-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Vismajor01
addikt
Megnézem. Az előző hszben a termelt KWH az az invertertől jön.
Mert ha az inverter azt irja h A héten X-t termeltem és B héten X/4-et akkor tökre érteném.
De nem, A és B hét is X inverter szerint, mig a betáplálás A héten X B héten meg X/4
Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H
-
Geresics
Topikgazda
válasz Lasersailing #51695 üzenetére
Csinálj kérlek egy átnézeti rajzot a teljes rendszerről, mert így, hogy időnként adsz hozzá plusz infókat, így nem könnyű segíteni.
Az pedig, hogy már fel van rakva szintén nem sokat segít neked. Kérdezel, mi adunk választ. Hogy ez teszik-e a kivitelezőnek, már más kérdés. Nyilván ha telepítés előtt jön a kérdés, akkor nem lenne ilyen gond, de utólag ezen kár rágódni.
(#51700) Lasersailing
5 napelemmel csak 5 napelemet lehet párhuzamosan kötni. Sem négyet, sem hatot, sem tizet.
Létezik "Y" MC4 csatlakozó, de én tetőn nem szeretem a kötéspontokat. Ha le van kábelezve az inverterbe, akkor ugyan többet kell kábelezni, de egyrészt nincs kockázat a tetőn, másrészt akár ott át is lehet kötögetni dolgokat, ha az ember játszni szeretne vele!u.i.:
2023-ban én már 100%, hogy nem vennék "Light" invertert! Ma már alap kellene legyen a monitoring!*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
4D4M
aktív tag
válasz Vismajor01 #51701 üzenetére
Megjegyzem, hogy természetesen GSM modullal rendelkező okosmérő kell ahhoz, hogy felhőbe jussanak az adatok. Mostanság volt aki csak sima ad-vesz mérőt kapott tavleolvasas nélkül.
#51702 Geresics:
Létezik "Y" MC4 csatlakozó, de én tetőn nem szeretem a kötéspontokat
–
Csak érdekességként, mitől nagyobb kockázat az Y MC4 mint a sima?[ Szerkesztve ]
...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
senki68
senior tag
válasz Lasersailing #51700 üzenetére
Általában azonos számú, és típusú panelokat kötünk párhuzamos stringbe, hogy azonos stingfeszültség legyen. A termelt áram meg úgyis összeadódik.
Tehát ha 5 déli panel van 1 stringen azzal tudsz párhuzamosan kötni 5 keleti panelt, a többi 20 meg mehet 1 stringbe.
Szerintem.A Tigo-ról meg helyedben megkérdezném Muth Gergelyt
-
ecaddsell
aktív tag
válasz its_grandpa #51620 üzenetére
Nem ártana definiálni mi a kisebb áramszünet, mennyi a fogyasztók fogyasztása, milyen napi eloszlásban stb.
Ha rendszeresen feltölt-kisüt ciklusokat tolsz az ólomakkuba akkor a mondás az, hogy 50% alatt nem érdemes sokszor kisütni mert azt nem bírja (valahol itt van az össz. áttolható energia maximuma.)
Azaz pl. hiába tud a 24V 100Ah akku 2.4kWh-t, alig több mint 1kWh-t tudsz kivenni belőle.
Két ilyen akku jóindulattal 2.5kWh (mert a használattal degradálódik is).
Jó minőségű/jól kondicionált akku élettartama ha keveset használják akár 10év is lehet, de az 5 év reálisabb és max. 500 ciklus. Amelyik hamarabb jön.Azaz két akku költségén a teljes élettartalmukban kb. 1000kWh-t tudsz áthajtani.
Ha a havi fogyasztásod kb. 200kWh, akkor a napi valamivel több mint 6kWh. Ha ez egyenletes lenne akkor kb. 1/3-ad napot tudsz áthidalni vele. Persze mivel nem egyenletes és ha nappal a napelemet használod ez kb. 1 északára bőven elég kell legyen, ha tele akkuval indulsz.
Baj akkor van, ha nem totálba nyomja a nap, mert akkor nemcsak a fogyasztóid nem tudja ellátni, hanem nem is tölt. Ha ekkor tudsz a hálózatról tölteni akkor OK, ha nem akkor az első borongós nap után bukik a dolog.Egyébként én pont kb. 1 hónapja amikor volt az a nagy vihar teszteltem az alapvetően HO-ra (laptop+külső monitor) tervezett cuccot két hűtővel (ha a fagyasztó rész leolvad az gáz) áramszünet miatt. Kevésbé izgalmas lett volna, ha nem kell elutaznunk, de így is megúsztuk (10 órás volt az áramszünet, a hűtők több óra állás után 200W-ot fogyasztottak mikor indultunk).
Több borongós napot nem fogsz tudni értelmes mennyiségű akkuval áthidalni.
-
User_2
tag
Nyugodtabb lennék, ha a tetőrtérben vezetett DC vezetékek védőcsőben lennének.
kérdések ezzel kapcsolatban:1, lehet-e, érdemes-e külön védőcsőben vezetni a + és - vezetéket?
2, flexibilis vagy merev falú védőcsőben? mindegy?
3, kell-e érdemes-e eltömíteni a védőcső be és kimeneti végeit? hogy pl pára, pók egyéb ne másszon bele?
4, ha kivitelező nem "szeretné" védőcsőben vezetni, és a csatlakozási dokumentációban lévő tervben sincs említve védőcső, én ragaszkodhatok-e védőcső alkalmazásához?
5, adhatom-e én a védőcsövet? (mondjuk azt a villanyos flexi vagy szilárd csövet, ami egyébként is van itthon) vagy jogi/garanciális okokból mindenképpen a kivitelezőnek kell adnia minden szereléket? -
4D4M
aktív tag
válasz User_2 #51706 üzenetére
1, lehet-e, érdemes-e külön védőcsőben vezetni a + és - vezetéket?
–
Lehetni természetesen lehet, érdemesnek nem mondanám. Ha hozzájárul a nyugodt alvásodhoz, akkor persze érdemes lehet.3, kell-e érdemes-e eltömíteni a védőcső be és kimeneti végeit? hogy pl pára, pók egyéb ne másszon bele?
–
Ha a védőcső egyik vége a beltérben van, akkor mindenképp le kell tömíteni (a párazáró réteg áttörését is). A kültérből bejutó eső se éppen vágyott, tehát a másik végére sem árt. Sikaflex általában betölti a funkciót.4, ha kivitelező nem "szeretné" védőcsőben vezetni, és a csatlakozási dokumentációban lévő tervben sincs említve védőcső, én ragaszkodhatok-e védőcső alkalmazásához?
–
Szerintem tök alap, hogy védőcsőben van vezetve mindenhol a tetőbe lépés pontjától....mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
Lasersailing
senior tag
válasz Geresics #51702 üzenetére
OK, bocsánat, valóban egyszerűbb lett volna innen kezdenem...
Meg onnan, hogy köszönöm, hogy foglalkozol a problémámmal!
Bal felső kép: K-i tájolás, alsó sor, plusz alulról a második sor két bal oldali panelja van TIGO-val ellátva - felszerelve a tetőre
Jobb felső kép: D-i tájolás, de rossza a rajz: Alsó sorban csak két panel fért el, felette sorban 1 panel, legfölső sorban 2 panel - felszerelveAlsó kép: Itt az alsó sorba lesz betéve a +1 elem, ami ki lett szedve a jobb felső képből. - nincs felszerelve
Jelenlegi terve a kivitelezőnek:
a két fölső kép lesz egy stringen az alsó meg egy másik stringen.Az inverter light, de van hozzá wlan kártya (ráadásul megvettem már rége + engedély is erre van - szóval azt már nem bántanám...). Akkor nem lehetett másmilyen invertert kapni, örültem, hogy kaptam wlan kártyát light-tal, de megvettem volna a nélkül is. ***** ELMŰ/EON 10 hónapig "gondolkozott" az MGT-n, majd kiszúrta a szemem 5eFt-tal...
Csak hogy minden egy helyen legyen:
- inverter:
Fronius Symo 8.2-3-M light + WLAN kártya
- panel:
Risen 445W
voltage Pmax 37.54V
current PMax 11.86A
Open circuit voltage 45.09V
Short circuit current (Isc) 12.57 A
Maximum system voltage DC1500V -
mjani1172
addikt
A szaldóhoz (amíg van) mit kell állítsak az energiapp-ban?
Addig oké, hogy a mértékadó éves fogyasztást 0-ra állítsam, de van alatta egy "Résszámlázás az éves fogyasztás 1/11-ed része alapján" az be legyen pipálva? -
4D4M
aktív tag
válasz Vismajor01 #51708 üzenetére
Minél fiatalabb a mérő annál nagyobb eséllyel egyre butább, mert hiánycikké kezd válni a hardver, de mindenesetre regelj a távleolvasási portálon, aztán kiderül.
...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
4D4M
aktív tag
A frissítés / nem frissítés témához:
Changelog: 3.27.1-3
New features
/ System perfomance improved.
/ EN 50549-10 Implemented.Bugfixes
/ IT security: NTP vulnerability fixed.
/ Incorrect English translation has been corrected.
(Fronius)...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
redingitell
senior tag
A jelenleg fent levő panelek (Q-Cell Qpeak-DUO-G8+ 350 W Mono) tipusúak. Segítenétek abban, hogy ajánlotok ezekkel a panelekkel kompatibilis elemeket bővítés céljából?
Az inverter Huawei SUN 2000-6KTL M0. 2 stringen 9-9 db panel val keleti és nyugati oldalon. Mekkora teljesítménnyel bővíthetem maximálisan?
Korábban kérdeztem ezzel kapcsolatban, kaptam is segítséget, hogy valószínű sorban van kötve, és az áramerősségnek kell megegyezni. De elvesztem az adatlapok halmazában.... -
Geresics
Topikgazda
válasz Lasersailing #51709 üzenetére
Keleti háromszög: 5 optis párhuzamosan az 5 délivel. (Második sor középső optis már nem.)
Keleti paralelogramma: a 14 napelem sorbakötve a háromszög 4 árnyékmentesével és a maradék 1 optimalizálósával. A +1 napelem ha még nem került fel, akkor nem tenném fel, mert a 20 napelemes sztringet már lehet nem fogja szeretni az inverter -10°C esetén...
Ha valami mégsem így van, akkor sorry, de én már elvesztettem a fonalat a "minden tájolás egy irányba néz, de a napelemek be vannak rajzolva, de hibásan" résznél!*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
SPQR301
tag
Gondolkodtam, hogy vajon - a szokásuktól eltérően - miért visszakoztak a havi szaldó esetén. Arra jutottam, hogy nem politikai vagy korrektségi, hanem nyers pénzügyi oka lehet.
Ha az emberek kikapcsolnák a nyári hónapokban az elfogyasztott mennyiség megtermelése után a napelemüket, akkor már nem jönne ki a matek nekik. Nem csak mi, hanem ők is pénzt vesztenének!
Pl. Jelenleg éves szinten kb. ugyanannyit termelek, mint fogyasztok. Havi szaldó esetén télen kb. 1200 kWh-t kéne kifizetnem pluszban. Ezért H tarifával 25ft/kWh-t fizetnék. Ha nem lenne H tarifa, akkor 38/70Ft-ot.
Ezzel szemben állnak ugye a nyári hónapok, amikor a kikapcsolt napelem miatt az ország ugyanezt az 1200kWh-t elveszíti, és kénytelen piaci áron valahonnan máshonnan beszerezni. Ennek az ára, ahogy az Electricity Maps statisztikáit nézve ezekben a nyári, nem hétvégi, légkondis időszakban kb 200-300 euró/Mwh, azaz kb 80-120Ft/Kwh! (És ez csak a nyers áramár. Igaz hétvégén jóval kevesebb, de így is jellemzően több, mint a 25/38/70Ft!)
Szóval minden napelemes esetén, aki kikapcsolja a havi megtermelt mennyiség után a napelemét nem csak a napelemes bukik, hanem az állami is! (Ahhoz képest, mintha meghagynák az éves szaldót!)
Ennek a fő oka a rezsicsökkentés. Merem állítani, hogy amíg a rezsicsökkentés él, addig az éves szaldó is marad. (Ha nem lenne, akkor lehetne pl. 100Ft egy kWh ára, és adhatnának 40Ft-ot a visszatermelésért.)
A másik lába a dolognak, hogy a napelemes közösség részéről a kikapcsolás fenyegetését hihetően fenn kell tartani! Nem kell túltolni a dolgot, nem szabad a közszolgáltatást veszélyeztetni, tehát ne egy napsütéses nap kellős közepén kapcsoljuk le koordináltan. Elég ha éjszaka kapcsoljuk le, sokan és konzisztensen, így is komoly gazdasági nyomást lehet kifejteni.
[ Szerkesztve ]
-
-szabi-
addikt
A nyári 50-55% közötti értékeid ingadozása így 5%,.
A sajátom azért furcsa mert nagy a szórás, azért gondoltam esetleg rosszul számolok.#51603 HunChris
#51604 4D4M
Nálunk ütemezők nincsenek erre manuálisan magunktól kell átállni.A mi rendszerünk két hónapja van kész és most megy ez a szaldó cirkusz.
Hogy tudom ellenőrizni, hogy mi a szolgáltatónál-kereskedőnél tényleg szaldós elszámolásban vagyunk? -
asdf_
veterán
válasz Lasersailing #51700 üzenetére
Ez alapján min. 150 V bemeneti feszültség kell az inverternek.
200 V.
Betáplálás indító feszültség (Udc start) 200 V
És a gyártó oldalán nézzél ilyeneket, ne valami himihumi forgalmazóén. És ne a lightot, filléres különbség a datamanager (az egész koltsegvetéshez).
[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
Ma volt az MNNSZ és a MANAP egyeztetni a Kormánnyal:
Index cikk*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
ssarosi
tag
Na ezért nem kell a lakosságnak visszatermelnie, max. akkor, ha beérik fillérekkel.
[link]
2017 óta 1GW-nyi napelemparkot telepített (talán üzemelteti is).[ Szerkesztve ]
-
senki68
senior tag
válasz Geresics #51727 üzenetére
Most olvastam. Még mindig hazudnak.
"Az Energiaügyi Minisztérium azt közölte, hogy a fennálló elszámolási rendszer megváltoztatására és a bruttó elszámolás bevezetésére január elsejével életbe lépő brüsszeli előírás kötelezi a tagállamokat."
Ezt megint ráverik brüsszelre és a nép be fogja venni.
-
VaZso
senior tag
válasz SPQR301 #51719 üzenetére
Ha valóban sokan lekapcsolnák az invertereket, akkor előfordulhat, hogy ténylegesen ők is vesztenének rajta... de lehet, hogy belegondoltak abba is, hogy nem célszerű az önkormányzati választások előtt sem ennyivel magukra haragítani a vidéki lakosság jelentős részét, erre még sokan emlékeznének (ilyet sem szoktak csinálni).
Nyilván okkal jött elő a kérdés, jelentős részben a tavaly téli bizonytalanságok miatt. Normál környezetben lehet, hogy nincs különösebb baj a szaldóval rendszer szinten, de, ha abból indultak ki, hogy idén is jelentős áremelkedések lesznek az energiapiacon, jó ötletnek tűnhetett ezzel visszafogni a hazai piacot (igaz, amit villamos energiából spórolnánk, "azt" gázból elfogyasztjuk, bár ez is lehetett cél a tárolók töltöttsége miatt).
Összességében valószínűleg nem éri meg beleállniuk ebbe, bár még nem tudjuk, mire jutnak végül.
-
-szabi-
addikt
Mikor visszaküldtük a hálózati csatlakozási és egyéb dokumentációkat kaptunk egy visszaigazoló levelet, hogy milyen dokumentumok érkeztek be.
Viszont a hálózathasználati és a villamosenergia vásárlási szerződések visszaküldése után nem kaptunk semmilyen visszajelzést.
Szóval jó lenne ezt valahol látni, ellenőrizni. -
cOxeR
Ármester
-
Lasersailing
senior tag
válasz Geresics #51718 üzenetére
Köszönöm szépen!
Egyeztetek a kivitelezővel ez alapján.Korábban írtad (#51702) az Y-MC4 csatlakozót: ezzel jól értelmezem, hogy az első panel alatt lehet a párhuzamosítást megcsinálni?
Azaz inverter --> DC vezeték --> tűzeseti leválasztó --> DC vezeték (részben tető) --> Y-MC4 --> 5 tigos K-i panel --> Y-MC4 --> vissza a tűzeseti leválasztóig
--> 5 D-i panel -->(Vastagon kiemelve próbáltam írni a "párhuzamosított" részt)
Jól értelmezem így kellene a párhuzamosítást csinálni, ha elfogadom a tetőn párhuzamosítást?#51725 ASDF_: Később írtam (#51709, biztos láttad már azóta), van datamanger kártyám is. Jogos, hogy a gyártó honlapján nézzem, de nálam értelmezési gondok is voltak...
És köszönöm Neked is meg senki68-nak is!
És nem összeugrasztani akarlak, csak kérdezem, hogy itt azt írta senki68 , hogy mehet 24 panel egy stringre, most meg Geresics nem ajánlja a 20. panel felrakását. Melyik az igaz?
A 24 még 410-es panel volt a 20 meg 455-ös, de 20*410 = 9840, 20*455=9100Vagy nem jól számolom?
[ Szerkesztve ]
-
senki68
senior tag
válasz Lasersailing #51735 üzenetére
Nem ugrasztasz össze, főleg, hogy sehol nem írtam 24 panelt.
Azt írtam a maradék 20 panel mehet 1 stringbe.
Mivel voltage Pmax 37.54V az összesen 750.8 volt , inverter max DC meg 800 volt.De mivel Geresics fórumtárs sokkal jobban ismeri a Fronius lelkivilágát, nyugodtan hallgass rá.
Én SE-ben vagyok jobban otthon. -
-
senki68
senior tag
válasz Lasersailing #51740 üzenetére
Most nem akarok kötözködni de tudod mi a különbség a párhuzamos és a soros között?
Van 2 stringed. 5-5 panel sorba kötve. Mindkét stringről jön egy fekete és egy piros vezeték. Tehát van 2 fekete és 2 piros vezetéked. A feketét a feketével a pirost a pirossal összekötöd.
-
senki68
senior tag
válasz Lasersailing #51742 üzenetére
Nem kell mérnöknek lenned, de ha ezt nem tudod akkor minek akarod csinálni?
Amúgy jó a rajz
-
otapi
tag
"Regisztrálj a területen működő engedélyes elosztó oldalán és ott pontosabb negyed órás adatokat látsz a mérő által jelentett fogyasztásrol és betáplálásról. Osszevetve az inverter adataival többet látsz."
Hol lehetne erről bővebben olvasni? ELMÜ/MVM párosnál vagyunk, a váltás óta csak az MVM honlapján tudom megnézni a számlákat, de ott csak az éves elszámoló van (a havit levettem nullára mióta fenn van a napelem). Az esetemben az ELMÜ lenne az a területileg illetékes engedélyes elosztó?
-
Frankie50
tag
válasz Andras6800 #51691 üzenetére
Nem! Én a havi jövedelmemmel állítom szembe, a szomszédban nyílászáró csere 4,7 M, fűtéscsere 3,5 M, és akkor még rendbe kell tenni szétvert lakást. Ha a haverok segítenek akkor is drága az anyag. Szóval ez független a tündérmesétől.
-
Jolida
tag
Ha az EON (korábbi ELMŰ) a hálózati engedélyes :
[link]
Regisztráláshoz szükséges egy érvényes e-mail cím megadása, valamint a fogyasztási helyhez tartozó információk megadása. Kérjük, ehhez készítse elő számláját, amin minden szükséges információ megtalálható
Kérjük, a HMKE mérőcserétől számítva két héttel később regisztráljon!
Fontos, hogy az adminisztráció megfelelően megtörténjen a rendszerinkben, és az ügyintézőink láthassák, hogy Ön már rendelkezik távleolvasható SMART mérővel.
Köszönjük! -
fujifilm1
senior tag
válasz Jolida #51747 üzenetére
Már 1 hónapja volt óracsere, 2 hétig azért utasították el a regisztrációt mert túl korai volt a kérés. (Még nem érkezett be a óracsere a rendszerünkbe)
Aztán meg azért utasították el mert IT hiba van.
Ma újból rákérdeztem, várom a választ.
Mondjuk azóta szépen működik a P1 portos óra leolvasó onnan nézem a pillanatnyi termelést fogyasztást.
Amúgyis mindenképpen jó döntés a helyi real time óra leolvasás. -
its_grandpa
tag
válasz ecaddsell #51705 üzenetére
A kisebb áramszünet legyen mondjuk ~ 1 óra.
Nemrég láttam a PIP5048 tesztjét (Mikrosilver).
Erősen bejött, hogy stabilan tartja a 230V output-ot, változó bemeneti feszültség ellenére.
Szeretném biztonságban tartani a nagy értékű fogyasztóimat, ez az egyik ok.A HO nálunk is szempont, egy notinak gyakorlatilag 7/24-ben mennie kell(het).
A HGW, router szünetmentesen van, a noti is bír ~ 3 órát.
Ami fontos lenne még azok a hűtők, nem szeretném beárazni a jelenlegi tartalmuk értékét.
Röviden, a biztonság nekem megér egy kövérebb 6 számjegyű össszeget.
PIP4024MT (4kw 24v) $571, EU raktárból, szállítással, mai áron 208 (ez nálunk mitől 325 ??? )
Napelem ~ 400Wp 6 db / ~ 70 = 420
Akku (ólom) 2* 12V/100Ah 100 (de nem kell feltétlen az induláshoz).
Ez összesen 630 + a szerelés.
A jelenlegi árak mellett nekem kb. 10-12 év alatt térülne meg, ha a 6 nyári hónapban 0 ft lenne a fizetendőm.
Vegyük egy gondolat kísérletnek, szellemi tornának.
(És kösz, szép hozzászólás volt).
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs