Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz Pubszon #17184 üzenetére

    Tehát a tranzisztorral a GND-t kapcsoljuk le a LED-ektől.

    Nem így "mondják". Inkább a bázist testre téve és ezzel megszüntetve a bázisáramot, megszűnik a kollektoráram, ami nyitott állapotban a LEDeken folyik át.

    TP120, ezt néztem.

    Használható, de ez olyan "ágyúval verébre" megoldás lenne.

    Nincs olyan, hogy bázis feszültség? Gondolom van egy minimum feszültség amivel kapcsol.

    Van olyan és bipoláris tranzisztor esetén ez 0.6...0.7V körül van, TP120-nál (mivel ez Darlington) ennek duplája. Ugyanakkor nem annyira a bázisfeszültség a fontos - aminek persze meg kell lennie -, hanem a bázisáramnak, tudnillik egy bipoláris tranzisztor áramot erősít. FET-ek esetén sokkal nagyobb szerepe van a feszültségnek, mert azokat már feszültséggel kell vezérelni.

    10V-al hajtva el lehet hagyni az ellenállást? Így nagyon kis ellenállású kellene, kevesebb mint 0.5Ohm meg kevesebb mint 0.1W esne rá. :U

    El, de nem garantált semmi, ez pedig függ a LED paramétereinek szórásától. Ugyanakkor mint írtam a 10V nagyon a határon, vagy határ alatt van 3 darab ilyen dióda esetén. Még a tranzisztoron is marad egy reziduális feszültség, ami ezúttal is függ a bázisáram értékétől (is), ezt VCEsat-nak hívják. A TP120 esetén pedig ez már legalább 1V nagyságú.
    Ezért érdemes 12V-ról táplálni, vagy különválasztani a LEDeket.

    PNP tranzisztor esetén az emitter van a pluszra kötve, a kollektorból a GND felé a LEDek. Ilyenkor az Arduino kimeneti jeleit is meg kell fordítani, a LEDek "0" kimenet esetén fognak világítani.

Új hozzászólás Aktív témák