Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Undoroid

    őstag

    válasz Undoroid #20478 üzenetére

    Találtam valami hasonlót, ami "kis" módosítással jó is lehetne (?) erre a célra: link

    Megvan minden alkatrészem az eredeti áramkörhöz, de elakadtam (ahogy keresés közben láttam, mások is) az egyik library-nál! Tegnap délután belekezdtem az áramkör összeépítésébe, majd éjfél utánig kerestem a könyvtárakat...lehet, hogy már fáradt voltam és ezért nem találtam meg: Wire.h

    Mennyire lenne ezen járható dolog az, hogy a DHT-szenzort kiemelve és a helyére betéve (a program átírásával) a feszültségmérőt...és az még működne is? Grafikus kijelzés és az adatok eltárolása is meglenne...Tudom, hogy a DHT egészen máshogy működik, de van-e erre lehetőség? Az uC jelen esetben nálam egy Arduino Nano lenne! Van hozzá elegendő bemenete? Vagy ezt a vonalat engedjem el és maradjak az eddigi ötleteknél?

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #20479 üzenetére

    Az emberek évekig tanulják a szakmát, bővítik, finomítják a tudásukat és az egész ennyit ér? :U Jó dolog, de azért na...

  • Undoroid

    őstag

    válasz its_grandpa #20473 üzenetére

    Ezek szerint pont jó időben kérdeztem! :K

    Feszültség osztó - Remek, ráadásul van ott még egy példa is a programjához! Ez igen! :R

    Kijelző - Azért választottam a Nokiát, mert abból van itthon :B
    " A mérés log-ot meg kiírod SPIFFS-be. " Erre rá kellett keresnem, mert ezek a rövidítések egy olyan kezdőnek, mint Én az 'Kínai' nyelven van!

    * * *

    Aryes :

    Nem is rossz ötlet ez a webes felület a kijelző helyett, de -szégyen ide vagy oda- sohasem csináltam még ilyet... :N

    A grafikon azért lenne jobb erre a célra, mert nem a pontos értéket szeretném látni, hanem az időbeli ingadozásokat. Van egy olyan gyanúm, hogy az akkum elkezdett szulfátosodni. :O

  • Undoroid

    őstag

    Nagyon csendben vagytok, kedves szakik! Feldobok egy témát, hátha tudtok segíteni...

    Szóval a feladatom az lenne, hogy egy 12V 100Ah savas akku feszültségét szeretném folyamatosan figyelni és a kapott adatokat lementeni addig, amíg be nem telik az átmeneti tároló epromja! Ezután a legrégebbi adatokat felülírná a legfrissebbel! A fesz. értékeket pedig -ha már szó esett róla- egy Nokia LCD-n szeretném megjeleníteni grafikus kijelzéssel és a mérési idő is kellene rá! Mivel sok adat lenne egyszerre a kijelzőn, ezért nyomógombbal léptetni is kellene! Nem kellene precíziós pontosságúnak lennie, pusztán tájékoztató/ellenőrző jellegre kellene! Egy egyszerű, kicsi kapacitású, napelemes szigetüzemű rendszer akkumulátorát szeretném rajta figyelemmel kísérni!

    Ti, gyakorlottabb szakik! Milyen elemekből építenétek föl ezt az egészet? Néhány alkatrésszel rendelkezem! Mikrovezérlő (ESP vagy NANO), Nokia kijelző, 8csatornás szintillesztő, óramodul+eprom az adatokhoz, nyomógombok, stb...

    Köszönöm az ötleteket!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Ton-ton #20465 üzenetére

    Igen, ezt már ismerem és több darab 4csatornásom van is, de láttam pár helyen kapcsolási rajzokat, ahol a kijelzőt 5V-ról hajtották meg direktben! Nos, pont így nem szeretném kikészíteni az első Nokia-kijelzős projektem! Szerencsére kicsit késtek a megrendelt kijelzők és nem tudtam gyorsan kipróbálni az aktuális projektet, amivel biztosan kikészítettem volna rajz alapján valamit...nem jó így elkezdeni a tanulást...ezért olvasok előbb alkatrész adatlapot!

    * * *

    Aryes:

    Amióta -még az elején- véletlenül kikészítettem az egyetlen UNO-m 6-os kimenetét, azóta sokkal óvatosabb vagyok! Késő volt, fáradt voltam, de a lelkesedés nagy volt...az eredmény várható volt. :O

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #20456 üzenetére

    Mindenkinek köszönöm a válaszokat! :R A szerverösszeomlás miatt elveszett a korábbi üzenetem...

  • Undoroid

    őstag

    válasz Jadenn #20451 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm a gyors válaszod!

    Azért kérdeztem rá, mert már régebben össze akartam rakni a Nokia kijelző segítségével és egy UNO-val (vagy Nano-val) egy több sávos rádióvevőt, de átnézve az összetevők adatlapjait, apróbb hibát találtam a működtető feszültségeknél! Az UNO vagy a Nano 5V-os szintekkel dolgozik, míg a Nokia kijelző 3.3V-al. Kulcsszó: szintillesztés Most csak nézelődök, kíváncsiskodok itt a vezérlők között.
    A 16x2-es kijelzőket 'ismerem' de a Nokia-lcd-k mások. Most azok használatát keresem...

    Nagyon kezdő vagyok még ebben a témában és nem úgy szeretnék tanulni, hogy közben túlfeszültséggel kivégzem a drága alkatrészeimet! :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz Jadenn #20430 üzenetére

    Szia!

    Azt megtudhatom, hogy milyen uC-vel kísérleteztél? Van néhány kijelzőm és agyalok a felhasználásukon!

  • Undoroid

    őstag

    válasz lanszelot #20342 üzenetére

    " amit osztottam link az usb-s, csak nem nézted meg. " Meg akartam nézni Én is, de a linked nem működik, elrontottad! Nincs ezzel baj, mindenkivel előfordulhat!

    " nem értem miért ellenségeskedtek, semmi rosszat nem írtam, segíteni próbáltam, és hogy huszon év után rosszul emlékeztem a nevére, na bumm. " Sokak próbáltak neked olyan nyakatekert feladatokban segíteni türelemmel, lépésről - lépésre és nem váltottak olyan hangnemre egyből, mint ahogyan azt Te tetted! Azért vagyunk itt, hogy önzetlenül segítsük egymást és nem azért, hogy a legapróbb hiba miatt kifigurázzuk/kinevessük egymást! Nem akarlak kioktatni, de jobb a békesség!

  • Undoroid

    őstag

    válasz cog777 #20248 üzenetére

    Üdvözöllek!

    Részemről egy próbapanelre elkészített, összeforrasztgatott áramkört kipróbálás és helyes működés után le szoktam fújni (több réteg) színtelen lakkal! Ezzel elég jól el lehet kerülni a kéretlen oxidációkat!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #19503 üzenetére

    Szia Aryes!

    Lehet, hogy ezt az egész folyamatot bele is lehetne szerkesztettni egy illetékessel az első hozzászólásba! A vezetékelésről képpel, szükséges linkekkel, stb... Szerintem sokaknak (Nekem is) segítene, ha netán szükség lenne rá! :K

  • Undoroid

    őstag

    válasz op9 #19418 üzenetére

    Szia!

    Első körben azt a baloldali konverteredre néznék rá, mert volt már ilyennel dolgom, (burkolat nélküli változat, ferde kivitelű kijelzővel) ami még 500mA alatti terhelés elérése előtt teljesen instabil kimenetet produkált! A kimenetére elhelyezett vatta új pufferelkót teljesen kinyírta és még ki is folyt az elekrolit! Nem volt elkötés vagy rövidzárlat! Bőven fölé volt méretezve a kimeneti fesz (1000uF/50V) és csak 12-14V-os tartományban szerettem volna használni! Elég fura értékeket indikált, amikor ellenőriztem: 4-5V eltérés is volt a kijelzett érték- és a valós érték között! Rájöttem, hogy valahogy 'elcsúszott' a referenciapontja, de addig nyomogattam a modul gombjait, míg meglett a visszaállításának a programozási módja! Vettem helyette egy teljesen másik fajta mérő modult és szabályzót, amivel eddig (kopp-kopp) nem volt gondom!

    A másik kérdés, hogy a WS2812B jó irányban kapja a vezérlő jelet? Ezzel is volt már rossz tapasztalatom, de még időben észrevettem! Így küldték le a megrendelt szalagot...pont fordítva volt bekötve!

    Ha netán másik vezérlővel akarsz próbálkozni, akkor less rá ERRE az oldalra! Eléggé megkönnyíti a programozást, ha Arduino-t használsz a feladathoz!

    A csipogós kérdésed meglodására csak halvány ötletem lenne, ezért nem is akarlak tévútra vinni!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #18854 üzenetére

    Szia!

    Mindkettőből van használható példányom! A uC-t még nem is használtam soha (ki sem csomagoltam még), de nem hinném, hogy össze tudnám hozni velük a (hibátlanul) működő, kiinduló feladatra kitalált összeállítást és kódot! :B Viszont érdekes lehet ugyanez az összehuzalozás egy NANO-val! Persze, ha ez lehetséges és nincs további ütközés a környező alkatrészekkel!

    Próbálok tanulni a már meglévő / elkészített példák alapján, de még NAGYON kezdő vagyok ebben! Keresgélek és ha megvan mindenem egy példához, azt megépítem és próbálom megérteni a kódot! Vagy kérdezek... :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz its_grandpa #18833 üzenetére

    Szia!

    Igen, ezekhez biztosan hozzá kellene nyúlni!

    Keresgéltem SD-kártyás kiegészítőt: Ezt és Ezt találtam...találtam még kijelzőbe építettet is, de ott már nagyon meg kellene kavarni a kódot! Bőség zavara?

  • Undoroid

    őstag

    válasz ReFleXx #18831 üzenetére

    Szia!

    Maradnék az eredeti összeállításnál azért, hogy a mérési adatok meglegyenek és ne legyen függvénye a Wifi meglétének!

  • Undoroid

    őstag

    válasz ViZion #18830 üzenetére

    Szia!

    Van 11- és 22-es modulom is! Tudom, hogy nem annyira pontos és, ha túl közel kerül a mikrokontroller beépített fesz-szabályozójához és a kijelző is túl közel van (sajnos volt egy ilyen próbálkozásom, aminél 'sikerült' mindkét hibát elkövetnem) akkor igazán fura mérési eredményeket produkál a környező eszközök működési hőmérséklete! :B Ezért jó, ha első alkalommal próbapanelon ellenőrzöm a működést, ha netán túlzásba vinném a miniatűr kivitelezést!!

    Ha lehet, akkor maradnék az SD-kártyás rögzítésnél! :R

    Köszönöm, hogy időt fordítottál a felmerült kérdésemre!

  • Undoroid

    őstag

    Sziasztok szakik!

    Régebben olvastam ezt az írást és szeretném kipróbálni! Az egyetlen bajom az, hogy az egyik szenzor nem stimmel az eredeti összeállítással! Minden másom megvan hozzá...

    BMP085 helyett BMP180 van Nekem! Mennyire "rugalmas" a kód, ha éppen nem azt a szenzort építem be, ami eredetileg ott szerepel? Az adatlapjuk szerint ekvivalensek. Működhet?

    A másik kérdésem: " a logoláshoz egy SD modul, kártyával. " Az óramodulban elvileg van eeprom, oda nem lehet LOG-olni óránként az adatokat? A következő rendelésemhez tudnátok ajánlani egy egyszerű SD-modult, ami ide megfelelő? (Van valami kapacitáskorlát a használni kívánt SD-kártyához? Max. méret?)

    Előre is köszönöm a segítséget!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #18033 üzenetére

    Szia!

    Biztos vagyok benne! (1) Néhány nap eltéréssel rendeltük a kollégámmal, ugyanonnan!
    Ebben is biztos vagyok! (2) Teljesen új akkuval működött * pár napig (közben a kollégám próbálkozott még pár dolog közbeiktatásával) majd ezután lett figyelmes a túltöltésre! Valami ezután történhetett!

    Ez a kis töltő zárt ólomsavas- zselés akkumulátor és autó akku töltésére alkalmas! Ezeket menüből lehet kiválasztani! Li-ion és egyéb ilyen akkuk töltésére alkalmatlan! A kézikönyv leírása külön kitért erre!

    " a felvett áram alapján állítja le a töltést " Ez egy PWM-es töltő, ez csak a feszültséget figyeli!

    * Még a legelején az enyémet módosítottam annyival, hogy a kijelzőt megcsináltam úgy, hogy legyen háttérvilágítása! Ez annyira megtetszett a kollégámnak, hogy megkért az Ő szerkezetének ugyanilyen átalakítására! (nem kicsit csodálkoztam azon, hogy a két -külsőre teljesen egyforma cuccnak- belülről egészen más volt a belvilága) Szívesen megcsináltam és ezután is szépen működött mindkettőnk vezérlője! Ő még variálgatott pár dolgot és csak ezek után vette észre a túltöltést!

    Egyetlen dologra figyelmeztetett a leírás: a töltendő akku legyen csatlakoztatva a legelején és csak ezután a napelem, mert fordított sorrendben a töltő meghibásodik! Szerintem ez következhetett be most!

  • Undoroid

    őstag

    válasz daninet #18008 üzenetére

    Értem...sajnos az ok elhárításában segíteni nem tudok! Minden esetre elég érdekes!

    * * *

    Ha már itt járok, akkor kérdeznék is: szereztem egy W88-C szolár töltésvezérlőt (nagyon valószínű, hogy klón) ami úgy tűnik, hogy feladta a harcot. Nem volt füst! Megy is, de nem állítja meg az akku töltését, ha már elérte a beállított max értéket! A kijelzőn továbbra is a töltést jelzi és végre is hajtja! Ennek a központi egységét szeretném rendbe tenni! Nos, erről a vezérlőről nem találok semmit: UH3887 (esetleg VH3887) QSOT-tokos és 24lába van. LCD-kijelzőt hajt meg, a kezelő gombokat figyeli és a töltő FET-ek vezérlését is felügyeli! Amiért itt kérdeztem meg: a panelon van kialakítva egy olyan hely, amin keresztül programozni lehet a központi egységet! (összesen 4pólus, ebből kettő a belső tápfesz...) Ismeri valaki ezt a vezérlő IC-t? :F

  • Undoroid

    őstag

    válasz daninet #18003 üzenetére

    Szia!

    " Ráadásul ha megy a serial monitor nem tudja bezárni és hibát dob kód feltöltésnél, eddig ez sem volt " Ez nálam akkor fordult elő, amikor rájöttem arra, hogy behalt az adatkábelem... vagyis akkor, amikor egy régen feltöltött kódot szerettem volna lecserélni az új adatkábelemmel, amiről végül kiderült, hogy kizárólag csak akkutöltésre való! :K Feltöltéskor szépen elindult a program fordítása és ment volna át a vezérlőre, de az nem indult el, hanem hibával zárult! Röviden: cserélj adatkábelt és nagyon valószínű, hogy el fog múlni a problémád!

    Egy gondolat: nem ez okozta a múltkori rotary-enkóderes anomáliát is? :F

  • Undoroid

    őstag

    válasz Wolfram #17955 üzenetére

    Szia!

    Attól függ, hogy mi a célod és mennyire vagy gyakorlott ebben a témában?! Az elektronika fő részét szerencsére sok helyen lehet már kapni! Vannak olcsóbbak és vannak drágák! 'Túl sokat' egyiktől sem kell várni! A Hi-Fi jelölésűeket nem ismerem, de működik, szól...sok dolog fog azon múlni, hogy milyen hangkeltő(ket) választasz és a szerkezet bedobozolása, tápellátása sem lényegtelen!

  • Undoroid

    őstag

    válasz daninet #17836 üzenetére

    Szia!

    Csak halkan kérdezem meg: zsír új az enkóder?! Honnan kap tápot ez az egész masina? Nem lehetséges, hogy egy kapcsoló üzemű tápegység 'zaja' (f)okozza ezeket az anomáliákat?
    Ha van lehetőséged, akkor próbáld meg szűrni közvetlenül az enkóder betápját egy 1000uF/10V elkóval és egy 100nF/50V-os kerámiakondival! Hátha csak ennyi a probléma...vagy -első körben- mehetne ugyanez a mikrovezérlő betápjára (is) Kezdő lévén sajnos más ötletem nincs! :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz Janos250 #17769 üzenetére

    Szia Janos250!

    Köszönöm a segítséget!

    Igen, az Ördög nem alszik, de maga a vezérlő is csak akkor fog tápfeszt kapni, ha szükség lenne az elmozdításra! :R A biztonság kedvéért megrajzolom a fém közlőkerék tervét és legyártatok párat belőle...az majd néhány grammos szorulás után nem engedi majd át a forgató erőt! Már ott tartok, hogy magát a kamerát fixre tenném és előtte egy tükröt mozgatnék! Így nem kellene a vezetékelését figyelni és akár 360 fokban is körbe lehetne forgatni a látószöget!

    * * *

    Aryes

    Ez a Lib már megvan! :B Igen, sejtettem, hogy lesz benne valami "nem kerek" áttételi arány, ezért is írtam korábban, hogy nincs szükség a precíziós elfordulás mérésére és detektálására!

    EZ az áramszenzoros megoldás még érdekes lehet... :K ...egy későbbi projektben még jól jöhet! Még akkor is, ha kendácsolt! Azokból szoktak a remek dolgok kisülni! :K

    * * *

    Dißnäëß

    Ha esetleg finomabban szeretnéd szűrni a trafóból kijövő egyenirányított és pufferelt feszültséget, akkor a Graetz-híd belső diódáival (mind a néggyel, egyenként) köss párhuzamosan egy legalább 50V-os és max. 100nF-os kerámiakondit! Nagy adag 'zajt' tud leszedni a pufferelt feszültségről! Onnan mehetne a precízen beállított 317 ---> biztosíték ---> a tápfesszel párhuzamosan kötött Zener (Jól méretezd!!! Előbb lője ki az előtte lévő biztosítékot, mielőtt saját maga elpatkol!) ;]

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #17760 üzenetére

    Nem fog előfordulni! Ez a motor egy kb. 20-30grammos kamerát fog irányban tartani egy búra alatt! A mozdítás pedig kizárólag horizontális irányban lesz (ha lesz) +- 5fokban! Ennél rosszabban, ha akarnám sem tudnám jobban melléállítani! Az utcaajtómban levő történéseket akarom vele látni!

    Ami megvan hozzá:

    - a kód a mozgatáshoz
    - 16x2-es kijelző és a szükséges anyagok.

    Ami szükség lenne:

    - az a kód, ami lehetővé tenné azt, hogy az elmozdítás mértékét kijelezze. Nincs szükség precíziós mérésre!

    Nem várom el, hogy Vasárnap este ezzel foglalkozzon valaki pihenés helyett! Elég, ha valami példafeladatot kapok és abból ki tudnám bogarászni a végleges kódot! :R Az ok, hogy a "kugli" a barátom, de ebben az esetben mi lenne a helyes keresőszó? :F

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #17755 üzenetére

    Szia!

    Ez a motor egyszer lesz pozícionálva és lehet, hogy soha többet! Ha igen, akkor is csak maximum +- 5fokot. Ezért írtam, hogy nincs szükség a végállások figyelésére! Lehet, hogy elsőre pazarlásnak tűnik, de ezzel is tanulhatok/tapasztalhatok. Bármikor leszerelhetem a helyéről és építhetek majd más célú dolgot belőle!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Tankblock #17728 üzenetére

    Szia!

    Sajnos nincs meg minden infóm, mert teljesen nulláról kezdtem ezt az egész Arduino-témát! 2020 év végén vásároltam itt egy használt, hiányos készletet, amit idő hiányában nagyobb kihagyásokkal tudtam csak próbálgatni azokkal a mintafeladatokkal, amit kaptam az egyik ismerősömtől. Ezek csak ilyen "basic" feladatok voltak (LED-villogtatás, DHT11 szenzor használata, RGB ledes fényjáték, ULM2003 driver egyszerű használata, stb...) Az eddigi összes programutasítást azokból ismertem meg. Az azokkal való kísérletezgetésből "tudtam meg" a feladatukat. Bonyolultabb feladatok felé még nem mentem el, mert a megfelelő tudásom/ismeretem még az alapokhoz is nagyon kevés!

    A mikrokapcsolós végállásfigyelést eleve elvetettem, mert nincs elegendő hely ezeknek és a motor illetve az Arduino között 6-10Méter távolság lesz. Mechanikus közlőkerékkel akartam megoldani az erőátvitel korlátozását, de sajnos csak műanyaggal rendelkezem és fémből egyediben legyártatni egy vagyon lenne...ezt is elvetettem. Ekkor láttam meg azt a videót, amit linkeltem! :B A kódja nélkül sajnos ezt nem tudom megvalósítani.

    EZ a videó viszont nagyon jókor jött! Sok 'leendő' kérdésre adott válaszokat és ráadásul Magyarul! :R Bőven van még mit tanulnom!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Tankblock #17719 üzenetére

    Szia!

    Nem akarom precízen tudni az elfordítás mértékét, hanem csak annyit, hogy tudjam azt a pontot, amikor még nem töröm össze mechanikusan az egész tákolmányomat...esetleg azt megoldanám, hogy az elforgatást egy bizonyos szög után nem engedné tovább a program. Onnantól már csak visszafelé mehetne...

  • Undoroid

    őstag

    válasz Undoroid #17717 üzenetére

    Kicsúsztam :B a szerkesztési időből, mire megtaláltam a videót: KLIKK

    " Sajnos a videó kommentjei közötti "Code?" kérdésre nem érkezett válasz! " Vagyis érkezett, rosszul emlékeztem: " The test code had been deleted!!!! " Ezzel, ugye egy olyan kezdő, mint Én nem tud elindulni...belógatta a mézesmadzagot ezzel a videóval és törölte a kódot! :W

    Valaki tudna valami támpontot adni ezzel kapcsolatban? Nem kérem senkitől, hogy oldja meg helyettem a feladatot, mindössze iránymutatásra lenne szükségem...

    Mielőtt belebonyolódnánk az egészbe: nem kell a uC-nek megjegyezni az utolsó értéket! Azt minden bekapcsoláskor 0-ról kezdene számolni!

    Előre is megköszönném mindenkinek a Rám fordított idejét...ha lesz ilyen! :R

  • Undoroid

    őstag

    Egy újabb kérdésem lenne EZZEL a projekttel kapcsolatban...

    Amikor túrtam a NET-et a furatképpel kapcsolatban, akkor belefutottam egy YT-videóba, amiben ez (?) az összeállítás volt megplusszolva egy 2x16-os LCD kijelzővel. A kijelzőn mindössze annyi volt olvasható, hogy a vezérlő mennyit léptetett + és - irányba! Sajnos a videó kommentjei közötti "Code?" kérdésre nem érkezett válasz!

    Az lenne a kérdésem, hogy az eredeti kódot át lehetne úgy írni, hogy kezelje az LCD-t, az pedig indikálja az elforgatás mértékét?

  • Undoroid

    őstag

    válasz Janos250 #17708 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm a sok keresgélést, de sajnos ezek nem a legjobb kiindulási alapok! Annyit viszont segített, hogy a forrcsúcsok közül a 'belső négy' (szürke körök) megadja / megadják a Joy 'gombájának' a középpontját! Látszik a képen, hogy a négy pont átlójának metszőpontjában ott lehet a 'gomba' közepe! Sajnos ehhez is ki kell forrasztanom az egész elektronikát a hordozóról, de az alapján már össze tudok hozni egy teljes furatképet (sablont) a Joy furatairól! :R Vagy lenyomatot veszek egy négyzetrácsos papírral a panel forrcsúcsairól és abból rajzolom vissza a furatképet...

    " Aztán persze az is elgondolkodtató, hogy ha VÁM-mal, ÁFA-val, szállítással 500 forintért bejön Kínából, érdemes-e sajátot csinálni. " Úgy tűnik, hogy félreértettél! Nem egy új ilyen szerkezetet akarok építeni, hanem a meglévőt szeretném valami előlapba beleszerelni, ahol szépen tudja majd a dolgát végezni és védve lesz a külső, ártó behatásoktól! :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz Janos250 #17688 üzenetére

    Szia Janos250!

    Csináltam egy próbatákolást a Joy-hoz, de a középső furat (4 szélső a felfogatás és egy maga az irányító) egy kicsit mellé ment. Nem-e lehet valahonnan megszerezni a pontos furattávokat erről a Joy-ról? Sokat keresgéltem a NET-en, de nem találtam. Ezekben a 3D-s nyomtatási tervekben nem találhatóak meg ezek a méretek? Valahogyan nem-e lehet kimenteni ezeket az adatokat? :F
    Ellenkező esetben kénytelen leszek leforrasztani mindent a hordozópanelról és úgy méretet venni... :O

  • Undoroid

    őstag

    válasz Janos250 #17688 üzenetére

    Köszönöm, de nem erre gondoltam! Itt a közelben nem is tudom, hogy foglalkozik-e valaki 3D-nyomtatással?! Marad a hagyományos megoldás! Valamit tákolok' majd 3mm-es poli-karbonátból! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Janos250 #17673 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat!

    Azt hiszem, hogy a B-változat lesz a befutó! A biztonság kedvéért, hétvégén ki fogom próbálni!

    Viszont, ha már itt vagyok, akkor egy újabb kérdést tennék fel: Ennek a joy-nak van valami egyszerű burkolata, amibe bele lehet szerelni? Vagy marad a barkácsolás? :F

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #17670 üzenetére

    Köszönöm minden kedves szakinak a segítségét! :R Úgy tűnik, hogy a táp okozta a gondot. Ismét összeraktam csak a drivert és a motort és akkuról adtam neki betápot. Üresen hagytam a bemeneteket és akkor sem jelentkezett az a halvány visszajelzés!

    Azután teljesen összeraktam az egész rendszert és úgy sem jelentkezett a hiba! Mivel mechanikusan és (most már) elektromosan is minden rendben van, így egy újabb kérdésem lenne: készítettem egy nagyon kezdetleges egyvonalas rajzot Paint-al a lényegről! [kép]

    A rajzon feljelöltem egy A és egy B pontot! A kérdés pedig kézenfekvő: melyik vezetékszakaszt hosszabbíthatom meg, ha a motort távolabb szeretném vinni (6-10Meterre) a vezérlőtől?

    Nyilván mindkét megoldáshoz valami árnyékolt kábelt használnék, megelőzvén a környezetemben a nagyfrekis zajok szórását! :B

    A -esetben valószínű, hogy a driverpanel bemeneteire lehúzóellenállást kell alkalmazni az esetleges zajok kialakulása miatt?!

    B -eset lenne a célszerűbb

    Szerintetek melyik lenne a jobb?

  • Undoroid

    őstag

    válasz ekkold #17666 üzenetére

    Ez esetben újra össze kell szerelnem és tesztelnem! :R

    * * *

    vargalex

    Nem tudom, nem hiszem! Ez a joy teljesen úgy néz ki, mintha teljesen új lenne! Nincs rajta kotyogás vagy lötyögés! Az előző tulaja (használtan vettem nem túl régen) biztos, hogy nem is használta!

    * * *

    Aryes

    A halvány jelzés annyit tesz, hogy a motor mozgatásakor erőteljes - ütemes villogás látható a ledeken, de a joy alaphelyzetében (nincs mozgatás) akkor a négy ledből 2-3 led folyamatosan, halványan világít. Nincs ütemes villogás sem! Tehát a kérdésed szerint nem változik, ugyanazokat a tekercseket gerjeszti. Az üzemi (100%-os) fényerő helyett max. 5% körül lehet a halvány jel.

  • Undoroid

    őstag

    válasz Undoroid #17545 üzenetére

    Sziasztok!

    Végül EZT a projektet építettem meg, ami szépen is dolgozik...viszont megfigyeltem valami furcsaságot a működésben: a furcsaság a driver panelon figyelhető meg! Amikor a joy-al irányítom a forgás irányát, akkor a visszajelző LED-ek szépen jelzik a motor tekercseinek gerjesztését. Ha viszont a joy alaphelyzetben van, akkor ugye nincs motormozgás, de az indikátorokon halvány jelzést lehet látni, vagyis a tekercseket -csökkentett teljesítménnyel ugyan, de- ekkor is folyamatosan gerjeszti az áramkör. Maga a motor láthatóan erre már nem reagál!
    Ez csak szerintem nem a helyes működés? Nem biztos, hogy jót tesz a drivernek és a motornak?
    Kapcsoló üzemű tápegységgel élesztettem! Lehet, hogy a tápban jelenlévő nagyfrekvenciás zavarjelek ennek a jelenségnek a forrása? :F

    Korábban már használtam ezt a drivert és a hozzá tartozó motort, de akkor a betáp több darab 18650-es akku volt és nem volt semmi halvány alapjel.

  • Undoroid

    őstag

    válasz vegyszer #17633 üzenetére

    Üdvözöllek!

    " de az, hogy NO, vagy az NC jelölés mit jelent, nem sikerült elsőre megérteni. " Ez annyit jelent, hogy az adott szenzor alaphelyzetben (akkor, amikor az érzékelési tartományában nincs semmi) ad-e jelet vagy nem?!

  • Undoroid

    őstag

    válasz vegyszer #17568 üzenetére

    Szia!

    Akkor, amikor még nem volt az ilyen műveletnél szükségem szemüvegre, akkor ezt úgy oldottam meg (sajnos a tömbök és kiegészítők rendelésénél lemaradt a hozzávaló présfogó) több ilyen szeleptömbnél, hogy a vezetéket megblankoltam, majd vékonyan felfuttattam ónnal, majd a pin érintkező szárnyait óvatosan ráhajlítottam egy laposfogóval a felfuttatott érvégre és ezután ezt a pontot röviden megmelegítettem egy pillanatpákával. Megvártam míg leadta a kötés a hőt, majd ráhajlítottam a pin rögzítőfüleit a vezeték szigetelésére! Elég pepecs munka volt, de szépen -hiba nélkül- működött minden tömb. Átmeneti ellenállásra sem volt panasz, csak lassan ment a művelet...viszont jobb volt, mint pár hetet várni a présfogóra! Akkoriban (kb.15+ éve az ilyeneket nem nagyon tartották itthon, ezért azt külhonból kellett beszerezni, aranyáron) elég sokat kellett volna várni, ezért kellett rögtönözni!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #17560 üzenetére

    :DDD

    Összesen 5 vezeték volt felszerelve a zsugorcső alatt: kettő a tápfesznek, három (egy spéci 3pin-es) egy csatlakozóval a mikrovezérlő felé...csak a strip rossz végére sikerült felszerelni! Bárkivel előfordulhat ez ebben a nagy melegben!

    * * *

    Esetleg erre lenne valaki másnak egy jó ötlete? :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz weiss #17556 üzenetére

    Szia!

    Igen tudom, hogy többszörös áttétel van benne és nem túl nagy erő átvitelére képes, ezért vigyázni fogok rá! :R

    * * *

    Pár napja megérkezett az egyik megrendelt cuccom, de a kipróbálásánál egy kicsit elgondolkoztam, hogy vajon itt mire gondolt a szerző? ;] A képen egy WS2812-es strip két vége látható...nem túl nagy a gond, csak ez szokatlan egy nagynevű webshoptól! :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #17548 üzenetére

    Igen, adott, amit köszönök! :R Viszont az egyetlen UNO-lapom persze házon kívül van jelenleg... :O

    " miért hívod PS2-esnek az analóg joystick-ot? " Azért hívom így, mert tudomásom szerint ez egy PS2-es joy. Az eredeti darabjegyzékben is így szerepelt a készletben. Keresővel is így találtam meg: PS2 Joy
    Ha nem ez a neve, akkor rosszul tudtam! :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz Undoroid #17538 üzenetére

    Sziasztok szakik!

    Régebben foglalkoztat az a gondolat, hogy ezt a próbafeladatot kissé megváltoztassam:

    File name: 26_steppermotor.ino
    Description: You can observe the stepper motor is fast and 
                 forward in a circle, next the stepper motor is 
                 slow and reverse in a circle.
    Website: www.adeept.com
    E-mail: support@adeept.com
    Author: Tom
    Date: 2015/05/02 
    ***********************************************************/
    int Pin0 = 8;//definition digital 8 pins as pin to control the IN1 (ULN24L01)
    int Pin1 = 9;//definition digital 9 pins as pin to control the IN2 (ULN24L01)
    int Pin2 = 10;//definition digital 10 pins as pin to control the IN3 (ULN24L01)
    int Pin3 = 11;//definition digital 11 pins as pin to control the IN4 (ULN24L01)
    int _step = 512; 
    int _speed = 1; 
    void setup()
    {
     pinMode(Pin0, OUTPUT);//Set digital 8 port mode, the OUTPUT for the output
     pinMode(Pin1, OUTPUT);//Set digital 9 port mode, the OUTPUT for the output
     pinMode(Pin2, OUTPUT);//Set digital 10 port mode, the OUTPUT for the output
     pinMode(Pin3, OUTPUT);//Set digital 11 port mode, the OUTPUT for the output
    }
    void loop()
    {
       Speed(15);//Stepper motor speed = 15 fast (note:speed from 1 to 15)
      Step(512);//Stepper motor forward 512 steps ---- 360 angle    
      delay(2000);// delay 2S
       Speed(1); //Stepper motor speed = 1 slow  (note:speed from 1 to 15)
      Step(-512);//Stepper motor backward 512 steps ---- 360 angle    
      delay(2000);//delay 2S
    }
    void Speed(int stepperspeed)//set Stepper speed 
    {
        _speed = 15 - stepperspeed;
        if( _speed<1){
         _speed = 1;
        }
        if( _speed>15){
         _speed = 15;
        }
    }
    void Step(int _step)//Stepper motor rotation
    {
      if(_step>=0){  // Stepper motor forward
        for(int i=0;i<_step;i++){   
          setStep(1, 0, 0, 1);
          delay(_speed); 
          setStep(1, 0, 0, 0);
          delay(_speed);
          setStep(1, 1, 0, 0);
          delay(_speed);
          setStep(0, 1, 0, 0);
          delay(_speed);
          setStep(0, 1, 1, 0);
          delay(_speed);
          setStep(0, 0, 1, 0);
          delay(_speed);
          setStep(0, 0, 1, 1);
          delay(_speed); 
          setStep(0, 0, 0, 1);
          delay(_speed);
        }
      }else{ // Stepper motor backward
         for(int i=_step;i<0;i++){  
          setStep(0, 0, 0, 1);
          delay(_speed);
          setStep(0, 0, 1, 1);
          delay(_speed);
          setStep(0, 0, 1, 0);
          delay(_speed);
          setStep(0, 1, 1, 0);
          delay(_speed);
          setStep(0, 1, 0, 0);
          delay(_speed);
          setStep(1, 1, 0, 0);
          delay(_speed);
          setStep(1, 0, 0, 0);
          delay(_speed);
          setStep(1, 0, 0, 1);
          delay(_speed);
        }
       }
    }
    void setStep(int a, int b, int c, int d)  
    {  
        digitalWrite(Pin0, a);     
        digitalWrite(Pin1, b);     
        digitalWrite(Pin2, c);     
        digitalWrite(Pin3, d);     
    }

    Ennek a programnak annyi jelenleg a feladata, hogy a szervómotort az egyik irányba 'gyorsan' forgatja, majd a beprogramozott elfordulás után, lassan visszaforgatja a kiindulási pozícióra, majd újra elindul 'gyorsan' a másik irányba...és végtelen ciklusban így ismétli magát!

    Annyit szeretnék összehozni / változtatni ezen, hogy a programot alapból egy PS2-es joy-al irányítanám a forgás irányát- és sebességét (lassú - gyors bőven elég) Az elfordulási szöget nem kell figyelni, mert azt mechanikusan fogom korlátozni.

    Az első gondolatom az volt, hogy alapból a Joy-al lehetett volna mozgatni a szervót és a Joy kapcsolójával átváltott volna a mozgatás autómata üzemre...viszont átváltáskor figyelni kellett volna az aktuális helyzetet, így azt inkább hanyagolnám.Felesleges ennyire túlbonyolítani ezt a feladatot. Ha majd jobban megy az ilyen feladatok megoldása, akkor talán már menni fog ez saját 'kútfőből' is! ;] Találtam a NET-en ilyen feladatot, de ott más szervókat alkalmaznak. :O

    Valakinek van kedve segíteni ennek a megvalósításában? :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz ekkold #17537 üzenetére

    Szia!

    Az erre tévedők nevében is köszi a drivert! :R

    Hasonló problémák voltak a Puxingom eredeti adatkábelével is! XP-nél újabb OP-rendszeren nem volt hajlandó működni. Több kábel is volt...mind-mind új és eredeti, de semmi... :(( XP-alól pedig szépen muzsikáltak.

    Ha már a hamisításnál tartunk! Lenne egy kérdésem, hátha van valami ötleted. Van egy ügyes, kis kapcsolás, aminek az egyik összetevője az MSGEQ7 -nevezetű, kis lapka. Rendeltem néhány példányt belőle és a megérkezésük előtt néhány nappal olvastam róla, hogy sajnos ezeket is hamisítják! :((( Hogyan lehetne ezt egyszerűen kideríteni, hogy önállóan (még egy bonyolultabb áramkörbe helyezés előtt) rendesen működik-e? Szkópom sajnos nincs. Nem egy szokványos cucc, ezért a kérdés!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #17500 üzenetére

    Utólag belegondolva az is lehet, hogy a másik is tökéletesen jó hozzá és csak azért rikácsol, mert a két példányból nem tud választani = bőség zavara? :F

    ...de az is lehet, hogy egyik sem lesz jó hozzá és célirányosan kell keresni hozzá azt a bizonyos file-t, amivel hajlandó lesz működni!

  • Undoroid

    őstag

    válasz vegyszer #17498 üzenetére

    Üdvözöllek!

    Ismét csak tippelnék :B

    A "Használt" file-t hagynám meg és a másikat szimplán áthelyezném máshová, amíg nincs rá szükség. Az indokom pedig az, hogy az a file van 'legközelebb' a programozandó eszköz nevéhez...

    Próba - szemcsere ;)

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #17495 üzenetére

    Ha ennyivel megoldódik a probléma a kérdezőnél, akkor lesz csak "bódottá" :)
    Kíváncsi vagyok az eredményre!

    " ...csak a gond van vele... " Néha azért segíthet is, ha beütne a balhé! (jelszóval védett dolgok)

  • Undoroid

    őstag

    válasz X_C #17493 üzenetére

    Üdvözöllek!

    Nagyon kezdő vagyok itt, de nekem lenne egy érdekes tippem: az első képen azt látom, hogy a projekted külön könyvtárban van...ezzel nem is lehet (?) semmi gond, de azokban mindenhol ékezetes betűk vannak! " és ... saját dolgok ... sörfőzés " Nem lehet, hogy ezért akad el a flash? A fekete alapú képen nézd meg, alulról a 14. sort! Ott a "saját" könyvtáradat már egészen máshogyan említi: "05_saj"

    Korábban találkoztam olyan játékkal, amit, ha ékezetes könyvtárba telepítettek, akkor az nem indult el, hanem kizárólag hibaüzeneteket dobott fel...ott nem segített a szimpla átnevezés! Reinstall kellett a program állományához.

    Egy próbát megér! Remélem, hogy ezzel megoldódik a problémád! :R

  • Undoroid

    őstag

    A címezhető RGB LED-szalagok (WS2812) témában keresgélve találtam egy oldalt, ahol egy hasznos segédprogramot találtam ezek programozására! Úgy gondoltam, hogy megosztom veletek, hátha szükség lehet rá: LED Strip Effects Generator

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #16905 üzenetére

    Szia!

    Így már világos! :R

    Pontosan így próbálkoztam, mert János250 pontosan odaírta azt, amit tudnom kellett! Első körben csak azt a két hívást használtam (volna), de valahol hibázhattam, mert feltöltés előtt hibát talált a program!

    " megjegyzem a hibaüzenet nem a te bosszantásodra van, hanem leírja, mit csinálj máshogy:P " ;] Világos! Jelenleg annyira értem ezeket, mint a kiselefánt a zongorahangolást :DDD Rengeteg dolgot kell még megismernem erről a témáról!

  • Undoroid

    őstag

    válasz razorbenke92 #16900 üzenetére

    Az első eljárást választottam. Sikerült úgy beilleszteni a meglévő kódba az általad leírtat, hogy végre nem sikított valami hibával! Szépen villantja a rögtönzött színeket! Köszönöm a segítségedet! :R Nagy vagy!

    ********************************************************************************

    Janos250:

    Biztos, hogy Én ronthattam el valamit (rossz helyre helyeztem el a kódodat) mert nem tudtam beindítani a folyamatot! Alapból nagyon tetszett a megoldás és ezért ezzel kísérleteztem elsőre...sikertelenül. :O Majd mennem kellett a város másik végébe egy kis feladat miatt! Addig agyaltam azon, hogy mit- és hol rontottam el?! Sajnos nem jöttem rá és ezért a másik lehetőséggel próbálkoztam! Viszont nincs végleg elásva a kódod, mert a működő vezérlőre majd December elején lesz csak szükségem! Addig lesz időm próbálgatni azt, hogy hol rontottam el?! Ezzel is tanulva ezt a remek kis vezérlőt és a programozását! :R

    Köszönöm a rá(m)fordított időtöket! :R

    ********************************************************************************

    Aryes:

    János250 kolléga megoldására gondolsz :F Nem egészen értem. Most próbálkozni fogok és "jól" telepakolom a már eldöcögő kódot fix color-color2-delay értékekkel és ezzel totál elpocsékolom a rendelkezésre álló tárhelyet! Ugyan nem lesz szép megoldás, hanem egyenesen ronda, de legalább működni fog! ;]

  • Undoroid

    őstag

    válasz razorbenke92 #16900 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm az ötleteket és a segítségedet! :R

    " ...void color2 (unsigned char red, unsigned char green, unsigned cha... " Ezt a verziót még nem próbáltam ki! :N A zárójelen belül változtattam meg a színek nevét (red-red2) és nem a color-color2 -t . Látszik, hogy teljesen kezdő vagyok még, mert ennyire nem ismerem még az utasítások kezelését! :B Mindenképpen kipróbálom mindkét megoldást!

    ********************************************************************************
    Janos250

    Szia!

    Ez már igazán rafinált megoldás! :R Tetszik, mert teljesen világos számomra, hogy mikor és mit csinálok az aktuális kimenetekkel?!

    Korábban ekkold kolléga is valami hasonló irányba terelgetett, próbálkoztam is a példájával, de valamit elronthattam, mert sajnos hibákat adott fordítás / feltöltés közben a program. :O Pedig az nagyon leegyszerűsítette volna a dolgokat! (a rendelkezésre álló tárhelyet sem pocsékolta el, mint ahogyan azt Én teszem ;] )

  • Undoroid

    őstag

    válasz Undoroid #16856 üzenetére

    Sziasztok!

    Nos, elakadtam és ismét kérdeznék. :B

    A példafeladatot módosítva idáig jutottam el:

    /***********************************************************
    File name: 09_rgbLed.ino
    Description:Control the RGB LED emitting red, green, blue, yellow,
                white and purple light, then the RGB LED will be off,
                each state continues 1s, after repeating the above 
                procedure.   
    Website: www.adeept.com
    E-mail: support@adeept.com
    Author: Tom
    Date: 2015/05/02 
    *************************************************************/
    int redPin = 11;   // R petal on RGB LED module connected to digital pin 11 
    int greenPin = 10; // G petal on RGB LED module connected to digital pin 9 
    int bluePin = 9;   // B petal on RGB LED module connected to digital pin 10 
    int red2Pin = 6;   // R petal on RGB LED module connected to digital pin 6 
    int green2Pin = 5; // G petal on RGB LED module connected to digital pin 5 
    int blue2Pin = 3;   // B petal on RGB LED module connected to digital pin 3
    void setup()    
    {   
       pinMode(redPin, OUTPUT);   // sets the redPin to be an output 
       pinMode(greenPin, OUTPUT); // sets the greenPin to be an output 
       pinMode(bluePin, OUTPUT);  // sets the bluePin to be an output
       pinMode(red2Pin, OUTPUT);   // sets the redPin to be an output 
       pinMode(green2Pin, OUTPUT); // sets the greenPin to be an output 
       pinMode(blue2Pin, OUTPUT);  // sets the bluePin to be an output   
    }    
    void loop()  // run over and over again  
    {    
        // Basic colors:  
        color(255, 0, 0); // turn the RGB LED red  
        delay(1000);      // delay for 1 second  
        color(0,255, 0);  // turn the RGB LED green  
        delay(1000);      // delay for 1 second  
        color(0, 0, 255); // turn the RGB LED blue
        delay(1000);      // delay for 1 second  
      
        // Example blended colors:  
        color(255,255,0);   // turn the RGB LED yellow   
        delay(1000);        // delay for 1 second  
        color(255,255,255); // turn the RGB LED white  
        delay(1000);        // delay for 1 second  
        color(128,0,255);   // turn the RGB LED purple  
         delay(1000);       // delay for 1 second  
         color(0,0,0);      // turn the RGB LED off  
         delay(1000);       // delay for 1 second  
    }     
         
    void color (unsigned char red, unsigned char green, unsigned char blue)// the color generating function 
    {    
         analogWrite(redPin, 255-red);     // PWM signal output   
         analogWrite(greenPin, 255-green); // PWM signal output
         analogWrite(bluePin, 255-blue);   // PWM signal output
         analogWrite(red2Pin, 255-red);     // PWM signal output   
         analogWrite(green2Pin, 255-green); // PWM signal output
         analogWrite(blue2Pin, 255-blue);   // PWM signal output
         
    }

    Annyit tettem, hogy lemásoltam / megdupláztam a megfelelő parancssorokat és más neveket is adtam nekik. Ekkor a 9-10-11-es kimenet és a 3-5-6-os kimenet pontosan ugyanazokat a jeleket produkálták. Amikor ezt a sort ( void color (unsigned char red, unsigned char green, unsigned char blue)// the color generating function 
    {     ) kezdtem el ugyanúgy lemásolni / módosítani, akkor viszont megannyi hibaüzenet fogadott feltöltés közben. Megpróbáltam kiegészíteni ilyenre is: void color (unsigned char red, unsigned char green, unsigned char blue, unsigned char red2, unsigned char green2, unsigned char blue2)// the color generating function
    Erre szintén újabb hibaüzenettel gazdagodtam... :O

    A feladatom az lenne, hogy a 3-5-6-os kimeneten és a 9-10-11-es kimeneten egyidőben, de különböző jeleket (sima RGB-LED-es színkeveréseket és villogásokat) szeretnék futtatni. A nagy kérdés pedig az, hogy hogyan? :F

    A színek létrehozása, keverése, átúsztatása (a color - delay párossal) "megy" , de nem a legszebb- és a legjobb tárhelyhasználattal, de működik! :B A fő problémám az, hogy nem tudom külön-külön kezelni a két kimenetet. Nem tudok olyan parancssort létrehozni, ami ezt megoldaná.

    Remélem, hogy tudtok segíteni?! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #16855 üzenetére

    Szia!

    Sajnos nincs meg, de nem gond! (Csak az upgrade-kat találtam meg ott, illetve a már Gergosz2-által említett AVRdude is ott szerepelt)

    A programot majd ismét megírom elkövetem már az újabb verzióban! :D

    Első körben -az elgondolásom szerint- fogok próbálkozni a másik három PWM-es kimenet aktiválásával és egyidejű használatával. Ha elakadok, akkor jelentkezek és kérdezek! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Gergosz2 #16852 üzenetére

    Szia!

    Sebaj, akkor legközelebb jobban figyelek és nem kapkodok...pedig úgy emlékszem, hogy többször is mentettem! :F

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #16830 üzenetére

    Szia!

    Jó szokásomhoz híven el voltam veszve, ahogyan most is...

    1. ;] Az igen az rendben is lenne, de a hogyan lenne az érdekes!
    2. Ettől féltem...

    Visszatérve a példára: nagyon amatőr kérdés, de a már felprogramozott (és nem elmentett) programot hogyan tudom letölteni a mikrovezérlőből? :W Ez a lépés sajnos kimaradt legutóbb... :F

  • Undoroid

    őstag

    válasz Undoroid #16790 üzenetére

    Sziasztok & Boldog Újévet minden szakinak!

    Újabb két kérdéssel fordulnék hozzátok:

    1: A korábbi példával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Az UNO másik három (3, 5, 6 pin) PWM-es kimenetet szeretném aktiválni és teljesen más jeleket produkálni úgy, hogy egyszerre fussanak le (9, 10, 11 pin) és ne várjanak egymásra! Van egy halvány elképzelésem, de ez is a "fix értékekkel" működő, tárhelypocsékolós megoldás lenne...

    2: Van ez a kapcsolás és a kapcsolási rajzon szereplő rádió modul (SI4730) és a kódban szereplő ( #include <Si4735.h> ) hivatkozás különbözik. Vajon ezek menni fognak? Az Si4735 adatlapján a másik is meg van említve...nyilván a 4735 'többet tud' a táblázat szerint és ezért másképpen kell a kódban kezelni, vagy annyira kompatibilis egymással a kettő, hogy simán menni fog? Szerintetek?

    Köszi a válaszokat! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #16780 üzenetére

    Keresgéltem és rátaláltam ERRE az oldalra! Az ott szereplő Arduino - Loops alkalmazásai között lesz a számomra megfelelő kód! Ezzel fogok kísérletezni.

    " Ez így ebben a sorrendben garantált futásidejű hiba " Ebben szinte biztos voltam, mert -mint írtam is korábban- megközelítőleg 30éve nem használtam már ezeket az utasításokat! :B Az általános iskola 7.osztályába jártam, amikor indítottak (a többi másik mellé) egy számítógépes szakkört. Ott meg lehetett ismerni ezeket az akkor még újnak számító masinákat! A Megyeszékhely egyik iskolája volt az enyém, de így sem volt több masina, mint 5 gép. Az oktatónál volt az akkor legkomolyabb masina: Commodore C16 :B A többi masina: ZX Spektrum, TVC, és a fóliaérintős Primo. Programok betöltésére - mentésére a magnókazettás megoldás volt csak elérhető. Ne felejtsük el, hogy a '80-évek közepén jártunk! ...szerény lehetőségeink voltak, mert piszok drágák voltak akkor ezek a gépek, de szerettük, mert jókat lehetett szórakozni velük!

  • Undoroid

    őstag

    válasz ekkold #16766 üzenetére

    Erre az utasításra rá fogok keresni a világhálón, hátha találok róla valami példát honi nyelvezettel...addig vár a sok, finom Bejgli! :B

    Azon gondolkoztam, hogy mi van akkor, ha nem az eltelt időt számolná a kontroller, hanem a lefutott ciklusok számát? Ha lefutott a megengedett 'számú' kód, akkor egyszerűen leállna! Mint annak idején a Basic programnyelvben az " IF - FOR - THEN - NEXT " parancssor alkalmazásánál?! (Ezeket az utasításokat kb. 30éve nem használtam, remélem jól írtam?)

    Elküldök az általam ismert két eMail címe(i)dre egy linket! Ott láthatod a próbapanelos videót a működésről! Azon majd láthatod, hogy ha valamit túl lehet bonyolítani, azt így kell csinálni! :DDD

  • Undoroid

    őstag

    válasz ekkold #16761 üzenetére

    Szia!

    Ügyes megoldás! :R Köszönöm a fáradozásaidat! A bajom azzal van, hogy nem csak különféle színeket villantok fel egyforma ideig, hanem elindulok pirossal, majd átúsztatom az elérhető összes szín érintésével, kb 15 másodperc alatt, majd villogtatok további színeket, majd ismét úsztatom a színeket, de félperces idő alatt megy el az elejétől a végéig. Ezért is használtam a color - delay párost és fix értékeket folyamatosan. A rendelkezésre álló tárhely majd' 1/5 részét el is foglaltam ezzel az igen buta és kezdetleges kóddal. :B A végeredmény viszont -szerintem- egész jól néz ki. Ettől függetlenül bontok egy NANO-t és arra feltöltve megnézem, hogy a szépen megírt kódodat, hogyan tudom teljesen elrontani :B a saját ötleteim szerint kiegészíteni!?

    Ezért is hagynám ki az A és B átkapcsolásának lehetőségét...nincs rá szükség, mert elég hosszú, változatos effektusok kerültek a kódba. Mindössze a futási idő lekapcsolása lenne leginkább érdekes. :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #16756 üzenetére

    Szia!

    A kiinduló program ez lenne:

    /***********************************************************
    File name: 09_rgbLed.ino
    Description:Control the RGB LED emitting red, green, blue, yellow,
                white and purple light, then the RGB LED will be off,
                each state continues 1s, after repeating the above 
                procedure.   
    Website: www.adeept.com
    E-mail: support@adeept.com
    Author: Tom
    Date: 2015/05/02 
    *************************************************************/
    int redPin = 11;   // R petal on RGB LED module connected to digital pin 11 
    int greenPin = 10; // G petal on RGB LED module connected to digital pin 9 
    int bluePin = 9;   // B petal on RGB LED module connected to digital pin 10 
    void setup()    
    {   
       pinMode(redPin, OUTPUT);   // sets the redPin to be an output 
       pinMode(greenPin, OUTPUT); // sets the greenPin to be an output 
       pinMode(bluePin, OUTPUT);  // sets the bluePin to be an output 
    }    
    void loop()  // run over and over again  
    {    
        // Basic colors:  
        color(255, 0, 0); // turn the RGB LED red  
        delay(1000);      // delay for 1 second  
        color(0,255, 0);  // turn the RGB LED green  
        delay(1000);      // delay for 1 second  
        color(0, 0, 255); // turn the RGB LED blue
        delay(1000);      // delay for 1 second  
      
        // Example blended colors:  
        color(255,255,0);   // turn the RGB LED yellow   
        delay(1000);        // delay for 1 second  
        color(255,255,255); // turn the RGB LED white  
        delay(1000);        // delay for 1 second  
        color(128,0,255);   // turn the RGB LED purple  
         delay(1000);       // delay for 1 second  
         color(0,0,0);      // turn the RGB LED off  
         delay(1000);       // delay for 1 second  
    }     
         
    void color (unsigned char red, unsigned char green, unsigned char blue)// the color generating function  
    {    
         analogWrite(redPin, 255-red);     // PWM signal output   
         analogWrite(greenPin, 255-green); // PWM signal output
         analogWrite(bluePin, 255-blue);   // PWM signal output
    }

    A mostani program annyiban különbözik, hogy a Lila szín lekapcsolása és késleltetése után hozzáadtam újabb és újabb variációkat a color és a delay parancsok ismételt használatával!

    A megírt kód megközelítőleg 2 perc után ismétli önmagát. A teljes működési idő 12 óra lenne.

    ********************************************************************************
    ekkold

    A fenti programban hatalmas segítség volt a dupla perjel utáni magyarázat, mert abból tudtam meg, hogy az adott sor milyen feladatot hajt végre!? Az összes színnél nem a mikrovezérlőt hagytam számolgatni, hanem fix számokkal dolgoztam/variáltam. Tudom, hogy úgy csak pocsékoltam a rendelkezésre álló tárhelyet, mert sokkal egyszerűbben is meg lehetett volna oldani... :B

    Utólag belegondolva felesleges lesz az A és B átkapcsolás! Ezt majd egy másik példánál fogom célbavenni!

  • Undoroid

    őstag

    Sziasztok!

    Ahogyan itt jeleztem, megpróbálom újrafogalmazni az elveszett kérdésemet!
    Ismételten szeretném a gyakorlottabb fórumlakókat megkérni, hogy segítsenek nekem:

    A mikrokontrollerhez kapott feladatok közül kiválasztottam egy RGB LED-es kis gyakorlatot, aminek a kódját áttanulmányoztam, majd az abban szereplő parancsokat a saját elképzeléseim szerint módosítottam, majd készítettem egy Karácsonyi dekorációt magamnak. Természetesen szükség volt egy teljesítmény fokozatra is, amit gefffry- barátom ötlete alapján legyártottam. A kódot szeretném módosítani a következőképpen:

    - Szükség lenne egy olyan kódrészlet beiktatására, ami a tápfesz megjelenésétől vagy a reset gomb benyomásától kezdve engedné a programot futni, majd az idő lejárta után leállítaná a kód végtelen ismétlődését. Reset-el vagy a betáp ki- és bekapcsolásával indulna el újra az előre felprogramozott ideig.

    - A másik módosítás pedig az lenne, hogy az alapprogram (Innentől kezdve legyen " A " program) átkapcsolható lenne egy teljesen más " B " programra is. A működési időt nem indítaná újra a váltás. Egy szimpla nyomógombbal egy szabad analóg bemenetre lenne ez a rész kivitelezve.

    Az " A " és " B " program ugyanazokat a kimeneteket használná. Ha nehéz lenne ezt megoldani, akkor elegendő lenne az időre korlátozott működés megvalósítása is...

    Melyik parancsot/parancsokat kellene megismernem és alkalmaznom ennek megoldására? (Szükség esetén feltölthetem az eddigi kódot)

    Előre is köszönöm a segítséget! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz ekkold #16680 üzenetére

    Üdvözöllek!

    " Saját célra készültek. " Ha mégis úgy alakulna a dolog, hogy lesz egy olyan példányod, amitől megválnál, akkor kérlek, hogy keress meg privátban! :K :R

    ********************************************************************************

    Más...

    Reggel jövök egy újabb kérdéssel a (nálam) gyakorlottabb kollégákhoz, mert amit az előbb megírtam, azt sikerült teljesen eltörölni és már nincs időm újra leírni.

  • Undoroid

    őstag

    válasz ekkold #16676 üzenetére

    Hú, a szakramentumát! :Y Ez aztán a szép munka! :R

    Ezek saját felhasználásra készült modulok vagy akad egy-két példány, ami eladósorba kerülhet? Régen nem jártam a weboldaladon, hogy ez világos legyen! :B Itt az idő felkeresni!

    szerk: 404 az eladó cuccok menü. :O

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #16669 üzenetére

    Pont erre gondoltam Én is. :B Előfordul az ilyen...

    * * *

    vegyszer

    Néhány hónapja megérkezett egy megrendelt cuccom...szintén
    rákerült a 800pénzes plusz. A csomagolás nehezebb volt, mint maga a portéka (ssop24-es tokozású kis kütyü) de legalább megjött és nem kavarodott el valahol.

  • Undoroid

    őstag

    válasz Szancsó #16664 üzenetére

    Örülök, hogy sikerült megoldani a problémát és a vezérlőd sem 'sült el' közben!

    A rajz jól jött volna, de szerencsére már nincs rá szükség...Persze nekem még most is kattog az agyam azon, hogy mitől mehetett tönkre a konverter?! ...de majd elmúlik! ;]

  • Undoroid

    őstag

    válasz razorbenke92 #16657 üzenetére

    :R Ez így rendben is van, de... " Nano-n van gyárilag LDO, emiatt a VIN-nek papíron 6V-20V, gyakorlatban 7V-12V betáppal mennie kell " Megy is, viszont közben valami miatt a konverter hatalmas hőt kezd el eldisszipálni, ami arra utal, hogy valami nagyon nincs rendben! Aminek a forrása a túláram, elkötés vagy a konverter hibás működése is lehet! Erre csak akkor kaphatunk választ, ha látjuk a jelenlegi áramkör teljes és valós kapcsolási rajzát! Ezért is írtam így: " Így -a teljes kapcsolás- pontos ismerete nélkül csak ennyit tudtam segíteni! " Csak tippeltem, mert ha minden rendben van, akkor ez a jelenség nem kellene, hogy mutatkozzon! Várjuk meg a kérdező válaszát a felmerült kérdésekre! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Szancsó #16654 üzenetére

    Üdvözöllek!

    Az első kérdésre megkaptad a választ...most jönnek a logikus kérdések:

    - Van-e otthon, nálad valami jóféle mérőműszer (az analóg lenne a legjobb), amit tudsz is helyesen kezelni?

    - Meg tudod-e mérni vele a 12V-os ág és a konverter közötti (felvett) áramot?

    - Meg tudod-e mérni a konverter kimenete és a Kontroller betápja között folyó áramot?

    - Következő lépésként válaszd le a MOSFET-modult és úgy mérd meg a 12V-os ág és a konverter közötti áramfelvételt...ha ekkor jelentősen csökken az áramfelvétel, akkor valamit elkötöttél, ha marad a magas áramfelvétel és a hőfejlődés, akkor lehet, hogy elkötöttél valamit, avagy rossz a konverter...szerintem! Így -a teljes kapcsolás- pontos ismerete nélkül csak ennyit tudtam segíteni!

    Ha a konvertered rossz és mégis egy 7805-ös stabkockát választanád (ennél olcsóbb és egyszerűbb megoldást nem nagyon találni) akkor egyszerű dolgod lesz a bekötésével! Még elkötni is nehéz, mert mindössze 3 lába van! ;]

    Szerk: " Találtam egy hasonlót otthon (csak másik fajtát) és majd kicserélem " Ugye az egész konvertert akarod cserélni és nem csak a rászerelt potmétert? :F A rosszul megválasztott poti az egész konvertert és a rákötött mikrovezérlőt is hazavághatja! Szóval csak óvatosan!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Szancsó #16647 üzenetére

    Akkor valószínű, hogy azért melegszik ennyire az a modul, mert kitekerted a trimmer-t 'nullára' és ez annak a modulnak nagyon nem tetszik! Az "ilyesmi" kimenetére mit kötöttél?

    Ha a teljes terhelésed áramfelvétele nem haladja meg az 1A-es határt, akkor a DC-DC konverter helyett használj egy 7805-ös stabkockát! Nem árt rá egy kis hűtőzászló, de vigyázz, mert negatív potenciálon lesz a hűtőzászlód!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Szancsó #16643 üzenetére

    Üdvözöllek!

    Az első kérdésedre: mekkora terhelést kap az a DC-DC-konverter?

  • Undoroid

    őstag

    válasz weiss #16617 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm a részletes ismertetőt! :R

    Aryes

    Megelőztél! Pontosan ez lett volna a következő kérdésem! :R Ezek hiánya okozta a problémát, amik nem szerepeltek a próbafeladatokban! Végre megnézhetem az RF-modult működés közben...

    Mindenkinek köszönöm a segítséget! :R

  • Undoroid

    őstag

    Sziasztok!

    Ismét a szakértelmeteket szeretném segítségül hívni! Tudjátok, hogy teljesen kezdő vagyok ebben a témában, de remélem elnézitek ezt Nekem! :B

    Nemrégiben vettem egy kezdőkészletet és szereztem hozzá egyszerű próbafeladatokat, amiket egymás után ki is próbáltam, de...

    ...de volt olyan feladat is, aminek a program legelején szerepelt egy sor, ami a példában szereplő főalkatrész nevét tartalmazta és minden esetben ".h" -kiterjesztésű (?) volt. Ahogyan ITT is: " #include <DS18B20.h> "

    A próbafeladataim egytől - egyig a teljes programot tartalmazták, de amiben ez a sor benne volt ott már a feltöltésnél problémák akadtak...

    Kérdés: mire szolgál ez a sor? Hogyan kell az ilyet pótolnom, mert nyilván nélküle nem megy a dolog!

    Biztos pofonegyszerű a válasz, de Én nem szégyellek kérdezni, ha valamit nem tudok! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #16365 üzenetére

    Szia!

    A stabkockák (78xx, 79xx, 317, stb) általában nem tolerálják a kimenetükön a nagy kapacitású kondit, ezért maradj a max. 100uF-nál a kimeneten! Továbbá a kimenetre mehetne még egy 100n is (a bemenetre sem árt egy 100n)! Ahogy PHM írta a védődiódát is mindenképp iktasd be valahogy így: KLIKK
    A védődióda helyére valami 50V / 1A dióda kellene (akár Shottky is lehet. Szeretem túlzásba vinni a védelmet, mint utólag cserélni azt :B , ami elmúlt )

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #16065 üzenetére

    Már hogyne lenne! ;] ;) hogyan?

    ...de félre a tréfát! Agyaltam egy kicsit a feladaton és arra jutottam, hogy ugyan nem ilyen elegánsan, de nagyon egyszerűen meg tudom oldani a feladatot a jó, öreg 555-ös IC-vel! A kimenetére -a szokásos módon- egy minirelé és máris dombon a tanya! :K

  • Undoroid

    őstag

    válasz biker #16059 üzenetére

    Szia!

    Igen, legutóbb innen Én estem bele ebbe a lehetetlen dologba... :O ...ha akarnám se tudnám fordítva ráilleszteni a tandempanelt. Elsőre Én is UNO-val próbálkoztam, mert az volt szimpatikusabb (ne kérdezd, hogy miért) de az itteni Szakik tanácsára inkább átmentem Nano-ra! ...amit újra megköszönnék! :R
    Troll ON: Már csak azt nem értem, hogy a Nano-t miért nem védik így? Troll OFF ;] ;]

    *******************************************************************************

    Ha már itt járok...lenne egy számomra érdekes kérdésem: Egy időrelét szeretnék behelyettesíteni Nano-val! A feladata pedig a következő lenne:

    A tápfesz megjelenése után figyelné az egyik analóg bemenetét, ami alaphelyzetben zárt lenne és ekkor az egyik kimenetét azonnal aktiválná...ha viszont megszakad az analóg bemenet, akkor az előre felprogramozott idő (kb 2mp.) lejárta után lekapcsolna a kimenet és egy másik kimenet aktiválódna addig, míg a bemenet ismét zárt lesz...(most jön a csalafintaság) ...ha a bemenet kontaktusa megszakad, de még a 2mp. letelése előtt visszaáll, akkor marad minden a kiindulási értéken. Igazából egy ejtéskésleltetést kellene megoldani! Gondolom, hogy a Delay -parancs használatával kellene operálni, de mivel teljesen kezdő vagyok a programozásban, így a jártasabb kollégák segítségét kérném. :R

    A konkrét feladat az lenne, hogy az itthoni IBC-tartályom minimális vízszintjét szeretném figyelni ezzel, mert a merülőszivattyú úszója már akkor lekapcsol, amikor még legalább 250Liter esővíz még a rendelkezésemre állna! A szivattyút azért használom, mert a kert végén szintén van egy IBC, amibe' át szoktam pumpálni a megfelelő mennyiséget és onnan fogok öntözni. A merülőszivattyút kivenném a tartályból és az IBC-leeresztő csapjára kötném azzal a vékonyfalú, műanyag adapterrel, ami hozzá járt eredetileg! Az adapterbe beleépítenék egy mágneses úszót, ami jelet adna az adapter külső felületén elhelyezett reedcsőnek. Egyik IBC-t sem szeretném (még) megfúrni a szintérzékelések miatt, ezért akarok saját érzékelőket gyártani...de ez lenne a legapróbb problémám! Remélem, hogy érthető lenne a feladatom?

    Előre is köszönöm a segítségeteket! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15844 üzenetére

    Köszönöm az eddigi segítségedet! :R

    " a DHT11 csak egész fokokat ad vissza, tizedet nem "

    Igen! Az előbb megnéztem az adatlapját és tényleg...viszont most előkaptam egy DHT22-es szenzort, ami egy fokkal jobb lenne erre a célra! Annak használatával mennyit/mit kellene módosítani a fenti kódsorban? :B
    Azért ezt a megoldást kérdezem, mert ha vadászok hozzá egy teljesen másik kódsort, akkor nem biztos, hogy érteni fogom a 'feladat' megoldásának lényegét. Így próbálok tanulni!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15828 üzenetére

    Szia Aryes!

    Végre volt egy kis időm és nekiugrottam ennek a projektnek! Sikerült végre életre kelteni a DHT11, Arduino Nano V3, 2x16-os LCD trióból építhető hőmérséklet- és páratartalom indikáló szerkezetet! A kódja eredetileg UNO-hoz készült, de Nano-val is működik:

    #include <LiquidCrystal.h>
    LiquidCrystal lcd(4, 5, 0, 1, 2, 3);
    byte degree_symbol[8] = 
                  {
                    0b00111,
                    0b00101,
                    0b00111,
                    0b00000,
                    0b00000,
                    0b00000,
                    0b00000,
                    0b00000
                  };
    int gate=11; 
    volatile unsigned long duration=0;
    unsigned char i[5];
    unsigned int j[40];
    unsigned char value=0;
    unsigned answer=0;
    int z=0;
    int b=1;
    void setup() 
    {
    lcd.begin(16, 2);
     lcd.print("Temp = ");
     lcd.setCursor(0,1);
     lcd.print("Humidity = ");
     lcd.createChar(1, degree_symbol);
     lcd.setCursor(9,0);
     lcd.write(1);
     lcd.print("C");
     lcd.setCursor(13,1);
     lcd.print("%");
    }
    void loop() 
    {
     delay(500);
     while(1)
     {
      delay(500);
      pinMode(gate,OUTPUT);
      digitalWrite(gate,LOW);
      delay(20);
      digitalWrite(gate,HIGH);
      pinMode(gate,INPUT_PULLUP);//by default it will become high due to internal pull up
     // delayMicroseconds(40);
      
      duration=pulseIn(gate, LOW);
      if(duration <= 84 && duration >= 72)
      {
          while(1)
          {
            duration=pulseIn(gate, HIGH);
            
            if(duration <= 26 && duration >= 20){
            value=0;}
            
            else if(duration <= 74 && duration >= 65){
            value=1;}
            
            else if(z==40){
            break;}
            
            i[z/8]|=value<<(7- (z%8));
            j[z]=value;
            z++;
          }
        }
    answer=i[0]+i[1]+i[2]+i[3];
    if(answer==i[4] && answer!=0)
    {
    lcd.setCursor(7,0);
    lcd.print(i[2]);
    lcd.setCursor(11,1);
    lcd.print(i[0]);
    }
    z=0;
    i[0]=i[1]=i[2]=i[3]=i[4]=0;
     }
    }

    A felmerült hiba megoldása pedig (immár) egyszerű: user error! Ha jobban odafigyeltem volna, akkor hamarabb észreveszem, hogy az Uno- és a Nano annyiban (is) különbözik egymástól, hogy az RX/TX csatlakozásaik fordítva helyezkednek el a PCB-n! Nálam ezt még tetézte az is, hogy erősen használt volt a hozzám került Breadboard és van rajta egy-két pin, ami bizony kontakthibás!

    Annyi kérdésem lenne még ezzel kapcsolatban, hogy a kijelzett értékeket nem-e lehetne kibővíteni -a programsor módosításával- úgy, hogy a mért értékek egy tizedesértékig lennének kijelezve? Ami biztos, hogy a " C " és a " % " jeleket kettővel el kell mozdítani a jelenlegi helyéről, amit a set cursor paranccsal lehet megoldani...

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15826 üzenetére

    Nem egészen! A programozás lefutása közben a D13-as lábon az addig folyamatos világítás megszakad a pozitív irányra és kb. fél másodpercig bevillan a negatív irányú LED, majd vissza a pozitív ág. Az alaplapon viszont a betáp-LED folyamatosan világít.

    Viszont, ha a D13-as pint teszem be a programba, akkor az szépen elkezd felváltva villogni, DE pont ez van akkor is, ha a 21-est teszem aktívvá! Lehet, hogy ez csak valami bug? (mivel elvileg nincs is ennyi kimenete a Nano-nak)

    Ami még érdekes volt, hogy az RX(D0) lábat nem tudtam itt aktiválni semmivel*, a LED-ek azt mutatták, mintha a kimeneti láb be se lenne kötve (halványan világított mindkettő)! A TX1(D1) az 1-es szám használatával szépen villogtatta a LED-eket!

    Innentől kezdve minden tökéletesen működött egészen az A6-ig! (20 lenne a programsorban a száma) Az A7-es szintén passzív (21 lenne a száma, de arra a 13-as kezd el dolgozni) ...és próbából* beírtam a 22-es számot, arra viszont az alaplapi RX- és a TX egyszerre kezd villogni és a kimeneteik is pont így viselkednek...

    Viszont, hogy most alaposabban megnéztem a Nano- és az Uno lábkiosztásait rájöttem, hogy lehetséges :B az, hogy összecseréltem a két lapon az RX- és a TX helyzetét (Uno esetén jó volt, de a Nano-nál pont fordítva lehetett)! Ennek ellenőrzésére már csak Péntek délután lesz időm leghamarabb...

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15824 üzenetére

    Első körben csak a 8-as PIN-el próbálkoztam és az szépen -felváltva- villogtatta a két LED-et (természetesen 220Ω-os ellenálláson keresztül) és próbából végiglépkedtem az összes kimeneten! Itt találtam egy anomáliát: a D13-as pinnél (Breadboard használatával dobtam össze a tesztkörnyezetet) a pozitív ágba kötött LED folyamatosan világított :O Lehet, hogy valami nem stimmel azzal a kimenettel? pinout ...bár, ezt a hőfok-páratartalom kapcsolás -ha jól emlékszem- pont használja is... :O

    A többi kimenet tesztelése folyamatban...és közben nézem a D13-as pin változásait betáp- és Gnd között is!

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15822 üzenetére

    Üdvözöllek!

    Nem, ez nem az! Ezt Én csomagoltam ki a gyári csomagolásából...mivel sokat kísérleteztem már vele, így ki fogom próbálni az ötletedet! :R
    Az egyik gyári programját fogom erre használni:

    int ledPin=8; //definition digital 8 pins as pin to control the LED
    void setup()
    {
        pinMode(ledPin,OUTPUT);    //Set the digital 8 port mode, OUTPUT: Output mode
    }
    void loop()
    {  
        digitalWrite(ledPin,HIGH); //HIGH is set to about 5V PIN8
        delay(1000);               //Set the delay time, 1000 = 1S
        digitalWrite(ledPin,LOW);  //LOW is set to about 5V PIN8
        delay(1000);               //Set the delay time, 1000 = 1S

    Itt alapból a 8-as lábat fogja használni. Ez a kis program alkalmas lesz a többi pin egyszerű tesztjéhez is? ( " a LED a Vcc-digital pin között legyen, és úgy is, hogy a digital pin-GND között. " )

  • Undoroid

    őstag

    válasz doberman #15789 üzenetére

    Szia!

    Írok egy rövid privátot. Remélem, hogy lesz időd elolvasni! :R

    *****************************************************************************
    Janos250!

    Nem köveznek meg! Nem "hittéríteni" jöttél, hanem mutattál/mutattatok -egy jó/jobb- alternatívát, amit mások nevében is csak megköszönni tudok! :R Mivel kezdő vagyok, minden jótanács jól jön!

    *****************************************************************************

    Aryes:

    Valami éppen lehet a módosításokkal, de csak annyit értem el eddig, hogy a kijelzőn nem csak az egysoros "telikarakteres" kiírás látható, hanem mindkét sorban mindenféle karakterek jelennek meg és lassan scrolloznak jobbra! ;] Nyilván nincs messze a helyes megoldás, de jelenleg több a befektetett energia, mint az eredmény! :B Powerbankos betáp esetén sem lett semmi változás (sem az eredeti bekötésekkel, se a módosítottal)
    Ezután keresni kezdtem a NET-en megoldásokat az l2c-s LCD-hez, de működő programot nem (csak valami visual...-os programozási eljárásút, amit még sohasem láttam :B ) találtam! Végül már golyózott a szemem és felfüggesztettem a Nano-s megoldások aznapi keresését! :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz ekkold #15771 üzenetére

    Szia Gábor!

    Valamikor SKYPE-n beszélgettünk. Az igényesen megépített Tesla tekercseidet rendszeresen nézegettem és ha jól emlékszem volt egy 12DC (vagy 24?) -ről működő (zselés akkuval) verziód is! Az nagyon tetszett! :R Később teljesen eltűntél... :B ...mára már nem is látszol a listámon! :O

    " lehet, hogy a nano-nak pont valamelyik LCD-hez használt lábával van gond " Pont erre gondoltam Én is, amikor ezt [link] írtam. Mindjárt kipróbálom azt, amit Aryes javasolt [link]

    ********************************************************************************
    Aryes [link] : Kipróbálom! Első körben a program második sorában lévő pineket fogom megváltoztatni úgy, ahogy javasoltad! A kód többi része eléggé ködös nekem, de kicsit emlékeztet a Basic programnyelvhez! Ha elakadok, akkor jövök kérdezni! :B

    " Van power bankod? " :K Van, éppen töltődik! Újra megcsinálom az eredeti bekötést és meglesem. Ha ugyanaz az eredmény, akkor több lehetőségem is lenne:
    1. Program átír, átcsatlakoztatás, élesztés...
    2. Előkapom a másik 2x16-os LCD-kijelzőt, ami i2c-csatolóval rendelkezik...itt viszont alaposan át kell írni a kódot! Az ilyenkor használt bekötést ki tudom keresni, de a kód megfelelő átírása már necces lesz számomra!

    Itt kérdezted [link] , hogy mi lenne az a masina?! Ez egy speciális rádióvevő készülék, ami nemcsak a hagyományos már nem használt AM (középhullámú, Amplitudo-modulált) és FM (frekvenciamodulált) csatornákra tud csatlakozni, hanem akár a rádióamatőr sávok, repsávok, stb vételére is alkalmas! doberman biztosan annyira benne van a hibakeresésben, hogy elfelejtett válaszolni! :B

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15763 üzenetére

    Innen [link] lestem el a bekötést és a hozzá való kódot is! Uno-val megy, de a Nano-val már problémás!

    :F Lehet, hogy a lábkiosztás nem stimmel?

  • Undoroid

    őstag

    válasz ekkold #15745 üzenetére

    Üdvözöllek!

    Köszönöm az iránymutatást! :R

    A válasz nagyon egyszerű: teljesen kezdő vagyok ebben a témában. Régebben láttam ezekről (Nano, Uno) a mikrovezérlőkkel épített ügyes kapcsolásokat. Megtetszett és szerettem volna kipróbálni őket...akkoriban (több évvel ezelőtt) még drágák voltak az induló csomagok/készletek így nem indultam el és maradtam a hagyományos panelgyártásoknál. Tavaly -év végén- láttam helyben egy kissé hiányos és használt készletet, amit gyorsan meg is vettem. Több dologgal voltak ugyan gondok*, de ezek az eladási árral voltak kompenzálva!

    * Az LCD-kijelző panelja és az egyik Nano a csomagból rossz volt, mert túl 'bika' forrasztópákával- és túl kevés gyakorlattal próbálkozott az előző tulaj. Az LCD-t meg tudtam menteni annak ellenére, hogy már hiányzott több forrszem és vezetősáv róla! :B A Nano-t odaadtam egy ismerősömnek, amit alkalmasint megjavíthat (szintén forrasztási hibás és itt-ott zárlatos forrszemek gyártódtak rá)

    Jelenleg a hozzá kapott példákkal kísérletezek (módosítom/próbálkozok) és azokhoz bőven elegendőek a zsengébb tudású modellek. Ha már több tapasztalatom lesz és az építeni kívánt vezérlés kívánja a komolyabb mikrovezérlőt, akkor mindenképpen ki fogom próbálni! :R

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15743 üzenetére

    Sajnos valami nem stimmel a rendelkezésemre álló Nano-val! Továbbra is csak az "egysoros-telikarakteres" kijelzést produkálja. Életjel van, mert a kontroláló LED-ek ütemesen villognak a Nano-n. Ugyanazzal az összeállítással* (csak a mikrovezérlő más) Unoval szépen muzsikál minden, ugyanazzal a programmal. Más programmal hibátlanul működik ez a Nano... :F

    * 16x2-es LCD, breadboard, DHT11 szenzor, 10Kohm poti, bekötővezetékek, betáp: PC USB-portja

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15743 üzenetére

    Remek! :DDD

    " a NANO ugyanazt a μC-t tartalmazza, minden UNO példaprogram változtatás nélkül fut " Pont ezzel próbálkoztam az UNO után! A méretre vágott próbapanelon szépen el tudtam volna tenni a mikrovezérlőt a kijelző mögé, de sajnos valami nem stimmelt (dugaszolós panelon) . A kijelzőn csak egy sor "telekarakteres" kijelzést tudtam megjeleníteni. Nyilván itt Én rontottam el valamit. :B Újra fogom próbálni

    szerk: Kalapács... Neeem, de láttam pár olyan megoldást a világhálón, ami kb. ezen szerszám használatával egyenértékű volt! Pusztítás és azután csodálkozás, hogy nem megy a masina! ;]

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15740 üzenetére

    Üdvözöllek!

    " ...komponenseket némileg "hülyeállóvá" kell tenni, vagyis, hogy ne lehessen fordítva összedugni... " Ez pontosan így is van! Nem szimmetrikusan helyezkednek el a csatlakozások, ezért fordítva nem lehet összerakni! ...bár megfelelő méretű kalapács segítségével mindent meg lehet szakérteni! :DDD

    Tehát az UNO két oldalán vannak elhelyezve a csatlakozások. Két-két csatlakozó aljzat van felszerelve. Az első pár között a szabványos 2.54mm távolság van és ezért ez akár lehetett volna egy, folyamatos...viszont a másik csatlakozó (szintén két nem egyforma darabból áll) viszont az egymással határos pontjai nem 2.54mm-re vannak egymástól, hanem legalább 0.5mm-el messzebb! Így a szabványos raszterre -előre kifúrt- próbapanel pontjai sohasem fognak egyszerre stimmelni! Holnap délelőtt -ha kell- akkor lefotózom a problémát! Úgy látni fogod a gondot! :K

    Ha van kéznél egy UNO és egy tolómérő, akkor mérj meg minden csatlakozási pontot, egyforma távolságra lesznek egymástól az egymás mellett lévő pinek...KIVÉVE a 7. és a 8. pin! Itt van elválasztva egymástól a két csatlakozó aljzat, és ha akarod sem tudod úgy összerakni, ahogyan azt kellene! ...esetleg kalapáccsal... ;]

  • Undoroid

    őstag

    válasz Undoroid #15714 üzenetére

    Sziasztok Guruk!

    Egy érdekes dologra lettem figyelmes...avagy kifoghattam valami ügyes húzást a gyártók részéről?!
    Szóval egy Arduino UNO -ra szerettem volna összedobni egy tandempanelt, amit az előre perforált furataival (szabványos méretű tüskesor használatával) illesztettem volna össze, DE ...

    ...de a furattávolságokkal akadtak gondjaim: a ki- és bemenetek összesen 4db csatlakozáson keresztül vannak kivezetve! Az egyik oldalán (analóg IN- és a tápok) megfelelő távolságban vannak egymástól, de a másik kimeneti tüskesoron (Digitál- és Pwm) csatlakozók között (7. és 8. pin) valamivel nagyobb a távolság, mint a szabványos furattávolság! Kifogtam valami rosszul sikerült UNO-t vagy a gyártók ezzel a rafinált trükkel próbálják levédeni a saját Shiel-ek gyártásának lehetőségét? :((( Lehet gyártani sajátot, de vedd meg hozzá a legyártott alaplemezt, aminek nem lesz elegendő területe... :O
    ********************************************************************************

    doberman [link]

    Szia! Ezer éve már...

    Jól néz ki az a masina! A kapcsolódó termékeknél találtam meg ezt: [link] Mit szólsz hozzá? Ne offoljuk ezzel ezt a topikot, menjünk át privát üzenetbe, ha éppen ráérsz! ;)

  • Undoroid

    őstag

    válasz Aryes #15674 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat! :R

    Egy "kis" változás lesz az egészben, mert képbe került egy 4x20-as kijelzőmodul, i²c -csatolással. Így viszont simán megférne a kijelzőn egyszerre is a 4db mért érték!
    A riasztási kimenetek pedig felejtősek! Így talán egyszerűbben megoldható lenne a projekt...

  • Undoroid

    őstag

    Sziasztok!

    Nagyon kezdő vagyok ebben a témában, amit Ti gyakorlatiasabban vágtok...ezért is kérem a segítségeteket!

    Szóval nemrég hozzájutottam egy kissé hiányos -kezdő- mikrovezérlő csomaghoz és az egyik példa lehetővé tette, hogy egy Nano-val, egy 2x16-os LCD kijelzővel és egy termisztorral össze lehet dobni egy egyszerű digitális hőmérőt! Ezzel a programmal szépen végezte a dolgát:
    "
    #include <LiquidCrystal.h>
    int tim = 50;                       //the value of delay time
    // initialize the library with the numbers of the interface pins
    LiquidCrystal lcd(4, 6, 10, 11, 12, 13);
    int thermistorPin = 0;           // thermistor connected to analog pin 3
    void setup()
    {
      lcd.begin(16, 2);    // set up the LCD's number of columns and rows: 
      lcd.clear();         //Clears the LCD screen and positions the cursor in the upper-left corner 
    }
    void loop() 
    {
       float a = analogRead(thermistorPin);
      //the calculating formula of temperature
      float resistor = (1023.0*10000)/a-10000;
      float tempC = (3435.0/(log(resistor/10000)+(3435.0/(273.15+25)))) - 273.15;
      
      lcd.setCursor(0, 0); // set the cursor to column 0, line 0
      lcd.print("     adeept     ");// Print a message of "Temp: "to the LCD.
     
      lcd.setCursor(0, 1); // set the cursor to column 0, line 0
      lcd.print("  Temp: ");// Print a message of "Temp: "to the LCD.
      lcd.print(tempC);// Print a centigrade temperature to the LCD. 
      lcd.print(" C  "); // Print the unit of the centigrade temperature to the LCD.
      delay(500);
    "
    Ezzel a példával egy érzékelő tud működni! A kérdésem a következő lenne:

    Megoldható-e az, hogy a jelenlegi programsor módosításával több (4db) érzékelőt is le tudjon kezelni egyszerre és kijelezni az LCD-n? Akár úgy, hogy enkóderrel vagy navigáló gombokkal tovább lehetne léptetni az aktuális érzékelő kijelzését? (Egyszerre csak egy érték szerepelne, de a kavarodás elkerülése érdekében el lehetne nevezni az aktuális szenzort) A hab a tortán az lenne, ha minden szenzorhoz be lehetne állítani egy riasztási értéket és hiszterézist is és a hozzárendelt kimeneten ez megjelenne, amit FET-el vagy relékimenettel fel lehetne használni. Elegendő lenne ezekhez a feladatokhoz egy NANO vagy inkább egy UNO kellene hozzá? Az LCD -az egyszerűség kedvéért- és a felhasználható kimenetek spórolása miatt l2C kivitelű lenne!

    Előre is köszönöm az iránymutatást és a segítségeteket! :R

Új hozzászólás Aktív témák