-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
lev258
veterán
válasz
Ezekiel Ston #46894 üzenetére
Rendszer, grafikus felület? Másikkal is csinálja?
-
Ezekiel Ston
senior tag
Azt szeretném kérdezni, hogy találkoztatok-e már olyannal, hogy friss telepítést követően install deluge és a deluge beállításánál hogy bezáráshoz tálcára helyezze le a programot nem helyezi le hanem bezárja rögtön...Mit lehet ilyenkor csinálni?
-
wopi
aktív tag
válasz
King Unique #46891 üzenetére
Köszönöm a segítséget. Csak linux volt a gépen, ezért nem volt opció, hogy windowsból indítsam a frissítést. A bootolható pendrive készítését én is ezekkel a programokkal próbáltam, sikertelenül. Végül az lett a megoldás, hogy szégyenszemre feltettem egy windows 7-et, és abból frissítettem. Le is futott, minden oké. Az új SSD-mre természetesen a Mint ment vissza.
-
#59070464
törölt tag
Linux Journal Archive: 1994 - 2015
Nagy tudás, kis pénzért >> $13.50 -
King Unique
titán
Üdv!
Egy Lenovo laptopnál nálam a BIOS-frissítés úgy volt legutóbb, hogy csak el kellett indítani az exe fájlt Windows alól és megcsinálta automatikusan, újraindította a gépet stb. Ha nálad nem megy pendrive-ról, akkor próbáld CD/DVD-re kiírni az ISO fájlt és arról bootolni. Persze, ha van a laposban optikai meghajtó...
Ha nincs, akkor a pendrive-ról bootolásnál az is számíthat, hogy Legacy / UEFI módban bootol-e a gép. De, ha csak SATA1-et támogat, akkor gondolom nem mai darab és inkább előbbi. Akadnak különféle programok boot pendrive készítéséhez, de egy részük csak Windows only. Illetve ITT van még egy leírás, amiben a dd-t használta az illető. A Win7 telepítő elkészítésénél nálam csak az UNetbootin, illetve a sima fájlmásolásos módszer működött Linux alatt: [link], [link].
-
wopi
aktív tag
Sziasztok!
A laptopom BIOS-át szeretném frissíteni (hogy ne csak SATA 1-et támogasson). Mint fut a gépen. Letöltöttem a megfelelő BIOS csomagot hozzá, amiben van egy indítható .exe fájl, amire azt írják, hogy csak Windows 7-ről megy (természetesen linuxról .exe fájl nem megy, tudom). Másik megoldásként van egy .iso fájl, amit szeretnék pendrivera kitenni, arról bootolni, de nem megy. Próbálkoztam DD-vel, winusb-vel, unetbootin-el... Mind azt csinálja, hogy a fájlokat ráteszi, de nem hajlandó a gép bootolni róla. Próbáltam, hogy a pendrive-ot FAT-ra formáztam, de ugyan ez. NTFS-re formázva szintén. Próbálkoztam másik pendrive-al, szintén... Próbaként megpróbáltam, hogy egy Win7 telepítőt teszek rá, ugyan ezekkel a módszerekkel, de szintén nem hajlandó róla bootolni.
Mit csinálok rosszul? Adjatok ötletet kérlek!
-
#59070464
törölt tag
válasz
spammer #46887 üzenetére
Nagy köszönöm a kipróbálásért, okosításért. Délután ki is próbálom!
(#46888) colomb2
Tetszik a neve.Viccet félretéve, cli software-ek után kutakodtam és openbox-ról láttam indokoltan usereket ratpoison-ra váltani. Fel is keltette az érdeklődésemet egy próbára. Azt viszont nem tudtam, hogy a stumpwm egy utód. Természetesen így ez is felkeltette az érdeklődésem, hamarosan ezt is kipróbálom. Köszi neked is az ajánlót!
-
spammer
veterán
válasz
#59070464 #46885 üzenetére
Kipróbáltam Trisquel Minivel (lxde) gyorsan live alatt:
1.
sudo apt install ratpoison xorg
2.nano ~/.xinitrc
és ezt írd a fájlba:exec ratpoison
2.1. Ha kell konfigolni valamit a ratpoisonon (pl. billkombók), akkor szerintem érdemes még most a ratpoision indítás előtt, az "alap" live gui alatt megcsinálni
3. válts konzolra (Ctrl+Alt+F1) aztánstartx
Vagy értelemszerűen kezdheted a konzolra váltással, aztán install ratpoison, xorg, xinitrc szerkesztés, startx. Igazából mindegy.
-
saelin
veterán
válasz
saelin #46840 üzenetére
No, úgy ahogy megoldottam a linux boot kérdést, de a grub még mindig nem hajlandó a windows 10 előtt betölteni...
A biosomban van egy multiboot delay menüpont, ahol felvettem 10 sec-re az értéket, ha nem csinálok semmit, akkor magától bootol a win. De ha feljön a boot manager és az uefi file opciót választva kikeresem az ubuntut és más linux disztrókat, akkor el tudom indítani őket - elementary és linux mint-el tesztelve, majd ezek le lesznek törölve. Miután kiválasztom a linux efi file-át, csak akkor jön fel a grub, amiben benne van a windows boot manager-e is.Ezt úgy tudtam kihozni, hogy megcsináltam a powercfg-s mókolást win-ben és sda-ra telepítettem az efi file-t - egyúttal köszönöm God Vazzeg-nek a tippet. Ez a win10 egy rohadt makacs öszvér, de lehet csak a GPT partíció szívat ennyire.
Volt már pár linux instalom, de mióta áttértem win10-re... ez volt eddig a legkeményebb mind közül. -
#59070464
törölt tag
válasz
spammer #46884 üzenetére
Jó ötlet, de ez nem lenne túl kényelmes a jelen helyzetemben. Kényszerítve vagyok még egy darabig a Live OS használatára. Utólagosan nem is bánom, mert gyakorlottabban kezelem egyre több dologra a mindennapokban. Szóval Live OS esetén nem lehet DE-ről valami WM-re váltani?
-
#59070464
törölt tag
Egy HDD/SSD nélküli gépen szeretném egy Ubuntu fork alól kipróbálni a ratpoison WM-t. A Live OS Gnome DE-t futtat, ha számít. Az apt-get install ratpoison parancson túl vagyok, csak át kellene valahogy váltani rá Gnome alól, mert ugye kijelentkezés után nincs opció DE/WM váltásra Live OS-nél.
Egyébiránt ha Live OS-nál a /home almappáiba file-okat pakolok, az fizikailag hol helyezkedik el? A RAM-ban? Tehát valahol a RAM mennyiség határozza azt meg, hogy mennyi adatot tudok ilyenkor forgatni egyéb adathordozó igénybevétele nélkül?
-
lev258
veterán
válasz
King Unique #46865 üzenetére
Csak megjegyezném, hogy az utóbbi egy hétben több kiszolgálószerverrel is komoly lassulásokat tapasztaltam 16.04-en, de ki lehet várni. Ez nem a rendszer sara lesz, hanem valami más. Legalábbis nálam egyértelmű.
-
King Unique
titán
válasz
Lathronos #46875 üzenetére
Igen, illetve olvastam amiket korábban írtál, amikor remastert akartál készíteni belőle.
Használom a Voyager X2 HD remastert, aminél a frissítéskezelő még nem ajánlotta fel a 16.04-re váltást. Gondolom azért, mert a hivatalos oldalán még csak a normál verzió érhető el. Próbáltam a
sudo update-manager -d
parancsot, ami felajánlotta a Xubuntu 16.04-re váltást, de nemet nyomtam. Nem tudtam hirtelen, hogy ezt most visszafrissíti X2 16.04-re, vagy netán Xubuntura, de mindegy? Amíg ilyen bugos a 16.04, addig jobb is, ha hagyom 14.04-en. -
#59070464
törölt tag
Rendszer frissítés esetén (sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade) okozhat bármilyen problémát, anomáliát ha aktív, általam fut egy adott csomag, ami a frissítés esetén kapott új frissítést? Pl. egy böngésző, de lehet valami komolyabb dolog is. Leegyszerűsítve, rendszer frissítés esetén mindent bezárunk?
-
Lathronos
őstag
válasz
King Unique #46865 üzenetére
Most már legalább te is tudod, miért nem vagyok hajlandó 14.04-ről 16.04-re váltani.
-
spammer
veterán
válasz
agy73p #46873 üzenetére
Firefox+Vimperator addon. Külön konfig fájlja lesz (vagy ha nincs, lehet neki csinálni):
~/.vimperatorrc (Windowson elvileg C:/Users/felhasználónév/_vimperatorrc , vagy valahol itt, nem tudom pontosan) , ebben lehet definiálni saját billkombókat, egyéni parancsokat stb. (itt van a konfigom, de inkább csak támpontnak linkeltem, ha kíváncsi vagy valamire, egy az egyben nem érdemes felhasználni). Ezzel nagyjából hasonló felületet kell kapnod, mint a qutebrowserben: fent tabok, alatta az oldal, alul pedig a parancssor. Ha Firefoxban nem tűnne el az alapértelmezett címsor (url bar), akkor a:set gui=nonavigation
parancsot kell neki beírni (illetve konfig fájlban beállítani, ha nem marad meg újraindítás után). Lesz beépített help oldala is, melyet a:help
paranccsal tudsz előhívni.Ha lesz kérdésed vele kapcsolatban, akkor szerintem a Firefox topikban tedd majd fel, mert itt kicsit offnak számít.
-
kenguru99
senior tag
válasz
Dr.FantastiK #46871 üzenetére
Ubuntu Mate 16.04
-
spammer
veterán
válasz
agy73p #46866 üzenetére
Wow, qutebrowser, nem hittem volna, hogy itt felbukkan egyszer a neve.
A qutebrowser jelenleg nagyon aktívan van fejlesztve, épp nemrég adták ki az utolsó QtWebkit motoros stabil verziót, a nyár végére várhatóan megkapja majd a QtWebEngine-t, ami lényegében a Blink motor (A Chrome/Chromium motorja).
Egyébként a legrissebb 0.7-es verzióban is rossz a hvg oldala, most csekkoltam. Valószínűleg a hvg valami spéci cuccot használ, ami ezzel motorral nem működik megfelelően. Gratulálok a hvg-nek, valószínűleg letesztelték a 2 fő böngésző (FF és Chrome) friss verziójában, a többi meg le van szarva.
-
agy73p
senior tag
Qutebrowsert használ valaki?
Most is arról írok, kezdem szeretni, de vannak oldalak, amiket nem jelenít meg megfelelően, ilyen pl: hvg.hu. Bal oldalra van csúszva minden egymás alá, a jobb oldala a képernyőnek meg üres. Ehez hasonlót tapasztaltam Midorivan é Qupzillával is, de már nem tudom, h melyik oldalak lehettek.
Ennél viszont tudom, hogy pl a hvg.hu....
Lehet ezen vmit állítani? -
King Unique
titán
Hát ez a 16.04.0, ez külön állatfaj...
A korábbi problémám okát sem nagyon értettem... Mi köze az eleve másik USB-eszközre történő telepítésnél, hogy a Debian alapú telepítő az Ubuntu bootolását elcseszi, de mindegy? Végül újraraktam mindhárom rendszer, úgyis bétáról voltak frissítve és most ok minden.
Viszont megint belefutottam egy érdekes jelenségbe...a Wi-Fi néha szakadozik és ilyenkor ki-be kapcsolom a routert, vagy újraindítom a webes kezelőfelületén. Illetve a szolgáltató DNS-e helyett beállítottam a 8.8.8.8 | 8.8.4.4, amivel mintha stabilabb lenne. Tegnap is szükség volt egy ilyenre. Viszont Ubuntu & Ubuntu MATE & Kubuntu 16.04 alatt behalt a grafikus frissítéskezelő és a terminálos
sudo apt-get update
is 0%-on állt... A vicc az egészben, hogy mindhárom rendszeren volt internet, lehetett böngészőben weboldalakat megnyitni. Plusz Mint 17.3, illetve Voyager (Xubuntu 14.04) alatt simán ment a frissítések keresésre mindkét helyen. Nézegettem a különféle netes leírásokat: [link], [link], [link]. Próbáltam azapt-get autoremove
|apt-get clean
stb. parancsokat, de nem használtak. Még mielőtt jobban belemélyedtem volna az előbbi linkekben lévő megoldásokba, gondoltam újraindítom a routert a webes felületről. És láss csodát, utána már méltóztatott az Ubuntu és pereputtya is rendesen működni.Plusz a bónusz, hogy minden előzmény nélkül az Ubuntu 16.04 egyszer csak gondolt egyet és indításkor resetelte magát...
Vagyis visszaállt a gyári háttérkép, Unity launcher elrendezése, betűméretek stb., mint amikor törlöm a korábbi problémánál említett mappát. Persze utána állíthattam be mindent újra.
Szóval, ha ez ilyen bugos, akkor még meggondolom a Mint 18-ra való frissítést is. Illetve lehet jobban járok, ha ott is inkább megvárom legalább a 18.1-et...
-
totron
addikt
Broadcom wifi életre keltése: modprobe b44/b43? Majd? Ezután?
-
Rimuru
veterán
válasz
Just_Reboot #46860 üzenetére
Gondolom grubot hasznalsz, fogod mondjuk a linuxod (ha ezt nem tudod inditani akkor osszefogalo -> -Grub2 rendszertöltő újratelepítése: ) es update-grub parancs.
-
Rimuru
veterán
válasz
Just_Reboot #46857 üzenetére
Allitsd be normalisan a rendszerbetoltot (rakd bele a masik rendszer).
-
Dr.FantastiK
őstag
ORBITALIS Bug -ba futottam bele !!
a KDE AdressBook -ba sikeresen lehivtam (sync) a GoogleContact -at.
ha itt letrehozok egy uj embert azt felszinkronizalja ,, DE ::
ha egy meglevo Contact -on belul BARMIT modositok, pl egy telefonszamot vagy Notes bejegyzest adok hozza azt NEM kuldi fel a Googliba az Akonadi !!
viszont a Google -bol mindent Lehoz ...
-
Just_Reboot
addikt
válasz
DrojDtroll #46856 üzenetére
Vagy x86 van vagy Linux, a kettőnek együtt nincs grubja.
-
DrojDtroll
veterán
válasz
Just_Reboot #46855 üzenetére
Hogy érted, hogy kinyírja?
-
Just_Reboot
addikt
Valaki telepített már android x86-ot linux mellé?
Nálam a kettő kinyírja egymást vagy valamit rosszul csinálok?
-
Lathronos
őstag
válasz
DrojDtroll #46852 üzenetére
Csak ismételni tudom magam, a python már nem abszolút kezdő szint hanem haladó.
-
DrojDtroll
veterán
Szisztok!
Az egyik python könyvtár telepítési lépései így vannak megadva:
apt-get update
apt-get install virtualenv virtualenvwrapper python-setuptools python-smbus python-pil
source /etc/bash_completion.d/virtualenvwrapper
mkvirtualenv ev3_py27 --python=/usr/bin/python2.7 --system-site-packages
workon ev3_py27
easy_install -U python-ev3
type deactive to exitAmikor feltelepítem a könyvtárat szépen működik, de ha kikapcsolom a gépet utána nem. Hogyan lehetne feltelepíteni úgy hogy megmaradjon?
-
fo_di
őstag
sziasztok,
remélem, valaki tud nekem segíteni, mit kell csinálnom, hogy ubuntu server 16.04-re telepített kodiban automatikusan bemountolja a rendszer az ntfs partíciós pendrive-okat? nem egyedi azonosítónként csinálnám meg, mert jó lenne, ha bármilyen pendrive-ot be tudna mountolni a rendszer
köszi -
King Unique
titán
válasz
Drughi #46846 üzenetére
Üdv!
Lehet pendrive-ra is telepíteni, de alapból egy gyorsabb USB 3.0/3.1 modell + nyilván USB 3.0/3.1 port ajánlott. Én egy ilyenre raktam fel, ez kb. a belépő szint. Illetve le van írva az is, hogy milyen lehetőségek vannak a flash meghajtó kímélésére. De ilyen téren nyilván jobb lenne egy USB HDD/SSD. A telepítő Windows alól történő kiírása és bebootolása ezen cikkben van részletezve, illetve a Windowshoz szokott usereknek egy Mint inkább kézre áll.
