Új hozzászólás Aktív témák
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz liksoft #11954 üzenetére
A ZFS-be nagyon nagyot kell belerúgni ahhoz, hogy összeomoljon, a megfelelő szakmai fórumokban az embert majdnem hülyének nézik, ha sikerül egy ilyet összehoznia. Az eredeti BSD-n kifejlesztett ZFS betonstabil, a Linuxos portja viszont bejárt egy nem egyszerű életutat, már jópár éve hasonlóan stabilnak tekintett-mondott, mint az eredeti Solaris-os változat, de az elején a linux portnak valóban ki kellett nőnie a gyerekhibáit.
Én már nem tudok hibázni vele, 3x2 TB-n kezdtem ZFS-ezni Linuxon és a leghajmeresztőbb műveleteket is túlélte amire egy normális rendszergazda/devops-os fogná a fejét, hogy hééé gyerek, ezt neeeee. A mai állapota nagyon stabil, RedHat és mások már root filerendszerként is kínálják, nemhogy storage-ba.
Backupnak szintjei vannak (tier-ek), nagyvállalati világban, mindenféle terminológiákkal és hozzájuk definiált mutatókkal együtt vagy 7 szint van manapság, amiből nem is használják mindet még a nagyok sem feltétlen (de van, aki igen).
Otthon nagyon egyszerűsödik a helyzet, USB lemezekkel amúgy semmi gond nincs tényleg, csak maga a kapcsolat sem annyira stabil (olcsó kínai kontroller implementációk, vacak fizikai kapcsolattal rendelkező dokkolók, stb). és a Microsoft fájlrendszerei sem arról híresek, hogy ne omlanának össze 1-1 rossz eseménytől, mert de, megteszik. Nem törvényszerűen, de van az az írási (vagy látjuk, bealvási) művelet, ami után o-óóóó, baj van Houston.
Itthonra a legolcsóbb, pláne laikusoknak, valami régi gép befogása, legyen 2 SATA portja, 1-1 lemezt rá, NAS-nak felkonfigolni (ZFS alá ajánlott az ECC RAM, így annak hiányában is lehet próbálkozni, de leginkább normál raid-el) és rámásolni, majd az egészet leállítani (mondván, ő a polcos gép). Egy új táp öreg vasnál valóban ajánlott, de ennyi kb. Meg újra beindításkor esetleg egyik HDD-t ha tükör van, lehúzni, ha annyira fontos az adat (és a táptól félünk, de mivel nemtökéletesre készülünk, mert nincs nálunk az égiek pénze, inkább nemfélünk ).
- - - - -
Sokféle stratégia mentén lehet eljárni, az egyik az is lehet, hogy kétlemezes dokkolóban (és most magam ellen beszélek, de azt mondtuk, nincs pénz, a fájlrendszerben pedig bízunk) magára a laptopra kötve backup-olunk egy akár Windows, akár Linux által létrehozott tükörre. Előbbi triviális, utóbbi pedig úgy, hogy egy USB stick-re kiírt Live Linux-al boot-olunk be és az alól indítjuk a mentést.
A legegyszerűbb talán még mindig a dínó vas, NAS mirror, Samba-n odaadva Windows-nak egy meghajtóként felvéve Win alatt, majd ide egy full/inkrementális backup-ra képes programmal kitenni mindent a NAS-ra, végül a NAS-t eltenni úgy egyben a "polcra" és békesség. Vagy legalább a diszkjeit.
Minimális IT tudás kell ezekhez (sajnos), a témában teljesen járatlanoknak tényleg marad az 1-lemezes USB-s megoldás és annak minden rizikója.
Kígyó vére, béka hája, pók levedlett ruhája.. kondéromban lepke sül, kívánságom teljesül !
Új hozzászólás Aktív témák
- 7db 14TB Seagate Exos X16 SATA3 kisker garis
- Új, bontatlan Sandisk Extreme Pro Portable külső SSD 2TB 2000 MB/s
- Eladó Thosiba 3,5 1TB os HDD 100/100% os
- WD Black SN850X Game Drive NVMe PCIe Gen4 x4 SSD 1TB - PS5 kompatibilis eladó - 3 év garancia
- kiváló állapotú 750GB USB3.0 külső 2,5" hordozható merevlemez .