Aktív témák
-
Wickey
csendes tag
Így hogy átolvastam gondoltam értekezek egy picit arról, hogy miért is elegendő egy 5W-os ellenállás a magashangszórók elé egy ~100W-os hangdoboznál.
A helyzet az, hogy mondjuk az én hangdobozom átviteli karakterisztikája viszonylag egyenes vonal 35-20.000Hz között. Ez azt jelenti hogy 1W teljesítményű változó frekvenciájú sinusz jellel gerjesztve a kimeneti hangnyomást egy lineáris karakterisztikájú mikrofon lineárisnak fogja mérni, és felrajzol egy vízszintes vonalat mondjuk 84dB-nél a frekvenciától függetlenül.
Ha viszont mérés közben bennt vagy a süketszobában (mert beengedtek, mert csöndben tudsz maradni, és mert nem szórakozol azzal, hogy füttyögéssel, tapsolással stbstb. elrontod a mérést, amitől a kinnt dekkoló többiek rövidesen idegbetegek lesznek, középtávon dzsihád, hosszútávon még az épületből is kizavarnak), akkor te ezt úgy fogod hallani, hogy nagyon halk mély, erősödő közép, majd nagyon nagyon hangos magas. Az emberi fül ugyanis nem lineárisan érzékeny. Ezt egy dB(A) görbén lehet szemléltetni (az emberi fül érzékenysége a frekvencia függvényében)
Ezért minden, emberi fogyasztásra szánt anyagot ezzel a dB(A) görbével súlyoznak. Értsd: hogy szép egyenletesnek halld, megbikázzák a mélyeket, lecsavarnak a közepekből, és tolnak egy nagyon picit a magasakon.
Magyarán, ami tökéletesen jól látszik kimeneti jelszint mérőkön, vagy leadott teljesítmény mérőkön is (a régi videoton erősítőkön volt ilyen pl, meg a régi magnódeckeken voltak ilyen szép kis mókás LED-sorok), hogy amikor jön a dumci dumci, akkor a dumci dumci ütemére szépen megugrik a teljesítmény (akár közel százszorosára), vagy a jelszint (mondjuk 15-18dB-el). Mélyhangtartományban a kimenő teljesítmény azonos szubjektív hangerő mellett közel 100szorosa is lehet a magastartományban levőnek. Szóval, amíg a mélyhangszóró izzad, és füstöl a 40-50W sinuszos teljesítmény alatt, addig a magashangszóró vasár és ünnepnapokon kap 2-3W-nál több teljesítményt. Nekem idestova 5 éve tökéletesen elég az 5W-os ellenálláshálózat a magashangszóróm előtt (4x50W sinuszos teljesítményű házimozi erőlködővel (1,5A biztosíték 230V-on), még az az igazi békebeli fajta, nem ez a manapság divatos integrált sz@r).
Aktív témák
- Milyen monitort vegyek?
- OLED monitor topik
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Big in Japan - japán játékokról, kötetlenül
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Napelem
- borg25: Kórházi beszámoló
- Robot fűnyírók
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- További aktív témák...
- Ohh Lenovo ThinkPad P15 G2 Tervező Vágó Laptop -75% 15,6" i5-11500H 32/1TB RTX A2000 4GB /1 Millió/
- UHH! HP EliteBook 850 G8 Fémházas Multimédiás Laptop 15,6" -40% i7-1165G7 16/512 Iris Xe FHD EU-HUN
- IBM PS/1 2168-552 486SX-25
- ASUS ROG Strix RTX 2080 Ti OC 11GB
- Acer Swift 3 (SF314 54) i5 / 8GB RAM / SSD / FullHD / kiváló állapotban!
- BESZÁMÍTÁS! ASUS H87I-PLUS H87 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel
- AKCIÓ! Sony PlayStation4 PRO 1TB fekete konzol extra játékokkal garanciával hibátlan működéssel
- Csere-Beszámítás! Asztali számítógép PC Játékra. I5 12400F / RTX 3070 / 32GB DDR4 / 1TB SSD
- Google Pixel 8A 128GB 12 hónap garanciával
- Részletfizetés , Acer Nitro V 15 minimálisan használt uj állapot sok garancia
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest