Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • draff

    aktív tag

    válasz Psych0 #5130 üzenetére

    Valóban gagyi volt, de azt talán említettem is. Egy régi 200 W-os AT táp.
    Én azonban továbbra is megmaradok a stabkockánál. Akár "szent" akár nem.
    Egy átlagos stabkocka ugyanis 1 A-t elbír.
    És hogy kell-e rá a hűtés?
    Naná hogy kell, hisz a keletkező disszipációs hőt valahogyan és valamivel csak el kell vezetni. Ez egyáltalán nem nagy újdonság.
    Azonban a mai átlagos számítógépes (80x80-as) ventik csak kb. 150-200 mA-t esznek ... valamint én egyáltalán nem valami beépített szélerőműben gondolkodom amikor minderre utalok.
    Csakis egy ventiben!

    A stabkocka fémes testfelülete (és a középső lába) egyébként a negatív pólusa, tehát nem tudom, hogy Te milyen 12 V-ról beszélsz a bordán? Ne a 79xx jelűekben, hanem csakis a 78xx jelűekben gondolkozz!
    Amúgy pedig, mi van akkor ha netalántán a stabkocka elszáll? Semmi!
    Legfeljebb utána 12 V-ot kap a venti! Nagyobb kár nem lesz, csak "nagyobb zaj", ha neadjisten a venti véletlenül újra a 12 V-os /rendes/ kerékvágásába zökken. (Eredetileg mind arra készültek)

    Ez az egész ötletelés olyan dolognak tűnik számomra, mint valaha a csengőreduktor tipikus esete. Ott volt 3, 5 és ezeket összeadva 8 V-os a kimenet. Azonban az csak egy egyszerű hálózati trafó! Itt viszont egészen más a helyzet. Szabályozott és vezérelt kapcsolóüzem.

    Mindez egyáltalán nem az én igazságom, hisz én sohase követeltem azt, hogy csakis az a jó dolog, amit én javasoltam ... mindenki úgy oldja meg az elektronikai problémáját, ahogyan tudja. És azt hogy összeeresztjük a tápon a kimenő feszültségeket mindenféle buherral, az a Te megoldásod, a másik meg az enyém. Egyáltalán nem vitaalap!
    Szent hát a béke .... "mindenki máskép csinálja" :Y

  • didyman

    őstag

    válasz Psych0 #5130 üzenetére

    -Az a stabkocka egy nagyon egyszerű és védelmei révén majdnem tönkretehetetlen, bolondbiztos eszköz.Ventiszabályzáshoz tökéletes, egyszerűen változtathatóvá alakítható és nem fog kelleni ökör nagy potméter.
    -A stabkocka 78-as sorozatain a hűtőzászlón földpont helyezkedik el. Ezzel együtt földhurok elkerülése okán nem rossz gondolat elszigetelni, ha a házat hűtőfelületnek használja az ember, egy-két ventinél elég, ha hőzsugorcsövet rak rá az ember és hagyja szabadon. Ha szabályozható a kimenet, akkor mindenképpen szigetelni kell, vagy a szabályozás hasztalan lesz.
    -A kapcsolóüzemű, többfeszültséges kimenettel rendelkező tápegységek kimenetei közé bármilyen, nem kiszámítható, nem megbízható (egy ventilátort ne tekintsünk annak) terhelést akasztani szuicid idiotizmus. Lehet az 5V terhelése túl alacsony, lehet a ventilátor pillanatnyi árama túl nagy, vagy menjen csak tönkre: Ha a táp túlfeszültségvédelme észreveszi és lekapcsol, akkor nagy szerencséje van az embernek, ha meg nem kapcsol le, mert a szabályzás előbb borul bele abba, hogy nem képes hatékonyan szabályozni a kimenetet, diszkrét hang- és fényjelenségek közepette elhalálozik és ki tudja, mit visz magával. És ez nem a táp hibája, tervezés során ezek a tápok nincsenek felkészítve ilyen helyzetek üzemszerű lebonyolítására.
    -Aztán ha nálad eddig minden táp elbírta a dolgot, én azt mondom, ha csak egy nem bírja el, az pont eggyel több, mint amennyi megengedhető. Én már szereltem olyat, ami nem bírta el.

  • And

    veterán

    válasz Psych0 #5130 üzenetére

    A stabkocka nem szent, és való igaz, hogy melegszik. De mondjuk két 'átlagos' 0,18..0,25A -es venti mellett sem disszipál többet másfél W-nál egy 8V-os kimenetű típus, erre pedig adatlap (78xx sorozat, TO-220 tokban) szerint még éppen hűtőborda nélkül is képes, 40°C környezeti hőmérséklet mellett (természetesen azért izzadna rendesen).
    E sorozat további előnye, hogy a hűtőfelület GND-potenciálon van, nem 12V-on, valamint belső hő- és túláramvédelemmel rendelkezik. Szerintem is korrektebb megoldás, mint az 5-12V közé kötött venti. Persze egy potméternél nincs egyszerűbb, sok és / vagy extrém nagyáramú ventihez meg még mindig ott a PWM.

Új hozzászólás Aktív témák