Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pushalias

    addikt

    válasz MacCaine #12425 üzenetére

    Végül a harmadik epizód:

    „Plusz az is ad egyfajta plusz biztonságérzetet, hogy a mail szolgáltatók jó eséllyel csinálnak backup-ot, így egy esetleges HDD hiba nem jár a levelek elvesztésével.”

    Ennek aztán végképp semmi köze nincs a használt protokollhoz/kiszolgáló szoftverhez, és a ugyanaz az értelmezési probléma van a gondolatmenet mögött, mint amiről már írtam. Gondolom unjátok már a hosszú beírásaimat, ezért igyekszem tömören.

    A szerver backup független mind a levelezéshez használt protokolloktól, mind a kiszolgáló szoftverektől, mind a kliens szoftverektől, etc. Ha valaki POP3 fiókot használ, ám bejelöli, hogy maradjon „másolat” a kiszolgálón (valójában ugye egyszerűen nem törli a szerver a mailt a letöltés befejezése után), akkor az is a backupba kerül, ha meg nem, akkor nem. Soha nem szabad elfelejteni, te valójában csak egy másolatot kapsz a szerveren tárolt mailről. Ez nem olyan, mint amikor fizikailag elhozod a levelet vagy a csomagot a postáról.

    A különbség csak az, hogy a POP3 kiszolgáló egyrészt jóval egyszerűbb protokollt használ, mint az IMAP (mert pl. nincs szükség a szerveren bizonyos fájlműveletekre), másrészt (használattól függően) kisebb a tárhelyigénye, mert nem a mindörökké a szerveren tárolás az alapértelmezett.

    Elnézést, ha valakit zavar, hogy nem egyben írtam le mindent, de szerintem így jobban elkülönülnek az egyes szempontok.

  • pushalias

    addikt

    válasz MacCaine #12425 üzenetére

    Ja, és a másik fele.

    „Ha többen is hozzáférnek az adott géphez, akkor nem túl biztonságos megoldás.”

    Ilyen szempontból a levelezéshez használt kliens és protokoll teljesen indifferens. Nem a betakarító szerszámokkal védjük a termésünket a tolvajoktól, hanem a zárható raktárral, meg a kerítéssel. Sem a POP3, sem az IMAP nem helyi adatvédelemre van kitalálva, hanem pusztán arra, hogy a mailek a szerverről valahogy eljussanak a klienshez, aztán hogy a kliensen mi történik a maillel, ahhoz a protokollnak már semmi köze. Továbbá a kliensen tárolt adatok védelme alapvetően nem a levelező kliens dolga, és jobb is ez így. Ami mailt egyszer már megnyitottunk a levelező klienssel, azt alapesetben bizony el tudja olvasni bárki, ha be tud jelentkezni a fiókunkba, vagy ha őrizetlenül hagyjuk a masinánkat, és nincs beállítva zárolás és/vagy nem zároljuk a fiókunkat kézzel, de igazából mindegyik eset júzer error. Aki folyton nyitva hagyja a raktárat és a nagykaput, amikor elmegy, attól előbb-utóbb elviszik a termését.

    Az ilyen dolgokra jó ugye az, hogy az operációs rendszerek egy ideje már egységesen többfelhasználósak, és a felhasználóknak saját profiljuk van, aminek a levelező kliens beállításai és a hozzá tartozó állományok is a részei, és ezek a profilok fizikailag is el vannak különítve. Illetve hogy iksz inaktív idő után a rendszer zárolja az éppen használt profilt és (jó esetben) ezt csak jelszóval lehet feloldani. A te mailjeidet így már csak az tudja olvasni, aki ismeri a fiókodat (felhasználónév + jelszó), és normális esetben ez a személy te vagy egyedül.

  • pushalias

    addikt

    válasz MacCaine #12425 üzenetére

    Na, csak jól értelmeztem akkor másodszorra. Nem a te hibád, nagy a terminológiai kavar nálunk a letöltés, a mentés és egyebek dolgában. :)

Új hozzászólás Aktív témák