Valamint lehet akár a Win10 mellé is telepíteni úgy, hogy ne piszkáljon bele [link]. -
#59070464
törölt tag
Adott egy notebook (nem tudom milyen típusú) SDHC olvasóval. Első blikkre kinéztem a SanDisk Ultra 8GB (up to 40 MB/s read) kártyáját. Csak Live rendszer futna róla read only módban. Az írási sebesség nem érdekel, mert egyszer fogok rá írni (vagy fél évbe kétszer). Adódhat olyan szituáció, hogy bármi gyorsabb lenne egy gyorsabb kártyával? Nyilván itt már csak olvasási sebességre gondolhatok. Ebből következik egy ehhez kapcsolódó kérdés.
Ha Live használok egy disztrót és már látom a desktop-ot, onnantól kezdve használja még bármi is a CD/pendrive/SD kártyát? Disztró függő (használhatja még a médiát és számít a továbbiakban annak olvasási sebessége) vagy garantáltan minden a RAM-ba kerül (és ha átvészelem a boot időt, akkor az olvasási sebességgel sem kell foglalkoznom)?
Előfordulhat, hogy többet használnék, így a SanDisk a címkézhetősége végett nagy előnyt élvez, például a másik nagyokkal a témában, a Samsunggal szemben.
Apropó, pendrive-ot, microSD/SD kártyát mivel lehet ténylegesen törölni? HDD-re ott a zero vagy random dd parancs, SSD-re a secure erase hdparm...
-
spammer
veterán
válasz
Drughi #46846 üzenetére
Nem nagyon ajánlatos pendrive-ra telepíteni, mert egyrészt nem fogod azt a sebességet kapni, amit elvársz, másrészt egy idő után meg fog dögleni a pendrive.
Egyébként megoldható, csak telepítésnél figyelj oda, hogy a GRUB-ot (rendszerbetöltő) a pendrive-ra rakja, hogy ne írja felül a Win bootloaderét.
Van sok linuxos játék Steam-en, nézd meg a Steam oldalán. Illetve Wine/Playonlinux segítségével elég sok windowsos játék is játszható.
-
Drughi
addikt
Sziasztok,
Az alábbit szeretném megcsinálni:
Adott egy notebook rajta egy (lassúcska) WIN10.
Szeretnék pendrive-ra telepíteni egy alap linuxot (Ubuntu vagy ha mást ajánlottok akkor azt).
Úgy szeretném megoldani, hogy ha a gépbe be van dugva a pendrive, akkor felajánlja, hogy windows / ubuntu bootoljon, ha nincs a gépbe, akkor alapértelmezetten a HDD-ről a windows.Ez megoldható?
Természetesen úgy szeretném, hogy ami munkát végzek a Linux alatt, az megmaradjon a pendrive-on.
+1 kérdés: Steam-es játék futtatható / telepíthető, vagy az csak win?
-
Rimuru
veterán
válasz
God Vazzeg #46839 üzenetére
Linux kepes bootolni legacy modban is GPT-rol, sot igazabol a windows is. Viszont az igaz hogy ne keverjuk a dolgokat.
Ami mar nagyobb kulonbseg hogy Linuxot el lehet inditani MBR-rol is EFI modban. -
mttssz
senior tag
Sziasztok!Szeretnék symbolic linket létrehozni úgy, hogy a linket szerkesztem, akkor az eredeti fájl legyen módosítva, de ha pl. törlöm, akkor az eredeti fájl ne legyen törölve.Ha megcsinálom hogyln -s /etc/filenev ~/linkneve
, majd utána pl.vim linkneve
akkor egy üres fájl nyílik meg, nem pedig amit linkeltem. Hogy tudnám ezt megoldani?Valamit biztos elírtam, újragépeltem és működik.
-
saelin
veterán
válasz
God Vazzeg #46839 üzenetére
64-es igen.
