Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Roland-87

    aktív tag

    Szeretnék Wifi6-ra váltani és a jól bevált Xiaomi Ac2350 routerem ami jelenleg AP módban van, leváltani, viszont az elmúlt időszakban utána járva arra jutottam hogy ez nem könnyű feladat ha az ember nem akar 100 ezrekért(Ubiquiti, Mikrotik) professzionális megoldásokat vásárolni. Eleinte az Asus Aimesh routereit nézegettem, tetszenek a gyárilag is nagyon bőséges funkciók miatt.
    A fő problémám az hogy kábelmentes mesht kellene megoldanom, ugyanis az udvaron jelenleg egy sima N-es 5Ghz-es repeater van ami amúgy hibátlanul működik és kb. 30-40mbit sebességet biztosít az amúgy hatalmas kertben, szeretném kiváltani ezt is wifi6-ra és az sem lenne baj ha lenne egy kis sebesség növekedés, viszont nem szeretnék emiatt közel 30-40m kültéri utp kábelt kihúzni, de az Asus topikban azt olvastam hogy az Aimes nagyon rossz és instabil ha wifin használom, tehát arra kérnék tippeket, esetleg gyakorlati tapasztalatokat hogy aki mégis vezetéknélküli mesh rendszert használ, mik a tapasztalatok stabilitás téren? Valóban ennyire rosszul működik az Aimesh és a Tp-link megoldása is? Azért is lepett meg ez mert a jelenlegi N-es 150mbit-es 5ghz-es repeatert sosem kell újraindítanom és tökéletesen működik. Sokszor nem értem hogy csak azért húzzák-e le a vezetéknélküli mesht mert nyilvánvalóan sebességcsökkenéssel jár, ezzel tisztában vagyok és jelenleg sem okoz problémát, furcsa lenne ha egy jóval korszerűbb megoldás ezek után rosszabbul működne esetleg még lassabb lenne. A legfontosabb szempont a stabilitás és a jó wifi konfigurálhatóság, vendéghálózat, logok, kliens eszközök jelszintje és állapotának nyomonkövetése, konkrét eszköz elképzelésem nincs, de fő routernek egy Asus AX86S-t néztem ki (Merlin támogatása miatt) mesh nodenak pedig egy AX1800-ast gondoltam kintre de ez még nagyon nem eldöntött, csak félek belevágni a sok rossz tapasztalat miatt. Ami még kicsit aggaszt hogy a jelenlegi Xiaomi routerem wifije kicsit meg van piszkálva és így a 2 szintes házat tökéletesen lefedi 5gigán is mindenhol még a nagyon rossz wifi képességű Samsung telefonok is jól működnek, viszont ezek a ma kapható routerek már nem piszkálhatóak meg, így az is előfordulhat hogy az alsó szinte is kelleni fog egy mesh node, ahová szintén nagyon körülményes lenne a kábelezés, de szükség esetén oda megoldható lenne.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz dudika10 #62192 üzenetére

    Az EU-s teljesítményszabályozás erősen túl van tolva és értelmetlen, mértékét főleg a "sugárzástól" rettegő sötétzöld agyú lobbi miatt állították be ennyire alacsonyra. Jómagam is minden wifi eszközömön amit lehetett kiiktattam ezt a korlátozást mert nem szerettem volna 3 repeatert elhelyezni és felesleges áramfogyasztást csinálni miközben amúgy 1 is bőven elég a "felhúzott" wifivel. Az 5Ghz korlátja külön vicces. Írtam már tapasztalatokat arról hogy a Xiaomi AC2350 routerem a limit kiiktatása után 5Ggigán mennyivel használhatóbb lett, gyakorlatilag a házban 2 szintet gond nélkül lefed, korábban pedig az alsó szinten több helyen használhatatlan volt a jelerősség. Szerintem ideje lenne a korlátozás felülvizsgálatának, főleg az egyre elterjedtebb BT eszközök zavaró hatásai miatt. Valójában amúgy nem a nagyobb teljesítmény a probléma hanem a pontatlanul és félreszóró olcsó nem szabványos kínai vackok, ezek sajnos a teljes spektrumot beterítik és ott is adnak ahol nem kéne, rengeteg ilyen eszközzel találkoztam már, pl. ismerősnél a kínai wifis biztonsági kamerák ültették szinte használhatatlanra a 2.4 gigás sávot, de akkor is rossz volt a kapcsolat az egész környéken amikor azok valójában adatot nem is forgalmaztak, egyszerűen már az alap rádiójának működése okozott problémát, és nem csak azon a frekvencián amin működött hanem a teljes sávon (nyilván beleszámolva a csatorna átfedést is) Másik probléma az pedig a bluetooth, itt is a kínai hulladékok, a legtöbbjükre igaz hogy az adóteljesítményük egy az egyben megegyezik a wifivel, azaz simán 1W felett is adnak, 1-1 ilyen csodálatos eszköz pedig több 100 méteres körzetben okoz problémát a wifi hálózatok működésében, ezekről is írhatnék nem keveset. Ezeket a noname wifis és BT eszközöket kellene tűzzel vassal tiltani, az adóteljesítményt pedig engedni kellene ugyanúgy 27dbm-ig mint sok más országban, de azt a teljesítményt ne hulladék eszközök tolják ki magukból.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz mezis #62047 üzenetére

    Ilyen építőkészlet szintjén én is találtam Ah eszközöket (régen érdekelt a téma és sokat olvasgattam róla) de utánanézve nekem az jött le hogy illegális ilyeneket használni hiába lehet megvenni, halkan jegyzem meg hogy FM rádió adóberendezéseket (nem az autós transmitter kategóriára gondolok) is lehet vásárolni elég sok külföldi webshopban, láttam már 20W-ost is, de azokat is tilos használni engedély nélkül. Nekem nem sikerült találnom sehol egy értelmezhető listát hogy az Ah mely országokban milyen feltételek mellett (freki, sávszél, adóteljesítmény, kitöltöttség) lett engedélyezve, de még régebben találtam olyan cikket amely szerint a távközlési cégek ellenezték a bevezetését mert túl közel van a GSM rendszerekhez és zavart okozhat a működésükben, és ennek van is szakmai alapja így nem csodálkoznék azon ha valóban sehol nem lett engedélyezve.

    Közben kicsit utánakutattam, itthon és az euban ez a sáv használatban van mégpedig telekommunikációs célra, egészen pontosan 925-960Mhz között van kiadva.
    Nálunk a 862-868Mhz közötti tartomány használható szabadon bizonyos feltételekkel, és ha jól értelmeztem adatátviteli célra pont nem lehetséges.
    Bővebben az NMHH honlapján:
    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz joczo1337 #62042 üzenetére

    Az Ah csak szabvány szinten létezik, kifejezetten IOT eszközök számára találták ki, a 900Mhz-es sáv egy nem használt tartományán működne, de nem engedélyezte egyetlen ország sem ennek használatát és kereskedelemben kapható eszköz se volt rá soha. De a te problémádra ez nem jelentene amúgy sem megoldást mert az Ah szabvány csupán 2Mhz-es sávszélességen működik tehát ideális körülmények között bruttó 15mbit sebességre képes de ebből a hasznos inkább a fele, ekkora távon pedig jó esetben is 2-3Mbit lenne kicsavarható. Én megpróbálkoznék irányított antennával 5Ghz-en, de a fák bizony problémát jelentenek, és lehet most sikerülne létrehozni a kapcsolatot de tavasszal és nyáron a lombkorona megjelenése okozna meglepetést, így érdemes ilyen projekteket nyárra tervezni, ha működik nyáron tuti hogy fog télen is, de fordítva erre semmi garancia nincs.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz aprokaroka87 #61944 üzenetére

    A random mac cím meg tudja zavarni a DHCP szervert, sőt bizonyos routerekben a random (azaz azonosíthatatlan mac címeket) le lehet tiltani, a használata nem ajánlott csak olyan hálózaton ahol ez erősen indokolt, de ha nem bízol egy hálózatban akkor alapból sem érdemes rá csatlakozni. A random mac cím kérés minden csatlakozáskor egy generált címet használ, minden ilyen címhez egy IP-t rendel a router, ez minden egyes újracsatlakozáskor érvényes, ha a telefonod napjában tucatszor leszakad a wifiről bármilyen oknál fogva akkor bizony ez azt is jelenti hogy egy nap egy csomó új ip címet 24 (vagy több) órára lefoglal számára a DHCP szerver, egy idő után azonban elfogyhatnak a címek (beállítástól függ) innentől jöhetnek a problémák is. Ezt a funkciót érdemes kikapcsolni, a mac cím elrejtése igazándiból elég ritka esetben lehet fontos.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz zsiga68 #61936 üzenetére

    A videó jól demonstrálja hogyan ülteti le a BT a Wifit, és ott még annyira nem is gázos a helyzet. Én azt vettem észre hogy BT eszköztől is erősen függ a dolog, van amelyik kevésbé gyilkos más eszközök meg teljesen használhatatlanná teszik. Jó példa, én egy Hestore-ról rendelt jobb minőségű BT audio modult használok a szobában az erősítőhöz, ez a 100-190Mbps sebességet olyan 20-30-ra degradálja le, viszont az alsó szinten öcsémnek van egy Xiaomi fülese ami sokkal durvábban, olyan 5-6-ra viszi le még úgy is hogy az alsó szinten tartózkodik, ha felhozza akkor majdnem használhatatlan az egész, ha egyszerre megy az enyém és az övé akkor 0,7Mbps és 70% loss a jutalom érte, emiatt álltam át én is 5Ghz-re. Érdekesség még hogy a szomszéd aki tőlem legalább 15 méterre van, ha a kertjében elindítja a JBL-t még az is mérhetően csökkenti a sebességem, beltérben is, kint meg.... kb. mint amikor bent a 2 BT eszköz egyszerre megy.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz Relo #61860 üzenetére

    Gargoyle alatt próbálkozol?
    Ott fontos hogy egy ip tartományban kell lennie az asus jelerősítődével amire csatlakozni szeretnél.
    Meg kell először nézned abban mi van beállítva, az AP/Gateway IP-hez az Asus címét kell írni pl. 192.168.x.1, a Bridge IP az tetszőleges, ezen fogod elérni később az admin felületet, ide pl. 192.168.x.10 megfelelő. Ezután a Scanre kattintva megkeresed az Asus wifijét, kiválasztod, ekkor a mezőbe be is írja az Asus wifi nevét, alatta az SSID to broadcast mezőbe beírod az új wifi nevet amit szeretnél, itt fontos megjegyezni hogy ugyanaz a név nem ajánlott és sokszor nem is működik, tehát eltérőt kell megadni, ezután alul az encryption mezőbe az Asus wifi jelszavát kell beírni, illetve a wifi csatornának is egyeznie kell az Asusével. Kb ennyi és működnie kell. Ha priviben elküldesz pár printet arról hogy van beállítva most akkor tudok segíteni részletesebben is.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz Relo #61856 üzenetére

    A Krealon által ajánlott Gargoyle erre tökéletes, de az alap openwrt is tudja. Annyit fűznék hozzá hogy a 841N-et ajánlom használni a két router közül mivel a 740n-nek nagyon gyenge a wifije. A 841 bizonyos verzióihoz van wifi hack is amivel tovább javítható az átviteli sebesség.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz Wasquez #61851 üzenetére

    Ezzel nem lesz gondod, én is "lopom" a munkahelyi wifit, és főleg rádiót hallgatok meg youtube music, persze itt nálunk ebből nem csinálnak ügyet, kézről kézre jár a wifi jelszó. De bizonyos munkahelyeken viszont szigorúan veszik, ezt neked kell tudni, ha figyelnek erre és megpróbálják kinyomozni akkor abból lehet bajod. Ha már itt tartunk, a munkahelyi hálózatok általában komolyabbak és több AP-ből állnak, látják azt is melyiken vagy éppen és milyen jelszinttel csatlakozol, és azt is hogy melyekre szoktál még csatlakozni, ebből kis nyomozással le lehet szűkíteni azt hogy kb. hol használják és hogy merre mászkálsz.
    Egyik volt munkahelyemen így buktak meg páran, a rendszergazda szépen behatárolta hogy a csarnok melyik területén van az illető, és a szünetidők alapján (amikor az udvari AP-re csatlakozott) azt is be tudta határolni pontosan melyik gép mellett állhat a wifi lopó, innentől maradt 4 ember, odamentek és meg kellett mutatni hogy a telefonjuk nem csatlakozik, ha nem egyeztek bele az elismerésnek számít és fegyelmi. Kérdéses persze hogy jogilag ez mennyire volt így korrekt, de ott a munkahelyi szabályzatban konkrétan bennevolt hogy csak engedélyezett, regisztrált eszközök csatlakozhatnak, és az is hogy a kódot nem adhatod ki, és szintúgy hogy ellenőrizhetik ugyanúgy mint az alkohol fogyasztást. Érdemes még tudni azt hogy ha engedély nélkül lépsz be és használsz bármilyen informatikai rendszert az bűncselekménynek minősül, ebbe beletartozik az is ha te nem törtél fel semmit csak megkaptad a kódot valakitől, ha kiderül ki adta ki annak szintén baja lehet belőle. De ezek ritka esetek, jellemzően ott ahol figyelnek erre és ismeretlen eszközt fedeznek fel azt letiltják és kész.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz Wasquez #61836 üzenetére

    Mivel évekig üzemeltettem több nyitott hotspotot így volt szerencsém belelátni abba hogy milyen lehetőségek vannak. Amit biztosan látni fognak még egy egyszerűbb router esetén is:
    Telefonod MAC címe, ebből fakadóan a gyártója
    Telefonod wifi neve
    Felhasznált adatforgalmad, pillanatnyilag és visszamenőleg is
    A titkosított forgalmakból semmit nem lehet (egyszerűen) visszafejteni, így a google fiókod, a facebook jelszavad, vagy éppen azt hogy ott kivel és mit írtál nem lesz látható az üzemeltető számára, ellenben ami nem titkosítottan megy az nagyon könnyen naplózható, bár megjegyzem ma már szinte nincsenek titkosítatlan weboldalak, de régen voltak, és pl. én azt is láttam googlen mire kerestek rá, ma már ilyet se lehet.
    Továbbá láthatják még azt hogy milyen oldalakat látogatsz, és azokon milyen porton mekkora adatforgalmat bonyolítasz le és feltöltési irányban, ezekből az adatokból bizonyos esetekben még akár meg is tippelhetik ki vagy. Ami miatt azért egy ismeretlen wifi hálózaton illik óvatosnak lenni az az hogy eltárolhatják az amúgy titkosított forgalmad egy részét, pl. amikor egy banki tranzakcióra utaló forgalmad van (ezt az ip címekből lehet sejteni) és később megpróbálhatják visszafejteni, amennyiben sikerül akkor a banki adataidhoz is hozzájuthatnak, és sajnos nem csak a wifi hálózat üzemeltetője lehet képes erre hanem bárki más aki a hatókörödben tartózkodik, ha aggályaid vannak egy hálózat biztonságával kapcsolatban akkor az a legjobb ha valamilyen VPN szolgáltatással használod csak, vagy ha nem tudod mert az tiltott akkor igyekszel elkerülni minden olyan szolgáltatás használatát ami kockázatot jelent számodra, tehát pl. nem ott lépsz be a netbankodba átutalgatni, vagy nem ott vásárolsz. Ha csak ránéznél a messengeredre vagy posztolnál egyet az instára abból nem lehet baj, nem fogják megtudni ki vagy.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz arcitec #61821 üzenetére

    Elég összetett a probléma, alapvetően a gondot az szokta okozni ha a kamera folyamatosan streameli a képet, ez egy folyamatos átvitelt generál, innentől pedig egyre több és több eshetőség van.
    Lehet a kamera wifi adója nem túl minőségi és zavarja a közelében lévő más wifis eszközöket, emiatt lehet pl. az hogy a telefonoddal kintről nem tudsz csatlakozni mert a kamera wifije egyszerűen elnyomja a telefonod wifi jeleit ami így nem jut el a routerig. De ez részben természetes jelenség is a rádiótechnikában, ha egy adó erősebb az elnyomja a gyengébbet. Amiért viszont a már felcsatlakozott eszköz mégis működik onnan ahonnan csatlakozni nem tud az már lehet szoftveres ok is, amúgy nálam is így van főleg telefonoknál, kamerától függetlenül. Van egy kerti tó a háztól olyan 50 méterre, rengeteg növényzettel és nagy szintbeli különbséggel, ha lesétálok oda és közben nem szakadok le a benti wifiről akkor működik úgy ahogy ha egyedül vagyok ott, ha valaki más is lejön és ő is forgalmaz akkor már egyikünknek se működik, ha pedig leszakadok akkor többé nem tudok visszacsatlakozni csak ha visszább sétálok. Egy ideig működtetem egy telefonból átalakított madárles kamerát ami a benti szervergépnek küldte az adatokat, és elég rendesen seggre ültette a wifit, ahol korábban tök jól ment ott vagy alig vagy sehogy, amint kikapcsoltam hirtelen olyan lett mint régen. Nálam a megoldás az lett hogy a kamera számára létrehoztam egy elkülönített wifi hálózatot teljesen másik csatornán, ráadásul úgy hogy azt a routert olyan helyre tettem hogy a kamerára rálásson így az adóteljesítményt amennyire lehetett vissza is vettem, így a zavartatás minimális, a kamera szépen küldi az adatot a saját hálózatán és a wifi is működik. Természetesen a kerti tóhoz azóta került egy repeater is.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz arcitec #61813 üzenetére

    Ezt tuti nekem szántad? Csak mert én a wifi titkosítás és átviteli sebesség kapcsolatáról írtam ráadásul kifejezetten régi eszközök esetén. A kamerák miatti jelenség ismerős, megvan az oka annak is, de a titkosításhoz annak sincs köze.

  • Roland-87

    aktív tag

    válasz MaCS_70 #61801 üzenetére

    Imádom amikor ilyen oldalak nekiállnak tech cikkeket írni, a gond csak az hogy többen olvassák el ezeket mint a tényleg szakmai oldalakat fórumokat, aztán ezeknek kell később elmagyaráznom hogy miért nem igaz amit olvasott.
    A cikkíró gondolom nem jelerősségre hanem átviteli sebességre gondolt, és az egész arra épül hogy régen valóban jelentősen meg tudott emelkedni az átviteli sebesség a titkosítás kikapcsolása után csak ennek más oka volt. Nekem is volt régen egy 800 méteres pont pont wifi kapcsolatom amit a csóróság miatt két teljesen gyári tp-link 741nd oldott meg openwrt-vel, de működött mert még akkoriban nem volt annyira sok wifi hálózat, az átviteli sebesség olyan 6-8mbit volt száraz időben, aztán később olvastam itt a ph fórumon valahol egy olyat hogy a titkosítást ki kell kapcsolni és sokkal több lesz a sebesség, így hát teszt jelleggel megtettem és engem is meglepett hogy 12-14 körüli lett az átvitel onnantól és minden körülmény között érezhető volt a növekedés, de mivel én úgy tudtam hogy a titkosítás önmagában nem vesz el a hasznos bitrátából így nem emiatt javult a helyzet, kicsit utánaolvasva megtudtam hogy a routerek cpu-ja volt a szűk keresztmetszet, miután attól mentesítve lett jobban tudott foglalkozni a wifi átvitel vezérlésével, később ugyanezt kipróbáltam az akkoriban még jónak számító wrt54gl-en is és ott is hozott pluszt, sőt a cpu húzás is.

Új hozzászólás Aktív témák