-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
veterán
Sziasztok!
Szaldóról meg mindenről (tudtommal) lecsúszva érdeklődnék napelemek iránt.
Nem nagyon vagyok otthon az elterjedt rendszerekben. Bár van villanyszerelő papírom, nem pont abban dolgozok.
Megütötte a fülem, hogy egy német kollégám mesélte, hogy vett kint valami cégtől amelyik közvetlen a kikötőből viszi lepapirozva a Kínából importált a paneleket, valami 2000 euróból vett annyit, amennyire 10000-res ajánlatot kapott helyi cégektől.
Érdemes lehet így, vagy Kínából rendelve venni paneleket?
Milyen márka, típus, feszültség, teljesítmény ajánlott, és ez mekkora fizikai méretet jelent?Namost én nem nagyon szeretnék visszatáplálni, villanyóraszekrény szabványosítás, papírmunka önmagában sokszázezer, adnak érte kWh-nként lófütty forintot. Inkább vennék pár akksit, a felesleget belefűteném villanybojlerbe vagy elklímáznám, elbányásznám időjárás függvényében, aztán szép lassan növelném az akksik számát meg a rendszert a megspórolt összeggel.
Alapvetően elszüttyögnék vele magam, ha valami nem olyan esztétikus vagy optimális nem nagy probléma, de engedélyekre, munkadíjra nem telik. Gondolom amit ilyen-olyan pályázatokon lehet kapni pénzt bőségesen elviszi a vállakozó meg az áfásszámla, arra hogy Kínából veszek cuccokat és magam svarcban összelegózom meg nemigen van támogatás.
https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
-
veterán
Köszönöm a segítséget!
Már elfogyott az első szakasz, tehát most nem megy?
Hogy érted hogy szigetüzemre nem? Az akkupakkra nem igényelhető, vagy ha nem táplálok vissza a szolgáltatónak akkor nem?
Ez egy max limit? Tehát ha a fogyasztásnak csak egy részét mondjuk felét fedezi akkor nem lehet, vagy ha a fogyasztásnál többet akkor nem lehet?
Szerintem az nem egy nagy súly. Sajnos elég régi a tető, még gömbfákból vannak a gerendák, nem szögletesek, de gyengének nem gondolnám, csak a lécezést kell kicserélni (mindenhol máshol már ki lett cserélve, csak pont ott nem ahova a napelem menne). Max leveszem a cserepet és lemez megy a napelem alá.https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
Van most valami napelemre igénybe vehető támogatás amúgy? Tavaly néztem, akkor csak akkor lehetett, ha a tulajdonos gyereket nevel, tehát hiába lakik nálunk mindhárom unoka, se a fiam se a lányom nem résztulajdonos az ingatlanon.
Illetve ha van ilyen támogatás, akár egy szigetüzeműre is igénybe lehet venni?
Ha jól láttam van olyan hogy fele munka fele alapanyag.Illetve amitől még tartanék az a régi tetőszerkezet és a teherbíró képessége.
Emiatt is kérdeztem, hogy cserép helyett, nem pedig cserépre lehet-e tenni a napelemet.
Bár ha jól gondolom, ha levenném a cserepet, tennék egy cserépmintás lemezt az érintett területre és arra menne a napelem, akkor az még könnyebb is lenne, mint a cserép volt.https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
válasz senki68 #30321 üzenetére
Vizsgálom a lehetőségeket.
Egyrészt a mostani 20+2*6 Amper felállás lófütty. Egy hétvégi mosógép+szárítógép+mosogatógép+sütő+tűzhely+gamer PC kombó úgy leveri, mint a huzat a 20 Ampert. Ha ehelyett amperbővítés nélkül kérek 1x32A-t akkor is azt mondták, hogy ki kell alakítanom a sztenderd mérőhelyet, de akkor ott ahol van a villanyóraszekrénybe berakni egy akril dobozt gondolom nem lenne elég. Mi van ha találok szerelőt aki aláírja, hogy elég, aztán 1-2-3 éven belül kijön bármiért az Émász nevezzék pillanatnyilag bárhogy is, és jól megbüntet?
Másrészt 2 mérőhely = könnyebben számítható és szétosztható számla, és kétszer tudjuk igénybe venni a rezsicsökkentett mennyiséget.https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
válasz senki68 #30312 üzenetére
Miért ne köthetném az első részre? Nyilván csak az egyikre a kettőből Nem akarok hivatalosan bekötni meg visszatáplálni, egy szigetüzemű rendszert szeretnék. A terv egyelőre egy picit túlméretezett 3-5kW körüli inverter, egyelőre 6db 400-as panel és 5kWh akku, aztán lehet kicsit még bővíteni rajta a paneleket és az akkupakkot.
Nem olyan cserépkinézetűre gondoltam, hanem hogy ezek lapos felületek, a lécekre nem lehetne feltenni őket cserép helyett? Persze a felette levő cserépnek kicsit rá kéne lógni hogy arról ráfolyjon az eső, és az alsónak meg az alatta lévő cserépre kéne rálógnia. Mondjuk az illesztések gondot jelenthetnek, esetleg szilóval ki lehetne húzni a panelek közti hézagot.https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
válasz senki68 #30305 üzenetére
Gondoltam a hátsóépületrészt leválasztanám külön órára, hogy igazán kétgenerációs legyen, mivel 8-an lakunk együtt. Könnyebb lenne az elszámolás a kisebb családrészek közt. És a kedvezményes limit szempontjából is igazságosabb lenne, mert gyakorlatilag 4 család, 1 óra.
A hátsó részben anyósom egy kassza, a lányom a 2 gyerekkel még egy kassza.
Az utcai részben mi a feleségemmel egy kassza, a fiam a kisfiával még egy kassza.
Hogy hova tenném, az a hivatalos lehetőségektől függ. Ha csak oda lehet, akkor az utcafrontra. Ha mehet a hátsó épületre, oda. Vagy akár a mostani óra mellé.Az hogy 60 fokkal nyugatra lenne a napelem, nem 30 fokra keletre az nem gond? Vagy alá lehet aszimmetrikusan támasztani, hogy kompenzáljon valamennyit?
Cserép HELYETT nem lehet feltenni, csak cserépre a napelemet?https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
válasz rasotamas #30300 üzenetére
Még némi kép a házról, akár a szabvány mérőhely kialakítás akár a napelem elhelyezés tekintetében. A műholdképen lefele van a dél, tehát látszik. hogy az utcafront kb 30 fokkal keletre, az udvari tető kb 60 fokkal nyugatra van. Nem nagyon bánnám, ha nem látszana az utcáról a napelem.
Kerülhetne ide még egy mérő? Csak az utcafrontra kerülhetne, vagy hova?
Napelem csak az utcafrontra lenne megfelelő? Vagy a második épület nyugati oldalára is?
Ahol a 3 kocsi van a műholdképen, az utcaképen már látható módon már van egy tripla lemezgarázs. Ez hátrafele lejt picit (5 méteren 20 centit) de mivel tartószerkezet is van a világon ez nem jelent semmit. Azon nem lenne jobb? Vagy elárnyékolná a szomszéd? Márha elbírná maga a mobilgarázs.
https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
válasz sz.zs. #30258 üzenetére
Ezt szerinted hogyan lehetne szabványosítani?
Becsatlakozás rúdja az utcafronti fal közepetájt, kb 1,5 méterrel beljebb az utcafronti faltól, a villanyóra meg oldalt a lépcső tetején.
A villanyóraszekrénybe a pozdorjafal mögött jön be az áram valahol.
A 3 fázis a világon semmire nem jó, 1-1 klímát kötöttünk rájuk, azokat épp elbirják, minden más a 20A-esen van.Ami érdekes, ezzel a C114 mérőkkel, hogy "oldalba mérve" tehát aszimmetrikus terhelés esetén jóval nagyobb a megengedett hibájuk, mint szimmetrikusan terhelve.
Az az érdekes, hogy az elmult 10 évben kb fixen 25-30 ezer a villanyszámlánk, akármilyen fogyasztásnövelő vagy fogyasztáscsökkentő esemény történt.
Voltunk 5-en, majd lettünk 7-en, majd 6-an, aztán 5-en, most 8-9-en.
Cseréltük az egyik gáztűzhely-sütőt villanyra, vettünk szárítógépet, még egy bojlert a konyhába is, klímát, bányásztaü is kicsit 1-2 vga-val, nem nőtt. Vettünk mosogatógépet, cseréltük a hűtőket (a legrégebbi 2006-os, a többi 5 év alatt, a fagyasztóláda is), az összes izzó ledesre cserélve, a crt tévék lcd-re, nem csökkent.
https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
-
veterán
Tegnap néztem egy oldalon napelem szetteket, fel is hívtam van-e raktáron és az akkun kívül volt is.
Ma újra nézegettem a honlapjukat, már kb 10%-kal magasabb árak voltak
Hétfőre lehet az még +25 ishttps://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
válasz MrZed001 #29969 üzenetére
Nagyon köszönöm a választ!
Hol érdemes nézelődni? Árukereső vagy van valami sokkal jobb oldal? Tudnál pár jó típust ajánlani?
A teljesítmény-méretezéshez lenne egy olyan kérdésem, hogy a teljes kimenő teljesítmény 3-5kW, vagy csak az akksiból DC-ből előállított? Tehát ha én csak a konstans közepes fogyasztókat akarom napról hajtani (tévé, hűtő) a sütőt nem, akkor utóbbit szimplán nem kötöm rá, vagy rákötöm de simán átmegy az off-grid inverteren a 230AC, vagy azzal is számolni kell?
Bár a teljes átlagfogyasztás kb 1kW, nyilván ez nem folyamatos, nem gondolnám, hogy sütő, tűzhely, mikró nélkül a párszáz wattot meghaladná az állandó fogyasztás, szerintem erre kéne méretezni, vagy nem?Tehát a kezdő pakk úgy nézne ki, hogy:
- 1 darab 3-5kW off-grid inverter 3-400ezer forint (tudsz mondani típust?)
- mondjuk 8 db ilyen, vagy 6 ilyen, csak árukeresőn néztem valamit 600 ezer forint
- 4db nagyobb autóakksi mondjuk 100Ah 120ezer Forint
Kb 1.2MMeg persze tartóelem, vezetékezés. Mi kell még? Valami töltésmenedzsment dolog, vagy van az inverterben?
Vagy sokkal több panel kell? Vagy másbol kell több?https://tinyurl.com/rasoapro
-
veterán
Tudnátok pár olcsóbban kivitelezhető tippet adni a jelenlegi helyzetben? Nem terveznék bármit az áramszolgáltatóval mókolni, vagy szabvány mérőhelyet kialakítani anyagi okokból.
Alapvetően DIY megoldásokban gondolkodok, bár a létrától, magasságtól félek, villamosmérnök vagyok, igaz egész más területen, és szeptembertől villanyszerelő is leszek.
1. Melegvíz
Jelenleg 150 literes Hajdú villanybojler fűti a vizet vezérelt áramról (van egy kisebb bojler a konyhának de az elenyésző fogyasztás)
Érdemes lenne venni egy napkollektort és betenni elé, hogy csak minimálisat kelljen ráfűteni vagy inkább csak télen? Milyen egyéb eszközre van ehhez szükség magán a napkollektoron kívül? Csövezés nyilván, de kell-e pumpa, tágulási tartály, valami vezérlés, túlhevülés elleni védelem hogy működik?
Vagy olcsóbb lenne egy napelemről megtáplálni a meglévő villanybojlert? milyen brutál egyszerű, akár négyszögjeles inverter tudná ezt megoldani szigetüzemben?
2. Alapfogyasztás
3 hűtő, fagyasztóláda, 4 tévé, router, set-top-boxok
Ezek elég sokat mennek napközben is, a tévék nyilván este többet. Találtam neten 5-600 ezertől szigetüzem kiteket. Mire lennének azok elegek? Igazából "élőben" kéne ellátni ezeket, és az akksi csak a rövidebb kieséseket kompenzálná, meg nyilván magától át kéne tudjon állni a hálózati áramra.
3. Peakek
Úgymint villanysűtő, villanytűzhely, vasalás, porszívózás, hajszárítás, kávéfőző, mikró, robotgép, esti világítás. Ezeket továbbra is a szolgáltatótól kéne ellátni, kivéve talán a világítást, ha lenne elég akku.
4. Szigetelés
Fa födém van, már évek óta hajlok rá leteríteni valamilyen szigetelést, de nem túl nagy így sem a gázszámlánk. Mi a legolcsóbb?
5. +1 Paraziták felkutatása
Elég régi az épület, de egy jelentős részében már új hálózat van. Fel kellene kutatni, van-e valahol szigetelési, vezetékezési probléma. Megfelelő módszer lenne erre, ha egy nagyobb fogyasztóval konnektoronként megvizsgálnám a feszültségesést? Illetve kihúzva mindent mérhető-e fogyasztás. Van egy villamos fogyasztásmérőm is (nem ez a gagyi 5000Ft-os konnektoros Aldis, hanem egy ilyen 3 fázisú 100A-es digitális, meg van egy régi Ganz C114 is otthon)https://tinyurl.com/rasoapro
-
-
veterán
Sziasztok!
Azon gondolkozok beruháznák egy kisebb összeget maximális költséghatékonysággal egy minimális mennyiségű napelemre. Komplex, bonyolult, nagy rendszert ami a fogyasztásom 50-100%-át fedezi egyelőre nem szeretnék.
Egyelőre nem szeretnék hadakozni a szolgáltatóval, így egy kisebb rendszerben, szigetüzemben gondolkodom, és azt sem túl sok akkuval, az állandó (nem feltétlen teljesen fix, de minden nap használt, folyamatosan, órákon át, lassan kisebb teljesítménnyel) fogyasztók fedezésére, úgy mint hűtők, fagyasztóláda, tévé, számítógép, router, világítás.
Fel sem merülnek az olyan fogyasztók mint a porszívó, vasaló.
Természetesen értem, hogy ehhez külön jelölt konnektorok kellenek párhuzamos hálózattal.Korábban arra gondoltam kezdek csak 1 panel napelemmel, és inverter nélkül kiépítek egy DC hálózatot csak világításra, vagy közvetlenül DC-ről ellátva az olyan fogyasztókat, amiknek olyan kapcsolóüzemű tápegysége van ami ezt bírja, sőt, ilyen kisebb, 1kW környéki inverterek pár tízezer forinttól már kaphatóak. Ennél talán egyel továbblépnék már az első fázisban, de lehet ez sem lenne kis falat már elsőre sem.
Valaki csinált már hasonlót? Mik lennének erre a megfelelő rendszerelemek? Milyen márkát-típust ajánlanátok? Mindenképp a déli irányhoz legközelebbi irányt kellene választani a telepítéshez? Az utcafront dél-délkeleti irányba néz, pont 30° szöget zár be a déli iránnyal. Ennek megfelelően az udvari tető pedig 60°szöget zár be a déli iránnyal. A tető szögét le kell mérni, az ideálisnak mondott 35°-nál biztosan több.
Nem lenne érdemes változtatható dőlésszöget alkalmazni, csak alul vagy csak felül rögzíteni fixen egy zsanérral és a másik oldalon egy állítható rúddal rögzíteni, havonta a nap szögéhez igazítani 10 perc alatt?Na és ott az akkupakk kérdése, ki kéne számolni mennyi kéne. Ólomsav megfelelő, vagy NiMH, esetleg lítium kellene? A napi mennyiség 20-30kWh, annak tárolása kivitelezhetetlen költség lenne, bár igaz hogy ebben vannak nagy fogyasztók is. Inkább az lenne a cél, hogy fokozatosan növeljem a napelemek mennyiségét első körben addig, amíg a nyári csúcstermelés nem fedezi a pillanatnyi fogyasztást légkondival együtt.
https://tinyurl.com/rasoapro
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Linux kezdőknek
- Anglia - élmények, tapasztalatok
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- Ukrajnai háború
- Valorant
- Google Pixel topik
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- 3D nyomtatás
- CES 2025: az In Win nem viccel, ha tápegységről van szó
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- További aktív témák...