A nem jó helyre rakomot meg nem értem. Deepin telepítésénél ha rámegyek advanced-re, akkor ott van egy uefi-s jelölőnégyzet, ha azt bepipálom, akkor keres magának egy uefi partíciót és oda rakja be elvileg saját magát is. De van olyan opciós is, hogy én választom ki a bootloader helyét, kiválasztom az uefi-s partíciót, végig megy a telepítés és... semmi.
Mindegy, mára kifutottam az időből. Még elolvasom a fórumtárs logoutos linkjét és este megpróbálom azt is.
-
God Vazzeg
veterán
válasz
saelin #46837 üzenetére
Nem lesz jó, az uefi nem csak egy kapcsoló, vagy ilyesmi, hanem egy rendszer, ami több dologból épül fel, ha átkapcsolod, problémás lesz. Ahhoz hogy legacy módban bootolj, a particiós táblát is újra kell pakolni, GPT felejtős legacyban..
Nem jó helyre rakod a grubot szerintem! 64 bites rendszerrel próbálod?
-
Lathronos
őstag
válasz
saelin #46837 üzenetére
Ezt már olvastad? Így telepítve valószínűleg jó lesz.
-
saelin
veterán
Windows 10 mellé uefi-ben hogy lehet linuxot telepíteni? Próbáltam deepin-t, ubuntu-t, mint-et, de mintha nem települne a group2 és mindig a windows tölt be. Próbáltam a boot delayt fentebb állítani, hátha csak túl rövid és átugorja a groub-ot, de az sem nyert.
Fast Boot kikapcsolva a biosban és a windows-ban is, secureboot nincs és átnézve a bios-t más huncutság sem. A deepin-t szerettem volna kipróbálni élesben, mert vmware alatt nem az igazi.Már csak arra tudok gondolni, hogy kikapcsolom az uefi-t és legacyben telepítem fel, így a win maradna az uefi-s rendszerben, csak a biosban kellene átkapcsolnom a legacy/uefi kapcsolót. Ez működhet?
-
Fritz Teufel
addikt
Erre van valakinek ötlete? a boot így indul, majd csomó ellenőrzés
failed to start Create Volatile Files and Directories
Manjaro
egyszer már megoldottam manuálisan, de most nem találom a törölnivalót :s
[root@manjaro manjaro]# mv /usr/lib/tmpfiles.d/journal-nocow.conf /usr/lib/tmpfiles.d/journal-nocow.conf.bak
mv: stat ”/usr/lib/tmpfiles.d/journal-nocow.conf” sikertelen: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
King Unique #46832 üzenetére
Jah meg a kernel logját a boot idejéről.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
King Unique #46832 üzenetére
journalctl -b
Ennek nézd meg a kimenetét, ez az aktuális boot folyamat logja. Ha start job running dolgot látsz betöltés alatt, akkor ott valami szolgáltatás nem tudott elindulni.
-
King Unique
titán
válasz
CPT.Pirk #46831 üzenetére
Elindítottam helyreállítási módban az Ubuntut, majd ott a normál indítást választottam. Az elején van egy "Start Job...1:30 sec" folyamat. Kb. 30-ról indul és 1 perc 30 másodperc után továbblép, akkor betölt az asztal. A hagyományos indításnál is kb. 1 percet kell várni, szóval akkor malmozik valamit. Utána már rendben működik mindhárom rendszer és a leállításuk is gyors.
Szóval baromira nem értem ezt a hibát és azt sem, hogy mért csak az Ubuntut és tesóit érinti...
Ha van valami ötlet, akkor pontos lírást kérnék, mert annyira azért nem értek még hozzá.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
King Unique #46830 üzenetére
Ilyesmiről nem hallottam. Jelenleg is 3 Linux van a gépemen, de egyik sem szól bele a másik életébe, nem is szólhat bele. Esetleg a boot folyamatot kellene megnézned, hogy mi tart sokáig. Azt hiszem a systemd ad erre lehetőséget.
-
King Unique
titán
Üdv!
Korábban már belefutottam olyan hibába, hogy ha egymás mellé telepítettem több Linuxot, akkor bizonyos disztrók egymás bootolását elcseszték. Konkrétan a Debian / Antergos telepítése után az Ubuntu nagyon lassan akart csak bebootolni, vagy már be sem tudott. Sokat akkor nem szórakoztam vele, újratelepítettem az Unbuntut és utána már jó volt mindegyik.
Nemrég a Debian alapú Kali Linuxot raktam fel pendrive-ra. Majd később csatlakoztattam egy külső SSD-t, amin az Ubuntu 16.04 / Ubuntu MATE 16.04 / Kubuntu 16.04 indulása elcsesződött. Az eddig pár-néhány másodperces indulás, most majdnem egy percig tart mindegyiknél. Viszont az a röhej az egészben, hogy van rajta több Mint és egy Voyager is, de azoknak semmi baja. Szóval nagyon értem, hogy mért csesződtek el ezek, mikor a Kali telepítése idején nem is volt csatlakoztatva ez a meghajtó...?Próbáltam a lecsatolt partíciókat egyenként
sudo fsck /dev/sdx
paranccsal javítani, de nem talált semmi hibát. Aztán nyomtam többsudo update-grub
parancsot is, de szintén hatástalan. Mit lehet ezzel kezdeni, mert nem szeretném mindhármat egyenként újratelepíteni -
involver
csendes tag
Nem,telepítés előtt,miután választok,hogy mit rakjon fel.
-
involver
csendes tag
Sziasztok!
Most próbálok felrakni egy linuxot.Kali-t szeretnéd ,de az Ubuntu se megy.
VFS: Unable to mount root fs on > unknown-block(0,0)
Ezt az üzenetet kapom.minden esetben.Probáétam már Rufussal,Universal USb installerrel mindennel megcsinálni a Pendrive-ot.
A google-n valami Kernel fordításig jutottam,de azt szerintem nem tudom megcsinál.
Tud valaki valamit tanácsolni? -
cs.nalaya
csendes tag
Sziasztok .
Az után kérdeznék hogyan lehet egy gépre egy programból több verziót feltelepíteni . Pontosan a linux mint repóban lévő opera 12.16 mellé a legújabbat ? Hogy két opera legyen fent . -
spammer
veterán
válasz
DrojDtroll #46821 üzenetére
convert avg.png txt: | awk '{gsub("\\(","");gsub("\\)","");print $2}'
convert avg.png txt: | grep -Eo "[0-9]{1,3},[0-9]{1,3},[0-9]{1,3}" | head -n1
legközelebb a Shell script topikban kérdezz ilyesmit.
-
DrojDtroll
veterán
Hogyan lehetne rávenni a grep-et, hogy a regexp első előfordulását jelenítse csak meg és vágja le a első és utolsó karaktert.
convert avg.png txt: | grep -i "(.*,.*,.*)"
most ezt kapom
0,0: (90,92,93) #5A5C5D srgb(90,92,93)90,92,93 - ezt szeretném
-
válasz
kenguru99 #46818 üzenetére
Amd nyílt driverek kifejezetten jók, alap esetben minden disztró azt használja, a HD3200-es viszont még csak UVD1-es kari szóval böngészőből nem fog tudni HD videót gyorsítani, csak vdpau képes médialejátszóval (smplayer, mpv, vlc stb), elvileg 16.04-nél a mesa-vdpau-drivers csomag (vdpauinfo csomaggal tudod ellenőrizni miket gyorsít a kari) már az alap telepítés része, szóval csak a preferált lejátszó progit kell vdpau-ra állítani, nomeg HD3200 nem egy izom kari Unity (alap Ubuntu) sok lesz neki, max Mate, de inkább csak Xfce-vel lesz igazán gyors az ablakkezelés. Amúgy Ati HD 4 ezres szériától már tud böngészőből is gyorsítani HD videót, mivel az már UVD2-es, egy 4350/4650-es kari meg használtam 3-4 ezer pénzért már simán beszerezhető, de egy kisebb HD 5 vagy 6 ezres sem sokkal drágább, amikben megint kicsit frissebb UVD motor van.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
kenguru99 #46816 üzenetére
Mint írtam, a nyílt driver teljesen jól működik és odaértem a régi cuccokat is. Megy vele a HD gyorsítás, meg a játékok is. Lecserélés helyett meg ott a dualboot, ha van 10..20GB szabad helyed egy partíciónak már simán bármit ki tudsz próbálni.
Pl. játék miatt én is tartok egy Win7-et.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
kenguru99 #46814 üzenetére
Jelenleg a GCN1.2-es új hardverek, aztán a 4.8-as kernellel (kb. nyár, nyár vége) már az egész GCN széria (a néhai HD7xxx azaz R72xx szériától felfelé) megkapja az új hibrid drivert. Addig is a nyílt radeon driver elég jó működik az egész Radeon palettán, pl. a HD filmek gyorsítása nem is működik már a Catalyst alatt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
kenguru99 #46811 üzenetére
A HD3200-nak nincs beépített UVD egysége, valamint csak a nyílt driver jó hozzá, majdnem pont ilyen alaplapom van. Ellenben a procinak önmagában bírnia kellene a HD filmeket.
Szerintem ha filmezni szeretnél, akkor vegyél egy olcsó, de új szériás kártyát amin rajta van a legújabb UVD. Egyébként most zajlik az átállás az új hibrid AMD driverre, de GCN1.0-tó (HD7000 széria) fölfelé a teljes támogatás majd a 4.8-as kernelre várható, az még egy kis idő.
-
kenguru99
senior tag
Sziasztok!
Egy internezezős, filmnézős gépre keresek linuxot. Próbáltam az ubuntu 16.04 lte-t és mate-et. Maga a rendszer kezelhető, barátságos, viszont a videókártyám támogatottsága gyenge. A videólejátszás (vlc és youtube egyaránt) akadozik mint ahogyan az ablakmozgatás, görgetés, átméretezések is. Az alábbi gépre kellene: Asrock A780GM-LE/128M alaplap, Amd Phenom II X4 proci, 4gb ram, intel ssd.
-
DrojDtroll
veterán
válasz
DrojDtroll #46805 üzenetére
A configure kimenetében ott volt mi a gond.
-
DrojDtroll
veterán
Ezt a hibát miért kapom? A configure lefutott rendesen.
-
spammer
veterán
válasz
agy73p #46803 üzenetére
Old BTRFS prevents installation
A lényeg:
"You can zero the drive, but the easy solution that leaves your data alone is to erase the BTRFS superblock with"
wipefs -o 0x10040 /dev/sdX
(X természetesen cserélendő a megfelelő betűre). -
ZEN1TH
őstag
Sziasztok.
Ubuntu 14.04LTS. Dsub-on keresztül laptopra kötve egy Iiyama CRT. Szeretném 100Hz-re állítani a képfrissítést. 1280x1024-es felbontáson. Van dedikált és integrált VGA is a laposban (Asus K42Jv, intel hd graphics + Nvidia Gt335m). Asszem az optimus nem is mukszik linux alatt, vagyis még nem nagyon ástam utána. Win7 alatt úgy volt hogy nem tudtam csak egyszerűen átlőni a rate-et, hanem hozzá kellett adnom az intel hd graphics kezelőfelületén egyedi felbontásként az 1280x1024-et 100hz-el, és utána a képernyőnél az üzemmódokon belül megjelent ez a lehetőség és beállíthatóvá vált. Nem tudom ezt hogy kellene véghezvinni ubuntun.
xrandr parancs csak ilyesmit listáz
thx 4 help
-
lev258
veterán
válasz
lev258 #46799 üzenetére
Igen, annak a telepítése egyáltalán nem egyszerű.
Elvileg tudod frissíteni a rendszert Terminálon keresztül (a Frissítéskezelőben csak hónapok múlva jelenik meg az opció). Csak ilyenkor fontos, hogy az adatokról legyen mentés, mert előfordulhatnak problémák is a frissítés során.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- LG 48C4 - 48" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - A9 Gen7 CPU
- Csere-Beszámítás! Gamer PC Számítógép! I5 12600KF / RTX 3070 / 32GB DDR4 / 512GB SSD
- AKCIÓ! MSI B450 R5 5500 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB GDDR6 Rampage Shiva Zalman 500W
- Honor Pad X8a 64GB Wifi,1 év Garancia
- Dixit 4 Eredet (bontatlan, fóliás kártyacsomag)
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest