-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Victor Súgó
tag
man tar
De sok olvasnivaló nincs, a lényeg, amit írtunk: a tar az nem tömörít, a vele csomagolt fájlstruktúra picit nagyobb lehet, mint az eredeti méret. Ha olyat látsz, hogy .tar, az tömörítetlen. Ha .tar.gz vagy .tgz, akkor gzip-pel tömörítették a .tar fájlt .tar.bz2 bzip2-vel, .tar.xz xz-vel.A tömörített fájlokat kicsomagolhatod önálóan, hogy .tar legyen belőle, gunzip, bunzip2, xz esetén nem tudom segítségével, ha akarod. De használhatod a tar-t közvetlenül is:
tar tzf .tar.gz
tar tjf .tar.bz2
tar tJf .tar.xzIlletve a t helyére x és akkor a .tar tartalmát nem listázza, hanem kicsomagolja.
-
Victor Súgó
tag
válasz ubyegon2 #64005 üzenetére
Lehet, hogy magának fejlesztgette, de...
https://docs.snapcraft.io/installing-snapd/6735
Azért elég sok disztribúción használható elvileg.
Mondjuk én nem szeretem, többek közt azért, mert utálom, ha egy rendszeren párhuzamosan több fájlkezelő van, de ez szubjektív. -
Victor Súgó
tag
Kiegészítve colomb2 leírását: a tar az egy könyvtárstruktúrát csomagol össze egyetlen fájlba, alapjáraton mindenféle tömörítés nélkül (tar cf). Vannak tömörítők, amik egyetlen fájl tömörítésére lettek kitalálva (eredendően ú.n. filterek, ha jól emlékszem, ami képes a stdin-ről érkező adatfolyamot feldolgozni és a feldolgozott adatokat az stdout-ra küldeni - ettől filter, ahogy pl. a grep, cut, more stb.)
A tar az ilyen tömörítőket tudja használni külső beavatkozás nélkül a c parancs mellé tett z,j,J stb. kapcsolókkal. (gzip, bzip2, xz)
Tehát a rar és a "hagyományos" zip, amik szintén komplett struktúrák csomagolására lettek kitalálva, nem használhatóak a tar tömörítésére. -
Victor Súgó
tag
válasz ubyegon2 #63987 üzenetére
Flatpak az az ubuntu snap megfelelője?
Egyébként (szerintem) kezdő!=tudatlan, olvasni is lusta user.
Ugyanis ha a vázolt elvekhez tartottam volna magam, akkor nem tudtam volna a linuxomon cdrom-ot használni, mert ahhoz még külön kellett kernelt konfigurálni és telepíteni. Forrásból...[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
válasz growler #63981 üzenetére
Van ott is pacman. Csak a játék.
Nem is tűnt fel, hogy az eredeti kérdező mint-hez kér segítséget.Vagy keresni kell egy pacman kompatibilis csomagkezelőt (pacapt?) vagy ki lehet csomagolni
tar xJvf file.tar.xz
paranccsal és a kicsomagolt anyagból kikeresni a telepítési leírást. Feltéve, hogy van xz tömörítő a gépén.[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
Ha nem ragaszkodsz közvetlenül a kitalálójához: https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/PredictableNetworkInterfaceNames/
Egyébként a predictable ebben az esetben inkább előre meghatározható, a jóslásnak van némi misztikus felhangja
-
Victor Súgó
tag
válasz Victor Súgó #63934 üzenetére
Bocs, kicsit kuszán fogalmaztam: lemaradt a lényeg, hogy ugyanarra a folderre, amit ékezetesen nem tudsz elérni, létrehozni egy másik megosztást is, az eredeti mellé.
-
Victor Súgó
tag
-
Victor Súgó
tag
Nem tudnám konkrétan megindokolni, csak egy megérzés.
Valahogy úgy érzem, hogy Linus előbb-utóbb kiszáll, utána lesz némi marakodás, majd szétesik a kernel fejlesztők közössége. Közben jönnek mindenféle AI rendszerek, amik egyre jobbak, lassan már valódi programokat is írnak, írnak maguknak új op.rendszert, amit ember már nem tud használni stb.
Ilyesmikre gondolok, de ez csak egy megérzés. -
Victor Súgó
tag
-
Victor Súgó
tag
válasz Keef_Lee #63904 üzenetére
Jé, ez eddig nem is tűnt fel. Ez valóban nem a "szabványos" crontab(??). Vagy csak szimplán egy új verzió.
Na mindegy, a szkripted lehet, hogy azért nem fut le, mert bash specifikus dolgok vannak benne, a cron meg lehet, hogy valami egyéb shellt futtat, esetleg a környezeti változók hiányoznak stb.
A cron-ban futó program környezete nem azonos azzal, amit interaktívan futtatsz.
Próbáld legalább a stderr-t fájlba irányítani és megnézni, milyen hibákat dobál, amikor futni próbál!
Nem tudom, hogy vetted fel, de gyanítom, hogy a /etc/crontab-ot próbáltad szerkeszteni.
Azt felejtsd el, ha így van és egy "crontab -e" paranccsal szerkeszd a saját crontab-odat és írj bele valami ilyesmit:@hourly $HOME/bin/szkript.sh >>$HOME/log/szkript.log 2>&1
Persze előtte létre kell hozni a ~/log és a ~/bin könyvtárakat és a szkript.sh-t a bin-be tenni, a szkript.sh első sorába beírni a szokásos:
#!/bin/bash
-t.
Ja, és nem árt egychmod +x ~/bin/szkript.sh
sem.[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
válasz Keef_Lee #63899 üzenetére
Az egyenlőség itt szerintem eleve rossz ötlet.
Nézd meg ezt: https://stackoverflow.com/questions/32019432/if-file-modification-date-is-older-than-n-daysÉn valami ilyesmit csinálnék:
#!/bin/bash
FILE="file_elérési_útja"
today=$(date +%F)
if [ -e "$FILE" ]
then
mod_time=$(stat -c '%y' $FILE)
mod_date=${mod_time:0:10}
if [[ "$mod_date" < "$today" ]]
then
echo "Kisebb, újat gyártok"
else
echo "Nagyobb vagy egyenlő, nincs mit tenni"
fi
else
echo "Nincs meg a $FILE file, talán újat kell csinálni"
fiPersze ez csak mint kiindulási alap.
[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
válasz Victor Súgó #63897 üzenetére
Pardon:
w=$(stat -c '%y')
NAP2=${w:8:2} -
Victor Súgó
tag
válasz Rimuru #63887 üzenetére
Az anacron pótolja a kimaradtakat? (hogy tud róla és hogy pótolja is, az két külön dolog)
Nem bírtam végigbogarászni a manualt és megfelelő keresőkifejezés nem jutott eszembe.
Az eltérésre meg ezért írtam, hogy érdemes megnézni a crontab tartalmát. Ez csak egy példa volt az ubuntu anacron-éból.ui: most nézem, van külön /etc/crontab és /etc/anacrontab, némileg eltérő tartalommal. Fura.
uui: ja, a || az akkor engedi tovább, ha nincs anacron telepítve. Így már O.K.[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
válasz Keef_Lee #63885 üzenetére
Nézd meg a /etc/crontab tartalmát, talán úgy érthetőbbé válik!
17 * * * * root cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
47 6 * * 7 root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
52 6 1 * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )Minden óra 17. percében fut a cron.hourly
Minden nap 6:25-kor a cron.daily
Minden héten vasárnap 6:47-kor a cron.weekly
Minden hónap első napján 6:52-kor a monthlyAnnak most utána kéne nézni, hogy mi lesz ezekkel egy olyan gépen, ami nincs mindig bekapcsolva, ha épp a futtatás idején ki vannak kapcsolva. Egyszer olvastam olyat, hogy a kimaradtakat a legközelebbi boot után pótolja a rendszer, de nem emlékszem, hogy ez egy létező cron megvalósítás volt vagy csak valaki álmodozott. Alapjáraton, úgy tudom, ezek elvesznek. (javítson ki valaki, ha tévedek!)
-
Victor Súgó
tag
válasz herdsman12 #63881 üzenetére
Szerintem nem verzió függő. Vagy a kernel vagy a smartctl fordításkori beállításain múlhat. De érdemes lehet még a -d kapcsolóval játszadozni. Talán -d sat vagy -d sat, auto volt az, ami nálam segített, bár biztos nem vagyok benne.
[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
Debianból csak stabilt. Sokszor volt testing Debian a desktopom, minimum kétszer jártam vele úgy, mint most te.
