Új hozzászólás Aktív témák
-
malnabokor
senior tag
válasz benfolds #936 üzenetére
Én sem ajánlanám a szájzuhanyt, amit a kollégia írt, az tudtommal igaz (forrásként egy egyetemi tankönyvet említeném, (Gera István - Parodontológia) .
A helyes fogápoláshoz elég egy fogkefe és fogköztisztító kefék.A hagyományos kézi fogkefe esetén a megfelelő technika a legfontosabb (erről itt egy jó videó: link ), nem erősen nyomva, a videóban látott körkörös (és sepregető) mozdulatokkal, és az összes felszínt lefedve (orca felől, nyelv felől, élek és rágófelszínek, utolsó őrlőfog hátsó felszíne), a fog és ínyszél találkozásnál a fog felől ferdén tartva a kefét az ínyszélre, naponta 2x, 2 percet. A fogkefe legyen soft/puha, minél sűrűbb sörtével. A linken látható technika nem annyira könnyű, meg kell tanulni, de nem lehetetlen, gyakorlással megvan. A keféket 3 havonta cserélni kell.
Az elektromos fogkefék a jó fogkefe és jó technika párossal szemben nem hatékonyabbak (kutatásoktól függ, hogy mi az eredmény), viszont leegyszerűsítik a folyamatot, mert a fej mozgatását elvégzi a fogkefe, csak oda kell tartani a fogak felszínére, ezért szoktuk ajánlani - könnyebbé teszi a fogmosást. Azonban itt is naponta 2x2perc a szabály, és ha valaki elektromos fogkefét venne, mindegy, hogy oszcilláló (pl. Oral-B), vagy szónikus (pl. Philips), egyedül azt szoktam javasolni, hogy nyomásérzékelés és figyelmeztetés legyen benne, mert nélküle könnyebb "elsikálni" a fogakat. Fejeket 3 havonta cserélni kell.
A fogköztisztító kefék pedig kötelezőek. Egyedül azok tudják eltávolítani a fogak között keletkező lepedéket maradéktalanul. Itt is van több márka, érdemes egyet kiválasztani, lényeg, hogy legyen nekik több méretű keféjük is, bevásárolni minden méretet, majd otthon kipróbálni őket, hogy melyik fogközben melyik fér át (ne szoruljon, de ne is túl könnyen). Ezt felírni egy papírra, majd később mindig a megfelelő méretü kefékkel a megfelelő fogközöket tisztítani. Ez nagyon macerásan hangzik, de egy kis idő után rutindolog lesz, és pár perc alatt megvan. És fontos, hogy meglegyen, mert ezt tényleg nem váltja ki semmi (a fogselyem, pálcikák, szájzuhanyok, stb nem olyan hatásosak, vagy egyenesen károsak is lehetnek).
Nyelvet érdemes tisztítani, a rossz szájszagért sokszor lehet felelős a rajta megtapadt lepedék, ezt pár másodperc alatt a fogkefével végigsepregetve eltávolítható.
Szájvíz hasznos lehet, de max csak 2 hétig használva folyamatosan, utána szünetet kell tartani a használatban.
A fogkrém pedig lehet bármi, ami fluoridos (vannak különbségek, hogy a fluorid milyen formában van jelen, és számít is valamennyire, de általánosságban elég, hogy fluoridos).
Kb. ezek a legfontosabb otthoni szájhigiéniás tanácsok, de persze ugyanolyan fontosak a táplálkozási és egyéb szokások is. Például a nassolás (akár gyümölcs, akár bármi más) a szájüreg pH-ját savas tartományban fogja tartani (folyamatos tápanyagot jelent a szuvasodást okozó baktériumoknak) és ez káros a fogakra nézve; dohányzás a fogkőképződést-ínygyulladást serkenti, savas italok (Cola és társai, gyümölcslevek) oldják a foganyagot, kávézás és teázás elszíneződést okoz. Nyilván ezzel le is fedtem a teljes nyugati társadalmat, és tudom, hogy irreális elvárás lenne, hogy mindenki teljesen egészséges szokásokat alakítana ki, viszont ha ki kellene emelni két dolgot, az a dohányzás és nassolás, ezeket érdemes megfontolni, átgondolni.
A fogorvosokat pedig milyen gyakran érdemes felkeresni kérdésre a legjobb válasz a fél évente. Csak azért, hogy ne előzzünk meg nagyobb bajt, ha van valami kis gond, az korán kiderüljön. Évente elég panoráma röntgen (és az legyen meg, érdemes elkérni, így ha máshova megy az ember, nem kell újat készíteni).
Üdv, egy nem annyira rég végzett fogorvos
köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest