Új hozzászólás Aktív témák

  • kzkz
    őstag

    Most akkor kell GUI, vagy nem? Mert itt bizony terminal van csak. És még mindig a Proxmox-ra akarod direktben rakni, ami nem erre való. Max egy debian VM-ben lenne érdemes kipróbálni.
    ÉS még ez is:

    Lesz egy adat backup servered is?

    Gui-t most csináltatom már a claude code-dal.
    A warning-ot láttam. Van backup szerverem, az Unraid-es!

    mdadm-mel nem lehet paritás védett mixelt méretű lemezekből összerakni, maximum úgy, hogy a legkisebb méretű lesz a mérvadó.

  • qqcqqc
    őstag

    kzkz:
    Leírom mi az ami szerintem neked kell. Telepítesz egy debian vagy ubuntut a gépedre. Össze barkácsolod a tömbödet vagy a githubról linkelt megoldással, vagy MergeFS + SnapRAID használatával. Az rendszere teszel egy CasaOS-t WebGUI-nak és azzal tudsz dockereket kezelni. Engedd el a Proxmoxot.

  • markussandor
    senior tag

    Azért nem sima debian, mert a Proxmox Backup Servert is akarom használni majd, meg a sima debian-on sokkal nehezebb kezelni a VM-eket, passthrough-t, stb.

    Azon még gondolkodom, hogy a samba-t lehet mégis VM/CT-be rakom, hogy a PBS-sel tudjam könnyebben menteni.

    A Snapraid-ről tudom, hogy nem valós idejű, de egy cron-nal majd sűrűre veszem a futást. A változásokból amúgy sincs sok, és elvileg csak erre a változásra számol paritást, nem a teljes lemezre.

    Ahogy néztem az Unraiden kívül nincs más megoldás, ami valós időben kezelné a paritást kevert lemezeken. Furcsa, hogy csak nekik jutott ez eszükbe...

    Tetszőleges Linux szerveren mdadm-al össze lehet tákolni mindenféle méretű lemezből RAID tömböt. Feltehetően az Unraid is ezzel dolgozik, csak gondolom megoldották guival felhasználó barát módon (nem ismerem).
    Az AI barátom szerint ezt meg lehet oldani MergeFS + SnapRAID kombinációjával.
    Ettől függetlenül a Proxmox nem véletlenül nem megy bele ilyen tákolásba.

  • qqcqqc
    őstag

    Lehet, hogy mégis lesz megoldás Proxmox-hoz is, most találtam:
    https://github.com/qvr/nonraid

    Most akkor kell GUI, vagy nem? Mert itt bizony terminal van csak. És még mindig a Proxmox-ra akarod direktben rakni, ami nem erre való. Max egy debian VM-ben lenne érdemes kipróbálni.
    ÉS még ez is:

    Lesz egy adat backup servered is?

  • kzkz
    őstag

    Valamennyire kezeli a kevert lemezeket a synorgy SHR megoldása is, de ott is van nem elérhető maradék. A te felállásod esetén kb 11 TB lenne a használható terület. A mindenre telepíthető verziója XPEnology, ezt fel tudod rakni VM-ként is, szerintem találsz hozzá leírást a neten, illetve itt is van fóruma.
    Jellemzően az ingyenes NAS rendszerek RAID, vagy Raidz tömböket tudnak kezelni és ezekhet azonos méretű lemez kell.

    Lehet, hogy mégis lesz megoldás Proxmox-hoz is, most találtam:
    https://github.com/qvr/nonraid

  • qqcqqc
    őstag

    Azért nem sima debian, mert a Proxmox Backup Servert is akarom használni majd, meg a sima debian-on sokkal nehezebb kezelni a VM-eket, passthrough-t, stb.

    Azon még gondolkodom, hogy a samba-t lehet mégis VM/CT-be rakom, hogy a PBS-sel tudjam könnyebben menteni.

    A Snapraid-ről tudom, hogy nem valós idejű, de egy cron-nal majd sűrűre veszem a futást. A változásokból amúgy sincs sok, és elvileg csak erre a változásra számol paritást, nem a teljes lemezre.

    Ahogy néztem az Unraiden kívül nincs más megoldás, ami valós időben kezelné a paritást kevert lemezeken. Furcsa, hogy csak nekik jutott ez eszükbe...

    Valamennyire kezeli a kevert lemezeket a synorgy SHR megoldása is, de ott is van nem elérhető maradék. A te felállásod esetén kb 11 TB lenne a használható terület. A mindenre telepíthető verziója XPEnology, ezt fel tudod rakni VM-ként is, szerintem találsz hozzá leírást a neten, illetve itt is van fóruma.
    Jellemzően az ingyenes NAS rendszerek RAID, vagy Raidz tömböket tudnak kezelni és ezekhet azonos méretű lemez kell.

  • kzkz
    őstag

    ...és akkor itt van, amit a kolléga írt: Neked valószínűleg nem Proxmox kell. Miért nem raksz fel egy debian vagy ubuntu servert inkább? Ilyen nem supportált feature-okat adsz hozzá, ha valami megborul, akkor még segítség sincs igazán. AI meg félrevisz, hiszen nem talál infót hozzá. Nem azt mondom, h lehetetlen, de ez nem erre való.

    SnapRAID utánaolvastam, nem valós idejű RAID, szal adatvesztést nem igazán előzi meg teljesen.

    Azért nem sima debian, mert a Proxmox Backup Servert is akarom használni majd, meg a sima debian-on sokkal nehezebb kezelni a VM-eket, passthrough-t, stb.

    Azon még gondolkodom, hogy a samba-t lehet mégis VM/CT-be rakom, hogy a PBS-sel tudjam könnyebben menteni.

    A Snapraid-ről tudom, hogy nem valós idejű, de egy cron-nal majd sűrűre veszem a futást. A változásokból amúgy sincs sok, és elvileg csak erre a változásra számol paritást, nem a teljes lemezre.

    Ahogy néztem az Unraiden kívül nincs más megoldás, ami valós időben kezelné a paritást kevert lemezeken. Furcsa, hogy csak nekik jutott ez eszükbe...

  • qqcqqc
    őstag

    ...és akkor itt van, amit a kolléga írt: Neked valószínűleg nem Proxmox kell. Miért nem raksz fel egy debian vagy ubuntu servert inkább? Ilyen nem supportált feature-okat adsz hozzá, ha valami megborul, akkor még segítség sincs igazán. AI meg félrevisz, hiszen nem talál infót hozzá. Nem azt mondom, h lehetetlen, de ez nem erre való.

    SnapRAID utánaolvastam, nem valós idejű RAID, szal adatvesztést nem igazán előzi meg teljesen.

    Szerintem hagyjátok, UNRAID kényelmét keresi ingyen, és nem érti mire van a Proxmox.:)
    Ha szét akarja barmolni, tegye.
    HA felrakna egy XPEnology VM-et file sharing-re ott megkapná, amit akar, kezelőfelület, raid mindenféle lemezből, stb. A többit meg menne rendesen.

  • ...és akkor itt van, amit a kolléga írt: Neked valószínűleg nem Proxmox kell. Miért nem raksz fel egy debian vagy ubuntu servert inkább? Ilyen nem supportált feature-okat adsz hozzá, ha valami megborul, akkor még segítség sincs igazán. AI meg félrevisz, hiszen nem talál infót hozzá. Nem azt mondom, h lehetetlen, de ez nem erre való.

    SnapRAID utánaolvastam, nem valós idejű RAID, szal adatvesztést nem igazán előzi meg teljesen.

  • PhoenixK
    őstag

    "Persze ehhez a legcélszerübb a lemezvezérlő és nem a lemezek átadása. És itt jön a móka, így az alaplapi SATA portokat átadva oda nem tudsz a PROXMOX által használt lemezeket rádugni"
    Az a tervem, hogy apt-vel telepítem a proxmox-ra a mergerfs-t, és a snapraid-et. (Tehát nem VM/CT-ben). Utána az így előállt (allinone) mountra teszek külön réteget, ami majd samba share-eket és a usereket kezeli. Ez szintén a proxmox-on, nem VM/CT-ben.

    Nem akarok erre az AIO mountra VM/CT-ket telepíteni, arra külön -gyorsabb- lemez lesz.

    A ProxMox egy Hypervisor, és beáldozható. Igazából hacsak nem tudsz teljes OS-mentést csinálni, nem is nagyon an rá épkézláb mód, hogy elmenthesd a beállításokat. A mentési rendszere a VM-ekre és az LXC-kre van kiélezve, azokat nagyon szépen és konzisztensen kezeli.
    Gond esetén egy minimális ProxMox reinstall, aztán mehet rá vissza az összes virtuális cucc. This is the way

    Egyet kell értenem a többiekkel: Attól, hogy lehetséges, még nem biztos, hogy kell is!

  • kzkz
    őstag

    OK, így már tisztább a kép. Csak alapból olyanra IS szeretnéd használni a PVE-t, mint amire ki van találva. Itt a file server is LXC-ben, vagy VM-ben szokás futattni. Itt a webgui-ban nem fogsz samba beállításokat találni, ha a rendszeren szeretnéd megcsinálni, akkor WEBMIN-ben megoldható, de azt a gépet, amin WEBMIN fut nem nagyon ajánlott netre kiengedni. ÉS igen, a tunkey samba, vagy valami egyszerű VM ajánlott a hálózati megosztáshoz, a VM-nek direktben átadott lemezekkel. Persze ehhez a legcélszerübb a lemezvezérlő és nem a lemezek átadása. És itt jön a móka, így az alaplapi SATA portokat átadva oda nem tudsz a PROXMOX által használt lemezeket rádugni.

    "Persze ehhez a legcélszerübb a lemezvezérlő és nem a lemezek átadása. És itt jön a móka, így az alaplapi SATA portokat átadva oda nem tudsz a PROXMOX által használt lemezeket rádugni"
    Az a tervem, hogy apt-vel telepítem a proxmox-ra a mergerfs-t, és a snapraid-et. (Tehát nem VM/CT-ben). Utána az így előállt (allinone) mountra teszek külön réteget, ami majd samba share-eket és a usereket kezeli. Ez szintén a proxmox-on, nem VM/CT-ben.

    Nem akarok erre az AIO mountra VM/CT-ket telepíteni, arra külön -gyorsabb- lemez lesz.

  • Fileszerver (samba), VM-ek futtatása (pfsense, home assistant, hermes agent, qbittorrent, apache reverse proxy, stb..), konténerek (jellyfin, openwebui, stb.) futtatása.

    Egyébként a MergerFS + SnapRAID Proxmoxra is telepíthető OMV nélkül. Furcsa, hogy ZFS, LVM, meg minden szar van, de egy egyszerű védett JBOD nincs :(, csak ilyen kerülőúton.

    Azért itt a Proxmox-nál kérdezem, mert ezt fogom telepíteni, mert egy újabb Unraid vásárlása (250$) többe kerülne, mint maga a gép. Ha 70$ lenne, mint pár éve, akkor megvenném megint, de valami történt náluk az árakkal, amit semmi nem indokol, mert a termék alig lett bővebb, mint pár éve.

    hypervisor. Nem piszkálja. :N
    VM telepítesz, pl. debian, annak átadod a lemezeket és ott lehet akármi FS, meg minden huncutság is. Igen, +1 réteg. De nem, erőforrásban ez nem sok extra. Cserébe a többi bármidet tudod futtatni, menteni, stb... élvezni a PVE előnyeit.

  • qqcqqc
    őstag

    Fileszerver (samba), VM-ek futtatása (pfsense, home assistant, hermes agent, qbittorrent, apache reverse proxy, stb..), konténerek (jellyfin, openwebui, stb.) futtatása.

    Egyébként a MergerFS + SnapRAID Proxmoxra is telepíthető OMV nélkül. Furcsa, hogy ZFS, LVM, meg minden szar van, de egy egyszerű védett JBOD nincs :(, csak ilyen kerülőúton.

    Azért itt a Proxmox-nál kérdezem, mert ezt fogom telepíteni, mert egy újabb Unraid vásárlása (250$) többe kerülne, mint maga a gép. Ha 70$ lenne, mint pár éve, akkor megvenném megint, de valami történt náluk az árakkal, amit semmi nem indokol, mert a termék alig lett bővebb, mint pár éve.

    OK, így már tisztább a kép. Csak alapból olyanra IS szeretnéd használni a PVE-t, mint amire ki van találva. Itt a file server is LXC-ben, vagy VM-ben szokás futattni. Itt a webgui-ban nem fogsz samba beállításokat találni, ha a rendszeren szeretnéd megcsinálni, akkor WEBMIN-ben megoldható, de azt a gépet, amin WEBMIN fut nem nagyon ajánlott netre kiengedni. ÉS igen, a tunkey samba, vagy valami egyszerű VM ajánlott a hálózati megosztáshoz, a VM-nek direktben átadott lemezekkel. Persze ehhez a legcélszerübb a lemezvezérlő és nem a lemezek átadása. És itt jön a móka, így az alaplapi SATA portokat átadva oda nem tudsz a PROXMOX által használt lemezeket rádugni.

  • kzkz
    őstag

    Hát végülis piszollyal is lehet szöget beverni, de nem arra találták ki.
    MI mindenre szeretnéd még használni fáljszerveren kívűl? Nem biztos, hogy Proxmox kell neked.
    Kérlek írd le, hogy fáljmegosztás mellett milyen célok vannak még?
    Lehet, hogy [itt] (Home server / házi szerver építése)kéne kérdezned, hogy milyen rendszer kéne neked.

    Fileszerver (samba), VM-ek futtatása (pfsense, home assistant, hermes agent, qbittorrent, apache reverse proxy, stb..), konténerek (jellyfin, openwebui, stb.) futtatása.

    Egyébként a MergerFS + SnapRAID Proxmoxra is telepíthető OMV nélkül. Furcsa, hogy ZFS, LVM, meg minden szar van, de egy egyszerű védett JBOD nincs :(, csak ilyen kerülőúton.

    Azért itt a Proxmox-nál kérdezem, mert ezt fogom telepíteni, mert egy újabb Unraid vásárlása (250$) többe kerülne, mint maga a gép. Ha 70$ lenne, mint pár éve, akkor megvenném megint, de valami történt náluk az árakkal, amit semmi nem indokol, mert a termék alig lett bővebb, mint pár éve.

  • qqcqqc
    őstag

    Szerintem azt nem az Unraid "tudta", hanem a zfs.
    Nem kell hozzá zfs, most is xfs-ből áll a tömböm.

    "Proxmox egy virtualizációs felület, meg lehet benne oldani fájl megosztást, de nem erre van kitalálva"
    Hát mivel kezel diskeket (lvm/directory/zfs), igazán tudhatná ezt is alapból. Az elég nagy előny, hogy különböző méretű lemezeket is össze lehet fűzni védelemmel együtt. Így jön ki a legolcsóbban, nem szeretek pazarolni ;)

    Hát végülis piszollyal is lehet szöget beverni, de nem arra találták ki.
    MI mindenre szeretnéd még használni fáljszerveren kívűl? Nem biztos, hogy Proxmox kell neked.
    Kérlek írd le, hogy fáljmegosztás mellett milyen célok vannak még?
    Lehet, hogy [itt] (Home server / házi szerver építése)kéne kérdezned, hogy milyen rendszer kéne neked.

  • Szerintem azt nem az Unraid "tudta", hanem a zfs.
    Nem kell hozzá zfs, most is xfs-ből áll a tömböm.

    "Proxmox egy virtualizációs felület, meg lehet benne oldani fájl megosztást, de nem erre van kitalálva"
    Hát mivel kezel diskeket (lvm/directory/zfs), igazán tudhatná ezt is alapból. Az elég nagy előny, hogy különböző méretű lemezeket is össze lehet fűzni védelemmel együtt. Így jön ki a legolcsóbban, nem szeretek pazarolni ;)

    " tudhatná ezt is alapból"
    Más a megközelítés. Ez hypervisor, a dolga nem az, hogy fájlszerver legyen. Tudja, mert valahol ez is debian. De a stabilitás az elsődleges, ha bármi beránt egy VM-et, akkor a többi még műxik. Ez fontosabb, mint kezelni a samba megosztásokat. LVM és zfs teljesen más tészta, azt kezeli is jól.
    Egy Alpine LXC a samba-nak nem valami sok erőforrás, szal... :B

  • kzkz
    őstag

    Szerintem azt nem az Unraid "tudta", hanem a zfs. Ebben a többiek segítenekl majd.

    dbius hsz-e, 5166 kicsit fentebb, ott van egy tool samba-ra. Opció lehet a webmin is, vagy ilyesmi. Turnkey helyett a logouton van egy samba cikk is, igaz ott még debianra telepítve. Alpine-al már kecsesebb sokkal. Ha nincs sok user és megosztás, akkor felesleges a webui-s eszköz ehhez.

    Ha összeszedem magam, akkor lesz majd egy script, ami felhúz egy Alpine unprivileged lxc-t és samba-t dob rá. De nem mostanában :B

    AI-nál claude és qwen3 ajánlott, Gemini és cgpt kicsit ehhh...

    Szerintem azt nem az Unraid "tudta", hanem a zfs.
    Nem kell hozzá zfs, most is xfs-ből áll a tömböm.

    "Proxmox egy virtualizációs felület, meg lehet benne oldani fájl megosztást, de nem erre van kitalálva"
    Hát mivel kezel diskeket (lvm/directory/zfs), igazán tudhatná ezt is alapból. Az elég nagy előny, hogy különböző méretű lemezeket is össze lehet fűzni védelemmel együtt. Így jön ki a legolcsóbban, nem szeretek pazarolni ;)

  • qqcqqc
    őstag

    Egyik szerveremen Unraid-et használok, azért választottam évekkel ezelőtt ezt, mert olyan paritás védett tömböt tud, hogy könnyen bővíthető, ha elfogy a hely. Tehát van pl.: egy paritás lemez, a többi meg "sima", így egy lemez tönkremenetele esetén védett vagyok, és csak a paritás lemez kapacitását vesztem el (szintén csak 1x).

    Meg lehet ezt oldani Proxmox alatt is?

    A másik, hogy Unraid alatt rettentő egyszerű a web gui-s samba share és a userek kezelése. Proxmox alatt van hasonló?

    Az AI a web-es turnkey samba-t erőltette, de erre több időm ment el, mint a teljes Unraid konfigra :) Utána az OMV jött képbe, ami lehet, hogy kicsit overkill.

    Szerintem neked nem tiszta, hogy a Proxmox egy virtualizációs felület, meg lehet benne oldani fájl megosztást, de nem erre van kitalálva, itt inkább valami számodra megfelelő NAS rendszert kell még telepíteni, és itt jön hogy mit. A TrueNAS, a XigmaNAS pl zfs fáljrendszert használ. A zfs csak azonos méretű lemezeket kezel, szóval az tényleg az Unraid sajátosága, ha jól emlékszem Synology-val is megoldható, ennek is van bármire telepíthető, van itt forúma is. És igen szóba jöhet az OMV is, ha neked az megfeleő.

  • Egyik szerveremen Unraid-et használok, azért választottam évekkel ezelőtt ezt, mert olyan paritás védett tömböt tud, hogy könnyen bővíthető, ha elfogy a hely. Tehát van pl.: egy paritás lemez, a többi meg "sima", így egy lemez tönkremenetele esetén védett vagyok, és csak a paritás lemez kapacitását vesztem el (szintén csak 1x).

    Meg lehet ezt oldani Proxmox alatt is?

    A másik, hogy Unraid alatt rettentő egyszerű a web gui-s samba share és a userek kezelése. Proxmox alatt van hasonló?

    Az AI a web-es turnkey samba-t erőltette, de erre több időm ment el, mint a teljes Unraid konfigra :) Utána az OMV jött képbe, ami lehet, hogy kicsit overkill.

    Szerintem azt nem az Unraid "tudta", hanem a zfs. Ebben a többiek segítenekl majd.

    dbius hsz-e, 5166 kicsit fentebb, ott van egy tool samba-ra. Opció lehet a webmin is, vagy ilyesmi. Turnkey helyett a logouton van egy samba cikk is, igaz ott még debianra telepítve. Alpine-al már kecsesebb sokkal. Ha nincs sok user és megosztás, akkor felesleges a webui-s eszköz ehhez.

    Ha összeszedem magam, akkor lesz majd egy script, ami felhúz egy Alpine unprivileged lxc-t és samba-t dob rá. De nem mostanában :B

    AI-nál claude és qwen3 ajánlott, Gemini és cgpt kicsit ehhh...

  • kzkz
    őstag

    Egyik szerveremen Unraid-et használok, azért választottam évekkel ezelőtt ezt, mert olyan paritás védett tömböt tud, hogy könnyen bővíthető, ha elfogy a hely. Tehát van pl.: egy paritás lemez, a többi meg "sima", így egy lemez tönkremenetele esetén védett vagyok, és csak a paritás lemez kapacitását vesztem el (szintén csak 1x).

    Meg lehet ezt oldani Proxmox alatt is?

    A másik, hogy Unraid alatt rettentő egyszerű a web gui-s samba share és a userek kezelése. Proxmox alatt van hasonló?

    Az AI a web-es turnkey samba-t erőltette, de erre több időm ment el, mint a teljes Unraid konfigra :) Utána az OMV jött képbe, ami lehet, hogy kicsit overkill.

    Ja, még annyi, hogy az Unraid kevert méretű lemezekkel is tudja ezt, azaz 6TB paritás + 6TB + 4TB + 2TB esetén 12TB helyem van összesen.
    A lényeg, hogy a paritás méreténél nagyobb nem lehet egyik sima lemez se, (vagy ha nagyobb, akkor is csak maximum a paritás lemez méretéig használható).

    Nem szeretném még egyszer megvenni az Unraid-et, mert jól felnyomták az árát...

    Elvileg OMV tud ilyet, csak a paritás számolása nem folyamatos, hanem rendszeres scan után generálódik:
    OMV + MergerFS plugin + SnapRAID
    MergerFS: Levelek hozzáadása → egyesített tároló
    SnapRAID: Paritás lemez beállítása (legnagyobb lemez)

  • kzkz
    őstag

    Egyik szerveremen Unraid-et használok, azért választottam évekkel ezelőtt ezt, mert olyan paritás védett tömböt tud, hogy könnyen bővíthető, ha elfogy a hely. Tehát van pl.: egy paritás lemez, a többi meg "sima", így egy lemez tönkremenetele esetén védett vagyok, és csak a paritás lemez kapacitását vesztem el (szintén csak 1x).

    Meg lehet ezt oldani Proxmox alatt is?

    A másik, hogy Unraid alatt rettentő egyszerű a web gui-s samba share és a userek kezelése. Proxmox alatt van hasonló?

    Az AI a web-es turnkey samba-t erőltette, de erre több időm ment el, mint a teljes Unraid konfigra :) Utána az OMV jött képbe, ami lehet, hogy kicsit overkill.

  • Van egy SanDisk x400 256GB M2 sata kártyán, ez lett a backup meghajtó. Egy ősrégi veterán Samsung 830 2.5" 128gb SSD a cache/log meghajtó bind mounttal átadva. Egy 256GB kioxia G6 NVME a rendszer, Egy 1 terrás 2.5" Toshiba HDD a DaTAnak 100%átadva. Egyenlőre ez a négy meghajtó, de van még egy üres NVME hely, és még 3 sata is üres. 4x2.5GBLAN optimális volt az OPNsensenek, egyenlőre 16GB DDR5 RAM van benne.Intel AIder Lake N100 GPU átadva a jellyfinen, gyönyörűen megy a hardveres 4K transzkódolás. Elégedett vagyok vele nagyon, egy ASROCK J1900 DC ITX et cseréltem le , ami 13 évet futott 7/24ben. Persze a legnagyobb szopás az OPNSense volt, mire minden beállítottam. Adminisztrációnak távolról a WIREGuard élesítve, Van egy ingyenes domain nevem, ahol a wildcardot be tudtam regisztrálni aldomainnek, így minden server összetevőt kiraktam NPM-en keresztül egy saját aldomain-re. Ezért a jellyfin távoli elérésének beállítása is triviálisan sgyszerű volt. Plex törölve lesz, mert hardveres transcoding csak plexpassal menne, erre nem költök pénzt. Kb ennyi,nagy vonalakban.

    A Proxmoxnak nem kell NVME, sata-ról is elmegy, a sebességben nem érezhető a különbség (homelab szinten biztosan nem, "ipari" felhasználásra meg nem releváns ez igazán). Mivel nálam nem igazán redundáns a rendszer (tartalék SSD a fiókban még nem az :B ), így szempont volt a könnyű karbantartás és helyreállítás.
    Apróról lett egy öregecske Intel Optane 32 GB. Elvileg még 100 évet bír, ahogy én használom. Mivel csak a PVE van rajta, a mentése egyszerű (clonezilla) és gyors.
    NVME-re LVM-thin és mehetnek a VM-ek, LXC-k rá.

    Miért van cache/log-ra külön drive, azt nem értem. :U Ez a PVE sajátja?
    Nem tudom a viszonyokat, de tmpfs és zram is segíthet (ha nincs zfs) a logot elrakni. OK, ez törlődik, de nem eszi meg az SSD-t.

    Opnsense nagyszerű, használtam sokáig, majd az egyik nagy update felhúzott és lett openwrt helyette. Kevesebb funkció, de töredék erőforrás is. Az opnsense nekem overkill volt, mivel nem volt kirakva netre semmi, így a default: "mindent eldobok, amit nem bentről kértek" elég volt, minden más csak macera, vagy a teljes funkciókhoz másik weboldalon managelni, fizetős szolgáltatás, stb. kellett volna...
    Ha opnsense-nek adtál 1-4 GB ramot, akkor jó hír: openwrt bőven elvan 512 MB-vel (felével is, de rám ne panaszkodjon :o ). Hogy elég-e Neked a tudása, az más kérdés, nem tudom miket használsz opnsense-ben.

    Ha kipróbálnád, akkor logouton egy cikk, alpine LXC-ben unbound+AdGuardHome, mellé openwrt VM, mindez ramdiskről fut, napi 2 mentéssel, automatikus helyreállítással PVE reboot-nál, auto mentéssel PVE shutdown-nál.

    Nem vagyunk filmnézősek, plex és jelly volt, most Kodi lejátszó intézi amit kell, távolról nem használjuk. :( igazán itthonról sem... :B

    N100/150 jól sikerült, home server topikban is gyakori ajánlás, ha valaki építene. Itt pl Danih-nak is ez van (talán).

  • Istju
    senior tag

    akarsz beszélni róla? :B
    pve-t kis külön meghajtóra, minden más fstab, könnyű menteni. ;)

    Van egy SanDisk x400 256GB M2 sata kártyán, ez lett a backup meghajtó. Egy ősrégi veterán Samsung 830 2.5" 128gb SSD a cache/log meghajtó bind mounttal átadva. Egy 256GB kioxia G6 NVME a rendszer, Egy 1 terrás 2.5" Toshiba HDD a DaTAnak 100%átadva. Egyenlőre ez a négy meghajtó, de van még egy üres NVME hely, és még 3 sata is üres. 4x2.5GBLAN optimális volt az OPNsensenek, egyenlőre 16GB DDR5 RAM van benne.Intel AIder Lake N100 GPU átadva a jellyfinen, gyönyörűen megy a hardveres 4K transzkódolás. Elégedett vagyok vele nagyon, egy ASROCK J1900 DC ITX et cseréltem le , ami 13 évet futott 7/24ben. Persze a legnagyobb szopás az OPNSense volt, mire minden beállítottam. Adminisztrációnak távolról a WIREGuard élesítve, Van egy ingyenes domain nevem, ahol a wildcardot be tudtam regisztrálni aldomainnek, így minden server összetevőt kiraktam NPM-en keresztül egy saját aldomain-re. Ezért a jellyfin távoli elérésének beállítása is triviálisan sgyszerű volt. Plex törölve lesz, mert hardveres transcoding csak plexpassal menne, erre nem költök pénzt. Kb ennyi,nagy vonalakban.

  • Sziasztok. Megküzdöttem vele rendesen, túl vagyok már egy sikeres pve-root partíció növelésen, és a server konzolon való visszaállításon . Ez volt az első proxmox telepítésem. [kép]

    akarsz beszélni róla? :B
    pve-t kis külön meghajtóra, minden más fstab, könnyű menteni. ;)

  • Istju
    senior tag

    Sziasztok. Megküzdöttem vele rendesen, túl vagyok már egy sikeres pve-root partíció növelésen, és a server konzolon való visszaállításon . Ez volt az első proxmox telepítésem. [kép]

  • Köszönöm az ismét gyors választ. A recycle törlés is már megvolt mire ide jutottam a fórumba.

