-
Fototrend
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
ludarazs
csendes tag
Sziasztok!
Volna egy olyan problémám, hogy a router usb portjára rákötöttem egy winchestert, hogy itthon mindenhol elérhetővé váljon az ott felpakolt tartalom. Működik is viszont szeretném a torrentről letöltött dolgokat is oda menteni. A kérdésem hogyan tudom rávenni a Transmissiont, hogy ezt megtegye?
ludarazs
-
Janos46
tag
Sziasztok!
Nagyon a gép mellé tudok ragadni és jó lenne ,ha figyelmeztetne valami az idő múlására. Van is két program, amit fel lehet tenni synaptic-ból, Nekem a kteatime a szimpatikusabb, mert az hangot is le tud játszani, azonban nem tudom rávenni erre. Használja ezt valaki, illetve tudna segíteni benne? Egyébként hang van.Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!
-
duffbeer
őstag
válasz ludarazs #36103 üzenetére
Transmissiont nem terhelném közvetlenül ilyesmivel. Olyat tud, hogy letöltés után áthelyezi a tartalmakat egy másik beállított mappába, de az áthelyezés, nem másolás és seed alatt az új helyről akarna feltölteni, ez nagyon nem lenne optimális...
Több opciód van:
A leírtak alapján közös hálózaton van minden, így azt a HDD-t ami a routerben van, köthetnéd a Pi-re közvetlenül és onnan osztanád meg a teljes hálózattal.És/vagy:
rsync-el készítesz egy scriptet amit cronnal futtatsz X időközönként, megvizsgálja a letöltési mappát és az új tartalmakat automatikusan átmásolja a másik HDDre az ákombákom mappába. Ha érzékeny tartalmak is vannak letöltve és mindenképp Neked kell menedzselni az áthelyezett állományokat és azok helyét, akkor a Pi-re kötést javasolnám, gépen belül gyorsabb lehet az adatmozgatás.[ Szerkesztve ]
-
ludarazs
csendes tag
válasz duffbeer #36106 üzenetére
Köszönöm, eddig a pi-re volt kötve a winyó de mivel abban a szobában van ahol alszunk, és a a winchesternek van némi hangja "az asszony nagyon érzékeny az ilyesmire" muszáj volt külön választanom.
Érdekelne ez a rsync-es dolog, de elég amatör vagyok így nem tudom mennyire bonyolult ez a megoldás. Esetleg valami leírás van róla? Telepítés, beállítás, ilyesmi?ludarazs
-
-
duffbeer
őstag
válasz ludarazs #36107 üzenetére
Mivel írtad, hogy eddig Pi-re volt kötve a HDD, gondolom megosztások csatolása nem okoz gondot, ezért azon átlépnék.
Első körben állítsd be a Transmissiont, hogy a félkész letöltéseket külön mappában tárolja.
Például:
/home/pi/felkesztorrent
Majd miután elkészült helyezze át ide:
/home/pi/letoltesek
(Nyilván olyan mappát használsz, amit akarsz, csak ne legyenek gondok a jogosultságokkal!)
Ehhez ugyanazt kell tenned, amit nemrég taglaltunk, csak nem RPC-whitelist a keresendő, hanem az alábbiak:
"download-dir": "/home/pi/letoltesek",
"incomplete-dir": "/home/pi/felkesztorrent",
"incomplete-dir-enabled": true,
Miután ezzel megvagy, csatolod a routered által megosztott HDD-t fstab-bal, mondjuk ide:
/mnt/tulhangoshdd/
Rsync elvileg telepítve lesz, szóval crontab-ba kell beszúrnod egy sort. De elsőnek teszteld csak magát a parancsot:
rsync -auv "/home/pi/letoltesek/" "/mnt/tulhangoshdd/"
Hogy melyik kapcsoló mit csinál, azt nem részletezem, gigantikus mennyiségű kapcsoló van hozzá, olvass utána... Ami itt plusz, az a "v". Ez a verbose kimenet, szóval látni fogod futtatáskor, hogy minden rendben fut-e. Ha minden rendben van, nincs error, vagy kozmikus füst, akkor jöhet a cron:
crontab -e
Ezt a sort másold a végére:
*/15 * * * * rsync -au "/home/pi/letoltesek/" "/mnt/tulhangoshdd/"
Per-jelek legyenek a mappák végén! "v"-t elhagytam, mivel automatikusan fut a háttérben, teljesen felesleges. Ha crontabot nem ismernéd, automatizálni tudsz vele parancsokat, vagy scripteket, vagy ledet villogtathatsz az asszonyra éjjel... A csillagozott rész balról jobbra:
perc - óra - hónap napja - hónap - hét napja
A fenti példám azt jelenti, hogy minden nap, minden 15. percben fog futni a szinkronizálás. -
longhair
csendes tag
válasz syler123 #36086 üzenetére
Szerintem a legjobb megoldás ez: https://gitlab.com/Kendek/systemback
Bármelyik Debian/Ubuntu alapú rendszerhez használható.
Itt értekeznek róla: http://ubuntu.hu/node/43859
Mondjuk a leírás óta sokat fejlődött, de a hozzászólásokban részletezi a fejlesztő, hogy mi került bele.
Ez igaz, hogy nem működik Win alatt, de a saját rendszerével tudod megoldani.[ Szerkesztve ]
-
PistiSan
addikt
válasz syler123 #36086 üzenetére
Szia!
Én csinálok minden fájlról mentése hetente éjszaka, ütemezetten.
6 Havonta pedig teljes sd kártyát mentek, a Win32 Disk Imager is jó, vagy clonezilla-val, ami szimpatikus.
A leállított rendszerről készített image a legjobb mentés, minden más kicsit fél megoldásnak tűnik, illetve nem 100-os! -
zenwalk
senior tag
sziasztok
Sajnos sem ssh-n, sem közvetlenül nem tudok belépni az RPI4-be, raspbian van fent. A bash folyamatosan errort dob:-bash: error while loading shared libraries:
szinte mindig más file-ra hivatkozik az errorban, most éppen:/lib/arm-linux-gnueabihf/libtinfo.so.6: invalid ELF header
Nincs valami megoldás az újratelepítésen kívül?
[ Szerkesztve ]
-
senior tag
válasz zenwalk #36115 üzenetére
Le kellene állítani Pi-t, az SD kártyát kivenni és megpróbálni lementeni a tartalmát (valószínűleg hibákat fog dobálni közben). Ezután lehet tesztelni az SD kártyát, majd az eredménynek megfelelően tiszta rendszert rátenni és visszaállítani amit lehet, vagy ha rossz a kártya, akkor új SD kártyával ugyanez.
-
syler123
veterán
válasz PistiSan #36112 üzenetére
Köszi!
Akkor maradok a teljes mentésnél, nálam magán a rendszeren semmi nem változik, max egy upgrade, de a korábbi mentést is tudom frissíteni, az semeddig nem tart. Magát a megosztásokat, transmission, jogosultságok, felhasználók stb nem lenne kedvem újra beállítgatni, ha tönkremenne a kártya. Ehhez nem is kell gyakori mentés.
Annyit megvárok, hogy megjöjjön a passzív ház, addig nem állítom le csak ez miatt a pi-t.
[ Szerkesztve ]
-
válasz kets520 #36104 üzenetére
Eddig hol írta ki a tárhely méretét? Nem használok mc-t.
Látszólag 3,6%-ot már letöltött. Nem lehet, hogy csak nem seed-elik? Portot ellenőrizted, nyitottnak látja az Internet felé?Janos46
A beállított hangot lejátsza a beállításokban? Ha bekapcsolod a naplózást, ott nem ezen valamit a program? Esetleg a konzolból indítva?Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
Petikeje
tag
Sziasztok,
Segítsetek lécci: van egy rpi4-em 4gb-s. SSD-ről fut rajta ubuntu 19.10. Szeretném bekapcsolni rajta a bluetooth-t. Ez alapján kezdtem: https://pimylifeup.com/raspberry-pi-bluetooth/
Ha telepítem a pi-bluetooth csomagot, akkor a bluetoothctl parancsra nem történik semmi. Pi-bluetooth csomag nélkül agent on után scan on parancsra No default controller available hibaüzenetet kapok. Ánéztem egy pár dolgot a neten de nem találtam olyat, ami segített volna...
Esetleg valami tapasztalat vagy javaslatotok van?
Thx:
P! -
AcCEsS
senior tag
Raspbian stretch lite rendszert futtató PI3-ra telepítettem a SteamLink-et, és egy kölcsönkapott noname USB-s játékkontrollert próbáltam hozzá beüzemelni, sikertelenül. lsusb, a dmesg is mutatja a kontrollert, plusz a log is jelzi (Microsoft X-Box 360 pad as /devices/virtual/input/input8), és a SteamLink listázza is, mint Xbox360(?) vezérlőt, de semelyik gombra/karra sem reagál a kicsike. A log-ban semmi hiba nem látszik, illetve az evtest /dev/input/event(x) parancs sem mutat semmiféle értékváltozást. Ez alapján a leírás alapján próbálkoztam, illetve megpróbáltam ugyanezt asztali gépen, Ubuntu 18.04 alatt is. A helyzet ugyanaz, azaz semmi életjel. Viszont Win10 alatt hibátlanul működik, tehát a kontroller ok. Hol keressem a hibát?
Ja, és a raspbian buster használóktól kérdezem, a SteamLink már tényleg nem fut el konzolból indítva? Muszáj hozzá X-et is telepíteni?
Egyébként úgy látom stretch és buster alatt is a steamlink 1.0.7 telepíthető, de a fórumok ennél jóval újabb verziókat említenek (1.1.45) Raspberryhez. Innen le is tudtam tölteni, de ez nem egy telepíthető .deb fájl...
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
MODERÁTOR
-
AcCEsS
senior tag
válasz AcCEsS #36123 üzenetére
Közben megtaláltam a játékkontroller pontos típusát is, erről lenne szó: Esperanza EG110 Vanquisher gamepad
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz AcCEsS #36125 üzenetére
Aha, sajnos a fellelt fórumbeírások alapján ez a kontroller nem is fog működni!
Viszont a többi kérdésem még él :
Ja, és a raspbian buster használóktól kérdezem, a SteamLink már tényleg nem fut el konzolból indítva? Muszáj hozzá X-et is telepíteni?
Egyébként úgy látom stretch és buster alatt is a steamlink 1.0.7 telepíthető, de a fórumok ennél jóval újabb verziókat említenek (1.1.45) Raspberryhez. Innen le is tudtam tölteni, de ez nem egy telepíthető .deb fájl...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
-
Fecogame
veterán
válasz Murdock1981 #36128 üzenetére
Ebben a fájlban
/etc/apt/sources.list
vagy ebben a mappában
/etc/apt/sources.list.d/
lévő bármelyik fájlban keresd a hibát adó url-t, és kommenteld/töröld ki.
Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak
-
kets520
tag
sziasztok van másik hasonló egyszerű rendszer mint a Volumio? csak van hozzá grafikus felület is
-
Dufresne
addikt
Sziasztok!
Megérkezett és össze is raktam a Pi4-et LibreElec-el. Működik is szinte minden rendesen, DLNA server, transmission.Viszont van, ami nem működik és nem értem hol a hiba:
DLNA-n keresztül van hang a video alatt, viszont, ha a Pi4-et, mint média lejátszót használom, akkor csak a rendszer/GUI hangja hallatszik, de a videóknak nincs hangjuk...merre keresgéljek?
Az egyik, újabb TV-n simán mennek a videók DLNA serverről, de a régebbin főleg a HD és FullHD tartalmak lefagynak. A korábbi média serverrel (amire egy routert használtam, ott ilyen probléma nem volt, azzal nem fagyott be a lejátszás a régebbi TV-n...) Erre is szeretnék ötleteket kérni, hogy merre induljak. -
Crvsh3R
senior tag
válasz Dufresne #36133 üzenetére
Szia!
Igaz nem válasz a kérdésedre, de látom neked is a RPi 4 most é905kezett meg és szintén Libreelec-et toltál rá. Nálad LAN-on van WLAN-on keresztül van netre kötve? Ha LAN-on keresztül, akkor nincs gondod boot után a hálózattal? Nálam azonnal hibaüzenettel indít (pillanatra megjelenik a jobb felső sarokban) a KODI bootolás után, hogy valami szervert nem tudott elérni, mintha nem érzéklené a netet. Persze utána megy, de elég zavaró. PINN-nél is ugyanezt tapasztaltam (NOOBS fejlettebb verziója). Nem tudom eldönteni, hogy ez még a RPi 4-nél javítás alatt van vagy kifogtam egy selejtes modellt. RPi 3B-nél nem volt hasonló problémám sem. Próbáltam a "wait for network" kapcsolót is, de ugyanaz a probléma.Egyébként a te kérdésedhez hozzászólva: próbáltam pár 4k-s samplet és nem nagyon vagyok elájulva tőle. Remélem fejlesztenek még rajta, mert azért meg-meg röccen lejátszás közben a 4k-s tartalom, sőt egynél elment a kép és a hang is és csak SSH-n keresztül tudtam a RPi 4-est újraindítani. A korábbi Beelink M18-asom ami csak simán S905-ös procival van felszerelve simán lejátssza az említett fájlokat, holott pont ennek a kiváltására szereztem be a 4-es Pi-t.
[ Szerkesztve ]
Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html
-
Crvsh3R
senior tag
válasz Dufresne #36135 üzenetére
Elindulni elindul, megy is utána minden, de a hiba azért elég érdekes ennek ellenére. Ha esetleg jobban meg tudod figyelni a hiba leírását vagy screenshotot tudnál róla feltenni (tudom, egy pillanatra jelenik megy a hibaüzenet, mert a CEC csatlakozás ablaka rögtön kilövi) azt megköszönném. Még a 3 napos cseregariban vagyok és nem szeretném, ha egy hibás darab maradna a nyakamon. Egyébként nem tudom milyen házat szereztél be hozzá, de nekem a FLIRC Kodi Edition Raspberry Pi 4 Case nagyon bejött, tényleg rendesen hűti a kicsikét.
Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html
-
zenwalk
senior tag
válasz Crvsh3R #36137 üzenetére
a log fileból(én nem libreelecet használok, nem tudom pontosan, de valahol itt kell lennie: /storage/.kodi/temp/kodi.log) lehet, hogy többet lehetne mondani. Ha a kodi írja ki, miután elindult, lehet, hogy valamelyik addonnak van baja.
Nálam aluminium hűtőborda + venti van, transmission, kodi, plex mellett a passzív hűtés nem megoldás. Pont van egy eladó, ha valakit érdekel.[ Szerkesztve ]
-
tradeelek11
aktív tag
Még mielőtt kiderült ,hogy rossz az RPI
hozzá akartam fogni egy case projecthez most minden megjött
hozzá, csak a lap lesz holnap.https://www.martinrowan.co.uk/2019/09/raspberry-pi-4-cases-temperature-and-cpu-throttling-under-load/
rendeltem egy ilyet:
https://www.martinrowan.co.uk/2019/09/john-sinclair-3d-printed-raspberry-pi-4-case/amit csinálok a hűtőbordákat ezzel teszem fel(ez van ezt nem kell vennem):
https://www.argep.hu/trend/ARCT/Arctic-mx4.htmlés erre jön a ventillátor, de…..
Azt nem szeretném hogy egyfolytában pörögjön erre találtam ezt:
https://howchoo.com/g/ote2mjkzzta/control-raspberry-pi-fan-temperature-python
egy egyszerű kapcsolás alkatrész ár 50Ft borravalóval :-)
úgy működik mint a pcnél megadott hőfokon bekapcsol és ha lehűt
kikapcsol.Viszont most jött a problémám(nem nagy, a doboz kialakítása olyan,
hogy nem látom a ledeket erre megoldás:
https://howchoo.com/g/ytzjyzy4m2e/build-a-simple-raspberry-pi-led-power-status-indicatorde magát egy ledet berakni nem akartam
így jött az ötlet mi volna ha egy világító nyomógombot tennék be
ha nem vagyok otthon és lányomnak kellene szólnom ,hogy indítsa újraami ha megnyomom normálisan kilép, ha mégegyszer be:
https://howchoo.com/g/mwnlytk3zmm/how-to-add-a-power-button-to-your-raspberry-pi
tehát egy kicsi világító nyomógombra esett a választásom:
https://www.adafruit.com/product/3105Hétvégén vagy jövő hétvégén összerakom és beszámolok ha valakit érdekel?
-
zenwalk
senior tag
válasz tradeelek11 #36142 üzenetére
szia
Engem érdekel. A venti szabályzóval én is szemeztem, de még nem kezdtem hozzá. Az alkatrészeket( tranzisztor, ellenállás) honnan szerezted be?
A kikapcsológomb pedig eddig eszembe se jutott, pedig nagyon hasznos lenne számomra. -
adabra
senior tag
Sziasztok!
Új vagyok rpi témában. A napokban vettem egy pi4-et (4GB), és rögtön belefutottam egy problémába: beüzemeltem egy QHD felbontású monitorra dugva + ott csak wifi hálózat van (később TV-re lesz kötve, ahol van LAN is). Viszont a wifi-t hálózatokat nagyon gyengén (nem)látta, és nem is sikerült csatlakozni.
Hosszas szívás sorozat és router újraindítgatás, mobil hotspot, stb. után találtam egy fórum bejegyzést, miszerint felbontást FHD-re változtatva a probléma megoldódott.
És valóban: rpi 4 QHD + 2.4 ghz wifi = szívás
Később megtaláltam ezt a cikket is: [link]
Nem is értem, hogy hogyan kaphatott FCC és egyéb tanúsítványokat...És két kérdés:
1. megoldható valahogyan, hogy a teamviewer akkor is működjön (adjon képet), ha a Kodi fut? (Nyilván nem filmeket akarok nézni teamviewer-en keresztül.)2. NAS megosztott mappáját tudom mount-olni, de automatikusan nem sikerül rábírni (fstab). Lehetséges, hogy az a baj, hogy amikor az fstab-ban lévő automount-ok lefutnak, még nem épült fel a wifi kapcsolat? És ez talán LAN esetén nem lesz majd probléma?
Köszönöm
-
AcCEsS
senior tag
válasz duffbeer #36127 üzenetére
A cél simán a Steamlink használata lenne, de csak amiatt nem telepítettem volna fel a grafikus környezetet, mert Stretch alatt még nem kellett. Sajnos a Moonlight nem játszik, mert ha jól tudom az Nvidia specifikus és nekem AMD RX480-as videokártyám van. Mindegy, ha senkinek nincs tapasztalata a Buster kontra Steamlink párosítással, akkor majd kipróbálom magam. Ma úgyis érkezik még egy PI4 + pár nap múlva kapok egy Sony DualShock 4 kontrollert...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
tradeelek11
aktív tag
válasz zenwalk #36143 üzenetére
Ezek tényleg mindennapi elektronikai alkatrészek, én egy vidéki nagyobb városban (Kecskemét) lakom itt van 2 elektronikai bolt mind a kettőben simán volt. Ha rendelnéd akkor nem biztos hogy megéri, mert a 2 kb. 50 Ft. a drágább a zsugorcső volt mert azt nem adták csak méteres kiszerelésben, egy vékonyabb és egy vastagabb. Ha nem volna 2N222 akkor BC548B-vel is tudod helyettesíteni. A nyomógombbal nincs gond oda bármi jó. Ha viszont amit linkeltem olyat vennél, akkor a leírással ellentétben 330 ohmos helyett 1K kell! Azt meg ott szereztem be ahol az alaplapot cserélték.
-
PistiSan
addikt
válasz tradeelek11 #36147 üzenetére
Nem mindenhol van elektronikai bolt, ha meg van az sem biztos hogy van nekik olyan ami neked kell, max szerezni tudnak, pár hónapja amikor DS18B20-as hőmérő szenzort akartam venni a vízálló kivitelt, egyik boltban sem árulták Debrecenben (telefonon érdeklődtem), csak a sima verziót, 1 helyen tudtak volna hozatni, de többet jött volna ki, mint ha neten meg rendelem és kiszállítják, szóval rendeltem mást is. De ha kell 1-2 ellenállás, azt már nagyon nem éri meg kiszállíttatni sajnos.
-
duffbeer
őstag
válasz tradeelek11 #36142 üzenetére
Ezek jó ötletek. Nekem újdonság ez a power nyomógomb dolog, nem tudtam, hogy a Pi4 már támogatja GPIO-n. Mondjuk ideje volt már... Anno erre a célra Atiny84-val építettem egy ATX raspi klónt, kicsit átdolgozott logikával. Egyébként én FETet használnék tranzisztor helyett, de igazából a célnak nyilván a tranzisztor is megteszi, ráadásul filléres cucc. Kicsi módosítással szerintem PWM fordulatszám szabályzás is belevarázsolható a kódba.
Erről jut eszembe, ha valaki nem Pi4-et használ és érdekelné ez a gombnyomással indítás, lekapcsolás, újraindítás stb, akkor van egy ilyenem elfekvőben!
-
.Farkas.
tag
Sziasztok!
Valaki hasznal Raspberryt kamerakhoz?
Van 3 Hikvision IP Kameram es egy RP4 (4GB)-om ehez hozzakotnek egy 2TBos WD RED-et valami USB3as rackben.
Pi-t nem hasznalom masra ezert gondoltam befogom erre..
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest