Új hozzászólás Aktív témák
-
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9252
üzenetére
Én nem hinném hogy gond lenne magával a PLC-vel. Nem fog napi 24 órában menni, ha pedig bármi gebasz van semmi nem fog felrobbanni miatta.
Így is jóval drágább lett a projekt mint először gondoltam...
-
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9250
üzenetére
Köszi a sok infót.
Továbbra is egy Rievtech valamit használok, így gondolom a PLC-nek nevezés vitatható.
Mágneskapcsolóknál mindegyikre raktam amúgy szupresszort. -
HollyBoni
veterán
Jelenleg konkrétan 2 eset van. Meg kell hajtanom egy mágneskapcsolót aminek 24V-os tekercse van. A másik egy PLC bemenet, egy mágneskapcsoló szárazkontaktról vennék le 24V jelet. Mindkettőnél 230v és 400v között kéne vinnem a 24V-os kábelt, de csak szekrényen belül.
Az analóg dolgokat le tudtam szépen különíteni, de ezeknél sehogy nem fog összejönni.
-
HollyBoni
veterán
Sziasztok!
Egy 24V DC vezeték ami egy sima digitális jelet visz, mennyire érzékeny ha közel van 230V/400V vezetékekhez?
Olvastam, hogy nem szabad őket közel vinni, nem szabad egy kábelcsatornában stb. Viszont nem teljesen értem, hogy mondjuk ez egy mágneskapcsolónál hogy kivitelezhető, amiben 24V DC tekercs van, és 3 fázist kapcsolok vele.
A való életben mennyire gáz, ha kicsit együtt megy szekrényen belül a 24V DC és 230/400V AC?
Nem tudom számít e, de kis áramerősségekről van szó. Pl. 550W szivattyú, 500W ventilátor stb. -
HollyBoni
veterán
Épülget a vezérlésem, kezdem nemsokára a szekrényt berendezni. A vezetékek jelölésével kapcsolatban lenne amatőr kérdésem.
Nem lesz egy túl bonyolult rendszer, de szeretném jelölni a vezetékeket hogy később ne szivassam meg saját magam.
Amiről nem nagyon találtam infót, az az hogy milyen logika alapján érdemes jelölni a vezetékeket? Jelöljek meg minden kismegszakítót, sorkapcsot stb. és írjam rá a vezetékekre mi hova megy? Vagy csak simán adjak minden vezetéknek mondjuk egy számot, és legyen egy részletesebb rajz ami alapján be lehet azonosítani?
Mi alapján könnyebb később kibogarászni a hibákat? -
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9221
üzenetére
Megcsinálom inkább normálisan két külön 4-20mA kimeneten. Biztos ki tudnék még találni valamit amit rá lehetne kötni az 1db analóg kimenetre ami szabadon maradna ha mókolnék, de igazából létfontosságú dolog nincs.
Frekiváltón gondolkoztam hogy összekötöm a PLC-vel, de arra meg ott az RS485 amivel ráadásul még sokkal több dolgot lehet csinálni. -
HollyBoni
veterán
Köszi.

Majd meglátom a valóságban hogy néz ki a 4-20mA bemenet. A 4-20mA bekötésről csak ennyi van:

Gondolom ha külön GND lenne akkor szerepelt volna a csatlakozóknál, de ki tudja.A PLC-n van 4db HS input ami 60kHz-et tud, szóval a fordulat számlálásnál nem lesz gond. A venti amúgy 5 impulzust küld fordulatonként, és 1750rpm-et tud. Szóval max 145hz?
-
HollyBoni
veterán
Köszi a segítséget mindenki.
Jövök is újabb kérdéssel.
Lesz egy szárazhűtő 2db ugyanolyan EC ventivel, mindkettőt szeretném vezérelni 4-20mA jellel. Bekötés:
Az FG egy fordulatszám visszajelző impulzus jel, ezt mindkét ventin külön fogom nézni, úgy tűnik már sikerült is kibogarászni hogy tudok belőle RPM-et kijelezni.Mivel a két venti teljesen ugyanolyan, mindig csak egyszerre fognak menni, ezért nem lenne rossz őket 1db analóg kimenetről vezérelni, hogy maradjon +1 szabad analóg kimenetem a PLC-n.
A 4-20mA jel kétfelé elosztása hogy lenne a legjobb, legegyszerűbb, egyáltalán érdemes így csinálni? Láttam, hogy árulnak kifejezetten signal splitter kütyüket. Ha simán elosztom valahol a jelet egy sorkapoccsal vagy hasonlóval, nem fog normálisan működni?
A szárazhűtő kint lesz, kb. 15m a kábel hossz a PLC-től, ebből 2-3m biztos lesz kültéren, többi beltér. A venti motorján elvileg két tömszelence van, gondolom egyik a táp, másik vezérlés. (Maga a szárazhűtő még nincs nálam). -
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9206
üzenetére
Azt hittem analóg dolgoknál kb. muszáj, ezek szerint nem? Annak örülnék.
Lesznek 4-20mA bemenetek és kimenetek, 2-3db 3 vezetékes PT100 közvetlen a PLC-be, lesz egy frekvenciaváltó is a szekrényben.
Alapból szerintem max 3-5m lesz a táv, de lesz 1db PT100 és egy 4-20mA ami tuti lesz 10-15m.Csak hogy tuti ne beszéljek hülyeségeket, árnyékolt kábel alatt ezt értem. Fém sodrat a vezetékek körül, amit úgy tudom földelni kell.
-
HollyBoni
veterán
Árnyékolt kábelnél magának az árnyékolásnak a földelését hogy érdemes megoldani?
Látom hogy pl. a Phoenix Contact csinál olyan sorkapcsokat amin 2-3 csatlakozás van, és egy föld csatlakozás ami a DIN sínnel érintkezik. Csak ha ezt az összes analóg kimenethez és bemenethez megveszem, azért nem olcsó mulatság.
Illetve ha jól látom, itt a sorkapocs másik felén a PLC-hez általában sima, nem árnyékolt kábelt használnak, ez nem okoz gondot?
Van esetleg valami más megoldás, ami nem túl "gány"? -
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9200
üzenetére
Egy ~25 fős cégnél dolgozok műszakis mindenesként egy üzemben. Jelenleg ott tartunk hogy már van keret fejlesztésekre, de még nem szívesen fizetnek milliókat mérnöki irodáknak, ezért inkább én oldom meg a dolgok nagy részét házon belül.
Mondjuk nekem is már elegem van kicsit a külsős "szakemberekből", mikor mondjuk az épületgépészeti cég egy tiplit nem tud normálisan berakni a falba, vagy mikor nekem kell rajzokat küldenem az értetlenkedő mérnököknek (egy olyan cégnél ami saját területén elvileg a legjobb Magyarországon), mert ők totál hülyén akarják megoldani a dolgokat. Lenne még kismillió példám, pl. szétégett villany bekötések stb.
Kb. fél éve csináltam egy hűtő/fűtő rendszert egy ~15 milliós kínai gépnek, mert gyárilag konkrétan használhatatlan volt. Annak is laikusként fogtam hozzá, de azóta hibátlanul üzemel. Ott annyit tanultam, hogy ennek a rendszernek már egész magabiztosan állok neki, persze így is nagyon sok újdonság és tanulni való van. -
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9198
üzenetére
Köszi a segítséget.
Mindenképp csinálok egy normális szekrényt, szerelősínnel és kábelcsatornákkal, mert egész sok minden összejött amit el kéne helyezni.
(A PID csak annyi, hogy van egy másik gép amiben van egy PID vezérlő. Analóg kimeneten fűtőszálakat vezérel, relés kimeneten ugyanettől a gyártótól egy 4 vezetékes golyóscsapot.) -
HollyBoni
veterán
válasz
spkkill
#9195
üzenetére
Az én projektemhez szerintem pont elég a Rievtech és LOGO szint, illetve full kezdő vagyok, de így is nagyjából sikerül kibogarászni a szoftvert. De ahogy néztem kb. ugyanaz az XLogic meg a LOGO szoftvere, csak igen az XLogic ingyenes.
Én nem a marketing miatt vettem. Na jó, bejátszott egy akció is, ami vagy valós, vagy marketing.
De amúgy szimplán összeadtam hogy LOGO-nál meg Rievtech-nél mennyire jönne ki az összes analóg input és output ami kell, és a Rievtech jött ki jobban. Amit pont leakcióztak Rievtech az meg pl. alapból tud kezelni 3db PT100 hőmérőt, ami nekem pont jól jött.
Ami hátrány, hogy Rievtech-hez sok infó nincs a neten, LOGO-hoz meg dögivel van, viszont a Rievtech mögött eddig úgy néz ki elég jó és lelkes "hivatalos" support van itthon. Pl. nekem múltkor vasárnap válaszoltak.
De aztán lehet tök hülyeség volt megvenni, nekem ez az egész új. -
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9193
üzenetére
Na, ne csúfold ki a Rievtech-em.
Innen tervezek golyóscsapokat beszerezni. Sok különböző verziójuk van, a képek között van leírás melyik hogy működik. Van tőlük már 230v-os szintén 4 vezetékes verzió, azt egy PID vezérlő relé kimenete hajtja közvetlen egy ideje. Miért nem ideális amúgy ezt relével hajtani? Sokat kapcsolgatva nem lesz, max pár alkalommal naponta.
-
HollyBoni
veterán
válasz
spkkill
#9189
üzenetére
Köszi.
Olyan golyóscsapot tervezek használni, amin 4 vezeték van. 1-es és 2-es vezetéken kap folyamatos 24V tápot, a 3-as és 4-es vezetéket zárja vagy nyitja a PLC relé kimenete, így zár vagy nyit a golyóscsap. Ilyen esetben is érdemes relézni?
A PLC-t és a többi 24V-os eszközt érdemes két külön tápegységre rakni, vagy semmi értelme és mehet nyugodtan minden egy nagyobb 24V tápegységről? -
HollyBoni
veterán
Nem teljesen PLC-s kérdés, de remélem belefér. Be is szereztem egy Rievtech PLC-t, és dolgozok a hűtőrendszeren amit fentebb említettem.
Lesz 6db 24V DC három utas golyóscsap a rendszerben. Ha minden igaz 6W-ot eszik egy golyóscsap.
Túláram és rövidzárlat ellen milyen védelmet szoktak beépíteni kis teljesítményű 24V DC eszközöknél? Biztosíték? Kismegszakító? Kismegszakítóból látok DC specifikus típusokat, de leginkább 6A-től felfele vannak. -
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9185
üzenetére
Semmi gond, köszi hogy megerősítetted!
-
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9182
üzenetére
Ez tuti? Mindenhol azt látom hogy ellenállást vagy bővítő modult írnak ha 0-20mA kell.
-
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9180
üzenetére
Köszi!
Igen, ez az xLogic meg a Siemens Logo szoftvere elég érdekes. Lehet én vagyok béna, de xLogic-hoz egyelőre túl sok oktató anyagot sem találok, viszont a Logo dolgokkal tele az internet (de úgy látom szinte kb. ugyanaz a két szoftver). Viszont amit én akarok csinálni, szerintem egy hozzáértő leprogramozná 10 perc alatt bármilyen szoftverben.
Lenne egy szárazhűtő a rendszerben. Ezen vagy valamilyen combos 3 fázisú AC ventik lesznek, vagy vezérelhető EC ventik.
Több gép is lesz a hűtőkörön, mindegyik más méret, más hőterheléssel. Simán lehet, hogy nagy téli hidegben túl sok lesz a szárazhűtő, ilyenkor kéne beállítanom hogy mondjuk 10C hűtővíz alatt kezdjenek el visszavenni/kikapcsolni a ventik, mert ennél hidegebb hűtővíz felesleges, és ekkora méretű ventik kajálnak rendesen (összesen 2-2.2kw körül). +-2-3C hiszterézis szerintem lazán belefér.
Ide gondoltam fordulatszám vezérlést, vagy a PLC által, vagy egy külön PID vezérlő által. A PLC egyszerűbbnek tűnt, ha már úgy is lesz a rendszerben.A Logo-nál és alap Rievtech cuccoknál úgy látom mindenhol 0-10V van írva a bemenetnél, és a 0-20/4-20mA bemenethez mindenképp bővítő kell. A Rievtech-nek van picit drágább modellje ahol már írnak 0-20mA bemenetet alapból.
-
HollyBoni
veterán
Kicsit jobban beleástam magam ebbe a PLC dologba. Kipróbáltam az xLogic szoftvert, nagyjából sikerült is felépíteni a logika egy részét amit meg akarok valósítani.
Közben picit tovább gondoltam a dolgokat, kicsit több mindenre használnám a PLC-t.
Kellene bemenetből: 3db 4--20mA, 2db PT100, 3db DI.
Kimenetből: 3db DI, 2db 4-20mAPersze ez csak első körben, valószínű később még fejleszteném a dolgokat.
Továbbra is érdemes valami alap PLC-ben gondolkozni mint Logo és társai mert ez még semmi, vagy jobb lenne beruházni valami komolyabbra?
Illetve látom hogy a Logo és alap Rievtech is tud PI vezérlést. Ez a valóságban mennyire használható? Elég alap dolgokra kellene, pl. két nagyobb hűtőradiátor ventilátort szabályozni frekiváltóval hogy nagyjából tudjanak tartani egy bizonyos hűtőfolyadék hőmérsékletet, de nem kell halál pontosnak lenni.Látom hogy sok PLC-nél az analóg bemenet 0-10V, de olvastam hogy egy sima ellenállással ezekre rá tudok kötni 4-20mA cuccokat is. A valóságban ez mennyire megbízható megoldás?
-
HollyBoni
veterán
válasz
Professzore
#9172
üzenetére
Köszi!
Megpróbálok majd dobni egy rajzot (amúgy van, csak inkább áramlási irányokra, szivattyúkra stb. koncentrál, PID-ből még nincs is rajta az összes).
Kicsit jobban körbeírom a rendszert azért.
Kozmetikai keverőgépekről van szó. Köpenyes hűtés, fűtés. Van saját beépített fűtőszáluk, ezt saját PID vezérli 4-20mA jellel, fesz szabályzással. A hűtés csak ON/OFF, itt nincs semmi finom szabályzás, ezt ugyanaz a PID vezérlő intézi mint a fűtést.
Így nézne ki egy hűtési ciklus:
Keverőgép hűtést kér. Elindít egy szivattyút, kapcsol egy szelepet. Ezt a saját PID vezérlője intézi. Elindul a víz a hűtőrendszerben. Itt pedig két irányba tud menni. Vagy a chiller felé, vagy a szárazhűtő felé. Ezt döntené el a PLC úgy, hogy nézi a környezeti hőmérsékletet, illetve a termék hőmérsékletét ami a keverőgépben van. A termék hőmérsékletről jelet pedig a keverőgép saját PID vezérlőjétől kapná. (Gondoltam ez egyszerűbben megoldható mintha egy szenzort több dolog használna, aztán lehet nem).Tehát itt szerintem nem lenne beavatkozás a PID körök között, a másik körtől csak infót kérne. Meg ugye az egész vezérlés eléggé ON/OFF, csak a fűtőszálaknál van igazi PID vezérlés.
-
HollyBoni
veterán
Sziasztok!
Sosem nyúltam még PLC-hez, viszont most lesz egy projektem ahol szerintem már egyszerűbb/célszerűbb lenne PLC-t használni.
Egy hűtőrendszerről van szó amiben egy chiller és szárazhűtő dolgozik, több gépet hűtök. Azt kéne megoldanom, hogy minden gép ami hűtést kér, teljesen függetlenül egymástól tudjon váltani a chiller és szárazhűtő között, úgy hogy a környezeti hőmérsékletet nézi egy fix hőmérséklet különbséggel.Lenne egy szenzor ami a környezeti hőt nézi, és lenne 3 szenzor ami a gépek hőmérsékletét nézi. A 3 gépből 2 gépnél van már egy PID vezérlő ami azt a hőmérséklet szenzort nézi ami nekem kéne. Itt a PID 4-20mA transmission kimenetét használnám, ha ez lehetséges. Pár váltószelepet kéne kapcsolgatni a hőmérséklettől függően. Konkrét példák:
Környezeti hőm. szenzor érték +10C kevesebb mint Gép 1 hőm. szenzor érték, váltószelep 1 nyit
Környezeti hőm. szenzor érték +10C egyenlő Gép 1 hőm. szenzor érték, váltószelep 1 zár
Környezeti hőm. szenzor érték +10C több mint Gép 1 hőm. szenzor érték, váltószelep 1 zárUgyanez menne a másik 2 gépnél is.
Igazából a kérdés az lenne, hogy szerintetek merre induljak el, milyen PLC (vagy PLC szerűség) lenne jó kezdésnek, amivel meg tudnám tanulni hogy hogyan vezéreljem le ezt az egész történetet?
Új hozzászólás Aktív témák
- Owl Labs Owl Bar 4K Videokonferencia Rendszer FRS100
- 240 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 9 7945HX, RTX 4070 (ELKELT)
- Beszámítás! Apple MacBook Air 13 2020 M1 8GB RAM 256GB SSD notebook garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14400F 32/64GB DDR5 RTX 5060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Apple iPhone 13 Pro Max 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest
Mágneskapcsolóknál mindegyikre raktam amúgy szupresszort.

Illetve ha jól látom, itt a sorkapocs másik felén a PLC-hez általában sima, nem árnyékolt kábelt használnak, ez nem okoz gondot?