    Hüm, meg is van!
    Régebben, valamiért az SSD gyökerét is megosztottam Samban. Nem kellett már, de nem töröltem, hanem Disabled-re raktam. Az alkönyvtár recycle mellett a gyökér recycle is tartalmazta. Ezt is töröltem, így helyreállt a tárhelybéke.
    Köszi

  • nem ismerem a turnkey samba-t, de ott kellene megnézni, hogy van-e recycle beállítva. Törlésnél akkor csak "lomtárazza" a fájlokat.
    smb.conf többet mondana, keresd a recycle-t és az ahhoz rendelt rejtett könyvtárat.

    Köszönöm az ismét gyors választ. A recycle törlés is már megvolt mire ide jutottam a fórumba.

  • Sziasztok !
    Hagyományos és AI kereséssel is meggyűlt a bajom ezzel a problémával. Nem feltétlenül Proxmox, így inkább off-ba tettem.
    - Proxmox alá fstab-ban csatoltam egy 2TB-s SSD-t (özönvíz előtt)
    - Bind mount-l megkapta egy turnkey LXC, Samba megosztásra (özönvíz előtt)
    - ma Windows11 alól kitöröltem az egyik könyvtárból néhány korábbi (duplikált) 200GB-nyi mentést.
    - Ezután nem szabadult fel a tárhely
    - Kitöröltem a .recycle-ből is
    - Nem szabadult fel
    - Újraindítottam a Samba servert, Proxmox szervert is
    - Eredmény ugyanez
    - A 200GB gyökér könyvtárát is kitöröltem
    - pct fstrim [id] : semmi hatás
    - fstrim -v [fstab mountpoint] : semmi

    Mit rontottam el ? Mit kellett volna másképp csinálni (na jó, lehetett volna terminálból is, igaz)?
    Mit tegyek, hogy a 200GB-nyi hely megint előkerüljön?

    (A Total Commader könyvtárméret számolója mondta a 200GB-t.)

    Még egy eset lehetséges, valamit nagyon benéztem, de azért ennyire (bízom benne) nem vagyok béna.

    Előre is köszönöm a segítséget!

    nem ismerem a turnkey samba-t, de ott kellene megnézni, hogy van-e recycle beállítva. Törlésnél akkor csak "lomtárazza" a fájlokat.
    smb.conf többet mondana, keresd a recycle-t és az ahhoz rendelt rejtett könyvtárat.

  • Sziasztok !
    Hagyományos és AI kereséssel is meggyűlt a bajom ezzel a problémával. Nem feltétlenül Proxmox, így inkább off-ba tettem.
    - Proxmox alá fstab-ban csatoltam egy 2TB-s SSD-t (özönvíz előtt)
    - Bind mount-l megkapta egy turnkey LXC, Samba megosztásra (özönvíz előtt)
    - ma Windows11 alól kitöröltem az egyik könyvtárból néhány korábbi (duplikált) 200GB-nyi mentést.
    - Ezután nem szabadult fel a tárhely
    - Kitöröltem a .recycle-ből is
    - Nem szabadult fel
    - Újraindítottam a Samba servert, Proxmox szervert is
    - Eredmény ugyanez
    - A 200GB gyökér könyvtárát is kitöröltem
    - pct fstrim [id] : semmi hatás
    - fstrim -v [fstab mountpoint] : semmi

    Mit rontottam el ? Mit kellett volna másképp csinálni (na jó, lehetett volna terminálból is, igaz)?
    Mit tegyek, hogy a 200GB-nyi hely megint előkerüljön?

    (A Total Commader könyvtárméret számolója mondta a 200GB-t.)

    Még egy eset lehetséges, valamit nagyon benéztem, de azért ennyire (bízom benne) nem vagyok béna.

    Előre is köszönöm a segítséget!

  • VANESSZA1
    őstag

    Nem tudom, hogy használjátok-e nagyobb importnál a Screen Detach funkciót.
    Ha nem akkor a futó folyamat könnyen bármitől megszakadhat( kijelző, laptop alvó állapot stb..)
    Erre van ez a funkció melyet a apt install -y screen lehet telepíteni
    screen -S import 400...
    Detach: Ctrl+A, majd D – onnantól nyugodtan bezárhatod a terminált, a laptop is alhat. Visszanézni: screen -r import 400
    A végén majd jelzi.. Successfully imported disk as 'NAS_VM_Disks:400/vm-400-disk-0.qcow2'

  • Erre a hozzászólásra írom válaszként, mert kapcsolódik hozzá:

    Nemrég telepítettem én is a Proxmenux kiegészítőt és bár csak korábban tettem volna. A beépített szkriptek, de főként a proxmenux monitor valami hihetetlenül jól összefoglalja és mutatja a rendszer egyes komponenseit. Aki még nem próbálta, feltétlenül adjon neki egy esélyt!

    De amiért írni akartam: Itt nagyjából a legtöbben tapasztaltabbak vagytok, így valószínűleg számotokra ezek alapvető információk, de az egyes storagek, mountok dokumentációját még sehol nem találtam meg ilyen jól összeszedve, mint a proxmenux dokumentációjában.

    Unprivileged LXC, bind mout és jogosultsági problémák megoldása, stb. Számomra rendkívül hasznos volt, mert az utóbbi hetekben átalakítottam a saját VM, LXC cuccaimat, vm helyett privileged, de főként unprivileged LXC-k kerültek be a képbe (adguard home + unbound alpine alapokon - thx to Vizon :R, bento pdf, immich, emby, turnkey, transmission, és meshcentral, egyelőre, de fog még bővülni) és szembesültem néhány problémával, amit ezek alapján sikerült megoldanom. :K Claude is csak bólogatni tudott, hogy mennyivel elegánsabb megoldások vannak leírva, mint amit Ő maga javasolt.

    Nézegetem most alaposabban is, nem raktam még fel, mert nincs igazán mit mókolni a rendszeren. Ami előny és hátrány is, hogy visszafelé is kompatibilisek akarnak lenni. Az új PVE elég friss, de pl. az LXC jogosultságra már a webUI-n van id mapping.
    De ezek annyira őj dolgok, hogy aki ilyenbe beleszalad, az nem itt fogja keresni a megoldást.

    Amit a mountokkal művelnek az nagyszerű, mindent is beolvasnak, megtalálják mit lehet mountolni. Van viszont manuális opció is, amivel bármelyik mappa lehet mp. Nem hinném, h veszélyes, mert aki tudja mit csinál, az megoldaná e nélkül is, aki meg nem... :(((
    SMART health:
    NVME-t más progi vizsgálja, ennek utána kell járnom :B - nem ad vissza több adatot sajnos, optane is bukó.
    json, nem csv. Lemezt manuálisan kell választani, ütemezést a monitor progijukba rakták. Observation rész kifejezetten hasznos, smart trendekkel együtt már jósolhatóak a meghibásodások. Nézi az RO remount-ot, meg egy halom mindent.

    Amit feltöltöttem smart check-et, az ehhez képes egyszerű eszköz, csak a lényegre fókuszál, a lehető legkevesebb erőforrás igénnyel. Proxmenux sok mindent tud, de nekem pl. overkill. Ez már kevésbé homelab szint, ilyen sűrű monitorozás betenne az idle fogyasztásnak :) Használnám? Ha a kis scriptem jelzi, h romlik valami állapot, akkor egy átfogóbb vizsgálatra valószínűleg felpattintanám.

    Összefoglalóba kellene, az biztos. :R

  • Akkor ne keress tovább, ott van a samba is a szkriptek és dokumentáció között.

    -only privileged- tehát nem ezt keresem :) A flow-ban is nagyon más szerencsére.

    Nem értem miért nem unprivileged, azon is elvan, teljesen jól. UID/GID mapping probléma, de csak akkor, ha PVE-ről is böngyölgetnéd, vagy másik LXC-ből, más userekkel.

  • dbius
    veterán

    :R
    Mindenképp ránézek, mert az egyik következő terv (a hámom főbb projectből) pont egy egyszerű bind mount dolog lett volna, ellenőrzi, h mit lehet fstab-ba rakni, létrehozza a host és az LXC oldali mount pontokat, összekapcsolja... kész.
    De ha ez tudja, akkor felesleges lenne erre időt szánni. A postolt szkriptekhez is kerestettem AI-okkal hasonlót, de bonyolultabbak (és fejlettebbek is, pl. influx integrációval), meg nagyon egyszerűek vannak (smart-nál csak jelent, de nincs trend).
    Samba még a másik kérdés, erre webui-s egyszerű megoldást nem találtam. Ha tudtok, akkor jöhet link, ránézek, mielőtt arra is -esetleg felesleges- időt szánok. Gemini, Qwen3 és Claude szerint nincs olyan, amit felvázoltam/elkezdtem.

    Mehetne összefoglalóba is szerintem, itt el fog "kallódni".

    Akkor ne keress tovább, ott van a samba is a szkriptek és dokumentáció között.

  • Erre a hozzászólásra írom válaszként, mert kapcsolódik hozzá:

    Nemrég telepítettem én is a Proxmenux kiegészítőt és bár csak korábban tettem volna. A beépített szkriptek, de főként a proxmenux monitor valami hihetetlenül jól összefoglalja és mutatja a rendszer egyes komponenseit. Aki még nem próbálta, feltétlenül adjon neki egy esélyt!

    De amiért írni akartam: Itt nagyjából a legtöbben tapasztaltabbak vagytok, így valószínűleg számotokra ezek alapvető információk, de az egyes storagek, mountok dokumentációját még sehol nem találtam meg ilyen jól összeszedve, mint a proxmenux dokumentációjában.

    Unprivileged LXC, bind mout és jogosultsági problémák megoldása, stb. Számomra rendkívül hasznos volt, mert az utóbbi hetekben átalakítottam a saját VM, LXC cuccaimat, vm helyett privileged, de főként unprivileged LXC-k kerültek be a képbe (adguard home + unbound alpine alapokon - thx to Vizon :R, bento pdf, immich, emby, turnkey, transmission, és meshcentral, egyelőre, de fog még bővülni) és szembesültem néhány problémával, amit ezek alapján sikerült megoldanom. :K Claude is csak bólogatni tudott, hogy mennyivel elegánsabb megoldások vannak leírva, mint amit Ő maga javasolt.

    :R
    Mindenképp ránézek, mert az egyik következő terv (a hámom főbb projectből) pont egy egyszerű bind mount dolog lett volna, ellenőrzi, h mit lehet fstab-ba rakni, létrehozza a host és az LXC oldali mount pontokat, összekapcsolja... kész.
    De ha ez tudja, akkor felesleges lenne erre időt szánni. A postolt szkriptekhez is kerestettem AI-okkal hasonlót, de bonyolultabbak (és fejlettebbek is, pl. influx integrációval), meg nagyon egyszerűek vannak (smart-nál csak jelent, de nincs trend).
    Samba még a másik kérdés, erre webui-s egyszerű megoldást nem találtam. Ha tudtok, akkor jöhet link, ránézek, mielőtt arra is -esetleg felesleges- időt szánok. Gemini, Qwen3 és Claude szerint nincs olyan, amit felvázoltam/elkezdtem.

    Mehetne összefoglalóba is szerintem, itt el fog "kallódni".

  • dbius
    veterán

    Szia !
    Jogos az óvatos duhajkodás. Vizion kolléga által írt bind mount-l nekem meggyűlt a bajom a jogosultságokkal, ezért keresgettem számomra jobban átlátható megoldást. Ezért jutottam a Jim's megoldáshoz.
    DE
    Félálomban írtam :) és nem jutottam eszembe, hogy ebben a bejegyzésben javasolt ProxMenux-ben szép akkurátusan le van írva, hogy lehet linux-n samba servert létrehozni. És nálam ez is lehetséges megoldás Debian13 VM-n. A TurnkeyFileserver a Vizion kolléga által javasolt módon működik, előre beállítva néhány paraméter tekintetében.
    Sok sikert!

    Erre a hozzászólásra írom válaszként, mert kapcsolódik hozzá:

    Nemrég telepítettem én is a Proxmenux kiegészítőt és bár csak korábban tettem volna. A beépített szkriptek, de főként a proxmenux monitor valami hihetetlenül jól összefoglalja és mutatja a rendszer egyes komponenseit. Aki még nem próbálta, feltétlenül adjon neki egy esélyt!

    De amiért írni akartam: Itt nagyjából a legtöbben tapasztaltabbak vagytok, így valószínűleg számotokra ezek alapvető információk, de az egyes storagek, mountok dokumentációját még sehol nem találtam meg ilyen jól összeszedve, mint a proxmenux dokumentációjában.

    Unprivileged LXC, bind mout és jogosultsági problémák megoldása, stb. Számomra rendkívül hasznos volt, mert az utóbbi hetekben átalakítottam a saját VM, LXC cuccaimat, vm helyett privileged, de főként unprivileged LXC-k kerültek be a képbe (adguard home + unbound alpine alapokon - thx to Vizon :R, bento pdf, immich, emby, turnkey, transmission, és meshcentral, egyelőre, de fog még bővülni) és szembesültem néhány problémával, amit ezek alapján sikerült megoldanom. :K Claude is csak bólogatni tudott, hogy mennyivel elegánsabb megoldások vannak leírva, mint amit Ő maga javasolt.

  • danih
    veterán

    Köszi a válaszokat :DDD
    Nos neki az is probléma volt hogy előző Win újrarakás után "máshol" vannak a fájljai és nem talál még mindig semmit - ez megy több hónapja (hint: minden ugyanott van....)
    De amikor megmutattam a KDE Connect-et az mondta hogy ez neki kell, illetve említettem hogy úgy fog kinézni, ahogy akarja... szóval haladás. Amúgy köhög már megint a Win és fura dolgokat produkál - mondtam neki Linuxon ilyen nincsen :D
    Office nos igen azt használja de az OnlyOffice ugyanolyan gyakorlatilag.

  • Tök jók ezek :R
    Amúgy alternatívaként ilyenekre jó még az n8n is. Nekem tetszik hogy könnyen visszanézhetek minden lefutást, lépésekre lebontva és izolálva (nem csúszik össze a log). És AI-t is bele lehet tenni minden lépésbe (pl. "ha van stderr fogd a stringet és futtass le rá internetes keresést, foglald össze a megoldásokat és küldd el nekem mattermost-ra")

    OFF: indul otthon a "linuxot minden gépre" projekt. Asszonnyal meg kell harcolni, tippeket szívesen fogadok :DDD

    :R
    ha nem használ offline office-ot, akkor elvileg működhet. De a női fejekben olyan dolgok történnek, amit mi nem érthetünk meg. :(
    NAS elérés, asszony hívott pár hete, hogy nem éri el a melóból, biztos azért, mert használtam otthon a gépét másik userrel. Mondom annak nem sok köze van a nashoz, egyáltalán helyi dolgok, más a weben működik? Kiderült, h wifi bánat volt... :(((
    De a hibakeresés első lépése? engem felhívni és lebaCCni. :o
    Szal. sok sikert és kitartást, szerintem szükség lesz rá :D

  • kzkz
    őstag

    Tök jók ezek :R
    Amúgy alternatívaként ilyenekre jó még az n8n is. Nekem tetszik hogy könnyen visszanézhetek minden lefutást, lépésekre lebontva és izolálva (nem csúszik össze a log). És AI-t is bele lehet tenni minden lépésbe (pl. "ha van stderr fogd a stringet és futtass le rá internetes keresést, foglald össze a megoldásokat és küldd el nekem mattermost-ra")

    OFF: indul otthon a "linuxot minden gépre" projekt. Asszonnyal meg kell harcolni, tippeket szívesen fogadok :DDD

    OFF: indul otthon a "linuxot minden gépre" projekt. Asszonnyal meg kell harcolni, tippeket szívesen fogadok :DDD
    Jobb a békesség :P

  • danih
    veterán

    kiraktam pár scriptet logoutra, ha gondoljátok nézzetek rá. [link]

    Tök jók ezek :R
    Amúgy alternatívaként ilyenekre jó még az n8n is. Nekem tetszik hogy könnyen visszanézhetek minden lefutást, lépésekre lebontva és izolálva (nem csúszik össze a log). És AI-t is bele lehet tenni minden lépésbe (pl. "ha van stderr fogd a stringet és futtass le rá internetes keresést, foglald össze a megoldásokat és küldd el nekem mattermost-ra")

    OFF: indul otthon a "linuxot minden gépre" projekt. Asszonnyal meg kell harcolni, tippeket szívesen fogadok :DDD

  • danih
    veterán

    igyekeztem mindent is leírni, de éjjelente született, remélem durva hiba nincs. Ha van vmi, hiba, elakadsz, nem érthetően írtam, akkor jelezd kérlek. :R

    danih, mit is mondjak :U :DDD erre vered el a tokeneket :B
    legalább gyors?
    Mi a kedvenc színed, állatod vagy a hol laknál szívesen is ki tudja borítani némelyiket.

    Hát figyelj N100 iGPU... Ahhoz képest... Háttérben futós mattermost-ra üzenetküldős kis feladatokra fog menni, abban elvileg azt mondják jó
    Amúgy vicces ahogy midnig ő kér segítséget (nem ő ajánlja fel) - keveri a két nyelvtani struktúrát magyarul konzisztensen :DDD (illetve ahogy a képen a végén - meggyőződéssel elmondja, hogy valami nem így működik - valahogy az ellentettje jön ki a dolgoknak :DDD )

  • :R

    Csak reklámszűrés. Köszi a linket, nagy szerencse, hogy "valaki" ilyen alaposan összefoglalta :D :R Belemélyedek, mert ahogy látom, nem a next-next-finish stílust követi :) De legalább van valami izgalom és tanulás benne.

    igyekeztem mindent is leírni, de éjjelente született, remélem durva hiba nincs. Ha van vmi, hiba, elakadsz, nem érthetően írtam, akkor jelezd kérlek. :R

    danih, mit is mondjak :U :DDD erre vered el a tokeneket :B
    legalább gyors?
    Mi a kedvenc színed, állatod vagy a hol laknál szívesen is ki tudja borítani némelyiket.

  • danih
    veterán

    Feltettem vulkan alapú llama.cpp-t mert az IPEX-LLM (SYCL backend) már egy éve nem updatelődött... Hát, sokat számít az új kernel és az új javítások - gyorsabb kb 15%-kal...
    Kipróbáltam egy qwen3.5-2b-t - direkt magyarul, hogy megborítsa, padlót fogtam lol

  • nemurea
    aktív tag

    Szia!
    Nálam ezer éve stabil... IO delay az lehet sok mindentől, akár haldokló SSD-től is, ennek monitorozására hamarosan logouton az új scriptem.

    Mit csinál az AGH Nálad? Csak reklámszűrés, vagy DHCP és DNS feloldás is?
    Húzd újra, de ne a helper scriptet használd...
    Alpine LXC-vel 150 MB alatti ram, 0 swap.
    Ramdiskben fut, napi 2 mentéssel... ;) Szerencsére pont ismerek hozzá egy működő, tesztelt leírást: [link]

    :R

    Csak reklámszűrés. Köszi a linket, nagy szerencse, hogy "valaki" ilyen alaposan összefoglalta :D :R Belemélyedek, mert ahogy látom, nem a next-next-finish stílust követi :) De legalább van valami izgalom és tanulás benne.

  • Hali!

    Épp meg akartam kérdezni, hogy mi okozhatja frissen újraindult rendszernél a stabil 20%-os IO delay-t, de aztán rájöttem (mivel a laptopon nem volt domain-feloldás), hogy már megint az Adguard bahakszik. Pedig a hétvégén megvolt az update, adtam neki az 512/512 (SWAP) helyett 1 giga memóriát, ahogy a néhány fórumbejegyzés javasolja - és nem. Frissen újraindult rendszer, kézileg indítom az Adguard LXC-t (áttettem kézire, mert nagyon bizonytalan volt már egy ideje), és 2 percen belül felzabálta a memóriáját és 100%-on pörgeti a virtális CPU-ját. Most nagy nehezen lelőttem, mivel így a normál shutdown sem működik.

    Találkozott már valaki ilyennel? Hagyjam inkább és térjek át a pi-hole-ra, vagy másra, vagy húzzam a nulláról újra a segítő scriptekkel? Ez utóbbi nem extra munka, a múltkor már kijegyzeteltem a beállításokat.

    Köszi!

    Szia!
    Nálam ezer éve stabil... IO delay az lehet sok mindentől, akár haldokló SSD-től is, ennek monitorozására hamarosan logouton az új scriptem.

    Mit csinál az AGH Nálad? Csak reklámszűrés, vagy DHCP és DNS feloldás is?
    Húzd újra, de ne a helper scriptet használd...
    Alpine LXC-vel 150 MB alatti ram, 0 swap.
    Ramdiskben fut, napi 2 mentéssel... ;) Szerencsére pont ismerek hozzá egy működő, tesztelt leírást: [link]

  • nemurea
    aktív tag

    Hali!

    Épp meg akartam kérdezni, hogy mi okozhatja frissen újraindult rendszernél a stabil 20%-os IO delay-t, de aztán rájöttem (mivel a laptopon nem volt domain-feloldás), hogy már megint az Adguard bahakszik. Pedig a hétvégén megvolt az update, adtam neki az 512/512 (SWAP) helyett 1 giga memóriát, ahogy a néhány fórumbejegyzés javasolja - és nem. Frissen újraindult rendszer, kézileg indítom az Adguard LXC-t (áttettem kézire, mert nagyon bizonytalan volt már egy ideje), és 2 percen belül felzabálta a memóriáját és 100%-on pörgeti a virtális CPU-ját. Most nagy nehezen lelőttem, mivel így a normál shutdown sem működik.

    Találkozott már valaki ilyennel? Hagyjam inkább és térjek át a pi-hole-ra, vagy másra, vagy húzzam a nulláról újra a segítő scriptekkel? Ez utóbbi nem extra munka, a múltkor már kijegyzeteltem a beállításokat.

    Köszi!

  • Húh, azt hiszem, akkor én értelmeztem félre. A hozzá nem értésemből fakad, hogy miért NFS :) Ahogy írtad is, adtam egy ukázt az AI-nak: OMV userek és csoportok, smb conf migrálása alpine LXC-re a feladat, és a válaszban adott lépéseket követtem, ennek meg része volt az NFS export t átvétele is, de akkor az NFS nekem ezek szerint egyáltalán nem kell!? Amúgy az Alpine Privileged LXC, látom, hogy neked unprivileged, csak az AI azt mondta, hogy a közvetlen disk eléréshez privileged legyen!
    Lehet, hogy jobb, ha előről kezdem tisztán, és törlöm a létrehozott Alpine-t, mert annyi mindent csináltam már benne, hogy katyvasz lehet. Simán stop és Remove? Kell még valami egyebet csinálnom a törléséhez?

    ennyi, stop, remove, beírod a számát, kész.
    Ha egy két user van, akkor ai listázza az user id-, group-ot, de lxc-hez lehet nem pasdzol. akkor rdkurzívan mindenre nobody:nogroup pve alól az megoldja, meg a chmod777 is. Nyilván most a kiberszekuroti tépi a haját, de homelab, nem a nasa terveit tárolod szerintem. mindenki mindenhez hozzáfér ezzel. Alpine létrehoz, user létrehoz, nologin, nohome, samba usernek is megcsinálod. lemezcsatol fstab-al, bind mount az alpine lxc-be, majd share. unprivileged elég. claude vagy qwen3 tudni szokta ezeket.

  • Gabesz87
    veterán

    miért nfs?
    ha PVE alól elérhető, akkor bind mount.
    99% az a hiba, h unprivileged-hez nem lehet hálózati meghajtót csatolni, samba-t se, de megosztani azt tud.
    Mi kreálja az nfs-t?

    Húh, azt hiszem, akkor én értelmeztem félre. A hozzá nem értésemből fakad, hogy miért NFS :) Ahogy írtad is, adtam egy ukázt az AI-nak: OMV userek és csoportok, smb conf migrálása alpine LXC-re a feladat, és a válaszban adott lépéseket követtem, ennek meg része volt az NFS export t átvétele is, de akkor az NFS nekem ezek szerint egyáltalán nem kell!? Amúgy az Alpine Privileged LXC, látom, hogy neked unprivileged, csak az AI azt mondta, hogy a közvetlen disk eléréshez privileged legyen!
    Lehet, hogy jobb, ha előről kezdem tisztán, és törlöm a létrehozott Alpine-t, mert annyi mindent csináltam már benne, hogy katyvasz lehet. Simán stop és Remove? Kell még valami egyebet csinálnom a törléséhez?

  • Elkezdtem a migrálást, ahogy írtad, de sajnos ez a pár utasítás, copy-paste, és kész nálam egyelőre problémás :)Itt az Alpine LXC: Követem a claude lépéseit. Ott tartok, hogy az NFS export látható a host-ról. Tesztelném a mount-ot ezzel:
    mkdir -p /mnt/test-alpine
    mount -t nfs 192.168.0.156:/export/disk-a-root /mnt/test-alpine
    ls /mnt/test-alpine
    De itt valami elhasal, nem ad választ, nem kapom vissza a promtot, csak várakozik. 1-2 módosítást, amit az AI ajánlott, már csináltam, de annyi történt, hogy ilyen választ kapok:
    mount.nfs: mount system call failed for /mnt/test-alpine
    Alpine-on belül az export directory elérhető.
    Everything looks correct inside Alpine:
    Disks mounted ✅
    Export directories accessible ✅
    NFS running with 8 threads ✅
    Movies visible ✅

    Ez a legutóbbi tipp: The issue might be that NFS server inside LXC has limitations with the host kernel.
    De ha ez ennyire egyszerű elvileg, nekem miért ennyire szenvedős :F :W

    miért nfs?
    ha PVE alól elérhető, akkor bind mount.
    99% az a hiba, h unprivileged-hez nem lehet hálózati meghajtót csatolni, samba-t se, de megosztani azt tud.
    Mi kreálja az nfs-t?

  • Gabesz87
    veterán

    Mi az lxc backup baja? Ide is bemásolhatnád.
    Plexet a plex topikba dobd be.
    OMV csak sambára... kényelmes user kezelés, de hidd el, ha nem tucatnyi user és megosztás van, akkor egy alpine lxc és a smb.conf szerkesztése megoldja. Sőt, a configot OMV-ből tudod menteni és akkor usereket kell csak létrehoznod...
    Claude-nak mondjad, hogy OMV userek és csoportok, smb conf migrálása alpine LXC-re a feladat, pár utasítás, kopipészt, kész.
    És mehet párhuzamosan: OMV fut, Te elkezded az alpine lxc-t, majd ha kb. minden a helyén, akkor omv stop, lemezek ki, bind mount alpine-ba, IP és mac address másolása, alpine indít. Semmi észre sem veszi.
    Ez egy Alpine NAS:
    20 MB ram, 140 Mb lemez. Most csak én használom.

    Elkezdtem a migrálást, ahogy írtad, de sajnos ez a pár utasítás, copy-paste, és kész nálam egyelőre problémás :)Itt az Alpine LXC: Követem a claude lépéseit. Ott tartok, hogy az NFS export látható a host-ról. Tesztelném a mount-ot ezzel:
    mkdir -p /mnt/test-alpine
    mount -t nfs 192.168.0.156:/export/disk-a-root /mnt/test-alpine
    ls /mnt/test-alpine
    De itt valami elhasal, nem ad választ, nem kapom vissza a promtot, csak várakozik. 1-2 módosítást, amit az AI ajánlott, már csináltam, de annyi történt, hogy ilyen választ kapok:
    mount.nfs: mount system call failed for /mnt/test-alpine
    Alpine-on belül az export directory elérhető.
    Everything looks correct inside Alpine:
    Disks mounted ✅
    Export directories accessible ✅
    NFS running with 8 threads ✅
    Movies visible ✅

    Ez a legutóbbi tipp: The issue might be that NFS server inside LXC has limitations with the host kernel.
    De ha ez ennyire egyszerű elvileg, nekem miért ennyire szenvedős :F :W

  • markussandor
    senior tag

    Ezt tedd be a Notes-be:

    <div align='center'><a href='https://alpinelinux.org' target='_blank' rel='noopener noreferrer'><img src='https://github.com/maffya/proxmox-assets/blob/main/Github%20Alpine.PNG?raw=true' alt='Alpine Logo' style='width:81px;height:112px;'/></a><h2 style='font-size: 24px; margin: 20px 0;'>Jellyfin LXC </h2></div>
    Ip: 192.168.1.xxx---
    ---> jellyfin/jellyfin <---
    mp0: /mnt/media,mp=/mnt/media

    Nyilván az alsó részt írd át sajátra, én csak azért szoktam ezt, vagy admin/passt is odaírni mert egy idő után egyszerűbb mint mindig lekérdezni. De ez már ízlés dolga.. :R

    Köszönöm!

    Az ip-t sosem írom ki, mert kiírja a rendszer, a jelszót meg megjegyzem.
    Ha írhatnékom támad, akkor azt szoktam nagyvonalakban leírni, hogy mit telepítettem fel a gépre. Amolyan wiki jelleggel.

  • VANESSZA1
    őstag

    Nem is tudtam, hogy lehet képet tenni a description mezőbe, ha nem titok, megosztanád a kódját?

    Ezt tedd be a Notes-be:

    <div align='center'><a href='https://alpinelinux.org' target='_blank' rel='noopener noreferrer'><img src='https://github.com/maffya/proxmox-assets/blob/main/Github%20Alpine.PNG?raw=true' alt='Alpine Logo' style='width:81px;height:112px;'/></a><h2 style='font-size: 24px; margin: 20px 0;'>Jellyfin LXC </h2></div>
    Ip: 192.168.1.xxx---
    ---> jellyfin/jellyfin <---
    mp0: /mnt/media,mp=/mnt/media

    Nyilván az alsó részt írd át sajátra, én csak azért szoktam ezt, vagy admin/passt is odaírni mert egy idő után egyszerűbb mint mindig lekérdezni. De ez már ízlés dolga.. :R

  • VANESSZA1
    őstag

    Nem is tudtam, hogy lehet képet tenni a description mezőbe, ha nem titok, megosztanád a kódját?

    Reggel felrakom természetesen. Én github-al oldottam meg egyébként.

  • Gabesz87
    veterán

    Hali, látom tárgyaljátok a dolgot, én sajnos csak 2 apróságban tudok segíteni, illetve részletek írni neked, max holnap délután tudok majd csak válaszolni:

    Plex és Plex Pass látom pipa, akkor a hiba a docker compose fájlban van valszeg:

    Docker fájlnak kell egy ilyen sort tartalmaznia, ugye itt mindkét sor előtt ,,#" ne legyen mert akkor hibás / ki van commentelve a mező:
    devices:
    - /dev/dri:/dev/dri #for hardware transcoding

    Itt nem tudom milyen iGP-d van kérdezd meg az AI-t hogy parancsosrban hogy kérdezed le és helyettesítsd be --> ide valami /dev/dri vagy /dev/card0 szokott lenni

    Transzkódolás:
    Arra figyelj még, hogy a transzkódolás mehet SSD/HDD-re vagy akár a ramba ha van elég.
    Volumes alá ezt kell felcsatolni:
    - /dev/shm:/transcode

    A /dev/shm lesz a ram amit felcsatolsz vagy SSD ahova transzlódol ha van ilyen.
    Ha sokat transzklódolsz, akkor nem célszerű SSD-re , mert eléggé gyorsan degradálja.

    2 perc guglival ezt találtam : (itt nem tudom miért van olyan sok port engedélyezve.)
    Plex Docker Compose: Hardware Transcoding on Proxmox LXC

    Ugye ezt még a Plex felületén majd be kell álítanod (Intel Quicksync-et).

    Én ezeket szívtam sokat, Synology-on fut a Portainerben nekem a Plex itthon, Plex Pass-om nincs ezért csak helyi hálón játszok le, ha transzkódolni kell valamit akkor párhuzamosan be van konfigurálva a Jellyfin, ami ugye ingyenes.

    Remélem segítettem valamit. :R

    Itthon csekkoltam, mi a szitu, de a GPU passthrough szerintem rendben van. LXC-nek át van adva, docker compose fájlban pedig bent van ez:
    devices:
    - /dev/dri/card0:/dev/dri/card0
    - /dev/dri/renderD128:/dev/dri/renderD128
    group_add:
    - "44"
    - "992"
    ill. a volumes alatt:
    - /tmp/plex-transcode:/transcode

    Viszont - épp írtam a Pelx topikba is - rettentő fura, hogy átmásoltam a PC-mre azt a videót, aminél tapasztaltam a lefagyást, ugrást, és basszus, PC-n lejátszva is ugyanaz! Érthetetlen. HOgy most a videó file xar, vagy letöltésnél történt vele valami, vagy tudja a fene. De emlékeim szerint tegnapelőtt másik videóval is próbálkoztam, és ott is tapasztaltam.
    Na mindegy. Elsőként kezdem majd azzal, hogy megfogadom ViZion tanácsát, kiiktatom az OMV-t, és jöhet az Alpine LXC megoldás.

  • Eszembe jutott, hogy Tailscale-el innen is tudok csatlakozni a szerverhez :) Mondjuk a GUI böngészőből nem jön be, de SSH-n elérem PUTTY-al. Szóval: A backup pedig:
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: Starting Backup of VM 103 (lxc)
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: status = running
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: CT Name: infrastructure
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: including mount point rootfs ('/') in backup
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: excluding bind mount point mp0 ('/mnt/pictures') from backup (not a volume)
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: backup mode: snapshot
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: ionice priority: 7
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: create storage snapshot 'vzdump'
    103: 2026-05-24 01:02:06 INFO: creating vzdump archive '/mnt/pve/disk-a/Backup/dump/vzdump-lxc-103-2026_05_24-01_02_05.tar.zst'
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-fcgi-cache: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-proxy: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-proxy-cache: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-uwsgi-cache: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-uwsgi: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-scgi-cache: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-fastcgi: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-scgi: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/var/lib/nginx: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/116/fs/var/lib/nginx: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:15 INFO: Total bytes written: 2225213440 (2.1GiB, 235MiB/s)
    103: 2026-05-24 01:02:15 INFO: tar: Exiting with failure status due to previous errors
    103: 2026-05-24 01:02:18 INFO: cleanup temporary 'vzdump' snapshot
    103: 2026-05-24 01:02:19 ERROR: Backup of VM 103 failed - command 'set -o pipefail && lxc-usernsexec -m u:0:100000:1000 -m u:1000:1000:1 -m u:1001:101001:64535 -m g:0:100000:100 -m g:100:100:1 -m g:101:100101:64435 -- tar cpf - --totals --one-file-system -p --sparse --numeric-owner --acls --xattrs '--xattrs-include=user.*' '--xattrs-include=security.capability' '--warning=no-file-ignored' '--warning=no-xattr-write' --one-file-system '--warning=no-file-ignored' '--directory=/mnt/pve/disk-a/Backup/dump/vzdump-lxc-103-2026_05_24-01_02_05.tmp' ./etc/vzdump/pct.conf ./etc/vzdump/pct.fw '--directory=/mnt/vzsnap0' --no-anchored '--exclude=lost+found' --anchored '--exclude=./tmp/?*' '--exclude=./var/tmp/?*' '--exclude=./var/run/?*.pid' ./ | zstd '--threads=1' >/mnt/pve/disk-a/Backup/dump/vzdump-lxc-103-2026_05_24-01_02_05.tar.dat' failed: exit code 2

    Plex kérdést tegnap vagy tegnapeltőt már feltettem a Plex topicban, úgy vettem észre, hogy nem elérhető kívülről a Plex szerver, de azt megoldottam, ill. a HW transzkódolás vetődött fel ott is.
    Elég egyszerűnek tűnik ez a megoldás, amit felvázoltál. És nincsenek user-ek, csak én. Egy user van létrehozva csupán. Megosztás sem túl sok. Filmek, sorozatok, mesefilmek, mesesorozatok mappák.

    Erre bűn egy komplett VM-et használni :((( de tényleg. Sokkal egyszerűbb Alpine alatt, bind mountokkal.

    LXC hiba az unprivileged + docker az oka. Stop-ra állítva sztem végigmenne a mentés. Ez a gyors megoldás. AI szerint lehet fuse-overlayfs telepítéssel is kezelni.
    Nálam volt docker unprivileged debianon és unprivileged alpine-on, de ilyen hiba nem volt. Mivel telepítetted ezeket? Lehet nem Proxmoxos leírást követtél?
    Mik futnak dockerbe?

  • stigma
    addikt

    Most először is megpróbálom még AI segítségével azt az egy LXC backup problémát orvosolni, ill. utánamegyek a Plex lejátszási problémának is. Ha sikerül megoldani, akkor nem nyúlok hozzá, marad úgy, ahogy van, ha már ennyit szenvedtem vele. Ha nem, akkor viszont elgondolkodom a továbbiakon, jöhet a stabil rendszer ötlet :)
    OMV igazából már leginkább csak SMB miatt van, mióta Proxmox alá került. OMV-extras-t nem használom azóta. Docker az LXC-ben van. Ezért gondoltam, hogy esetleg ha van egyszerűbb megoldás, akkor talán az OMV-t ki is lehetne venni a láncból.
    Mivel nem vagyok egyáltalán nagy Linux guru, a CLI és conf file-ok szerkesztése nem valami komfortos számomra, de az utóbbi hetekben csináltam eleget! Claude.ai faxán végigvezetett rajta, szinte csak copy-paste-elnem kellett. Úgyhogy ha csak egyszer kell megcsinálni, nem probléma. Na meg utána ha kell, standard, gyakrabban használt parancsokkal elboldogulok: pl. docker compose update.
    Plex passom van amúgy természetesen, elvileg amikor felépítettem a mostani rendszert, annak része volt a GPU átadása is, de mindenképp csekkolom ezt a részt is majd.
    HDD-ket kb. 1 hete cseréltem, 2-n is voltak már bad sectorok. De hát rengetek órát ment, sok éves HDD-k voltak. Úgyhogy került bele most egy WD Red Pro és egy Seagate Ironwolf. Szóval most minden HW 100%-os.
    Hálózat hogy néz ki kérdésed alatt mit értesz? lsblk kimenetet bemásolom majd holnap.
    És köszönöm előre is! :R

    Hali, látom tárgyaljátok a dolgot, én sajnos csak 2 apróságban tudok segíteni, illetve részletek írni neked, max holnap délután tudok majd csak válaszolni:

    Plex és Plex Pass látom pipa, akkor a hiba a docker compose fájlban van valszeg:

    Docker fájlnak kell egy ilyen sort tartalmaznia, ugye itt mindkét sor előtt ,,#" ne legyen mert akkor hibás / ki van commentelve a mező:
    devices:
    - /dev/dri:/dev/dri #for hardware transcoding

    Itt nem tudom milyen iGP-d van kérdezd meg az AI-t hogy parancsosrban hogy kérdezed le és helyettesítsd be --> ide valami /dev/dri vagy /dev/card0 szokott lenni

    Transzkódolás:
    Arra figyelj még, hogy a transzkódolás mehet SSD/HDD-re vagy akár a ramba ha van elég.
    Volumes alá ezt kell felcsatolni:
    - /dev/shm:/transcode

    A /dev/shm lesz a ram amit felcsatolsz vagy SSD ahova transzlódol ha van ilyen.
    Ha sokat transzklódolsz, akkor nem célszerű SSD-re , mert eléggé gyorsan degradálja.

    2 perc guglival ezt találtam : (itt nem tudom miért van olyan sok port engedélyezve.)
    Plex Docker Compose: Hardware Transcoding on Proxmox LXC

    Ugye ezt még a Plex felületén majd be kell álítanod (Intel Quicksync-et).

    Én ezeket szívtam sokat, Synology-on fut a Portainerben nekem a Plex itthon, Plex Pass-om nincs ezért csak helyi hálón játszok le, ha transzkódolni kell valamit akkor párhuzamosan be van konfigurálva a Jellyfin, ami ugye ingyenes.

    Remélem segítettem valamit. :R

  • Gabesz87
    veterán

    Mi az lxc backup baja? Ide is bemásolhatnád.
    Plexet a plex topikba dobd be.
    OMV csak sambára... kényelmes user kezelés, de hidd el, ha nem tucatnyi user és megosztás van, akkor egy alpine lxc és a smb.conf szerkesztése megoldja. Sőt, a configot OMV-ből tudod menteni és akkor usereket kell csak létrehoznod...
    Claude-nak mondjad, hogy OMV userek és csoportok, smb conf migrálása alpine LXC-re a feladat, pár utasítás, kopipészt, kész.
    És mehet párhuzamosan: OMV fut, Te elkezded az alpine lxc-t, majd ha kb. minden a helyén, akkor omv stop, lemezek ki, bind mount alpine-ba, IP és mac address másolása, alpine indít. Semmi észre sem veszi.
    Ez egy Alpine NAS:
    20 MB ram, 140 Mb lemez. Most csak én használom.

    Eszembe jutott, hogy Tailscale-el innen is tudok csatlakozni a szerverhez :) Mondjuk a GUI böngészőből nem jön be, de SSH-n elérem PUTTY-al. Szóval: A backup pedig:
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: Starting Backup of VM 103 (lxc)
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: status = running
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: CT Name: infrastructure
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: including mount point rootfs ('/') in backup
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: excluding bind mount point mp0 ('/mnt/pictures') from backup (not a volume)
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: backup mode: snapshot
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: ionice priority: 7
    103: 2026-05-24 01:02:05 INFO: create storage snapshot 'vzdump'
    103: 2026-05-24 01:02:06 INFO: creating vzdump archive '/mnt/pve/disk-a/Backup/dump/vzdump-lxc-103-2026_05_24-01_02_05.tar.zst'
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-fcgi-cache: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-proxy: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-proxy-cache: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-uwsgi-cache: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-uwsgi: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-scgi-cache: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-fastcgi: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/tmp/nginx-scgi: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/125/fs/var/lib/nginx: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:07 INFO: tar: ./var/lib/containerd/io.containerd.snapshotter.v1.overlayfs/snapshots/116/fs/var/lib/nginx: Cannot open: Permission denied
    103: 2026-05-24 01:02:15 INFO: Total bytes written: 2225213440 (2.1GiB, 235MiB/s)
    103: 2026-05-24 01:02:15 INFO: tar: Exiting with failure status due to previous errors
    103: 2026-05-24 01:02:18 INFO: cleanup temporary 'vzdump' snapshot
    103: 2026-05-24 01:02:19 ERROR: Backup of VM 103 failed - command 'set -o pipefail && lxc-usernsexec -m u:0:100000:1000 -m u:1000:1000:1 -m u:1001:101001:64535 -m g:0:100000:100 -m g:100:100:1 -m g:101:100101:64435 -- tar cpf - --totals --one-file-system -p --sparse --numeric-owner --acls --xattrs '--xattrs-include=user.*' '--xattrs-include=security.capability' '--warning=no-file-ignored' '--warning=no-xattr-write' --one-file-system '--warning=no-file-ignored' '--directory=/mnt/pve/disk-a/Backup/dump/vzdump-lxc-103-2026_05_24-01_02_05.tmp' ./etc/vzdump/pct.conf ./etc/vzdump/pct.fw '--directory=/mnt/vzsnap0' --no-anchored '--exclude=lost+found' --anchored '--exclude=./tmp/?*' '--exclude=./var/tmp/?*' '--exclude=./var/run/?*.pid' ./ | zstd '--threads=1' >/mnt/pve/disk-a/Backup/dump/vzdump-lxc-103-2026_05_24-01_02_05.tar.dat' failed: exit code 2

    Plex kérdést tegnap vagy tegnapeltőt már feltettem a Plex topicban, úgy vettem észre, hogy nem elérhető kívülről a Plex szerver, de azt megoldottam, ill. a HW transzkódolás vetődött fel ott is.
    Elég egyszerűnek tűnik ez a megoldás, amit felvázoltál. És nincsenek user-ek, csak én. Egy user van létrehozva csupán. Megosztás sem túl sok. Filmek, sorozatok, mesefilmek, mesesorozatok mappák.

  • Balinov
    titán

    Most először is megpróbálom még AI segítségével azt az egy LXC backup problémát orvosolni, ill. utánamegyek a Plex lejátszási problémának is. Ha sikerül megoldani, akkor nem nyúlok hozzá, marad úgy, ahogy van, ha már ennyit szenvedtem vele. Ha nem, akkor viszont elgondolkodom a továbbiakon, jöhet a stabil rendszer ötlet :)
    OMV igazából már leginkább csak SMB miatt van, mióta Proxmox alá került. OMV-extras-t nem használom azóta. Docker az LXC-ben van. Ezért gondoltam, hogy esetleg ha van egyszerűbb megoldás, akkor talán az OMV-t ki is lehetne venni a láncból.
    Mivel nem vagyok egyáltalán nagy Linux guru, a CLI és conf file-ok szerkesztése nem valami komfortos számomra, de az utóbbi hetekben csináltam eleget! Claude.ai faxán végigvezetett rajta, szinte csak copy-paste-elnem kellett. Úgyhogy ha csak egyszer kell megcsinálni, nem probléma. Na meg utána ha kell, standard, gyakrabban használt parancsokkal elboldogulok: pl. docker compose update.
    Plex passom van amúgy természetesen, elvileg amikor felépítettem a mostani rendszert, annak része volt a GPU átadása is, de mindenképp csekkolom ezt a részt is majd.
    HDD-ket kb. 1 hete cseréltem, 2-n is voltak már bad sectorok. De hát rengetek órát ment, sok éves HDD-k voltak. Úgyhogy került bele most egy WD Red Pro és egy Seagate Ironwolf. Szóval most minden HW 100%-os.
    Hálózat hogy néz ki kérdésed alatt mit értesz? lsblk kimenetet bemásolom majd holnap.
    És köszönöm előre is! :R

    Én elengednem az omvt,én azóta sem bántam meg

  • Most először is megpróbálom még AI segítségével azt az egy LXC backup problémát orvosolni, ill. utánamegyek a Plex lejátszási problémának is. Ha sikerül megoldani, akkor nem nyúlok hozzá, marad úgy, ahogy van, ha már ennyit szenvedtem vele. Ha nem, akkor viszont elgondolkodom a továbbiakon, jöhet a stabil rendszer ötlet :)
    OMV igazából már leginkább csak SMB miatt van, mióta Proxmox alá került. OMV-extras-t nem használom azóta. Docker az LXC-ben van. Ezért gondoltam, hogy esetleg ha van egyszerűbb megoldás, akkor talán az OMV-t ki is lehetne venni a láncból.
    Mivel nem vagyok egyáltalán nagy Linux guru, a CLI és conf file-ok szerkesztése nem valami komfortos számomra, de az utóbbi hetekben csináltam eleget! Claude.ai faxán végigvezetett rajta, szinte csak copy-paste-elnem kellett. Úgyhogy ha csak egyszer kell megcsinálni, nem probléma. Na meg utána ha kell, standard, gyakrabban használt parancsokkal elboldogulok: pl. docker compose update.
    Plex passom van amúgy természetesen, elvileg amikor felépítettem a mostani rendszert, annak része volt a GPU átadása is, de mindenképp csekkolom ezt a részt is majd.
    HDD-ket kb. 1 hete cseréltem, 2-n is voltak már bad sectorok. De hát rengetek órát ment, sok éves HDD-k voltak. Úgyhogy került bele most egy WD Red Pro és egy Seagate Ironwolf. Szóval most minden HW 100%-os.
    Hálózat hogy néz ki kérdésed alatt mit értesz? lsblk kimenetet bemásolom majd holnap.
    És köszönöm előre is! :R

    Mi az lxc backup baja? Ide is bemásolhatnád.
    Plexet a plex topikba dobd be.
    OMV csak sambára... kényelmes user kezelés, de hidd el, ha nem tucatnyi user és megosztás van, akkor egy alpine lxc és a smb.conf szerkesztése megoldja. Sőt, a configot OMV-ből tudod menteni és akkor usereket kell csak létrehoznod...
    Claude-nak mondjad, hogy OMV userek és csoportok, smb conf migrálása alpine LXC-re a feladat, pár utasítás, kopipészt, kész.
    És mehet párhuzamosan: OMV fut, Te elkezded az alpine lxc-t, majd ha kb. minden a helyén, akkor omv stop, lemezek ki, bind mount alpine-ba, IP és mac address másolása, alpine indít. Semmi észre sem veszi.
    Ez egy Alpine NAS:
    20 MB ram, 140 Mb lemez. Most csak én használom.

  • Gabesz87
    veterán

    Szia!
    Kellene több adat és eldöntened, hogy újra elkészíted a fontos dolgokat vs. hegesztgeted ami van. OMV kényelmes, de igazán a smba-hoz van sokkal takarékosabb út is. Ha meg az OMV extras felkerült és másra is használod... hát sok sikert, nálam az ott el is vérzett, pedig nem akartam bikaviadalt.
    CLI és conf fájlok szerkesztése mennyire problémás Neked? Ha nem lájkolod, akkor amit javasolnék az nem fog menni, mert ehhez manuál kell szerkeszteni fájlokat -de jó esetben utána nem kell piszkálni, csak teszi minden a dolgát.
    Plex: csak plex pass-al fog IGP/GPU transzkódolni, free-vel már nem, de ezt Plex topikban megmondják. Jellyfin-t ajánlanak helyette, de ezt a vonalat elengedtem, nem követem.
    HW hibát gondolom kizártad, nem haldoklik meghajtó, nincs bad sector, crc hiba, ilyesmi?

    Vágjunk bele egy stabil és takarékos kis rendszerbe? :K
    Akkor az első kérdés: hálózat hogy néz ki, majd kellene egy lista a HDD, SSD, NVME dolgaidról:
    lsblk -f
    a kimenete kell.
    Erős kis gép az, röhögve vinnie kell mindent is. Ráadásul egy részéhez már van is logouton bejegyzésem, szinte next-next-finish ;)
    ...szinte :D

    Most először is megpróbálom még AI segítségével azt az egy LXC backup problémát orvosolni, ill. utánamegyek a Plex lejátszási problémának is. Ha sikerül megoldani, akkor nem nyúlok hozzá, marad úgy, ahogy van, ha már ennyit szenvedtem vele. Ha nem, akkor viszont elgondolkodom a továbbiakon, jöhet a stabil rendszer ötlet :)
    OMV igazából már leginkább csak SMB miatt van, mióta Proxmox alá került. OMV-extras-t nem használom azóta. Docker az LXC-ben van. Ezért gondoltam, hogy esetleg ha van egyszerűbb megoldás, akkor talán az OMV-t ki is lehetne venni a láncból.
    Mivel nem vagyok egyáltalán nagy Linux guru, a CLI és conf file-ok szerkesztése nem valami komfortos számomra, de az utóbbi hetekben csináltam eleget! Claude.ai faxán végigvezetett rajta, szinte csak copy-paste-elnem kellett. Úgyhogy ha csak egyszer kell megcsinálni, nem probléma. Na meg utána ha kell, standard, gyakrabban használt parancsokkal elboldogulok: pl. docker compose update.
    Plex passom van amúgy természetesen, elvileg amikor felépítettem a mostani rendszert, annak része volt a GPU átadása is, de mindenképp csekkolom ezt a részt is majd.
    HDD-ket kb. 1 hete cseréltem, 2-n is voltak már bad sectorok. De hát rengetek órát ment, sok éves HDD-k voltak. Úgyhogy került bele most egy WD Red Pro és egy Seagate Ironwolf. Szóval most minden HW 100%-os.
    Hálózat hogy néz ki kérdésed alatt mit értesz? lsblk kimenetet bemásolom majd holnap.
    És köszönöm előre is! :R

  • Tanácsot szeretnék kérni. Mióta összeraktam a szervert, csak folyamatos tűzoltás, problémamegoldás van, mindig jön valami új gond, és lassan már tele a hócipőm. pve backup még mindig nem megy tökéletesen, mostanra eljutottam oda, hogy a két VM (OMV és HA) ill. az egyik LXC (médiával kapcsolatos dolgok: arr stack, qbit, Plex) mentése végre sikeresen lefutott, de a másik LXC (AdGuard, Syncthing, LibreSpeed) még mindig hibába ütközik valamiért. Rakat permission denied üzenetet látok az emailben amit kaptam. Jogosultság problémával folyamatosan küzdöttem, hol itt, hol ott. Most ami még problémás, a Plex. Nem otthon vagyok, és egy sorozatot akartam megnézni, de nézhetetlen, lefagy a lejátszás, majd ugrik vagy 10s-et. Elvileg a GPU-t átadtam a Plex LXC-nek, de azért lecsekkolom otthon holnap. Fura volt, hogy nem hw transcode-ot ír ki a dashboardon, csak szimplán transcode. Mondjuk feltűnt, hogy a remote access nem ok, azt is helyretettem, utána már direct play ment így távolról is, de ugyanúgy akadt. AI szerint:
    70% storage/NFS latency
    15% OMV VM IO probléma
    10% LXC mount probléma
    5% egyéb hálózati gond
    Igy nez ki a rendszer: HDD-k mountolva OMV VM-ben -> NFS -> PVE host -> bind mount -> LXC.
    Kérdés, hogy ehhez (médiaszerver automata letöltéssel és fájlkezeléssel) milyen setupot ajánlotok, ami a lehető legproblémamentesebb, kevés karbantartással jár. Mert úgy érzem, és az AI szerint is, hogy a jelenlegiben nagyon sok rizikó van, túl komplikált. Gondoltam, hogy ki kéne hagyni az OMV-t!?
    Visszakerestem itt a korábban kapott tanácsokat, találtam egyszer a bind mount-ra vonatkozó linket, ill. Balinov HSZ-át.
    De már komolyan az is megfordult a fejemben, hogy hagyom ezt a szenvedést, és HA-nak veszek egy vékony klienst, a média dolgokhoz meg egy Intel procis Asustor/Syno NAS-t. Csak hát HW-ben jelentős visszalépés lenne a jelenlegi setuphoz képest (i3-12100T, 2x16GB RAM).

    Szia!
    Kellene több adat és eldöntened, hogy újra elkészíted a fontos dolgokat vs. hegesztgeted ami van. OMV kényelmes, de igazán a smba-hoz van sokkal takarékosabb út is. Ha meg az OMV extras felkerült és másra is használod... hát sok sikert, nálam az ott el is vérzett, pedig nem akartam bikaviadalt.
    CLI és conf fájlok szerkesztése mennyire problémás Neked? Ha nem lájkolod, akkor amit javasolnék az nem fog menni, mert ehhez manuál kell szerkeszteni fájlokat -de jó esetben utána nem kell piszkálni, csak teszi minden a dolgát.
    Plex: csak plex pass-al fog IGP/GPU transzkódolni, free-vel már nem, de ezt Plex topikban megmondják. Jellyfin-t ajánlanak helyette, de ezt a vonalat elengedtem, nem követem.
    HW hibát gondolom kizártad, nem haldoklik meghajtó, nincs bad sector, crc hiba, ilyesmi?

    Vágjunk bele egy stabil és takarékos kis rendszerbe? :K
    Akkor az első kérdés: hálózat hogy néz ki, majd kellene egy lista a HDD, SSD, NVME dolgaidról:
    lsblk -f
    a kimenete kell.
    Erős kis gép az, röhögve vinnie kell mindent is. Ráadásul egy részéhez már van is logouton bejegyzésem, szinte next-next-finish ;)
    ...szinte :D

  • Gabesz87
    veterán

    Tanácsot szeretnék kérni. Mióta összeraktam a szervert, csak folyamatos tűzoltás, problémamegoldás van, mindig jön valami új gond, és lassan már tele a hócipőm. pve backup még mindig nem megy tökéletesen, mostanra eljutottam oda, hogy a két VM (OMV és HA) ill. az egyik LXC (médiával kapcsolatos dolgok: arr stack, qbit, Plex) mentése végre sikeresen lefutott, de a másik LXC (AdGuard, Syncthing, LibreSpeed) még mindig hibába ütközik valamiért. Rakat permission denied üzenetet látok az emailben amit kaptam. Jogosultság problémával folyamatosan küzdöttem, hol itt, hol ott. Most ami még problémás, a Plex. Nem otthon vagyok, és egy sorozatot akartam megnézni, de nézhetetlen, lefagy a lejátszás, majd ugrik vagy 10s-et. Elvileg a GPU-t átadtam a Plex LXC-nek, de azért lecsekkolom otthon holnap. Fura volt, hogy nem hw transcode-ot ír ki a dashboardon, csak szimplán transcode. Mondjuk feltűnt, hogy a remote access nem ok, azt is helyretettem, utána már direct play ment így távolról is, de ugyanúgy akadt. AI szerint:
    70% storage/NFS latency
    15% OMV VM IO probléma
    10% LXC mount probléma
    5% egyéb hálózati gond
    Igy nez ki a rendszer: HDD-k mountolva OMV VM-ben -> NFS -> PVE host -> bind mount -> LXC.
    Kérdés, hogy ehhez (médiaszerver automata letöltéssel és fájlkezeléssel) milyen setupot ajánlotok, ami a lehető legproblémamentesebb, kevés karbantartással jár. Mert úgy érzem, és az AI szerint is, hogy a jelenlegiben nagyon sok rizikó van, túl komplikált. Gondoltam, hogy ki kéne hagyni az OMV-t!?
    Visszakerestem itt a korábban kapott tanácsokat, találtam egyszer a bind mount-ra vonatkozó linket, ill. Balinov HSZ-át.
    De már komolyan az is megfordult a fejemben, hogy hagyom ezt a szenvedést, és HA-nak veszek egy vékony klienst, a média dolgokhoz meg egy Intel procis Asustor/Syno NAS-t. Csak hát HW-ben jelentős visszalépés lenne a jelenlegi setuphoz képest (i3-12100T, 2x16GB RAM).

  • Na rábeszéltél...
    Felhegesztettem én is a 9.2-t

    gratula :C

    a logout cikk még nincs kész, de alakul. Addig itt már fent van [link] , smart short test hetente, havi jelentés emailben.

  • VANESSZA1
    őstag

    nálam a 9.2.2 van, 7.akármi kernel, semmi baja. AMDnél sem kellene lennie. Clonezilla, mentesz egyet előtte és go.
    Alpine és a többinek ez semmi, frissülnek hozzájuk a csomagok.

    Na rábeszéltél...
    Felhegesztettem én is a 9.2-t

  • Jellyfin, és Frigate már Alpine-n van. Tényleg flottul és gyorsabban megy. Vagy csak képzelet..?

    Jelenleg még PVE 8.4.19-en vagyok. De már kiírta hogy csak 2026-08-31-ig támogatott.
    Kérdés hogy mire éri meg frissíteni?
    Ezek az Alpine LXC-k mennyire kompatibilisek egy új rendszer frissítés esetén?
    Ti melyik verzióra frissítenetek? ( 9.2-re még nem mennék, hagyom hogy a bugok másnál jöjjenek elő, meg hát AMD) :DDD

    nálam a 9.2.2 van, 7.akármi kernel, semmi baja. AMDnél sem kellene lennie. Clonezilla, mentesz egyet előtte és go.
    Alpine és a többinek ez semmi, frissülnek hozzájuk a csomagok.

  • VANESSZA1
    őstag

    Jellyfin, és Frigate már Alpine-n van. Tényleg flottul és gyorsabban megy. Vagy csak képzelet..?

    Jelenleg még PVE 8.4.19-en vagyok. De már kiírta hogy csak 2026-08-31-ig támogatott.
    Kérdés hogy mire éri meg frissíteni?
    Ezek az Alpine LXC-k mennyire kompatibilisek egy új rendszer frissítés esetén?
    Ti melyik verzióra frissítenetek? ( 9.2-re még nem mennék, hagyom hogy a bugok másnál jöjjenek elő, meg hát AMD) :DDD

  • VANESSZA1
    őstag

    Hi, igen a fizetős tudja, itt egy régebbi összehasonlítás Plex/Emb/Jellyfin-el kapcsolatban:
    Plex Vs Jellyfin Vs Emby

    Emby ingyenes a szoftveres transzkódolást tudja, mikor csak a CPU dolgozik, de a HW transzkódolást, mikor a GPU is besegít azt csak a fizetős tudja.

    Ellenben a Jellyfin ugye ingyenes és tudja az utóbbit is amiért nem kell fizetni. :DDD

    Plex HW transzkódolás csak Plex PASS-ban van, de nekik most a lifetime licensz esetében elgurult a gyógyszerük, mert 200%-os áremelést csináltak.

    Akkor ezért térített Ádám a kezdetektől fogva a Jellyfin felé.. :R

  • stigma
    addikt

    Emby ugyanúgy transzkodol mint a Jelly tudtommal.

    Hi, igen a fizetős tudja, itt egy régebbi összehasonlítás Plex/Emb/Jellyfin-el kapcsolatban:
    Plex Vs Jellyfin Vs Emby

    Emby ingyenes a szoftveres transzkódolást tudja, mikor csak a CPU dolgozik, de a HW transzkódolást, mikor a GPU is besegít azt csak a fizetős tudja.

    Ellenben a Jellyfin ugye ingyenes és tudja az utóbbit is amiért nem kell fizetni. :DDD

    Plex HW transzkódolás csak Plex PASS-ban van, de nekik most a lifetime licensz esetében elgurult a gyógyszerük, mert 200%-os áremelést csináltak.

  • Na csináltam egy Alpine Jellyfint.
    De csak azért mert 2 napja olyan lelkesen promózod :DDD
    Tesztelés alatt.. :)

    én? Igen, kicsit. :B
    De danih kezdte, hibáztassuk Őt! ;] :DDD
    Amúgy meg mit csináltál volna, valami sorozat darálása, meme doomscrolling a 9GAG-en vagy ilyesmi...? Szal. ez sokkal produktívabb időtöltés lett, szívesen! :K

  • danih
    veterán

    Mikor hasznaltok transcodingot? 1080rol 4k?

    Én pl. amikor a kliens azt reportálja hogy nem támogatja a meglévő video formátumot. Én AV1-et használok a médiatárban - ha valami nem ismeri akkor megy a h265 stream.

    És igen cache -> tmpfs nagyon ajánlott, nem írtja az SSD-t :DDD
    Én még a kliensek által használt frontend-re küldött cache könyvtárat is kiraktam tmpfs-re.

  • kzkz
    őstag

    Mikor hasznaltok transcodingot? 1080rol 4k?

    Én általában lakáson belüli hálózaton nem használok transzkódolást (legalábbis úgy gondolom :))), mert a lakáson belüli kliensekben a bitrátát a maximumra állítom.
    Ha mobilon vagyok távol a lakástól, akkor ott lehet, hogy alacsonyabb bitrátára váltok, és ekkor beindul a transzkódolás.

  • VANESSZA1
    őstag

    Mondjuk en amint tudok venni egy NAS-t, arra teszem az embyt, igy megmentem a PVE-t. Bar ha kiganeznam, akkor lehet hogy lenne 1tb plusz tarhelyem

    Emby ugyanúgy transzkodol mint a Jelly tudtommal.

  • VANESSZA1
    őstag

    Jellyfin esetén érdemes a transzkódolt állományokat a memóriába írni (ha van elég szabad), így nem koptatja az SSD-t feleslegesen. Pl.:
    --mount type=tmpfs,destination=/transcode,tmpfs-size=10737418240

    Mondjuk nekem csak így engedte:
    echo "lxc.mount.entry: tmpfs var/cache/jellyfin/transcodes tmpfs defaults,size=2048m 0 0" >> /etc/pve/lxc/105.conf

  • tasiadam
    Topikgazda

    Mondjuk en amint tudok venni egy NAS-t, arra teszem az embyt, igy megmentem a PVE-t. Bar ha kiganeznam, akkor lehet hogy lenne 1tb plusz tarhelyem

  • tasiadam
    Topikgazda

    Jellyfin esetén érdemes a transzkódolt állományokat a memóriába írni (ha van elég szabad), így nem koptatja az SSD-t feleslegesen. Pl.:
    --mount type=tmpfs,destination=/transcode,tmpfs-size=10737418240

    Mikor hasznaltok transcodingot? 1080rol 4k?

  • VANESSZA1
    őstag

    Jellyfin esetén érdemes a transzkódolt állományokat a memóriába írni (ha van elég szabad), így nem koptatja az SSD-t feleslegesen. Pl.:
    --mount type=tmpfs,destination=/transcode,tmpfs-size=10737418240

    ez egy nagy ötlet :R

  • kzkz
    őstag

    Jellyfin esetén érdemes a transzkódolt állományokat a memóriába írni (ha van elég szabad), így nem koptatja az SSD-t feleslegesen. Pl.:
    --mount type=tmpfs,destination=/transcode,tmpfs-size=10737418240

  • VANESSZA1
    őstag

    Félreértettél. Persze, hogy a filmek NAS-on vannak. De a Jellyfin kismillió cuccot tölt minden filmhez, sorozat részhez - cover, háttér, színészek képe, satöbbi satöbbi. Nekem ez a metaadat könyvtáram önmagában majdnem 4 giga. És ez nincs "kirakva" máshova, szerintem jó ha ez helyben van. Ha sok a film, kevés lesz a 2 GB.

    Ja, bocsi.
    Azt hittem a médiatár hol van...
    /var/lib/jellyfin/
    Nem olvastam el rendesen amit írtál, csak csuklóból válaszoltam, mert közben küzdők ezzel az Alpine_Frigate migrálással...., de úgy tűnik összejön.

    Igen ezt fogom emelni ha szükséges, de az előző (ubuntu) is elvolt 20G-vel.

    Amúgy most gyorsan megnéztem, ha már betetted a bogarat a fülembe:
    du -sh /var/lib/jellyfin/*/
    28.0K /var/lib/jellyfin/config/
    62.3M /var/lib/jellyfin/data/
    2.1G /var/lib/jellyfin/metadata/
    24.0K /var/lib/jellyfin/plugins/
    32.0K /var/lib/jellyfin/root/
    ~ # ls /var/lib/jellyfin/
    config data metadata plugins root
    ~ # df -h /var/lib/jellyfin/
    Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
    /dev/mapper/pve-vm--105--disk--0
    19.5G 3.0G 15.5G 16% /
    ~ #

    Talán kicsit még bírja..

  • danih
    veterán

    Félreértettél. Persze, hogy a filmek NAS-on vannak. De a Jellyfin kismillió cuccot tölt minden filmhez, sorozat részhez - cover, háttér, színészek képe, satöbbi satöbbi. Nekem ez a metaadat könyvtáram önmagában majdnem 4 giga. És ez nincs "kirakva" máshova, szerintem jó ha ez helyben van. Ha sok a film, kevés lesz a 2 GB.

  • VANESSZA1
    őstag

    Nagyon szép.
    De kevés lehet neki a 2GB ha helyben tárolod a Jellyfin metaadatokat. Mekkora a filmtárad?

    NAS-ról jön

  • danih
    veterán

    Nagyon szép.
    De kevés lehet neki a 2GB ha helyben tárolod a Jellyfin metaadatokat. Mekkora a filmtárad?

  • VANESSZA1
    őstag

    Nekem nincs vele, de guglinak van: [link] :D Claude is segíthet.

    Eddig kb. mindenre volt kész vagy majdnem 100%-os leírás a neten Alpine LXC-vel. Szerintem sokan használják.

    Itt viszont azt írja az AI, hogy nincs hivatalosan Alpine-ra, csak community repóban, ami később frissül, bizonytalanabb. Ki kell próbálni...
    Alpine + docker + Jellyfin sztem már nem biztos, hogy jobb, mint debian + natívan a Jelly... Kb. olyan lehet, mint a frigate, amit átköltöztettem. A docker miatt az előnyei csökkennek. Mérni nem mértem semmit, gyorsabban indul és áll le szerintem, kicsit kevesebb ram... ennyi.

    Na csináltam egy Alpine Jellyfint.
    De csak azért mert 2 napja olyan lelkesen promózod :DDD
    Tesztelés alatt.. :)

  • danih
    veterán

    Nekem nincs vele, de guglinak van: [link] :D Claude is segíthet.

    Eddig kb. mindenre volt kész vagy majdnem 100%-os leírás a neten Alpine LXC-vel. Szerintem sokan használják.

    Itt viszont azt írja az AI, hogy nincs hivatalosan Alpine-ra, csak community repóban, ami később frissül, bizonytalanabb. Ki kell próbálni...
    Alpine + docker + Jellyfin sztem már nem biztos, hogy jobb, mint debian + natívan a Jelly... Kb. olyan lehet, mint a frigate, amit átköltöztettem. A docker miatt az előnyei csökkennek. Mérni nem mértem semmit, gyorsabban indul és áll le szerintem, kicsit kevesebb ram... ennyi.

    Edge repóban is van, onnan is lehet próbálni - igaz most frissült 10.11.9-re edge-en meg még 10.11.8 van - nem kell félni amúgy az edge-től... én dobnám a dockert

    Offba: végre áttértem linuxra desktopon is - köszi Proxmox :DDD

  • Akkor már Én is kérdeznék az Alpine-vel kapcsolatban.
    Jellyfin esetében is van tapasztalat? Jelenleg Ubuntu van alatta, és itt vanHardware Transcoding, passthrough etc..

    Nekem nincs vele, de guglinak van: [link] :D Claude is segíthet.

    Eddig kb. mindenre volt kész vagy majdnem 100%-os leírás a neten Alpine LXC-vel. Szerintem sokan használják.

    Itt viszont azt írja az AI, hogy nincs hivatalosan Alpine-ra, csak community repóban, ami később frissül, bizonytalanabb. Ki kell próbálni...
    Alpine + docker + Jellyfin sztem már nem biztos, hogy jobb, mint debian + natívan a Jelly... Kb. olyan lehet, mint a frigate, amit átköltöztettem. A docker miatt az előnyei csökkennek. Mérni nem mértem semmit, gyorsabban indul és áll le szerintem, kicsit kevesebb ram... ennyi.

  • Gabesz87
    veterán

    Hi, köszi az infót.
    hát valami 32GB-os régi SSD-m van ami Sandisk M.2-es talán, megkeresem és kipróbálom vagy valami kisebbet veszek.
    Többi infót köszi, még sokat-sokat olvasok + tanulok aztán majd jelentkezem.

    HAOS-hez majd vagy ezt veszem SMLIGHT SLZB-MR4U vagy a gyárit HA Connect-ZBT-2,
    ESP-s eszközöket egyenlőre nem tervezm...egyenlőre :DDD

    Logout-ot meg el is felejtettem, gyors rákerestem és van pár cikk iletve az áltaald írt ugóbbi "AdGuard Home és Unbound költöztetés" elvolasvom.

    Köszi a gyos és bő választ. :R

    Nekem is hasonló adapterem van, pontosan SLZB-06. Gondolom ez korábbi példány. Megvan úgy 2 éve min. de sosem volt vele bajom. PoE-n megy, nem közvetlenül a HA gépbe dugva. SZóval én csak ajánlani tudom.

  • VANESSZA1
    őstag

    Szia!
    Összevissza válaszolok... :DDD
    Rendszernek valami kicsi SSD/NVME, vagy a most filléres Intel optane teljesen jó.
    Azért jó, hogy kicsi, mert clonezillával gyorsan lehet menteni/helyreállítani. A rendszer mellett nekem nincs semmi.
    Az SSD-t hozzáadod LVM-thin meghajtóként, erre mehetnek a VM-ek, LXC-k.
    8 GB rammal szerintem LXC és azon belül is Alpine LXC a legjobb, mert kevesebb ramot kér, mint a debian.
    HA-nak is elég a konfig, az elég takarékos. Több ram és CPU csak akkor kellene, ha sok ESP eszközöd lenne, aminek a frissítése eltarthat egy ideig, ha nincs elég kraft.

    Hopva tűnt hely meg ilyesmi: lsblk parancs. Ott lesz az, csak nem úgy... :D
    Logoutban keress proxmoxra, ott is van sok infó.

    Akkor már Én is kérdeznék az Alpine-vel kapcsolatban.
    Jellyfin esetében is van tapasztalat? Jelenleg Ubuntu van alatta, és itt vanHardware Transcoding, passthrough etc..

  • stigma
    addikt

    Szia!
    Összevissza válaszolok... :DDD
    Rendszernek valami kicsi SSD/NVME, vagy a most filléres Intel optane teljesen jó.
    Azért jó, hogy kicsi, mert clonezillával gyorsan lehet menteni/helyreállítani. A rendszer mellett nekem nincs semmi.
    Az SSD-t hozzáadod LVM-thin meghajtóként, erre mehetnek a VM-ek, LXC-k.
    8 GB rammal szerintem LXC és azon belül is Alpine LXC a legjobb, mert kevesebb ramot kér, mint a debian.
    HA-nak is elég a konfig, az elég takarékos. Több ram és CPU csak akkor kellene, ha sok ESP eszközöd lenne, aminek a frissítése eltarthat egy ideig, ha nincs elég kraft.

    Hopva tűnt hely meg ilyesmi: lsblk parancs. Ott lesz az, csak nem úgy... :D
    Logoutban keress proxmoxra, ott is van sok infó.

    Hi, köszi az infót.
    hát valami 32GB-os régi SSD-m van ami Sandisk M.2-es talán, megkeresem és kipróbálom vagy valami kisebbet veszek.
    Többi infót köszi, még sokat-sokat olvasok + tanulok aztán majd jelentkezem.

    HAOS-hez majd vagy ezt veszem SMLIGHT SLZB-MR4U vagy a gyárit HA Connect-ZBT-2,
    ESP-s eszközöket egyenlőre nem tervezm...egyenlőre :DDD

    Logout-ot meg el is felejtettem, gyors rákerestem és van pár cikk iletve az áltaald írt ugóbbi "AdGuard Home és Unbound költöztetés" elvolasvom.

    Köszi a gyos és bő választ. :R

  • Sziasztok.

    Beléptem a klubba, miniPc-m megjött(HP Prodesk 600 G3 mini), melyet ami egy Intel i5-6500T, 8GB ram, Samsung EVO 860 (240GB) rendszer, Samsung nvme 512SSD (VM)
    Remélem a felállás jó lesz :DDD

    1hsz-ből illetve innen próbálom magamba szippantani a tudást:
    Proxmox Beginner’s Guide: Everything You Need to Get Started

    https://www.wundertech.net/proxmox-ve/Proxmox VE Helper-Scripts

    Kérdésem az lenne, hogy 9.1.1-et telepítettem tegnap este, látom már van 9.2, majd Updatelek valamikor.
    Most játszós Homelab lenne, reméljük 1 hónap alatt sikerül kitanulnom a dolgokat.
    Tervben az van, hogy HAOS menne rá VM-ben illetve 1 db Ubuntu /debian lenne amin dockerezgetnék vagy lehet hogy külön-külön LXC-k még nem tudom, mert új a téma és családapaként majd este 10 után fogok vele foglalkozni.
    Kérdéseim:
    1. Linkelt videot ha végigkattingatom (Etterprise aupdate tiltás, NAS elérés felcsatolása backup miat, stb), első körben elég ugye?
    2. ext-ben telepítettem a 240GB-os Evo 860 SSD-re. Fura az, hogy rendszernek 70Gb-ot lát, szabad helynek 140GB-ot, de ugye a 240-es SSD kb 232GB, így a fennmaradóval mi a helyzet? Én telepítésnél nem formáztam semmit sem, csak ext4-et válaszottam.
    3. 8GB rammal mennyire lesz élhető HAOS + 1VM vagy pár kisebb LXC konténer? Adguard vagy Nginx Proxy manager
    4. Mivel SSD-n fut a renszer és a tárolás is, ezért célszerű az 1.hszbne lévő 2 parancsot beírnom? fogyazsztás csökkentése + SSD degradálódott parancs ahsználatára gondolok
    5. Rendszer SSD-nek gondolom egy Samsung EVO 860 240GB-os gondolom túlzás, de aki piciben csinálja még mint én, neki mekkora lemezmért az ajánlott?
    pl.: felezzem meg, mert elleszek rajta, max a másik 120GB-ra meg Proxmox Backup vagy LXC konténer backup kerüljön?

    Válaszokat előre is köszi. :R

    Szia!
    Összevissza válaszolok... :DDD
    Rendszernek valami kicsi SSD/NVME, vagy a most filléres Intel optane teljesen jó.
    Azért jó, hogy kicsi, mert clonezillával gyorsan lehet menteni/helyreállítani. A rendszer mellett nekem nincs semmi.
    Az SSD-t hozzáadod LVM-thin meghajtóként, erre mehetnek a VM-ek, LXC-k.
    8 GB rammal szerintem LXC és azon belül is Alpine LXC a legjobb, mert kevesebb ramot kér, mint a debian.
    HA-nak is elég a konfig, az elég takarékos. Több ram és CPU csak akkor kellene, ha sok ESP eszközöd lenne, aminek a frissítése eltarthat egy ideig, ha nincs elég kraft.

    Hopva tűnt hely meg ilyesmi: lsblk parancs. Ott lesz az, csak nem úgy... :D
    Logoutban keress proxmoxra, ott is van sok infó.

  • stigma
    addikt

    Sziasztok.

    Beléptem a klubba, miniPc-m megjött(HP Prodesk 600 G3 mini), melyet ami egy Intel i5-6500T, 8GB ram, Samsung EVO 860 (240GB) rendszer, Samsung nvme 512SSD (VM)
    Remélem a felállás jó lesz :DDD

    1hsz-ből illetve innen próbálom magamba szippantani a tudást:
    Proxmox Beginner’s Guide: Everything You Need to Get Started

    https://www.wundertech.net/proxmox-ve/Proxmox VE Helper-Scripts

    Kérdésem az lenne, hogy 9.1.1-et telepítettem tegnap este, látom már van 9.2, majd Updatelek valamikor.
    Most játszós Homelab lenne, reméljük 1 hónap alatt sikerül kitanulnom a dolgokat.
    Tervben az van, hogy HAOS menne rá VM-ben illetve 1 db Ubuntu /debian lenne amin dockerezgetnék vagy lehet hogy külön-külön LXC-k még nem tudom, mert új a téma és családapaként majd este 10 után fogok vele foglalkozni.
    Kérdéseim:
    1. Linkelt videot ha végigkattingatom (Etterprise aupdate tiltás, NAS elérés felcsatolása backup miat, stb), első körben elég ugye?
    2. ext-ben telepítettem a 240GB-os Evo 860 SSD-re. Fura az, hogy rendszernek 70Gb-ot lát, szabad helynek 140GB-ot, de ugye a 240-es SSD kb 232GB, így a fennmaradóval mi a helyzet? Én telepítésnél nem formáztam semmit sem, csak ext4-et válaszottam.
    3. 8GB rammal mennyire lesz élhető HAOS + 1VM vagy pár kisebb LXC konténer? Adguard vagy Nginx Proxy manager
    4. Mivel SSD-n fut a renszer és a tárolás is, ezért célszerű az 1.hszbne lévő 2 parancsot beírnom? fogyazsztás csökkentése + SSD degradálódott parancs ahsználatára gondolok
    5. Rendszer SSD-nek gondolom egy Samsung EVO 860 240GB-os gondolom túlzás, de aki piciben csinálja még mint én, neki mekkora lemezmért az ajánlott?
    pl.: felezzem meg, mert elleszek rajta, max a másik 120GB-ra meg Proxmox Backup vagy LXC konténer backup kerüljön?

    Válaszokat előre is köszi. :R

  • Proxmox 9.2 release notes

    Fokent a HA es clusterre hegyeztek ki, de van WebUI valtoztatas is. Vegre van a DRS-nek megfeleloje. Eddig ezt hianyoltam

    :R
    Frissült is. Semmi bánat nem volt szerencsére.
    LXC-nél:
    Add the mount point option idmap to configure the UID/GID mappings on individual mount points without affecting the global container mapping.Per-mountpoint idmappings only work for unprivileged containers, while privileged containers remain unaffected.

    AI-t megkérdeztem, ennek csak ott van jelentősége, ha az UID range-okkal kevertünk valamit LXC-nél. bamm, másra gondoltam, sebaj.

  • tasiadam
    Topikgazda

    Proxmox 9.2 release notes

    Fokent a HA es clusterre hegyeztek ki, de van WebUI valtoztatas is. Vegre van a DRS-nek megfeleloje. Eddig ezt hianyoltam

  • VANESSZA1
    őstag

    Hát nálam még volt IPv6 tiltás, crontab kell ehhez és pár sor egy konfig fájlba. Szolgáltatások átnézése, a frissítős scriptem átírása az alpine+docker kombóra, apk szerver választása (automatikus, egy parancs ez is). A régiból a konfig és modeláek másolása, IP és mac address átvitele... apróságok, de fontosak.

    Van-e értelme váltani? Itt alapvetően a docker a nagy és a frigate, szal. nem látványos a változás. Kevesebb szolgáltatás, kisebb méret és nálam így elfogytak a debian LXC-k. Majd összeszedem és lehet dobok erre is valamit logouton.

    Az szupi lenne.
    Már csak a kíváncsiság, meg hát egy kicsit ha lesz a kert és a medence takarítás után időm lehet hogy megnézném. :R

  • Mint nagy frigate használó, mi az a pár apróság ezen felül amit linkeltél?
    Bár én beépitett Coral-t használok, és így minimális CPU-GPU használat van, nem tudom hogy érdemes lenne-e nekem..

    Hát nálam még volt IPv6 tiltás, crontab kell ehhez és pár sor egy konfig fájlba. Szolgáltatások átnézése, a frissítős scriptem átírása az alpine+docker kombóra, apk szerver választása (automatikus, egy parancs ez is). A régiból a konfig és modeláek másolása, IP és mac address átvitele... apróságok, de fontosak.

    Van-e értelme váltani? Itt alapvetően a docker a nagy és a frigate, szal. nem látványos a változás. Kevesebb szolgáltatás, kisebb méret és nálam így elfogytak a debian LXC-k. Majd összeszedem és lehet dobok erre is valamit logouton.

  • VANESSZA1
    őstag

    ééés már a Frigate-t is Alpina "hajcsa". [link]
    Azért nem ennyire egyszerű, kell még pár apróság.
    Minimum LXC méret az 11 GB, CPU használat változása nem jelentős, ram használat ca. 15%-al csökkent. Bizony a Frigate nem kicsi. Claude-val összeraktuk a yolov9t 320 model-t is hozzá, elvileg ez sokkal okosabb, mint a default, ami rengeteg fals detect-et hozott. Tesztelgetni, nézegetni nem volt még időm.
    A következő lépés majd kikapcsolnia detect-et, ha itthon vagyunk, illetve rólunk felvétel sem kell igazán... de ez már Home Assistant.

    Mint nagy frigate használó, mi az a pár apróság ezen felül amit linkeltél?
    Bár én beépitett Coral-t használok, és így minimális CPU-GPU használat van, nem tudom hogy érdemes lenne-e nekem..

  • VANESSZA1
    őstag

    Szintén elengedtem. Örülök hogy legalább a ram-okat felhúztam a szeróban és a desktopon 32Gb-re amikor még jó áron volt (talán még többet kellett volna lol). Új vga totál felejtős - nagyot ugrottak a lokál modellek, láthatóan megugrasztotta a keresletet is...

    Azért még az alza-nál ki lehet fogni nagyon jó áron (a jelenlegi árakat nézve) például 32es kit DDR4 3200 sodimm 144 ajro volt egy hete.
    De hát nem vettem, mert így is annyi van itthon, hogy a gyerekek dobáloznak vele az udvaron :DDD :W

  • ééés már a Frigate-t is Alpina "hajcsa". [link]
    Azért nem ennyire egyszerű, kell még pár apróság.
    Minimum LXC méret az 11 GB, CPU használat változása nem jelentős, ram használat ca. 15%-al csökkent. Bizony a Frigate nem kicsi. Claude-val összeraktuk a yolov9t 320 model-t is hozzá, elvileg ez sokkal okosabb, mint a default, ami rengeteg fals detect-et hozott. Tesztelgetni, nézegetni nem volt még időm.
    A következő lépés majd kikapcsolnia detect-et, ha itthon vagyunk, illetve rólunk felvétel sem kell igazán... de ez már Home Assistant.

  • danih
    veterán

    Költözés után terveztem egy 3 tagú cluster csinálását + egy 1 diskes nas vásárlását, de mikor elkönyveltem, mennyire fájna, inkább hagytam a fenébe a gondolatot :D :D
    1 node kéne egy 8 gigás VGA-val, meg 1 node low power CPU-val, és maradna a mostani meg erős nodeként. De hát, ez pár száz ezer ft

    Szintén elengedtem. Örülök hogy legalább a ram-okat felhúztam a szeróban és a desktopon 32Gb-re amikor még jó áron volt (talán még többet kellett volna lol). Új vga totál felejtős - nagyot ugrottak a lokál modellek, láthatóan megugrasztotta a keresletet is...

Új hozzászólás Aktív témák