Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lazsi

    tag

    válasz edeleny #28740 üzenetére

    Az árnyékos sztingen az árnyékos panelok miatt leesik az áramerősség, viszont a telibe sütött paneleknek megnő a feszültsége. Nézd meg a panelod feszültség-áram karakterisztikáját. Ez teljesen normális így.

  • lazsi

    tag

    válasz joghurt #24496 üzenetére

    Arra nem gondolsz, hogy ezekben az években eltérő volt a napsütötte órák száma és azért változott a termelés? 2021 például elég jó év volt, lehet azért emelkedett meg a teljesítmény 2020-hoz képest.
    Persze az is számít, hogy milyen dőlésszögűek a paneljeid illetve hol laksz. Ha kevesebb mint 10 fok és egy homokbánya mellett laksz, akkor valóban érdemes takarítani. Ha nem túl poros helyen legalább 15fokos dőléssel, akkor meg az eső úgyis lemossa. Utóbbi saját tapasztalat.

  • lazsi

    tag

    válasz petakpa1 #24202 üzenetére

    Azért a szomszédok nem feltétlenül irigyek meg akadékoskodóak, akkor ha nem járulnak a terasz/erkély ilyen olyan beépítéséhez. Úgy látom te is egy újabb építésű társasházban laksz. Eléggé idegesítő, amikor a drága pénzen megvett jól kinéző házat elcsúfítja pár proli aki beépíti a teraszát (persze mindegyik máshogy) és elkezdi a lomokat halmozni ott. Gyakorlatilag a jól kinézű újépítésű társasház pár év múlva úgy néz ki kívülről mint bármelyik szakadt panel a havannán.
    Nem akarom ezzel a kommentel megsérteni a panel lakó fórumtársakat, én is laktam sokáig panelben, teljesen jó volt, de sajnos voltak igénytelen tulajdonostársak.
    Amúgy ez az előtető a képek alapján talán nem bontja meg a homlokzatot ha belső udvarra néz, de mindenképpen egyeztess a közös képviselővel/tulajdonostársakkal a beépítésről. Nálunk pl benne van az SZMSZben, hogy a homlokzat közös tulajdon és nem lehet megbontani beépítéssel illetve klíma kültéri látható helyre telepítésével. Jól is néz ki a társasház :).

  • lazsi

    tag

    válasz TNTSA #21017 üzenetére

    Valószínűleg nem lesz baja, valamennyi teljesítménykiesést okoz, de valószínűleg pár % csak, az is csak amikor árnyék van a paneleken. Éves viszonylatban valószínűleg max 1%. Mindenesetre a telepítő nem tudom miért nem tette az alsó 4 panelt a két fenti sorba, hely lenne bőven nekik.

    [ Szerkesztve ]

  • lazsi

    tag

    válasz kiliti #20682 üzenetére

    De ezen a képen ugyebár pár fok a hőmérséklet különbség a piros meg a sárga között, ellentétben a korábbi képpel, ahol majdnem 100 fok volt. Amúgy ezen az ábrán látható különbség simán kijön az árnyékhatásból:
    Az alsó panelok alsó felén nem folyik áram az árnyék miatt és a teljes sztring áram a felső cellasorokon folyik át, emiatt melegebb az az alsó panelsor felső fele.
    A felső panelok telibe kapják a napot, ezért a rajtuk átfolyó sztring áram el tud oszlani az alsó és felső fél felé 1/2 arányban, emiatt kisebb a panel belső ellenállása miatti hődisszipáció. A felső panelok ezért hűvősebbek mint az alsó panelok felső része.
    Na meg ugye az inverter mppt keresője próbálgatja tolni fel az áramerősséget ami ugye az alsó paneleken ütközik korlátba, a felsőkön nem, ezért az is az alsó panelek árnyékmentes felét melegíti.
    Amúgy ha ez a szituáció sok órán át fenn áll, hogy csak az alsó panelok alja árnyékos, akkor ide érdemes lehet optimalizálókat rakni az alsó panelokra. Mert ilyenkor ugye vagy levágják az alsó panelokat a bypass diódák (hőkép alapján nem ez történik) vagy a sztringfeszültség esik felére, ami eredményeképpen a felső panelek is csak kb 55-60%-on működnek, a rendszer meg az árnyékmentes teljesítményének kb 55%-án (ez nagyobb mintha a bypass diódák nyitnának, emiatt sem azt csinálja az inverter). Ha lennének az alsó paneleken optimalizálók, akkor meg 75%-on menne.

  • lazsi

    tag

    válasz kiliti #20659 üzenetére

    Ez a 100 fok eléggé durva, főleg reggel 9kor. Milyen eszközzel mérted? Nem lehet, hogy az eszköz rossz vagy nincs rendesen bekalibrálva? Gyanús, hogy a kémény tükörképe a paneleken is nagyon melegnek tűnik.
    Én durvább árnyékhatásnál mértem nyáron délelőtt 10-kor félig árnyékos cellát, az 50 fok körül volt úgy, hogy a szomszédos cellák hőmérséklete 25 fok volt, mindenféle optimalizálás nélkül.
    Jól gondolom hogy ezek fél-cellás napelemek és nincs optimalizáló? Mivel a cellasor felső fele és a párhuzamosan kötött is teljesen piros ezért nem lehet, hogy rossz ebben a panelben az ezen két cellasorhoz tartozó bypass dióda és full árnyéknál is átfolyik rajta a teljes string árama?

  • lazsi

    tag

    válasz süti5 #20660 üzenetére

    Az árnyékos cella termelőből fogyasztóvá válik, így a többi cella által termelt energia egy részét hővé alakítja. Ez a jelenség invertertől független.

  • lazsi

    tag

    válasz nihill #20572 üzenetére

    suncalc.org: [link]
    Írd be a címed és a kémény magasságát és nézd meg minden hónap egy kiválasztott napján, hogy mennyire takar be a kémény és hány óráig. Ha csak 1-2 panelt takar, akkor bypass dióda megoldhatja a dolgot. De persze ennél komplikáltabb az ügy, mert ha a string fegyültség az inverter indulásának az alsó határán van, akkor a kémény árnyéka miatt kieső 1-2 panel simán okozhatja azt is, hogy mondjuk délelőtt 10-ig el sem indul a rendszer.
    Illetve lehet célszerű úgy felrakni a kémény árnyékába kerülő paneleket, hogy az árnyék a panel szekciókkal párhuzamos legyen és ne keresztbe menjen rajtuk.
    Mivel ha egy panel az árnyékot átlóban kapja, akkor az a panel kiesik. Ha a rövidebb éllel párhuzamos az árnyék, akkor vagy kiesik a panel, vagy half cut esetén a komplett sztring árama 60%-ra esik. Párhuzamos árnyéknál meg a panelszekcióból kiesik 1 2 vagy 3.

  • lazsi

    tag

    válasz bb71 #18376 üzenetére

    Ha van optimalizáló mindenütt akkor a multi peak semmit se tud segíteni. Igazából a multi peak azt csinálja hogy bizonyos időközönként elkezdi nagy közökkel állítani az áramot és ezzel együtt a feszültséget, hogy megtalálja a string maximális teljesítményét (közben nyitja az árnyékos cellasorok bypass diódáit esetleg). Na de az optimalizálók maguk megtalálják a közös áramerősséget, a feszültség meg az optin lévő paneltől függ. Ez általában nagyobb teljesítményt is eredményez mint amit a multi peak találna.
    Nem tudom, hogy a huawei inverter mit csinál optik esetén ha bekapcsolod a multipeaket. Én mindenesetre biztos nem kapcsolnám be a helyedben. Segíteni nem segít, viszont az optik lehet hamarabb megpusztulank ha az inverter elkezdi állítgatni az áramot a multi peak algoritmusával.
    Egyébként az 5k/opti az tényleg nagyon jó ár. Tigo vagy huawei opti?

    [ Szerkesztve ]

  • lazsi

    tag

    válasz Lebowski #18374 üzenetére

    A ház árnyéka nem vészes, ha úgy teszik a paneleket, hogy a rövidebb oldaluk fut a gerinccel, akkor a bypass diódák azt jól lekezeleik optimalizáló nélkül is. A fa az ami nagyon problémás. Télen még jobban árnyékolni fog, mert alacsonyabban van a nap.
    A 13fokos dőlésszöggel egyébként semmi baj nincs, jobban szétkeni a termelést. Délben kisebb a teljesítménycsúcs, viszont reggel meg este meg nagyobb. Emiatt több panel is felmehet ugyanakkora inverterre. Viszont ehhez ugye az kell, hogy reggel meg este se kerüljön árnyékba a panelek többsége.
    Kérdés, hogy a fának ami árnyékol mindenképpen maradnia kell? Ha igen, akkor szerintem ide felejtős a napelem. Ha ki lesz vágva, akkor viszont egy optimalizáló nélküli rendszer is jó lehet ide.

  • lazsi

    tag

    válasz Lebowski #18362 üzenetére

    Ez a fénykép dél körül készült? Ha igen, akkor szerintem nem érdemes napelemben gondolkodnod. Gyakorlatilag végig árnyékolja valami a tetőt. Ügyes tervezéssel talán lehet kezelni a helyzetet: minden órában le kéne fotózni a tetőt az árnyékok miatt, és utána kisakkozni a panelek elhelyezését úgy, hogy a lehető legkevesebb ideig legyenek árnyékban.
    A baj az, hogy a 10 ezres villanyszámlához kicsi rendszer kell, mondjuk ide nagy amúgy se férne fel meg ahhoz kéne 3 fázis is. A kicsi rendszereknek viszont rossz a megtérülésük. Inverter csak kicsivel olcsóbb, engedélyeztetés, inverter szerelés, kiszállás meg ugyan annyi. Ha az árnyék miatt még optimalizálók is kellenek, akkor szerintem ez egy nagyon lassan megtérülő beruházás. Sőt, ha a szaldó megszűnik, akkor lehet sohasem térülne meg.

  • lazsi

    tag

    válasz bb71 #18357 üzenetére

    Ha jól látom ezek félcellás modulok, viszont jó irányból kapják az árnyékot. Itt valószínűleg nem esik meg az, hogy minden modul közel félgőzzel termel az árnyékos panelok miatt, ehelyett a bypass diódák lekapcsolják az árnyékos modulok árnyékos cellasorait. Szerintem itt nem fog sokat befolyásolni a multi peak.
    Egyébként amikor lemászik az árnyék illetve bejön, akkor van hirtelen nagy ugrás az áramban? Ha igen, akkor tud a multi peak segíteni.
    Egyébként ugye nincsenek optimalizálók a paneleken? Ha vannak optimalizálók, akkor szerintem ne kapcsold be a multi peaket.
    Mindenesetre a puding próbája az evés. Ha nincsenek optimalizálók, akkor kapcsold be a multi peaket és nézd meg, hogy változik-e érdemben a termelés. Ha nő, akkor hagyd bekapcsolva, ha nem változik, akkor szerintem jobb ha ki van kapcsolva.

  • lazsi

    tag

    válasz bb71 #18324 üzenetére

    Ha részleges árnyék esik a rendszeredre akkor hamarabb találja meg az inverter a globális maximumot és nő a termelés. ekkor van haszna. Ha nincs részleges árnyék akkor szerintem ne kapcsold be. Mi a kérdés vele kapcsolatban?

  • lazsi

    tag

    válasz kardkovacsi #17104 üzenetére

    Sajnos szerintem nem túlzom el a teljesítménycsökkenést. Viszonylag kicsi a dőlésszöge a paneleknek, kb 15fok és az enyém 40fokra van déltől, ezért 6:20-tól kezdve pozitív a beesés dőlésszöge. 7:30-kor már elméletileg kb 10 fokos a beesési szöge a napsugaraknak a panelokon.

    Az fenti áram-feszültség grafikon (kék feszkó, zöld áram) alapján nekem úgy tűnik, hogy 7:40-kor a félcellás panelek aljáról 2-3 panelnyi szekciót kivéve lemászik az árnyék nagy része és a még nagyon árnyékos szekciók bypass diódái nyitnak (feszültség esés és áramerősség növekedés), majd szép lassan visszazárnak ahogy a teljes alsó sor árnyékmentessé válik. 8:50 és 9:55 között ugyanez a procedúra történik meg ahogy a felső sorról lemászik az árnyék. Az árnyékos szekciókat lekapcsolja az inverter, hogy a napos panelek termelése ne korlátozódjon majd egyesével visszakapcsolódnak.
    Reggel 7:50-kor készült képek a penlokról:

    [kép] [kép]

    Sajnos reggel a 12 panelból 8-9 kap valami árnyékot. :( Optimalizálóban ezért sem gondolkozom, illetve ha jól gondolom, akkor a melegedési gondokon egyáltalán nem segítene. Amikor már csak 1 cella van takarva a cellasorból, akkor az opti ugyanúgy áttolná a max áramot azon a cellasoron, vagy nem?
    Ha 80 centivel lejjebb kerülnének a panelok, akkor 1 órával hamarabb megszabadulnék az árnyékoktól. Ha többel, akkor meg még hamarabb, de akkor valószínűleg a vezetékezéshez is hozzá kéne nyúlni. Szóval az opti helyett az arrébb tevés jobb választás szerintem. Kérdés, hogy hozzá kell-e nyúlni a rendszerhez, vagy ennyi árnyék még nem fogja károsítani a panelokat.

    [ Szerkesztve ]

  • lazsi

    tag

    Árnyékkezelés, hotspot:

    2 hete megy a rendszer, sajnos sikerült a tetőn túl közel rakni a paneleket a kéményekhez és így reggel 9:55-ig mozgó árnyékokat kap :((, délnyugati tájolású rendszer, legnagyobb szögben a nap 14:10-kor éri.

    Az inverter Huawei, optimalizálók nincsenek, 12db half cut mono panel. Az árnyékhatás a reggeli torzulást okozza a görbén. A bypass diódák és a Huwei multiple peak managere elég sokat ment a dologból. Kb 5% a teljesítménykiesés az árnyékok miatt. Gyakorlatilag a piros és kék görbe közötti terület veszik el az árnyékok miatt.

    Ősztől-tavaszig várhatóan hamarabb árnyékmentessé válnak a panelek, a nap is később kel fel, de persze az árnyékok hosszabbak lesznek. Összességében remélhetőleg, akkor kisebb lesz a termeléskiesés, majd meglátjuk.

    Felmentem a tetőre megnézni a rendszert és egy infrás hőmérővel lemértem, hogy mit okoz az árnyék. Ha egy cellasoron több mint 1 cellányi terület árnyékot kap, akkor a bypass dióda nyitva van, az árnyékos cellák hidegebbek mint a többi. Amint már csak 1 cellányit ér az árnyék, a bypass dióda zár, a (részben) árnyékos cella pedig elkezd melegedni, amíg le nem mászik róla az árnyék, majd visszahűl a többi cella hőmérsékletére. Konkrétan mért adatok a leghátrányosabban érintett cellán:
    Teljesítmény a napi max 70%-a, a panelen átfolyó áram 6,64A amiről a cellára max 3,32A jut mivel a panel félcellás. Árnyékban a cellahőmérséklet: 25C, Ez kb 5 perc alatt 50C-ra emelkedik majd 20 perc alatt 32C-ra hűl vissza, utóbbi a többi cella hőmérséklete.

    Kérdésem, hogy az, hogy ezt a procedúrát (melegedés-hűlés) kb minden nap meg kell csinálnia a panelnek, nem okoz-e benne hosszabb távon károsodást? Vagy ekkora hőmérséklet változást simán bírnia kell?

    Ti mit csinálnátok? Átrakatnátok-e a paneleket távolabb a kéményektől vagy elengednétek ezt a dolgot? Elsősorban a degradációtól félek, a rendszer úgy tűnik bőven megtermeli a szükséges áramot így is.

    Ja és egy jó tanács: Nézzétek meg előre, hogy mikor hol van az árnyék és találjátok ki magatok előre a paneloknak a helyét. Ne bízzatok a telepítőben, hogy szakember és tudja hova kell rakni a modulokat...

    [ Szerkesztve ]

  • lazsi

    tag

    válasz kiliti #16975 üzenetére

    Sajnos nem tud 1/6 részenként lekapcsolni, legalábbis nem úgy ahogy az ember gondolná :(. Bypass dióda miatt függőleges 1/3 részek tudnak kikapcsolni. Az más kérdés, hogy ha csak a panel alsó vagy felső fele van árnyékban, akkor az a párhuzamos kötés miatt tudja csökkenteni az áramát, így lényegében a panel "fele" is le tud kapcsolni. Összességében az megtörténhet, hogy csak 1/6 termelő rész marad mert az áram is feleződik és 2 bypass dióda is nyit, de ha a panel bal felső sarkát letakarod, akkor sajna nem fog 5/6 termelés maradni, hanem csak kb 2/3. Ugye vagy nyit a bypass dióda, vagy csökken a felső rész árama.
    Kis öröm az ürömben, hogy ha a felső oldalon 2 cellasort takarsz ki a 3-ból, akkor nem 50% teljesítményt hoz, hanem kicsit többet, mert a be nem árnyékolt párhuzamos cellapáron felmegy a feszültség változatlan áramerősség miatt. Ez elsősorban akkor jó ha félcellás panelekből álló stringen egyik panel felső része árnyékban van és 50%-on termel, akkor a többi panel képes kb 60%-on üzemelni. Persze jó esetben ilyenkor nyit a bypass dióda.
    A termelés grafikonod alapján 2-kor még a max termelésed közel 3/4-e lejön, az azért nem kevés.

  • lazsi

    tag

    válasz kiliti #16972 üzenetére

    Milyen panelen van 6db bypass dióda? A Halfcut paneleken ugyan úgy 3 van mint a sima paneleken, cellasorból van 6db: 2 cellasor és 1 dióda van párhuzamosan kötve. Egyébként milyen tájolású a rendszer? Mennyire van teljesítmény csúcs közelében amikor 2-kor árnyékot kap? Hotspotos cellahaláltól nem félsz? Nekem is van sajnos kémény miatt árnyék kb 9:40-ig délnyugati tájolású rendszeren és kicsit félek a hotspotok miatt. Vagy csak túlparázom?

  • lazsi

    tag

    válasz korcsi #16651 üzenetére

    Az inverter szoftverét párhavonta frissíti a huawei. Mivel folyamatosan a neten lóg, ezért jó volna ha az inverter megkapná rendszeresen ezeket a frissítéseket és nem rekedne a 2021 elejei szinten.
    Amúgy ha jól értem akkor a már bekonfigolt invertert adtad hozzá az installer acchoz és nem azzal commissioningelted az invertert, ugye? Így tudsz bármi érdekeset állítani? Vagy csak a termelési meg feszültség/áram adatokat látod vajon mint egy sima owner?
    Sajnos most egy 2 hétig nem fogok az inverter közelében járni és nem tudom kipróbálni.

  • lazsi

    tag

    válasz korcsi #16648 üzenetére

    Vajon ilyenkor a telepítő továbbra is látja az invertert? Illetve nem jár ez garanciavesztéssel ha saját telepítő fiókot hozok létre és azzal lépek az inverterbe?
    Én pár napja kaptam meg a sima fusionsolar fiókot. Sajnos ownerként elég kevés dolgot lehet csinálni, még a szoftverfrissítéshez is installer fiók kell. :(

  • lazsi

    tag

    Sziasztok!

    Kértünk ajánlatokat napelemre, jött több is. A tető hatalmas, árnyékmentes, délnyugati tájolású, 14 fokos dőlésszögű.

    Az egyik:
    4,44kwp 12db Longi 370 mono perc Félcellás panel, inverter Huawei SUN2000L-4KTL-M0 1.720.000
    Másik:
    4,85kwp 17db AE Solar 285 poly panel, inverter SUN2000-5KTL-M0 1.670.000

    A következő kérdéseim vetődtek fel:
    Melyik a jobb?
    A drágább ajánlatba szerepel egy 43 ezres tétel mint wifi modul. A Huawei inverterekben nincs alapból beépített WIFI? Többi árajánlatban az szerepel, hogy beépített.
    A 12 paneles longis rendszer esetén úgy számoltam, hogy kicsit több mint 400V lenne ami bemenne az inverterbe. Nem lenne ezzel rossz a hatásfok?

    Minden választ és segítséget előre is köszönök.

Új hozzászólás Aktív témák