-
Fototrend
Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
avl
senior tag
válasz aujjobba #77099 üzenetére
nem hálás moderálni, mert mindenkinek nem tetszhet
...nekem is feltünt, hogy akkor az a "pohos"-os miért maradt (nyilván szürkeátmenetek vannak, a fekete meg fehér egyértelmü; a magyarázatot is érteni vélem, hogy miért maradt)
#77094 -re
en nem csak német, hanem több europai orszagbeli energianehézséget is látnékszerintem komoly (jóval több, mint 50%, simán 70-80-90%) esély van további € romlásra $-hoz képest ....de portfólióm nem bolygatom emiatt, pedig vannak benne elemek, amik, ha ez bekövetkezik, akkor nem járnak jól (EU-s ETF, $-€ hedged ETF, ...)
[ Szerkesztve ]
-
PredatorZoli
Topikgazda
Alapvetően az esetleges hsz törléseknél az alábbi szerint kell eljárni:
Ha csak valami off topic, azt nem kell törölni, csak off-ba rakni, kivéve ha: (mert ha ezek teljesülnek akkor ki lehet/kell)
-Tisztán politikai, a topic témájához nem kapcsolható módon (lásd fentebb, ha a forint árfolyamát valamilyen politikai indokkal megmagyarázod az még csakcsak ok, de ha a paks2 létjogosultságát taglaljuk politikai szemszögből, akkor az nem ok)
-A hozzászólás alkalmas a jelenlévő közösség megbotránkoztatására/nyugalmának megzavarására, és ennek ténye nyilvánvaló
-Egyéb, nyilvánvalóan tilos dolog, mint durva beszólás/személyeskedés, reklám, stb...Ez egy olyan szabályzat amit elvileg regisztrációkor mindenki bepöttyölt...
Alapvetően nem célom és nem is topicgazdai funkció a cenzúra, szabad véleményt mondhat bárki, de tartsuk a topic témáját amennyire lehet...
[ Szerkesztve ]
-
avl
senior tag
válasz PredatorZoli #77102 üzenetére
ha hozzaszolas reszt nem törölsz/het modi, akkor evvel jól vissza lehet élni:
"Tisztán politikai, a topic témájához nem kapcsolható" azaz a politikai túlsúlyba beleteszegetni befektetésit (nekem nem célom ez ) -
Blackmate
senior tag
Hogy legyen egy ON hsz is: Mobilkincstár app-ban hol lehet nyelvet változtatni?
-
Blackmate
senior tag
Ahh, jó nagy láma voltam. Belépve keresgéltem ezt a beállítást. Köszönöm
-
tomazin
veterán
válasz PredatorZoli #77102 üzenetére
Nem lattam a hszeket, de Zoli ertekiteleteben maximalisan megbizok, igy szeretnem kerni mindenkitol,h ne alljunk bele a topicgazdaba, mert szerintem a topic hasznossaga nagyot esne, ha egyszer csak megelegelne a dolgot. Nagyon sok topic pontosan az ilyenek miatt szunt meg erdemi infornacioval szolgalni, eltuntek a tartalmas beszelgetesek, mert az oda jaro embereknek elege lett abbol ami ott folyik es csak a sardobalas maradr.
Direkt nem raktam offba. -
-
Lex Icon
senior tag
+1. Pont ezt akartam írni, hogy Vesa palira veszi Zolit, mert a durva szövegezésű politikai provokációjára tesz egy befektetési "masnit", a Ft árfolyamát, mintha mi azt nem tudnánk és máris nem tisztán politikai a hozzászólása. Korábban volt többször is moderátoros törlés itt is és a moderátor mindig törölte a kiinduló, off cunamit kiváltó, hozzászólást is, mert így nem vált ki további off-ot a később érkezőktől és ez így fair.
-
Stanlee
őstag
válasz HussarF #77114 üzenetére
Nem éri meg, van büntetés végrehajtási intézményeket üzemeltető cégtől részvényem, az egyik legrosszabbul teljesítő papír. A baj az, hogy a Biden kormányzat visszavette állami kézbe az üzemeltetést, így a magán cégeknek nem megy már olyan jól, mint korábban.
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
Stanlee
őstag
Geo. Maga a konstrukció szerintem nem rossz, de sokszor hiszik úgy a politikusok, hogy az állam mindent hatékonyan tud megoldani, így ezen a területen sincs szükség magántőkére.
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
szabi__memo
nagyúr
-
PredatorZoli
Topikgazda
Van még akinek erste és random számlája is van?
Írtam egy levelet az erstének amiben afelől érdeklődök, hogy ha valaki a két számlát összevonja akkor milyen kondíciókat kap. Merthogy írták, hogy erre okt 1 től lesz lehetőség.
Az nyilvánvaló hogy ez ingyenes belső transzfer lenne a díjjegyzékük szerint.
Ami kérdéses:
Megtehetem-e, hogy az erstés számláról a randomos számlára tetetem át a cuccokat és ezáltal a teljes állományra megkapjam a 23 végéig érvényes jutalékkedvezményt?
Ha az erstés számlára a normál, a randomos számlára az online díjcsomag vonatkozik, ha a randomos számlára tetetek át mindent akkor az online díjcsomag marad az egészre?Ha kapok érdemi választ, majd megosztom.
-
sajtos365
tag
válasz PredatorZoli #77121 üzenetére
-
FireKeeper
nagyúr
válasz PredatorZoli #77121 üzenetére
jelen, várjuk az visszajelzést majd
[ Szerkesztve ]
steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 VI || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill
-
axioma
veterán
válasz szabi__memo #77120 üzenetére
hogy me'g mindig nem halt ki az evtizedeken at nominalisan osszegzett visszafizetendo mint a hitel "dragasaganak" jelzoje... konyorgom, ha hasznalhatatlan az adat, akkor se kene kiszamolni, ha tortenetesen remesen egyszeruen megteheto...
-
Sempronius89
tag
Már rég nem követtem a fórumot.
Arról volt szó, hogy kiszámoló Miklós nemrég azt javasolja a követőinek, hogy télen dolgozzanak titokban valamilyen délvidéki országból országból (például Egyiptom) VPN-ről és így spóroljanak a rezsin?
-
B1868
újonc
Portfolió Online és Random számlám is van.Vagy összevonim,vagy átviszem a KBC-hez . A Bence Balázs patreonban kielemezte a lehetőségeket hosszabb távra is A KBC az első a Random a második, az IB a harmadik a TBSZ hiánya miatt.
-
szabi__memo
nagyúr
válasz Sempronius89 #77125 üzenetére
Nem hallottam róla, de arról igen, hogy sok brit így tesz.
-
Sub-S
senior tag
válasz Sempronius89 #77125 üzenetére
Nem mivel semmi köze a topikhoz... csak ezért kár volt visszanézni...
-
Sempronius89
tag
-
aujjobba
addikt
válasz Sempronius89 #77129 üzenetére
Mar az is erosen offtopik volt, abban az idoszakban mar inkabb be se neztem, max atporgettem az irasokat.
Most epp politika megy (legalabb ezeket Zoli torli), a "gyenge a forint", a "hova menekitsem a penzem", es az "allamcsod".
Szerintem gyere vissza nehany honap mulva -
Shade45
senior tag
KBC-nél tudja valaki, hogy mit takar a kondíciós listában az "Extra havi számlavezetési díj"?
(0,01%, minimum 1000 Ft)A fix havi számlavezetési díj mellett (pl.: fix 399 Ft + 0,0125%, max. 4900 Ft), még vonják a minimum 1.000 Forintot is?
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz Shade45 #77132 üzenetére
Ez ilyen ZRT-s papírok tárolására vonatkozik meg ilyesmi, "hagyományos" befektetési tevékenység esetén nem vonnak ilyet.
9.3. Extra havi számlavezetési díj
A Fióktelep Végrehajtási Politikája, illetve az abban meghatározott szempontrendszer szerint ún. volumen piacnak
minősülő szabályozott piacra be nem vezetett értékpapírok (például zártkörűen forgalomba hozott értékpapírok, illetve
szabályozott piacra be nem vezetett részvénytársaság részvényei, egyéb, nem volumen piacra bevezetett értékpapírok)
letétkezelésére számítjuk fel, a normál havi számlavezetési díjon felül. A díjszámítás alapja a normál és a TBSZ számlákon
nyilvántartott érintett értékpapírok összesített névértéke. Az extra számlavezetési díj kiszámítása nem a hónap végi záró
állomány alapján, hanem az adott hónap átlagos állománya alapján történik. A havi díjat a Fióktelep első sorban a normál
számláról kísérli meg levonni, másodsorban pedig a TBSZ számláról. Amennyiben az Ügyfél egyik számláján sem rendelkezik
elegendő szabad pénzösszeggel, akkor a Fióktelep megterheli az Ügyfél normál ügyfélszámláját az esedékes díjjal.[ Szerkesztve ]
-
Stanlee
őstag
Ez nem Németország hanem Európa energiaválsága is. Mindegyik ország függ valamennyire az orosz gáztól. Kb. 2 nehéz év elé nézünk és utána ha beindulnak az alternatív forrásokból a szállítások, akkor megnyugszik a piac. Amúgy most ha tél előtt fogja magát és nem szállít több gázt NS1-en Oroszország, akkor egy ideig lesz majd káosz, de az élet megy majd tovább.
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
allampapir
csendes újonc
Sziasztok!
Sokszor előkerül a megtakarítások kockázatértékelése kapcsán a manyup-ügy, amely körül nagyon sok a félreértés, és ez nagyon káros az öngondoskodásra nézve. Erre válaszul írtam egy cikket, várom az észrevételeket.
Így nem lopták el a magánnyugdíjpénztári megtakarításokat
Magyarországon kifejezetten magas a megtakarítást készpénzben tartók aránya, a lakosság nagyjából 40%-a készpénzben vagy bankbetétben tartja a megtakarítását. Ezek a megtakarítások folyamatos reálértékveszteséget szenvednek el. Ez azt jelenti, hogyha valaki idén január 1-jén félretett készpénzben 1 millió Ft-ot, annak a reálértéke jövő január 1-jén a 900 ezer Ft-ot sem fogja elérni, tehát több, mint 100 ezer Ft lesz a reálveszteség. Minél hosszabb az időtáv, annál nagyobb a veszteség. Ennek a jelenségnek sajnálatos velejárója, hogy sokan hiába próbálnak spórolni és félretenni, azt látják, hogy megtakarításuk egyre kevesebbet ér, ami elveheti a kedvüket a további megtakarítástól.
Több oka is van, hogy sokan inkább készpénzben tartják a megtakarításukat, és még a legkockázatmentesebb, legkönnyebben elérhető, állami garanciával rendelkező állampapírokat is elkerülik. Az okok közül jelen cikkben egyel foglalkozom: a magánnyugdíjpénztári ("manyup") vagyon államosításával.
Nagyon sok, állampapírral vagy egyéb befektetéssel kapcsolatos hír vagy cikk alatt előkerül a hozzászólások között a manyup államosítása („ellopása”), amelyet a hozzászóló párhuzamba állít az állampapírok kockázatával. Ez azt jelzi, hogy a magán-nyugdíjpénztári vagyon 2011-es államosítása, és az azt övező rengeteg tévhit, valamint hozzá nem értésből vagy politikai indíttatásból származó félrevezető kommunikáció rendkívül nagy kárt okozott az emberek öngondoskodásra ösztönzésének és pénzügyi tudatossága fejlesztésének folyamatában, amelyre a rendszerváltozás után különösen nagy szükség lett volna.
Ebben a jelenségben a legszomorúbb, hogy egy fatális félreértésről van szó, a manyup vagyont nem lopta el az állam. Nézzük, mi is történt valójában.
Az 1989-es gazdasági és társadalmi összeomlás után (17%-os infláció, a munkanélküliség és a nyugdíjasok számának robbanásszerű emelkedése) valamit lépni kellett. A Világbank (World Bank, Washingtonban székelő pénzügyi intézmény) felől volt egy erős politikai nyomás arra, hogy az általuk, 1994-ben kidolgozott hárompilléres öregkori ellátás rendszerét Magyarország is átvegye (a többi posztkommunista országhoz hasonlóan). Az akkori Horn-kormány 1998. január 1-jére kidolgozott és elfogadtatott egy, a Világbankéhoz hasonló modellt, de a magyar megoldásnak voltak sajátosságai, amelyekért sok kritikát is kaptak akkoriban.
Az új rendszer első pillére az állami felosztó-kirovó rendszer volt, amely lényegében a most is érvényben lévő állami nyugdíjrendszer, a második volt a kötelező magánnyugdíjpénztári tagság, a harmadik pedig az adókedvezménnyel is támogatott öngondoskodás (nyugdíjbiztosítás, önkéntes nyugdíjpénztár stb.). Mára az első és a harmadik maradt meg.
A Világbank modelljének alapvetése, hogy a "régi", felosztó-kirovó nyugdíjrendszerek visszafogják a gazdasági növekedést, mivel ahogy egyre több a nyugdíjas, a költségvetési hiány is egyre magasabb lesz, ami gerjeszti az inflációt. Az elgondolás szerint ebből a "hárompilléres rendszer" jelenti a kiutat, amely szerint a felosztó-kirovó nyugdíjrendszerbe kerülő járulékot (1989-ben ez 7% volt) fokozatosan át kell irányítani a gazdasági élet egyéb szereplőihez, nevezetten a bankok és biztosítótársaságok által alapított magánnyugdíjpénztárakhoz, ezzel levéve a terhet és felelősséget a költségvetésről.
A Világbank hárompilléres modelljének volt egy erős felfutási ideje, amikor nagyon sok országban átvették kisebb-nagyobb módosításokkal, ám a 2008-as világválság után csökkent a népszerűsége, mivel a nyugdíjalapok nagymértékű veszteségeket szenvedtek, ezzel megmutatva, hogy bár a második pillérnek vitathatatlanul van előnye, egyúttal kockázatnak is ki van téve a befektetett tőke. A világválságot követően lecsökkent a hárompilléres modell népszerűsége, és a korábban bevezetést fontolgatók továbbra is távol maradtak, a bevezetők közül pedig többen kivezették (pl. Csehország, Magyarország) vagy jelentősen átalakították (pl. Lengyelország) a Világbank által ajánlott modellt. Ma már látható, hogy a Világbank akkori modellje hosszútávon nem működött volna, egyrészt nagyon magas volt a rendszer működési költsége, másrészt voltak olyan portfóliók, ahol a realizált hozamok nem érték el az inflációt, harmadrészt nem voltak kidolgozva a jövőbeli nyugdíjazási szabályok, negyedrészt a kisebb-nagyobb gazdasági válságok negatív hozamokat termeltek a pénztártagoknak, így kiszámíthatatlanná téve a rendszert.
A 2008-as világválságot követően a Magyar Kormány bejelentette, hogy a bő 10 évet megélt hárompilléres rendszert átalakítja, és az ez idő alatt, a második pillérbe fizetett nyugdíjjárulékokat visszairányítja az első pillérbe. Ennek egyik legfőbb oka volt, hogy a 2008-as világválság rendkívül nehéz helyzetbe hozta a költségvetést, és az sem segített, hogy az akkori nyugdíjasok pénzét biztosító nyugdíjalapban állandó lyuk keletkezett, hiszen 1998-tól az aktív keresők a nyugdíjjárulékuk jelentős részét már a magánnyugdíjpénztárakba fizették, nem a költségvetésbe. Évekkel később, amikor ők lettek volna nyugdíjasok, ez már nem lett volna gond, hiszen a manyup-ból kaptak volna nyugdíjat, viszont az átmeneti időszakban a havi kb. 30 milliárd forintot a költségvetésből kellett kipótolni, hiszen a manyup miatt nem folyt be elég pénz az állami nyugdíjalapba, amelyből a nyugdíjakat fizették. Ez növelte a világválság miatt amúgy is magas költségvetési hiányt, ami pedig az inflációt gerjesztette, és Görögország államcsőd-közeli helyzete is sokakban keltett aggodalmat.
A hárompilléres rendszer megszüntetése lavinát indított el, és nemcsak a kormányzat kommunikációja volt félrevezető és kapkodó, de az ellenzékben lévő politikusok is igyekeztek hasznot húzni a helyzetből, és szándékosan ferdítettek a tényeken, főként azt követően, hogy lezárult a nyugdíjrendszer átalakítása és sokan csalódásuknak adtak hangot. A politika tehát óriásit hibázott, mert mindennek az lett az eredménye, hogy az egyébként sem fejlett pénzügyi kultúrával és ismeretekkel rendelkező magyar társadalomban eluralkodott a pánik, és jelentősen csökkent az államba, de úgy általában véve is a különböző megtakarítási és befektetési formákba vetett bizalom, ami csak az elszegényedést és a nyugattól való távolodást erősítette.
Itt kanyarodnék oda vissza, hogy az egészben a legszomorúbb, hogy fatális félreértések soráról van szó, az állam nem lopta el senkinek a pénzét.
Amikor a Horn-kormány 1998-ban törvénybe foglalta, hogy a kötelezően fizetendő nyugdíjjárulék egy részét kötelező jelleggel a főként bankok és biztosítótársaságok által működtetett magán-nyugdíjpénztárakba kell fizetni, azt is törvénybe foglalta, hogy a pénztári tagoknak le kell mondaniuk a korábbi nyugdíjjogosultságuk egy részéről. A Kormány 2011-ben, a középső pillér kivezetésekor ezt a jogszabályt némiképp kiforgatva azt kommunikálta, hogy a manyupban maradók csak a manyuptól fognak nyugdíjat kapni, az állami rendszerből nem, mivel hiába fizeti utánuk a munkáltató továbbra is a 24% szociális hozzájárulási adót, "kiszerződnek" a szolidaritáson alapuló állami nyugdíjrendszerből, mivel a 10% nyugdíjjárulékot továbbra is a manyupba fizetik, így nekik nem jár a közösből. Így a maradóknak jelentősen lecsökkent volna a nyugdíjuk.
Ez a kommunikáció azt eredményezte, hogy a pénztártagok 97%-a átlépett az állami rendszerbe. Az átlépőknek az addig befizetett nyugdíjjárulékát a manyupoknak át kellett utalniuk az államkasszába, az évek során keletkezett reálhozamot pedig a kilépő pénztártagok számlájára kellett átutalniuk vagy igény szerint készpénzben kifizetni számukra. Voltak olyan manyup portfóliók, amelyekben nem keletkezett reálhozam az évek során, vagy azt elvitte a 2008-as világválság, ezért nem mindenki számíthatott a reálhozam kifizetésére (hiszen nem volt mit kifizetni). Ha valakinek negatív hozama volt, azt az állam kompenzálta az átlépéskor, tehát úgy vette, hogy legalább az inflációval megegyező hozamot szerzett az évek során, így nem fog kevesebb nyugdíjat kapni az állami rendszerből, mint mások.
Itt rögtön két súlyos hibát is láthatunk:
Egyrészt, valószínűleg a Kormány sem gondolta komolyan, hogy a maradók csak a manyuptól fognak nyugdíjat kapni, mert az év végére a manyupban maradók 10%-os nyugdíjjárulékát is átirányították az államháztartásba, és ezzel feloldották azt a szabályt, hogy a manyup-tagok "kiszerződnek" a szolidaritáson alapuló állami nyugdíjrendszerből. Ettől még továbbra sem lett senki pénze "ellopva", de ez a húzás biztos, hogy nem erősítette az államba vetett bizalmat.
Másrészt, a reálhozamok kifizetését követően több millió ember ölébe hullott több százezer vagy akár több millió forint nem várt vagyon, amely valójában a nyugdíjuk része lett volna, de nagyon sokan ahelyett, hogy befektették volna, elköltötték, ami amellett, hogy a nyugdíjaskori kilátásaikat rontotta, az inflációt erősítette.
Volt egy harmadik ígéret is: az egyéni számlák. A sajtó híradásai alapján ez úgy nézett volna ki, hogy mindenkinek nyitnak egy saját számlát, amelyre áthelyezik a manyupból kivont nyugdíjjárulékok összegét, és ugyanúgy örökölhető lesz, mint a személyes bankszámlákon lévő vagyonok. Itt nemcsak a kormányzati kommunikáció hibázott, de a sajtó is, akik a konkrétumokat hiányában a saját elgondolásaik alapján egészítették ki az értesülést. A Kormány valójában soha nem mondta ki nyíltan, hogy ez így fog működni, legfeljebb homályos utalásokat tett rá. Idézem a 2010. december 22-én elfogadott nyilatkozat vonatkozó részét: "[...] garantálni kell az egyéni számlavezetés intézményét az állami nyugdíjrendszerbe átlépő, korábbi kötelező magánnyugdíjpénztári tagoknak [...]". Az öröklés kapcsán pedig így fogalmaztak a Kormány honlapján: "Az állami rendszerben a nyugdíjas elhalálozása esetén rokona bizonyos hozzátartozói ellátásokra lesz jogosult (özvegyi járadék)".
Megint hiba: vélhetően szándékosan félremagyarázható kommunikáció. Az egyéni számlák ugyan létrejöttek, a 2012-től történő befizetések nyomon követhetők (https://egyeniszamla.onyf.hu), de a legtöbben nem erre gondoltak. A tb-nyugdíjnak pedig tényleg vannak az örökléshez hasonló elemei, az özvegyi nyugdíj és az árvajáradék, de az öröklés alatt csak nagy jóindulattal érthetjük ezeket.
Ami viszont mindezek ellenére sem történt meg, az a nyugdíjak ellopása, amire sokan hivatkoznak, ha a megtakarítások és befektetések biztonságáról van szó.
Látjuk, hogy a manyupból való kilépésre ösztönző, nem túl elegáns kormányzati kommunikáció ellenére az állam senkinek nem vette el a saját döntéséből, az adózott jövedelméből befizetett megtakarítását vagy reálhozamát. Ahogy azelőtt és ahogy jelenleg is, a nyugdíjjárulék fizetése kötelező. Akár a manyupban marad valaki, akár az állami rendszerbe lép, az aktív évei alatt befizetett nyugdíjjárulékaiból fog nyugdíjat kapni. Az előbbi esetben a manyup a feladó, az utóbbiban a Kincstár. A két fél megbízhatóságáról folyhat csupán vita: a Kincstár vagy a magánnyugdíjpénztárak számláján van-e nagyobb biztonságban a kötelezően fizetett nyugdíjjárulék. Erre egyértelmű választ nem lehet adni. Amikor a gazdaság stabil, akkor viszonylag jó hozamot érnek el a magánnyugdíjpénztárak (bár nem minden portófiló infláció fölöttit), amikor viszont válság van, akkor könnyedén mínuszba fordul a hozam, és veszteséget termelnek a pénztártagoknak (idén sok portfólió 10% fölötti mínuszban van).
Mindebből a legfontosabb tény, hogy bármennyire is volt félreérthető (és haszonleső) mind a kormányzati kommunikáció, mind a sajtó és a politikai élet egyéb szereplőinek kommunikációja: a Kormány nem nyúlt hozzá adózott, saját döntés eredményeképp megtakarított vagyonhoz. Éppen ezért teljesen értelmetlen az állampapírok kockázata kapcsán felhozni a „manyup-ügyet”, de ugyanúgy értelmetlen összekeverni más nyugdíjcélú megtakarítások kockázatával is, pl. az önkéntes nyugdíjpénztárakéval, amelyekbe nem nyugdíjjárulékként kerül a megtakarítás, hanem a pénztártagok saját döntésének eredményeképp, az adózott jövedelmükből. Ez itt a legfontosabb: a manyupnál a kötelezően fizetendő nyugdíjjárulékokról volt szó, amelyek egy viszonylag rövid időszakban nyugdíjpénztárakhoz kerültek a Horn-kormány döntése nyomán, utóbbi esetben pedig saját döntésen alapuló megtakarításokról beszélünk, amelyek alapját az adózott (!) jövedelem képezi. -
aujjobba
addikt
válasz allampapir #77135 üzenetére
Ketto dolog miatt nem olvastam vegig.
Egyik az, hogy mi ezzel itt tisztaban vagyunk, nem nekunk irodott a cikk.
A masik pedig az, hogy ezt barhova teszed igy ki, a megcelzott kozonseg nem fogja elolvasni, mert manapsag a FB es az M1 a hirforrasuk.
Harmadik indok (a kettobol ), hogy ilyen vitak es cikkek voltak boven akkoriban is, de aki meg van gyozodve azzol, hogy meg lett lopva, azt Te ezzel nem gyozod meg az ellenkezojerol.Az ilyet tomondatokban kell kommunikalni oriasplakaton, ahogyan a szeles neptomeget elero hatasos kommunikacio most is zajlik.
Mondjuk: "Jozsi vagyok es kp helyett allampapirt tartok, mert nem vagyok komplett idiota, es a szekrenyben elertektelenednek a bankjegyek."Aki ott tart agyilag, hogy "ezeknek en nem adom a penzem", mindenfele racionalitas, elgondolkodas nelkul, tisztan erzelemvezerelten, annak hogyan adod el a jotanacsot?
[ Szerkesztve ]
-
Attis7
tag
válasz PredatorZoli #77102 üzenetére
Jó és ez hány ponton sérti a szubjektív szabályzatot? Hol van a következetesség? Az író már jó előre sértegeti azokat akik nem osztják a véleményét! Hol van benne utalás bármilyen gazdasági kérdésre?
[ Szerkesztve ]
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz allampapir #77135 üzenetére
Jól összefoglaltad, szép munka!
Valószínűleg aujjobba kollégának igaza van abban, hogy aki megsértve érzi magát, azt anekdotázós történetekkel nem nagyon lehet meggyőzni, de némi haszna talán van:
Vannak, akik nem érintetek a manyup ügyben mert pl fiatalabbak, és sokuk félinformációkból és csúsztatásokból csak annyit hallott hogy amihez az államnak köze van abból semmit, mert azt ellopják. Talán ez utóbbi csoportot (annak egy intelligensebb részét) még lehet hogy meg lehet győzni és ők talán végig is olvassák. -
Horvi
őstag
válasz allampapir #77135 üzenetére
Köszi szépen. Nekem pl hasznos volt mert anno én is csak annyit hallottam belőle amit nyomtak a médiában(meg nem is igen értettem hozzá anno gyerekfejjel), hogy ellopták a pénzünket stbstb.
Hello darkness, my old friend...
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz Attis7 #77137 üzenetére
Természetesen nem sikerül mindig mindent kiszűrni. Ennek ellenére kérek mindenkit hogy legyünk belátással felnőtt módjára és ne kezdjünk egymásra mutogatni hogy ha neki engedve lett amannak miért nem. Ahogy te is írod, ez sajnos szubjektív, sok múlik szerintem azon is, hogy egy adott konverzió meddig fajul. A reggeli szerintem egy szintet túlfutott így az már betriggerelte a törlésingerem. De természetesen én is ember vagyok, még urambocsának az is előfordulhat, hogy az ember két különböző napon ugyanazt/hasonlót máshogy ítéli meg.
-
pictigjis
senior tag
válasz allampapir #77135 üzenetére
akkor én leszek az ellenpont: teljesen feleslegesen írtad ezt meg, pláne feleslegesen játszottad az ördög ügyvédjét. azért elég önkényes költségvetési intézkedés volt a több ezer milliárdos vagyon zsarolós átvétele, és bizonyos értelemben akár a lopás is megáll arra, hogy több mint ezer milliárd forint tartozást egyszerűen eltüntettek, mert az állampapír volt a portfolióban, és így szépen megszűnt létezni
és azért is felesleges volt, mert lám, akármit is gondolunk erről egyéni szinten, mégis van állampapírunk, szóval szerintem időpocsékolás volt az egész munka. de a kalkulátorod nagyon hasznos!
-
Mercutio_
félisten
válasz allampapir #77135 üzenetére
Vannak benne olyan részek amit vitatnék, mert máshová teszi a hangsúlyt, vagy relativizálja, elmaszatolja a kormány tetteinek jelentőségét, az adminisztratív módszereket, amivel megnehezítette a manyupban maradást, de említhetném a kormányzati szférában a vezetők által szóban kommunikált fenyegetéseket (aki marad, azt érinteni fogja a válság miatti leépítés, stb.) és a "kiírja magát a nyugdíjrendszerből" kijelentéseket.
A végén a konklúzió is félrevezető, mert bár a hozamok (és a portfolió értéke) lekövetik a világgazdasági folyamatokat, de a tőke mellett mégis csak ott vannak, ugyanakkor nincs szó arról, hogy az állami nyugdíjba visszalépők esetében mennyi az annyi, illetve, hogy a maradók jogosultak állami nyugdíjra (is) és azon felül lesz nekik manyup pénzük.
Az, hogy nem "adózott, saját döntés eredményeképp megtakarított" pénz került a manyupokba, vagy adózótt, de adóvisszatérítéssel megtámogatott kerül az önkéntesbe szvsz nem akkora difi, nem az adófizetés léte határozza meg, hogy az adott vagyonelem a számlatulajdonos vagyonának részét képezi-e, hanem a vonatkozó jogszabály.De ezt inkább kihagytam, mert felesleges lenne belemenni, és magát a bejegyzést is felesleges volt ide beemelni, mivel rendszeresen fellángoló vitát generál a téma
P.S.: Én maradtam a manyupban, mielőtt a károsult károgása plecsnit megkapnám.
Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP
-
korcsi
veterán
válasz allampapir #77135 üzenetére
Miért tartották meg a manyup lehetőségét?
Engem ez zavar, hamis információkkal hozattak egy döntést az emberrel, aminek a következményeit saját maga viseli.
Aki anno nem bízott a kormányban, hosszú távon kijelenthetjük, hogy jól járt?
Én maradtam, utólag már bánom, de anno nem is igazán érdekelt a dolog, és nem is értettem hozzá, körülbelül nem tudtam miről van szó.
[ Szerkesztve ]
referencia és MSI gaming X 5700(XT) plexi ARGB-s blokkok eladóak!
-
Bugarov
aktív tag
válasz allampapir #77135 üzenetére
Na ezt a dilettáns szerecsenmosdatást kellene törölni a fenébe, nem az egy-két durvább jelző miatt politikainak ítélt hozzászólásokat
(És de, kurvára ellopták, miután az embereket zsarolással arra kényszerítették, hogy mondjanak le a névre szóló megtakarításukról.)
[ Szerkesztve ]
-
allampapir
csendes újonc
válasz Mercutio_ #77143 üzenetére
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást!
@Mercutio_: Pont emiatt osztottam meg Veletek először, hogy ne maradjon a cikkben pontatlanság. Melyik részekre gondolsz, ahol nem a megfelelő helyen van a hangsúly? Szeretném kijavítani publikálás előtt.
Az, hogy az állami nyugdíjba visszalépők esetében mennyi az annyi, az kiszámolható. Van rá kalkulátor is, de tény, hogy egy könyvelő könnyebben átlátja. Vagy nem erre gondolsz?
Szerintem igenis nagy különbség, hogy kvázi egy "adóról" beszélünk, vagy a kötelezően fizetendő elemek levonását követő nettó összegről, amivel már te rendelkezel és az államnak nincs köze hozzá.
@Bugarov: a nyugdíjadat ugyanúgy névre szólóan fogod megkapni csak más lesz a feladó. Mi a különbség?
[ Szerkesztve ]
-
allampapir
csendes újonc
válasz szabi__memo #77142 üzenetére
A linkelt cikk nem számol azzal, hogy az államkasszában ugyanúgy "növekszik" az összeg, hiszen, amikor megkapod a nyugdíjat, akkor nem a 40 évvel ezelőtti nominális értéket fogod megkapni, hanem sokkal többet, mint amennyit befizettél. Vannak olyan manyup portfóliók, amelyekben a 10 éves hozam nem éri el az inflációt, ők konkrétan rosszabbul járnak, mintha az államtól kapnának nyugdíjat. Persze a kockázatosabb, "növekedési" portófilók, amelyekben több a részvény, teljesíthetnek jobban is, meg nem is.
[ Szerkesztve ]
-
szabi__memo
nagyúr
válasz allampapir #77148 üzenetére
Itt mindenki hisz abban hogy az állam jobban tudja kezelni mintha tőzsdén lenne
-
Bugarov
aktív tag
A különbség az, és ez a tévedés a "cikkedben" is megjelenik, csak nem akartam vele foglalkozni, hogy teljesen más a két kifizetés forrása. A manyupból fizetett nyugdíj forrása valódi, egyéni megtakarítás , a felosztó - kirovó rendszerből kapott nyugdíj forrása pedig a mai járulékfizetők befizetéséből származó pénz.
Kb ég és föld.
(Utóbbi összegét ráadásul a kormány ("Kormány") saját kénye-kedve szerint változtathatja).
Új hozzászólás Aktív témák
- KOLINK KL-850M PSU - 850W - 80 PLUS BRONZE - MODULAR
- Belépűszintű Gamer PC Eladó + Monitorral + Billentyűzettel és Egérrel
- XBOX ONE FAT 500 GB gyári tartozékaival, 2 kontrollerrel és 2 játékkal
- XBOX SERIES S KONZOL 512GB-os Játékkonzol - Azonnali termékcsere garanciával
- Vegyes filamentek PLA/PETG/ASA
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest