Új hozzászólás Aktív témák
-
mckolly
csendes tag
Sziasztok!
Szeretnék valakinek a tudásának egy darabkáját birtokolni, a következőben akadtam el. Nem élet-halál a dolog, de nagyon szeretném ha tudnám használni:
- a nem nyomtatható karakterek megjelenítésére vágyom.Az MS word-ben van egy ilyen gomb, (mindent mutat) az indesign-ben pedig nem találok se gombot, se beállítást.
Előre is köszönöm!

-
válasz
Barett 50cal
#1196
üzenetére
Sajnos a billentyűkombinációk egy része csak angol beállítással érhető el. Legegyszerűbb ezeket átállítani valami sajátra és külön elmenteni.
Például én anno Pagemaker-ről érkeztem Indesign-ra és képtelen voltam megszokni a shift+ctrl+b kombinációt a félkövérnél, ezért hozzácsaptam a beidegződött F5-öt. -
Barett 50cal
senior tag
kétszer ment.. -
Barett 50cal
senior tag
Sziasztok!
Elég új vagyok a témában és nem értem, mit kéne nyomnom, de azt mondja a program, hogy a Segédvonalak elrejtése az a kövektező bill.parancs: CMD+;
A pontosvesszőt ( ; ) mégis hogyan kéne akkor ? Az alt + : a pontosvessző.
A szövegrács meg ALT+CMD+ ' . Az aposztrófot se értem, hogyan tudnám "megnyomni".
Valaki tudna segíteni?
köszönöm a választ előre is!
-
Regiee
aktív tag
Köszönöm.
Végül PDFWritert letöltöttem és azzal lehet PDF-be nyomtatni rendesen. De a lényeg hogy sikerült az egészet megcsinálni, ki van nyomtatva és már megvágva rendesen az egész és szuper! Úgyhogy nagyon szépen köszönöm a segítséged és elnézést a kezdeti rossz fogalmazásért!

-
A .PS fájlt Distillerrel lefordítod PDF-be és nyomtatod (kétoldalas, rövidebb éle mentén fordít). Utána középen megtűzöd, félbehajtod és a "külső" élét megvágod, hogy "egyenes" legyen.
Ha "sima" füzetet gyártasz, ez a legegyszerűbb módja.
Én gyakran olyan füzeteket hegesztek, aminél egy ív papírra 4+4 oldal kerül. Ezt jó kilövőprogram nélkül csak kézzel lehet megcsinálni. De első lépésben akkor is sima kétoldalas dokumentumot készítek és az .indd fájlt emelem be és forgatom el kézzel. Így ha később bármit módosítok az alap dokumentumban, automatikusan frissül a "kilövés" doksiban is. -
Regiee
aktív tag
Ahh már jó is! nagyon szépen köszönöm!!!

Hát megszerkesztettem az oldalpárokat majd mindegyiknek emgadtam manuálisan a jelenlegi oldalszámát hogy ne írja át aztán kézzel egymásmellé húzgáltam. Tanár állítása szerinte ez a legegyszerűbb és jobb. Nos ismét bebizonyosodott a dolog....
És akkor ez a PDF-et már nyomtathatom is kétoldalasként igaz?
Osx-en nincs PDF-be mentés csak egy xxx.ps be mentette le.
-
-
-
Regiee
aktív tag
40 oldalam van összesen! És a tanár aztmondta hogy az oldalpárok összege az az összes oldal + 1 nek kell lenni, jelen esetben 41. Próbanyomtatást akarok csinálni még csak, viszont így hogy elcsúsznak az odlalak még azt se tudom :/
De Indesignban megcsináltam és működik úgy néz ké amiylennek kell. De egyszerűen kimentem PDF-be és megcsúsznak. -
-
-
rii
nagyúr
kollégámnak nem működik CC-ben a SHIFT, nem tud elemeket 0-45-90 stb fokban mozgatni ...
de a 5.5 -ösben meg igen
mi lejhet a baj?
rágebben nekem volt olyan hogy ki kellett képnem a citromail-ből, be is kellett zárnom az oldalt, hogy bizonyos CTRL funckiók működjenek ... -
Regiee
aktív tag
Sziasztok!
Kis segítséget szeretnék kérni.
Portfoliomon megcsináltam tanár utasítása szerint a kilövést. Jobb oldalon páratlan számok és az oldalpár összege összeadva az összes oldal + 1. 40oldalas a dokumentumom így 41. Ugye ez osztható is 4el.
Valamit be kell állítani pdf mentésnél még külön? Mert ha elmentem akkor pont fordítva vannak a dolgok, a jobb oldalak balra mentek a bal oldalak pedig jobbra. :/ -
scott_free
senior tag
válasz
scott_free
#1153
üzenetére
erre van valamilyen megoldás? (magyar ékezetes betűk űrlapokban - ha Indesign-ban csinálom, akkor nem jó, ha Acrobattal, akkor meg igen)
-
-
Kagabor82
csendes tag
Végül is, ha már felhoztam a problémát, nagyjából felvázolom a megoldást is, hogy ha valaki egy keresővel bukkan a bejegyzéseimre, akkor kapjon segítséget.

- Exportáltam az Indesign-ból az SWF-et
- "Telepítettem" a weboldalra a fancybox 2.x képbehozót, ami a tartalom fölött jelenít meg teljes képernyőnyi méretben képet / galériát / ilyesmit.
- IFRAME-ben betöltök a fancybox-szal egy HTML-t, és a megnyíló HTML betöltődése után 0,2 másodperccel (hogy legyen ideje méretezni) lefuttatok egy JavaScript kódot, ami megméri az IFRAME méreteit
- Erről az oldalról én szintén JavaScript-tel elnavigálok egy PHP-re, és átadom annak GET paraméterekként a 2 értéket. (Csak azért, mert szerver oldalon jobban otthon vagyok, és az biztosan böngészőfüggetlen)
- PHP-vel kiértékelem a 2 adatot: a kapott méretek közé beméretezi az adott oldalarányú SWF-etHát nagyjából ennyi a méretezési probléma megoldása. Az viszont továbbra is probléma, hogy bele kellene másznom az FLA fájlba hogy legyen benne ZOOM...
Mondjuk kiteszem mellé PDF-ben is letölthető formában, hogy ha valakinek kis felbontású a monitorja, akkor ő abban szabadon kezelhesse a kiadványt.Különben mekkora a legkisebb betűméret, amit etikus használni egy ilyen kiadványban?
-
-
Kagabor82
csendes tag
Szia,
és köszönöm szépen! Hagytam a felbontást, és a behozóval méreteztetem át a képernyő méretéhez megfelelően. Mondjuk valódi tortúra volt megoldani, hogy jól méretezze a behozó, de egyelőre megvagyok.
Most már csak egy problémám van, de az nem kicsi: nem tudom, meg lehet-e oldani InDesign CC-ben, hogy az exportált SWF-ben ZOOM-olni lehessen. És persze ha már zoom-olt az ember, akkor egy kéz eszközzel, vagy scrollbar-ral navigálni.Az issuu pl ilyen, meg még sok más megjelenítő. Az indesign secrets oldalon pl. valaki mutat be erre megoldást, de az nem beépített funkció, és külön meg kellene vásárolni. Régebben az Adobe hivatalos álláspontja pedig az volt, hogy az FLA fájlba nyúlkáljon bele az ember, és oldja meg. Azóta eltelt egy kis idő, hátha van valakinek ötlete...

Köszönettel ismét:
kagabor -
-
Kagabor82
csendes tag
Sziasztok!
Van egy weboldalhoz tartozó, néhány oldalas, időnként megjelenő webes magazin, amit szerkesztek.
Jelenleg bántóan fapados megoldással 2380 x 1664 pixeles JPG képekből áll, amiket LightBox képbehozóval jelenítek meg, így már-már egy teljes képernyőt betöltő, lapozható, és nagyítható webes magazinként működik.Viszont most szeretnék előrelépni a szerkesztésében és a megjelenítésben is, és pár napja nyüstölöm az InDesign CC-t. Egyrészt Photoshop-pal gyötrelem volt a szöveg tördelése, másrészt meg szeretném, ha végre rendes vektoros alakzatokként élesek maradnának a betűk a nagyításnál. Meg különben is.

Van-e valami ajánlás, hogy milyen oldalaránnyal érdemes készíteni, és -bár ezt félve kérdezem meg-, hogy milyen felbontásban? Mert jó-jó, vektoros objektumoknál nincs pixelben kiterjedés, viszont a magazin erősen design-olt, és dugig van raszteres képekkel. Meg mikor az InDesign-ban nyomok egy új dokumentumot, ahol rendeltetésnek WEB-et adok meg, akkor megjelenik a kérdés, hogy ok, de milyen felbontásban akarom?

(Itt mondjuk 4x3-as oldalarányok vannak.)Ja, és nem utolsó szempont, hogy én ezt még meg is akarom jeleníteni weben valami behozóval, így a frankó lapozó effekt miatt SWF-ben gondoltam, de teszek mellé letölthető verziónak egy exportált PDF-et is, ha valakinek olyan ingere támad.

Köszönöm szépen a tanácsotokat előre is!
Üdv:
kagabor -
Polemius
senior tag
Van egy mac-es quark állományom, ami elvileg 6-os verzióval készült.
Valakinek ötlete, hogy ha csak win-es 9 és 10-es Quark áll rendelkezésre, hogyan lehetne (win-es) indesingba konvertálni? (és nincs Q2ID sem kéznél...) -
-
marilllyo
veterán
Én is erre gondoltam. Igazából ha nem rontok ezzel semmit akkor engem nem zavar az a plusz egy lépés. Amúgy sem tudom PS-ben mert itt a munkahelyen valamiért crash-el amikor PDF-be akarok menteni belőle. ID-ben meg számomra egyértelműbb a kifutó, vágójel beállítása a PDF-re.
-
-
-
marilllyo
veterán
válasz
Dluinet
#1165
üzenetére
A file nevéből ítéltem. Hát most behúztam PS-be. 3 méter x másfél méteres.
Igazából PS-sel elvagyok. Azt olvastam valahol, hogy nyomdára szánt munkáknál úgy az igazi, hogy ha a "csicsákat" megcsináljuk ps-ben és a feliratokat stb. ID-ben illesztjük rá. Ez így helytálló? Eleve valahogy PS-ben nem is sikerült normálisan kimentenem PDF-ben...pedig ott is lehetne. Azt csináltam, hogy összeraktam a lényeget PS-ben és behúztam ID-be majd kimentettem PDF-be. Ez így gányolás mi?

Egyébként köszönöm!

-
marilllyo
veterán
válasz
Dluinet
#1163
üzenetére
Áhh szuper.
Esetleg a tömörítés panel-en lévő dolgokkal kapcsolatban is tudnál pár tippet adni? Anno a régi grafikusaink csináltak ilyen 5000x3000-res hirdetőtáblát ami pdf-ben kimentve mindösszesen másfél mega. TIFF-ben el sem akarom képzelni mekkora mérete lehet. Ez hogyan lehetséges?
-
marilllyo
veterán
Sziasztok!
Csináltam egy kreatívot és szeretném PDF-ben kimenteni. Nyomdába küldeném. Olvasgattam itt a distillerről... Mindenképp kell nekem az hozzá vagy elég az is amit ID-ből kimentek?!
Köszönöm szépen!
-
rii
nagyúr
van egy újságunk, layot szinten kaptuk meg, abból csinltuk az alapokat, de ha új képboxot hozunk létre, alapból be van kapcsolva fent az auto fit, ... nem sikerüt sehogyse kivenni ...
hol lehet kikapcsolni?
a tool palettán?
napicsába ...
object / fitting / frame fitting options
itt pipa be
én none -
-
rii
nagyúr
én sajnos ennél rosszabbul állok ...
.-(
2003 novembere óta csinálok fostos áruházi szórólapokat ... hát az ID alig 5-10%-t használom ... .-(
persze igyekszek mindent megtenni
(pld. ID-ben, kb kinyitott ajtajú hűtőszekrényt megincsálni, mintha állna egy plexi lapon
tükörőzős, árnyék, egész élethű ... )de kevés itt a fejlődési lehetőség .-)
-
-
-
rii
nagyúr
sziasztok
hogyha egy szöveget letör az ID, egy házszámot, 183–185. ... akkor hogy tudom megmondani neki, hogy ne törje le, persze a lágy/kemény enter kivélével?
space-knél ugye ott a nonbreaking space ... de itt a "–" után töri le
-
scott_free
senior tag
sziasztok,
próbálok egy űrlapot összehozni InDesign-ban, de nem igazán sikerül: egy keretet át tudok konvertálni űrlap szövegmezővé, azonban ha ezt elmentem és a readerben megnyitom, akkor az ékezetes betűk helyett krix-kraxokat ír bele.
- lehet valahol állítani az űrlap nyelvét?
- betűtípus és betűszín megadható?vagy felejtsem el az ID-t erre és Acrobatban csináljak egyet?
-
ViZion
félisten
OK, lehet nekem nyomdai / előkészítői előélettel nem tűnt nehéznek, persze nem mentem bele mélyen, alap cuccokat raktam össze vele. Többnyire PS-ben előkészített alapokból.
OK, akinek ez nincs meg, annak nehéz lehet, meg ahogy mondtam látásmód, kis szépérzék is kell hozzá. Mondjuk ma már 12 MPx feletti telóval is fotós mindenki, szal

-
>ID alap szinten egy kemény hétvége alatt meg van
Hááát, ha az ember tisztában van a nyomdai fogalmakkal, szabványokkal, gyakorlattal, akkor esetleg.
Sajnos én azt tapasztalom, hogy akik beleugranak ("majd én megcsinálom!"), hírből sem ismerik pl. a soregyen, alapvonal, kifutó/margó, fattyúsor, kerning stb. fogalmakat.
Sőt, olyan emberek akik évek óta fotóznak (vagy legalábbis fotósnak tartják magukat
), nincsenek tisztában a felbontás fogalmával. Alapvető általános iskolai dolgok hiányoznak az emberekből: felbontás, méret megadásakor az első szám mindig a vízszintet (szélességet) jelöli.
Hányszor, de hányszor fordult már elő velem:
- Képet kérek, 1:1 arányút, kb 3000x3000 pixelt. Nem centiben/inchben kérem, mert az nekik felfoghatatlan
- Erre küldenek egy 16:10 fotót amin persze a téma is ilyen "széles"
És nem értik min akadtam ki, merthogy ő elég "nagy képet" adott...
szerk.
Bő tíz éve dolgozom Indesign-ban, mint fő kenyérkereső szerszámmal, és amikor nézegetem az "Indesign secrets" videókat, csak pislogok. -
ViZion
félisten
ID alap szinten egy kemény hétvége alatt meg van (ha már PS és Ilu megy). Tutorialok, olvasás és az előkészített cuccokat egybe tudod pakolni. A finomságok meg úgyis élesben jönnek elő, tördelés, etc. lehet gyakorolni, de a folyamatos (egy kattintás, két gombnyomás típusú
) munkához elengedhetetlen a gyakorlat.Magam is dolgoztam ID-ben, de azért láttam a rutinos kollégákat, akik nem álltak meg egy-egy bill parancsot keresni, etc... Szal. az ismerem és a gyakorlott felhasználó között a feladat elvégzéséhez szükséges idő a legnagyobb különbség. Ezen túl valami igényesség, ösztön is kell.
Most néztem egy szórót, ami a "gyermekem" volt.
Az utódom ügyesen összerakja, oldalak szépek, hirdetések rendben... De a szövegek mind egy "tömb". Hasábok vannak, de bekezdések, kiemelések nincsenek, sehol egy kép körbefuttatva, etc. OK, majd belejön, főleg ha lesz, aki ezeket elmondja neki. -
#16514048
törölt tag
válasz
Nagykeres_Bá
#1147
üzenetére
Tanuld meg mind a kettőt, megéri. InDesign-nak is lesz addig piaca, amíg vannak több oldalas kiadványok, akár nyomtatott, akár digitális formában. Illustrator meg szerintem kötelező egy grafikusnak, én azzal kezdeném, de utána jöhet is az InDesign.
-
válasz
Nagykeres_Bá
#1147
üzenetére
>lehet mind a 3 Adobe terméket meg kellene tanulnom.
Nem lehet, hanem biztos

>rövid távon csak az egyikkel szeretnék/tudnék kezdeni.
Ne a program felől közelítsd meg a dolgot, hanem a tevékenység felől. Mit akarsz csinálni?
Logót rajzolni? Fotókat összedolgozni? Vagy újságot/könyvet tördelni? -
Nagykeres_Bá
csendes tag
Igen ott is megkérdeztem, elnézést érte. Még nem tudtam eldönteni melyikkel egészítsem ki a Photoshopot, így szerettem volna mind2 tábort megkérdezni, hogy melyiknek van esetleg nagyobb piaca. De az eddigieket összeadva lehet mind a 3 Adobe terméket meg kellene tanulnom. Ami persze hosszú távon nem baj, csak rövid távon csak az egyikkel szeretnék/tudnék kezdeni.
-
válasz
Nagykeres_Bá
#1145
üzenetére
Ugyanezt kérdezted az Illustrator topicban is.
Ha van jó nagy fantáziád, grafikai érzéked, akkor illu irányába mozdulj el. Logótervezéssel soooookkal több pénzt lehet keresni, mint tördeléssel.
Én anno réges-régen a "Tanfolyam a könyvben" könyvekből ismerkedtem meg az alapdolgokkal. Volt CD melléklet, olvasás közben szépen lehetett csinálni a gyakorlatot. -
Nagykeres_Bá
csendes tag
Sziasztok! Lenne egy picit zöldfülű kérdésem a tapasztaltabb Indesign felhasználók felé. Szeretném megtanulni az Adobe termékek használatát. A Photoshop már megyeget, persze még van hova fejlődni, de szeretném kibővíteni a tudásomat az Indesignral. Nézegettem a témában szakmai irodalmat (blogok, könyvek, tutorialok), de félek mire autodidakta módon kitapasztalnék mindent új piaci felosztás lesz
2 kérdésem van:1.) Szerintetek, hogyan kezdjek bele az egészbe?
Én egy rövid tanfolyamra gondoltam, ahol szóban képesek elmondani az alapokat és amikor már tudom mit olvasok ezek után, vennék pár könyvet, meg egy lakatot a szobám ajtajára és ki sem jövök míg nem váltom meg a világot.Nézegettem pár könyvet, meg tanfolyamot, amit mások ajánlottak nekem. Ha szabad belinkelném, hátha van róla tapasztalatotok, véleményetek.
Ide jár egy barátom, sajnos a többiről semmi iránymutatásom sincs:
http://designertanfolyam.hu/indesign-tanfolyamEzeket a könyveket néztem ki:
http://www.libri.hu/konyv/david_blantner.valtsunk-indesignra.html
http://www.libri.hu/konyv/adobe-indesign-cs6.htmlEz járható?
2.) Van-e ennek még/vagy már piaca? Sok helyen olvasok álom fizetéseket, de amikor beszélgetek grafikusokkal nagyon eltérő válaszokat kapok. Első lépésként hobbi szinten szeretném megtanulni, de ha látok benne rációt, szívesen dolgoznék a megszerzett tudással.
Előre is köszönöm az építő jellegű válaszokat.
-
válasz
scott_free
#1143
üzenetére
ctrl+D és betallózod, ha szerkeszteni akarod akkor megnyitja az illustratort
ha egyszerűbb logo, akkor ctrl+c és ctrl+v
vagy logoból kiszeded a szöveget, a szöveg nélküli logot ctrl+D-vel betallózod, a szöveget pedig utólag indesign-ban szerkeszted "rá"
-
scott_free
senior tag
sziasztok,
illustratorból át lehet másolni egy logót + szöveget úgy indesignba, hogy a szöveget szerkeszteni tudjam?

-
-
Indi miért nem ágyazta be a fontokat a pdf-be?
A héten nem dolgozok és hívtak bentről, hogy mentettek pdf-et és minden gépen máshogy jelenik meg a font.
Nem tudom milyen font és hogy mentettek pdf-et, múlt héten elmagyaráztam hogy menthet ps-t és a distillert de lehet csak egy save as-t csináltak.Idáig úgy gondoltam hogy az Indi mindig beágyazza a fontokat

-
-
TheProb
veterán
Sziasztok!
Van olyan tutorial, könyv amit ajánlotok az ID tanulására, megismerésére (pref. magyar)? PS ismereteim már vannak.
-
-
-
-
Master page-en szereplő objektumot (nem mindent) hogy lehet szerkeszthetővé tenni az oldalakon?
52. oldal, a ctrl+c ctrl+v-t kihagynám ha lehet.Naptárról van szó, a névnapok, hónap nevek, hét jelzés stb. kellene szerkeszthetőre, a vonalkák és egyéb egyforma elemek maradnának a masteren csak.
-
Csináltam már olyan könyvet amiben több-száz kép volt (összesen több mint 1 GB méretben) és pikk-pakk ment minden. Ráadásul az még az előző gépemen volt (Core 2 Duo, 4 GB RAM).
Word-ből semmit nem hozunk be, csak sima txt-t.
Ha táblázatok vannak és nincs kedved pepcselni az átrajzolással, akkor word-ből PDF-et nyomtatsz az adott oldalról (Adobe PDF nyomtatóval, nem holmi ingyenes sz*rokkal) és azt illeszted be.
Ja, a képeket nem beágyazzuk az Indesign-ba, csak linkeljük. -
Polemius
senior tag
Ha sok oldaltörés, meg új oldalon kezdődő bekezdés van (akár stílusban), az is erősen lassítani tudja.
Érdemes kiírtani/lecserélni az importált stílusokat. Ha van dokumentumtelepített font amit valójában nem használsz, azt is érdemes lehet kitenni, főleg ha nagy, cikornyás. Túl nagy felbontású, méretű képeket is érdemes lehet optimalizálni. -
ottó47
csendes tag
Nagyon köszönöm a gyors válaszodat! A változtatásokat megcsináltam a linkben megadottakkal együtt, de gyorsulás nem történt. Sőt, pluszként jelentkezett a lefagyás is művelet közben. Az szükséges fájlok, anyagok egyébként egy SSD vinyón vannak. Viszont a wördös fájlban wördös táblázatok (oldalról is lelogó) is átjöttek, ha ezeket szöveggé konvertáltam, jelentős gyorsulást értem el, de ez inkább a vak tyúk is talál szemet effektus...
-
ottó47
csendes tag
Sziasztok!
CS5-el (magyar) dolgozom, sok ábrás-képes könyvet tördelek, kéthasábosan, a címek is azok. Gondom, ha egy keretet akarok elhelyezni valamelyik oldalon pontosan 14 mp-et kell várnom, hogy a prgi meg is csinálja.Ugyanez a helyzet egy-egy elem törlésénél, változtatásánál is. A korrektúra során egyetlen betű javítására is ennyit kell várnom. Így kb. a középkori szerzetesek kódexírási sebességével sem tudok haladni.
A gépem négymagos AMD procival és 10 GB RAM-mal fut. Már minden memóriazabáló funkciót kikapcsoltam, Van megoldás a gyorsításra? -
-
pocokxx
Közösségépítő
Sziasztok. Nagyon új vagyok...
Egy beillesztett képre szeretnék szöveget írni, de hiába írok rá, egyszerűen nem látom. (A keretét igen, viszont magát a szöveget nem.) Mit rontok el?
(A kép háttérbe van küldve, a szöveg meg előtérben) -
-
-
pocokxx
Közösségépítő
Sziasztok!
Most barátkozom csak az ID-vel. A szövegek alapból vektorosak? Ha .pdf-ben mentem (reader 8), akkor szétesnek a betűk, ha másnál nincs meg a betűtípus? (Corelből nyomtat.)
Új hozzászólás Aktív témák
- Új HP Omen 16 FHD+ 144Hz Ryzen9 8940HX 16mag 32GB 1TB SSD Nvidia RTX 5070 8GB GDDR7 Win11 Garancia
- Telefon felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- Utolsó darab! MacBook Pro 14" M1 32GB RAM 27%-os áfás számla
- magyar billentyűzet - 121 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 - 4 év gar
- Bomba ár! HP ProBook 430 G4 - i5-G7 I 8GB I 128GB SSD I HDMI I 13,3" I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Central PC számítógép és laptop szerviz - Pécs
Város: Pécs
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest



![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)



Mondjuk kiteszem mellé PDF-ben is letölthető formában, hogy ha valakinek kis felbontású a monitorja, akkor ő abban szabadon kezelhesse a kiadványt.
), nincsenek tisztában a felbontás fogalmával. Alapvető általános iskolai dolgok hiányoznak az emberekből: felbontás, méret megadásakor az első szám mindig a vízszintet (szélességet) jelöli.


