Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz Pubszon #17186 üzenetére

    PNP: Bázist letestelve kiengedi a kollektoron az áramot amit az emitteren kap.

    Ez így nagyon rossz! Ha ezt a leírt áramkörben csinálod, akkor a tranzisztor elfüstöl, mert bázis-emitter viszonylatban nyakló nélkül kapja a 12V-ot. Tehát ebben az esetben is kötelező a bázisellenállás.

    A rajz úgy jó. :K

    Akkor az Arduino 5V-ja bőven elég lesz, viszont azt még nem tudom, hogy mennyi áram kell mondjuk a 3 LED 1050mA-éhez? A tranzisztor adatlapján van ez a "szorzó" megadva?

    Itt bonyolódik a dolog. Egy bipoláris tranzisztor egyik legfontosabb paramétere az áramerősítési tényező. Ennek a neve hFE vagy h21E. Sokan betának nevezik, de ez nem a legpontosabb, közel van, de nem ugyanaz.
    Ebből a paraméterből kiindulva és figyelembe véve egy képletet: IC=hFExIB, számítható (majdnem) bármi.
    Ismerve a LEDjeid által igényelt áram értékét, ami 350mA az adatlap szerint és feltételezve egy (mondjuk) 50 értékű hFE-t, a szükséges bázisáram 350mA/50=7mA lesz. Ennek a biztosításához kell kiszámolni a bázisellenállást. Az Arduino 5V-os jeléből kivonjuk a nyitott tranzisztor bázisfeszültségét (5V-0.7V=4.3V), amit ha elosztunk a bázisáram előbb kapott értékével (7mA), az eredmény 4.3/0.007=610 ohm.
    Standard érték a 620 ohm, ami lehet a határon. Választhatunk kisebb értéket. Nagyobb áram a bázisban nem fog nagyobb áramot jelenteni a LEDeken keresztül, hanem a tranzisztor megy telítésbe, ami ebben az esetben észlelhetetlen hatással jár.

Új hozzászólás Aktív témák