Új hozzászólás Aktív témák
-
Pikari
addikt
A gazdaságszociológia az. Nem CSAK az usában művelik, ilyet nem írtam.
-
cucka
addikt
válasz
Busterftw #86 üzenetére
Minden közgazdasági, filozófiai, társadalomtudományos mű hipotézis. Állít valamit, érvel mellette, de nem tudod mérőszalaggal megmérni és eldönteni, hogy az állítása helyes-e vagy sem.
Konkrétan Weber arról ír, hogy a protestáns etika és a kapitalizmus kialakulása összefügg, tehát nem pusztán a véletlen műve, hogy a kapitalizmus éppen protestáns országokban formálódott azzá, amit ma értünk alatta. Ez a hipotézis. Nem tudod se igazolni, se cáfolni, nincs olyan mérőeszköz vagy kísérlet, amivel eldöntheted, hogy igaza van-e Webernek vagy nincs igaza.
Látom, nagyot akartál mondani, csak nem sikerült.
-
Pikari
addikt
-
Busterftw
nagyúr
-
Rive
veterán
...ELOLVASTAM...
Hát, az látszik hogy senki se segített kontextusában értelmezni (ezt se).
Totál, mint mikor Marx jön elő valami diskurzusban
Figyi, tudtad, hogy Marx ma nyugaton sok helyen tananyag?
Nagyjából annyira, mint ez a Weber.Ui.: ja, és ~ ugyanannyira is érdekes manapság.
-
Pikari
addikt
-
Busterftw
nagyúr
Ott a linkeden mi van benne. A csavo hipotezise.
Tessek egy link tolem is, ha mar az egyetemen ez kimaradt neked.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hipotézis_(fogalom) -
lockdown90
senior tag
tök jó, hogy teljesen más irányba megy a beszélgetés, mint amiről a cikk szól
-
Pikari
addikt
Végülis csak egy negyed évfolyam van ennek a témának szentelve egyetemeken
https://hu.wikipedia.org/wiki/A_protest%C3%A1ns_etika_%C3%A9s_a_kapitalizmus_szelleme -
-
Busterftw
nagyúr
válasz
MasterDeeJay #69 üzenetére
Ez alapjan gondolom C2 oroszt beszel, ha mar o orosz sajtot olvas inkabb, mint nyugatit.
-
bteebi
veterán
Orosz szellemi tulajdon...
"Később a Baikal nagy reménységének számító 48-magos ARMv8 dizájn is a süllyesztőben végezte, pedig ez lett volna a cég első olyan terméke, amely nemzetközi viszonylatban is hozhatott volna sikereket, hatalmas áttörés ígéretével kecsegtetve az oroszokat."
Vannak emberek, akik tele vannak világmegváltó ötletekkel, tervekkel, és simán lehetnének Elon Musk, Zuckerberg, Bill Gates meg Jeff Bezos összegyúrva, csak hát... egyik ötletüket se valósították meg.
Pedig ha megvalósították volna, és azok be is jöttek volna, akkor mennyire sikeresek, ismertek és gazdagok lennének!
Hiszen csak egy nüansznyi, piszlicsáré összetevő hiányzott: a megvalósítás. Igazságtalan az élet, na.
-
Szerintem feltört account, orosz bothálózat része. Inkább jelenteni kellene.
Btw ha nem nyugati sajtót olvassunk akkor mit? Kikkel vagyunk? Hova tartozunk? Milyen életszínvonal lenne a cél? Hol élne szívesen, nyugaton vagy keleten? Jó volt a kommunizmus?
Elég csak ezeket feltenni és a bot nem spammel többet, lefagy.
-
#nemműködnek
-
válasz
pandras83 #62 üzenetére
Kínából, Indiából...
Nem is feltétlenül az ottani gyártásból, hanem a feketén tovább exportált nyugati termékekből.
Marketing szinten fontosak voltak az Elbrus és Baikal féle termékek, de még katonai felhasználásra sem feltétlen ideálisak. Egyes esetekbe be lehet őket építeni kis számítási igényű eszközökbe, de például egy radarjel-feldolgozó számítógépnél kritikus a számítási teljesítmény, ezért cserélik folyamatosan az US Navy-nél is az AEGIS rendszerben az x86 (AMD64) alapú szervereket.Ugyan az a radar-rendszer nagyobb számítási teljesítménnyel jobban tudja a zavaró jeleket szűrni (Fourier-transzformáció), ami nagyobb felderítési távolságot jelent azonos radar-keresztmetszetű célra (érthetőbben: lecseréled a feldolgozó számítógépet a vadászgépben vagy légvédelmi radarban, és messzebbről veszed észre ugyan azt a célpontot úgy, hogy semmi máshoz nem nyúltál). Ezért irtó fontos a saját gyártású számítógép az orosz vagy a kínai hadsereg számára is (és került a US Navy nehéz helyzetbe, amikor az IBM eladta az x86 szerver részlegét a kínai Lenovo-nak, mert ilyeneket építettek be az AEGIS rombolókba, cirkálókba). A kínaiak ilyen téren érthetően sokkal jobban állnak, mint az oroszok persze...
-
pandras83
őstag
A szegények...honnan lesznek most chipek a fegyverrendszereikbe, amikkel aztán óvodaudvarokat és kórházakat rakétázhatnak
-
Reggie0
félisten
-
Pikari
addikt
A baikal semennyire se volt az ő fejlesztésük. Feljebb írtam is, hogy ez csak egy arm klón volt, 5-10 éves dizájn, amit ráadásul taiwanon gyártottak. Hogy ezt a céget ki, és miért fogja felvásárolni, az jó kérdés. Ha valaki igen, akkor annak valószínűleg az ügyfélkörük fog kelleni, esetleg a rutinjuk a különféle nyugati chipfejlesztő szoftverekben való túrásban. De technológiai szempontból nem érdekes szerintem.
-
Bander78
tag
Nem gyártásra gondoltam, hiszen az oroszok sem gyártottak (ha jól értettem), hanem "csak" fejlesztettek. Na itt is ezt kellene, esetleg minimális gyártói kapacitás (környezetrongálás) kiépítése mellett. Kizártnak tartom, hogy egy akkugyár (+ugye a visszadobott selejt és lejárt akkuk kezelése), vagy egy atomerőműnél jobban szennyezne egy (azért nem tsmc léptékű) félvezetőgyár.
-
Bander78
tag
Bár erre most ráb@sztak a vodkanégerek (mert működik az a bizonyos), de ezt a próbálkozást pl. 1000x értelmesebbnek tartom még így is mint nálunk a sok lepra akkugyárat.
-
Shing
őstag
Szerintem ez úgyis a helyi piacnak szólt, kivel tudnának versenyezni? A nagyok mindenhol ott vannak. Mire kijöttek volna egy erősebbel, újra megint hátrányban lennének, mert a konkurencia sem egy helyben toporog.
Nekem az sem tiszta, hogy ezek mennyire voltak nulláról az ő fejlesztéseik. pl.
"The Baikal-M1 processor, for instance, is based on eight outdated Arm Cortex-A57 cores operating at 1.50 GHz and outfitted with an 8MB L3 cache that is accompanied by an eight-cluster Arm Mali-T628 GPU with two display pipelines. TSMC made the SoC on its 28nm fabrication process."
Ezzel még a lehallgatást sem kerülték el. -
GreatL
őstag
Nem működnek!!!!
-
Pikari
addikt
válasz
Busterftw #48 üzenetére
Gyanús, hogy mindenkinek szépen sorban meghibásodtak a környéken (motorola surfboard kábelmodemek). Hoztak helyette újat (Arris), ami már egyúttal beépített wifit is tud, és ezért 500 ft-ot még pluszban rádobtak a havi számlára. Ez itt a helyi noname kábeltv szolgáltató, és semmilyen más szolgáltató nincs, és nem is lesz. A kedvencem a 3 megabit/seces feltöltési sebesség, ami a valóságban inkább csak 2, és a dns szerverek 3-6 másodperces válaszideje.
-
Pikari
addikt
válasz
Sidorovich #46 üzenetére
Gondolom idleben azért kevesebbet eszik. Max terhelésen nincs sosem járatva, mert 10 éve nem emeltek sebességet ebben a díjcsomagban
-
Sidorovich
senior tag
A táp elméleti max teljesítménye nem egyenlő a rádugott eszköz fogyasztásával. A hivatalos specifikáció már inkább kiinduló alap, de ha 25W-ot eszik a szolgáltatód routere, én megkérdezném tőlük mennyivel szállnak be a rezsibe.
Nálam az ASUS RT-AX58U tipikusan 3-4W, elméleti max 9W-ot eszik. A táp ennél is 19V * 1.75A = 33,25W. A szolgáltatóm routerénél hasonlóak a számok.
-
Reggie0
félisten
válasz
andy19770128 #40 üzenetére
Attol fugg mirol van szo, nyilvan a lovedek sebessegetol is fugg mekkora feldolgozasi sebessegre van szukseg. Pl. a himars azert hasznalt fejleszteskori csucsprocit. Ma mar ez messze van a csucstol.
A csucs elektronikai eszkozoket azert hasznaljak az elektronikai felderites es hadviseles teruleten.
Peldaul a LTAMDS is hasznal direct RF FPGA-t, ami manapsag is elegge csucstechnologia.
-
Rive
veterán
válasz
andy19770128 #40 üzenetére
A repülő és fegyverzet technika messze nemhasznál csúcs számitástechnikát
Ez így leginkább azon a félreértésen alapszik, hogy a speciális igényeknek megfelelő (csúcs) tech nem azonos az általános piacra alkalmas (csúcs) technológiával.
Mire valami megszerzi a mil ratingot eltelik pár év
Ahogy egy rad-hard CPU (modul) összelapátolása (és a vonatkozó tesztelés) se egy szezon
Még egy tetves automotive rating megszerzése is PITA -
andy19770128
aktív tag
Már ami azt illeti. A repülő és fegyverzet technika messze nemhasznál csúcs számitástechnikát. Pl Az M1 abrams célvezető és követő egysége egy 15 évvel ezelőtti technikát használ. Bolond biztos. Vagy a JW telescope egy 20 éves cpu val üzemel. Azonkivül a harctéren nincs szükség a legmodernebb számitástechnikára..... Csak sokan azt hiszik hogy igen.
-
MuFFo
tag
-
Rive
veterán
Úgy írtad: ...Mindegyik egy hardveresen gyorsított emulátort futtat, az Intel és az AMD például RISC szerű mikroutasításokra fordítja az x86 opkódokat ...
Innentől inkább már ne mosakodj.Az elbrus processzoroknak nem a konzumer piacon van a legnagyobb jelentősége, hanem hogy legyen mit beletenni abba a szárnyas bombába, amit az ukránok fejére dobnak.
LOL.
Azok a cuccok tele vannak nyugati elektronikával, processzorokkal
Sose nézted még meg a roncsokról készített elemzéseket, igaz? -
Pikari
addikt
Képzelődsz, olyan dolgokat képzelsz a hozzászólásomba, amiket nem írtam oda (például sehol sem állítottam, hogy te a belső mikroutasításokon alapuló kódot futtathatnál egy intel vagy amd procin).
A licensz meg nem a megvalósításhoz kell, hanem azért, hogy eladhasd az USA-ban legálisan. Nem hiszem, hogy az Elbrust különösebben érdekelné ez a lehetőség, másrészt pedig az usák szabadalmak lejárati ideje 20 év, ami azt jelenti, hogy már nem kell sem az x86, sem az x86-64 processzorok eladásához licensz az usa területén, mert a kapcsolódó szabadalmak már lejártak. Feltéve, ha nem támogatsz SSE4-et, az még nincs 20 éves.
Az elbrus processzoroknak nem a konzumer piacon van a legnagyobb jelentősége, hanem hogy legyen mit beletenni abba a szárnyas bombába, amit az ukránok fejére dobnak.
-
Rive
veterán
Teljesen el vagy tévedve. A jelenlegi standard x86 megvalósítás valóban RISC alapú, de ez a réteg nem elérhető kívülről, az x86 utasítások mikroutasításokra fordítása automatikusan történik.
Ilyen jellegű megvalósításhoz kell licenc. És azért csak néhány gyártó csinál ilyet, mert másoknak már nincs.Emulációnál van egy komplett köztes szoftverréteg a processzor natív utasításarchitektúráján ami fordítja/értelmezi/végrehajtja az x86 (vagy igazából bármi más) utasításokat.
Ég és föld.
Az elbrus 65nm-hez is hozzáfér oroszországban..
Csodálatos. Akkor a lopott Win7 magassága is nyitott számukra
A realitás az, hogy csempészett 'rendes' proci, de akár a kínai VIA-leszármazottak is lemosnak lényegében minden ruszki cuccot árban, teljesítményben, fogyasztásban: bármiben. Az Elbrus és a Baikal is leginkább presztizs szempontból volt jelentős, se igazi piacuk, se igazi jelentőségük.
-
Pikari
addikt
Nem a licensz hiánya miatt nem gyártanak natív x86 processzort, hanem valójában semelyik gyártó sem gyárt teljesen natív x86 processzort. Ennek oka, hogy akkora lenne, mint egy kisebb bútordarab. Mindegyik egy hardveresen gyorsított emulátort futtat, az Intel és az AMD például RISC szerű mikroutasításokra fordítja az x86 opkódokat az utasításdekóderével, amiket aztán elcachel, és a processzor azokat hajtja végre.
Az elbrus 65nm-hez is hozzáfér oroszországban, mert az orosz cpu gyártó vállalat (mikron) 2-3 éve már arra is képes a 90nm mellett. Ezt nem windowsolni használják, hanem arra, amiket fent leírtam. Emellett kínában tudnak 28nm-en gyártani továbbra is. De az elbrus8 különféle verzióit nem fogják már gyártani (2019 óta tudtommal nem is gyártják már). Ugyanis helyette egy 2-2.5 ghz-es, kétmagos dizájnt készített az Elbrus, britektől
lopottlicenszelt igp-vel, és 2028-tól kezdve erre áll át az elbrus, mint általános célú cpu (a fentebb felsorolt cuccok mellé + laptopokba és asztali pc-kbe, vékonykliensekben is használják majd).Abban viszont igazad van, hogy az elbrusnak ugyanaz a baja, mint a transmetának: VLIW alapokon igyekeztek kialakítani a chipet, amiről mára már kiderült, hogy egy teljes tévút.
-
Busterftw
nagyúr
-
Rive
veterán
A ruszkik mondjuk pont vliwre és x86-ra álltak.
Az Elbrus a régi Transmeta vonalat követi, azaz képes x86 emulációra VLIW alapon Ennek természetesen korlátozott a teljesítménye, viszont x86 licenc hiányában ez ~ egyetlen, amit tenni tudnak.
Illetve: mivel az Elbrus is TSMC-függő volt, a szankciók óta próbálnak valamit gyártani a saját kézben elérhető 90nm-es technológiával: ez nyugaton 2003 környékén volt élvonal és olyan csodákat köszönhetünk neki, mint a P4 Prescott és az AMD Athlon 64 X2 - csak ezen emuláció is van, mint köztes réteg.
=> Ha a ruszkik visszatérnek lopott XP-re akkor kompromisszumokkal elmegy.
-
Pikari
addikt
Ezt nem tudom honnan szedted. Ez a mi szolgáltatónk routerének adaptere, amit 2 éve adtak:
12v * 2.6a = 31w
Ezt fel is veszi, mindkét oldalán és tetejénél forró a router. És nem orosz, hanem amerikai (Arris).Googleban megnéztem, a hivatalos specifikáció 24.50w-os fogyasztást ír rá.
-
Baikalból nekem is volt IZS 58-as lapát 12/70-es. Nekem kifejezetten bejött. Prociból nem volt, de az nem fért ki a gyárkapun.
-
-
westlake
félisten
"...így kénytelenek elárverezni a jelenlegi szellemi tulajdonaikat. A Kommersant riportja szerint nagyjából 484 millió rubel, azaz körülbelül 5 millió dollár lehet ezek értéke..."
Fizikai tulajdonaik nincsenek, vagy csak azokat nem akarják eladni?
5 milló dollár? Ezen a területen az semmi. -
Pikari
addikt
Nem a baikal az orosz processzortervezés igáslova, hanem az Elbrus. A baikalnál annyit csináltak, hogy külföldről licenszelt 5-10 éves processzormagokat és igpket legóztak össze, és gyártatták a tsmcvel valami röhejesen alacsony mennyiségben. Saját k+fjük lényegében nem is volt. Sokat elmond, hogy mindössze 5 millió dollárért árulják a vállalat maradékát.
-
dseres
tag
A későbbiekben a csipgyártók majd átállnak Risc-V -ra. Intő jel mindenki másnak.
-
gejala
őstag
"A Baikal néven ismert cég az egyik minta volt az orosz IT iparon belül"
Reméljük akkor, hogy a többiek is követik ezt a mintát.
Új hozzászólás Aktív témák
ph A Baikal jelenleg a szellemi tulajdon elárverezésén dolgozik.
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- OLED TV topic
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Mobil flották
- PlayStation 5
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- One mobilszolgáltatások
- Xiaomi AX3600 WiFi 6 AIoT Router
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! GIGABYTE B450 R7 5700X 32GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 8GB COOLER MASTER CMP 510 CM 750W
- Azonnali készpénzes Intel i3 i5 i7 i9 8xxx 9xxx processzor felvásárlás személyesen / csomagküldés
- Bomba Ár! HP ProBook 650 G1 - i5-4GEN I 8GB I 256SSD I 15,6" HD I Cam I W10 I Garancia!
- Telefon felvásárlás!! iPhone 11/iPhone 11 Pro/iPhone 11 Pro Max
- Telefon felvásárlás!! Honor Magic6 Lite, Honor Magic6 Pro, Honor Magic7 Lite, Honor Magic7 Pro
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest