-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
airotkiv
csendes tag
Sziasztok,
beszélgessünk a várható időjárásról -- régebbi rendszertulajok, mi a tapasztalatotok a jégesővel? -
KrAt
veterán
Úgy akartam, mert a bejövő hőérzékelő meghülyül, hogy a kimeneti hőmérséklet kisebb, mint a bejövő
Z_A_P: nem, a kazán 1 szobával van amúgyis odébb, de mivel előtte is bojlert használtunk, pontosan tisztában vagyunk vele, mennyi víz megy elmásodik kérdésre lásd feljebb...
-
Caranita
aktív tag
3. magas fesz bejelentésre jött válasz:
nem látják indokoltnak, hogy mérjenek, mert volt már 2 mérés februárban meg áprilisban, amikor mindent a legnagyobb rendben találtak, szerintük nem valószínű, hogy számottevő változás állt be ezen idő alatt.Gondolom itt már nincs mit tenni, marad a napi többszöri leállás
-
4D4M
aktív tag
Lehet, hogy ez nem egy gyakori feature a gyártóknál. Szolár előtéttartály köthető pl erre a kazánra, pedig nem tartozik a prémium gyártók közé...sőt. Meglepődnék, ha ezt nem tudná kezelni egy Vaillant, Viessmann...
Konkrétan ki lett próbálva amúgy vagy csak egy jóslat volt? Milyen típus?...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
nessh
tag
Bocsánat, erre esetleg tudtok mondani valamit? [link]
Megnéztem a panelek adatlapját:
Open circuit voltage: 41,1
Voltage at maximum power: 34,112db esetén ezekből hogy jön össze a 630???
-
gorbep
senior tag
Az Voc általában 20°C-ra van megadva, és a hőmérséklet csökkenésével nő... egy -15°C -os hajnalon induláskor lehet meglepetés, ha a 41,1V-al kalkulálsz... Felépítés függő, mi történik ha átléped a busz feszültség felső határt... csak hibára fut a rendszer, vagy kipukkan a közbenső kör...
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
asdf_
veterán
Az szerintem egy belső feszültség lesz, amire először feltornássza az inverter a PV1 feszültségét és utána csinál AC-t belőle. A fent lévő panelekből ugyebár nem tud ekkora feszültség keletkezni, ha jól emlékszem a számokra. Nekem az a tippem, ezzel az értékkel csak szervizesnek kell foglalkoznia.
[ Szerkesztve ]
-
cinemazealot
addikt
Nem ismerem a szolár inverterek lelkivilágát, de szerintem a bus voltage egy köztes feszültség szint, amit a napelem string-ek DC feszültségéből "transzformál át" és amiből aztán az aktuális AC hálózati feszültséget "transzformálja le".
Ehh... megelőztek. De úgy fest, nem mondtam túl nagy hülyeséget.
[ Szerkesztve ]
-
asdf_
veterán
válasz cinemazealot #47714 üzenetére
Pont annyit értek hozzá, mint te, így vagy egyformán jóra gondolunk, vagy mindketten hülyeséget gondolunk
[ Szerkesztve ]
-
senki68
senior tag
Kösz . Azon valahogy átsikolttam.
De nem hiszem, hogy ez lesz a megoldás. Már a funkcióját tekintve sincs sok köze a HMV-hez.
"Solar előtét tartály. Feladata: a solar tágulási tartály megvédése.
Amennyiben a solar rendszerben extrém magas hőmérséklet keletkezik, a forró víz keveredik az előtét tartályban lévő hideg vízzel, és így a már lehűlt víz nem okoz kárt a solar tágulási tartályban." -
cinemazealot
addikt
Arra azért figyelj, hogy ha a jelenlegi string-et akarod bővíteni, akkor igyekezz olyan panelokat keresni, amik karakterisztikájukat tekintve minél közelebb vannak a jelenlegiekhez. Ha tehát ezek monokristályosak (talán ez az?), akkor az új is legyen az, illetve a max. teljesítménynél leadott áramerősség is legyen nagyjából azonos!
-
nessh
tag
válasz cinemazealot #47718 üzenetére
Igen erre figyelek, köszi.
Szerintem új stringen lesznek. -
Yellow73_a
tag
Sziasztok,
E.On Távleolvasási portállal kapcsolatban lenne kérdésem.
Régóta regisztrált felhasználója vagyok.
Az szép meg jó, hogy 15 percenként le tudom olvasni az éppen aktuális betáplálási és termelési adatokat, vagy bizonyos intervallumokra le tudok kérni statisztikát.
De a villanyóra állásokat (1.8.0 és 2.8.0) miért nem lehet belőle kinyerni?
Vagy ki lehet, de én nem találok valamit a rendszerben?Nálam így néz ki a felület, most éppen a kezdetektől lekért statisztikát mutatja.
Ugyebár ezeknek az "Összesen -A ás +A" értékeknek többé-kevésbé egyezni kéne a villanyóra állással (legalábbis a ma nulla órai értékekkel), de vannak eltérés. Az elmúlt közel négy évben voltak napok, ha nem is olyan sok, hogy a riportok 0 betáplálást mutatnak egyes napokra, amikor igenis volt betáplálás, ezért a lekért statisztika némileg elmarad a villanyóra állástól.
Ráadásul az itt látható statisztika is hibás, mert a napi betáplálási maximum érték jóval nagyobb, kb 29 kWh, és értelemszerűen az átlag sem jó, mert az kb 14 kWh
De ha már az E.On távleolvassa magát a villanyóra állásokat, akkor én miért ne olvashatnám ki ezeket az értékeket a távleolvasási portálból?[ Szerkesztve ]
-
hevepapa
senior tag
-
VaZso
senior tag
válasz Yellow73_a #47721 üzenetére
Szerintem én látom a konkrét óraállásokat, de még nem hasonlítottam össze, eltérnek-e.
A jelentésnél ki lehet választani, miről készítsen, és itt van olyan opció, hogy pl. 1-1:1.8.0*0 vagy 1-1:2.8.0*0 - más a piktogramjuk is, olyan régebbi HDD-jelhez hasonló.
Ezzel napi bontásban látom a kWh értékeket, nálad viszont nem ezekből vannak a fenti adatok. -
Yellow73_a
tag
Lőnél egy screenshotot?
Úgy néz ki nálad is a képernyő, mint nálam?
Nálam ott van a jobb felső sarokban pár ikon, köztük egy HDD jelhez hasonlító ikon (egymásra rakott három tányér), annak az a neve, hogy számlázási adatok, de az halványszürke, arra nem tudok kattintani.
Az ütemezett jelentésnél pedig az alábbi lehetőségeim vannak: -
hevepapa
senior tag
válasz senki68 #47724 üzenetére
Tavaly nyáron több hírben is volt hogy a jégkármentesítő rendszer generátorkezelői halálos fenyegetéseket kaptak, mert a gazdák szerint miattuk volt akkora aszály. Gondolom úgy vannak vele, hogy minimálbérért annak hiányzik az ilyen fenyegetés, akinek két anyja van. Le is állították több megyében.
[ Szerkesztve ]
-
hevepapa
senior tag
válasz Frankie50 #47727 üzenetére
Talán igen, de azért a hozadéka az is volt hogy a lakossági ingatlanokat is védte. Ha az XY település melletti földeknél ment ez a rendszer, akkor azért gondolom a településen is kisebb esélye votl a nagyobb jégesőknek. Nem értek hozzá, de nekem így a logikus. MO-n elég sűrűn vannak a települések, szóval a "köztes föld védelme" talán segít ott is.
-
ssarosi
tag
válasz Yellow73_a #47725 üzenetére
45557-es hozzászólást nézd meg
-
VaZso
senior tag
válasz Yellow73_a #47725 üzenetére
-
Yellow73_a
tag
válasz ssarosi #47732 üzenetére
Köszi,
Kapisgálom már.
Mondjuk még nem sikerült teljesen konfigurálnom a dolgokat, arra nem jöttem még rá, hogy egy jelentésből bizonyos oszlopokat hogyan vegyek ki, amikre nincs szükségem. Sorokat ki tudok venni, de oszlopokat nem.A +A-t és a -A-t úgy szeretném megjeleníteni, mint az idézett hozzászólásban lévő munkaterület bal alsó képe
[ Szerkesztve ]
-
4D4M
aktív tag
válasz senki68 #47717 üzenetére
Ez most csak szemantikai kérdés, mert a költő valójában bármilyen tartályra gondolt, ami HMV-t tárol és a kazán elé van kötve. Letlégyen az biomassza, napkollektor, vagy esetünkben solar villamos energia által fűtött is.
A manualban erről szóló szakasz így hangzik:
3.15 NAPKOLLEKTOROS RENDSZER CSATLAKOZTATÁSA.
A kazánt előkészítették arra, hogy napkollektorok által max. 65 °C-ra előmelegített vizet kapjon. A vízvezetékre a kazán előtti hidegvíz csatlakozásra minden esetben helyezzen el egy keverőszelepet. A működés optimalizálásához, ahol az érzékelő még nincsen beszerelve a kazánba, a napkollektoros rendszer által előmelegített víz csövére egy érzékelőt kell telepíteni. (lásd 38. ábra): ha nincs érzékelő, akkor érdemes az A6 paramétert “1“-re kell állítani (HMV termosztát) ellenkező esetben, amennyiben az érzékelő már megvan a kazánban, az A6 paramétert “0"-ra kell állítani. Ez az érzékelő lehetővé teszi, hogy ha előmelegített víz érkezik a kazán hidegvíz csatlakozásához, a kazán nem visz be felesleges energiát, csak annyit, amennyi esetlegesen még szükséges a kívánt melegvíz hőmérséklet eléréséhez. A kazán nem kapcsol be, ha a belépő víz hőmérséklete kellően magas. Mindkét esetben (ha van érzékelő vagy ha nincs), javasoljuk a t3 paramétert (napenergia késleltetésének időzítése) úgy beállítani, hogy elegendő ideje legyen az előmelegített víznek arra, hogy a napkollektoros rendszer tárolójából a kazánig elérjen. Minél nagyobb a távolság a tartálytól, annál nagyobb várakozási időt kell majd beállítani. Ezekkel a beállításokkal, amikor a HMV igény előáll és a t3 paraméter adott, ha az érkező víz hőmérséklete nagyobb vagy egyenlő a kazánon beállított kívánt értékhez képest, a kazán nem kapcsol be. Megjegyzés: a kazán megfelelő működése érdekében a napkollektor szelepén beállított hőmérsékletnek 5°C-kal nagyobbnak kell lennie, mint a kazán kezelőfelületén beállított hőmérséklet.
#47737 Winne: sajnos egyszerűbb lesz a megfejtés, ha rápillantasz az inverter által eltárolt fázisfeszültségértékekre. Vélhetően 250V felett jár a rádiócsendeket megelőzően.[ Szerkesztve ]
...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
senki68
senior tag
Manulat nem találtam meg.
Ez azért érdekes, mert ugye elvileg tudja fogadni, /100 különféle beállítással/ de melegvíz meg majd csak délután lesz ha délelőtt megnyitom a csapot
Nem győzött meg.
De igazad van, van olyan kazán ami le tudja kezelni. Kár, hogy a fűtési funkciója elég gyenge.
-
asdf_
veterán
-
VaZso
senior tag
válasz Yellow73_a #47736 üzenetére
Szerintem csak azokat az "oszlopokat" add hozzá a jelentéshez, amit meg szeretnél jeleníteni.
-
gorbep
senior tag
válasz senki68 #47724 üzenetére
Itt nálunk a kezelőt megfenyegették tavaly a "laposföld hívők" mert úgy gondolták az ezüst jodid miatt van aszály... sorban fel is mondtak, nem maradt kezelő... Az átlag magyar értelmi-szellemi színvonala sajnos az őskor szintjére süllyedt...
Sokat szélsőségesedtek a viharok... ha nem menne a rendszer itt is lennének almányi jegek.... de nincsenek... így mindenki reklamál... Le kellene állítani a rendszert, rögtön mindenki értékelné, és követelné vissza!
[ Szerkesztve ]
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
ftamas0201
senior tag
válasz gorbep #47743 üzenetére
Jónéhány éve nálunk itt a faluban van Tolna megyében, három házzal feljebb üzemel. Azóta jég csak elvétve keletkezik, akkor is rengeteg esővel és nagyon apró, de nem sűrűn. Leginkább iszonyat nagy cseppekké alakul, ebből is tudhatjuk hogy valószínűleg ez jégként esett volna le ha nem lenne. Az hogy befolyásolja-e a csapadékot vagy sem azt kitudja, ez nem fog kiderülni, ilyenekbe úgysem fognak beavatni senkit, összeesküvés elméletek meg mindig is lesznek mint minden mással kapcsolatban is
-
gorbep
senior tag
válasz senki68 #47745 üzenetére
Azért olvass utána...
https://www.nak.hu/szolgaltatasok/jeger
A rendszer a jégkár mérséklésére szolgál, szinte sosem tudja teljesen megakadályozni a jeget... csak nagyon nem mindegy, hogy 2mm-es daraszerű jég hullik, vagy 8 cm-esek labdák, amik besomják a panelt, de még az autót is simán hullámosra verik...
A kristálymagok kijuttatásával csökken a jég valószínűség, és jelentősen nő a jégkristályok száma, amivel az átlagos jég méret csökken jelentősen...
De segítek:
A rendszer megszünteti a jégesőt?
Jelenleg nincs olyan alkalmazott technológia, amely teljesen megszüntetné a zivatarfelhőket, illetve a jégesőt. A jégesők előfordulásának valószínűsége soha nem zárható ki teljesen, azt viszont garantálni lehet, hogy a lehulló jégszemcsék mérete kisebb lesz annál, mint amelyek a rendszer használata nélkül hullanának le. A jégképződésbe való mesterséges beavatkozás nyomán ugyan több jégszem keletkezik, mint természetes körülmények között, de a kialakuló jégszemek mérete kisebb lesz, ezáltal a keletkező jégkárok is kisebbek lehetnek. Ezért is kapta az országos jégkármérséklő-rendszer elnevezést.[ Szerkesztve ]
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
gorbep
senior tag
válasz senki68 #47747 üzenetére
Ha szerinted a kár ugyan annyi, akkor itt essen 2mm-es hódara, nálad meg 8 cm-es jéggolyó...
Magyarok csak a pénztárcájuknak hisznek... Te is akkor hiszed el, ha a jégállomás közelében évi 1000 Ft lesz a panel biztosítás, nálad meg 50 000 Ft, mert ott nincs...
[ Szerkesztve ]
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs