozhatsz, mert a te részedet be kell tartanod. -
veterán
válasz ecaddsell #60486 üzenetére
Olyankor adsz a szolgáltatónak áramot amikor globálisan nem tud mit kezdeni vele...
Ez amúgy feltételezés, nem törvényszerűség. Mivel a szomszédom fogyasztja el ha szaldó, ha bruttó, ha nem kapok érte semmit, akkor is. Azt az áramot a szolgáltatónak nem kell megvennie az erőművektől. Az árazás persze továbbra is kérdőjel.mert mindenkinek többlete van és eladni akar és olyankor akarsz venni áramot tőle amikor hiány van belőle mert mindenki venni akar.
Ez még aggregáltan (éves szinten) igaz is lehet, de amíg egyetemes szolgáltatásnál egy darab fix ár van, addig irreleváns. Amúgy a probléma minden megújulú energia esetén jelen van. -
veterán
...viszont az áramszolgáltatóknak ez pénzügyileg fenntarthatatlan.
Ezt miért gondolod? A betermelt áramot a szomszéd elfogyasztja, és kifizeti a szolgáltatónak. Pont attól szaldó, hogy a végén nullára jön ki a szolgáltató is. A probléma persze a beszerzés eltérő árazásával van, de ez nem a szaldóval függ össze, illetve nem annak kivezetése oldja meg. -
veterán
válasz macilaci78 #60464 üzenetére
A napelemparkokkal kapcsolatban nem a rendelkezésre álló földterület a gát perpill Magyarországon, hanem az, hogy nem veszik át a termelést + magas a tőkeigénye. Parkkal eleve csak középfeszre termelhetsz, ehhez megfelelő infra kell. A beruházás alaphangon többszázmilliós.
Ehhez még hozzájön az alkotmányos költség, merthogy ezeket a haveroknak szervezik ki / engedélyt ők kapnak.
És igen, sajnos ezek a kis földterületek nem lesznek működőképesek a jövőben. Sem az EU-s támogatási rendszer, sem a normál piaci mechnanizmusok alapján. Nyugaton sem azok, az a helyzet.
-
veterán
Az vajon mennyire járható út, hogy hálózati oldalról csak 1 fázisom van (32A), de 3-fázisú hibrid invertert rakok be egy nagy akkupakkal? Az 1-fázist tudja fogadni önmagában pl. a Deye inverter, és mondjuk abból tölteni az akkut? A házat pedig direktben az inverter látná el load ágon.
-
veterán
válasz ecaddsell #60404 üzenetére
Ez akkor értelmezett, ha vannak hiányos időszakok. Ha vannak, akkor nyilván ez megérős, ha nincsenek, akkor minek tennék el (vagy eresztenék le termelés nélkül) a vizet?
De amúgy nem ismerem a vízerőművek termelési gyakorlatát, most logikailag próbáltam levezetni a dolgot.
Egyébként is szükséges lenne normális vízgazdálkodásra, azaz nálunk sem lenne ördögtől való némi vízerőmű fejlesztés
A normális vízgazdálkodás pont nem az erőmű építést jelenti. Nem véletlenül számoltak fel több helyen is duzzasztókat.[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz kardkovacsi #60395 üzenetére
A tározónak sem végtelen a kapacitása, ezért írtam, hogy nem vízhiányos időszakban ez a setup, amit vázoltál elég életszerűtlen.
-
veterán
válasz kardkovacsi #60393 üzenetére
...ők letekerik a vízerőműveket és szépen köszönik szépen az ingyen áramot.
Ennek mi értelme lenne? Persze feltételezve azt, hogy nincs vízhiány. -
veterán
válasz Cyberbeni #60375 üzenetére
Na jó, de ahhoz eleve kell egy víz-víz hőszipka, ezen túl egy megfelelő nyelő és nyerő kút. Önmagában a víz-víz setup családi ház szinten sose térül meg a levegő-vízzel szemben. És itt most nagyon sok millióról beszélünk a teljes fűtés/hűtésrendszer tekintetében. Miközben egy modern kecóba fűteni elég lenne pár elektromos panel.
-
veterán
-
veterán
Ha a legjobb szándék vezérel, akkor azt mondom, hogy perpill ez a buli sehogy sem éri meg lakossági fogyasztóként.
57 nm lakás eleve alig fogyaszt valamit, még a hőszipka is túlzás, egy pici cirkó elviszi.
Az elektromos autó töltés jó lehet, de az akku nem sokat segít rajta, szóval így is - úgy is napsütésben, nap közben tudnád érdemben töltögetni. Erre egy sima termelő rendszer is elég. De az is drága, és a megtérülése a távoli jövőbe vész. Szaldó nélkül.
Ilyen 10 KWh akkukkal nem lehet a világot megváltani.
Inkább tedd be ezt a 4 millát állampapírba, a hozamából meg fizesd a villanyszámlát.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
Ha jó lefedettséget akarsz, akkor téli termelésre kell lőni a panelezéssel, hiszen a hőszivattyú igazán ebben az időszakban releváns. Az akku napon belüli simításra elég, napon túl nem sokat ér, hetek-hónapok között semmit.
18 db panellel ez télen kb. 7-10 KWh / nap termelés, miközben a fogyasztásod ekkor lesz a legnagyobb.
Ha nem növelsz a termelő részen, akkor szerintem az akku nem megérős.
-
veterán
válasz kardkovacsi #59647 üzenetére
Nettó 35?
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Battlefield 2042
- Klasszikus, átlátható HardverApró listanézet (2025-01)
- Nyaralás topik
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- PlayStation 5
- Path of Exile 2
- ASUS notebook topic
- MIUI / HyperOS topik
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- További aktív témák...
- Secretlab TITAN Evo "Neo Hybrid Leatherette"- Regular - 5 év garancia Bontatlan, új Számlával
- Liftor Active - fekete, szövet+háló - ÚJ BONTATLAN
- Segway ninebot Kickscooter Max G2 roller
- Secretlab TITAN Evo "Soft Weave"- XL - 5 év garancia Bontatlan, Új, Számlával
- Vállalom Xiaomi Okoskamerák szoftveres javíttását