-
Fototrend
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
leviske
veterán
Shrike7973 és lionhearted: Köszönöm a segítséget!
-
leviske
veterán
Az mennyire normális, hogy az új LTS (ezt raktam fel Windows helyett, szóval a korábbiakról se tudok) nagyon döcög anyám Amilo Pa1510-es notiján, amit eredetileg még Windows Vista-val adtak ki? A kevés RAM teszi vagy mi? Feltettem a Mate-et (eleve azt terveztem Ubira anyunak) ami segített kicsit, de azzal se pörög úgy, mint egy XP-vel. Próbáltam SUSE-t is, de azzal is elég gyatra volt a helyzet.
-
leviske
veterán
válasz leviske #17062 üzenetére
Köszönöm Mindenkinek a segítséget! Nem tudom milyen partíciós táblán fut, nem állítottam át az Ubi eredeti értékeit. Konkrétan rendszert nem szeretnék már váltani, szóval lehetőség szerint maradnék az Ubuntunál.
Mindenesetre most figyelgettem a rendszer erőforrásigényeit és úgy látom, hogy a CPU szeret felszaladni 100%-ig, meg vélhetőleg a HDD az, ami a folytonos lassú reagálást okozza (ez utóbbi terheltségét nem tudtam követni, szóval csak tippelek). Maga a memória úgy tűnik, hogy nem lehet gond, mert aránylag stabilan tartja magát a rendszer 300MB használat körül.
-
leviske
veterán
Sziasztok! Nexus 4 és 7 kapcsán vannak frissebb UT tapasztalatok? A 4 kapcsán első sorban a kamera és hangfelvételek, ill telefonálás/üzenetküldés és naptár szinkron működőképessége érdekelne, a 7 kapcsán meg a böngésző sebessége. Ill a rendszer általános sebessége, meg az üzemidő fontos lenne érdekes számomra.
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Megint anyámat próbálom áttenni Ubuntu-ra, de most arra gondoltam, hogy a régi notija helyett megkapná az én gépemet és ha szükséges, akkor a növérem régi gépéből a VGA-t. A rendszer egy 790FX lapból, 8GB memóriából, Phenom II 955-ből és vagy egy HD5770-ből, vagy egy 8800GTS320-ból állna, illetve még kapni fog egy kisebb SSD-t.A kérdésem annyi volna, hogy a Radeon (Juniper), vagy a GeForce (G80) élvez jobb támogatást linux alatt? Játszani nem fog , de a böngészés, videó lejátszás, stb miatt fontos lehet.
-
leviske
veterán
Sziasztok! Arra van lehetőség, hogy a title bar-t kikapcsoljam Firefox-ban? Borzasztóan zavaró, hogy anyám 19"-os kis monitorának a nagy részét csak a gnome, meg a Firefox ui foglalja el, ráadásul utóbbi felesleges területekkel. A Chrome-ban annyival kifinomultabban lett megoldva...
Ja és azzal más is találkozott 17.10-ben, hogy az Opera elszáll kilépést követően? Illetve, mikor próbáltam a Wicd-t telepíteni, akkor a debconf kifagyott és onnantól nem is engedett egyetlen 3rdparty wifis cuccot se használni. Maga a wifi meg elég furán működik, mert mintha a gép elengedné, ha nincs konstans használva. Speedtest és a digi oldala is fix 100+ Mbps-t mér fel és letöltésre, de pl keresésnél vagy oldalfelkeresésénél másodperceket teker, ha meg más böngésző is meg van nyitva, akkor van hogy azt jelzi, hogy nincs net (Az adapter egy Linksys WMP600N).
Amennyiben szükséges, anyám gépe kb még mindig ugyanaz, mint korábban: Phenom II x4 + HD5770 + SSD + 4GB RAM. Nem mai csirke, de nem hiszem, hogy ezekkel volna gondja.
-
leviske
veterán
válasz Dhampir #31872 üzenetére
A hide title bart már próbáltam, mielőtt kérdeztem volna. Nem csinál semmit.
(#31873) kispx: Akkor ezek szerint marad a várakozás arra, hogy hátha ők is megoldják. Köszi.
MÁS: Most meg belefutottam abba, hogy hiába állítom be a felhasználói fiókoknál az autologint, kikapcsolás után visszaáll magától és jelszót kér. 17.10-hez ez ügyben sem találtam használhatót. Pedig a jelszó beírósdi megint ahhoz fog vezetni, hogy visszarakom anyámnak a Windows-t, amit így n+1 alkalommal már nagyon sajnálnék. Olvastam olyasmit, hogy ez wayland bug, viszont nem tudom az x-re hogy állíthatom át a rendszert, ha tényleg az okozza.
-
leviske
veterán
válasz safranyek #31875 üzenetére
Nincs fogaskerék.
(#31876) growler: A Unity gusztustalan és problémás volt, az utolsó LTS-ben meg az van. Reméltem, hogy a Gnome nem az. Igazából abban sem vagyok már biztos, hogy a Linux anyámnak a legmegfelelőbb. Felhasználói felület szempontjából a W10 telepítés után semmi gondot nem generált, de ebbe itt nem mennék bele. Akkor úgy veszem, ez is bug és majd javul wid.
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Én is kérdéssel jövök. Szeretném a notimon dual boot-ban a Linux-ot is használni, viszont mivel a fogyasztás elég kényes ügy, szeretném, ha majd a dGPU csak akkor futna, ha szükségem van rá. Az Ubuntu-ban megoldott, hogy csak akkor aktiválja a dGPU-t, ha kell, vagy csak az a megoldás él, amit az nVidia Prime nyújt (azaz váltásoknál ki kell jelentkezni, aztán vissza)?
A Fedoránál láttam, hogy Gnome felületen megoldották, hogy specifikus alkalmazást felhasználói döntés alapján egyik vagy másik GPU-n futtat a rendszer, de ugye az Red Hat cucc. Ráadásul én preferálnám a KDE-t a Gnome-al szemben, így a Kubuntu felé hajlanék. Google sajnos nem segített sokat abban, hogy a switcheroo megtalálható-e Debian/Ubuntu alapon, KDE kompatibilis formában.
Vagy esetleg hülyeséget kérdeztem és magától vált a rendszer ahogy Windows esetében és a Fedora/Gnome fejlesztők csak azt érték el pluszban, hogy ezt lehet "erőltetni"?
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Pár pozitív teszt elolvasása után úgy gondoltam megint megnézném az Ubuntut magamnak, viszont az install már zavaróan hosszúra nyúlik. Pendrive-ról telepítek SSD-re és fél órája nem történik semmi. Tudom a vacak ajánlót pörget, meg használni a live rendszert és kész. Ennyi idő alatt a W10-et átlagban teljesen belakom.
Van valami trükk, amivel legalább azt megtudom nézni terminálban, hogy min vergődik?
Az asztali gépre tenném fel, ami az adatlapomon is van.
-
leviske
veterán
Szerintem ntfs, mert windows-al használtam eddig, de eddig nem volt megoldhatatlan gondja vele a Linux-nak. Korábban ugyanehhez a tárolóhoz kértem itt segítséget, hogy a fájlkezelő az oldalt listázott gyors music/video/docs linkekkel erre mutasson és ne a rendszer partícióra. Most pont ezt a szenvedést akartam elkerülni, így telepítéskor nem csatoltam le a gépről. Generáltam vele újat.
-
leviske
veterán
válasz lev258 #33511 üzenetére
A fájlkezelőben nem tudtam rákattintani. Mindenesetre közben felraktam a neont és a KDE PM elég érthetően írta, hogy partíció nélküli terület, szóval az Ubi letörölte. Szerencse, hogy a cuccok nagy részéről van másolatom a notin és felhőben.
Nem értem a közösséget. Régebben szinte lehetetlen volt egy telepítést elrontani, pedig hajlamos volt mindent az ember szájába tolni. Most meg az "advanced" szerű beállításokban kell kutakodnom, ha nem akarom, hogy 16GB RAM mellé 15GB (!) swapot állítson be és ne töröljön olyan partíciót, amit rohadtul nem is terveztem formázni.
Na mind1, elnézést a zavarásért. Az után, hogy a fancontrol úgy befagyasztotta a gépet, hogy még bios-ig se akart bootolni amíg nem álltam át a másodlagos bios-ra, én inkább befejezem a próbálkozást. Valószínűleg túl sokat akartam a rendszertől.
-
leviske
veterán
Sziasztok!
A napokban váltottam KDE neon-ról Ubuntu 19.04-re. Belefutottam egy olyan problémába, hogy amennyiben Yaru dark témát használok, a Firefox fehér betűket használ a prohardver hozzászólás/szerkesztés ablakában. Így csak akkor látom, hogy mit írok, mikor kijelölöm. Erre van valami egyszerűbb megoldás, vagy csak a Yaru szerkesztése marad?
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Olyat tapasztalt már más is, hogy Wine-on futó programok alkalmazás ikonjai nem jelennek meg a top panelen, hanem csak kapnak egy külön mini ablakot?
Ennek a helyzetnek a megoldására feltettem a topicons (redux) kiegészítőt, de ezzel meg azt értem el, hogy egyes alkalmazások a natív, más alkalmazások meg a topicons kiegészítőt használják. Így egy kicsit broken érzetet kelt. Külön érdekesség, hogy a flathub-féle Telegram a natív verziót választja, az ugyancsak flathub eredetű Dropbox meg a topicons-t.
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Elkezdtem próbálgatni ma a 20.04-et és bekapcsoltam a Live Patch-et. Ez mennyire volt okos döntés? Illetve más futott bele olyanba, hogy az áruház nem akar elindulni? Volt már újraindítás, de nem segít. Illetve a dock is elég furán üzemel (indításkor késve jelennek meg a kedvencek, bezárt programok ikonja tovább ott marad, stb). Reális, hogy ennyi bug van még a bétában, vagy én szúrtam el valamit?
-
leviske
veterán
válasz Frawly #37082 üzenetére
Igazából az alap gépemre került, az openSUSE helyére, miután a snapper annyira telepakolta snapshotokkal a root tárhelyet, hogy kidobott a gép.
Kb egy hónapja vettem egy NVMe-s SSD-t, amiből 190GiB a root, 32GiB a swap, ~1,5GiB az UEFI és ~32GiB particionálatlan. Ennek a társa pedig egy SATA3-as, 525GB-os SSD, ami teljes méretében /home. Ez a séma volt openSUSE és Ubuntu alatt is.
Viszont a ma reggeli bekapcsolást követően nem csinálta ezt. A dock is reszponzív és az áruház is elindul. Az Ubuntu esetében kell bármiféle plusz konfigmódosítás, ha NVMe-re települ? Mert azt tudom, hogy az openSUSE alapból más konfigurációban települ, ha érzékeli, hogy nem SATA csatolós SSD-re kerül.
mod: a többi alkatrész egyébként egy Ryzen 1700, egy Radeon RX480 és 16GB RAM nagy vonalakban.
[ Szerkesztve ]
-
leviske
veterán
válasz Frawly #37088 üzenetére
Azt hogy tudom elérni, hogy a snapshotok ne a root partícióra kerüljenek?
Egyébként az EFI partíciót csak azért hagytam ekkorára, mert anno, még anyám gépén a KDE neon az upgrade után panaszkodott, hogy kevés az 500MB tárhely. Így végül kénytelen voltam nulláról újrarakni a gépet. Miután az NVMe-s cucc eleve csak efi/root/swap célokra van, nem éreztem fájónak ennyit hagyni neki.
-
leviske
veterán
válasz Frawly #37091 üzenetére
Köszönöm, hogy utánajártál helyettem. Igazából az openSUSE említi is, hogy nem szabad olyan értelemben biztonsági mentésként tekinteni a snapshotokra, hogy hardverhibát kivédenének.
A snapper elvileg a btrfs CoW tulajdonságát használja ki és akkor jön jól az általa készített snapshot, ha én javíthatatlanul félrekonfigurálok valamit, a zypper vét el fatális hibát, vagy a leszedett frissítés törött.
Amúgy a linux offban kifejthetnéd, hogy miért alakult ki ez a vélemény a openSUSE-ékról.
-
leviske
veterán
válasz sityuka89 #37105 üzenetére
Az UEFI miatt kell figyelni. Az Ubuntu EX4-es partíciókat használ alapból, amiket felismer a W10 telepítője és tudja törölni. Ha Windows-ról töltitek le a 10-est, akkor a MS csak olyan applikációval engedi letölteni az iso-t, ami ki is írja pendrive-ra. Szóval nem kell aggódnod.
(#37104) ubyegon2: Sok értelme annak sincs, hogy 10 hsz-t elpazarlunk az elzavarására. Pláne, hogy ilyen jellegű problémákkal a Windows-os topikban is ritkán találkoznak.
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Ha az Ubuntu egyszer annyira csontra fagy (a Vivaldi használatától), hogy még a logokban sem találni semmit a fagyás pillanatától kezdődően, olyankor mit lehet tenni a problémaforrás kiderítése érdekében?
openSUSE alatt még leállással járó problémák forrását is megtaláltam a YaST-ban, de a Logs nem segít ki vagy csak én használom rosszul.
-
leviske
veterán
válasz I02S3F #38280 üzenetére
Jól értem, hogy ezek abban az esetben hasznosak, ha csak a UI fagy ki? Vagy amíg nem áll le a gép, addig ezekkel lehet üzenni a kernelnek?
#38281 lev258: Bevallom a jelenlegi beállításokkal nem volt friss memtest eredményem, viszont a memóriát korábban már teszteltem azokkal a beállításokkal amikkel üzemelt. Azért is merem így használni, mert az MSI is 3333MHz-re hitelesítette a laphoz a kitet. Most viszont a Google-féle stressapptest 10sec alatt elszállt, így nekiálltam állítgatni. 2400MHz-nél is hibázott, aztán visszaraktam a RAM-ot az említett gyári értékére és fixáltam a CPU feszt és megszűnt a gond.
-
leviske
veterán
válasz mtomi95 #38924 üzenetére
Kérdés mennyire hibatűrő feladatokra használod az éles rendszert. Komoly problémákba én nem ütköztem, bár a rendszer érzetre néha lelassul, illetve hajlamos a UI "activities overview" állapotban maradni, amit én egyelőre eddig csak ki/bejelentkezéssel tudtam orvosolni.
Megfontoltabbak nem hogy Ubuntu béta verziókat nem tesznek fel éles rendszernek, de egy egy verzióváltással is várnak 1-2 hónapot, ha nem futtatnak LTS-t.
#38929 growler: Lehet, hogy új hardver van a gépében. Nekem pl a LAN chiphez nem tudott a 20.10 drivert találni még aktív WiFi kapcsolattal sem, míg a 21.04 gond nélkül felismerte már live rendszer formájában is.
-
leviske
veterán
válasz batyuska100 #38948 üzenetére
Amíg nVidia kártyákat használsz, kezdőként szerintem nem jó irány a KDE. Pláne nem a Kubuntu formájában.
Viszont én a helyedben még nem hagynám el ilyen hamar a váltási projektet. Próbálj ki egy sima Ubuntut, vagy egy KDE neont. A Kubuntu talán az egyik legelhanyagoltabb "nagy" disztró, mert se a Canonicaltól, se a KDE közösségtől nem kap különösebb figyelmet. Ilyesmi vagy ennél komolyabb problémák könnyebben előfordulnak rajta mint bárhol máshol.
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Tegnap pakoltam fel a 20.04.3-at az asztali gépemre és hangproblémákba futottam. A probléma azzal kezdődik, hogy a hangerősség módosítását ~1 másodperces késéssel követi a tényleges változás, ezt követően pedig másodpercek vagy percek kérdése, hogy szétesik teljesen a hang. Ilyenkor kétszeresen játszódik le az anyag némi késéssel egymáshoz képest, és e mellé elkezd masszívan sisteregni. Ezt egy újraindítás megoldja egy időre, de a jelek szerint visszatérő jelenség.
Eddig felváltva volt Ubuntu 21.04 és openSUSE Tumbleweed a gépen, egyik sem produkált ilyet.
A gép az adatlapomon, a gyártói oldal szerint Realtek ALC1220-VB van az alaplapon.
-
leviske
veterán
válasz lev258 #39212 üzenetére
Rendben, köszönöm. Alapvetően azért fura a dolog, mert Tumbleweed és 21.04 alatt is huzamosabb ideig használtam ezzel a kernellel a gépet. A 20.04-et eddig pont amiatt kerültem, mert a régebbi kernelek esetében az ethernet vezérlővel is gond volt és arra számítottam, hogy a 20.04.3 megoldotta a problémáim.
-
leviske
veterán
Volna még egy olyan kérdésem, hogy LTS upgrade esetén a rendszerváltozókhoz hozzá szokott nyúlni a rendszer, vagy azokat érintetlenül hordozza magával? Csak azért kérdezem, mert ugye a 20.04 és 22.04 közti legnagyobb különbség talán az alapértelmezett Wayland lesz, ami meg ugye a rendszerváltozók esetében is igényel némi módosítást.
Vagy az alapértelmezés ellenére azoknál, akik nem tiszta telepítés mellett döntenek, marad az X11?
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Windows 10/11 Home/Pro , Office OEM/Retail kulcsok
- Microsoft Office Home & Business 2024 PC/Mac EP2-06638
- Star Wars Outlaws GeForce RTX 40 Bundle - lepd meg magad!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest