Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • moha21

    veterán

    válasz andrade #12581 üzenetére

    "A varisztor olyan elektronikus alkatrész, ami adott feszültség felett hirtelen vezetni kezdi az áramot. Ezt a tulajdonságát túlfeszültség korlátozására, vagyis az áramkör védelmére lehet használni: az eszköz egyszerűen eldisszipálja a túlfeszültség energiáját."

    A termisztor meg gyakorlatilag hőfüggő ellenállás és egy külön áramkörrel a ventilátor fordulatát szabályozza. NTC is lehet ez az elem.

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz andrade #12581 üzenetére

    Túlfeszültség lehet egy tápnál a bemenő feszültségnél is amit varisztorral lehet stabilizálni esetleg PTK-val.

    Kicsit figyelmesebben fogalmaznék mert ez a mondat így két félrevezető információt is tartalmaz:

    Az egyik a stabilizálás, ami egyértelműen egy időben elhúzódó folyamatot jelent. A varisztor ellenben egy nagyon rövid ideig tartó jelenséget produkál. Azaz túlfeszültség esetén hatalmas energiát képes elvezetni, de csak egy nagyon rövid ideig. Egy kapásból kiragadott példa (adatlap) szerint egy 14mm-es kis tárcsa képes 4.5kA-t elvezetni de az időtartama ennek mikroszekundum nagyságrendű. Hosszabb idő esetén a varisztor tönkremegy, a védelem megszűnik. Ezért általában biztosítékkal "kéz-a-kézben" kombinációban használják. Ez érvényes a lavinadiódás vagy transsorb-os félvezetős megoldásoknál is, amelyek kezdeményezik a védelmet és segítenek egy másik hatásos védelem beindulását.

    A másik a PTK. Ha ez szerinted is a Positive Temperature Coefficient-et (+ termisztor) jelent, mint rövidítést, akkor egyértelmű, hogy ez nem tud védelmet nyújtani. Csak akkor "lop el" többet a feszültségből, ha melegszik. A melegedés pedig egy lassú folyamat a termikus tehetetlenség miatt, tehát ellentmondás ténye áll fenn. :R

Új hozzászólás Aktív témák