Új hozzászólás Aktív témák
-
skoda12
aktív tag
válasz eladocuccaim #39360 üzenetére
Egyszer ment a rantelés, hogy nincs junior pozi, mindenhova sok év kell és szar minden. Googlebe beírtam valamit, hogy junior xy fejlesztő budapest. Az első 5 találatból 4 db 0-1 év tapasztalatot kért. Beküldtem a threadbe a linkeket, hogy tessék itt a munka. El lettem küldve a fenébe, hogy de az egyik ezért nem jó, másikról amott rosszat írtak, neki keveset fizet, stb. Szerintem csak elbuknak az emberek 3-4 interjút, aztán felhergelik magukat és utána vergődnek a nagy semmittevésben.
Egyébként rengeteg szerencselovag próbálkozik még mindig. Tapasztalat nincs, végzettség nincs, illetve tök más területről jönne és vidékről HO-zna lehetőleg. Ezt nem írja le természetesen és mikor mondom, hogy van állás és küldöm neki privátban a 3 graduation / career start programhoz a pozit, akkor jön, hogy de nincs hallgatói jogviszonya vagy nem költözik Pestre és megy tovább a panaszkodás.
-
skoda12
aktív tag
válasz buherton #39342 üzenetére
Kis céghez biztos nem mennék, ha nem látszik tényleg működő, normális, saját termék körülötte egy atomstabil ügyfélkörrel. Ha csak bedolgoznak máshova vagy lufit fújnak, amíg kitart a pénz, akkor inkább a multit választanám, főleg hogy egyébként is le van már papírozva.
-
skoda12
aktív tag
válasz MrSealRD #39217 üzenetére
Ahogy fentebb is írták, sokan részmunkaidőznek. 80%-os szerződésekkel dolgoznak, így bár kevesebb a pénz, de több szabadidő marad. De ez inkább a helyieknek működik, akiknek megoldott a lakhatásuk. Ha kimész kelet európaiként azzal a céllal, hogy megszedd magad vagy hogy jobb életszínvonalon élj és azzal a kezded a hónapot, hogy a fizud negyedét-harmadát leadod albérletre, akkor nem annyira opció egy 80%-os fizetésről indulni. Amúgy sem nagyon láttam, hogy bevándorlók esetén annyira engednék ezt, mert az a kimondatlan feltételezés, hogy kevesebbért jobban / többet dolgoznak majd, hogy bizonyítsanak. A helyiektől eltekintve, csak hosszú évek óta ott dolgozó új-zélandi és brit kollégánál láttam ilyet, de ők nem egy kalapban vannak a magyarokkal.
-
skoda12
aktív tag
válasz MrSealRD #39205 üzenetére
Bele lehet futni. Voltam Zürichben befektetési banknál fejlesztő, ott is 42 órázni kellett. Most Budapestről dolgozunk és jött új svájci kliens idén, aki azt akarja, hogy itthonról is 42 órázzunk. Kifizetnék túlórában, de meh ... Többen is offoltuk már őket. Hónapok óta nem találnak senior full-stack javást forexes tapasztalattal és akkor még nyakon öntik az egészet a speciális 42 órás elvárással. GLHF
-
skoda12
aktív tag
válasz MrSealRD #39066 üzenetére
Amikor elbukták a projektet, akkor kiállt az emberek elé az egyik manager és közölte, hogy mindent jól csinált mindenki és senki nem hibázott.
A legtöbb dev egyébként semmit nem tudott az anyagi háttérről, nem is érdekelt igazából senkit. Még véget sem ért a projekt és mindenkinek megvolt a helye már másik csapatban. -
skoda12
aktív tag
Ilyen van nagy cégeknél is.
Outsource multi, nagy digitalizációs, fixed price project 2 csapattal, fixen fél évre. Fél évente lehet hosszabítani szintén fixed price alapon. Bekamuzták a kliensnek meg maguknak is, hogy majd machine learning algoritmus fogja a random nyers adatot a data lakeből felolvasni rendezett formában és mekkora csoda big data analizálás folyik majd az adatokon. 2 hónap után látták, hogy az egészből nem lesz semmi és staffoltak egy harmadik csapatot csak adatbázisos emberekből, akik egész nap ETL jobokat írtak. Ők voltak a machine learning a háttérben. A díj természetesen nem változott. 2 x fél év után ott tartottak, hogy két darab kék pie charton mutattak adatot, ami 60%-ban felelt meg a valóságnak. A kliens meg elvitte a melót a versenytárshoz, akik párhuzamosan hasonló platformot fejlesztettek, hogy versenyeztetve legyen a két cég.
Ugyanők, évekig non-billableként adnak juniorokat a klienseknek, hogy majd gentlemen's agreement alapon átveszik őket billable státuszba. Soha napján kis kedden.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Citroware #38847 üzenetére
Ahhoz képest a wise, instructure, worldquant, cloudera és társai fél évig is hirdetik ugyanazokat az állásokat és pár havonta linkedinen is megkeresnek ugyanazzal. Nem úgy tűnik, hogy az olcsó munkaerővel sikerül feltölteniük a pozikat.
Jelenleg az van, hogy állításoddal ellentétben, általánosan nem szalad a cégeknek túl jól a szekér és nem tudnak annyi pluszt adni, hogy máshonnan átcsábítsák a munkaerőt. Picivel többért meg nem váltanak a biztos helyről az emberek.Az elmúlt két évben két cégbe is beleláttam és sehol nem javult a produktivitás az AI tooloktól. Erről volt cikk is mostanában.
Az indiaiakkal riogatás már 10 éve is vicc volt. Maintenance és support melókat visznek oda és még azt is megbánják. A diligent most hozza vissza a projektjeit.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz tototos #38804 üzenetére
Nyilván a 3-4 pozis fő fő főnök többet keres, mint az átlag 1 pozis multis IT-s nem főnök munkásember. Közben azért mindenki érzi, hogy reálisan jobbak a lehetőségek IT-ban. De nem csak a szoftveresekkel van baja, mert azért oda lett szúrva, hogy bezzeg régen a gépész szakra több pont kellett, mint orvosira.
-
skoda12
aktív tag
válasz tototos #38798 üzenetére
Tipikus mérnökök, akiknek fáj, hogy a szoftver megeszi a világot és az IT-sok jobban keresnek, mint a tradicionális mérnökök. Meg is szakértik egyből, hogy vége a szoftverfejlesztésnek. Szektoronkénti fizetéseket nem tudom ellenőrizték-e mostanában.
Egyébként kifejezetten örülök, hogy a média és a doomerek biztosan elijesztenek sok fiatalt az IT-tól, legalább még jobban elszállnak a fizetések.
#ToTheMoon[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Stylewars_kp #38626 üzenetére
Egyértelműen ezzel kezdeném: [Scrum master role - pontosan hogyan kéne csinálnom?]
-
skoda12
aktív tag
válasz Dare2Live #38139 üzenetére
A managerek angoltudása nálunk is gyalázat. Borzalom végighallgatni a budapesti iroda vezetőjét az 1 órás town hall meetingeken, pedig ott nem tudnak szóban kérdezni tőle, tehát előre begyakorolhatná a mondandóját. Head of HR és több másik hasonló kategóriás is ugyanez.
Ezek az emberek felsővezetőket fogadnak más cégektől, viszik körbe őket az irodában, meg tárgyalniuk kéne. Tiszta szégyen ilyen embereket pakolni a kliensek elé. Bezzeg az egyszerű munkavállalóknak kötelező nyelvi szintfelmérő van pár évente.[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Drizzt #37711 üzenetére
Ez a reális szerintem. Ahol eddig voltam, ott a karrierutakhoz voltak rajzolva szép ábrák, szakterületenként különböző ágakkal és a megnevezések szintekre beosztva, hogy össze lehessen hasonlítani mire lehet számítani career track váltáskor. Ezek a kisfőnök pozik egy szintről indultak a frissen kinevezett architect és lead dev pozikkal. Bérfeszkóra figyelni szoktak, szóval az erősebb tech arcokat magasabb szintű managerek alá osztják be ilyenkor. Most is teljesen más management unit alá tartozok, mint a csapatom legtöbb tagja.
-
skoda12
aktív tag
Nem elterjedt. Többnyire olyan helyekről tudok, ahol security megfontolásból be van kamerázva a munkahely és veszik a dolgozókat is, de nem az a céljuk, hogy a produktivitást ellenőrizzék. Crossoveréknél viszont fullba nyomják a kretént, 10 percenként webcam + screenshot, stb. Tele van a net crossoveres rant postokkal, a glassdoor oldaluk is csodálatos.
-
skoda12
aktív tag
-
skoda12
aktív tag
válasz basys2 #35719 üzenetére
A bújtatott munkaviszonyos büntetést akarja elkerülni. Majd kijavít, aki jobban ért hozzá, de van egy listája a NAV-nak egy rakás feltétellel, hogy ha azokból talán 2 teljesül, akkor nem minősül bújtatott munkaviszonynak a beszámlázás. Ilyenek vannak benne, hogy saját telephelyen dolgozol, saját eszközökkel, saját időbeosztással, a bevételed valami elég nagy része nem egy cégtől jön (valószínűleg ezen aggódnak), meg hasonlók és ha nem is az összesnek, de x darabnak teljesülnie kell. Tehát megoldható, hogy csak 1 cégnek számlázol.
Beszélj a könyvelőddel, de valószínűleg a NAV-nál is elmondják ingyen a pontos szabályokat.
[ Szerkesztve ]
-
-
skoda12
aktív tag
Úgy tűnik a SAP is elesett.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Misogi #35618 üzenetére
Ne érts félre, én is a ho-t támogatnám, de szerintem nem arrafele mennek a dolgok. A hibrid állásoknál is megjelentek már olyanok, hogy nem fix heti x nap lehetsz otthon, hanem van egy éves x nap keret, amiből nem jön ki minden hétre 1 nap sem vagy max tényleg csak annyi.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
Szerintem lassan, de a legtöbb helyen vissza fognak állni az 5 nap onsitera. Eleinte nem mertek home officeról hibridre sem váltani, mert szinte mindenki home officet kínált és elmentek volna az emberek. Aztán egy-egy fecske elkezdett hibriddel próbálkozni, aztán még többen átvették, mert látták, hogy csak nem lázadtak nagyon az emberek. Most meg már kb ez a standard. Nem lennék meglepve, ha 2 év múlva már az 5 nap onsite lenne az alap újra.
Ahol nincs bajuk a ho-val, ott még most is megtartották. Nem nagyon látom más értelmét egy ho -> hibrid átállásnak, mint hogy előkészítsék a hibrid -> teljes onsite átállást. Ha heti 2-3 nap bejárás miatt amúgyis városhoz van kötve a munkavállaló, akkor annyi erővel be is járhatna minden nap.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Vision #35048 üzenetére
Nagy multi. Teljes home office meg van engedve, de nem kötelező, tehát aki akar az bejárhat minden nap. Nyár vége felé érdeklődtem egyik főnöknél, hogy várható-e változás és akkor azt mondta, hogy nem tervezik a szigorítást. Persze bármikor változhat, de szerintem megtartó erőként gondolnak a ho-ra nálunk. Relatíve alacsonyak itt a fizetések, cserébe nem problémáznak az otthon dolgozáson.
-
skoda12
aktív tag
Nálunk is próbálkoznak ezzel már évek óta, még senior szint fölött is. Mindig beleütköznek abba a problémába, hogy ha nagyon kézzel fogható, konkrét elvárásokat gyűjtesz össze egy listába, akkor a jelöltek akár 1 év alatt fel tudják húzni magukat az elvárásokhoz célzott tanulással és munkában felmutatott eredményekkel. Ezt kiküszöbölendő inkább homályosabb elvárásokat írnak össze, amikbe bele lehet azt is magyarázni, hogy megfelel neki a jelölt, meg az ellentettjét is. Ez meg összességében jó kis gatekeepkinget eredményez felsőbb szinteken.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz the dealer #31984 üzenetére
Van ilyen. Nálunk is hasonló a rendszer, hogy az éves emelés mértékét közlik és nem alku tárgya. Utána van lehetőség elégedetlenkedni. Meghallgatják, de egy forintot nem mozdul semerre tőle a fizu. Rendes bértárgyalásra emlékeztető beszélgetés előléptetéskor van nálunk.
-
skoda12
aktív tag
válasz #41635072 #31050 üzenetére
Itt ez direkt gyakornokokra volt szabva szerintem. Akik gyakornoki állást keresnek, azok még nem értenek semmihez, interjún nem tudsz tőlük kérdezni szinte semmit. Üres a CV-jük, nincs projekt tapasztalatuk, így arról sem tudsz velük beszélgetni. Ami persze természetes, de közben meg valami alapján mégis szűrni kell közöttük és így maradnak a logikai feladatok, mert valószínűleg ez áll hozzájuk a legközelebb az egyetem miatt.
-
skoda12
aktív tag
válasz CyberPunk666 #29964 üzenetére
Az emberek akarnak egy jó állást és látják, hogy a hirdetésben kérik a diplomát + a szak neve az áhított foglalkozás neve, ezért mennek egyetemre. A 99% nem fogja 18 évesen átolvasni az egyetemi tanterveket, úgysem értik mi van benne. Aztán egyrészt szenvednek a képzéssel, másrészt később látják, hogy munkában nincs hol használni az egyetemen tanultakat, sőt be kell tanulnia a munkahelyen, mert kb nem ért ahhoz, amiről papírja van.
Ettől függetlenül szomorú, hogy olyan algókkal küzdenek, amik érettségihez is kellenek.
-
skoda12
aktív tag
1M alatt +100-200k-ért még sokan lehajolnak. Nem drágább ruhát fognak venni, hanem lehet, hogy átüti a havi megtakarítás azt a küszöböt, aminél már elmegy valaki a mamahotelből albérletbe, mert így már belefér vagy nem fáj annyira feleslegesen kiadni ezt a pénzt, mikor igazából otthon is lakhatna. Vagy gyűjt saját lakásra vagy megengedheti, hogy a drága hobbijára szórja a pénzt, pl vesz még 2-3 objektívet fotózáshoz.
Munkahelyen is szembetűnő, hogy inkább a fiatalok ugrálnak a plusz pénzzel járó lehetőségekért. 24 órás rendelkezésre állás, hétvégi support, esti support, ilyesmi. A senior nem fogja magához ragasztani a laptopot hétvégén, mert többet ér a szabadideje és nincs akkora szüksége a plusz pénzre.
-
skoda12
aktív tag
válasz bandus #28936 üzenetére
Ja hát igény az van persze, csak a működő megoldások nem jönnek olyan tempóban, mint elvárnák. Azt meg nem annyira szerette a management, amikor az AI platform 65% eséllyel találta el a helyes választ egy bináris döntés esetén 1 év fejlesztés után. Közben 3 csapat dolgozott rajta és az eredeti tervek szerint ebből az egyikre nem is lett volna szükség a használt AI módszerek miatt.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz HoTDoG #28934 üzenetére
Data és AI terület nagyon túl volt fújva szvsz. Minden cég beleugrott, mert féltek, hogy kimaradnak valamiből. Csak nálunk 3 ilyen projekt bukott meg 3 év alatt. Aztán indítottak ugyanezen emberekkel ugyanilyen projekteket nulláról megint, mert valamit kezdeni kellett velük.
Már futottak a fejlesztések, amikor a business oldal keresett use-caseket, hogy mire is lehetne majd ezt az egészet használni, meg ki fizetne érte.
Nem csodálkoznék, ha ezeket a kísérleti, nem termelő projekteket megvágnák. -
skoda12
aktív tag
válasz CyberPunk666 #28731 üzenetére
Szerintem már számtalan olyan projekt van, ami a fenti szemléletet követi
Tanúsíthatom. Ilyen projekten vagyok. Kis látszámú embedded team C-ben ír egy vékony layert IoT eszközökre, amik gyakorlatilag csak sensor adatokat olvasnak ki és továbbítanak a cloudba.
Másik projekten a (drága) eszközök fullos ubuntu servert futtattak és a beágyazott fejlesztők pythonban és golangban fejlesztettek rá. Adatfeldolgozás és logika cloud oldalon volt itt is.
Tegnap szembejött egy álláshirdetés hasonló témában. Napelemek és szélturbinák adatait gyűjtik és dolgozzák fel backenden.Általában is próbálnak minél több funkcionalitást átvinni az eszközöktől független cloudos részbe tolni. Mert ugye ez a mi kezünkben van teljesen, tehát relatíve egyszerű és olcsó a változtatás. A fieldre telepített fizikai eszközök firmware frissítése meg nagyon hosszú és problémás folyamat még úgy is, hogy van OTA update. Sokkal-sokkal rövidebb a cloud oldali release cycle. Nem egyszer kellett emiatt alapvetően device oldali bugokat a cloud oldalon körbehackelni.
Bár a beágyazott fejlesztők kevesen vannak, de ezeknek a projekteknek a nem embedded része elég sok embert igényel. Frontend, backend, big data, devops, security és még data scientist területről is felszippantanak embereket.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
Jaja, amikor pályakezdő voltam a válság idején ugyanez volt. Mindenki seniort akart, de azt végtelen mennyiségben. Aztán volt még elvétve néhány mid-level állás (akkoriban még 3-5 év tapasztalatra belőve), junior hirdetésből Budapesten a területemen meg volt 3, abból 1 részmunkaidős.
Nem segített sokat az sem, hogy a mi évfolyamunk volt az első, ahol bevezették a kötelező szakmai gyakorlatot. Akkoriban még nem volt hozzá segítség az egyetem részéről, nem voltak a sulival szerződött cégek, minden hallgatónak maga kellett felhajtania az állást. A klasszikus frissdiplomások mellett hirtelen ráömlött a piacra a másod- és harmadévesek tömege. Közben persze senki nem akart 6 hétre pályakezdőt, így a gyakornokok is rárepültek a teljesmunkaidős junior állásokra.
Kitermelt az az időszak néhány pályatévesztőt, mert aki mondjuk javázni akart és nem talált állást, az kényszerből elment php-zni vagy nagy divat volt még, hogy automata tesztelő állásban kezdtek pedig fejlesztőnek készültek.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz -Skylake- #27626 üzenetére
4 napos munkahetes kérdéseket nálunk azonnal lesöpörték az asztalról, mert hogy így is több emberre lenne szükség, így sem tudunk eleget felvenni és ha most 4 napot dolgoznánk csak, akkor meg még több embert kellene felvenni ugyanannyi munka elvégzésére adott időn belül. Közben persze most is az a kívánság, hogy gyorsabban szállítsunk. Minden release előtt őrület van és konkrétan el szokott hangzani, hogy gyorsabban kellene fejleszteni ...
-
skoda12
aktív tag
válasz bilimbalam #26964 üzenetére
Nem mertem hozzászólni, mert nem értek a pénzügyhöz, de IT vonalon ezt teljesen meg tudom erősíteni. Szakmai feladatok jó részét adminisztratív feladatok váltják fel, amit szó szerint képzettség nélkül bárki el tudna látni, közben villámgyorsan kiesel a szakmából.
Nagyon-nagyon-nagyon magas poziban kell lenni IT-ban ahhoz, hogy bármi felelősséged legyen (kivéve, ha revoluthoz jelentkezel ). Multiéknál amúgyis imádják szétkenni a felelősséget és kúltúrája van annak, hogy nem lehet hibáztatni egy konkrét kiszemelt embert.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
Állítólag az. Vannak ennél cifrább következmények is. Pl hiba esetén a teljes kárért anyagilag felelsz, nem kell indokolni a munkáltatói felmondást, stb. [gondatlan károkozás esetén a teljes kárért felel]
Rendesen ügyvédet kell keresni egy ilyen szerződés aláírása előtt.[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
r/programmingHungary-n írt róluk egy ott dolgozó srác. Vezető állású munkavállalónak vesznek fel, ami valami külön jogi kategória, ami miatt nem jár neked túlórapénz és a szabadnapjaidból sem annyi van, mint amit alapból a törvény garantálna, hanem a szerződésben rögzítik a napok számát (kevesebbet).
A munka nekem érdekesnek tűnt, de a leírás alapján talán kicsit túl sok az internal framework.
[Megtaláltam a postot][ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz chew_bacca #26646 üzenetére
Ha valami lead poziba jelentkezel, akkor ott szokott ilyen lenni.
Sok helyen ezekben a szerepkörökben nem jut idő kódolásra a munka során. Helyette stakeholderekkel, klienssel, program managerekkel megy a kapcsolattartás, csapatokon átívelő dolgokat szerveznek, jirát birizgálnak, unblockolják a csapatot. Swatolnak, ha probléma van és segítenek szakmailag, de nem fognak rutinból felhúzni microserviceket vagy interjún dinamikus programozási problémára megoldást kisujjból kirázni.Hogy ez jó vagy sem, azt nem tudom.
-
skoda12
aktív tag
válasz MrSealRD #26511 üzenetére
Csak pár hónapot töltöttem itt-ott.
Svájcban végig úgy éreztem, hogy kinéznek. A kelet-európaiakat külön szobába helyezték az épületen belül. Mindenki más vegyesen volt elhelyezve: svájciak, brittek, németek, indiaiak, stb. Ha valakivel együtt kellett dolgoznom, az én problémám volt a legutolsó neki. Napokon keresztül ment az ignorálás. A boltban a pénztáros leveteti velem a hátitáskám, hogy belenézzen nem lopok-e valamit, de csak azután, hogy 1 mondatot szóltam hozzá és levette akcentusból, hogy nem helyi vagyok, pedig nincs bűnöző fejem.
Hollandiában ez a táskás boltos dolog ugyanúgy megvolt, persze nem minden vásárlásnál, de akkor is gáz. Próbáltam vegyülni pedig rühellem a céges programokat. Céges sörözésnél a semmiből nekem támadnak a holland kollégák, hogy ők tudják ám a sajtóból, hogyan bánunk a cigányokkal mi magyarok És hogy mekkora bajba tudnék kerülni, ha itt is úgy viselkednék stb. Ugyanitt volt szervezett céges vacsora, amire elfelejtettek meghívni. Este eszem a szobámban a sarkon vásárolt hambit és felhív a főnök, hogy hol vagyok meg egyáltalán miért nem tudok a szervezett céges programról.
Általában is többször előfordult, hogy hülyének néztek külföldiek. Sok éve Londonba akart egy recruiter kivinni évi 40K-ért, amikor az adott cég, akiknek dolgoztam internal mobilityn keresztül 60K-ért vitt volna szintén Londonba. Osztrák recruiter benyög egy ajánlatot (pontos összegre nem emlékszem), ami valami minimálisan több, mint amit akkor kerestem. Mondom neki, hogy lol ennyit megkeresek most, de ha itthon váltok, akkor többet is. Erre felháborodik, hogy át akarom verni, de nem fog menni, mert ő aztán tudja, hogy mennyit keresnek a magyarok.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Oppenheimer #26364 üzenetére
Órán papírra vagy táblára írta a kódot, a beadandót pedig ftp-re kellett feltölteni.
-
skoda12
aktív tag
válasz Revolit #25944 üzenetére
Nagyon jó ez arrafele. Havi 12-15k CHF körül mentek ismerősök Zürichbe pár éve vezető fejlesztőnek. Én csak pár hónapot voltam ott kiküldetésben. A pénz fasza, az ország szép, de érezni, hogy kinéznek. Minket, kelet-európaiakat külön szobába pakoltak, meg voltak egyéb jelek is. Angol tényleg addig elég, amíg a cég épületében mozogsz. Kilépsz az utcára és lehet kézzel-lábbal mutogatni.
-
skoda12
aktív tag
+ szokás szerint a törzsidőn kívüli idő csak akkor kötetlen, ha nem raknak be meetinget arra az időpontra és fognak, mert mindig lesz valaki, aki csak akkor ér rá meeting ütközés nélkül. Aztán a legtöbb helyen nem mondhatod azt a csapatnak / kliensnek / managerednek, hogy "bocsikah, de délután 4 helyett este 7-kor legyen a meeting, mert én 4-kor szoktam edzeni". Főleg akkor kellemetlen, ha egyszerre több ember szokásaihoz kell alkalmazkodni.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz CyberPunk666 #25039 üzenetére
Én is akartam matek msc-t csinálni, de végül megálltam info bsc + matek bsc után. Tapasztalatok:
Az infós matek csak távolról ugatja a matek szakos matekot. Infón főleg kiszámolós feladatok vannak, matek szakon inkább bizonyítós, gondolkodós, trükkös feladatok. Az info bsc-ről egy csomó témakör hiányzik: nem tanulsz geometriát (amiből matekon van 3-4 félév is), topológiát, analízisből mértékelméletet és komplex függvénytant (ez utóbbit talán érintőlegesen pár helyen), absztrakt algebrát csak felületesen (matekon ebből is van 3-4 félév), a valszám és stat megint túl felületes (infón általában 1-2 félév, matekon 3-4), a diffegyenletek témakör megint a kiszámolós típusfeladatokra koncentrál infón, stb
El lehet menni infó után matek msc-re és akkor valamennyi tárgyat pótolni kell. Hogy ez mennyire para, az attól függ hova jelentkezel. Infósok általában az OE esti alkmat msc-t szokták kinézni, ami egy lightos matek szak, a matek bsc-m érzésre 50%-ban lefedte az msc tantervet, amikor néztem. Elte és bme más, de azt nem csinálod meg munka mellett és a felvételire sem tudsz csak úgy belibbenni az infó bsc tudással vagy reménykedsz, hogy pont olyan témakört húzol, amit még tanultál. Ismerek egy srácot, aki infó után végigcsinált egy elte bsc + msc matekot, csinálta a schweitzer versenyeket, de ő nem dolgozott mellette.
Véleményem szerint, meg lehet csinálni egy könnyebb matek msc szakot és akkor ezzel már el lehet menni valami neurális hálós vagy data science poziba (amire elég lenne az infó msc is), de ezzel nem olyan matematikus leszel, mint aki az eltén vagy bme-n nyomja a phd-t differenciálgeometriából. Aki az utóbbi kategóriába tartozik, az már gyerek kora óta erre készül, jár versenyekre, nyomja a kömalt, tagozatos gimibe jár stb. Nem 2 év alatt lesz az ember matematikus.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz kovsol #24885 üzenetére
Régen volt ez, hogy 3 év a junior teteje. Azóta teljesen elinflálták a titulust. Több embert is át lehetett csábítani másik céghez, azzal hogy megkapták a senior rangot papíron. Persze van különbség a 3 és a 13 éves senior között. Ennek megfelelően a fizetés 800k - 1.8m között bármi lehet.
-
skoda12
aktív tag
válasz golfvariant #24649 üzenetére
Vagy vice president. Nem hiszem el, hogy emberek ezt képesek magukról beírni a CV-be, miközben 3 kérdésből kiderül, hogy lótifuti igavonó munkások egy tucatmultinál.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz kexksz #24080 üzenetére
Nálunk a késeket vitték haza.
A tompahegyű recés vackokat, amikkel csak rántott húst lehet vágni, azt mind meghagyták. A hegyes éles késeket viszont ellopták. Sokáig azt hittem, azért nincs a konyhán, nehogy balesetet okozzon. A konyhásnéni mondta egyszer, hogy nem tesznek ki ilyet, mert mind ellopják. -
skoda12
aktív tag
Annyira nem rózsás a helyzet szerintem, mint régen. A mennyitkeresel.hu "Ipar, termelés" részén szoktam olvasgatni a kommenteket. Mondjuk ott sok a Budapesten kívülről érkező infó, de eléggé negatív a hangulat, bruttó 500-800 közötti fizuk repkednek néha meglepően sok tapasztalat mellett is és a covidos leállások alatt többeket elküldtek.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
Ami még szerintem egy kicsit visszatartó erő lehet, az a lehetőségek csökkenése, ahogy lépked felfele az ember a ranglétrán. Ilyen CTO, head of IT, stb pozik nem úgy repkednek linkedinen, mint a dev/engineer állások. A legtöbb ismerősöm, aki elment valami kis- vagy középvezető irányba, kiestek a szakmából 1 év után. Lehet ők speciel nem bánják, mert a nagyobb fizu kárpótolja őket, de úgy látom eléggé beragadtak egy adott cégbe.
Én idén léptem vissza egy szintet, főleg az embertelen túlórák miatt, ami nem volt pariban a fizetésemeléssel, de a fentebb leírtak is szerepet játszottak a döntésben.
De alapvetően emberfüggő. Ha valakinek bejön a people management vagy kipróbálná magát magasabb felelősségi körben, akkor meg kell ragadni az alkalmat.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz cech19960320 #23641 üzenetére
Szinte biztos, hogy nem ennyire tudatosan választ pályát a többség (sajnos). A valóság inkább úgy néz ki, hogy a diákok elmennek faktra azokból a tárgyakból, amiket a legkevésbé utálnak, aztán érettségi évében megnézik, hogy a felvi tájékoztató alapján hova lehet ezzel menni. Abból lesz egy lista, amit rendeznek az alapján, hogy hova hány pont kell. Ahova a legtöbb pont kell ebből, biztos az a legfaszább, szóval az lesz megjelölve első helyen. A kevésbé jó tanulókat pedig a várhatóan alacsonyabb felvételi pontszám rákényszeríti xy pályára.
Persze minden évfolyamon lesz pár ember, aki már régóta tudja mi akar lenni, de nagyon sokan tanácstalanok még végzős középsulisként is, hogy hova menjenek továbbtanulni.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz bilimbalam #23599 üzenetére
Kivéve htomi85 és a kőművesei.
-
skoda12
aktív tag
Nem csak a pénz lesz itt a probléma. Jelenleg olyan az egyetemi közeg, hogy az a szint, hogy a kockás füzetbe írod az implicitfüggvény-tétel bizonyítását meg a kvantummechanikát. Közben felvett egyetemi videókban odaszúrnak, hogy akit ez nem érdekel az csak "kódóló" lesz és a cpp-t a hülye is megtanulja két nap alatt. Ezeknek nem érdeke, hogy a szakmából bejöjjenek oktatók a saját tárgyaikkal az egyetemre, mert a szemükben ez visszalépés.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
Az építő- / építészmérnök terület ilyen, illetve még a szürke fizetés is jelen van náluk sokszor.
Mérnöki vonalon megy az IT és a villany rész, de a gépész / mecha részre már egyre több panaszt hallok, főleg vidékről. Minden más mérnöki szak már a "nem éri meg ennyiért ennyit tanulni" kategória, ha csak a fizetést nézem. -
skoda12
aktív tag
-
skoda12
aktív tag
Ha nincs igazam, akkor azért megpróbálnak cáfolni. Alapvetően, ha el tudják magyarázni miért nincs igazam, akkor kellemetlenül érzem magam, hogy hülyeséget beszéltem és tanulok az esetből.
Ha nem tudnak belekötni a javaslatomba, de mégis vele szemben akarnak menni, akkor megpróbálom még egyszer másképp elmagyarázni, majd utána kérdésekkel rávezetni a problémákra a döntéshozót, de utána feladom. Volt régen több olyan eset, ahol azzal zárultak viták, hogy "én vagyok a team lead, ezért így lesz" vagy "ezt már eladtuk így a kliensnek". Ilyenkor elengedem és a háttérben röhögve nézem végig a projekt szenvedését. Fiatalon borzasztóan zavartak az ilyen esetek. Most már úgy vagyok vele, hogy nem az én pénzem, nem érdekel.
-
-
skoda12
aktív tag
válasz Vision #21861 üzenetére
Ez 2017-től érvényes. Akik ide írnak, azok szerintem még nagyon más tanterv szerint haladtak. Érdekes mennyit változtak a tantervek a 2010 előttiekhez képest.
Nálunk 4. félévben 4 különböző matek tárgy volt még, de jutott matek az 5. félévre is tanterv szerint. Ok, én proginfós voltam, de amennyire hallottam mérnökinfón hiába volt kevesebb a matek, ha annyival több volt a fizika. -
skoda12
aktív tag
válasz Jhonny06 #19967 üzenetére
Amikor ez a téma először berobbant a hírekben, akkor volt egy cikk, ahol levezették, hogyan jött ki a 20k informatikus. Valójában minden SSC, call center és desktop support meló is ide volt számolva és ez kapásból kiadott kb 8k helyet. A végén valami 3-4k szoftverfejlesztői hely maradt a 20k informatikus állásból.
Továbbá potenciális helyekkel számoltak. Tehát, ha volt olyan projekt, ami azért nem jött az országba, mert akkor épp nem tudtak elég embert adni rá, akkor az így elvesztett helyeket is beleszámolták.Másrészt, ha multihoz tartozik az álláshirdetés, akkor általában nem 1 embert keresnek adott poziba. Nálunk is kiraktak 1 medior, 1 senior és 1 lead dev állást, amikor 100+ embert kerestek, aztán ugyanezek a hirdetések mentek körbe 1 évig.
-
skoda12
aktív tag
válasz GeeForGolf #18720 üzenetére
te jó ég
-
skoda12
aktív tag
válasz sarkanyolo2 #18716 üzenetére
prodidzsáj <-- Aki megfejtette, hogy ezmiez, az írja már ide, hátha tanulok valamit ebből is.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz GeeForGolf #18695 üzenetére
Senior kolléga kiguglizta, hogyan lehet túljutni azon, hogy a git néha nem engedi pusholni, de nem értelmezte a hibaüzenetet és nyugodtan tolta --force opcióval befele a kódot. Hetekkel később lett gyanús, hogy mintha már megjavított dolgok jönnének vissza újra hibaként bizonyos branchekről.
-
skoda12
aktív tag
válasz Vision #18439 üzenetére
Az a durva, hogy van még ott ennyi ember ilyen körülmények között. Ha tavaly ilyenkor tőlünk elküldtek volna 90 embert és látom, hogy süllyed a hajó, már másnaptól kezdve ezerrel a váltáson pörögtem volna. Itt meg elvoltak még pár százan 1 évig.
Ok, valószínűleg van náluk is egy olyan réteg, akik olyan poziba küzdötték fel magukat, hogy nem tudnak azonos szintre váltani másik céghez utcáról beesve. Na, de a többiek?
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
Már a vírushelyzet kezdete óta gyanús volt, hogy nem hallottunk az NNG felől, mert ugye ők vírus és válság nélkül is leépítettek tavaly, de úgy néz ki nem kellett sokat várni: [link]
-
skoda12
aktív tag
válasz GeeForGolf #18401 üzenetére
Eléggé divat, hogy BSc CS diploma mellé, nem MSc CS-t csinálnak, hanem gazdaságit vagy egyéb MA-t. Főleg, amikor pár év munkavégzés után valaki úgy dönt, hogy a techinkai vonalból kifarol és megpróbál management irányba elindulni.
-
skoda12
aktív tag
válasz Jhonny06 #15744 üzenetére
Nem csak azért tiltják le, hogy munkával foglalkozz. Pár éve több nagy cég erősen bővült egyszerre és felmondási hullám volt nálunk. Mindeféle válságmeetinget tartott a management és megszületett az ultimate megoldás. Letiltották a professiont meg több kisebb magyar álláskereső portált. Linkedin elérhető maradt.
-
skoda12
aktív tag
válasz Sempronius89 #15173 üzenetére
Hát ez van. De legalább rá vannak pörögve a toborzásra. Itt dolgozok már pár éve és majdnem minden évben ír linkedinen valamelyik HR-es, hogy nem akarok-e itt dolgozni. Illetve az egyik kolléga végzettség szerint építészmérnök. Őt úgy vadászták le, hogy architectnek hirdette magát linkedinen, nálunk meg pont software architectet kerestek és ráírtak a HR-ről. Poénból eljött interjúra és át is jutott a HR-en. Mondjuk csak kezdő fejlesztőnek vették fel végül. Egyébként jó fejlesztő lett.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Sempronius89 #15170 üzenetére
A HR azon része, amelyik az emberek felvételével foglalkozik, a fizetésük majdnem felét abból a fejpénzből kapja, amit a sikeresen megtalált és felvett jelöltek után adnak extraként. Tehát olyan soha nincs, hogy valaki nem jut át a HR-en. Kivéve ha baltával fenyegetőzik. Bár valószínűleg akkor is továbbengedik, hátha átcsúszik a szakmai körön.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz CyberPunk666 #14393 üzenetére
Nekem az a bajom az ilyen cikkekkel, hogy mindig megy a lenézés ezerrel. Betanított munkás így, informatikus segédmunkás úgy, megnézheted magad fiam, ha változik a technológia, sosem fogsz átlátni nagy rendszereket, stb stb. Ráadásul pont azok kapják meg ezt, akik vannak annyira lelkesek, hogy minél előbb szeretnének valós projekten valós problémákkal foglalkozni profik mellett. Közben ezek jelentős része azért levelezőn/estin szerez papírt is vagy akár nappalin csúszással.
Jóval kisebb arcot kellene tolni, meg elgondolkodni azon, hogy miért kell az MSc-seket fél évig céges trainingre járatni és utána még szelektált, könnyű taskokkal ellátni őket, miközben be vannak temetve pénzzel? Meg úgy egyáltalán, hogy lehet az, hogy 10-ből 9 pályakezdő csont nélkül bukja el az állásinterjút, mert semmilyen nyelven sem tud programozni, pedig tanulta 3-5 évig? Pláne, hogy közben Orosz is megszakértette, hogy a c++/java/akármelyik programnyelv az 1 hét, de bénáknak max 2.
Persze lehet magas lóról beszélni meg álomvilágban élni, aztán egyszer csak azon kapja magát az egyetem, hogy BProf szakot indítanak, mert vérre menő küzdelmet kell vívni mások 6-18 hónapos képzéseivel.
-
skoda12
aktív tag
válasz EQMontoya #14202 üzenetére
Jaja, mennyiségi problémák (is) vannak. Minden szinten dolgozik 200 férfi, van rájuk 2 db WC szintenként. Pár emeletet végig kell járni, ha az ember könnyíteni akar magán, néha át kell nézni a másik szárnyba. Fosás ne jöjjön rá senkire napközben.
Egyszer összehívtak egy meetinget és jött az üzenet az upper managementtől, hogy leszünk szívesek nem átmenni azokra az emeletekre, ahol más cégek vannak és elfoglalni a WC-jüket, mert balhé volt belőle. Látták a céglogónkat a belépőkártyán és ilyen értékes resource-okon nem osztozkodnak
-
skoda12
aktív tag
válasz throwawayacc #12584 üzenetére
Ne égesd fel magad mögött a hidakat. Lehet úgy dönteni, hogy a plusz lóvé miatt váltasz, de akkor a szerződés szerinti összeget fizesd vissza a jelenlegi munkáltatódnak. Itthon is kezd terjedni, hogy felhívják az előző helyeidet veled kapcsolatban vagy referencialevelet kérnek és hát a szerződésszegés nem a legtutibb belépő az új munkahelyre.
-
skoda12
aktív tag
válasz HoTDoG #12339 üzenetére
Szeged nagyon nem Budapest munkaelehetőségek szempontjából. Kijön valaki az egyetemről és szembesül vele, hogy azért nem lehet minden sarkon IT céget találni Szegeden. Ezután felméri reálisan, hogy ő igazából csak egy programnyelvhez ért junior szinten és így hipp-hopp leszűkült a cég lista kb 3-ra, amiből mondjuk 2 hajlandó juniort felvenni. Közben meg nem csak ő akar ezen a területen dolgozni a 250 fős éfvolyamról.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Kukipapa_rr #12003 üzenetére
Infrastruktúrát tervez, nem szoftverkomponenseket. Tehát nagyjából virtualization, network, cloud és storage témakörben megmondó emberek. Ilyen példát dobott a google egy gyors keresésre (már csak a cachelt oldal érhető el).
-
skoda12
aktív tag
válasz Kukipapa_rr #11997 üzenetére
Írta, hogy IT vonalon jelentkezett architectnek. Szóval ez nem az az architect, mint a fejlesztőknél.
-
skoda12
aktív tag
válasz tehPwnerer #11150 üzenetére
A 3+ év feltételt hogyan teljesíted maximálisan? 3 évvel?
Te írtad, hogy megmondták "aki a minimum elvárásokat teljesíti csak, az az alsó korlát körüli összeget kaphat csak", ebből tudtam kiindulni.Abba bele lehet kötni, hogy illik-e mid-levelként kiírni az állást, ahelyett hogy azt mondanák minimum mid-level, de lehetett volna azzal is nyitni feléjük, hogy kérsz konkrét tech stack listát és konkrétabb feladatleírást, amiből már ki lehet következtetni mit kell teljesíteni a felső határért.
-
skoda12
aktív tag
A sáv közepét, nem a felét. Ezek nem kőbe vésett számok, csak egy példa volt a 80% -> sáv átlag , de egyébként igen, a kapcsolat nem feltétlen lineáris, mert pl ha van egy elvárás lista, akkor van egy minimum is, aminek mindenképp meg kell felelni, különben 0 tudásra lehetne adni a sáv minimumát. Egyetemen is 60%-tól kapsz térden állva könyörgős kettest.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz H A M M E R #11142 üzenetére
Egyértelmű, hogy a megjelölt max fizuért a megjelölt max elvárásnak kell megfelelni. Viszont az működik, hogy az ember csak 80%-ban felel meg, megkapja a sáv közepét és 2-3 év után eléri a tetejét. Azért a sáv közepe még mindig nem rossz és nem azon kell izgulni, hogy lenyelik-e a kávéskanalat, ha 1 milla felett kérsz.
(#11145) tehPwnerer
Most ezen megint nem értem mit kell meglepődni. Hoztad az abszolút minimumot és elvártad a közel maximumot.
-
skoda12
aktív tag
válasz Vision #11120 üzenetére
Ok, ezt so-so el tudom fogadni. Sokadjára felvetődött a probléma hogyan lehet nagy lóvét keresni informatikus vonalon. Adtam egy megoldást. Most hogy ez valójában 99.9%-nak nem pálya jelenleg, az az így járás tipikus esete. Ettől még a lehetőség adott és meg lehet próbálni ilyen irányba tolni a karriert az n+1. frameworkkel való bohóckodás helyett.
Senki nem mondta, hogy az ilyen cikkekben megemlített bérsávok teteje a többségnek járna. Hiába hívják seniornak azt a szerencsést, aki a 1.5M-es állást megcsípte meg azt is, akinek a CV-je annyiból áll, hogy 4 év C++/C#/Java/akármi, attól még valószínűleg ég és föld van a két ember skillsetje között.
-
skoda12
aktív tag
válasz Vision #11118 üzenetére
Kifejezetten hands-on technikai embert kerestek sok év funkcionális programozás tapasztalattal, aki felépíti az első csapatot és szakmailag támogatja őket miközben amúgy hosszútávon összerakja és vezeti a budapesti irodát. Értem, hogy nem tipikus programozó állás, de bőven belefér az informatikus kategóriába és messze nem egy outlook+excel ninja vezetőt kerestek.
Aki ilyen 1.5M meg 1.8M fizuról álmodozik annak előbb-utóbb realizálnia kell, hogy sima kódkalapálásért nem jár ennyi, mert arra a célra bármikor felvesznek egy igavonó mezítlábas belépőszintű seniort bruttó 800-ért. Kivétel talán, ha valaki közel külföldi fizetésért dolgozik külföldi cégnek home office-ból.
[ Szerkesztve ]
-
skoda12
aktív tag
válasz Mercutio_ #9864 üzenetére
Végzős voltam gimiben, amikor félévkor az igazgató tartott pályaválasztási tájékoztatót a szülőknek. Valahogy feljött szóba az informatika és azt mondta, hogy informatikára ne jelentkezzen senki, mert abból nem lehet megélni. Képzelheted anyám milyen arccal jött haza, kb azonnal próbált áttéríteni más pályára. Aztán ki lehet találni mi lett belőlem.
Ugyanez a csávó egyszer bejött hozzánk faktos infó órára és elmondta, hogy nem tudunk mi semmit, fúúú az infomatika az nagyon nehéz ám és ő matek-fizika szakos tanár, de ma már saját bevallása szerint sem szerezne diplomát, mert most már a matek-fizika szakon is van 1 félév programozás óra. Csak én jelentkeztem informatikára pedig voltunk kb 15-en fakton.
-
skoda12
aktív tag
-
skoda12
aktív tag
Ez biztos mást jelent cégenként. Nálunk elsősorban soft skillbeli különbségek vannak senior és nem senior között. A senior magától végig tudja vinni egy új feature fejlesztését, azaz beszél a klienssel, más országokban levő csapatokkal, ha kell meetinget szervez. Fejlesztés során, ha nagyobb változtatás szükséges, akkor értelmes megoldási javaslatokkal áll elő. Ilyenkor mindenki szükségét érzi, hogy bedobja a saját ötleteit is, ami sokszor rossz valamiért és ekkor érvekkel el tudja mondani melyik ötletet miért kell elvetni, meg tud győzni másokat. A jó ötleteket persze megtartja. Fejlesztés során is tartja a kapcsolatot a külsős csapatokkal, ha a csapatokhoz tartozó programok egymással kommunikálnak és egy változás eltörhetne valamit. Szakmai szempontból mondjuk arról ismerhető fel, hogy code review során általában nem található ronda megoldás vagy nagy hiba a kódjában, tipikusan nagyon kevés kommentet kap, a legtöbbször egyet sem.
A nem senior ritkán tart kapcsolatot a csapaton kívüli emberekkel, nem mindig érzi mikor kellene kérdezni, figyelmetlen (nem pont azt implementálja, amit kérnek vagy kihagy edge caseket). Code hero, iszonyat mennyiségű munkát elvégez egységidő alatt, de abban általában nincs sok köszönet sem kódminőség sem funkcionalitás szempontjából.
Hát nálunk kb ilyesmi. Máshol meg lehet, hogy tényleg az éveket meg a CV-ben felsorolt technológiákat tartják elsődlegesnek. Volt olyan kolléga, akit egy céghez azért nem akartak senior poziba felvenni, mert állítólag valami nagyon alap dolgot nem tudott az egyik frameworkkel kapcsolatban, amit ott használtak. Inkább kerülném az ilyen helyeket. Mindenhol más kicsit a tech stack és szerintem a többség nem fog seniorból medior poziba menni, azért mert az ottani hipszter zero-day UI libbel vagy ORM megoldással még nem találkozott.
Új hozzászólás Aktív témák
- CES 2025: közeleg az AMD és az NVIDIA CES előadása
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Mini-ITX
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Kvantumpontos OLED monitorokkal bővült az ASUS ROG-os portfóliója
- eMAG vélemények - tapasztalatok
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest