Új hozzászólás Aktív témák
-
dfdfdf
őstag
Szia
Extra fényerejű ledből is van több fajta ....
Meg kell nézned az adatlapját a lednek és ott le van írva a fényereje valamilyen mértékegységben vagy lumenben vagy candellában (sorry ha helytelenül írom a mértékegységeket). De azt is nézd hogy a víztiszta ledek inkább egy helyre "fókuszálnak" de a simák jobban szórják a fényt.
Találtam kompett választ egy másik helyen bemáésolom neked de hangsúlyozom találtamA LED feszültség-áram karakterisztikája igen meredek. Tegyük fel, egy LED nyitófeszültsége mondjuk 1.85V, 20 mA áramnál. Ez a feszültség az áramtól kis mértékben függ csak, így mondjuk 15 mA áramhoz tartozik 1.8V. Ekkor a belső ellenállása du/di= 50mV/5mA= 10 Ω. Mit is jelent ez? Azt, hogy ha feszültség kényszert alkalmazol, akkor igen kis feszültségváltozás igen nagy áramváltozást fog okozni a LED-en. Mi több, nem tudod, mekkora a LED nyitófeszültsége, mivel az hőmérsékletfüggő. Így nem igazán tudod megmondani, pontosan hány voltos egy LED, noha éppen a meredek karakterisztika miatt ez igen fontos lenne. Mi akkor a megoldás?
A megoldás az, hogy nem feszültségkényszert alkalmazol, hanem áramgenerátorosan hajtod meg a LED-et. Azaz építesz egy olyan szerkezetet, ami a LED-en eső feszültségtől függetlenül állandó, mondjuk 20 mA áramot folyat rajta. A feszültség pedig kialakul a LED-en, éppen akkora, amekkora ki szeretne alakulni rajta. Ha változik a hőmérséklet, kicsit változik a nyitófeszültség is, de az áram akkor is 20 mA marad.
Persze egyszerűbb alkalmazásokban nem kell nagyon elbonyolítani. De egy előtét ellenállás mindenképpen kell. Egyrészt kellene tudni, milyen LED-ről van szó. Ha nincs katalóguslapja kéznél, akkor mérni volna jó. Mondjuk veszel egy 560 Ωos ellenállást, sorbakötöd a LED-del, 12 V-ra kapcsolod, s megméred, mekkora feszültség esik a LED-en. Mondjuk ez 2V lesz. A rajta folyó áram pedig (12V - 2V)/560 Ω = 17.9 mA.
Ebben az esetben az elkészítendő áramkörben sorba kötnék 4 LED-et, az ugye 4*2V=8V nyitófeszültség. Marad az előtétellenállásra 12V - 8V = 4V. 20 mA áramhoz az Ω-törvény alapján 4V/0.02A= 200 Ω tartozik. Válasszuk az ehhez közel álló 220 Ω-ot a szabványos sorból. (Tudom, valamelyik sorban a 200 Ω is megtalálható.) Az ellenállás disszipációja P=(4V)2/220 Ω = 73 mW, tehát 100 mW-nál nagyobb teljesítményű ellenállás már megfelelő lesz.
. Ha menő fényt akarsz POWER LED a barátod
.
-
And
veterán
Szobai környezetben teljesen normális. Miért lenne baja? Ahhoz tűzforrónak kéne lennie. Az ellenállásoknak van maximális disszipációjuk (az a teljesítmény, amit még el tudnak fűteni), ez az adott típusra - méretre - jellemző. Hagyomágyos ellenállásoknál általában 1/4W-nál nincs is kisebb terhelhetőségű.
(Az aktuális disszipáció számítása: P= U^2 /R,
ahol P: a teljesítmény [W], U: az ellenálláson mérhető feszültség [V] és R: az ellenállás [Ohm].) -
And
veterán
Mehet bele külön tápvezeték, de minek? Az 5V-os belső táp csak annyi hátránnyal jár, hogy - talán vörös kivételével - egyik ledből sem tudsz (vagy már nem ajánlott) két darabot sorbakötni. De a billenyű tápvezetéke biztos elbír néhányszáz mA pluszterhelést, abba meg sok led belefér.
-
-
And
veterán
Kell számolni az ellenállás fogyasztásával is, de ezt LukE már megtette, hisz a 12V a teljes soros kapcsoláson esik, az ellenállást is beleértve. Te viszont billentyűzet belsejében szeretnél ügyködni, ahol a +5V az egyetlen tápfesz (gondolom nem szeretnéd kívülről külön táplálni a világítást). A dolog ezzel annyiban módosul, hogy kék/fehér ledből nem tudsz többet sorbakötni, mert ahhoz kevés a tápfesz. Tehát egy led+ellenállás sorbakötve, így az egy ledre eső fogyasztás 5V * 0,02A= 0,1W lesz. Persze ebből a soros kapcsolásból többet is köthetsz a +5V / GND közé, ha több ledet szeretnél.
-
Batman2
őstag
Szevasz
De mivel növeli a fogyasztó össz ellenállásást (LED+ellenállás együtt), az áromfelvétel csökken. Azonos feszültség mellett a nagyobb ellenállású fogyasztó kevesebb áromot fogyaszt, mivel kisebb áromerő tud átfolyni rajta, a kisebb ellenállású pedig többet fogyaszt, mert tőbb árom tud rajta átfolyni.
Így lehet a LED áromfelvételét szabályozni, hogy hány mA-t vegyen fel.
Üdv.: -
Batman2
őstag
Szevasz
Igen, külömböző színü LEDeket nem érdemes és ajánlatos sorba kötni, mivel az egyik jól, vagy tul erősen menne, míg a másik gyengén vagy éppen jól működne, de ez sohasem egyszerre következne be, tehát valamelyikkel mindíg baj lenne. Elvileg, ha közéjük teszel nehány ohmos ellenállát, akkor a feszültségesések jobban meg tudnak oszlani az egyes LEDekre megfelelő értékre, de a párhuzamos kötés, külön ellenállásokkal az igazán jó megoldás ebben az esetben.
Üdv.: -
Batman2
őstag
Szevasz
Összeadod a LEDek nyitófeszültség értékét és ha az pont annyi lesz, mint a tápfeszültséged értéke, akkor elvileg lehet ellenállás nélkül, direktbe bekötni, de a gyakorlatban ezzel nagyon vigyázni kell, mivel itt akár pár század volt változás is befolyásolja a LEDek áramfelvételét, így könnyen a maximumuknak a sokszorosát vehetik fel, ami a tönkremenetelüket jelenti általában.
Tehát ebben az esetben is ajánlok legalább egy nehány ohmos ellenállást, ami korlátozza az átfolyó és felvehető aromerőt!
Így már nagyobb felszültségváltozásokat is átvészelhet károsodás nélkül.
Üdv.: -
LukE
veterán
Egy sorba lehet kulonbozo szinu ledeket kotni. Beraksz egy X, egy Y es egy Z szinu ledet, osszeadod a nyitofeszultsegeiket, es azt vonod le a tapfeszbol, ahoz szamolod ki az ellenallatot.
Merhogy soros kapcsolasnal minden tagon ugyan akkora feszultseg esik...
Ha parhuzamosan akarsz akpcsolni ledeket, akkor illik minden agba kulon ellenallat rakni. -
Esmein
nagyúr
Ez nem így van.
Pl 5 voltra szeretnél kötni 2 darab piros ledet.
A piros lednek mondjuk 1.9 volt a nyitófeszültsége, 20 mA kell neki.
A két ledet párhuzamosan kötöd, velük sorba az ellenállás.
1.9 v esik a ledeken a többi az ellenállaton. Zárt áramkörben soros kapcsolásban minden elemen ugyanakkora áram folyik, (jelen esetben 40 mA kell a két lednek) fogod magad R = U/I képlettel kiszámolod, hogy 77,5 Ohm-os ellenállás kell két ledhez. Ha 6 db ledet szeretnél 5 voltról működtetni akkor mondjuk 3,1V/0,12A=25,8 ohm. Bár ez nem elegáns megoldás, mert minden lednek más a karakterisztikája, minden ledet párhuzamosan kellene kötni és velük külön külön egy ellenállás sorban.
Azért kell ellenállás, mert lehet hogy a feszültség stimmel, de a led se tudja hány mA-t akar átengedni, meg kell neki mondani egy ellenállással( merthogy ugye túl meredek a led nyitási görbéje, és mondjuk ő azt mondja hogy oké, kapok mondjuk 1.9 helyett 2.1 voltot és a 2.1 volton nem a max 25mA-t engedi már át, hanem 60-at mondjuk és kiég mint a huzat.)
[Szerkesztve]
Új hozzászólás Aktív témák
- PlayStation 5
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- Milyen légkondit a lakásba?
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Telekom mobilszolgáltatások
- Asztrofotózás
- Motoros topic
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- DUNE médialejátszók topicja
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- További aktív témák...
- FSP Vita GM1000 gold 1000w tápegység bontatlan 10 év gyári garancia
- Jövök már! Addig is itt a VÍZ! Kolink Umbra Void AIO 240mm ARGB INGYEN FOX az árban
- SUNSHINE READY! Mert Fehérben is látható! Observatory MX MESH ARGB - Fehér INGYÉ MPL
- Asus Rog Thor II 1000W Platinum OLED RGB Moduláris Tápegység
- ASUS TUF Gaming 1200W Moduláris Tápegység PCIE 5 ATX 3 2x 12VHPWR
- Bomba ár! Huawei Matebook 14 - i7-10GEN I 16GB I 512SSD I Nvidia I 14" 2K Touch I Cam I W11 I Gari!
- Csere-Beszámítás! Custom vizes számítógép játékra! I7 12700KF / RTX 3090 / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- Dell D6000 univerzális dokkoló USB-C/ USB-A, DisplayLink & Dell WD15 (K17A) USB-C + 130-180W töltő
- LG 65C4 - 65" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - 1000 Nits
- Samsung S9 Plus 64GB Fekete / Normál állapotban / 12 hónap jótállással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest