-
Fototrend
AMD FX processzorok topikja
- AM3+ tokozás
- Nyolc, hat, vagy négy mag
- DDR3-1866 RAM támogatás
- Szorzózármentes modellek
Új hozzászólás Aktív témák
-
=HG=
addikt
Ne haragudj, de éppen erre akartam kilyukadni a BF3-al, hogy nem kell tuningolni az FX-et ahhoz, hogy meleg legyen, elég egy olyan játék ami kihasználja a több magot. Tehát nem csak tuningbajnoknak javaslom a vizet. Mindenki azt mondja, hogy ha tuningolod, akkor kell a komolyabb hűtés... Hát nem csak akkor...
-
bozont
veterán
Na jó és te mit értesz meleg alatt ami miatt már víz kell? Mert nekem az, hogy ebben a hőségben 60C°-os a processzor 100% terhelés mellett, nem indokolja a vizet, az még simán üzemi hőmérséklet. Arról nem is beszélve hogy játékok alatt meg hűvösebb, a kivétel meg erősíti a szabályt (az a kevés, pl BF3 ahogy mondod, majd ha megveszem valamikor tesztelem én is). Ha már nyaldosná a 70C°-ot, akkor már beszélhetünk elégtelen hűtésről.
-
Borokafa
őstag
Mondjuk én Brockennel hűtök, semmi extra ház, csak egy 120-as venti cseréli a levegőt, ettől függetlenül hang nélkül tartja hűvösen a procit.
Sajnos néhányan túlmisztifikálják itt a hűtés témát . Nekem is volt egy egész jó kis vizes cucccom, de leváltottam a Brockennel és nem bántam meg. Ezzel semmi nyűg és majdnem ugyan azt tudja, töredék áron. -
Asbee
veterán
Mi az hogy meleg legyen? Amíg a megadott alatt van addig nincs gond. Tehát szerinted akkor ha valaki alapon akarja használni a procit akkor vegyen 20k+ ért vizet mert meleg az fx? Ez inkább csak a te véleményed hogy tuning nélkül is kell a komoly hűtés, de a tesztek tapasztalatok ne mezt mondják.
[ Szerkesztve ]
-
kovsol
titán
elmondom mi a megoldás:
nem kell nézegetni a hőfokot aztán csókolom tönkre úgyse fog menni, mert előbb fog leállni/leszabályozni.May the Force be with you!
-
DeadMeat
nagyúr
válasz Alister71 #10052 üzenetére
5 3,5" hely van 4 hdd-vel 1 ssd-vel.Valóban, most már csak a víz hőfokáig mennek fel, picit fölé.De előtte lazán megvolt a 60 fok.Befűtenek ezek maguknak négyen.Csak cirka 20 fokot tévedtél Nem mellesleg a dobozok hangszigeteltek.Az ssd hangosabb, mint a 4 hdd.
Jah nem is említeném a megemelkedett adatátvitelt.300 megával másolnak a hdd-k Ez miatt természetesenkovsol:Adom
[ Szerkesztve ]
Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!
-
eszakas
senior tag
Hali!
Én úgy gondolom minél alacsonyabban tudom tartani a proci, stb.. üzemi hőfokát annál hosszabb életű lesz az adott egység. Ha nem is tuningolok de legalább olyan legyen a hűtés, hogy ne engedje a nagy hőmérséklet ingadozást játék közben sem. Mivel földrajzból tanultuk mit okoz a nagy hőmérséklet ingadozás Ezért választottam a Mugent2 hűtőt 2db gyári ventivel. Lustaságból nem csinálok neki vizet a gyári vizek meg drágák hozzá. De ha volna pénzem rá vennék rá mert amint az előző hozzászólások egyikében olvastam az a hőt kiviszi a házból és ez sokat számít! Tehát nem feltétlentül tuninghoz kell jó hűtés. A procinak használ ha nem 28-70C° között mozog hanem 30-45 között.
Asus rog strix x570‑e gaming alaplap ,AMD Ryzen 7 3800X ,SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20G,G.SKILL Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz, Corsair HX1200i Köszönöm szépen. Üdv. eszakas :)
-
stratova
veterán
válasz eszakas #10058 üzenetére
A szándékot nagyon helyesnek tartom, viszont a tuing nélkül a max. gyári hőmérséklet alatt marad a processzor szinte bizonyosan előbb váltod le, mintsem korai halálát lelje a hőingadozásban. A 6 éves laposom nyári melegben belekóstol a 70°C-ba is - ehhez elég neki egy flash-sel teletűzdelt oldal - de a Tj itt 100°C.
De ha Bull-om lenne én is valamilyen hasonló kaliberű hűtőt vennék, inkább legyen egy kicsit túlbiztosítva gyári körülmények között is. -
frescho
addikt
-
eszakas
senior tag
válasz stratova #10059 üzenetére
Hát igen , de mivel ez egy Bullos topic eleve ebben gondolkodom.
Ezt egy írásban találtam elég tanulságos.
A termikus határ értelmezése, megjelenése és következményei:
-Intel: 500MHz környékén jelenik meg a léghűtés
-A hőfal a Pentium 4 harmadik (Prescott) magjánál jelenik meg (2000-es évek eleje, közepe), ez egyúttal a termikus határ is, tovább lényeges mértékben (az eddigi 100x/10év ütemben) nem növelhető a frekvencia.
-Az Intel a korábban már bejelentett 4 GHz ill. nagyobb órafrekvenciájú Pentium 4 modellek visszavonására, sőt a Netburst architektúra továbbfejlesztésének leállítására kényszerült.
-A léghűtés elméleti határa: 100W / 1cm2Attól hogy te magas hőfokon járatod még nem biztos hogy használ neki.
Asus rog strix x570‑e gaming alaplap ,AMD Ryzen 7 3800X ,SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20G,G.SKILL Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz, Corsair HX1200i Köszönöm szépen. Üdv. eszakas :)
-
Borokafa
őstag
Pl. Prescott magos procik is elég forró fejűek voltak, és nem is mai "gyerekek", ennek ellenére sem haláloztak el idő előtt, pedig azoknál sem volt ritka a 60-65°C.
A mai procik szerintem előbb lesznek elavultak mintsem tönkre menjenek... -
-
Asbee
veterán
-
lee56
őstag
válasz eszakas #10058 üzenetére
Ezek a procik eléggé fel vannak készülve a hőingadozásra, és ha a -150 fokot is kibírják, talán nem esnek szét ha 30<->60+°C között kell ugrándozniuk Vagy szerinted nem gondoltak a gyárban a hőingadozásra, amikor a szigetelést meg az egészet tervezték?
Ne érts félre, nagyon helyes hogy nem akarod hogy hőgutát kapjon szegény, de ezzel inkább az alaplapi chipszeted életét hosszabbítod valamelyest, na meg a többi melegtől szenvedő alkatrészét a gépházadban pl. hangkártya/vinyó/éstb..
No Comment
-
attamero81
senior tag
Igazad van!Elég jártas vagyok az SMD technológiában és az alkatrészek tűrőképességeivel is.
Pl:
A legújabb E szériás Samsung LED tv-knél a az ECHO-P procija ugye közt tudott,hogy 2 magos cerka butítva.Na most ez forrasztásnál kb.200-260 fok közé melegedik.Na most ezt ha többször is elviseli akkor az 30 fok ingadozás nem árt neki.Főleg ha figyelembe veszük,hogy a Bull-okat kicsit vastagabb kupak védi.Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!
-
attamero81
senior tag
válasz kovsol #10070 üzenetére
Hát abba maradhatna már,mert elég uncsi ez a hőség.Tegnapi nap sajna kényszerből kellett pihentetni rendszert,mert a közelben volt egy kis eső és nagyon fülledt volt az idő.Hiába 8 hengeres dozer,azért neki is jár a pihenő!!
Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!
-
stratova
veterán
válasz eszakas #10061 üzenetére
Nyilván nem használ neki, de mire a procinak baja lesz előbb kerül maga a notebook eladhatatlan vagy hordozhatatlan állapotba. Amúgy ha már P4, a 2004-es Northwood magos ősvas nyáron azért dalra fakad, olyankor az kap egy kis pihenőt meg néha egy takarítást.
De részben arra is céloztam, hogy ha már valaki 20e körüli összeget képes hűtésre áldozni (egy 40e körüli processzornál) legalább olyat vegyen, ami várhatóan későbbi CPU-nak is jó, máskülönben felesleges pénzkidobás.
-
MiklosSaS
nagyúr
Sem a bull-nal de sem az intel-nel nem jott ossze (sandy vs ivy).
Egyebkent szerintem aki nem nyomja a tuningot, annak ertelmetlen egy vagyont kolteni hutore. A garancia 3 ev, ez alatt minden processzor elavul, ha meg baja van ez ido alatt akkor mehet a gariba.~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~
-
attamero81
senior tag
válasz frescho #10081 üzenetére
Szerintem egy olyan proci ami már alapból megy legalább 3.3-on vagy magasabb frekin annak felesleges a tuning.Kifejezetten tuningot házilag nagyon kevesen csinálnak főleg meg léggel.Én az FX8150-re egy Noctua NH-U12P-t vettem amit tudok járatni 800-1200-as venti fordulattal is.Szerintem alapon a 3.6-os frekin ezzel a hűtővel nem fog melegedni,sőt szerintem elég hűs lett a kicsike.Alapból beíndítva 28 fokon áll játékok alatt a háznak a hatására eléri néha a 50 fokot.Bár ebben néha már a külső hatás is szerepet játszik (szoba hőmérséklet).
Egy szónak is száz a vége vagy fordítva: AKI TUNINGOLNI AKAR ÉS KEMÉNY PONT SZÁMOT AZ FELEJTSE EL A LÉGET(kivéve ha nem hajtómű erősségű a venti )
A másik.Szerintem a Bull-os topic-ban nem kéne emlegetni a kékeket,mert bűnti lesz.Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!
-
DeadMeat
nagyúr
válasz attamero81 #10082 üzenetére
A kompi is levegővel megy mégis jó extrém(ebb) tuningra is
Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!
-
frescho
addikt
válasz attamero81 #10082 üzenetére
Egy szoval sem beszeltem tuningrol. Arrol volt szo, hogy artamas-e a megas homerseklet. Szerintem hosszu tavon art. Hosszu tavon viszont nem tartjuk meg a gepeinket, tisztelet a kivetelnek.
A konkurenciat igenis, hogy emlegetni kell, mert hozza es az elozo generaciohoz lehet merni a termeket. A multkor a Trinity/Vishera-ra kaptuk meg, hogy OFF-olunk, a fene sem erti...
https://frescho.hu
-
eszakas
senior tag
-
frescho
addikt
-
Mardel
őstag
válasz frescho #10086 üzenetére
Meg ott nem mindig egy gépet kell lehűteni hanem 50-100-at minimum.
Voltam anno BIX központban és annak egy-két szervertermében polcokon feltronyozva töménytelen mennyiségű gépek, álpadló álmenyezet, és állandó 18-20 fok körüli hőmérséklet.
[ Szerkesztve ]
Ennél többet nem kell tudni. Csak azt, hogy a víz nedves és kék az ég. Meg hogy a vérapó mindig a helyén van és egyre erősebb.
-
perfegor17
senior tag
Ezek megfelelő értékek?
Hőmérsékletek
Alaplap 33 °C (91 °F)
CPU 41 °C (106 °F)
1. CPU / 1. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 2. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 3. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 4. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 5. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 6. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 7. mag 22 °C (72 °F)
1. CPU / 8. mag 22 °C (72 °F)
Aux 22 °C (72 °F)
GPU1: GPU dióda (DispIO) 44 °C (111 °F)
GPU1: GPU dióda (MemIO) 40 °C (104 °F)
GPU1: GPU dióda (árnyaló) 43 °C (109 °F)
GPU2: GPU dióda (DispIO) 39 °C (102 °F)
GPU2: GPU dióda (MemIO) 36 °C (97 °F)
GPU2: GPU dióda (árnyaló) 40 °C (104 °F)
WDC WD5000AAKS-00E4A0 35 °C (95 °F) -
Asbee
veterán
válasz perfegor17 #10088 üzenetére
Most már a fene tudja, hogy a maghő valójában hogyan van az amd-nél. Hány fokos szobában mérted ezeket?
-
Asbee
veterán
válasz perfegor17 #10090 üzenetére
Elvileg nem lehet alacsomyabb mint a szobahő, de ugye felmerült régebben, hogy másképp van az fx-nél a maghő.
-
attamero81
senior tag
válasz frescho #10084 üzenetére
A tartós magas hőmérséklet (kb. 60-70 fok) az ártalmas lehet,de ez is kifejezetten proci példány függő.Nekem a kis gépemben a 478-as P4 3.2 GHZ-es proci nap,mint nap 62 fokon megy és ennek már kb. 4 éve.Na most e mellett volt AMD és van is és volt olyan amikor az AMD már 60 foknál K.O. megállt újra indult stb.Szóval tág fogalom,hogy árt-e hosszú távon és akkor is a hőmérséklet tartós nagysága is befolyásolja.Én amondó vagyok,hogy egy procit amit jól tudunk használni alap frekin (pl. FX8150 -->3.6 GHz) akkor tartósan érdemes olyan hűtést rátenni ami a személyednek teljesen megfelel vagy amit úgy tapasztaltál,hogy a procit megfelelő hőmérsékleten tartja.Na most itt lehetne vitatkozni,hogy mi az optimális műkődési hőmérséklet pl a mi esetünkben a Bull-nak.Én a saját véleményemet mondom,ami szerintem ha tartósan 40-47 fok közt tartjuk akkor mondhatjuk,hogy kíméletesen van járatva.Ki hogy ért ezzel egyet?
Nem érhetne hamarabb véget a film,mielőtt földet érek??!!
-
bozont
veterán
válasz attamero81 #10092 üzenetére
Természetesen, az proci függő hogy melyiknek mi az optimális hőmérséklet, hiszen van/volt olyan ami nem szerette ha 60C° fölé megy a hőmérséklet, de olyan is ami még 80-at is bírta.
De az FX-ek esetében, az AMD szerint 70C° ez a határ. Én amondó vagyok, hogy szobahőmérséklettől függően 45-60C° az optimális. Például ilyen nagy melegben (nekem ráadásul tetőtérben van a szobám) 50-60 fok terhelésnél nem zavar, viszont ha 20-25 fokos szobában lenne ekkora hőmérséklete az már azért zavarna. -
Mardel
őstag
válasz bozont #10093 üzenetére
Azt azért ne felejtsük el, hogy az AMD azt a 70 fokot Tctl hőre értette és nem "kupakhő"-re.
Tehát olyan 80-90 fok körül lehet az a kupakhő amit még elviselhet.
Viszont ez a hőmérséklet csak annyit jelent hogy innentől hibázhat a számításokban a proci és nem azt, hogy ha sokáig így megy akkor egyszer csak kipurcan.Egy mai moder processzor tervezésekor bőven bele van kalkulálva, hogy ha az ember megveszi és nem ért a géphez és mondjuk 1 db házventis házba teszi mert az valamiért megtetszett neki, még az se okozzon neki gondot alap hűtővel nyáron.
Tehát ha nem tuningolsz felesleges jóval drágább hűtőt venni, csak azért hogy a hőmérséklet 10 fokkal kevesebb legyen és abban a hitben ringasd magad, hogy most milyen jót tettél a procidnak.
Már többször is belinkeltem egy prohardveren írodott cikket erről de úgylátszik senki sem szeret olvasni.
Hőtan a PC-k és tuning világában
A lényeg:
Először egy kis: „Jó tisztában lenni vele” gyűjtemény:
Jó tudni, hogy az integrált áramkörök NYÁK-lemeze (nyomtatott áramköri lap) sokkal kevésbé fogja vezetni a hőt, mint egy alumínium hűtőborda. A víz pedig több hőt képes szállítani, mint a levegő, mivel sokkal sűrűbb is, mint a légkört alkotó gázkeverék. (több energia kell, hogy 1 fokkal melegíts 1 liter vizet, mint 1 liter levegőt)
Valamint azt sem árt szem előtt tartani, hogy ha 5 Celsius fokkal melegebb levegőt fújsz át a CPU hűtőbordáján, attól soha nem lesz 5 fokkal melegebb a CPU magja, mert sokszor már nem is a lamellák lehűlése a limitáló tényező, hanem a hőcsövek kapacitása, a hűtő CPU-tokozással érintkező felületének és a köztük lévő pasztázásnak a minősége, stb…
*Amúgy a jó paszta aranyat ér.Ha már forró az egész bordázat mindegy, hogy lekvár van alatta vagy szétnyomott légy, de ha megfogod a lamellákat és alig langyosak, a CPU meg 78 fok akkor megéri elgondolkodni a pasztacserén, de még ott is lehet, hogy a hőcső a kevés, vagy ha nem hőcsöves, akkor szimplán rossz konstrukció (még ha drága is).
**Ha már itt járunk, megemlíthetjük, hogy a hőcső is egyfajta vízhűtés, mert többnyire víz (de lehet más folyadék is) párolog el a csövek CPU-hoz közeli részében, a lamelláknál pedig lehűlik, és ezért lecsapódik, majd visszafolyik a talphoz (ferde állásban trükkös belső vízvezető kialakítással). Ez a fázisváltás sokkal több energiacserével jár, mint az egyszerű termikus kölcsönhatás. Csak a hőcső nem lenne hatékony, ha messzire akarnánk vinni benne a gőzt, és limitált a lamellázat hossza is, a vizet viszont méterekkel odébb is ráérünk tetszőlegesen nagy radiátorban lehűteni.Jó észben tartani azt is, hogy sem a szilícium, sem az alumínium, sem más áramköri alkatrészek nagy része nem olvad még meg 100 Celsius fokon se (lehet kávét főzni a CPU-n ha nagyon akarod…). Persze van pár alkatrész, melyek érzékenyek a hőmérsékletre (akár 60 fokon is túlzottan melegük lesz), de ezek rendszerint messzebb találhatók a nagyobb hőforrásoktól, a saját hőtermelésük elvezetéséről pedig szükség szerint külön berendezés gondoskodik.
A 100, de főleg a 80 fok közeli hőmérsékletek inkább csak amiatt lehetnek kártékonyak, hogy fokozzák az elektromigráció hatását. Ezt legjobban a hőmérséklet és az üzemfeszültség befolyásolja, de a magas hőmérséklet általában a magas feszültség eredménye, főleg tuningnál.
Az órajel emelésével csak közel lineárisan, a feszültséggel már közel négyzetesen nő a hőtermelés – A hőtermelés, nem a kimért hőfok! (Saját megj.- Ez lenne Bulloknál a Tctl szerintem.)
Ez a hatás nem más, mint hogy az igen apró méretű tranzisztorok és a köztük lévő igen apró méretű fémvezetékek (ne drótokat, hanem inkább festékfújóval felvitt füstréteget képzeljünk el, mintha ceruzával rajzolnánk az áramkört papírra, aztán a grafitban megindul az áram, csak épp egy porszemet firkáltunk reggeltől estig mire készlett a 100-ada…) igen kevés, helyenként lassan már atomokban végigszámolható mennyiségű anyagból állnak. A rajtuk áthaladó áram képes atomokat is kilökni a fémrácsból, és egy másik ponton „leejteni” azokat, és így elzilálni a huzalozást, aminek hosszú távon nem sok jó az eredménye. (Pl. még tovább kell emelni a feszültséget, hogy elegendő áram jusson át és benn is vagy az ördög mókuskerekében, míg el nem ég valami…)*Ez nem szorosan a cikkünk témája, de tévhitnek tévhit:
A Core2-es Intel procikat nem tuningra tervezték! Sőt, az Intel hivatalosan nem örül, mikor az olcsó CPU-it is magasra húzgálják. A méregdrága extrémeket szerinte is szabad, ott nyíltan megfizetted, hogy tuningolhass amit jólesik, és örül mindenki, ha az Intel extrem proci a tuningbajnok és nem az AMD black edition…
Ez csak a 13+n-edik. szentírás, hogy „A Core2-t húzni KELL!” Mert tényleg húzni kell, ha hasznodra is válik az az 40-90% többletteljesítmény. (tipustól, módszertől, és legfőképp szerencsétől vegyes függésben)
DE! Hosszútávon kordában tartott hőfokokon is meg tudja gyengíteni a magas feszültség a CPU-t. 65nm-en 1,6V-tól, a 45nm-en már 1,45V-tól is pengén táncolsz. Ez is szerencse kérdése is, mi árt, mi nem.
De az is igaz, hogy annyira nem is vészes játék ez, mint aminek tűnik, hisz nem tönkremegy a proci, csak egyre kevesebb tuning marad benne, de belátható időn belül még nem érsz alapórajelig se a visszagyengülésekkel. Mire komoly gond lesz a visszagyengülésből aprópénzt ér és nem érdekes 60 vagy 20% tuning maradt-e benne mára, valamint az alap-órajeles, alapfeszes állapot még sokáig tartható lesz, amíg csak többet ér egy kiscímletű, de papír bankjegynél… Ha leég az más tészta, szerencse kérdése kifogni a gyári hibásat, alapfeszen is tönkre tud menni, ha hibás, van is ilyen…Manapság általában nem szorulnak a gyáritól nagyobb teljesítményű hűtőkre, vagy akár drasztikus fordulatszám emelésre a gyári hűtők ahhoz, hogy kihajtsunk egy chipet. Esetleg az atomtuningos olcsó Core2-esek alapfeszen is megpirulhatnak egy nagyongagyi dobozban mellékelt hűtő alatt, de többnyire csak akkor jön szóba a hűtőcsere akár CPU-n, akár VGA-n, ha csöndet akarunk, meg akarjuk emelni a feszültséget is a nagyobb tuning érdekében (netán a kettőt együtt), vagy azt hisszük gyárilag belőtt ventivezérléssel tuning nélküli 80 fokon minden leolvad és felrobbanunk és azért nem stabil a 100% overclock-kal a szétfeszelt CPU, mert már 70 fokos a mag és nem elég a víz hanem kompresszor, mert nem megy 500 FPS-t a Cryiss és ahajjajajjj……..
Szóval. Én azt tanácsolom, amíg nem akarunk tuningolni semmit ne barkácsolgassunk, hagyjuk fent szépen mindenen a gyári hűtőt, ami pörögjön csak gyárilag belőtt ventilátorszabályzással. Ha így tönkremenne, akkor gyári selejt, pech és garancia (vagy ha az már 3 éve lejárt, akkor már őskövület a PC-világban és amúgy se nagy veszteség érte, 2-3 doboz cigi árából vegyünk jobbat…)
Persze ha csönd kell az más tészta, de akkor inkább ruházzunk be passzív vízhűtésbe, és kuss lesz.Ha nem akarunk brutál tuningokat, csak szoftveresen megpiszkálni egy kicsit az órajeleket akkor se feltétlen babráljuk a hűtést, mert lehet, hogy többe kerül a tuninghűtő, mint amennyit nyerünk a dolgon (sőt, ha nem emeljük a feszültséget, akkor tuti). Nézzük meg hány fokos a chip alapon, és ha az elérhető tuning után sem nőtt a hőmérséklet néhány foknál többel (vagy még drasztikus növekedés után is 75 fokos CPU és 85 fokos GPU alatt járunk), akkor hagyjuk szépen gyári fordulatvezérlésen és örüljünk, hogy megtettünk mindent, amivel még nyugodtan alhatunk, miközben a gép is szebben dorombol egy picit…
Ha meg agyon akarjuk húzni és emelgetjük a feszt, akkor ugye alap hogy hűtőcsere, de akkor legyen inkább víz, mint lég, és itt ne izguljunk a hőfokok miatt (bár legyünk 75-80 fok alatt, vagy még lentebb, hogy stabil legyen a magas órajel…), a magas feszültség elvégzi a dolgát és 2-3 év múlva már csak irodai gépbe lesz elég stabil szegény proci, a tuningpotenciálja szép lassan inpotenciává lankad. (de alapon még működni fog és akkor már úgy is mindegy 20%-al gyorsabb, vagy lassabb, mert a 2 generációval újabb, olcsó cuccok is lekörözik mindenhogy…)
Ismét egy tévhit a CPU tuningról:
Az nem stabil CPU tuning, ha bebootol a windows és lefut a Vantage. Nem, az sem ha 10 percig futott a Prime95 (vagy ORTHOS) minden magon és szabad memórián. Attól még elszállhatnak a partíciók a winyódot egy váratlan kékhalál után, és miegymás kellemetlen dolgok érhetnek. Az már valami, ha 40 óráig fut a Prime95, de ki az az az elvetemült, aki Prime95-el tesztel 2 napon át? Főleg mikor van olyan program is, ami 8 perc után megmondja, amit a Prime95 2 nap alatt…
Ez az IntelBurnTest, az az algoritmus, amivel az Intel is teszteli a CPU-kat. Ez is hasonló kalkulációkkal nyúzza a procit, memóriát és chipsetet, mint az Orthos-Prime, csak nagyságrendekkel hatékonyabb. Ha ez hiba nélkül fut 20 percig, akkor már nincs az Isten, hogy lefagyjon a gép egy játék alatt a CPU/Chipset/RAM hiba folytán.
És attól hogy Intel, még előszeretettel használható AMD processzorokhoz is, az x86 kód az x86 kód, főleg x64-es windows alatt, mert ott az Intel procik is amd_x86_64 módban mennek...Ha már itt vagyunk, menjünk bele mi az a stabil VGA tuning. Nem, nem a Vantage, attól még kifagyhat 20 perc után egy játék, vagy ami rosszabb, aprócska hibák jelentkezhetnek a képen, amiket driver vagy játékhibának tudsz be és rontják az élményt. (többet árt, mint használ az a pár FPS)
Fogjuk a Furmarkot, és 1024x768 körüli felbontásban fűtsük vele fel a VGA-t, úgy 20 percen át. Most indítsuk el az ATI-tool artifact scant, és sasoljuk szemmel is a hibákat miközben emelgetjük az órajeleket. Ha megvan a küszöb, ahol még nem hibázik (legalább 2-3 percig nézzük még, miután már nem nyúltunk az órajelekhez) zárjuk be a Furmarkot, de az ATI-toolt még árgus szemekkel figyeljük 2-3 percig hogy hibázik-e. Ha megvan a legmagasabb hibamentes órajel, akkor zárjuk be az ATI-toolt, és futtassuk csak a Furmarkot úgy 20-30 percen át. Most kell Vantage-t is futtatni, és most vagyunk kész. Nyugodtan alhatunk.Mégvalami, mert fontos…
A kicentizett tuningot legalább havonta, de inkább 2 hetente ellenőrizzük egy rövidke teszteléssel (pár perc BurnTest a CPU-n és 15 perc Furmark-ATItool a VGA-n), mert alapfeszen igen ritkán, de feszemelve gyakrabban meggyengülhetnek az alkatrészek, és vissza kellhet venni pár Mhz-et minden hónapban. (lehet, hogy éveken át is mehet szénnéfeszelve ugyanúgy, de nem tudod, ha nem ellenőrzöd…)Nos, remélem adtam néhány megfontolandó tanácsot, miként is tekintsünk a PC-k hűtőrendszereire, és úgy magára a hőmérsékletértékekre, nameg a tuningolásra.
[ Szerkesztve ]
Ennél többet nem kell tudni. Csak azt, hogy a víz nedves és kék az ég. Meg hogy a vérapó mindig a helyén van és egyre erősebb.
-
tibizje
tag
Üdv. Nagy problémám akadt egy FX-4100zal.
Azzal kezdődött minden, hogy bármivel játszom, az elején minden faszán megy, órajel 3.6GHz. Aztán 5-10p játék után leesik 1400MHz-re és elkezd szaggatni a játék, utána egész végig úgy marad, amíg ki nem kapcsolom a gépet. Nem melegszik túl, 55fok körül járt maximum 3.6GHz-en, miután lement 1400ra, olyan 40 fok. Cool n Quiet módra gyanakodtam, kikapcsoltam, semmi, nem lett jó. Utána a Turbo Core-t is kikapcsoltam, Windows7ben az energia takarékosságot is kikapcsoltam, de semmi.BIOS beállításokat Defaultra raktam,de nem. Mindig ugyanaz történik. Így elég idegesítő a játék, mivel kiadtam egy csomó pénzt, és GTA IV-t,(patchelve!!), Crysis2-t vagy Fifa12-t is low vagy közepes beállításon kell hogy játsszam.MSI 760GM-P23 FX
AMD FX-4100
Kingmax 4GB DDR3 1333MHz
MSI HD6850 1GB GDDR5
Samsung HD160JJ 8MB 7200RPM SATA
FSP FSP400-60APN
(Felbontás: 1024x768)válaszokat előre is köszönöm!!
Új hozzászólás Aktív témák
A nem témába vágó beszélgetésekhez keressétek fel a (nemcsak) FX-tulajdonosok bazi nagy OFFolós topicját, vagy az AMD offtopikot!
- Intel Core i9 14900K OEM / 36 hónap jótállás /27%-os ÁFÁ-s számlával/HATALMAS AKCIÓ KÉSZLET ELEJÉIG
- AMD Ryzen 7 5700X3D 3.0GHz (96MB Cache, up to 4.1GHz) OEM AM4 Processzor!
- Intel Core i7-7700K (8M Cache, up to 4.50 GHz) OEM Processor!
- AMD Ryzen 5 1600 6-Core 3.2GHz (up to 3.6GHz) AM4 OEM Processzor
- Eladó Intel Xeon E3-1265L v2
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest