-
Fototrend
Először is megkérünk minden kedves kollégát, hogy kérdés előtt a téma összefoglalót olvassa el.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Upo
addikt
válasz
svgyula #126899 üzenetére
Az asztrofotó pont nem nagyon jó példa az esti fényképezésre, egész más igénye van. Cserélhető objektíves gép kell hozzá, nem árt ha ir szűrő nélküli (vér drágán árult "astro" változat), vagy házilag eltávolított ir filteres, és külső szűrőkkel lehet a kívánt hatást elérni. ell hozzá egy jó mechanika követőmotorral, mert igen hosszú záridőt igényel az asztrofotózás. Már néhány másodperces záridő is nagy bemozdulást okoz a követés nélkül, ha pedig több, különböző hullámhosszon készült felvételből akarsz kombinálni egy szépet, akkor pláne kell egy stabil követős mechanika.
Esti fotózásnál pedig ha nem művészkedni akarunk, akkor a minél rövidebb záridő elérése a cél, hogy minimalizáljuk a bemozdulás miatti életlenséget. Ehhez minél fényerősebb optika és érzékenyebb képérzékelő kell. A műszaki adatokból azért valamennyire lehet iránymutatást kapni, de direktben nem feleltethető meg az elérhető képminőségnek. Írok példákat:
Az optika fényereje több tényezőtől függ, a lencsék anyaga, bevonata, elrendezése, de ami még legtöbbször megjelenik a műszaki adatok között, az a fényrekesz. Ez minél nagyobb, annál több fény tud bejutni. Tehát ha az egyik telefon adatlapján f/2.0 apertúra van feltüntetve, az valószínű jobb esti felvételt tud produkálni mint egy másik, aminél f/2.8 van írva (minél kisebb az f/ utáni szám, annál nagyobb a nyílás), de csak valószínű, mindig meg kell nézni az elkészült fotókat. Lehet hogy egy telefon f/2.2 rekesszel jobb képet csinál mint egy másik f/2.0-val.
A képérzékelő érzékenysége is több mindentől függ, technológia, felépítés, de a specifikációs táblázatban leginkább a képérzékelő méretét találjuk meg. Ez minél nagyobb, annál nagyobb fénymennyiség jut rá, amit el kell osztania a megapixelek között. Tehát egy picike érzékelőn ami jó sok megapixel, pixelenként elég kevés a ráeső fénymennyiség, egy ugyanennyi pixelt tartalmazó nagyobb érzékelőnél pixelenként nagyobb a fénymennyiség. Ha nagyobb képérzékelős modellt választunk, nagy az esély hogy jobb lesz a képe kevés fénynél, de szintén nem tudjuk a számokat egy az egyben képminőségre váltani. De azért valami fogalma azért mégis csak lehet az embernek.
Például ha a csili-vili reklámban azt mondja a kínai hogy igazi kamerafón elképesztő dslr képminőséggel, az adatlapon meg ott virít egy 1/3.6" érzékelő egy f/3.2 optikával, akkor azért kicsit feltámad a gyanú...
A jobbnak mondott telefonokban f/2.0 f/2.2 f/2.4 optikák vannak, és a legnagyobb mobilos képérzékelők amiról tudok, az 1" (Lumix DMC-CM1), 1/1.2" (Nokia PureView 808), 1/1.5" (Lumia 1020), bár lehet viszonylag jó műszaki adatokkal (1/2.3" f/2.0) is gyenge képet előállítani (Xperia Z széria).
És akkor még nem beszéltük a belső képfeldolgozási algoritmusról, ami fix, jár a készülékkel, nem sok olyan teló van amivel raw felvételeket lehet készíteni, és saját feldolgozással tudnánk belőle jobb képet előállítani.
Új hozzászólás Aktív témák
- LG 27UL550-W - 27" IPS / 3840x2160 4K / 60Hz 5ms / HDR10 / AMD FreeSync
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RX 6600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Konzol felvásárlás!! Nintendo Switch
- TELJES KÖRŰ IT BESZERZÉS
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte A620M R5 7500F 32GB DDR5 500GB SSD RX 6700XT 12GB Cooler Master CMP 520L 750W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest