Új hozzászólás Aktív témák
-
Cathulhu
addikt
egyreszt tajekozatlan vagyok, mert nem olvastam utana, de a v-cache-t is a TSMC fogja gyartani? Az nem mehet 12 nanon a GF-nel?
masreszt a memoriatombok sokkal konnyebben gyarthato, egyszerubb chipek masreszt joval nagyobb redundanciaval is birnak, szoval sokkal kisebb selejtarannyal kell szamolni.
mondjuk ennek ellenere is csak a felsohazba jonnek majd ilyen procik, gondolom nem veletlen
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #5246 üzenetére
Érdemes elolvasni a szerző további cikkeit is. Olyan elemző szavára nem szabad adni, aki nyilván valóan elfogult, mert még ha valós alapokon is nyugszik az érvelése, az csak válogatott tények, hogy alátámasszák az igazát.
Volt pár éve egy hasonló elemző, 2017 óta az AMD halálát jósolta, 15 dolláron, 25ön, 35ön, mindenhol az eladásra biztatott, mert mindenhol túlértékelt volt neki az AMD és az Intel bármikor elsöpörheti. Sajnos a nevére már nem emlékszem, de befektetési tanácsadóként ő emberek pénzével játszott, és rendszeresen vesztett az elfogultságának köszönhetően.
SA megvalógathatná kiket hagy publikálni, a reputációjuk múlik rajta -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #5075 üzenetére
TSMC-s IO lapka elso gondolat: kisebb fogyasztas, nagyobb sebesseg. Ha el lehetne tuntetni a felezest a memoriahoz kepest, az brutalisan dobna szerintem a teljesitmenyen (ott ahol alacsony latency kell es nem high throughput, pl jatekok)
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4962 üzenetére
ha jol tudom a DDR4-3200 elmeleti maximuma csatornankent ~25 GB/s, ezekszerint ennek fele odavesz valos eletben. Ezert mondom, hogy meg DDR5-tel is nagyon messze lesz ettol.
-
Cathulhu
addikt
-
Cathulhu
addikt
válasz
hokuszpk #4900 üzenetére
Nekem ez teljesen logikus lenne, mivel manapsag mar minden processzor inkabb RISC, az x86 sem igazan CISC jo ideje, igy en azt gondolnam, hogy backend maradhatna ugyanaz minden tovabbi nelkul. De ehhez a temahoz egyaltalan nem konyitok olyan szinten hogy barmilyen hitele legyen ennek a gondolatmenetnek, igy csak lelkes laikuskent mondom
-
Cathulhu
addikt
az nvidianak eleg nagy az embedded piaca is, nem csak GPUt gyartat, hanem SoCokat is pl autokba. Es pont nemreg volt hir, hogy az autogyartok szivtak fel a TSMC kapacitasanak jo reszet.
De ettol meg az AMD reszesedese vicc, tekintve hogy konzol SoC-okat is 10 millios tetelben kellett gyartatnia, es allitolag a HiSilicon kapacitasanak jo reszet is o vasarolta fel. A tablazat ennek jocskan ellentmond, igy viszont teljesen realis az a keszlethiany ami van.
-
Cathulhu
addikt
az a baj APUt nem eri meg gyartani, nagy es monolitikus, ergo tobb a selejt. Emellett egy Cezannebol (175 mm²) kijon ket 5800X (83.736mm²), vagy 4 Cezannebol egy Epyc.
Szoval semmi ertelme desktop entry level felett beleeroltetni a GPU-t, csak feleslegesen pazarolja az amugy is szukos kapacitast. -
Cathulhu
addikt
válasz
Maelephant #4673 üzenetére
ha a homok valoban homok es nem csak tengeri allatok apritott vaza
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #4654 üzenetére
Nade a nagy teljesitmenyu intel procik jellemzoen IGP-vel jonnek, a nagy teljesitmenyu AMD procik viszont nem. A desktop APUk (es itt nem a mobilrol beszelek, ott minden teljesitmeny szamit termeszetesen) altalaban csak irodai vagy netezos gepekbe mennek, pici peze. Ott meg szerintem tok mindegy, hogy Zen2 vagy Zen3, de meg azt is kimernem jelenteni, a Zen+ is elvan egy ideig.
-
Cathulhu
addikt
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #4626 üzenetére
Hmm, érdekes, ezekszerint a Qualcomm annyira nem fél az nvidia arm összeborulástól hogy ennyi pénzt hajlandó az ARM piacba fektetni. Kíváncsi vagyok mi ér meg ennyi pénzt a nuviában szerintük, vagy csak előre menekülés lenne?
Az Intel CEO csere kicsit meglepő, bár utólag visszagondolva az elmúlt pár év teljesítményére, nem túl sokkoló.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4613 üzenetére
Az az igazsag nem is igazan volt mit mutogasson. A multkori CES az meg presztizs volt, ez meg meg csak nem is elo. ures szinpadon maszkal, 0 kozonseg elott elore felvett videon ugy, hogy az osszes puskaport elottek 2 honappal ezelott. Szerintem az Epyccel se allnak sehogy meg, kulonben nem a 32 magost mutogatta volna.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Busterftw #4604 üzenetére
nem veletlen nem jottek 10 nanon, ott valoszinu nincs meg az orajel. Szoval az nem lesz elorelepes teljesitmenyben csak fogyasztasban, nem veletlen notiba mennek azok, ott jobban is tudjak tartani a lepest a jelenlegi AMD kinalattal. Es ha az AMD hozza a szokasos 15-20% IPC generacios ugrast a Zen4-nel, az intel viszont csak a tole megszokott 5-6%-ot, akkor itt bizony najok lehetnek. A Rocket lakenek szerintem sokkal nagyobbat kellett volna szolnia.
#4605: Akkor mi ertelme volt ezt a procit pont jatekokkal demozni. Az egesz prezi alapja ez volt. Szvsz ez a jelenlegi max amit az intel tud kinalni.
-
Cathulhu
addikt
[Intel demoes Core i9-11900K against Ryzen 9 5900X]
ez azert keves. Marming felreertes ne essek, korrekt proci lett, eppenhogy vissza is szerzi a tront bizonyos feladatoknal, de ahhoz kepes, hogy ezt vartak mint az uj architektura, amit aztan vissza is portoltak 14 nanora, hogy az orajelek is meglegyenek es egy szamjegyen belul tudott csak maradni a kurrens Zen-hez kepest, az a jovore nem fet tul jo fenyt. Ehhez meg Zen4-sem kell, egy Zen3 refresh eleg lesz es honnan fogjak majd tudni onnan tartani a lepest?
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4598 üzenetére
Miert esnenek? az M1 nem konkurenciaja a Qualcommnak semmilyen teren.
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #4574 üzenetére
Szerintem szimplan hulyeseg amit mond, eleve nem is megoldhato. Viszont ami megoldhato lenne, mint a GPUknal vagy az Androidnal, hogy egy koztes nyelvre fordulna csak a kod es onnan pedig JIT oldana meg az optimalizaciot a futtato architekturata. Egy csapasra optimalizaltabb kodot kapnank es platform fuggetlenseget is. Tudna mukodni SIMD-vel is.
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #4555 üzenetére
Az a jo a kovetkezo konzolgeneracioig ez szepen ki fogja forrni magat es ez eleg lehet meg egy teljes generaciot behuzni. Megha az nV + ARM utol is erne oket addig, ez lehet a merlegben donto. Az intelnek lehetne hasonlo ajanlata, ha rakenyszerul addig custom gyartani, de nem hiszem hogy a GPU reszleguk versenykepes lesz akar meg ilyen tavlatban sem.
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #4545 üzenetére
Ebben a megoldasban szerintem csak a szuperszamitogepek piacan lehet igazan impactja. Amig ez nem automatikusan tortenik, hanem a szoftverhez kell mellekelni egy masikat amit aztan indulaskor beleir az FPGA-ba, addig ezt csak a nagyon egyedi, celszoftverek fogjak kihasznalni, altalanos celuak nem igazan. Ne erts felre, van benne jovo, de nem jelen leirt formaban. Ha mondjuk a proci a programkod betoltesenel eszreveszi, hogy van abban olyan insturkcio amit o nem tamogat ezert egy ROMbol automatikusan betolti az mukodhet.
RDNA melle nagyobb ertelmet latnam, hogy mondjuk inferencere barmilyen random deeplearning halot be tudna FPGA-ba tolteni.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4526 üzenetére
single core-ban valoban nem, de multicoreban (a tobb mag miatt) viszont boven. Vennem kellene egy ilyet (dolgozni fokent), szerintetek majus fele kaphato lesz ertelmes aron? Vagy az asztali es szerverproci hiany miatt ez ritkabb lesz mint a 4XXX szeria?
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4393 üzenetére
L4 szerintem nem is a magok meg a CCX-ek kozotti kommunikacio miatt lenne fontos, sot meg csak nem is a CCD-k kozott, hanem az IMC es a magok kozott. Az IO es a CCD-k kozott igy is van az IF miatt egy jo adag kesleltetes, minden egyes memoria eleresnek a CCD->IO->RAM->IO->CCD utat kell ugye bejarnia, de egy jo nagy L4-el ez CCD->IO->CCD-re lehet optimalis esetben szukiteni. De mivel az L3 igy is marha nagy es tovabbi duplazast varok 5 nanon, L4-nek is csak akkor van ertelme, ha szignifikansan tobbet tud nyujtani mint az L3. Lehet tenyleg csak Epyc eseten lenne ertelme, 1-2 CCD-s asztaliknal nem, franc se tudja.
Arra mondjuk tokeletes lenne hogy az IMC es az IF koze ekelodve koztes bufferkent szepen el le lehetne valasztani az IF frekvenciat az IMC frekvenciatol. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4390 üzenetére
haaat nem vagyok benne 100%-ig biztos, hogy az extra latency level2-n ezt megeri. L3-on esetleg, de en inkabb meg mindig egy hatalmas kozos L4-ert lobbizok az IO lapkaban, oda tokeletes lenne. Kar hogy az en lobbim itt ph-n az AMD szemeben fabatkat sem er
-
Cathulhu
addikt
válasz
TESCO-Zsömle #4378 üzenetére
yep, egy pipe cleaner siman belefer jovore.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4350 üzenetére
Itt most nem arrol van szo, hogy beleposzint lesz e X ev utan vagy sem, mert nyilvan az lesz, ahogyan egy mai 2 magos CPU is porig alazza az akkori 8 magosakat. De itt egyesek szerint a frissen megjelent Zen3 gyorsabban fog avulni, mint az akkori mondjuk 2500k, es alkalmatlan lesz 30 FPS-nel tobbet kitolni magabol par ev mulva. Holott a konzolokban levo Zen2 es egy friss 5GHz kozeleben jaro Zen3 kozott mar most meg van az az 50%+ single thread kulonbseg, es magokbol is lehet +50-100% (12 es 16 mag) kapni, szoval semmi se indokolja miert avulna a jelenlegi generacio gyorsabban mint az elozo. Sotmitobb, mivel eleve a konzolok fogjak meghatarozni a szintet evekig, erre semmi eselyt se latok.
-
-
Cathulhu
addikt
válasz
paprobert #4345 üzenetére
Szerintem inkabb te olvasd el ujra amiket irtam. Jaguarnal regebbi, gyengebb processzorok is elegek ma a 40-50 fps-re, nem 30 a limit, mert egyszeruen nem a processzor teljesitmenye limitalja az elmult 15-20 evben a jatekok sebesseget. Ha most 8xZen2@3.5GHz lesz az alap, akkor az 8 ev mulva is pont annyira eleg lesz mint most. Es mar most is elerheto ennel jobb, sot mar tavaly is elerheto volt, szoval a Zen3mal jo esellyel nem lesz gond 10 ev mulva sem ha a 60-at akarsz beloni magadnak. Kelted itt a feszultseget meg a masik topicban is, hogy szerinted milyen gyorsan fog elavulni az uj generacio, de erre abszolut semmilyen logikus magyarazatod nincs. Reszemrol befejeztem, szemelyes meggyozodesekkel nem lehet vitatkozni.
-
Cathulhu
addikt
válasz
paprobert #4337 üzenetére
[link]
8 eve vannak 8 magos konzolok, tizensok eve 4+ magos asztali processzorok, es az elmult 3-4 evet leszamitva nem igazan mozdult el a piac az 1 eros magot igenylo jatekok felol. Innentol kezdve ha ma megveszel egy 8 magos Zen2-t, akkor rohogve meglesz a 60 fps-ed 8 ev mulva is, de szerintem egy sima 6 magos Zen1-gyel sem kell semmitol se tartani. Amit nem akarsz megerteni, hogy a jatekok mar tizenpar eve nem CPU limitaltak, hanem mindig az aktualis GPU az ami meghatarozza a vegso FPS-t, mert egyszeruen a CPUk mar elertek azt a szintet, amire egy jateknak szuksege van. A vulkan es a DX12 elterjedese meginkabb kitolja a CPU-k hasznos elettartamat. -
Cathulhu
addikt
válasz
paprobert #4334 üzenetére
de mint irtam a masik topikban is, meg mindig hulyeseg maga az otleted is meg az ervelesed is. Tizenpar eves processzorok sincsenek jelenleg a 30 fps limitnel modern jatekok alatt modern GPUval. Termeszetesen van proci limit, mert 50 helyett lehetne 140 fps-t is kihozni, de teljesen mindegy, mert nem 30-rol beszelunk. Hekk, egy 2 magos sok eves pentium is rohogve hozza a 60 fps-t, meg a sokat szidott 9 eves bulldozerek is.
-
Cathulhu
addikt
válasz
paprobert #4324 üzenetére
???
Hol/melyik jatekban van jelenleg vagy volt a kozelmultban procilimit 60 fps alatt?
Konzol sem a 7db 3.5GHz-es Zen2 miatt lesz epp eleg a 30-ra. Es miert is kellene 7GHz Zen2-nek megfelelo egyszalas teljesitmeny?
Jelenleg a procilimit boven 100 fps folott szokott kijonni, az alatt sokkal inkabb GPU limit van. RT-vel ez meginkabb hatvanyozottan igaz lesz. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4289 üzenetére
en desktop vonalon nem latom ertelmet a tovabbi magszam novelesnek, raadasul az egyszeru modularis, keves magos chiplet designoktol a vegen eljutunk a 16 magos monolitikus szornyetegekhez, ami szerintem pont ellentetes az AMD visionnel.
Raadasul szerver prociknal is kezd fordulni a trend a magszam alapu szoftver liszenszekkel, mert rogton elvesztettek az egyutas szerverek az elonyeiket, sokkal fontosabb lett az IPC, raadasul a ket utas rendszereknel meg a dupla memoria savszel es pcie express savok is ott vannak elonykent, szoval nem latom ertelmet a chipletekben a magszam novelesnek.Raadasul ha elmennek AVX 512 fele, annak nagy koltsege lesz tranzisztorban is, lehet bele se ferne meg a magszam duplazas is. Viszont L3-at tudnak boviteni 5 nm-en, raadasul az SRAM egy nagyon egyszeru tranzisztorkoteg, jol skalazhato, jo a redundanciaja, szerintem tokeletes alany bejaratni egy uj gyartastechnologiat.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Busterftw #4277 üzenetére
ott valami workarounddal meghekkelte azt a kijelenteset es mar az elozo negyedevben is azt mondta megvan a 10% ahogy terveztek. Talalt valami kiskaput a szovegertelmezesben.*
Amugy szerintem kapacitas. Tekintve, hogy az intel rekord negyedeveket jelent szerver fronton, valoszinuleg jobban bovul az a piac mint gondoltak. Es ugye most van epp a konzol hajtas, azt meg le kell gyartani, megha az epyc zsirosabb falat is lenne. Sajat CPU-kkal GPU-kkal ugye ugy jatszanak ahogy akarnak, de ugyanezt a Sony es MS altal rendeltekkel nem tehetik meg.
*ezt mondta: "We accelerated our server and mobile processor businesses significantly in the second quarter, resulting in Ryzen and EPYC processor revenue more than doubling year-over-year. Importantly, we met our double-digit server processor market share goal as data center products accounted for more than 20 percent of our second quarter revenue."
Ezt mindenki ugy ertelmezi ahogy tudja/akarja, az en olvasatomban azt jelenti, hogy raduplaztak a szerver eladasokra es ezt a duplazast extrapolaltak market share-re es igy kijott a duplaszamjegy. Csak az nincs benne, hogy kozben a market maga jelentosen nott, igy a dupla eladas onmagaban nem volt egyenlo dupla share-rel -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #4251 üzenetére
elvileg a one API lenyege pont az lenne, hogy ugymond sebessegvesztes nelkul kapsz egy absztrakciot az osszes ilyen vektor kod felett, mint AVX, OpenCl, etc, vagy nem jol ertem? Mert akkor meg pont az intel dolgozik ezen.
Amugy ez csak most ugrott be, de mi van ha mondjuk Zen5-os Epycekben lesz egy programozhato FPGA resz, ahova a vevo olyan vektorgyorsitot tolt fel amilyet csak akar. Pl kijott egy uj AVX utasitaskeszlet? Vagy egy uj AI utasitas? Nopara, frissitsuk anelkul, hogy ki kellene dobni. Vagy ezt a reszt mar erosen tulgondolom? -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4245 üzenetére
Azert van 7-800 millios negyedeves bevetele a Xilinxnek, csak van ra kereslet. Igy meg ha bekerul az AMD portfoliojaba, meg az is lehet elkezd szarnyalni. En sem kerultem meg kozel sose FPGA-hoz, bar nagyon erdekel a tema. Pl ha a kovetkezo generacios konzolban lesz egy FPGA modul is amit szabadon lehet programozni jatekonkent. Vagy az RDNA3-ban egy FPGA DLSS, amit driver-rol driverre lehet updatelni es 0 teljesitmeny vesztest okoz a GPUnak. Na csak szarnyal itt most a fantaziam.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4243 üzenetére
a xlinixet most ~$114-ert jegyzik, ellenben $143 erteku AMD reszvenyt kapnak erte, szoval ha most azonnal eladjak, igen szep haszonnal tehetik, ha meg megtartjak, kicsi az eselye, hogy bukjanak rajta.
FPGA-k meg szerintem az AMD HPC szegmense miatt fontosak, az intelnek is van sajatja es ugy latom a Frontier es a Lumi peldajan is, hogy nagyon arra megy a jovo, hogy egy gyartotol jojjon minden. Az nVidianak se veletlen lett surgos ARMot venni.
- A szinergia magasabb lesz, mintha külön cégként teszik össze amijük van?
- ellenséges kivásárlás megakadályozása?
Szerintem igen es igen, de nem tudom, hogy az ARMhoz hasonloan a Xilinx liszenszelte-e a technologiait. Szoval mig szerintem az nVidia egy kulonallo ARM-mal is tudott volna nagyobb szinergiat (ld. Apple, megveszi a liszenszeket, aztan megy a sajat feje utan az implementacioval), addig itt ez kevesbe opcio. Raadasul az nVidia is jol all reszveny fronton, nehogy vegul ok vegyek meg, vagy az intel csak ugy hobbibol, hogy senki masnak ne legyen ilyen. -
Cathulhu
addikt
itt nem a nagy szakitasrol van szo, hanem strategiai ugyfelek prioritizalasarol. Ez a ket ceg 10-20 eve stabil es nagy volumenu megrendeloje az AMD-nek es meg 5+ evig biztos azok is lesznek, nyilvan elorebb veszed oket, akkor is ha ezzel buksz mondjuk egy karacsonyt, amibol eleve nem jonne be olyan temerdek penz.
-
Cathulhu
addikt
A Netburst tobb evig valo gyengelkedese elerte azt, hogy az emberek fele elgondolkodjon arrol, hogy talan nem intelt kell venni. A bulldozere meg azt, hogy az emberek 90%-a ne is gondolkodjon masban, mint intel. Hatalmas kulonbseg. 9 eve vettem egy 8320-at 40e Ft alatt, azota folyamatosan megy (most anyam gepeben), soha egy percre se bantam meg, azt siman hozta amennyibe kerult.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4079 üzenetére
Az elmult 40 ev mindshare-jet ne hagyd figyelmen kivul.
intel csinal valamit -> default jo, bizonyitani kell, hogy rossz
AMD csinal valamit -> default rossz, bizonyitani kell, hogy joTokeletes pelda erre a Netburst - Bulldozer analogia.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #4077 üzenetére
Amig a legtobb vevo azt nezi, hogy az intel mar 5GHz+ az AMD meg meg mindig nem tudja elerni, meg hogy igy mennyivel szarabb, addig nem fognak kisebb orajelu designok iranyaba elmenni (ld. Performance rating, szoval nem ujkeletu). Lassan a GPU-khoz is begyuruzik sajnos ez a szemlelet.
"Azért is érdekes kérdés ez, mert a szerver cpu-k nem nagyon mennek 3.5Ghz fölé amúgy se."
Ha minden igy megy tovabb, talan par ev mulva az AMD megengedheti majd maganak hogy kulon server es desktop designt tervezzen.
"Tehát ott az, hogy magas frekvencia elérésére képes a mag, ki sem használható."
Ez nem feltetlen igaz. Ugye ott a perf/watt a lenyeg, meg a TDP, ezert tartjak alacsonyabban. De ha mondjuk 2GHz lenne az elmeleti maximum, akkor meg 1GHz-es server procik lennenek. -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #3879 üzenetére
Ezt ugy tudom elkepzelni kb, ahogy az ilyenkor lenni szokott, sok sok aprobetuvel
+40-50% IPC increases over Zen2 for only a third of the power.* ** *** **** *****
* specialis reszfeladatokban
** node: 5nm
*** 1 GHz rogzitett frekvencian
**** fele annyi maggal, mert egy-egy mag dupla akkora
***** jovobeli fordito optimalizaciokat belegondolvaNem azt mondom, hogy itt mind feltetlenul igaz, csak az ilyen nagyot mondo cegeknel ezek azert ott szoktak lenni. Az ARM veszelyes (marmint kire-mire? ram mint felhasznalora nem...), de jobban hiszek olyan cegeknek, akik mar letettek valamit az asztalra. Szoval ha a Qualcomm, az intel, az apple allit ilyet mondjuk, akkor meghintem egy kis soval es jo, de ha a nuvia, akkor kirohogom.
-
Cathulhu
addikt
[link]
AMD gets US approval to supply Huawei -
Cathulhu
addikt
válasz
Armagedown #3798 üzenetére
Tippre elegge. Most ugye a Zen3 jon 7 nanon, de szerintem ezzel ki is bekkelnek '21-et, viszont 22-ben jonne a Zen4 5 nanon, ha viszont az intel elviszi a kapacitast (marpedig el tudja, penzugyileg es mennyisegileg is), akkor az fajni fog. Pedig milyen jol jartak volna azzal, hogy addigra az apple es a qualcom is tovabb lep (nekik ugye '21-ben lesz fontos az 5nm)
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3750 üzenetére
en orulok nagyon az egyseges L3-nak, meg ha a jatek nem is hasznalja ki mind a 8 magot, a kevesebb magra is dupla annyi "game cache" jut. Ha emellett meg az IF frekin es kesleltetesen is tudtak gyurni, az valoban jo lesz a jatekoknak. De ezeket nem szamolnam azert IPC novekedeshez. Ha a 64 core a 64 corehoz 10-15%-ot javul varhatoan jobb orajelekkel, akkor nem lehet az IPC +15-20%, ennyit mondtam, se tobbet, se kevesebbet.
-
Cathulhu
addikt
[link]
Ez alapján nem várok 17+% IPC növekedést, ha órajel növeléssel együtt is +10-15% teljesítmény várható. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3747 üzenetére
Jah, nem allitom, hogy fake. Csak azt, hogy ez a teszt sajnos semmit se mond, mert komoly gondok vannak a skalazhatosagaval es/vagy reprodukalhatosagaval a szamok alapjan
Meg nem ertettem a kovetkeztetest az 5k-val kapcsolatban, de igy mar tiszta, koszi -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #3745 üzenetére
Sunyi disznók ezek megint. Ugye itt a legnagyobb gond a Matlab, ami dobta az openblast pár éve és átállt MKL exkluzív módra (csak az exportált libeknél van mód lecserélni). Így nyilván Zen 1 esetében is töredék volt a sebesség matlabban, Zen 2 esetén méginkább ahol már natív az AVX2. A env hekk viszont jól működött, és a Mathworks a Matlabot is megpatchelte, ami ha jól sejtem így szintén inaktív lett, nem tudom ehhez mit fognak szólni, miközben a userbase (feltehetően) egyre növekvő AMDs arányának ez most csúnya regressziót okozott
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3743 üzenetére
nem teljesen ertem mit is kell nezni, illetve a kovetkeztetest sem, de azok a pontok meglehetosen gyengek
amit talaltam meg ott ebbol a tesztbol (amellett, hogy teljesen nonszensz sorrendet allit fel, eleg megnezni az elso parat)
AMD Radeon RX 580 43 fpsez nem rossz, ugyanennyit hoz, 580 szint! de mint kiderult az 580 is nagyon gyenge, mert
Intel HD 610 61 fps
AMD Radeon Vega 3 118 fpsszerk: aktualizaltam a linket es az eredmenyeket, mert rossz quality settingre volt allitva
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3734 üzenetére
Nem azt mondom, hogy sose lesz versenykepes, hanem azt, hogy kb ugyanoda fog eljutni mindketto. Raadasul nem egy teljesen mas szemleletu, vilagot esetlegesen a sarkabol kiforgato uj CPU elvekrol beszelunk, hanem a good old ARM, ami pont annyira hagyomanyos, mint az x86 (ott meg lattuk mire ment vele aki nagyot akart ujitani), szoval csodat nem varok. Ugyanott fogja vegezni mindketto elobb utobb. Lehet egyik oldaon neha szerencsetlenkedes, vagy epp nagyobb elorelepes, de hosszu tavon atlagban nem varok kulonbseget koztuk.
Az Apple azert rossz pelda itt, mert ok egyertelmuen a single core teljesitmenyre mentek ra. Egy 8 magos Zen2 3.9 mrd tranzisztorbol gazdalkodik, egy A13 pedig 8.5 mrd-bol. Ennek mondjuk tobb mint a fele a GPU es egyebek, de a CPU budzse hasonlo lehet (arra most pontos szamot nem talaltam), viszont annak meg joresze mindossze 2 magra oszlik, mig a Zen2-nel 8-ra. Igaza van az applenek amugy, mert kb ezek az igenyek azon a piacon es ahogy mondtad az nem a szerver piac. Szoval lehet az egymagos teljesitmenyt kigyurni, hogy bucira verje a jelenlegi desktopokat (1 magon) de ennek ara van, tranzisztorban es energiaban is, es itt megint csak azt tudom mondani, hogy a fizikat nem lehet megeroszakolni.
Szoval amig nem jon elo valaki egy radikalisan uj architekturaval (amit en nem varok ARM alapon) es mindenki a TSMC-nel gyartat, addig mindenki ugyanazt a keretet tudja majd felosztani. Az egyetlen elonye az ARMnak, hogy szabadon customizalhato, ha valaki szerver procit akar, ujat legozik ossze, ha valaki mobil procit, akkor olyat. Nem veletlen hogy a felhos cegek ugranak ra erre.Nuvia meg nagyon lutri. A szkeptikus enem azt mondja, lufi az egesz, kelti a hypeot, behuzza par eladhato nevvel a befektetok millioit, aztan elcsuszik a halalba es vegul emlekezni se fog rajuk senki. Annyi ilyet lattunk mar. Aztan lehet bejon az az 1% esely, hogy tenyleg valami nagyot alkotnak.
Egy szo mint szaz, amig az AMD tudja reszelgetni a Zent ciklusonkent 10-15%-al (ami ha sokaig ragaszkodik a Zenhez, lesz majd 5% is) addig jopar evig nem lesz felni valoja az ARMtol, mert mire azoknak is beernek az igeretei, addigra o is elorebb kerul. Az intel meg ennyi toketlenkedessel a hata mogott sincs igazan veszelyben egy x86 konkurenciatol, hatmeg egy teljesen gyerekcipoben jaro, alig ismert, validalatlan ARMtol (szerver piac). Itt az Amazon es tsai sajat procijai az egyeduli kihivasok, de azok nem az ARM mivoltuk miatt, hanem egyszeruen azert, mert akarmi is az, az Amazon inkabb azt fogja nyomatni (lehetne RISCV is)
apropo, ha egyszer vegre beindulna a RISCV biznisz, ott is jonnenek evrol evre az 50-100%-ok.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3729 üzenetére
Mindig ezzel az ARMhoz kepest kevesnek tunikkel jottok, mintha az ARM tempoja hosszu tavon tarthato lenne... Nagyon alolrol indultak, onnan konnyu 50%-okat hozni. Az ARM a 2010-es evek ota fejlodik ugy, mint az x86 a '90-es evekben. Lassan az is el fogja erni a hatarait, es a 10%-oknak is tapsolni fognak. Es van egy olyan sanda gyanum, hogy ez egybe fog esni azzal az idoszakkal, amikor vegre beerik az x86 teljesitmenyet. A fizikat nem lehet megeroszakolni.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3719 üzenetére
Van Gogh is labeled with ‘CVML’ which probably means ‘Computer Vision and Machine Learning’. Thus, the series is likely to focus on an entirely different market than Cezanne.
Azert ez nekem fura. Ugyebar a Van Gogh az RDNA-s es a Cezanne a Vegas, viszont a ket architektura kozul a Vega van inkabb compute-ra kihegyezve. (nem is tudom RDNA-ra van-e egyaltalan ROCm, mivel nekem szemelyesen nem az van, igy csak a phoronix forumokrol remlik az allando nyafogas.
szerk: quick chek, igen az utobbi ROCm hirnel is a postok jo resze errol szolt, AMD reply:
"As with Navi we are already implementing, testing and upstreaming support in the lower level components - what is not being supported officially yet is the upper level components, primarily HIP and the libraries that run over HIP. OpenCL should be in pretty good shape already, and we are testing the lower level ROCm components in the AMDGPU-PRO packaged stack as a prelude to using them for OpenCL as well"
viszont a kovetkezo kerdes/valasz:
- What's really missing for me is ROCm support for Ryzen APUs (e.g. to be able to do development and testing with it on my notebook… even if I later use bigger machines with discrete GPUs to do the actual number crunching)
- Agreed, and I think it's fair to say that view is gaining broader acceptance internally.
Szoval osszegezve, se Navi support egyelore, se APU support (es ezekszerint hivatalosan tervben sincs), es igy akarnal 2021-ben egy ML APU-t kiadni? Good luck... -
Cathulhu
addikt
apples2apples:
Same Laptop, Different CPU: Ryzen 4000 vs Intel 10th-gen Battle feat. XMG Core 15
4800H vs 10750H (6mag, 14nm, 5GHz)
14:20 korul sokkolo szerintem kicsit -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #3662 üzenetére
lehet benne valami, rettento optimistak voltak a Q3-mal kapcsolatban.
[link]
Itt meg azt irjak, hogy az intelnel mind a laptop mind a szerver eladasok brutalisat erosodtek a virus alatt, viszont az AMD ennek ellenere novelni is tudta a reszesedest, azaz meg ahhoz kepest is jobban nohettek. -
Cathulhu
addikt
elnezve semmi igazan kiemelkedo nincs pedig benne, de a tozsde nagyon optimista. venni kelllett volna reszvenyt...
erdekes a
+200 misi adossag (pl TSMC fele?)
+400 misi kp es egyeb (inventory? mit taraznak, konzol SoCokat vagy egyeb nagy launchra is keszulnek?)
es hogy Q3-ra egy laza +600 misi bevetellel szamolnak (perkal az MS es a Sony? vagy esetleg valamelyik nagyobb Epyc megrendelo? gondolom osszefugg az inventory novekedessel) -
Cathulhu
addikt
De az a problemajuk, hogy van egyetlen megrendelojuk, akinek viszont pont nem jo amit tudnak gyartani. Kicsit (nagyon) sarkitva, van egy gumikacsa gyarad, de a megrendelonek diofa asztal kell, sajnos viszont ossze vagytok zarva, egyik se mehet mashoz, igy neztek egymasra bamban. Igy ahelyett, hogy azt kutatnad minel jobb gumikacsakat tudnal gyartani, azt varjak el toled, hogy az egyre jobban hasonlitson egy asztalra.
TSMC/Samsung(GloFo) 20-16-14 nanoi is inkabb a mobil bizniszre voltak raallva (minel kisebb fogyasztas, cserebe alacsony orajel), mert abbol jott a penz. Aztan az AMD megis sikeresen piggybackelt ezekre a nodeokra, es egy egesz decens Ryzen1,+ szeriat adott ki, ami mondjuk 3.7-nel tetozik igazan (3.2-nel realisabban) de arra eleg volt, hogy beinduljon a dolog. Az intel 10 es 7 nanoja se lenne rossz, ha nem az egyetlen megrendelojuk az intel lenne, lehetetlen elvarasokkal (10+ magos hatalmas monolitikus designok, 5+ GHz-ekkel). Ezt nem fogjak szerintem sose hozni, cserebe viszont ezen agonizalnak evek ota es csusznak a halalba. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3621 üzenetére
en viszont azt mondom inkabb valasszak le (ahogy kellett volna mar 2 eve), mintsem adjak el a gyartosorokat (igy kinai vagy egyeb azsiai kezbe keritve) vagy szimplan par ev mulva leselejtezve. Mukodhetne a gyartas, ha nem csak az intel igenyeit kellene szem elott tartani
-
Cathulhu
addikt
tudtommal a market cap = reszvenyek * reszveny arfolyam (noob vagyok a temaban, javitsatok ki), ezert tud az nvidia is nagyobb ceg lenni mint az intel papiron, holott a valodi meretekben meg nagysagrendi kulonbseg van forditott modon. a market cap inkabb jelzi a befektetoi bizalmat mint a valos teljesitmenyt/mereteket.
Advanced Micro Devices
Total assets US$6.028 billion (2019)
Total equity US$2.827 billion (2019)
Number of employees 11,400 (2019)nVidia
Total assets US$13.292 billion (2018)
Total equity US$9.342 billion (2018)
Number of employees 13,227 (January 2019)intel
Total assets US$136.5 billion (2019)
Total equity US$77.5 billion (2019)
Number of employees 110,200 (2019) -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3535 üzenetére
mindenki intelt vesz
-
Cathulhu
addikt
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3382 üzenetére
Ha utóbbi (és mindenféle rasszizmus nélkül mondhatni ez bevett stratégia az indiaiaknál, attól függetlenül, hogy Raja esetében ezt nem mondhatjuk, rá eddig annyira talán nem volt jellemző) és hallva a pletykákat Raja viselkedéséről az AMDnél, akkor ez már a végjáték.
-
Cathulhu
addikt
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #3340 üzenetére
erdekes
Ertem, hogy a srac az alienwaretol jott, igy valoszinuleg jo kapcsolatot apol a delllel, de az meg pont az intel leghusegesebb szolgaja. Igy probalnanak ezen valtoztatni? Ketelu kard ez, a tobbi gyartonak ez biztos nem esik jol, nem tudom megeri-e az AMD-nek az, hogy a tobbieknek rossz szajize legyen. -
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3254 üzenetére
Apple-lel, Qualcommal amugy se tudna versenyezni az 5 nanos kapacitasert, igy is necces volt a 7 pedig mar nem volt friss node. Most o szabadon garazdalkodhat egy mature 7 nanon, ahol az orajelek is emelkednek szepen. A jomultkor is azt kerdeztem bele a levegobe, hogy miert nem marad 2-3 generaciot egy nodeon, az intelnek is nagyon bejott, maig versenykepes tud marad azon a 14-en, amit mar az egekig optimalizalt. Desktopon nem olyan fontos a fogyasztas mint ultramobil szinten.
-
Cathulhu
addikt
valoszinu mindenfele premiumok miatt lett ennyi es nem ez az alapbere. Erdemes megnezni a korulotte levo CEO-k milyen bevetelu cegeket igazgatnak, ahhoz kepest az AMD lepkefing. Azert csak behuzott megint ket konzolbizniszt (lehet 3-at is?) illetve egypar szuperszamitogepet, ami jopar evig tudja etetni az AMD-t.
De valo igaz, ha csak 10 misit levennenk ebbol, meg akkor is maradna neki boven, de kb 50 senior software engineert tudnanak felvenni USAban, es ennek 2-4x-eset olcsobb helyeken. Mindjart nem allna olyan csehul a MIOpen vagy a driver stack. -
Cathulhu
addikt
válasz
Szeszkazán #3217 üzenetére
Lassan egy eve hianyolom a 3850X-t, mondvan hogy ultimate gamer proci lenne egy binnelt 8 magos, ideje volt
(mondjuk en mar a 2800X-et is hasonlo okokbol hianyoltam
)
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3216 üzenetére
(A zen csak az AMD életében volt nagy ugrás. De nem különösebben tér el a felépítése a Core architektúrától. mondhatjuk úgy is, hogy eddig minden eddigi ettől eltérő próbálkozás kudarc volt.)
De nyilvan csak a sajat uarchukat tudjak reszelgetni, az AMD nem is tudna a core-t tovabb optimalizalni. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3213 üzenetére
Az Arm eddig minden generációval 20-30% IPC-t hozott.
Mert volt honnan.
Ha megfigyeled, az x86 is hasonlot (sot ennek akar a sokszorosat is) tudott hozni a 90-es evekben es a 2000-es evek elejen. Mert epp a nagy bummban voltak, mindenki tudott mindennel kiserletezni is haladni, nem volt meg optimalis irany es sokversenyzos volt a piac. A GPU-knal ez kesett egy fel/egesz evtizedett, ott generacionkent megvolt a duplazas is akar, mar az is lassul nagyon. Az ARM ugyanezt az idoszakat a 2010-es evekben kezdte, a mobiltelefonok es tabletek elterjedesevel lett hirtelen igeny es rengeteg penz a fejlesztesekre. De a korlatokat ok is ugyanugy el fogjak erni mint az osszes tobbi szereplo. Arra semmikepp se lehetett alapozni es nagyon naiv gondolat volt az, hogy a 20-30% tartosan meglesz. Csak nagyon drasztikus valtasoknal lehet eleinte jelentos ugrasokat elerni (mint pl a Zen) de csak addig mig az ki nem forja magat (Core), de egy ilyen drasztikus valtas visszafele is elsulhet (Bulldozer, Netburst). -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3211 üzenetére
ez nagyon furanak tunik nekem:
Cezanne= Zen 3+Vega 7(TSMC N7)
Teljesen ertelmetlen parositas, azt sugallja, hogy meg sehogyse allnak az RDNA mobillal. A vega lassan keves lesz, jon fel az intel IGP mint a talajviz.Van Gogh= Zen 2+RDNA 2(TDP 9W)
Ez meg rogton ra is cafol, eszerint mar teljesen elerheto kozelsegben van, raadasul rogton az RDNA2, kulonben meg mi ertelme lenne Zen2-vel hozni es nem 3-mal -
Cathulhu
addikt
válasz
Armagedown #3201 üzenetére
tudtommal a dell az intel legnagyobb kurvaja, szoval ezen azert nem lepodok meg.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3179 üzenetére
"Nagy a vita arról, hogy ez most minek köszönhető.
- pusztán csak finomodott a gyártástechnilógia
- kipörgetik a mainstream piacra a jó lapkákat, ami eddig rome-ba ment.
- vagy csupán arról van szó, hogy jön a B550 és a renoiron kívül nincs más, Amivel kínálni lehetne"
Is, szerintem mindharom realis, esetleg a 2.-ban nem latok nagy raciot. Sot, meg hozzateszem, hogy mivel a 3xx upgrade pathot (egyelore ugy nez ki) elvagtak, igy aki azt akar frissiteni, annak ez lesz a legjobb valasztas (sot valoszinu ezeket meg akkor agyaltak ki, mikor ugy nezett ki, hogy a 4xx-nek is kasza)
Új hozzászólás Aktív témák
- Milyen monitort vegyek?
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Samsung Galaxy S22 és S22+ - a kis vagány meg a bátyja
- WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
- iPhone topik
- BestBuy topik
- One mobilszolgáltatások
- Házimozi haladó szinten
- Házimozi belépő szinten
- OLED TV topic
- További aktív témák...
- 136 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080
- 15" Workstation: Lenovo Thinkpad P1 gen2 // P52s // P15 gen1 // FHD, 4K oled touch
- Beszámítás! HP Z2 G4 Tower Workstation számítógép garanciával, hibátlan működéssel
- Apple iPhone 7 Plus 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- LG 32SQ700S-W - 32" VA Smart - 3840x2160 4K UHD - 62Hz 5ms - WebOS - Wifi + BT - USB-C - Hangszórók
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest