Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz andrade #12586 üzenetére

    Viszont a nagyobb feszültség nagyobb áramot hajt át elven eleve jobban melegszik túlfeszültségre.

    Ez így igaz, csak kevered az okot az okozattal. Nem azért nő a hőmérséklete, mert megnövekedett a feszültség rajta, hanem azért nő a feszültsége (ellenállása x áram, lásd Ohm), mert melegszik. :K

    Nagyon liberálisan bánsz az áram fojtogatásával, nyújtásával. Hagyd azt meg az öreg Ohm magyarázataival. A termisztor nem csinál egyebet, mit változtatja az ellenállásértékét. Ezzel aztán a tervezőmérnök kezd valami hasznosat, amire épp szükség van: Óvja a TV-kben a csöveket (mint írtad), nem hagyja az ellenütemű erősítőkben a végfokokat megfutni termikusan vagy egyszerűen hőmérőben/automatizálásokban érzékelő szerepét tölti be usw.

    Régen a TV-k nem 12V-ra transzformáltak voltak nanem a csövek 200-270 volttal (anódfeszültséggel) mentek...

    Ez félig igaz. Ugyan a TVk nem voltak transzformálva, de volt nekik nagy anódfeszültségük. De volt nekik (csövenként) kis fűtőfeszültségük is. Transzformálva.

    Pont az a védelem ha tönkremegy a viszonylag olcsó alkatrész

    Ha a termisztor tönkremegy nem mindig védi meg a készüléket. Ha láttál már ilyet elpukkanva, akkor ott tovább tartott a túlfesz, mint azok az említett mikroszekundumok, biztos ment a biztosíték is, ha kalibrált volt. Ha meg nem, akkor nagy-nagy szomorúság.

    Én részemről lezártam a termisztor témát. Ugyanakkor bárkinek hajlandó vagyok újabb kérdéseire válaszolni, ha azok értelmesek.

Új hozzászólás Aktív témák