Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    Talán az Qualcomm bemutatójában volt, hogy valami 10-11 cég fog a Snapdragon X Elite-re építve PC-t (vélhetően miniPC-t vagy notebookot) készíteni.

    Elgondolkodtam, hogy vajon mi lehet az ARM PC iránti rajongás, rajongva vágyakozás oka.
    Elnézést, ezzel persze senkit nem akarok megbántani.
    Csak próbálom megérteni a felvillanyozódás okát, amit én magamon nem tapasztalok.

    Részben persze arról a végéről is meg tudom fogni, hogy eleve nem tanácsos valamiből kimaradni, ami lehet, hogy hatalmas dobás lesz. Mármint az, hogy mit tudnak az x86 alapú processzorok tervezői/gyártói az eléggé kiszámítható piaci irány szerintem és inkább az lehet kérdés hogy arm alapú PC-kből fúvódik-e - valamilyen okból kifolyólag - lufi, vagyis nagy lesz-e a roham az ilyen gépekért.

    Nyilván százezrek lesznek kiváncsiak csak mint újdonságra is, de ha a Windows olyan (ISA-agnosztikus), hogy semmilyen hátrányt nem szenvedsz attól, hogy x86 vagy Arm alapú processzort használsz, akkor a kiváncsiságon kívül mi vihet rá valakit (embert vagy céget), hogy inkább Arm alapú processzorral szerelt notebookot vegyen/kínáljon

    Az elmúlt néhány évvel ezelőtti általános vélekedéssel ellentétben az szerintem mára kiderült, hogy az x86 ISA miatt nem következett be plafon az elérhető IPC vonatkozásában és valójában csak az Intel lapkaméretre történő optimalizálása miatt tűnt úgy, hogy lelassult a fejlődés. No meg persze a fejlődésnek fontos feltétele a tranzisztorsűrűség növekedése, a fejlettebb gyártástechnológia, amivel szintén megcsúszott az Intel, de ez az Arm esetén is pontosan így van.
    Tehát a nyers teljesítmény elvileg nem lehetne meghatározó tényező ebben. Persze mondhatja valaki, hogy "mindig is egy Arm/androidos gépre vágytam, de eddig a telefonom nem volt elég gyors, de már igen", de ez azért nem teljesen az az érvelés, hogy azért válasznom az Arm alapú processzort, mert gyorsabb.

    Az Apple-re lehetett mondani, hogy gyorsabb volt. De abban azért - legalábbis az első két generációban - benne volt az is, hogy mindenki másnál fejlettebb gyártástechnológiát voltak képesek használni, és annak többletköltségét képesek voltak megfizettetni a vásárlóikkal.
    A Qualcomm esetén ez nem biztos, hogy igaz lesz.

    Az energiahatékonyság egy fontos szempont. De az energiahatékonyság - meggyőződésem szerint - főleg a designból ered, nem az ISA-ból. Az Apple processzora azért képes lényegesen energiahatékonyabb lenni, mint az x86 versenytársak, mert lényegesen alacsonyabb frekvencián üzemel. Alacsony frekvenciájú design. A magas frekvencia elérése is tranzisztorba kerül és arra nem költ, cserébe költ egy csomó tranyót a széles design-ra, sok L1 cache-re.
    Biztos nem ennyire egyszerű.
    De azt sem hiszem, hogy ha az AMD a Zen processzorcsalád frontendjét lecserélné x86-kompatibilisről Arm-kompatibilisre lényegében minden mást változatlanul hagyva (most azt hagyjuk figyelmen kívül, hogy mondjuk micro-op cache-re nem lenne szükség, tehát lehet, hogy szabadulna fel tranzisztor büdzsé), akkor hirtelen 30-40%-kal javulna az energiahatékonyság zárva az ollót az Apple mag designjával.
    Lehet, de én azért nem hiszem, hogy ennyire egyszerű volna. Ha ennyire egyszerű volna, miért ne jelentették volna meg már a saját Arm szerverprocesszorukat rábízva az ügyfélre a választást? Nem tökmindegy nekik, hogy az ügyfél melyiket veszi? Az ügyfél döntse el, hogy neki megéri-e az ISA váltást meglépni, vagy sem.

    Szóval elképzelhetőnek tartom, hogy a SDXE energiahatékonyságban pöpec lesz és természetesen mind a fogyasztónak, mint az OEM-nek egy fontos szempont az üzemidő, vagy hogy mennyivel lehet csökkenteni a termék költségeit a kisebb akkumulátorral.
    Ez egy jó érv lehet majd.

    Kiváncsi vagyok, hogy felpezsdíti-e majd a versenyt. Az AMD és az Intel aludhatott, ülhettek a babérjaikon mert az ő vásárlóik nem tudtak eddig közvetlenül az Apple-től vásárolni. Ha most a piacra belép a Qualcomm, akkor az sarkallhatja az AMD-t és az Intelt erőfeszítésekre. Ennek szerintem azért látszódnak a jelei:
    - az AMD Zen5 APU-k talán minden korábbinál kisebb késlekedéssel érkeznek, minden része megújul és egyre bővül a kínált termékportfólió is.
    - az Intel is úgy tűnik, mintha külön név alá szétválasztotta volna a mobil és desktop termékvonalat.

    Ok.
    Ami még számításba jöhet az az ár.
    Tartok tőle, hogy Snapdragon processzor legalábbis egyelőre nem lesz majd kapható DIY piacon alaplapba illeszthető tokozással. Később persze lehet, mert miért ne lehetne megtámadni a Workstation piacot is. De ez még inkább a távoli jövő zenéje.

    Ha viszont a fogyasztó közvetlenül nem látja a SoC árcéduláját, akkor ugye nem is tudhatja, hogy vajon a Qualcomm milyen áron szállítja majd. Nyilván az Arm magos eszközöket annak megfelelően fogják majd árazni, hogy mennyiért tudnál x86 alternatívát venni. Ha egyébként egy ilyen eszközön vastagabb a profit, lehet olcsóbban adni, de ha tényleg annyival jobb az üzemideje, akkor meg felárat is kérhetnek érte.
    Ha az eszköz kisebb fogyasztású, akkor kevesebb hűtés is elég lehet neki és kisebb akkumulátor, tehát ha a Qualcomm nem is adja olcsóbban a versenytársaknál, az építési költségen összespórolt összeggel lehet olcsóbb egy ilyen termék. Valamivel olcsóbb.

    Szóval nagyon kiváncsi vagyok, hogy mi lesz a drive

Új hozzászólás Aktív témák