-
Fórumok
LOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokPROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
nagylacko46
újonc
Nyílván a kedves tulajdonos egészen "véletlenül" helyezte rosszul a CPU-t a foglalatba.
Szerintem ez nem a gyártó hibája.
-
Vigneau
félisten
Nekem az aquaval még nem volt gondom, de itt sok múlik a szervízhálozaton is, azzal meg gondolom a gyártó szerződik le. Most ősszel gariztattam náluk egy Samsung telefont minden rendbe volt, csak mondták, hogy rakjak mellé egy fekete USB kábelt, mert gyári tartozékok nélkül vissza dobja a szervíz. Ez előtt több mint tíz évvel gariztattam szintén náluk egy szintén samu kűlső vinyót, mert a gyári diagnosztika erre utasítot (ez volt a hiba leírásomban). A szervíz csinált egy kábelcserét, ami nem oldotta meg a problémát. Szóval amikor visszamentem másnap, kaptam egy csereterméket tőlük és mondták, hogy a többit majd ők leboxolják a szervízzel. Az egyetlen bajom velük, hogy bezárták az üzletüket a Pólusban, ami köztudottan a legközelebb volt az univerzum szívcsakrájához.
Köszönöm szépen válaszaitokat!
-
iqkacsa
csendes tag
Szerencsére sosem vettem a Mistral-tól, így nem is figyeltem a rossz hírükre.
Viszont az Aqua-ról a napokban egy-két évre visszamenőleg már olvastam ezt-azt. De hogy mennyire igaz, azt nem tudom. Utoljára 5 éve vettem tőlük, akkor még nem volt velük semmi gond. Ezért is kérdeztem rá. Változnak az idők...
Nekem az aquaval még nem volt gondom, de itt sok múlik a szervízhálozaton is, azzal meg gondolom a gyártó szerződik le. Most ősszel gariztattam náluk egy Samsung telefont minden rendbe volt, csak mondták, hogy rakjak mellé egy fekete USB kábelt, mert gyári tartozékok nélkül vissza dobja a szervíz. Ez előtt több mint tíz évvel gariztattam szintén náluk egy szintén samu kűlső vinyót, mert a gyári diagnosztika erre utasítot (ez volt a hiba leírásomban). A szervíz csinált egy kábelcserét, ami nem oldotta meg a problémát. Szóval amikor visszamentem másnap, kaptam egy csereterméket tőlük és mondták, hogy a többit majd ők leboxolják a szervízzel. Az egyetlen bajom velük, hogy bezárták az üzletüket a Pólusban, ami köztudottan a legközelebb volt az univerzum szívcsakrájához.
-
Dragon3000
nagyúr
Szerencsére sosem vettem a Mistral-tól, így nem is figyeltem a rossz hírükre.
Viszont az Aqua-ról a napokban egy-két évre visszamenőleg már olvastam ezt-azt. De hogy mennyire igaz, azt nem tudom. Utoljára 5 éve vettem tőlük, akkor még nem volt velük semmi gond. Ezért is kérdeztem rá. Változnak az idők...
Mistral-tól vásároltam 20+ éve és azt kell mondanom, hogy még egy olyan szar bolttal még nem találkoztam garanciális ügyintézés esetében.
Aqua-ból több alkalommal is vásároltam az elmúlt 5 évben és egyszer sem volt gond, igaz garanciális ügyintézésem még nem volt velük, így ezen a téren nem tudom, hogy állnak. -
Vigneau
félisten
A mistralról csak rosszat lehetett hallani és tapasztalni, így nem keverném össze a többi bolttal, amik nem azért dolgoznak, hogy kinyírják magukat

Szerencsére sosem vettem a Mistral-tól, így nem is figyeltem a rossz hírükre.
Viszont az Aqua-ról a napokban egy-két évre visszamenőleg már olvastam ezt-azt. De hogy mennyire igaz, azt nem tudom. Utoljára 5 éve vettem tőlük, akkor még nem volt velük semmi gond. Ezért is kérdeztem rá. Változnak az idők...
-
Dragon3000
nagyúr
A mistralról csak rosszat lehetett hallani és tapasztalni, így nem keverném össze a többi bolttal, amik nem azért dolgoznak, hogy kinyírják magukat

-
Vigneau
félisten
Nem semmi, ilyenről még nem is hallottam. Viszont szép munkát végzett a fogyasztóvédelem...
Vajon hasonló híre van az Aqua-nak is, vagy nem kell annyira félni?
-
momesz
csendes tag
Ez a poszt megér egy XD-t.
-
DeathAdder
veterán
elég hülyebiztos mert ott a nyíl, meg a bevágások is hogy ne lehessen máshogy berakni..
sosem értettem hogyan lehet elrontani aztán nekem is sikerült az 5800x tüskéket elgörbíteni, máig nem értem hogyan, nyilván user error volt, az egyik sarkában 4-5 tüske görbült el, de sikerült helyretenni
-
In-Whisky
tag
-
realme
tag
-
Ribi
nagyúr
Van másik kép is az esetről, TP-re belinkelték, ahol látszik, hogy meghajlott a lefogató keret. Ezt kb szándékosan csinálták klikkbait miatt.
-
realme
tag
-
In-Whisky
tag
-
Angie™
addikt
Én egyszer a saját szemeimmel láttam, hogy a user az LGA775 foglalatba belerakta az A64 AMD-t és próbálta rázárni is. SZVSZ ez itt simán lehet user error.
-
Hieronymus
veterán
Nyilván a tüske korszakban sokkal kevesebb volt.
A processzoron azonnal látszott, hogy külső behatás okozta a tüske hajlítást.
Az alaplapi tokban sokkal védettebb helyen van az érintkező. Fel sem merül a sérülhetőség gondolata. Figyelmetlenebbek a gépépítők. Tehát gondolkodás nélkül viszik cserére vagy javítani a gépet és alkatrészeket. -
realme
tag
-
Pikari
veterán
Na igen. Anno nekem volt egy 200 GB-os WD merevlemezem. Szerettem3, jó volt. Az volt a különlegessége hogy rakott rá a gyártó SATA és Molexx csatlakozót is. Egyszer véletlenül el voltam szórakozva, és mind q kettőt rádugtam anélkül, hogy feltűnő volna. Bekapcsoltam a gépet, és füstölt. Vége is lett. Nem igazán lett belőle világhír, mondjuk nem is reklámoztam, illetve hát 2007 körül történt. Felhasználói hiba volt az is. 😆
Az inkább tervezési hiba volt. Ettől nem kellett volna elfüstölnie.
-
Ribi
nagyúr
Na igen. Anno nekem volt egy 200 GB-os WD merevlemezem. Szerettem3, jó volt. Az volt a különlegessége hogy rakott rá a gyártó SATA és Molexx csatlakozót is. Egyszer véletlenül el voltam szórakozva, és mind q kettőt rádugtam anélkül, hogy feltűnő volna. Bekapcsoltam a gépet, és füstölt. Vége is lett. Nem igazán lett belőle világhír, mondjuk nem is reklámoztam, illetve hát 2007 körül történt. Felhasználói hiba volt az is. 😆
Én több dolgot nyírtam ki véletlen, de én sem reklámozom a saját hülyeségem

-
GoodSpeed
veterán
Na igen. Anno nekem volt egy 200 GB-os WD merevlemezem. Szerettem3, jó volt. Az volt a különlegessége hogy rakott rá a gyártó SATA és Molexx csatlakozót is. Egyszer véletlenül el voltam szórakozva, és mind q kettőt rádugtam anélkül, hogy feltűnő volna. Bekapcsoltam a gépet, és füstölt. Vége is lett. Nem igazán lett belőle világhír, mondjuk nem is reklámoztam, illetve hát 2007 körül történt. Felhasználói hiba volt az is. 😆
-
Ribi
nagyúr
-
realme
tag
-
GoodSpeed
veterán
-
realme
tag
Az alaplapi foglalatban azért védettebbek a tüskék, mint a processzoron lévő, szabadon álló megoldás volt.
A ferdén berakott processzor szempontjából szinte mindegy. De a korábbi processzorok elhajlított lábai kis szerencsével megmenthetők voltak.
A ferde behelyezésnek volt egy másik divatos változata. A processzor lesarkazása. Izomból azt is meg lehetett tenni.
Én a szervizbe bevitt foglalattal meghibásodott lapok száma után alkottam véleményt, a tüske korszakban sokkal kevesebb volt, feltételezem hogy nem a felhasználók lettek hirtelen idióták.
-
sixpak
nagyúr
-
GoodSpeed
veterán
Aminek lehet az oka az is, hogy a gépház nem jól megvilágított helyen volt, és pl lustult az nap, nem akaródzott neki kiszedni, aztán így járt. 2016 előtt nekem csak AMD-s gépeim voltak, ezt a foglalatot irigyeltem az Inteltől, aztán 2016-tol a Skylake-kel megkaptam, sosem volt vele gondom, pedig az ASUS Z170-A-hoz még a gyártó műanyag CPU IHS stabilizátort is adott, hogy a toronyhűtő alatt NE deformálódjon el, használtam is, aztán ugyanabban az alaplapban volt a 7700K-m is, majd 2021-ben laptop, és idén az első olyan AMD amely már LGA foglalat. Imádom!🥰
-
ncc1701
veterán
Még csak erős sem volt, bár nyilván észre kellett volna vennie, h nem ok valami, mikor rácsukta a foglalatot.
Sztem szimplán szarul lát mindkettő user közelre. -
Hieronymus
veterán
Az alaplapi foglalatban azért védettebbek a tüskék, mint a processzoron lévő, szabadon álló megoldás volt.
A ferdén berakott processzor szempontjából szinte mindegy. De a korábbi processzorok elhajlított lábai kis szerencsével megmenthetők voltak.
A ferde behelyezésnek volt egy másik divatos változata. A processzor lesarkazása. Izomból azt is meg lehetett tenni.
-
GoodSpeed
veterán
-
realme
tag
-
GoodSpeed
veterán
El lehet rontani ha nem figyelsz, a tűk sokkal biztonságosabbak voltak, az AM5 -nél ha nem figyelsz és nem fekszik benne tökéletesen a CPU és bereteszeled pont így jársz, egyes IT boltok már fényképet kérnek a CPU foglalatról mielőtt visszaküldöd a lapot gariba, ez azért van mert sokan elrontják a beszerelést.
Most is van tű, csak a foglalatban.
-
Tutti Georg
csendes tag
Egyértelmű user hiba, + rossz minőségű foglalat.
-
realme
tag
El lehet rontani ha nem figyelsz, a tűk sokkal biztonságosabbak voltak, az AM5 -nél ha nem figyelsz és nem fekszik benne tökéletesen a CPU és bereteszeled pont így jársz, egyes IT boltok már fényképet kérnek a CPU foglalatról mielőtt visszaküldöd a lapot gariba, ez azért van mert sokan elrontják a beszerelést.
-
Sisko8207
újonc
Hát az illető lehetet béna vagy az alaplap volt kaka. Itt is van jelzés hogy kell belerakni a cpu-t. Nem lehet elrontani kivétel ha valaki szándékosan csinálja. Nemrég megvettem a mostani legerősebb amd cpu-t igaz egy asus alaplappal de eddig semmi gondom nem vele.
-
realme
tag
Egyértelműen látszik hogy ferdén volt benne a CPU és rácsukta a zárat, amúgy is ilyen hiba a gyártó tesztjein nem megy át, a foglalatot pedig minimum 2x tesztelik, 1x a foglalat gyártója és 1x az alaplap gyártó ahol lézeres teszt van azonnal leveszi a szalagról ha a lézer bármilyen eltérést is észlel akár 1 lábnál is..
-
brabbitz
senior tag
Kérhetek egy kis tanácsot? Mi most egy megbízható alaplap márka AM5-höz? Jövőre szeretnék egy 9800x3d-t. De eddig az összes lap márkáról rosszat hallottam. Mit érdemes venni?
ASRockot ajánlok én is.
-
ricsi99
addikt
Kérhetek egy kis tanácsot? Mi most egy megbízható alaplap márka AM5-höz? Jövőre szeretnék egy 9800x3d-t. De eddig az összes lap márkáról rosszat hallottam. Mit érdemes venni?
"De eddig az összes lap márkáról rosszat hallottam."
Nem márka fanatikusokat kell kérdezni
Minden gyártónak vannak "prémium" lapjai... érdemes olyat választani ami a kiszemelt ramjaiddal jó barátságban vannak.. vagy fordítva -
Szatyor123
csendes tag
Köszi mindnekinek
Eddig a giga lapon kívül mind volt, de azok régebben voltak. De még nem volt gond egyikkel sem, azért is lepődtem meg, hogy itt msi-t meg asus-t nem ajánlotok. -
hokuszpk
nagyúr
nekem az a fejlövésem, hogy kb. mindegy, de AMD alá csak akkor rakok Asust, ha kifejezetten azt kérték.
-
GoodSpeed
veterán
Ja olyan félmilla lett volna a kár, de garanciaidőn belül nyekkent meg, utána adtam is el.😂
-
sixpak
nagyúr
Nyilván mindenki a saját tapasztalatai alapján ajánl, én több Intel cpu-hoz is Asrock-ot használtam (Z Steel Legend) és AMD-hez is, nem tudok rosszat mondani róluk.

GoodSpeed:
"....vitte magával a Ryzen 9 5900 HX CPU+ Nvidia Geforce 3060 VGA-t is...."
Ez egy kiváló ajánlólevél.
-
GoodSpeed
veterán
Kérhetek egy kis tanácsot? Mi most egy megbízható alaplap márka AM5-höz? Jövőre szeretnék egy 9800x3d-t. De eddig az összes lap márkáról rosszat hallottam. Mit érdemes venni?
ASUS ROG Strix B650E-F Gaming WIFI például.
Ja csak márkát kérdeztél.😂
Akkor is Asus, 2003 óta csak ASUS alaplapjaim vannak, egy makkant meg, az is garanciális időszakban, és mivel laptop volt, vitte magával a Ryzen 9 5900 HX CPU+ Nvidia Geforce 3060 VGA-t is.🤫😂Szerk ez egyébként csak az én véleményem, mindenki mást fog mondani.
-
HantekDSO
aktív tag
-
Szatyor123
csendes tag
Kérhetek egy kis tanácsot? Mi most egy megbízható alaplap márka AM5-höz? Jövőre szeretnék egy 9800x3d-t. De eddig az összes lap márkáról rosszat hallottam. Mit érdemes venni?
-
GoodSpeed
veterán
-
HantekDSO
aktív tag
Erős emberek mindig is voltak/vannak/lesznek
-
Outsiderman
tag
Először mikor megláttam a cikket az ütő megállt bennem, mert pont ilyen lapom és procim van. De a képekből kiderül, hogy a 2 szerencsétlennek nincs épp műszaki érzéke.
Gondolom mikor visszavitte emberünk garanciába a lapot jól kiröhögték és ezért fordult a nyilvánossághoz, hátha megszánják a szerencsétlent.
Nagyon felkapták az ügyet az IT médiában, nyilván ennek sem az AMD, MSI és én sem örülök. Az MSI nyilván nyugtat mindenki, ez a dolguk.
Rosszul belerakni elvileg nem lehet ha az ember nem hülye, de úgy néz ki már vannak akik erősebbek mint okosak
-
Aprósólyom
addikt
Már buildzoid is csinált egy videót a jutúbra, hogy mekkora idióta volt az a 2 user...

(aki nem ismerné: @ActuallyHardcoreOverclocking)Kezdem azt gondolni, hogy az egész egy MSI gerilla kampány, hogy bizonyítsák mekkora user friendly banda, mert azonnal vizsgálódnak 2 idióta miatt.
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
sixpak
nagyúr
Dehogy, ugyanolyan belerakni, mint egy Intelt.
Felejtsd el ezeket a f@szságokat, a fickó elkúrta, ennyi. -
DFB
tag
Most akkor gyorsan cseréljem ki az alaplapom màsra?
Nekem is pont ez van.
Proci még nincs,de az nem ez a tipus lesz.
Mi lesz itt szereléskor?
Eddig még mindig sikerült igaz azok intelek voltak,de màr kezdek tőle félni. -
Alaaf Pi
őstag
-
GoodSpeed
veterán
A furcsa az,hogy két eset került nyilvánosságra, és mind a kettő azonos alaplap márka azonos típusa. Szóval ez abba az irányba mutat, hogy mégis lehet azzal az alaplappal valami.
-
Alaaf Pi
őstag
Ebben a sztoriban csak az az érdekes, hogy két felhasználóról van szó, akik elvileg nem ismerik egymást, szóval kizárható , hogy testvérek lennének, és ugyanolyan gépet építenek, azonban, egyezik a:
1. CPU - Ryzen 7 9800X3D
2. Az alaplap gyártója: MSI
3. Az alaplap típusa: MAG X870 Tomahawk WiFiPersze a képen látszik a foglalat sérülése, de az MSI is vizsgálja a dolgot, nem véletlenül. Simán lezárhatták volna, ha nem lenne semmi más benne, mint felhasználói hiba, hogy CPU-ra volt pénze, de szerelőre nem (ha már lamer user).
Nekem nem tűnik furcsának ugyanolyan CPU és MB két ember között. És a CPU és az MB között sem érzek kategóriabeli különbséget.
-
GoodSpeed
veterán
Ebben a sztoriban csak az az érdekes, hogy két felhasználóról van szó, akik elvileg nem ismerik egymást, szóval kizárható , hogy testvérek lennének, és ugyanolyan gépet építenek, azonban, egyezik a:
1. CPU - Ryzen 7 9800X3D
2. Az alaplap gyártója: MSI
3. Az alaplap típusa: MAG X870 Tomahawk WiFiPersze a képen látszik a foglalat sérülése, de az MSI is vizsgálja a dolgot, nem véletlenül. Simán lezárhatták volna, ha nem lenne semmi más benne, mint felhasználói hiba, hogy CPU-ra volt pénze, de szerelőre nem (ha már lamer user).
-
Johnny001
senior tag
Vér erős Pista!
-
Pikari
veterán
Jobb az általános IT, mint a dedikált kódpötyögés. Főleg amilyen autista szkriptvarázsló bohócdoktorok ellepték ezt a pályát egyre nagyobb tömegben.
-
AddyKing
tag
Szerintem a számítógép építés nem egy szakma.
A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet.
Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni.
Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet.Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni.
A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni.
Hosszú éveken át egy informatikai cég szerviztechnikusa is voltam. Sohasem éreztem alantas munkának, pedig "nyilván" jobb HO-ban vagy egy szépen berendezett irodában a kódsorokat pötyögtetni, havi nettó milliós fizetésért.
-
ricsi99
addikt
Saját példa volt... hanyatló nyugaton az angusoknál voltam kajagyárban takarító... kb 4 nap munkával kerestem annyit mint itt szervízben... csak annyi volt a különbség hogy ott hetente volt több a zseton mint itt havonta... igaz ott le kellett vizsgázni hozzá... itt meg ugye csak betanított meló...
-
GoodSpeed
veterán
"Szerintem a számítógép építés nem egy szakma."
Na ja... sokan úgy érzik már így születtek
Bárcsak akik így gondolnák azok otthon szerelnék a gázt meg a vizet is
Arra is minden rá van írva... ha meg nincs ugyan úgy a neten minden infó rá van írva"Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni."
Ennyi... látod milyen jó hogy bezárt a bótok nagy része? Sokuk betanított munkásként a lenovó gyárban vállalak takarítói melót ... mert az magasabb bérkategória mint a szervizesi betanitott munka
Higiéniai asszisztensek. 😆
-
ricsi99
addikt
Szerintem a számítógép építés nem egy szakma.
A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet.
Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni.
Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet.Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni.
A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni.
"Szerintem a számítógép építés nem egy szakma."
Na ja... sokan úgy érzik már így születtek
Bárcsak akik így gondolnák azok otthon szerelnék a gázt meg a vizet is
Arra is minden rá van írva... ha meg nincs ugyan úgy a neten minden infó rá van írva"Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni."
Ennyi... látod milyen jó hogy bezárt a bótok nagy része? Sokuk betanított munkásként a lenovó gyárban vállalak takarítói melót ... mert az magasabb bérkategória mint a szervizesi betanitott munka
-
cucka
addikt
"Szerintem a számítógép építés nem egy szakma."
Miért ne lenne az?
"A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet."
Kettő dolog van amit gondolj át.
1 A processzor behelyezés inkább a robotkar dolga. Nem kell hozzá elő munkaerő. A kar 100 ezerszer egymás után hiba nélkül dolgozik.
És az ember?
2. Az adott feladatra betanítják a munkaerőt és ellenőrzik a munkáját. A minőség ellenőrzésnek ez a dolga.
A betanított munkást az egyik feladatról a másikra át kell képezni."Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet."
És? Némi felkészültség nélkül nem fog menni. Az eredményt láthatod. Maga a gépépítő sem volt biztos benne, hogy jól rakta be a processzort. Mit vársz?
"Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni."
Az korrekt elvárás, hogy össze lehessen rakni. De a teljesen idióta biztonság elvárása irracionális gondolat. Idióták ellen nincs védelem.
"A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni."
Pontosan. Egy átlag felhasználó, akinek már szerzett némi tapasztalatot. De az Ikea sem vállal garanciát a sikeresen elrontott szerelésre. Például a szekrények esetében könnyű tönkre tenni a félkész építményt. Nem fogják cserélni szó nélkül, ha látszik a fizikai behatás eredménye.Továbbra is. A hobbistának felelőssége van a saját tevékenységében.
Ne nekem és mindenki másnak kelljen megfizetni a hozzá nem értését. A hobbisták vásárolhat PC Bundle összeállítást.
Az alaplap és processzor és hűtő rendesen össze van szerelve, legfeljebb memóriát kell tenni a az alaplapba. Minden hobbistának ismerni kell a képességeinek határát amit figyelembe is kell vennie.
Pont.Akkor mégegyszer ide is.
A gondolatmenet onnan indult, hogy régen az ihs nélküli procikat azokkal a szar beakasztós hűtőkkel nagyon könnyű volt lesarkazni.
A mostani am5 socketek, meg a hűtők is nagyon felhasználóbarátak, ezekkel semmi gond nincs.Nem lehet minden teljesen idióta biztos. De azért abban megegyezhetünk, hogy a modern cpu foglalatok és hűtők felhasználóbarátabbak, könnyebben használhatóak, és alacsonyabb a véletlen hibalehetőség.
De ha hülye vagy és kalapáccsal vered be a procit a socket-be, az ellen nem véd semmi. -
Hieronymus
veterán
Szerintem a számítógép építés nem egy szakma.
A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet.
Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni.
Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet.Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni.
A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni.
"Szerintem a számítógép építés nem egy szakma."
Miért ne lenne az?
"A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet."
Kettő dolog van amit gondolj át.
1 A processzor behelyezés inkább a robotkar dolga. Nem kell hozzá elő munkaerő. A kar 100 ezerszer egymás után hiba nélkül dolgozik.
És az ember?
2. Az adott feladatra betanítják a munkaerőt és ellenőrzik a munkáját. A minőség ellenőrzésnek ez a dolga.
A betanított munkást az egyik feladatról a másikra át kell képezni."Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet."
És? Némi felkészültség nélkül nem fog menni. Az eredményt láthatod. Maga a gépépítő sem volt biztos benne, hogy jól rakta be a processzort. Mit vársz?
"Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni."
Az korrekt elvárás, hogy össze lehessen rakni. De a teljesen idióta biztonság elvárása irracionális gondolat. Idióták ellen nincs védelem.
"A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni."
Pontosan. Egy átlag felhasználó, akinek már szerzett némi tapasztalatot. De az Ikea sem vállal garanciát a sikeresen elrontott szerelésre. Például a szekrények esetében könnyű tönkre tenni a félkész építményt. Nem fogják cserélni szó nélkül, ha látszik a fizikai behatás eredménye.Továbbra is. A hobbistának felelőssége van a saját tevékenységében.
Ne nekem és mindenki másnak kelljen megfizetni a hozzá nem értését. A hobbisták vásárolhat PC Bundle összeállítást.
Az alaplap és processzor és hűtő rendesen össze van szerelve, legfeljebb memóriát kell tenni a az alaplapba. Minden hobbistának ismerni kell a képességeinek határát amit figyelembe is kell vennie.
Pont. -
HantekDSO
aktív tag
Az irq most is probléma, ha egynél több pci-e kártyát raksz bele. Csak mostmár jumperelni se lehet. Rakosgathatod portról portra, addig, amíg működni nem kezd. Már persze, ha tudod, hogy egyáltalán mi az az IRQ, mert a random pistike már nem fogja tudni, hanem ki fogja dobni, hogy "nem működik a capture kártya, másikat kell venni".
Pontosan. Ezért is használok munkára debiant. Lehet, hogy win alatt is állítható, de azt csak és kizárólag az MSFS futtatására használom, így lusta vagyok utána nézni!
-
GoodSpeed
veterán
Harangöntőkből lett informatikusok. Vagy amikor egykori pék száll ki házhoz optikát kötni.😁 -
Pikari
veterán
Én mindig magam rakom össze az asztali gépeimet, érdekel a hardver téma, nagyjából képben vagyok vagy képbe tudok kerülni az újdonságokkal.
De
Nekem ez nem a szakmám. Nem szerelek napi/heti rendszerességgel számítógépet. És végfelhasználóként én tudok értékelni olyan apróságokat, hogy a ventillátor csatlakozón ott a pöcök, hogy tudd, melyik irányba dugd be. Vagy hogy az alaplapra rá van írva, hogy melyik csatlakozó micsoda, és ez a kézikönyvben is le van rajzolva.#69Pikari
Igen, ezek a mostani foglalatok teljesen jól ki vannak találva, és a hűtőket is könnyű felrakni.
A téma úgy jött, hogy régen a procikon nem volt ihs. És a hűtők is ilyen primitív beakasztós befeszítős módszerrel voltak rögzítve.
És akkor az olyan átlag hobbistáknál mint én vagyok valós veszély volt, hogy lesarkazzák a processzort. Szóval az szerintem egy szar megoldás volt. Ami most van, az fullextra, teljesen felhasználóbarát.Én inkább a levevéstől szoktam kétoldali agyhalált kapni, amikor megcsúszott a csavarhúzó, és imádkoztál, hogy az áramkört ne sértse fel az alaplapon.
-
pandras83
őstag
Egy barátom nagy sztorija, hogy a nyugdíj előtt álló, átképzett informatikatanára korábban 30 évig hegeszteni tanította az akkori Borsodi Vegyi Kombinátba igyekvő szakmunkástanulókat. A
Nyissátok meg ezt a flájt
alapmondat volt az eszköztárában. -
hokuszpk
nagyúr
Az irq most is probléma, ha egynél több pci-e kártyát raksz bele. Csak mostmár jumperelni se lehet. Rakosgathatod portról portra, addig, amíg működni nem kezd. Már persze, ha tudod, hogy egyáltalán mi az az IRQ, mert a random pistike már nem fogja tudni, hanem ki fogja dobni, hogy "nem működik a capture kártya, másikat kell venni".
Plug & Pali !
-
cucka
addikt
Sajnos igazat kell adnom Neked. Valamikor fejből tudtam, ha az AT-501 -esnél lecsökkent a képméret, akkor a PY 82-eseket cserélni kell - manapság a "10 forintos alkatrész meghibásodott? Dobd ki a 300 ezres TV-t és vegyél újat" felfogás az uralkodó (Persze a gyártók is mindent megtesznek érte, hogy a készülék ne legyen javítható!)
A számítógép építés akkor volt szakma, amikor még jumperelni kellett az IRQ-t, a portcímet...Én mindig magam rakom össze az asztali gépeimet, érdekel a hardver téma, nagyjából képben vagyok vagy képbe tudok kerülni az újdonságokkal.
De
Nekem ez nem a szakmám. Nem szerelek napi/heti rendszerességgel számítógépet. És végfelhasználóként én tudok értékelni olyan apróságokat, hogy a ventillátor csatlakozón ott a pöcök, hogy tudd, melyik irányba dugd be. Vagy hogy az alaplapra rá van írva, hogy melyik csatlakozó micsoda, és ez a kézikönyvben is le van rajzolva.#69Pikari
Igen, ezek a mostani foglalatok teljesen jól ki vannak találva, és a hűtőket is könnyű felrakni.
A téma úgy jött, hogy régen a procikon nem volt ihs. És a hűtők is ilyen primitív beakasztós befeszítős módszerrel voltak rögzítve.
És akkor az olyan átlag hobbistáknál mint én vagyok valós veszély volt, hogy lesarkazzák a processzort. Szóval az szerintem egy szar megoldás volt. Ami most van, az fullextra, teljesen felhasználóbarát. -
Pikari
veterán
Sajnos igazat kell adnom Neked. Valamikor fejből tudtam, ha az AT-501 -esnél lecsökkent a képméret, akkor a PY 82-eseket cserélni kell - manapság a "10 forintos alkatrész meghibásodott? Dobd ki a 300 ezres TV-t és vegyél újat" felfogás az uralkodó (Persze a gyártók is mindent megtesznek érte, hogy a készülék ne legyen javítható!)
A számítógép építés akkor volt szakma, amikor még jumperelni kellett az IRQ-t, a portcímet...Az irq most is probléma, ha egynél több pci-e kártyát raksz bele. Csak mostmár jumperelni se lehet. Rakosgathatod portról portra, addig, amíg működni nem kezd. Már persze, ha tudod, hogy egyáltalán mi az az IRQ, mert a random pistike már nem fogja tudni, hanem ki fogja dobni, hogy "nem működik a capture kártya, másikat kell venni".
-
Pikari
veterán
Ha az átlagembernek árulsz egy terméket, átlagembernek reklámozva, átlagember által vásárolható mennyiségben, kiskereskedelemben, színes dobozban, rajzos összeszerelési útmutatóval, akkor én elvárom, hogy az úgy is legyen megcsinálva, hogy a vásárló biztonsággal össze tudja szerelni és használni tudja.
Nem olyan bonyolult gondolat. Nem tudom, hogy jön ide a repülőgép, annak melyik részére illik rá bármi a fentiekből.
És igen, ez egy hobbi. De nem mindenkinek ez a hobbija.
Ha a makett boltban veszel festéket, ott is elvárás, hogy hobbi célra átlag ember tudja használni. Például ne legyen mérgező, legyen könnyen adagolható, stb.
Az nem elvárás, hogy aki leszarja a makettezést, és egyáltalán nem érdekli a téma, az a termék megvásárlásával egyből varázslatosan megszerezze az ismereteket, hogy hogyan kell szépen lefesteni egy makettet.Bár ezt a foglalatot még sose láttam, első ránézésre mind a processzor, mind a foglalat megfelel annak az elképzelésnek, hogy bele lehessen illeszteni néhány perces agymunkát követően.
Aki nem látott ilyet, és úgy veri bele a processzort izomból, az a többi processzort is úgy verte volna bele a foglalatba, mondjuk 90 fokkal elforgatva.
-
HantekDSO
aktív tag
Szerintem a számítógép építés nem egy szakma.
A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet.
Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni.
Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet.Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni.
A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni.
Sajnos igazat kell adnom Neked. Valamikor fejből tudtam, ha az AT-501 -esnél lecsökkent a képméret, akkor a PY 82-eseket cserélni kell - manapság a "10 forintos alkatrész meghibásodott? Dobd ki a 300 ezres TV-t és vegyél újat" felfogás az uralkodó (Persze a gyártók is mindent megtesznek érte, hogy a készülék ne legyen javítható!)
A számítógép építés akkor volt szakma, amikor még jumperelni kellett az IRQ-t, a portcímet... -
GoodSpeed
veterán
Szerintem a számítógép építés nem egy szakma.
A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet.
Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni.
Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet.Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni.
A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni.
Az egyik bihari kisvárosban meg egykori kerékpárszerelőből lett "informatikus " aki miután bedőlt a bolt a Lidl-ben folytatta mint kasszás. 😆
Ja q boltban a tulajdonosnak is szakmunkás papírja volt. -
cucka
addikt
A repülőgépeket is betanított munkások építik... akkor az se szakma

Lássuk be tehát, hogy nem az a szakma, hogy a csavart becsavarozod, hanem ebben a történetben maga az IT a szakma, ami nem csak programozásból, hardvertervezásből áll, de a része az is, hogy tudod, hogy mit, hova kell becsavarozni, hogy mi mit csinál, és hogy a vevő igényeit hogy tudod kielégíteni, hogyan tudod pénzügyileg hatékonyan végezni ezt.
Otthon be lehet tenni a karburátort a láncfűrészbe, mint ahogy otthon természetesen be lehet tenni az alaplapot is egy gépházba. Akinek van ehhez affinitása, az zokszó nélkül megcsinálja magának. Akinek nincs, az vigye szakértőhöz.
Ha az átlagembernek árulsz egy terméket, átlagembernek reklámozva, átlagember által vásárolható mennyiségben, kiskereskedelemben, színes dobozban, rajzos összeszerelési útmutatóval, akkor én elvárom, hogy az úgy is legyen megcsinálva, hogy a vásárló biztonsággal össze tudja szerelni és használni tudja.
Nem olyan bonyolult gondolat. Nem tudom, hogy jön ide a repülőgép, annak melyik részére illik rá bármi a fentiekből.
És igen, ez egy hobbi. De nem mindenkinek ez a hobbija.
Ha a makett boltban veszel festéket, ott is elvárás, hogy hobbi célra átlag ember tudja használni. Például ne legyen mérgező, legyen könnyen adagolható, stb.
Az nem elvárás, hogy aki leszarja a makettezést, és egyáltalán nem érdekli a téma, az a termék megvásárlásával egyből varázslatosan megszerezze az ismereteket, hogy hogyan kell szépen lefesteni egy makettet. -
Pikari
veterán
Szerintem a számítógép építés nem egy szakma.
A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet.
Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni.
Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet.Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni.
A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni.
A repülőgépeket is betanított munkások építik... akkor az se szakma

Lássuk be tehát, hogy nem az a szakma, hogy a csavart becsavarozod, hanem ebben a történetben maga az IT a szakma, ami nem csak programozásból, hardvertervezásből áll, de a része az is, hogy tudod, hogy mit, hova kell becsavarozni, hogy mi mit csinál, és hogy a vevő igényeit hogy tudod kielégíteni, hogyan tudod pénzügyileg hatékonyan végezni ezt.
Otthon be lehet tenni a karburátort a láncfűrészbe, mint ahogy otthon természetesen be lehet tenni az alaplapot is egy gépházba. Akinek van ehhez affinitása, az zokszó nélkül megcsinálja magának. Akinek nincs, az vigye szakértőhöz.
-
cucka
addikt
"De a lesarkazásnál azért teljesen jogos igény volt, hogy legyen hülyebiztosabb a rendszer. Azért ezeket az eszközöket úgy kell megtervezni, hogy egy átlagos felhasználó a kézikönyvben adott instrukciók alapján képes legyen sérülésveszély nélkül összeszerelni."
Miért kellene nekem és mindenki másnak megfizetni a teljesen bolondbiztos szerelhetőség extra költségét?A számítógép építés is egy szakma, már jó ideje.
Aki képzettség nélkül áll neki szerelni, az a saját felelősségére tegye és ne mindenki kárára.A jogos igény az, hogy a jelezzék nyilakkal a processzor orientációját. De mindig van akkora erő amivel mindenfajta gátat le lehet küzdeni.
Szerintem a számítógép építés nem egy szakma.
A dell meg a lenovo gyárában betanított munkások építik a számítógépet.
Egy kis magyar cégnél a szervizesek, de ők nem csak az alkatrészek összeépítéséhez értenek, az mondjuk hunyorogva lehet szakmának nevezni.
Otthon pedig a hobbisták építik a számítógépet.Namost ha jön a alaplap/processzorgyártó, és egy színes dobozban a hobbistáknak marketingeli és árulja a terméket, akkor elvárható, hogy úgy legyen megcsinálva, hogy a hobbisták össze tudják rakni.
A bútorasztalos is egy szakma, ugyanakkor lehet venni lapra szerelt bútort az ikeában. És az ikeás bútornál elvárás, hogy úgy legyen megtervezve, hogy azt egy átlag vásárló otthon össze tudja rakni.
-
Hieronymus
veterán
Nem kell világvégét kiabálni. De a lesarkazásnál azért teljesen jogos igény volt, hogy legyen hülyebiztosabb a rendszer. Azért ezeket az eszközöket úgy kell megtervezni, hogy egy átlagos felhasználó a kézikönyvben adott instrukciók alapján képes legyen sérülésveszély nélkül összeszerelni.
Szerencsére azóta van ihs a procikon, és ami fontosabb, a hűtők rögzítési rendszere sokkal jobb lett.
És ott a másik véglet, emlékszem, olyanról is terjedtek régen képek az interneten, hogy az ork júzer képes volt fordítva berakni a memóriát

Biztos nem volt könnyű, de ha az elszántság és az erő találkozik, ott nincs lehetetlen."De a lesarkazásnál azért teljesen jogos igény volt, hogy legyen hülyebiztosabb a rendszer. Azért ezeket az eszközöket úgy kell megtervezni, hogy egy átlagos felhasználó a kézikönyvben adott instrukciók alapján képes legyen sérülésveszély nélkül összeszerelni."
Miért kellene nekem és mindenki másnak megfizetni a teljesen bolondbiztos szerelhetőség extra költségét?A számítógép építés is egy szakma, már jó ideje.
Aki képzettség nélkül áll neki szerelni, az a saját felelősségére tegye és ne mindenki kárára.A jogos igény az, hogy a jelezzék nyilakkal a processzor orientációját. De mindig van akkora erő amivel mindenfajta gátat le lehet küzdeni.
-
HantekDSO
aktív tag
Lehet, hogy az "állapotváltozás során" helyett jobb lett volna úgy írni, hogy "átkapcsolási folyamat során" (mondjuk én is rosszul írtam).
Amit még kifelejtettem a magyarázatból: még egy dolog van a gate kapacitáson felül ami energiát igényel az "átkapcsolási folyamat során". A CMOS mozaikszóban a "C" betű a komplementer szót takarja. Ez azt jelenti, hogy a logikai áramkörökben 2 kapcsolóelem (FET) dolgozik ellenütemben. Az egyik a GND felé kapcsol, a másik a + tápfeszültség felé. Mivel az átkapcsolási sebesség (vagy meredekség) nem végtelen, van olyan időpillanat, amikor mindkét kapcsoló elem valamilyen mértékben bekapcsolt állapotban van. Ekkor is folyik nemkívánatos áram, azaz ez is a működési frekvenciával arányos fogyasztást okoz.Egyértelmű, hogy az átkapcsolási idő alatt mind az nMOS, mind a pMOS vezet, ezáltal relatíve nagy az áramfelvétel.
De Pikari kolléga ezt írta: "mert a tranzisztorok az állapotváltozás során használják fel az áramot." ami így egyértelműen ostobaság. -
Benjami
csendes tag
Lehet, hogy az "állapotváltozás során" helyett jobb lett volna úgy írni, hogy "átkapcsolási folyamat során" (mondjuk én is rosszul írtam).
Amit még kifelejtettem a magyarázatból: még egy dolog van a gate kapacitáson felül ami energiát igényel az "átkapcsolási folyamat során". A CMOS mozaikszóban a "C" betű a komplementer szót takarja. Ez azt jelenti, hogy a logikai áramkörökben 2 kapcsolóelem (FET) dolgozik ellenütemben. Az egyik a GND felé kapcsol, a másik a + tápfeszültség felé. Mivel az átkapcsolási sebesség (vagy meredekség) nem végtelen, van olyan időpillanat, amikor mindkét kapcsoló elem valamilyen mértékben bekapcsolt állapotban van. Ekkor is folyik nemkívánatos áram, azaz ez is a működési frekvenciával arányos fogyasztást okoz. -
hokuszpk
nagyúr
-
GoodSpeed
veterán
-
HantekDSO
aktív tag
-
GoodSpeed
veterán
Nem kell világvégét kiabálni. De a lesarkazásnál azért teljesen jogos igény volt, hogy legyen hülyebiztosabb a rendszer. Azért ezeket az eszközöket úgy kell megtervezni, hogy egy átlagos felhasználó a kézikönyvben adott instrukciók alapján képes legyen sérülésveszély nélkül összeszerelni.
Szerencsére azóta van ihs a procikon, és ami fontosabb, a hűtők rögzítési rendszere sokkal jobb lett.
És ott a másik véglet, emlékszem, olyanról is terjedtek régen képek az interneten, hogy az ork júzer képes volt fordítva berakni a memóriát

Biztos nem volt könnyű, de ha az elszántság és az erő találkozik, ott nincs lehetetlen.Az AMD Duron és korai Athlon XP érában volt a felületszerelt egymagos CPU-k korában probléma a lesarkazás olyan 2001 körül. Régi szép idők. 😆
-
cucka
addikt
Ennyi.
Pedig gondolom itt többen elmondhatjuk, hogy az elmúlt évtizedekben, IHS nélküli régi Intel és AMD procikat sem sarkaztuk le, nem főztünk védelem nélküli AMD procit sem ~15 évvel ezelőtt stb, stb...
Pedig akkor is ugyanígy "világvégét" kiabáltak, mikor valaki megtört egy proci lapka szélét vagy valaki felforralt egy AMD-t, és a pánikkeltés körberohanta a világhálót meg a szakmai lapokat és fórumokat.#51 pandras83
Gondolj bele: a műanyag tokozás, az üvegszál erősített műgyantás PCB és az acél leszorító hármasa közül mindig a műanyag lesz a legpuhább láncszem. Tök mind1 milyen kemény műanyagot használsz, az Ogre user mindig képes lesz deformálni a műanyag tokot.Nem kell világvégét kiabálni. De a lesarkazásnál azért teljesen jogos igény volt, hogy legyen hülyebiztosabb a rendszer. Azért ezeket az eszközöket úgy kell megtervezni, hogy egy átlagos felhasználó a kézikönyvben adott instrukciók alapján képes legyen sérülésveszély nélkül összeszerelni.
Szerencsére azóta van ihs a procikon, és ami fontosabb, a hűtők rögzítési rendszere sokkal jobb lett.
És ott a másik véglet, emlékszem, olyanról is terjedtek régen képek az interneten, hogy az ork júzer képes volt fordítva berakni a memóriát

Biztos nem volt könnyű, de ha az elszántság és az erő találkozik, ott nincs lehetetlen. -
Aprósólyom
addikt
User error, vita lezárva.
Ennyi.
Pedig gondolom itt többen elmondhatjuk, hogy az elmúlt évtizedekben, IHS nélküli régi Intel és AMD procikat sem sarkaztuk le, nem főztünk védelem nélküli AMD procit sem ~15 évvel ezelőtt stb, stb...
Pedig akkor is ugyanígy "világvégét" kiabáltak, mikor valaki megtört egy proci lapka szélét vagy valaki felforralt egy AMD-t, és a pánikkeltés körberohanta a világhálót meg a szakmai lapokat és fórumokat.#51 pandras83
Gondolj bele: a műanyag tokozás, az üvegszál erősített műgyantás PCB és az acél leszorító hármasa közül mindig a műanyag lesz a legpuhább láncszem. Tök mind1 milyen kemény műanyagot használsz, az Ogre user mindig képes lesz deformálni a műanyag tokot. -
pandras83
őstag
Egyelőre 2 eset alapján nem következtetnék ilyenre.
Hát ja, majd kiderül, ha kiderül. Kisebb összeget tennék rá hogy lesz még ilyen eset. Az AMD és a cpu tokozás.... A mai napig a hideg ráz, ha visszagondolok a pillanatra amikor először vettem ki a lezárt foglalatból a Prism-el együtt az első Ryzenem.
-
Rowon
nagyúr
-
Dragon3000
nagyúr
Azt is el tudom képzelni, hogy az MSI annyiban a sztori gyenge láncszeme, hogy puhább műanyagot használnak a socketnél mintb a többi gyártó. Nem hinném hogy csak MSI userek próbálták rázárni a kissé elmozdult vagy eleve nem elég óvatosan belehelyezett cpu-t, viszont csak az MSI-nél volt elég puha a műanyag (vagy amilyen anyagból van), hogy ezt engedje is.
Egyelőre 2 eset alapján nem következtetnék ilyenre.
-
pandras83
őstag
Azt is el tudom képzelni, hogy az MSI annyiban a sztori gyenge láncszeme, hogy puhább műanyagot használnak a socketnél mintb a többi gyártó. Nem hinném hogy csak MSI userek próbálták rázárni a kissé elmozdult vagy eleve nem elég óvatosan belehelyezett cpu-t, viszont csak az MSI-nél volt elég puha a műanyag (vagy amilyen anyagból van), hogy ezt engedje is.
-
HantekDSO
aktív tag
Pedig a cmos digitális áramkörök fogyasztása nagyjából egyenesen arányos az őket működtető órajel frekvenciájával. Statikus helyzetben elenyésző a fogyasztása (ez a szivárgó áramtól függ), az állapotváltozáshoz viszont fel kell tölteni (vagy ki kell sütni) a benne levő fet tranzisztorok gate kapacitását. Ez energiát igényel, mégpedig az állapotváltozások számával arányos mértékben. Ebből adódik, hogy az órajel növelésekor a fogyasztás is növekedni fog.
Ebben tökéletesen igazad van, viszont Pikari kolléga ezt írta: "mert a tranzisztorok az állapotváltozás során használják fel az áramot. " - ez pedig úgy hülyeség, ahogyan van.
-
ricsi99
addikt
Mint kiöregedett szervizes én user error ra tippelek
Több száz procit raktam be különböző foglalatba és volt hogy én voltam a hunyó...
Ahhoz is volt szerencsém nem 1 alkalommal amikor valaki 720p-n megnézte a youtube- on és nem igazán sikerült elsőre
Viszont mivel itt is komoly amperek jelennek meg ,kisebb anyaghiba /illesztési probléma /szennyeződés /sérülés már simán okozhat ilyet.
Képen látható sérülés számomra úgy tűnik ,hogy 1 szer már megpróbálták rácsukni a procit ,de nem volt a helyén ,megigazították ,majd lecsukták ...elég kemény cucc a foglalat ,de mint tudjuk az user erős...
Azt is tudjuk már ,hogy a cpu gyártó sose hibás... csak az alaplapgyártó /az user / + a jóisten
-
Benjami
csendes tag
Ebből max. az következik, hogy analfabéták is linkelhetnek oldalakat. Gondolom a te olvasatodban, ha mondjuk egy 2N3055-ös emitterét egy 12 voltos táp negatív sarkára, a kollektorát 3 ohmos ellenállással a pozitívra, a bázisát pedig 100 ohmon keresztül szintén a pozitív ágra kötjük, akkor szerinted:
1 - Nem vesz fel áramot
2 - Itt bizony állapotváltozás történik, azért vesz fel áramot.
Na pá!

Pedig a cmos digitális áramkörök fogyasztása nagyjából egyenesen arányos az őket működtető órajel frekvenciájával. Statikus helyzetben elenyésző a fogyasztása (ez a szivárgó áramtól függ), az állapotváltozáshoz viszont fel kell tölteni (vagy ki kell sütni) a benne levő fet tranzisztorok gate kapacitását. Ez energiát igényel, mégpedig az állapotváltozások számával arányos mértékben. Ebből adódik, hogy az órajel növelésekor a fogyasztás is növekedni fog.
-
Kalacskepu
őstag
User error, vita lezárva.
-
tlac
nagyúr
-
Pikari
veterán
Ebből max. az következik, hogy analfabéták is linkelhetnek oldalakat. Gondolom a te olvasatodban, ha mondjuk egy 2N3055-ös emitterét egy 12 voltos táp negatív sarkára, a kollektorát 3 ohmos ellenállással a pozitívra, a bázisát pedig 100 ohmon keresztül szintén a pozitív ágra kötjük, akkor szerinted:
1 - Nem vesz fel áramot
2 - Itt bizony állapotváltozás történik, azért vesz fel áramot.
Na pá!

Sőt, le van írva a listában feljövő első tudományos munka legelső bekezdésében az integrált áramkörök tranzisztorának dinamikus és statikus fogyasztása közötti különbség.
-
HantekDSO
aktív tag
Nem kitaláltam. Megtanultam egyetemen. Ha a műkedvelő gamerek ezt is jobban tudják, akkor bocsánat.
Ebből max. az következik, hogy analfabéták is linkelhetnek oldalakat. Gondolom a te olvasatodban, ha mondjuk egy 2N3055-ös emitterét egy 12 voltos táp negatív sarkára, a kollektorát 3 ohmos ellenállással a pozitívra, a bázisát pedig 100 ohmon keresztül szintén a pozitív ágra kötjük, akkor szerinted:
1 - Nem vesz fel áramot
2 - Itt bizony állapotváltozás történik, azért vesz fel áramot.
Na pá!

-
Pikari
veterán
-
HantekDSO
aktív tag
Ekkora hülyeséget hogyan tudtál kitalálni?
Ha csak viccnek szántad, akkor bocs!
-
RobbyJr
addikt
pedig a képek alapján annak tűnik, ezen a képen szemmel látható hogy sérült a foglalat mert ferdén volt benne a CPU amikor rácsukták a tetőt.

Igen, a képen látszik, hogy próbálták rosszul is beletenni.
De nem csak erre az esetre gondoltam. Elég ha az elmúlt években a sok RTX 4000-es kártyák leégését megemlítem, ott is rögtön a user volt a hibás.
Könnyebb a gyártónak így védekezni. -
Pikari
veterán
Az nem a feszültség emelésre igaz, a ramnak ugyanaz a feszültség kellett 1066MHz-en is, mint 800-on, illetve a ram a profil állítással másnak sem változott a feszültsége, legalábbis amit állítani is lehetett a biosban.
Az áramfelvétel (I, amper) azért növekedik, mert a tranzisztorok az állapotváltozás során használják fel az áramot. Ha több állapotváltozásod van, növekszik az áramfelvétel is. Hogy mennyire, az dizájntól függ.
-
flashpointer
őstag
nekem csak a skylake i7 gpu-jat vitte magaval az alaplap mikor beletettem es utolag vettem eszre hogy alapbol gorbek voltak a foglalat labai... az egy asus lap volt de a cpu azota is mukodik annyit leszamitva hogy onmagaban nem ad kepet.
-
Dragon3000
nagyúr
Az nem a feszültség emelésre igaz, a ramnak ugyanaz a feszültség kellett 1066MHz-en is, mint 800-on, illetve a ram a profil állítással másnak sem változott a feszültsége, legalábbis amit állítani is lehetett a biosban.
-
Rowon
nagyúr
-
xtremist
őstag
-
Pikari
veterán
Csak az volt az érdekes, hogy már hetek óta használva volt a gép és a memória átállítása után újraindítás és már el sem indult, amikor darabjaira lett szedve, akkor lehetett látni, hogy az egyik érintkező meg van égve, cpu-n semmi nyoma nem volt.
Ez azért van, mert bizonyos szituációkban a hőkibocsátás (közvetett okok miatt) az órajel emelésére nem lineárisan, hanem exponenciálisan növekedhet.
-
Rowon
nagyúr
Egyik ismerősöm anno a ddr ramot rakta be fordítva a foglalatba és nem értette miért nem indul a gép, mázlija volt, semmi sem sérült, a ramot helyesen behelyezve minden rendben ment. Mindent meg lehet oldani csak elég erősnek kell hozzá lenni
Pedig a RAM is, meg igazából minden a számítógépben egyértelműsítve van. Egy adott dolgot csak egy helyre tudsz bedugni. Ennek a gyakorlásához már csecsemőkorban vannak fejlesztő eszközök:


-
Dragon3000
nagyúr
Csak az volt az érdekes, hogy már hetek óta használva volt a gép és a memória átállítása után újraindítás és már el sem indult, amikor darabjaira lett szedve, akkor lehetett látni, hogy az egyik érintkező meg van égve, cpu-n semmi nyoma nem volt.
-
Pikari
veterán
Nekem egy gigabyte esetében éget el az egyik érintkező a foglalatban, annyi történt, hogy a memória 800MHz-ről át lett állítva 1066MHz-re, ha már olyan ram volt a lapban és a lap is támogatta ezt az órajelet minden más alapon volt, újraindítás után már nem indult a gép
Utána is egy gigabyte alaplapom lett, azzal gond nélkül mentek a ramok 1066MHz-en, gondolom gyárilag selejtes volt a foglalat a másik alaplap esetében. Az is előfordulhatott, hogy nem volt tökéletes az érintkezés (pl pont ott volt valami kosz), és ez okozta a pin egy pontjának a túlhevülését.
-
Dragon3000
nagyúr
Egyik ismerősöm anno a ddr ramot rakta be fordítva a foglalatba és nem értette miért nem indul a gép, mázlija volt, semmi sem sérült, a ramot helyesen behelyezve minden rendben ment. Mindent meg lehet oldani csak elég erősnek kell hozzá lenni
-
Dragon3000
nagyúr
Nekem egy gigabyte esetében éget el az egyik érintkező a foglalatban, annyi történt, hogy a memória 800MHz-ről át lett állítva 1066MHz-re, ha már olyan ram volt a lapban és a lap is támogatta ezt az órajelet minden más alapon volt, újraindítás után már nem indult a gép
Utána is egy gigabyte alaplapom lett, azzal gond nélkül mentek a ramok 1066MHz-en, gondolom gyárilag selejtes volt a foglalat a másik alaplap esetében. -
Rowon
nagyúr
pedig a képek alapján annak tűnik, ezen a képen szemmel látható hogy sérült a foglalat mert ferdén volt benne a CPU amikor rácsukták a tetőt.

Jah, vagy úgy, akkor az előző hozzászólásom értelmét vesztette... Szóval nincs többféle foglalat, csak gyenge Pistike.

-
Rowon
nagyúr
Az MSI a válaszában tudatta, hogy már vizsgálódnak az ügyben, és kiemelték, hogy csak akkor tudták reprodukálni a leégést, ha szándékosan rosszul helyezték a CPU-t a Socket AM5 foglalatba.
Ez olyan, mint az Nvidia legújabb tápcsatija. Azt is kenték rá a fogyasztókra, hogy hát a hülyegyerek nem tolja be tövig a kábelt a kártyába, azért ég le. Aztán kiderült, hogy annak is leég, aki jól kötötte be. Kíváncsi leszek ennek a végére is. -
FireKeeper
nagyúr
-
GoodSpeed
veterán
Azért összejött neki a világhír, nem?😂
-
Graphics
Jómunkásember
-
GoodSpeed
veterán
-
hokuszpk
nagyúr
-
Angie™
addikt
-
ChRiS_RS
aktív tag
Eddig össz-vissz 3, azaz három gépet sikerült ezzel a tokozással szerelnem. Eddig egyik sem égett le... igaz, az alaplapok nem az MSI termékei.
-
ChRiS_RS
aktív tag
-
Graphics
Jómunkásember
-
sixpak
nagyúr
pedig a képek alapján annak tűnik, ezen a képen szemmel látható hogy sérült a foglalat mert ferdén volt benne a CPU amikor rácsukták a tetőt.

Steve is....már tegnap tisztázták, hogy user error.
De láttam az eredeti posztot Redditen, a gazdája is mondta, hogy elképzelhető, hogy rosszul helyezte be. -
JohnyX
tag
Am5 foglalatú CPU-t még nem raktam be alaplapba, de az LGA775-től (P4) építek gépeket. Eddig csak fekvő alaplapba raktam bele a CPU-t. Szerintem "becsukás" alatt érezni kellett volna a szerelőnek, hogy valami nem oké :-) , utána még ráhelyezte a hűtőt is.
Amikor "készen" volt be is kapcsolta a gépet, nagyon "User error" ez szerintem.Vagy, ha a CPU beültető robot (Zombi kolléga) követte el, akkor viszont a MEO-n hogyan jutott át a kész gép? Vagy a MEO-s készítette a képet?
-
FireKeeper
nagyúr
pedig a képek alapján annak tűnik, ezen a képen szemmel látható hogy sérült a foglalat mert ferdén volt benne a CPU amikor rácsukták a tetőt.

-
Johnny001
senior tag
Szerintem egyféleképpen lehet berakni, de a módja is egyértelmű. Én a kép szerinti bal felső sarkán kezdeném, óvatosan, hogy meg legyen pontosan a sarok és persze a középső illesztés is! Köszönöm.
-
Alaaf Pi
őstag
-
hokuszpk
nagyúr
nekem volt egy Giga lapom, amin a firewire vezérlőből kijött a fire. De télleg.
-
hokuszpk
nagyúr
szóval ezért nincs X3D készlet, mert az MSI azzal kisérletezik, hogyan lehet kinyirni a procikat.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
-
cucka
addikt
1 embernél jött elő, és nála pont véletlenül sérült az am5 foglalat kerete.
Szóval simán lehet, hogy itt most kivételesen tényleg a user volt a hibás
#6tlac
Ha rossz irányba rakod be, nem fog belefeküdni rendesen a socketbe. Ettől még meg lehet próbálni lecsukni a fém tartót, csak nem fog sikerülni, viszont jó eséllyel sérülni fog a socket, ahogy azt a képen is láthatod.Amúgy egy nagy nyíl jelzi a procin és a socketen is, hogy merre kell berakni, elég balfasz kell legyen valaki, hogy elrontsa.
-
freeapro
senior tag
-
Picco
addikt
meg nem probaltam, de ja eleg szorgalmas vagy, minden lehetseges.
viszont ha megnezed a kepet, a socketbe legalabb egyszer megprobaltak leszoritani a cput ugy hogy nem ult benne rendesen
-
freeapro
senior tag
Egyetlen leégett alaplapom is MSI volt. Egy alaplapról hajtott házventillátor volt a ludas. Azóta csak ASUS, vagy ASRock.
Mistralban vettem mindent, így nagy volt a kár
. A fogyasztóvédlem is elhajott azzal, hogy minek vásárolok ott
-
tlac
nagyúr
nem ismerem az am5 foglalatot, de bele lehet tenni rosszul a cpu-t és simán rá lehet csukni így a rögzítőt?
-
tibaimp
nagyúr
-
RobbyJr
addikt
-
GreatL
őstag
Már megint a user megint... az MSI meg eléget pár alaplapot meg cpu-t, hopsza-hopsza.
-
MasterDeeJay
veterán
A képen fent és bal oldalon sorjás a foglalat. Ha gyárilag ilyen akkor gyenge érintkezés okozhat leégést szerintem. Ha nem volt ilyen akkor user error és rosszul rakta bele a cpu-t.
Bár hozzáteszem nem láttam még élőbe AM5-ös foglalatot sem, csak tippelek amatőr módon. -
HantekDSO
aktív tag
Már megint az MSI...
https://hvg.hu/tudomany/20240409_msi-z790-alaplap-problema-chip-elrepedes-meghibasodas-hutoborda-csavarok-csere
https://ipon.hu/magazin/cikk/egyes-z790-es-msi-alaplapok-platformvezerlo-hubja-megrepedhet-egy-gyartoi-hiba-kovetkezteben
https://m.sg.hu/#gsc.tab=0
https://ipon.hu/magazin/cikk/ideiglenes-megoldast-kinal-az-msi-a-windows-11-alatt-kekhalalt-produkalo-alaplapjaihoz
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
LOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokPROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- iPhone topik
- Tesla topik
- Xiaomi 17T Pro – korábban érkezik a siker?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- PlayStation 5
- Samsung Galaxy Felhasználók OFF topicja
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Xbox tulajok OFF topicja
- Facebook és Messenger
- További aktív témák...
- ASUS ROG STRIX X670E-F GAMING WIFI + 0 perces 32GB 6000MHz CL30 DDR5! GAR/SZÁMLA (a Te nevedre)!
- BESZÁMÍTÁS! Asrock H81M-DGS R2.0 alaplap garanciával hibátlan működéssel
- BONTATLAN - Corsair (2x32GB) 64GB DDR4-2666Mhz CL18 CMV32GX4M1A2666C18
- 4x 4GB DDR4 Geil Rgb 3000 MHz
- ELADÓ: ASUS TUF GAMING B550-PLUS felsőkategóriás AM4 alaplap (+gari/számlás)
- HP EliteOne 800 G3 23,8"-es Touch All-in-One PC /Core i7-7700 / 8GB / 500GB SSD
- BESZÁMÍTÁS! Akár Részletfizetés 0% THM ÚJ AMD RYZEN AM5 processzorok 3 év garanciával 27% áfaval
- AKCIÓ! GIGABYTE B760M i5 13600K 32GB DDR4 1TB SSD RTX 4070 Super 12GB Lian Li Vector V100R 650W
- Legújabb típusú PlayStation okosító lemezek - PS4 GoldHEN Loader 13.00-ig és PS5 Autoloader 12.00-ig
- 27% - Philips Evnia 27M2N3200S IPS Monitor! 1920x1080 / 180Hz / 0.5ms / FreeSync
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest

. A fogyasztóvédlem is elhajott azzal, hogy minek vásárolok ott
![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)



