Új hozzászólás Aktív témák
-
Reggie0
félisten
válasz
#65675776 #51 üzenetére
Mar egyszer mondtam, lehetnek mindennek marklar is a neve, mert a JEDEC szakmai szervezet es ugyis tudja mi mit jelent, csak eppen nem celszeru valasztas, mert sok hibara es felreertesre ad lehetoseget. Ezert celszeru tisztessegesen elnevezni a dolgokat, hogy azok teljesen egyertelmuek legyenek. Nem tudom, hogy ebben a gondolatmenetben mi olyan nehez es felfoghatatlan...
-
#65675776
törölt tag
A lényeg a jelziken van. De anélkül is tudja mindenki, hogy adott területen mi mit jelent. A vinyókon is jelzik, hogy milyen az átváltás. (Memóriakártyákon mondjuk nem feltétlenül szokás.)
Egyébként már nagyon régen is volt megállapodás, bár akkor még ekkora számok nem röpködtek az IT világban. Akkoriban viszont lehetett tudni, mert egyezményes volt, hogy a k a decimális, a K pedig a bináris prefixum.
-
dezz
nagyúr
válasz
#65675776 #51 üzenetére
A nemzetközi használatra szánt dokumentációkban az imperiális a default és jelzik, ha metrikusként van megadva. És persze mindig ugyanazt jelentik a prefixumok. De el kell ismerni, hogy a számítástechnikán belül sem egységes a kilo, mega, stb. jelentése. A 30-as, 40-es korosztály nem nagyon ismeri a bináris prefixumokat, de az iskolákban világszerte tanítják már pár éve.
-
#65675776
törölt tag
A szabvány önmagában nem ér semmit ha nem ismerik az emberek. Hiába vannak bináris prefixumok ha egyszer szinte senki sem ismeri őket. A JEDEC meg egy szakmai szervezet, ahol olyanok vannak jelen, akik tudják mi micsoda. Géprajzokon sincs mértékegység, mégis tudja mindenki, aki foglalkozik vele, hogy mit hogyan kell értelmezni.
-
Reggie0
félisten
-
LordX
veterán
válasz
#65675776 #44 üzenetére
Ehm, Amerikaiak. A NASA Mars Climate Orbiter nevű szondája volt az áldozat, amihez az ESA-nak semmi köze nem volt soha. A 4. pályakorrekciós manőverhez a szükséges erőt a földi irányítás fontban (pound force) számolta ki, és egy-az-egyben feltöltötték a szondára a számot, amit a szonda szoftvere Newtonban értelmezett.
-
#65675776
törölt tag
Nem amerikaiak és európaiak, hanem britek és európaiak. Egyébként az egészet ahogy kezelte az ESA egy nagy vicc volt. Az indításkor és az út során végig mint közös európai szondáról beszéltek. Amikor elvesztették vele a kapcsolatot leszálláskor, és bebizonyosodott, hogy lezuhant, egyből brit szondakánt hivatkoztak rá.
Az F-35 programban az amerikai és európai közös munkával semmi baj nincs.
Egyébként meg akkor is van tévedés ha minden szabályosan van leírva.
-
-
DRB
senior tag
-
DRB
senior tag
A fene sem tudja, talán széles körben valóban nem alkalmazták, de nekem volt elég sok Conner lemezem anno, azokon mind MiB-ban volt feltüntetve, természetesen MB-nak írták(ezek olyan 10-60 MiB-os lemezek voltak, talán még van valahol egy, majd megkeresem). Egyébként semmi nem változott az ég világon, csak létrehoztak egy új prefixum garnitúrát, kb 4 éve, annak érdekében, hogy elkülönítsék végre a bináris kilót a decimális kilótól, és mindenki a maga területén az oda illőt(kéne hogy) használja.
Amúgy anno nem volt nagy gond még ebből, valami olyasmi volt ez a történet, hogy egy szemfüles mérnöknek feltűnt(vagy programozónak, nem tudom), hogy az 1024 igen közel áll az 1000-hez, így elkezdett/elkezdtek kilóként utalni az 1024-re, illetve jelölni is kezdték. Annyi eltéréssel, hogy az SI kiló az k, míg számtech kiló az K lett(szándékosan), aztán elérkeztünk a megához, itt már nem jó a kisbetű nagybetű elkülönítés, mert a mega is nagy M, illetve a számtech mega is az lett, és így tovább, nyilván nem akartak kisbetűt számítástechnikusok, az olyan megaalázó lett volnaÉs ezzel kezdődtek a problémák, ezt kellett rendbe tenni, sikerült, de nehezen terjed, a lemezgyártók „trükkje” is a probléma tisztázásara ösztönözte az illetékeseket.
Az autós példa igen sarkos volt, csak érzékeltetni akartam a zűrzavart, illetve hogy lehetne még nagyobbat csinálni a meglévőből.
-
dezz
nagyúr
Mikor alkalmaztak a merevlemezgyártók (széles körben) 1024 alapú jelölést? (Lehet, de így hirtelen nem emlékszem.)
Az IEC (International Electrotechnical Commission) már régóta nem nézte jó szemmel a metrikus rendszer inkonzisztenciáját.
Szerintem a távközlésnek kicsit több köze van a számítástechnikához, mint az autóiparnak. De a számtechben is napi szinten alkalmazzák pl. a bitráta fogalmat, mértékegysége kilobit/s, ami 1000 alapú.
-
DRB
senior tag
A merevlemez gyártok visszatértek 1000-es szorzóra(pedig ők is bináris alapokon jelezték a méretet annak idején) annak érdekében, hogy GB-ban nagyobb számot lehessen írni a lemezeikre, ez tény, ez ügyben voltak még perek is, amiket el is vesztettek. [link] [link] Többek között ez is közrejátszott a témában a mai napig jelenlévő zűrzavar elmélyítésében, erre léptek, és kitaláltak egy új jelölést, ami tiszta vizet önthetne a pohárba, csak rohadt lassan terjed, és persze néhány érintettet hidegen hagy, mert nem érdekük. Bár mintha valahol olvastam volna, hogy a Seagate ígéretet tett, hogy GB-ban is meg GiB-ban is fel fogja tüntetni a lemezei méretét.
A távközlés azért kissé más tészta. Persze akad átfedés(nem is kicsi mostanság) a bináris alapokon nyugvó, és továbbra is így működő, számítástechnika, illetve a távközlés között. De ezzel az erővel az autóipart is belekeverheted a témába,itt is akad átfedés bőven, azután holnaptól KW-ban(vagy netán LE-ben, amiből van vagy háromféle, de tőlem lehetne Nm is, mind valamilyen mennyiség mértékegysége) kifejezni egy memória vagy merevlemez méretét vagy éppen fordítva, és GiB-ba lenne megadva egy verda teljesítménye.
(#29) daa-raa: Tök mindegy, csak úgy nagyjából belőttem az időszakot, egyébkét igen, a Pentium I-es nem tudta, a pro volt az első, ami 36 biten címzett.
-
dezz
nagyúr
Nem a merevlemezgyártók miatt, a távközlésben mindig is 1000-nek vették a kilot, 1000000-nak a megát, stb.
Az, hogy iparágon belül sem egységes a prefixumok kezelése, tarthatatlan állapot.
De, számít, éppen ezt fejezi ki a KiB, amit kibibyte-nak kell mondani, stb. A mai fiatalok már így tanulják (itthon nem tudom, mennyire veszik komolyan, kint nagyon).
(#25) proradeon: Semmi baj azzal a névvel.
-
Reggie0
félisten
válasz
proradeon #25 üzenetére
Vegulis. Meg maradhatnank a 7 bites ASCII-nal is.
A GB JEDEC szerint meg mindig 1024^3 . Viszont a JEDEC szabvany csak TB-ig van.(#26) DRB: Teljesen mindegy, hogy mit hasznalunk, ezeket szabvanyok irjak le. Az mas kerdes, hogy az informatikusok erre nem szoktak gondolni.
-
DRB
senior tag
Na ja, a merevlemez gyártok miatt(többek között), hogy továbbra is, bűntettelenül természetesen, megvezethessék a nem hozzáértőket. Az nem számít, hogy a számítástechnikában nem decimális, hanem bináris számrendszert használunk, és minden szám a 2-nek valamelyik hatványa, de mindegy, csak felbosszantom magam.
Egyébként nem kell elfelejteni, megmaradt az is, csak a GB most már 1000³-t jelent, míg a GiB lett az 1024³(vagy inkább 2³°)Bocs a nagyon offért.
-
Elképesztő, hogy mobil eszközökben már 2.3 GHz-es CPU van, erre most még jön ez is, hogy 3 GB RAM...
Lassan tényleg utolérik a PC-nél megszokott paramétereket. (Így nem meglepő, hogy csökkennek a PC eladások.) -
dezz
nagyúr
"Az új lapka ebből a szempontból tökéletes, hiszen a magassága csak 0,8 mm."
Valószínű több (belső) chippel sem magasabb lenne, hanem a területe lenne nagyobb.
(#1) Poetro: Ha olyan okos vagy (lennél), azt is tudhatnád, hogy:
Gb = gigabit
GB = gigabyteMég ha néhol rosszul is használják, akár divatozásból, de nem kellene külön terjeszteni.
(A többit már leírták.)
(#8) BatchMan: Mindig byte-onként történik a címzés. (Még ha nincs is kivezetve a 0-ás címvezeték, vagy akár az 1. sem.) Logikus lenne, ahogy írtad, de nagyon sok programot kellene átírni, stb.
(#13) dabadab: PAE/LPAE-vel nem.
(#20): Akkor tudod te...
-
dabadab
titán
válasz
bitblueduck #16 üzenetére
"PAE az nem x86 only tech veletlenul?"
Hasonlo megoldasok ezer eve vannak, pl. a Commodore 64 is tudott valami hasonlot, hogy a 8 bites buszaval meg tudja cimezni a 64k RAM-ot + 20k ROM-ot + 4k memory mapped IO-t (bar ez termeszetesen tok mas mechanizmussal mukodott, mint az x86-os PAE, de hasonlo celt szolgalt).
-
Male
nagyúr
Ahogy tjb007 is írja, az A7 szintén 1TB-ot tud használni, másrészt ezt a memóriát most jelentették be... mire készülékekbe feltűnik, az A9 eléggé kifutó lesz (most is már az igazából), másrészt ha be is építik, akkor olcsó készülékekbe megy, ahová meg marad a jelenlegi 512MB - 1GB, mert spórolnak, tehát nem az éppen bejelentett 3GB-os memóriát használják hozzá.
-
LordX
veterán
válasz
bitblueduck #16 üzenetére
A Cortex A7 és A15-ben LPAE-nek hívják, 40 bites címzést engedélyez, tehát max 1 TiB. (Processzenként marad a 32 bit.)
Az ARMv8 utasításkészlet magával hozza az AArch64-et, ahol már 64 bites regiszterek/pointerek vannak, de (az aktuális verzióban egyelőre) az összes címezhető tartomány még mindig "csak" 48 bit. (Mondjuk pont ugyanez van x64-en is, nem 64 bites egyik processzornak sem a teljes címtartománya.)
-
DRB
senior tag
Ez a memória kérdés roppant egyszerű, kizárólag azon múlik, milyen 32 bites prociról van szó, asztali vonalon már a 90-es évek közepétől alkalmazta az Intel a PAE-t, így 64GiB memóriával elboldogul akár egy Pentium I-es proci is, az AMD azt hiszem az Athlon prociknál használta először a PAE-t, a kilencvenes évek vége felé.
Viszont lenne egy kérdésem, ilyen LPDDRx memóriát, normál DIMM(240-pines asztali gépbe való kivitelben) nem gyártanak? Én nem láttam még, de azért mert én nem tudok róla, attól még lehet. Persze az is kérdés, hogy mennyit nyerek(vagyis takarítok meg) mondjuk egy 1.1 voltos rammal az 1.5 voltos helyett.
-
dabadab
titán
"Ez akkor lenne igaz, ha a cimbusz merete lenne kotott."
Miert, a cimbusz merete nem kotott?... Dehogynem.
"A jelenlegi 32 bites gepeknel sem 8 bites adatbuszt hasznalnak(hanem foleg 32 bitest), megis 4G a limit."
A jelenlegi 32 bites gepeknel tenyleg 32 bites cimbuszt hasznalnak, amivel tenyleg 4 GB-t lehet megcimezni, ezert nem ertem, hogy ez mitol lesz "megis".
-
BatchMan
senior tag
Ez a technológia lenne a SGS4 mini 1,5 Gbyte-os RAM-ja mögött?
-
F e Z o
veterán
"64kbyte memóriának mindenre elégnek kell lennie..."
-
Cobra.
őstag
Egyébként mi értelme 3Gb-os telefonnak, hogyha az alapokban még mindig 512Mb van és azokhoz kell optimalizálni a programokat?
-
Poetro
csendes tag
Nem azért 3Gb, mert a 4-nek nincs értelme, hanem mert az ARM procik még mindig 32 bitesek, és nem tudnak 4Gb-os memóriát kezelni.
Új hozzászólás Aktív témák
- Futás, futópályák
- OLED TV topic
- Acer notebook topic
- Motorola Edge 50 Pro - több Moto-erő kéne bele
- A GravaStar analóg klaviatúráira nem mondható, hogy konformisták volnának
- PlayStation 5
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Videós, mozgóképes topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
- Azonnali készpénzes AMD CPU AMD VGA számítógép felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
- LG 27UL500-W - 27" IPS - 3840x2160 4K - 60Hz 5ms - HDR10 - AMD FreeSync - 300 Nits - sRGB 99%
- Tablet felvásárlás!! Apple iPad, iPad Mini, iPad Air, iPad Pro
- Bomba ár! Dell Latitude E6520 - i5-2GEN I 6GB I 320GB I HDMI I 15,6" HD+ I W10 I Gari!
- Xiaomi Redmi A1 32 GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest