-
Fototrend
Új hozzászólás Aktív témák
-
félisten
válasz Gambito #105933 üzenetére
Itt a strixnel is az extremere gondoltál?
Nem az Extreme-re gondoltam, hanem a Hero-ra. Az Extreme esetén már akkora a felár, hogy csak akkor válaszd, ha tényleg a leges-legjobbat szeretnéd.
Mi a baj az intel lannal ?
Amennyire én követem a visszajelzéseket, mintha az Intel hálózati kártyákkal (bár ott is főleg a Killer féle változattal) lenne több probléma. Csomageldobások, megmagyarázhatattlan szakadások, stb.Talán Dr. Akula többet tud erről mondani. A korábbi témát a topickeresővel kikeresheted (Intel kulcsszó, nem sokkal korábban volt, tehát nem kell sokat visszapörgetni).
Ahogy az előbb is írtam, lehet, hogy ezt picit túldimenzionáltam, elnézést kérek.
Akkor mostmár nem a tápfázis számít egy lapba, hanem a 10 g lan ? Hamár tápfázis, akkor jól értesültem, hogy a 7800x3d nem szereti a tuningot?
Ezt a kettőt egybe venném, és hátulról kezdeném.Igen, az 7800X3D-nél alapvetően nagy általánosságban annyi van, hogy meg kell nézni az adott proci mennyire húzható lefele a PBO negatív beállítás terén, ahol még stabil. Ez szílicium lottó első körben, másfelől bár van köze az alaplap VRM-hez, már a közép kategóriás B650 deszkák is kényelmesen megugorják ezt a szintet (ie.: amennyire én követem az eseményeket, lapcserénél még nem volt olyan X lapban ment mondjuk PBO all core -20, Y lapban viszont -30 is ment, vagy csak -10).
A másik tuning megoldás az ECLK tuning, tehát az alap 100Mhz-es frekvencia emelése, ami viszont összetettebb téma, bevallom annyira nem is értek hozzá, én anno próbáltam emelni, de nálam a B650E-E-nél jön minden vele, és annyit nem hozott a konyhára, hogy érdemes legyen vele foglalkozni. [Itt egy gyors Google találat a közelmúltból ilyesmiről]
Ehhez még annyit tennék hozzá, hogy egy 7800X3D esetén már aligha fogsz játékokban CPU limitbe ütközni, ha csak nem 1080p LOW-ba játszol az RTX 4090-essel (élek az előítélettel, hogy nem ez a terved), vagy eleve CPU intenzív játékokkal játszol (Civilisation, Total War, stb.). Szóval hiába tuningolod, cserébe amit kapsz, az maximum jobb Cinebench pontszám, mert a hétköznapi felhasználásban pontosan nulla hozadéka lesz.
Ezek mellé tegyük oda, hogy a 7800X3D nem egy éhes proci játékok közben, 50-60W-ot eszik átlagosan, CPU intenzív játékoknál se fog 80W felett fogyasztani. Itt eljutottunk a VRM témához: hiába raksz világbajnok VRM-el megvert alaplapot alá, akkor se fogsz érte semmi pluszt kapni. Ettől függetlenül a gyatra VRM-el szerelt lapokat célszerű kerülni, de azért egy jó közepes árszint felett ezt már kb. bármelyik megugorja.
Itt visszatértünk az alaplap kérdéshez: az AMD Ryzen esetén teljesen más világképre kell rákészülni, mint az Intelnél sokan megszokták (megszoktuk). Az alaplapgyártók is tisztában vannak ezzel, tehát nem tudják a deszkákat úgy pozícionálni, ahogy anno tették.
Ebből az következik, hogy egyszerűen a körítés terén kapsz pluszt, persze, megkapod az igényesebb tápellátást, megkapod a jobb PCB-t és minőségi elektromos komponenseket, de a lényeg a szolgáltatások terén van. A hátsó panelre kirakott BIOS reset gomb, gyors oldó gomb a VGA és az M.2 SSD-k gyors és kényelmes kivételéhez, minőségi alaplapi audio codec, 10Gbps integrált hálókártya, integrált Wifi7 modem, meg persze kismillió RGB led jár a plusz pénzért cserébe.Pont nemrég volt téma, hogy csak az X670E deszkákon találni olyat, hogy két teljes értékű PCI-Express 5.0 M.2 SSD csati van kivezetve. A B650E-k esetén nincs ilyen, vagy ha van, akkor kompromisszummal (pl. a második M.2 esetén a VGA csatin x16 helyett x8 sáv lesz csak). Pedig a PCI-Express 5.0 csatornák a CPU-tól érkeznek, tehát abszolut semmi köze az alaplapi chipsetnek hozzá.
Az alaplap gyártók így szalámizzák fel a piacot, különítik el a különféle árszinteket.
[Az AM5 / Zen4 topicban elkezdtem egy összefoglalót hegeszteni] , nagyon az elején van még, de lehet érdemes átnézni...
[ Szerkesztve ]
Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.
-
félisten
válasz Gambito #105927 üzenetére
Ha nincs limit és mindenből a legjobbat, de nem extrém áron szeretnéd, akkor ASUS ROG Strix X670E Hero, Gigabyte X670E Aorus Xtreme vagy MSI MAG X670E ACE például.
A topic javaslatok terén az Intel hálókártyákat kerülni javasolják, az AsRock csúcs Taichi lapjaiban márpedig Intel Killer van.Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.
-
Milka 78
nagyúr
válasz Gambito #95170 üzenetére
Leegyszerűsítve más kondikat használ és hőcsöves a vrm borda rajta.
A Carboon nem rossz lap, valahol az Aorus Elite körül van, talán picit alatta.
A 2 Asus meg szintén Elite alatti szint, kicsit melegedős vrm van rajtuk. Persze ettől még használható lapok, de picit túl vannak árazva.[ Szerkesztve ]
-
Milka 78
nagyúr
válasz Gambito #95160 üzenetére
Giga Z390 Auros Pro kb mindenre elég, mehet neki komolyabb oc is és egy i9-től sem jön zavarba.
Ha nagyon budgetbe gondolkodsz akkor Giga Z390 Gaming X. Ő is kiszolgál egy értelmes fesszel történő oc-t 9700k alá viszont i9 alá csak korlátozottan használható (alulfeszes oc).Köztes megoldásként Giga Z390 AORUS ELITE. Picit jobban melegszik rajta a vrm mint a PRO-n, de amúgy rendben van.
[ Szerkesztve ]
-
palfitom
félisten
válasz Gambito #84455 üzenetére
Ha túllépünk az 50k-s kereteden, akkor igen, jó vételnek számít.
Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!
-
Milka 78
nagyúr
válasz Gambito #84453 üzenetére
Az Extreme 4-nek erősebb a vrm része,felsőbb kategória,ráadásul ezek tükrében az a 4 ropi nem tétel.Az a másik része,hogy a Coffee topic gazda,jómagam és még számos aktív tag Extr4,K6 és Taichi-t használ (szinte tök ugyan az a bios) így dögivel van tapasztalat,mitöbb a Coffee témaösszefoglalóban is egy K6 oc guide van mellékelve ami igen csak részletes.
[ Szerkesztve ]
-
palfitom
félisten
Új hozzászólás Aktív témák
Ha kérdezel, feltétlenül közöld a következőket:
1. Mennyit szánsz az alaplapra?
2. Milyen hardverek alá szeretnéd?
3. Milyen méretű lapot szeretnél?
4. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB 2/3,SATA 2/3,PCI,PCI-E,...)
5. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
6. Szeretnél tuningolni vagy nem?
7. Használt, vagy új alaplap?
8. Fontos e a lap kinézete (színe,design,rgb,...)
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
Összefoglaló tele van alaplap ajánlásokkal, kérdés előtt nézz rá, sanszosan válaszra lelsz.
Ha az alaplapoddal kapcsolatos kérdésed van ami nem függ össze a vásárlással (beállítások, OC, stbstbstb...) vagy csak valami meghibásodott akkor látogasd meg az "Nem indul és mi a baja a gépemnek " illetve az "Azonnali alaplapos kérdések órája" topikot! Ez egy ajánlós/vásárlós topik!
Ha nem a témával kapcsolatos a mondanivalód, látogass el az Alaplap OFF topik-ba.
- iPhone topik
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Horgász topik
- Hisense LCD és LED TV-k
- PlayStation 5
- Mikrotik routerek
- Call of Duty: Black Ops 6
- Kompakt és jól szellőző alumíniumházzal indítja a jövő évet az Antec
- További aktív témák...
- Beszámítás! ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Kingston Fury Beast memória - 2x8 GB DDR5, 5200 MHz, CL40 (KF552C40BBK2)
- Beszámítás! ASUS ROG STRIX B250F GAMING alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Gigabyte 4.gen i7-es félkonfig! fejlesztés miatt, eladó! FoxPost ON!
- MSI alaplap
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest