Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sisi22

    aktív tag

    válasz bandi0000 #17129 üzenetére

    Szóval így kvázi irreális az, hogy ledobják a papírt, délutánig mondj rá valami óraszámot, de a leírás meg eléggé részletszegény

    Dejavu... Huszoneve egy konferencian kellett egy kis prezit tartanom, meg aznap megkerestek, hogy nagyszeru online rendszert csinaltunk, meghivnak egy belso koros tendereztetesbe EU-s finanszirozasu onlany rendszer kiepitesere. Az elso kor utan negy ceg maradt, akkor jottek az erdekes feladatok, a legelso az volt, hogy toltsunk fel egy rendszertervet, es majd a gyoztesnek elaruljak a hardver es sw kornyezetet, hogy mire kell raszabni - na, attol kezdve csak egy ceg maradt versenyben es nagyon csodalkozott a tenderezteto. ;]

  • coco2

    őstag

    válasz bandi0000 #17129 üzenetére

    Szerintem túlgondolod. Simán csak szivatnak :)

    Óraszámot mondani olyan valaki tud, aki ugyan azt a feladatot már vagy 5x megcsinálta. És az az alapja annak, hogy tud mondani valamit. Aki életében először csinálja, teljesen esélytelen. Maximum lehet mondani valami körülbelül x 2.5-ös értéket, aztán remélni, hogy legalább abba biztosan belefér. Példának okáért számlázó program, ami már van a cégnél, és nem túl nagy alkalmazás ezernyi részlettel, hanem csak apróság - 3 hónap elég lesz. Ha nagyobb alkalmazás, oknyomozni kell, és se kép se hang amiből becsülhetsz, mondj rá 3 évet :)

  • dabadab

    titán

    válasz bandi0000 #17129 üzenetére

    Nálunk ez úgy néz ki, hogy az emberünk, aki úgy nagyjából admin szinten ismeri a szoftverünket meg elég jól a területet, ahol alkalmazzák, elmegy tárgyalni az ügyféllel és kiszedi belőle vagy együtt kitalálják hogy tulajdonképpen mit is akar (van, akinek csak halvány elképzelései vannak meg van, aki hosszú követelménylistával jön) és összerak velük egy olyan követelménylistát, ami nagyjából illeszkedik a mi szoftverünk logikájához.

    Aztán átvesszük vele mi, fejlesztők ezt a listát, megnézzük, hogy mi az, amit tudunk gond nélkül, mi az, amihez esetleg vmi ravaszabb konfiguráció vagy script kell meg mi az, ami tényleg új fejlesztés.

    Következő kör nálunk fejlesztőknél, hogy mit hogyan tudunk megoldani.

    Aztán a fejlesztési feladatokat szétszedjük kisebb, nagyjából belátható részekre, függőségek alapján csoportosítjük őket, aztán az egyes részeket planning pokerrel megbecsüljük.

    (Fontos lenne itt még egy plusz rész, ahol a tényleges fejlesztési idők alapján megnézzük, hogy mennyire voltunk pontosak és ha nagyon félrement valami, akkor miért, de ezt nehéz megvalósítani: az igényfelméréstől a konkrét megvalósításig viszonylag sok idő tud eltelni, szóval nem feltételnül emlékszünk már, hogy mit miért gondoltunk, illetve az időfelhasználást se trackeljük igazán.)

    Ennyiből szerintem látszik, hogy ami igazán fontos, az az első lépésben lévő ember munkája, szerintem azon bukik vagy áll az egész.

  • pelyib

    tag

    válasz bandi0000 #17129 üzenetére

    "Nálunk ugye vannak erre emberek, akik ezt megcsinálják," VS "nekem kell becslés közben gondolkodnom rajta, hogy kell rá nyél is, mert kalapálni akarnak"
    Ez azt jelenti, h aki elotted megcsinalja a specifikaciot szarul / hanyagul dolgozik. Az o kormukre kene koppintani.

    "délutánig mondj rá valami óraszámot, de a leírás meg eléggé részletszegény" ilyenre szoktuk adni egy XXXXL t-shirt size-t, ami kb a vegtelen. Ebbol a business szokta erti, h itt meg boven van mit csiszolnia az otleten.

    Mi most a RUP-al probalkozunk, szepen lassan vezetjuk be. Szepen vegigvezet, megvan mindennek a helye (nem csak a fejlesztoknek, de a businessnek is), ehhez mondjuk ismerni kell a sajat processeiteket es ahhoz kell adaptalni a RUP-t.

  • Ispy

    nagyúr

    válasz bandi0000 #17129 üzenetére

    Tipikusan az a helyzet, amikor vannak a konzulensek a programozó és az ügyfél között, amivel általában az a baj, hogy ezek az emberek nem programozók vagy nem voltak programozók, így nem is úgy gondolkodnak, nem azokra a kérdésekre adnak válasz és nem úgy, ahogy egy programozó tenné. Ezért is kell neked még pluszban dolgoznod...

    Nálunk a programozó közvetlen kontaktban van az ügyféllel, részt vesz a tervezési fázisban is, már akkor feszeget olyan kérdéseket, ami az ügyfélnek csak a bevezetés után 3 hónappal jutna eszébe. Persze ennek is van árny oldala, nem minden kocka tudja megértetni magát halandó emberekkel, szóval ja, nem egyszerű.

    És még ilyenkor is előfordul, hogy megbeszéljük, megtervezzük, leírjuk, megcsináljuk és nem válik be valamiért és módosítani kell, mert az élet azt mondta, hogy mindenki kapja be.

Új hozzászólás Aktív témák