A netinstall elég, ha tudsz etherneten csatlakozni a netre, a routerhez és nem valami extrém ethernetkártyád van, amit nem ismer a debian.
Arra emlékszel, hogy milyen frissítés került fel most? Kernel? Grub? Valami lib?
[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
válasz Rimuru #63834 üzenetére
Spamre akkor tartanám elfogadhatónak, ha lenne egy épeszű határidő, ami után lehetne újra írni. Legyen az egy óra vagy egy nap. Vagy mondjuk általában egy 15-60 perces limit, ami alatt egyetlen hozzászólást írhat az illető. Nem egy topic-ban, hanem úgy általában. Nekem épp ma váltott az "újonc" "lelkes újonc"-ra két hét és 152 hozzászólás után úgy, hogy nekem van időm és lehetőségem itt lógni. Egy órája még biztosan nem tudtam két hozzászólást írni egy topic-ba. De ha spammelni akarok, akkor nem egy témába írok 50x, hanem ötven témába 1x-1x.
Persze, kibírható, csak rettentően zavaró, amikor épp haladnál valamivel és segítség kellene és nincs facebook, itt meg valamiért te vagy órák/napok óta az utolsó hozzászóló az érintett topc-ban.
Azt hiszem, a magyar IT fórumokból kb. ez az egy maradt meg, a többi kihalt vagy nem tölti be az eredeti szerepét, így választék sincs nagyon, ha valamiért ragaszkodsz a magyar oldalakhoz.Mindegy, hagyjuk ezt is. Kibeszéltük.
-
Victor Súgó
tag
válasz CPT.Pirk #63829 üzenetére
Nagyon nem értek egyet.
Egyrészt nem mindenki éli itt az életét, épp tegnap láttam valaki sok éves regisztrációval és talán 100-200 hozzászólással, még mindig újonc státuszban.Másrészt a fórummotor nem ad lehetőséget arra, hogy egy hozzászóláson belül többre tudj válaszolni, viszont kulturált fórumozó igyekszik a "válasz" linket használni, hogy könnyen követhető legyen kinek írt.
Harmadrészt előfordul olyan, hogy valaki csak egy konkrét probléma kedvéért jön ide, esetleg valami kisebb forgalmú témába. O.K., azt megértem, ha x óránként egyszer írhat, de hogy ha egyszer írt, akkor amíg utána valaki nem ír valamit, addig egyáltalán nem írhat... hozhatom a saját példám: segíteni próbáltam valakinek, egy hét múlva meg ugyanott kérdezni akartam, csak azöta se szólt hozzá senki. Megoldottam más fórumon és megjegyeztem magamban, hogy ez vagy "szakértő" műve vagy rosszindulat az alkotó részéről. Elnézve, hogy az ittlétem óta ez hányszor került elő és milyen reakciók születtek, hajlok rá, hogy a rosszindulat mindenképp benne lehet.
Volt még negyedik is, de most nem jut eszembe. -
Victor Súgó
tag
-
Victor Súgó
tag
válasz King Unique #63805 üzenetére
Mondjátok, ha SSD-re hardveres jelszót állít be a gazdája, majd törli a jelszót, az nem egyenértékű a secure erase művelettel?
Régen olvastam egy olyat, hogy az SSD-k eleve kódoltan tárolják az adatot és ha a felhasználó eljátssza azt, amit a jelszó elfelejtésekor, az megfelel a teljes törlésnek, mert felülíródik a firmware-ben a kódoláshoz/dekódoláshoz használt kulcs.
Ez hülyeség lenne vagy nem megy minden SSD-vel/BIOS-szal? -
Victor Súgó
tag
válasz ontheground #63794 üzenetére
Inkább nevezném egy I/O interface-en elérhető osztott memóriának, ami felhasználói szempontból azonos a ramdiskkel.
A biztonság miatt meg csak akkor kell aggódni, ha problémás jogosultsággal hozol létre benne fájlokat. (Nem csak neked enged hozzáférést)
Ha megnézed a "cd /dev/shm ; ls -ld ." kimenetét, a jogok végén van egy t betű. Az jelzi, hogy... hú, de rég volt... úgy emlékszem, hogy hiàba van a könyvtárra rwx jogod, a benne lévő fájlokat csak akkor írhatod felül/törölheted, ha te vagy a tulajdonos vagy a tulajdonos jogot adott rá.
Bővebben: Sticky bit bejegyzés a wikipedia-n. -
Victor Súgó
tag
-
Victor Súgó
tag
válasz ubyegon2 #63745 üzenetére
Akkor tűnt el az ssd, amikor a mobilt rádugtad a gépre?
Vagy kikapcsolt gépre csatlakoztattad, bootolni próbáltál és nem ment?
Utóbbira lehet magyarázat, ha pl EFI-s gép, a bootkor a mobilodat pendrive-nak nézi, előre veszi a sorszámosztáskor (a grub őt látja hd0-nak), de nincs rajta bootolható fájl, ezért az EFI azt megkeresi a következő diszken, ahol meg is találja a grub-hoz szükséges loadert, bereántja a grubot, de a diszkedet a megszokott hd0 helyett hd1-nek látja.
Nem tudom, ez mennyire üzemszerű működés, de nekem már legalább kétszer volt szerencsém hozzá.
Igaz, a pendrive eltávolítása után nekem helyrejött, ha nem estem neki javítani... -
Victor Súgó
tag
A dos vs ntfs nem volt tiszta. És igen, a példában felsoroltak alapján (is, meg a saját emlékeim szerint is) ez úgy néz ki, hogy egy MBR-t vár a disk elején, helyette egy ntfs partíciót kapott (a sorszám nem kellene a végére szerintem),.
Viszont továbbra is ott tartok, hogy kvm alatt talán, virtualbox alatt szinte biztosan életveszélyes a rajta tárolt adatokra nézve az ilyen megosztás.[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
válasz ubyegon2 #63663 üzenetére
A doksi úgy szól, hogy persistent esetében létrehozza a könyvtárat, auto esetében meg akkor írja és tartja meg a logot, ha van könyvtár. Lásd man journald.conf /storage=
Lehet, hogy home user esetében soknak tűnik, de mondom: ufw is elég pofázós, az auditd is rengeteget ír és egy évnyi szemét van benne.
Egyébként ritka elcseszett egy dolog ez a journalosdi...
Könnyen megsérülhet a journal file, utána meg cseszheted az egészet, mert nincs eszköz, ami helyreállítaná legalább annyira, hogy a hibás rekordokat kiszedi.
Vagy legalábbis úgy fél éve én nem találtam erre alkalmas eszközt.ui: most nézem, kb. 3.5 millió sor, az ha jól saccolom, közel 1KB/bejegyzés. Az tényleg nagyon sok.
[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
válasz ubyegon2 #63659 üzenetére
Ubuntun, 16.04, illetve ubuntu 18.04 server esetében nincs journal könyvtár.
Nálam egy év alatt 3.1G jött össze. Végső soron ezt nevezhetjük soknak, de nálam elég sok dolog naplózva van (tűzfal, audit stb.)A journal.conf-ban a storage=auto azt jelenti, hogy ha van könyvtár, megtartja, ha nincs akkor csak a boot idejére él a journal.
-
Victor Súgó
tag
válasz kemotox #63653 üzenetére
Az ubuntu feliratos képernyőn ha elakad, akkor nyomj egy ESC-t és nézd meg, hol áll éppen (16.04 legalábbis viszonylag szekvenciálisan bootol, talán a tiéd is, akkor meg lehet látni, hogy mely taskon áll)
Logot nem biztos, hogy találsz, mert a systemd nem ír mindent a hagyományos logokba, a journal meg törlődik, ha nem rendelkeztél másként (értsd: létre kell hozni egy /var/log/journal könyvtárat, hogy megőrizze a journalokat is)[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
válasz ontheground #63648 üzenetére
Gyakorlatilag bármit. Ehhez hasonló, picivel talán gyengébb konfigon megy egy ubuntu 14.04 gond nélkül.
Jó, HD vagy nagyobb felbontású videót nézni nem próbáltam rajta. De ha gondolod, megnèzem, tud-e bootolni a gép pendrive-ról, ha igen, akkor megnézem, a 18.Ez 4, nouveau driverrel mit szól hozzá...Ezen túl inkább az a kérdés, hogy konkrétan mi a célod vele?
Ha csak játszadozni, minél kevesebb doksi olvasással, "hekkeléssel", akkor ubuntu, mert szerintem ez már eléri a béta állapot szintjét: sok olyan cucchoz van driver/megfelelő konfig, amit egyetlen más disztroban sem talàltam meg, nincs gond X-en a szép betűkkel stb. Esetleg Mint, ami ubi alapú.Ha fontos a biztonsàg és hajlandó vagy sokat tanulni, akkor valami redhat alapú cuccot javasolnék: centOS, ha megfelel sok szoftverből a régebbi verzió is, Fedora, ha újat akarsz mindenből. Saját, negatív tapasztalataim alapján a SuSE-t kihagynám. A sok tanulás a biztonságra vonatkozik, főként, ha belefutsz valami SeLinux okozta kedvességbe.
Ha csak annyi a lényeg, hogy parancssor, és úgyis windows--hoz vagy kötve, akkor inkább tanulj powershell-ül! Tud annyit, amennyit egy linuxos parancssorból kihasználnál, csak linuxhoz szokott fejjel egy agyrém a szintaxisa
Ui: mindez persze szubjektív vélemény
[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
Évek óta nem használtam virtualboxot, de ha jobb segítséget nem kapsz, akkor nézd meg a parancsori opciókat! (Vboxmanage)
Onnan megoldható tudtommal, de nem tenném.
Úgy emlékszem, csak olyan diszket szabad odaadni így, amit sem a host, sem másik guest nem használ, ami eléggé korlátozza a használatát.
Nem néztem utána, tévedés joga fenntartva.... közben megkerestem, itt a doksi, ami részletezi: https://www.virtualbox.org/manual/ch09.html#rawdisk
[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
A host név alapján Slackware-t használsz, ott nem tudom, működik-e:
- /etc/locale.def fájlban megkeresed a vonatkozó sort, ami talán ki van kommentezve. Ha igen, kiszeded előle a #-t.
- locale-gen (root-ként)
- és talán még egy update-locale, szintén rootként.(Ubuntus verzió, nem kizárt, hogy nálad nem megy)
-
Victor Súgó
tag
válasz tonyrulez #63514 üzenetére
Na az az, amire azt mondom, hogy reménytelen.
Nem az, csak én már öreg vagyok és lusta ahhoz, hogy a forrás telepítőjéből kibányásszam, hogy hová szemetelt.
Általában a /usr/local alá szokott, de ugye azért ott nem csak szemét van, nem túl egészséges csak úgy törölgetni. A /usr/local/bin/kismet törölhető, de a többi alkatrésze... azt passzolom. -
Victor Súgó
tag
válasz tonyrulez #63510 üzenetére
Ha a "kismet" parancsra indul, akkor első körben én megnézném, hogy a "which kismet" mit mond.
Ha az megtalálja (illenék, azt hiszem), akkor első körben egy "dpkg -S $(which kismet)" parancsot próbálnék, ez kiírná, hogy melyik csomagban van.
Illetve nem lehet, hogy snap-ként lett felrakva vagy forrásból?Azt az rc jelzésű csomagot egyébként egy "apt-get purge kismet" eltünteti a hátrahagyott konfig fájlokkal együtt.
#63511 domos:
Nézd meg ezt: http://falu.me/20181023/ubuntu-halozati-meghajtok-egyszeru-csatolasa
hátha segít.
Nem annyira triviális linuxon, mert vagy sambát/CIFS-t vagy NFS szervert kell hozzá telepíteni, ha van tűzfalad, még azzal is szórakozni, szóval nem olyan egyszerű, mint a windows-on.[ Szerkesztve ]
-
Victor Súgó
tag
rsync. Ritkán használom, de folyton szopok vele.
Úgy emlékeztem, hogy ha fogok egy könyvtárat amiben rengeteg fájl van, köztük igen nagy méretűek is, átmásolom egy új helyre egy rsync -ar --progress paranccsal, az eredetin dolgozok egy darabig, majd megismétlem az eredeti rsync-t, akkor csak azokat a fájlokat fogja átmásolnii, amelyeknek a forrás oldalon újabb a módosítási dátuma a célkönyvtárban lévőnél, illetve ha egyenlőek, akkor csak ha a mérete változott a forrás oldalon lévőnek.
De akkor miért másolja a változatlan dátumú és méretű kvm image-t újra?
(rsync -aru --progress /home/sajat/vm/ /backup/sajat/vm/)Mit rontok el?
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - 1190 Ft-tól!
- Játékkulcsok a legjobb áron: Steam
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest