-
Fototrend
Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !
Új hozzászólás Aktív témák
-
Lompos48
nagyúr
válasz DonThomasino #91120 üzenetére
Talán kerül. Jó tíz éve legalább: Logitech Harmony 880.
-
Lompos48
nagyúr
válasz MasterMark #83425 üzenetére
Nekem egy Harmony 880-am több mint 10 éve szolgál.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #80002 üzenetére
Akkor vegeredménybe miért is van DC a hálózaton?
Mert valamelyik fogyasztó asszimetrikusan eszi a színuszt.
Illetve a fent emlitett szűrés (dióda + kondi) megoldja-e a nálam mosógép miatt jelentkező anomáliát?
Szerintem nem. Ráadásul ront a hullámformán a nulla feszültség közelében.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #80000 üzenetére
Elvileg a DC akkor jelenik meg amikor a 35/0.4kV tranformátor fázisonkénti terhelése nagyon elbillen.
Hm!
Ilyen esetben a nulla tolódik vektoriálisan valamelyik fázis irányában el. De ettől még egy fázissal (bármelyikkel) táplált fogyasztó (ház. épület stb.) csak kisebb vagy nagyobb feszültségű, ugyancsak váltófeszültséget kap. Mert - ugye - az eltolódás mindkét félhullámra igaz.
-
Lompos48
nagyúr
válasz PrinceHerceg #78205 üzenetére
Hm! Semmineműt
-
Lompos48
nagyúr
-
-
Lompos48
nagyúr
1. Hangszórókábelekről volt szó.
2. A példád csak annyiban jó, amennyiben az említett szakaszon tényleg csordogál egyenáram is, amire a váltóáramú jel szuperponálódik. És akkor mi van? Még ebben az esetben sem jelentkezik különbség a vezető - legyen az fólia vagy kábel - iránya miatt.
3. Csak zárójelben: lehet még meg sem születtél, amikor én ár tranzisztorokat/tranzisztorokkal terveztem/gyártottam hosszú éveken keresztül. Csak mert ez (volt) a mesterségem. -
Lompos48
nagyúr
válasz blattida #74405 üzenetére
"TRAIT stands for Thermally Reactive Advanced Instantaneous Transistor. This means that the thermocouple necessary to compensate for temperature effects in power transistors is housed inside the transistor instead of the traditional place on the heatsink. This minimizes the time difference between actual temperature of the transistor and measured temperature on the heatsink. This improves the sound quality of the amplified signal."
-
Lompos48
nagyúr
válasz Sz.Péter #74354 üzenetére
Ugyan nem a legaudiofilebb téma, de mint korábban is említettem, kénhidrogén hatására feketedik, ami pedig jelen van mindenhol, ahol szerves anyagok bomlanak le, anaerob körülmények között. Ilyen helyszínek például csatornák, az élőlények (beleértve a kétlábú emlősöket is ) emésztőcsatornája stb. Innen már a fantázia is elvezet a pontosabb képhez.
-
Lompos48
nagyúr
válasz Dorian #74346 üzenetére
Ugyan használják ez ezüst-oxidot a cink-ezüst akkukban, de: "...Az ezüstön képződött fekete, barna folt nem oxidáció következménye, hanem ezüst-szulfid, amely a levegőben található kén és az ezüst alkotott vegyülete..." - "Az ezüsttárgyak nem korrodálódnak, de a levegőben lévő kén-hidrogén jelenlétében barnás fekete ezüst-szulfid-réteg vonja be felületüket,"
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz DonThomasino #72702 üzenetére
Nem ismertem, csak a Sanken hibridet.
Szigetnek egy szárazságban a patakból kilátszó követ, maximum.
-
Lompos48
nagyúr
válasz DonThomasino #72698 üzenetére
Eszmei értéke van. Ötven év múlva megveheti valami technikai múzeum.
Nem hiszem, hogy érdemes lenne felhasználást keresni neki.
Egy rack 1 csatorna ? Szóval 2 rack ad egy stereo t ?
Elképzelhető, de ahhoz többet kellene tudni/látni belőle.
Minőségben mire számíthatok ?
Mint a moziban.
A hibrid végfok adatlapja frekvenciában jót, torzításban kevésbé jót ígér. Építeni vele valami mást nem érdemes, mert cseredarabot nem fogsz találni baj esetén.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz krichd1 #72332 üzenetére
Ezt nem nagyon kellene tovább boncolgatni. Lényegében bármelyik kimenet, így a line out is egy feszültségforrás, aminek általában kicsi a kimeneti impedanciája. Ez 100 vagy annál is (jóval) kevesebb ohm, konstrukciótól függően. A bemenetek impedanciái pedig általában a 10kohm nagyságrendbe tartoznak. Ebből kiindulva, egy helyett kettő vagy akár több bemenet meghajtása nem jár(hat) értékelhető szintváltozással (csökkenéssel). Természetesen itt is figyelembe kell venni a meghajtott bemenetek áramköri megoldásait. Semmi szín alatt nem teszünk ilyet (például) DC csatolt fokozatokkal.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz krichd1 #71809 üzenetére
"...a hullámimpedancia optimalizálására szolgál..."
Ezt nem nagyon tudom értelmezni. Két eszköz összekötése egy bizonyos impedanciájó kábellel akkor fontos, ha az eszközök ki- és bemeneti impedanciája is ugyanaz. Ez a reflexiók, állohullámok elkerülése miatt fontos. Ezért léteznek nagyon is pontos értékek a gyakorlatban: 50, 75, 120 (ez már az ősi szalagkábel) ... Ohm. Optimizálásnak nem tudom mit lehet nevezni, vagy olyan a kábel, ami kell oda, vagy nem. Audiofrekvenciákon értelmetlen beszélni róla, nagyobb sebességű digitális kapcsolatnál annál inkább.
-
Lompos48
nagyúr
válasz Nemir Ombe #70324 üzenetére
...minden gyártó úgy adja meg, ahogy akarja és nem lehet rajta számon kérni ...
Ez nem igaz. Ami az adatlapban van, az valós. És számonkérhető, ha a számonkérő ért az érveléshez és vannak érvei. Hogy a kínai mi tervez azzal az alkatrésszel, az a kínai baja. Ha betartja az adatlap előírásait, akkor nem hibázhat.
Rendben, hogy a "chip tudja" (laborkörülmények között talán),
Igen, a chip tudja, ha betartják az üzemi feltételeket (nem laborkörülményeket). Ha pedig a maximumot akarom belőle kipaszírozni, akkor az annak megfelelő feltételek is kötelezőek.
És igen, ezek technikai részletek, de kötelező őket figyelembe venni, mert azért még mindig a fizika az úr!
-
Lompos48
nagyúr
válasz Ear001 #70315 üzenetére
...max. a "P.M.P.O. szabvány" szerint 100W az az 100W, hiába "D osztály", de aki, ahogy gondolja ...
Nincs szó semmi PMPO szabványról. "Sajnos" a D-class és a hídkapcsolás megenged ilyen szörnyedményeket, amiket még a nyugati gyártó is megad a specifikációiban:
50 W + 50 W continuous output power at THD = 10% with RL = 6 and VCC = 25 V
40 W + 40 W continuous output power at THD = 10% with RL = 8 and VCC = 25 VÉs az ST nem az utolsó kínai technikai Münchhausen báró vagy Háry János..
-
Lompos48
nagyúr
válasz sixer66 #70308 üzenetére
...mi kell esetleg még hozzá?
Típustól függetlenül tápfesz kell nekik.
@Speeedfire
Zajkeltésre biztos megfelel. Akkora kimenő teljesítménnyel még az edények is táncra perdülnek a kredencben. Esetleg össze kellene vetni a már meglevő hangszórók teljesítményével.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #70272 üzenetére
Ellenüteműre is érvényes, amit írtam. Ott is a páptól a nulla felé folyi a nyugalmi áram, csak ezúttal 2 végerősítő alkatrészen keresztül. A nagysága az "előfeszítés" függvénye, azaz szuperdiódával, diódákkal, áramgenerátoros kapcsolással stb. tartom nyitva a tranzisztorokat (vagy egyebeket). Nyugalmi állapotban nincs amerre menjen az áram, csak a soros elemeken keresztül.
Ezzel is kezdődött a beszélgetés, az együtemű nem tudom honnan keveredett ide...
Csak az egyszerűbb magyarázat érdekében. Mert én állítom, hogy ellenütemű kapcsolás nem lehet kizárólag A-osztályú. Lehet AB vagy, mint a Quad405 esetében kisjelszintnél A majd egy bizonyos szint felett B.
Nem muszáj velem egyetérteni.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #70263 üzenetére
Lecsupaszítva az ügyet:
A nyugalmi áram a táptól a nulla felé folyik a végfokozaton keresztül (feltételezzünk egyetlen tranzisztort az egyszerűség kedvéért). Az értéke állandó jel nélkül, ami konstrukcióban adott vagy be lett állítva. Ha jelt kap, akkor a pozitív félhullám idején azzal egyidőben növekszik a csúcsig majd csökken a jelnélküli értékig a nullaátmenetnél. Amikor a jel átmegy a negatív félhullámba, azzal egyszerre csökken a negatív csúcsig és ismét nő a nullátmenetig.
akkor a negativ periódusban lèvő nyugalmi negativ előjelű lesz?
Ha a negatív félhullámnak megfelelő áram a csúcsnál nagyobb a nyugalmi áramnál, egyetlen táp alkalmazása esetén nem tud a nullánál alább szállni, tehát levágja a jel csúcsait.
Ekkor nulla az átlagértéke a nyugalminak?
A nyugalmi átlagértéke jellel, jel nélkül ugyanaz, addig, amíg valamelyik pozitív vagy negatív csúcsnál nem jelenik meg a jel vágása (clipping). Az már eltolhatja, de amúgy is alapos torzítással jár.
Ezt az egész nyugalmi áram és hasznos jel ügyet úgy kell elképzelni, mint egy konstans értékkel "eltolt" színuszgörbét, csak itt nem feszültségekben, hanem áramokban kell gondolkozni.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #70221 üzenetére
"Mekkora lesz az átlagértéke az áramnak a pozitív és negatív félperiódusban együtt?"
Minden pillanatban más az áram értéke, ha hasznos jelünk van. Nem tudom értelmezni a negatív és pozitív félperiódus együttes áramát. Ha jelnek színuszt feltételezünk, akkor egy periódusra értelmezve az átlagérték a nyugalmi áram értéke lesz.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #70196 üzenetére
Beszéljünk erròl a komplementer végfokról, mely teljes kivezérlésnél is A-osztályúként üzemel.
Nehéz lesz. Ha valami komplementer, akkor az ellenütemű, mert 2 elem végzi a végfok munkáját, még ha ellenkező polaritásúak is. Hol az egyik, hol a másik. Tehát innen kezdve nem A-osztályú, hanem B vagy AB.
Lehet spekulálni. Induljunk ki a 480VA-ból és A-osztályból (nehéz eset!):
8 ohmos terhelésnél ez 7.75A-es effektív áramot, ami a csúcson 11A-t jelentene. A-osztálynál a nyugalmi áram ennél valamennyivel nagyobb kellene legyen, hogy a negatív félhullám csúcsait ne vágja le. Nehezen kivitelezhető, forró ügy lenne.
Mekkora lesz az átlagértéke az áramnak a pozitív és negatív félperiódusban együtt?
Együtt nem tárgyalható. Az áram egy pillanatnyi érték, A nyugalmi áram mindig folyik, kivezérléssel vagy anélkül és mindig ugyanannyi.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #70194 üzenetére
Ha nem változik a nyugalmi áram, akkor a feszültség változik A osztályban és amikor B osztályra vált akkor meg már az áram is váltakozik?
A osztály esetén az egyetlen végtranzisztor, cső stb. állandóan vezet. A váltakozó jel a nyugalmi áramra tevődik rá. Tehát pozitív félperiódusban nagyobb, negatívban kisebb, mint a nyugalmi áram. Ellenben az átlagértéke megegyezik a nyugalmi árammal. Ezért bármekkora a kimeneti teljesítmény a fogyasztása és a hőtermelése a végfoknak ugyanaz.
B osztálynál nincs nyugalmi áram, az ellenütemű végfoknak hol az egyik, hol a másik eleme vezet és ezúttal annyira, amennyit a kivezérlés diktál. Fogyasztása és a hőtermelése a végfoknak ezúttal a jel függvényei.
AB osztálynál, amit a nullátmeneti (crossover) torzítás kiküszöbölésére találtak ki, létezik egy minimális nyugalmi áram, ami miatt a B osztályra jellemző jelfüggő fogyasztáshoz és a hőtermeléshez hozzáadódik egy állandó, ezáltal a nyugalmi áram által termelt állandó mennyiség.A feszültség változása a jelnek megfelelő minden pillanatban.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #69812 üzenetére
Ez az ábra elmondja a DC komponens lényegét. Azt nem, hogy az egyenáramú összetevőt elfűti a transzformátortekercs ohmikus ellenállása. Ha sok neki, akkor melegszik vagy/és leég. Addig teszi a dolgát, mint transzformátor. Egyenirányítás után a 2 félhullám ennyivel különbözik amplitúdóban, de a pufferkondenzátor simítja, ráadásul könnyebben, mint az egyébként jelenlevő "szakadékot", ami ab-ovo ott van a nullátmenetek környékén.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #68606 üzenetére
...végig mértem és azt hiszem ezzel eleget is tettem a kritériumoknak. egyeztek, nagyon is.
Ez OK.
Melyik kapcsolást használod, mert a neten több Hiraga is van?
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #68602 üzenetére
Startból kijelentem: nem találok negatívumot a megoldásodban. Kitűnően működhet.
Cáfolnivalót ellenben annál többet a motivációkban.
1. A középleágazásos szekunder esetében SOHA nem fog kiderülni, hogy egyutas feszültségkétszerező, mert NEM AZ! Nyugodtan ceruzával lehet követni az áram útját letakarva 2-2 diódát a hídból. Kiderül, hogy nem egyéb, mint 2 egymásra pakolt klasszikus kétirányú egyenirányító. És mi az, hogy gyakran? Vagy az, vagy nem az.
2. A tekercs kapcsán leírt spekuláció a menteszámmal, huzalhosszal stb. egyedül a huzalhosszal mond valamennyi igazat. De azt is csak a tekercs soros egyenáramű ellenállásával hozható összefüggésbe. Ez nagyobb áramok esetén is elenyésző. A 2 tekercs közti különbség csak a hullámformában jelentkezhet. A két egymást követő félhullám amplitúdója váltakozva kisebb-nagyobb-kisebb...
3. Az, hogy a kisebb feszültségen esetenként nem folyik áram, nem igaz! Mindig folyik, és annyi, amit a feszültség és fogyasztó függvényében az Ohm nevű úriember diktál.Tehát ezek makutyi dumák, amiknek nem hogy semmi alapjuk nincs, egyszerűen hamisak.
A megoldásod egyébként tökéletes, a gazdaságosságtól eltekintve.
Félvezetők párosítása:
Csak akkor helyes a procedúra, ha kis és nagy kollektoráram esetén is teljesül a maximum 10%-os tűréshatár a mérési eredmények között. És ezt nem csak a hFE esetén fontos, hanem ugyancsak különböző áramokon mérve az UBE feszütségekre is. Ott pedig sokkal szorosabb határok között.
Valamikor gyártóknál kérésre úgy végezték a párosítást, hogy 3 ponton mérték a hFE-t és az eszerinti osztályozás rá is volt matricázva a tokra.
Az általad emlegetett műszerekkel is elvégezhetők a mérések (2 táp és 3 mérőműszer kell hozzá). Azért kérdeztem, hogy mivel? mert a legegyszerűbb a karakterisztikamérőkkel (Curve Tracer), amik nagyon kevés laborban fordulnak elő és drága cuccok.
Modernebb erősítőknél már nem annyira fontos a párosítás a negatív feszültségvisszacsatolás miatt. Ilyen a Hiraga-ban tudtommal nincs.A kivitelezés is tetszik!
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz gordonfreemN #68599 üzenetére
...hfe válogatva vettem, melóban laborban le is mértem...
Kíváncsi lennék: mit, mivel, hogy?
A tápot egy híddal is meg lehetett volna oldani. Azzal csökkentek volna valamicskét a veszteségek. Milyen meggondolásból csináltad így? Ugyanez a kérdésem a fóliakondikkal kapcsolatban. Én nem szeretem a parazita induktivitásuk miatt.
-
Lompos48
nagyúr
válasz bkercso #68451 üzenetére
Ha 100kHz fölött szűrnek, az jó lehet, mert a nagyfrekis jelek nem jutnak az erősítőre.
Ezen el lehet filozófálgatni, a nagyfrekvenciás jelek eredetének függvényében.
...állítólag abba vannak beépítve szűrőalkatrészek.
Egy, magára valamicskét is adó gyártó ezt beleépíti az erősítőbe.
-
Lompos48
nagyúr
válasz bkercso #68449 üzenetére
...ami a kábel párhuzamos kapacitásával együtt szűrőt alkot ...
Persze, elképzelhető, de akkor már durván beavatkoznak vele a jelbe, ha jelkábelről lenne szó. Ez nem lehet a cél.
Hálózati kábeleknél tudok ilyenről.
Én nem, pedig már láttam egyetsmást az utóbbi néhány évtizedben. Mutass egyet!
-
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #68437 üzenetére
Persze ez igaz. De az is, hogy az érzékszervek tudnak hazudni, a fizika nem.
-
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #68428 üzenetére
A hit egy teljesen/kizárólagosan személyes ügy. Senkinek semmi köze hozzá!
-
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #68416 üzenetére
Miért, hangfalkábelen váltóáram megy? Vagy IC-n?
Mivel egyenáram nem LEHET, impulzusokról ugyancsak nem lehet szó, más nem marad, legyen az hangfalkábel, IC, vagy akár a lemezjátszó hangszedőjétől a bemenet felé tartó kábelecske. Az pedig ide-oda. Amíg a fizika fizika.
Hálózati kábelnél tök mindegy, merre van előre. De az esetek többségében a gyártó fel is dugózza előbb.
Nagy hiba, hogy nincs jelölve. De egy próbát megér a kábelvégeken felcserélni a csatlakozókat.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #68411 üzenetére
De vajon mit szól a váltóáramú (mert az) jel, amikor az egyik félperiódusnak visszafelé kell kergetnie az elektronokat az egyik szálon, majd a másikon és meglátja a nyilat?
-
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #68374 üzenetére
Üresjáratban 17 Watt ??
Nem, maximális kimenőteljesítmény. Ehhez ellenben el kell olvasni az adatokat/adatlapot.
Nem kételkedem a DAC működésében. Csak egy komoly gyártó nem ír ilyet a termékéről, de még a kereskedőnek sem engedi meg.
Ez olyan, hogy amikor valakit egyetlen hazugságon fogsz, utána nem sok hitele marad. -
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #68364 üzenetére
Nem tűnik furcsának, hogy a 15V x 1.4 A az nem 17W? Akkor melyiket nem teljesíti?
-
Lompos48
nagyúr
válasz ozzy711 #67892 üzenetére
Sok értelmét nem látom annak a 2 ellenállásnak. Menne simán nélkülük is a dolog.
Nem melegszik túlságosan nagy kivezérléskor?
Valószínűleg nem hiába tettek oda 1/8W-os ellenállásokat.
Lehet, hogy a nagyáramú egység a 28 voltos ág?
De igen, majdnem. Azaz csak a bemeneti fokozatokat és a végfokok kisjelű fokozatait táplálja.
A nagyáramú tranzisztorokat már nem. Azok a 28Vac szekunderről vannak etetve, ami CSAK egy szűrt táp (2x37.5V=)! -
Lompos48
nagyúr
válasz fehér_ember #67888 üzenetére
A pdf dokumentum 5. oldalán tükörtisztán leolvashatóak a váltó- és egyenfeszültségek értékei. Például a +40 és -40V-os végfoktápfeszültségek még teszpontokként is ki vannak jelölve (TP1...TP3). A rajz alapján bármelyik vonalat követve el lehet jutni valamelyik olyan alkatrészhez, amihez az kapcsolódik, az alkatrész pedig cimkézve van az áramkörön.
-
Lompos48
nagyúr
válasz multiplikato #67450 üzenetére
3x igen.
-
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #67444 üzenetére
Ezt a "töredéket" nevezheted annak. Ellenben - ha belegondolsz - egy 50V-os táp, ha 2A-t igényelsz tőle simán megeszi a - mondjuk - 120W-ot is. Ezt a lineáris táp soros szabályzóeleme fűti el. A különbség már nem nevezhető nyugalminak és fogyasztás függvénye.
Csak annyiban hasonlítható az A osztályos erősítőkből, hogy van egy hasznos, változó része, meg egy állandó, csak az arányok különböznek. -
Lompos48
nagyúr
válasz fehér_ember #67441 üzenetére
Úgy, ahogy nekiindultál. Nem kötelező mindjárt az audiofil mennyekbe szállni.
-
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #67435 üzenetére
Hülye analógiával élnék: Mint a jó szabásminta. Kevesebb nyersanyagból ugyanazt kihozni, Lényegében egy stabilizált tápfeszültség csak nagyobb szűrt feszültségből állítható elő. A különbség "eldobódik", mint a szabónál, csak itt hő formájában száll el. A kapcsolóüzemű tápok nem pazarolnak. Ráadásul a 100kHz körüli üzemelés miatt nem használnak VASmagokat, hanem ferritmagokkal oldják meg a feladatot. Azok /kisebbek, könnyebbek. Az ún. PWM technika pedig tényleg optimizálja/minimalizálja a veszteségeket.
Nyugalmi fogyasztásnak inkább ne nevezzük. Kis kivezérlésnél (pl. kis hangerő) kevesebb áramot fogyasztunk a tápból, tehát arányosan csökken a hőtermelés is. A nyugalmi fogyasztást hagyjuk meg inkább az A osztályú erősítőknek.
@fehér_ember
Jól gondolom, hogy ha laptop-ot használnék zenehallgatós pc-nek és ha csak a saját aksijáról hallgatnám akkor az elég lineáris (akár még jobb is, mint egy lineáris tápegység) és audio barát tápellátás szempontjából?
Határozottan nem. Vagy esetleg akkor, ha ezt az akksiról direktben táplált erősítőről beszélsz. Olyat pedig nem szokás csinálni. A laptop éppen zsúfoltséga miatt lehet zajosabb zajforrás,mint egy PC, vagy még inkább egy más, klasszikyus jelforrás. Nem a kapcsolóüzemű adaptere miatt. Egy erősítő táplálásához egy végtelen kapacitású akkumulátor lenne ideális. Ott se hálózati brumm, se nagyfrekvenciás zaj nincs. Még földhurkot is nagyon nehéz produkálni. Ugyanakkor elképzelhető/építhető olyan kapcsolóüzemű táp is, ami vetekszik a lineárisakkal.
-
Lompos48
nagyúr
válasz ozzy711 #67431 üzenetére
A lineáris táp C minimális plusz alkatrésszel...
Ez a definíció talán mégsem a helyes. Ebből a szemszögből nézve a kapcsolóüzemű is 50Hz-en dolgozik, mert - ugye - valamit kell kezdeni a hálózati feszültséggel. Azzal peig az egyenirányító foglalkozik. A különbség, hogy egyenirányítás után már csak egyenáramúlag dolgozza fel az egyenirányított és szűrt feszültséget (lineáris), vagy azt felszecskálva/-aprózva teszi (kapcsolóüzemű).
Ráadásul a plusz alkatrészek száma sem döntő. Léteznek igencsak bonyolult lineáris kapcsolások a nagyobb stabilitás érdekében. Az alacsony alkatrészszám csak az integrált stabilizátorok esetében igaz.
A lényeges 2 különbség:
- a kapcsolóüzem által termelt zajok esetleges jelenléte,
- a lineáris tápok rossz hatásfoka. -
Lompos48
nagyúr
válasz bkercso #67039 üzenetére
...az 1200MHz úgy igaz, ha a csavart érpárokon vezeted az árampárokat, valamint megtartod a külső árnyékolást. Viszont a kábelimpedancia szerintem sok ohm már ekkora frekin.
Kis helyesbítés: A kábelimpedancia nem hosszfüggő, de a kábelnek egyik fő jellemzője. Ami a hossz függvénye az az impedancia valós összetevője, azaz az ellenállás. A kábelimpedancia ismerete lényeges magas frekvenciákon. Ennek függvényébek kell fokozatok kimenetét/bemenetét illeszteni, hogy a reflexiókat, állóhullámokat stb. a minimálisra lehessen csökkenteni.
-
Lompos48
nagyúr
válasz dgyuri0123 #66932 üzenetére
...kiderült, hogy lineáris stabilizátor IC van benne, így nem csak stabilizált, hanem lineáris is.
Ezt kicsit részleteznéd?
-
Lompos48
nagyúr
"Olyan mintha az egyik erősítőre 1 Ohm alatti impedanciájú dobozokat kötnénk, nagyon leterhelnénk, nagyon nagy (szinte zárlati) áram folyna át mindkettőn. "
Azt meg kellene gondolni, hogy ugyan (nagyon) kisimpedanciájú mindkét kimenet, de nem terhelések, hanem feszültséggenerátorok. Ideális esetben, ha azonosok lennének, akkor észre se vennék, reális esetben csak a kettő közötti különbség az, ami valamelyiket megkínozhatná egy kicsit. Természetesen ez akkor igaz, ha fázisban vannak. Ha a bemeneti jeleik különböznek, akkor nagyobb a baj.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz MasterMark #62202 üzenetére
Pont az. Keresek (hiába).
Egyszerű megépíteni és az eredmény kötelező módon felül fogja múlni az esetleg piacon fellelhető (akár pici) kapcsolóüzemű tápokat.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz MasterMark #62190 üzenetére
Egy klasszikus dupla táp: -15...0...+15. Akár 7815/7915-ös stabilizátorokkal, mert áramigénye elenyésző.
-
Lompos48
nagyúr
válasz MasterMark #62188 üzenetére
Akkor ez az lenne? A nyák nagyon hasonló.
Igen, Az NE5532 azonos az LM387-tel, csak a Signetics gyártja.
-
Lompos48
nagyúr
válasz MasterMark #62181 üzenetére
Egész DIY megoldást találni se lehetetlenség. Csak neki kell ülni. Az LM387 negyven éve tudja ezt és teszi is jól a dolgát. Van róla egy cikk is.
-
Lompos48
nagyúr
válasz MasterMark #60270 üzenetére
Nálam 38 éve teszi a dolgát a JVC KD-A7. Nem hiszem, hogy valahol még található.
-
Lompos48
nagyúr
válasz fehér_ember #59034 üzenetére
Az a táblázat egy grafikon, magyarul jelleggörbe. És én is kölcsönöztem. Egyébként egyszerű mezei matematika.
-
Lompos48
nagyúr
válasz #71562240 #58883 üzenetére
Csak egy "one shot":
...az "idéző" mérnök korrektül idézett volna...
Ez a valaki úgy tudja, hogy idézni idézőjelek között, szöveg- és betűhűen kell. Kontextusnak az eredetiből lehet utánanézni (pláne itt!). Hangulatot, hátsó rejtett gondolatokat nem tudok idézni/kommentálni, de eszembe se jutna Te pedig előbújsz és nyomod következetesen a valóéletbeli-hablatyot. Enélkül hiányolnálak. Hál' Istennek nem a tanácsaidból/valóélet-képedből kell megélnem vagy életcélt keresnem.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gabber01 #58852 üzenetére
Próbálj meg odafigyelni! Az általam kommentált mondat: "...A mélyhangok megszólaltatása - a többi frekvenciatartományhoz képest - nagy erősítő teljesítményt igényel."
Jézus, Allah vagy Buddha..., itt nem "értendő"-ről van szó, hanem egy leírt mondatról.
Nincs mit vitatkozni. Játssz egyedül, falhoz!
-
Lompos48
nagyúr
válasz Dorian #58637 üzenetére
A páros felharmonikusokat talán nem tartom valószínűnek.
A vitába (ismét) nem megyek bele. "Saját használatra" tudom, hogy ha az jön ki, ami bemegy, az az erősítő rendben van. Ha nem ugyanaz a kettő, megnézem - mint korábban írtam - mi van mínuszban vagy pluszban, aztán mérlegelek. Mert minden mérhető. Persze ez csak egy álom, ha valaki kereskedelemből szerez be berendezést, nem tud és nincs is mivel mérnie.
Nekem a zeneiség nem jelent semmit. Ha másképp hangzik valami, megkeresem az okát.
-
Lompos48
nagyúr
válasz gabber01 #58635 üzenetére
Azt azért el lehet/kell fogadni, hogy - bármilyen kis lépésekben - végig lehet mérni a láncot. Abból pedig kiderül, hogy hol tűnt el, vagy éppen hol jelent meg valami.
@pepe1125 Manapság a valamicskét magukra adó sztereó dekóderek rendelkeznek egy pilotjel elnyomó áramkörrel. Ez persze azoknak a kiválasztottaknak szól, akik nem csak vélik hallani. Az elnyomás pedig 40dB.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
- Tudástár Parazitaeffektusok az áramkörben 1.
- Tudástár Melyik áram merre folyik a NYÁK földhálózatán?
- Tudástár Erősítők tápellátása
- Bemutató DSD: divatőrület vagy a zene új dimenziója?
- Bemutató Audio-gd Precision 2 erősítő teszt
- Úgy fest, hogy NVIDIA Blackwellből lesz Galax HOF VGA is
- Xbox tulajok OFF topicja
- Kuponkunyeráló
- PlayStation 5
- Chieftec nyereményjáték: szerezz egy terméket ingyen!
- Nagyon kevés GeForce RTX 5090 készül, és senki sem tudja, hogy miért
- Apple notebookok
- BestBuy topik
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Autóhifi
- További aktív témák...
- KONICA MINOLTA PagePro 1350W Lézernyomtató ÚJ + 2db gyári toner
- GAMER PC! Ryzen 7600 / RTX 3070 Ti / 32GB 6000MHz / 1TB Gen4 / 650w! BeszámítOK
- 14 gen i5 PC Garival
- GAMER PC! i5-12400F / RTX 3060 Ti / 16GB DDR4 / 512G NVMe / 500w! BeszámítOK
- Latitude 7320 27% 13.3" FHD IPS érintő i5-1145G7 16GB 256GB NVMe ujjolv gar
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest